Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hroznýš demerilův

zdarec chtěl bych se zeptat kolik asi stojí mládě tohohle hroznýše na ifauně jsem ho viděl za 700kč,to se mi zdalo docela málo nebo snad ne?

Do CITES spadají, dokonce do přílohy A, ale u nás není povinnost registrace- jako u B. Musíte k němu ale dostat vyjímku z obchodní činnosti při koupi a tu ti za 700 neměli. Budou se tomu člověku asi špatně prodávat i za těch 700kč. Jestli jdou koupit zákonně nevím, ale asi to nebude jednoduché. Každopádně to smrdí trestným činem a je to podezřelá nabídka. (Ale cenově lákavá..)

Raději ještě dodávám: netvrdím samozřejmě, že říkáš nesmysly, co se týče vyjímky atd., ale toto se dá krásně obejít tím, že mláďata daruješ. A vše je naprosto podle zákona. Asi tak jsem to myslela, že pokud má někdo cenu tisíc, nebo jinou menší, než "běžnou", nemusí jít vždy přece o nějakou "levotu". Takže: pokud chce dotyčný třeba jednoho hada, stačí, když si nechá vystavit darovací smluvu a vše je OK :-)

Nepleť lidi. Darování se na to nevztahuje, Tu výjimku mít musí. Chtělo by si to lépe prostudovat cites,popřípadě pohovořit s lidmi,kteří se tím přímo zabývají. Jakmile potom ouředníci zjistí,že nemáš "žlutý papír",tak Tě může čekat nemalá pokuta a odebrání zvířete. Darované nedarované.

No, já se s Tebou nechci v žádném případě dohadovat a NIKOMU nic vnucovat! Tvrzení pana G z Prahy jsem si byla ověřit a POKUD A. DUMERILI DARUJEŠ A MÁŠ DAROVACÍ SMLOUVU, NENÍ MOŽNÝ ŽÁDNÝ (!) TVŮJ POSTIH.

Nebo mi snad chceš tvrdit, že kdokoliv nemůže komukoliv tohoto hroznýše "darovat"? To snad nemyslíš vážně.

Ještě dodávám: paní Ing., se kterou jsem mluvila, mi jasně řekla, že: darovací smlouvou zákon chovatelé obcházejí, ale postižitelné to není. Ovšem je to zcela zbytečné, protože při prokázání původu rodičů "vyjímku" snadno každý chovatel získá.

Jak jsem informace dostala, tak předávám ...

Myslím, že to bude něco jako v tom případě, kdy jsme tady rozebírali, zda ČIŽP Ti kontrolu udělat může, či ne. Protože jak uvedl "breberka", je pravda, že pokud nejsi firma a se zvířaty nepodnikáš a máš je doma v bytě, nemusíš je do svého bytu pustit, neboť by z jejich strany došlo k porušení zákona a dokonce ČIŽP má ve svých stanovách: nedotknutelnost obydlí je zaručena.

Trochu tady lidem pleteš hlavy

To bylo jen oko za oko. :-) Jinak se taky nechci dohadovat. Já si to zjišťoval u výkonných i vědeckých orgánů CITES na MŽP a tam jsem dostal úplně jiné info,než Vám dala nějaká Boženka na krajském úřadě,nebo kdesi. Těžko potom soudit,když se ouřadové dohodnout neumí. Ale spíše věřím orgánům,co tyto zákony a vyhlášky uvádějí v platnost,než Božence,co se celý den rejpe v nosu propiskou a většinou ani neví víc,než své jméno. S úředníky na krajích máme také zkušenosti a mohu říct,že toho tu moc nevěděli (registrace neb. zvířat). Respektive vůbec nevěděli,jak postupovat,co to po nich vlastně chceme. Darovací smlouvou se to obejít nedá,jelikož zvíře bez tohoto papíru je nelegální. To je jejich odpověď a já jim opravdu věřím víc. Nějaké zkušenosti přeci jen s tím mít musí,když s tím denně pracují a vymýšlí. ;-)

Myslím, že to bude něco jako v tom případě, kdy jsme tady rozebírali, zda ČIŽP Ti kontrolu udělat může, či ne. Protože jak uvedl "breberka", je pravda, že pokud nejsi firma a se zvířaty nepodnikáš a máš je doma v bytě, nemusíš je do svého bytu pustit, neboť by z jejich strany došlo k porušení zákona a dokonce ČIŽP má ve svých stanovách: nedotknutelnost obydlí je zaručena

To je druhá věc. Ovšem případný odchov je neprodejný. A člověk i jen držením toho zvířete jedná nelegálně. Vymahatelnost potom je druhá věc,která ,jak jsi správně podotkla,tu již byla řešená.

ALE PŘESTO VŠECHNO, CO JSME ZDE O TÉTO VĚCI PSALI: BYL BY JSI TAK HODNÝ A PORADIL MI, KDE JE TO PŘESVĚDČIVĚ PSÁNO, AŤ TO VIDÍM ČERNÉ NA BÍLÉM A KDE NAJDU TEN FAKT, ŽE JAKO CHOVATELKA NEMOHU A.D. NIKOMU DAROVAT A TUDÍŽ HO MOHU JEN A POUZE PRODAT? BUDU TI VDĚČNÁ.

Darovací smlouva jako doklad původu sloužit může, stejně jako kupní smlouva. Pokud tam je uveden předchozí majitel a jeho nacionále. U zvířat z A cites přílohy se opravdu žlutý papír obchází darováním a zatím je to nepostihnutelné (tedy pokud nebude obdarovaný svědčit, že dal darujícímu za zvíře peníze a nebude proto jiný důkaz), nejedná se totiž o prodej. Žlutý papír je výjimka z OBCHODNÍ ČINNOSTI (prodej, nákup, teoreticky i výměna). Ovšem v dohledné době by měla přijít změna v zákoně, která by darování znemožňovala.

Ahoj Jano 2. Chtěl bych tě poprosit, jestli bys mi prosím tě mohla říct jméno toho pana G, popřípadě nějaký kontakt na něj. Před časem jsem kupoval od jednoho pána hroznýše A. dumerili, a ztratil jsem na něj kontakt. Mám takový dojem, že jeho jméno taky začínalo na G. Moc by mi to pomohlo. Pošli mi to prosím na email: P.sott@seznam.cz
Předem moc díky. P.

Darovat ho můžeš. Ovšem, nevím jak to je u darů takovýchto zvířat, ale ještě existuje něco jako darovací daň. Ale to je spíše dotaz na nějakého poradce či notáře. Nebál bych se, že to náš stát nemá ošetřené. Když mi otec daroval barák, museli jsme zaplatit daň z ceny znaleckého odhadu. A zrovna u dumeriláka ta cena není zanedbatelná, navíc je snadno zjistitelná, tak aby z toho nakonec nebyl daňový únik.

Jak jsi správně dodal - pak musí být zaplacena darovací daň. A darovací smlouva není prokazatelný doklad původu zvířete. Alespoň podle MŽP. Pokud jsou tu však povolanější,na MŽP,tak se klaním až ke kotníkům. Proč se nespojíte přímo s MŽP a nevedete ty dotazy tam. Myslím,že to lépe vysvětlí,než tohle věčné dohadování jako s darovací daní.

Informoval ses na tom MŽP? Nebo jen spekuluješ. Už mě to docela unavuje. Tlumočím jen to,co mi bylo na MŽP řečeno výkoným i vědeckým orgánem pro CITES. Opravdu nemám náladu se tu přít,zdali tak,nebo onak. Kdo chce,ať si hledá informace kde se mu zamane. Jestli u veterináře z Dřevěné Lhotky, nebo u Barborky na KÚ, nebo na MŽP, prostě kdekoli. Nevím, koho povolanějšího bych se měl tázat, než těch, kterých jsem se tázal. Snad Boha, ten se mnou ale nekomunikuje. Proto mě tu nikdo nepřesvědčí, rotože nikdo tu nebude povolanější. Každý,ať si to přebere po svém. Snad ty rady jako "stačí kupní smlouva" nikomu neublíží. ;-)

Jak už jsem psal, není to vysvětlení od jednoho člověka. Ten dotaz jsem směřoval na výkonný i na vědecký orgán a odpovídalo více lidí. Všichni totéž. Ono s tím různým vysvětlováním si zákonů je to pravda. Jak známo, krajští úředníci v jednom kraji se k různým věcem stavějí a zákon si vysvětlují jinak, než v jiném. Nebo dokonce na jednom kraji co člověk,to vysvětlení zákona po svém. I proto jsem jsem uvítal názor více lidí z obou orgánů. Ono z toho důvodu je možné, že někde darovací smlouva projde a jinde se budou úředníci vozit. A když jim bude nešťastník oponovat, že na teraporadně se povídalo, že stačí darovací smlouva a úředník bude pátrat ve vyšších instancích, kde mu potvrdí jeho výklad, bude nemalý problém. Myslím, že lidi, kteří se zabývají přímo CITES na vrcholných pozicích, nebudou zas až tak vařit z vody, jako se to děje na krajských pozicích. Ale jelikož je i úředník jen člověk, nespoléhal bych se na jeden zdroj.

Darovat lze!!! Darovací smlouva s daty darujícího a obdarovaného, je dostačující doklad k prokázání původu zvířete!!! Zákon neukládá, jakým způsobem musíme prokázat původ zvířete. Takže posouzení je pak na tom a tom úředníkovi. Zákon se nedá vyložit jen jednou správnou "větou" ... zbytečně se rozčiluješ. :))

Darovat se může, ale nemůžeš potom počítat že je had legální. Jak budeš prodávat případné odchovy? Opět jako dar za dva tři tisíce? To je trochu blbost. Nebo za symbolickou cenu několika stovek, čímž takhle krásného hada znehodnocuješ. A neměla by se při darování platit darovací daň?

Aby jsi dostal vyjímku na případná mláďata, musíš prokázat původ rodičů. Pokud jako dostatečné prokázání původu stačí darovací smlouva, mělo by to stačit. Také prodávám, jak jsem koupil!!! Přijde mi to spíš tak, že ten, co má vyjímku, má (nebo měl) narozená mláďata a aby je snáž prodal, manipuluje stále dokola s tím, že na a.d. musí "žlutý papír" být a jeho mláďata, že jsou ta "pravá"!
Nehledě na to, že o mláďatech, která se narodí od darovaných rodičů jsme nediskutovali. Šlo přece o to, zda darovací smlouva, jako prokázání původu zvířete stačí, či nikoliv. Je možné, že některým úředníkům stačit bude a je možné, že ne. Ovšem bránit se můžeme poté i např. soudně. A pochybuji velice, že by soud neuznal darovací smlouvu, pokud by se navíc dostavil jako svědek onen darující. Podotýkám: nebudu si brát na darovací smlouvu zvíře od "chovatele", kterého neznám.
Není mi už 20, ani 30 a dokonce ani 40 a něco málo o této problematice vím. A nikomu svůj názor nenutím. Prostě darovat můžeš cokoliv a je zapotřebí si vše řádně ošetřit smlouvou, ve které budou potřebné údaje. Tím v této diskusi končím a nehodlám nikoho přesvědčovat.

Nevím, kde ses ptal Ty, ale to je jako různé názory, které tu již padly. Někdo se ptal veterináře, někdo úřednice, někdo na MŽP atd. A odsud asi několik různých názorů - různých výkladů. Z mých zdrojů je ta informace, že to, co píšeš nestačí. Nehledě na to, že v případě daru, musíš zaplatit darovací daň, ale to už by mohl zkontrolovat jiný orgán.

Přijde mi to spíš tak, že ten, co má vyjímku, má (nebo měl) narozená mláďata a aby je snáž prodal, manipuluje stále dokola s tím, že na a.d. musí "žlutý papír" být a jeho mláďata, že jsou ta "pravá"!

Nevím, jak tohle mám pochopit. Nevím jestli na MŽP množí ve velkém dumerili a snaží se zvýšit jejich cenu a prodejnost nutností výjimky. Jestli to myslíš, jako snahu z mé strany, věz,že tomu tak není. V brzkých letech žádný odchov neočekávám. K té darovací smlouvě - ono záleží,jestli je to prokazatelný původ zvířete. Vložím úryvek z jednoho z mailů,kde jsme řešili tuto problematiku s MŽP. "darovací smlouvou sice obejdete povinnost mít výjimku ze zákazu komerčního využití, ale nejasný původ zvířat tím nevyřešíte. V případě darování je navíc nutné uhradit darovací daň." Ta výjimka je totiž něco jako rodný list,který s hadem putuje a dokládá jeho totožnost. Což darovací smlouva opravdu není. Darovat jinak opravdu můžete cokoli. V tomto případě ovšem jde o vyřešení nejasného původu. Což už se někde nahoře zcela určitě probíralo. ;-) Nejde o přesvědčování. Každý má možnost si vybrat, jak s danými informacemi naloží.

Ještě bych dodal, že v zákoně stojí, že v případě kontroly musíme prokázat původ zvířete, ale není specifikováno čím. Mimochodem třeba naším registrákem si můžeme třeba v Německu akorát vytřít zadnici a stejně nám neposlouží jako "původ".
Ale jinak souhlas o více zdrojích a nejednotnosti výkladu zákona atd. Takže nic ve zlém Přémo, byla to jen taková menší diskuze;-).

Zdravim,

nerad vam zasahuji do vasi "rozbourene" diskuse, ale podle toho, co tady pisete mam asi problem :-) Koupil jsem Hroznyska od jiste slecny, ale nic jsem k nemu nedostal (krome krabicky na prepravu ;-)). Takze nemam zadne smlouvy, ani zluty papir... to je asi problem, co ? Jde to nejak resit, nebudu mit potize u veterinare ?

Diky za pripadne odpovedi

pizzamen

U veterináře bych se potíží nebál,ten nemá za úkol kontrolovat legalitu zvířete,ale zdraví. Nikdy se nás žádný veterinář neptal, nezajímali se ani o nebezpečná zvířata. Jim je asi registrace šumák. Pokud Tě někdo nenapráší, pokud nebudeš chtít odchovy, tak nebude problém. Problém by mohl nastat až kdyby někdo aktivní nahlásil, že máš doma zvíře bez papírů.

JO, NA BURZE KOUPÍŠ HADA, DOSTANEŠ PARAGON SE VŠEMA NÁLEŽITOSTMA, ALE JAK ZJISTÍŠ ŽE JE TO TAK? DNESKA SI ZA PÁR KORUN MŮŽE NECHAT NĚJAKÝ VYKUK UDĚLAT RAZÍTKO S ÚDAJEMA JAKÝMA CHCE, ALE TAKY ZASE NA DRUHOU STRANU KDYŽ BY NĚKDO VLASTNĚ CHTĚL ZLEGALIZOVAT HADA, TAK SI PROSTĚ NECHÁ UDĚLAT RAZÍTKO SE SMYŠLENÝMA UDAJEMA, ORAZÍ SI PARAGON, NEBO NAPÍŠE FIKTIVNÍ KUPNÍ SMLOUVU A JE TO.