Užovka proužkovaná - potrava
Mam doma tuto užovku a chtel bych se zeptat, jak s potravou. Ma asi pul roku a jedine co zere jsou rybicky. Problem je v tom, ze s hadama zacinam a tech zkusenosti moc neni...nekde mi rikaji, ze krmeni rybickama je pro ni naprosto nevhodne. Pro nekoho jsou zase vhodneZkousel jsem holatka vseho druhu. Zmrazena, ziva, nariznuta...
Teto uzovce se jinak jeste rika uzovka rybozrava, takze usuzuji, ze ji rybky nevadi. Chtel bych znat vas nazor a vase rady, cim a jak ji mam krmit. Dekuji moc.
Thamnophis sirtalis,pokud se bavíme o ní, žere ryby,žáby atd. Takže tam, kde říkají, že je krmení rybičkami nevhodné, očividně nevědí.
Krmení rybami určitě jo, ale!
Už to tu kdysi padlo. Při zkrmování čisté rybí svaloviny (především kaprovitých ryb) může a bude docházet k vyplavování B vitamínů a hadi poté hynou v poměrně velkých bolestech a křečích. Proto je dobré zkrmovat rybí maso včetně kostí, kůže, případně šupin, ploutví a vnitřností. Dále můžeš stravu zpestřit přes léto slimáky a dešťovkami.
Dekuju za odpoved. Ve smes vse, cim jsem se uz ridil, ale presto me tva odpoved uklidnila. Pro jistotu ji stejne nakoupim vitaminy a semtam ji je dam. A mam jeste jeden dotaz...mohl by mi nekdo doporucit obchod, kde sehnat solidne tyto vitaminy a popripadne jake jsou nejlepsi? Internetovy, nebo kamenny ve zline ci Brne...Diky
ahoj, já používám už léta na vše normální Celaskon 100mg(dle velikosti hada čtvrtím na kousky)B-komplex(také čtvrtím malým hadům) a téměř do každého krmení cpu nebo sypu Roboran "H" a nemám problém. V tom roboranu je i AD3 ale dříve jsem ho dával samostatně v kapkách na potravu-jedna kapka za měsíc aby se neprojevil opačný efekt při předávkování-tedy odbourávání vápníku. A hadi byli jako vymalovaní(kůže). Mnozí používají jiné vitamíny-jak sou zvyklí, takže můžeš se nechat inspirovat od každého něčím Jo a všechny uvedené přípravky jsem koupil v lékárně. U nás v Hodoníně má ten Roboran "H" sice jen jedna lékárna ze všech, ale ve větších městech snad bude častěji k mání, nebo Ti ho objednají jistě.
Roboran jde koupit v Brne treba v lekarnach pobliz Veteriny a pak treba na Novejch Sadech kousek od Ronda. Ja pouzival vedsinou Hcko, ale presel jsem na normalni pro nosnice a nikdy jsem nemel problem. ALE -> pouzivam to jen pri krmani jesteru, ne hadu (mam jen mysozrave). VH
Georgij ti poradil naprosto přesně.Spousta chovatelů dělá zvláště v zimě tu chybu,že krmí kvůli nedostatku drobných ryb kupovanými rozmraženými filety.Končí to pak často smrtí hada.
Já měl podobný problém (křeče,ztráta orientace) u Natrix maura i při krmení dlouhodobě zmraženými celými rybkami.Při dlouhodobém zmražení zřejmě dochází ke ztrátě některých vitamínů.Proto se přimlouvám pro občasný nákup živých akvarijních rybek,pokud je nelze sehnat jinak.
Opet dekuju za dalsi info. Krmim ji jen zivymi rybkami. Pristi tyden si budu porizovat akvarium, abych si mohl potravu chovat sam, takze s timto bych problemy snad mit nemel...
Jsem zvědavej zda jí ukrmíš taky až ti povyroste. K tomu vitamínu : jedná se pouze o B1 - thiamin, proto není nutné přidávat ostatní vit. řady B. Thiamin ( B1) lze koupit v lékárně a doporučuji ho přidávat i když krmíš vlastníma rybama, neboť veškeré informace o tomto problému se týkají jen hospodářsky významných ryb (kapři, tresky, makrely ...). Dávkování 50-100 (mg)/(kg hada) 1-2 x za měsíc. U tak malých žoužal může být problém s dávkováním - (prostě odhadem malý kousek tabletky)
no jo no...roste a cim dal tim zere vic Rybicky se nestaci rozmnozovat Ale zatim to zvladam. Stejne ale budu muset asi poridit vetsi akvarko a semtam prikrmit i necim jinym.
A kolik toho sežere asi 25cm. dlouhá užovka proužkovaná???
Omlouvam se za mou otravnost, ale mam jeste jeden dotaz. Snazim se sehnavat informace o chovu hadu. Neco pouzitelneho jsem uz nasel, ale pres to bych se chtel zeptat, jake publikace by jste mi doporucily? Zvlast co se tyce tady te uzovky, ale i obecnych rad. Na internetu jsem nenasel v cestine snad zadne poradne stranky, ktere by se tomu venovaly. Spousta stranek o konkretnim nejakem hadovi, nebo jen urcita problematika. Ale zadne, ktere by se nejak vazneji venovaly chovu plazu. Znate nejakou stranku, kde by se nachazely ucelene informace? Dekuji
Knížku o konkrétním druhu seženeš asi těžko. Ale můžu ti doporučit příručku pro teraristy "UŽOVKY" od V. Cerhy a M. Kociána, kde se dočteš vše od základů chovu užovek, až po popis chovu jednotlivých druhů
Zkus naparfémovat holata rybinou. Také mi je užovky nechtěly brát a zabralo to. Dnes mi berou holata bez problémů. Dvouleté samice vezmou i odrostlejší mrtvé myši.Akvarijní rybky jen z ověřeného zdroje - mohly by být léčeni nějakým přípravkem a pak bys to dostával i do hadů.
mám doma užovku proužkovanou,jsem chovatel začátečník,chtěla bych poradit jestli se dá ochočit a jestli může nějak ublížit,třeba kousnout,nebo jinak,děkuji
žádný had se nedá ochočit maximálně zvyknout na chovatele... a kousnout může jako každé jiné zvíže které má zuby
díky za opověď,tak si budem zvykat
Užovky proužkované jsou vděční chovanci, kteří si dobře zvykají na lidskou ruku. Zkus tu Tvou občas nakrmit z ruky a uvidíš,že to bude v pohodě.Někdy si mohou splést při krmení prst s potravou - chce to jen dávat pozor.Jsou to prckové takže žádná tragédie.Dle vlastní zkušenosti jsou samičky při krmení divočejší.
jsou tyto užovky i z našich odchovů ?
chtela bych si tuto užovku také pořídit,nevíte,kde ji sehnat nejlépe v Brně nebo okolí? děkuji za odpověď.
Pokud se zadaří,tak bych do 14 dní měl mít odchov thamnophis sirtalis parietalis.Jsem z Brna a prodávám je každoročně po 200,-Kč
Netopyre, až budou mladý, hoď fotky. Malinkatý sirtalisky jsou úžasný. Opuchlý nitě :)
no od "netopyra" mam uz skoro mesic ted uz dvoumesicniho prcka..... =)tak tady je foto, on by ho sem asi nedal =) tak aby bylo prani splneno,dyz si mi tolik radil do zacatku =)myslim,ze se mu dari =)
(už jsem jednou psala,asi se to neodeslalo... =/) o koupi spise uvazuju zatim nemam dost informaci...mam doma terarko...60x40x30(d,š,v)stacilo by to? jaky substrat(podlestylku) bych mela pozit? jak casto a jak velkymy rybkami bych mela malou uzu krmit a kdy by byly k odberu? =) dik za odpoved
Terko vpohodě stačí, ale pamatuj na dobré utěsnění všech otvorů i mezer mezi šoupačkami. Mladé sirtalisky jsou hodně drobounké a dokážou se protáhnout sebemenší skulinou. Já osobně miminka chovám v plastovém faunaboxu. Doporučuju chovat na papíře, jinak stačí miska na vodu a nějaký úkryt. Používám oblouk z korkové kůry.... viz fotky níž.
Pro představu co sežerou háďátka. Dobře patrný poměr had vs. ryba. Ryba slunka obecná cca 6cm...
Opravdu to sežerou, důkaz místo slibů
K tomu krmení... hodně chovatelů co znám krmí thamnophisky mraženými rybkami. neumím to dobře popsat, nejsem žádnej odborník a tak mi zkušenější prominou, když to řeknu polopatě a zpatra. V mraženém rybím mase vzniká jakási látka, která rozkládá vitamín B1 v tkáních hadů - maslím, že se tomu říká thiamináza. Hadi pak umírají v křečích na avitaminozu a rozhašenej metabolismus. Kdo krmí mraženýma rybama, dodává vitmín B1 riboflavin (lze koupit v lékárně) a nějaké vitamíny typu AD kombinal (používím přípravek hydrovit AD3 který prodá veterinář za cca 40kč). Mražené maso není ideální ale je praktické. Sáček mražených rybek v mrazáku vyřeší krmení ale myslím si že pro hady to není přirozená potrava. S krmením mraženými rybami moc nesouhlasím.
Já osobně jsem ještě nikdy nekrmil mraženým masem. Pro miminka a stav nouze chovám živorodku Girardinus metallicus - jednu z nejplodnějších živorodek vůbec. Odrostlejším hadům dávám studenovodní rybky. Chodím jednou za 2týdny na náš kačák s čeřínkem a rybky přechovávám v akvaterárkách se želvama. Občas dávám hadům i žížaly. Můžou se po nich umlátit, ale po nich bobtěj ještě rychleji, než po rybách. Je to pro ně takové spestření, ale rozhodně se žížalama nedá krmit dlouhodobě.
Při krmení studenovodníma rybama se vyhábám rybama s ostnama,který by mohli poškodit trávicí trubky hada (například okoun) a také nekrmím kaprovitými rybkami (karas, kapr...) kvůli tomu, že kaprovité ryby jsou tušnější. Krmím převážně střevličkama, slunkama a dalšími podobnými rybkami.
Jelikož se snažím krmit 100% živou stravou, doplňuji vytamíny jen cca 4x do roka. B1 a hydrovit.
juuu dik moc za podrobny info =).... k tomu faunaboxu,jak resis teplotu?mas tam danou aspon zarovku nebo tak neco? a papir uplne obycejnej?
teplota pokojová cca 22st s nočním poklesem, rychle rostou, fauna box je na pár týdnů.
Když máš šéflý terárko, tak je hoď tam :).
Používám papírové kuchyňské utěrky.
dobre,diky,tak asi zacnu zarizovat a shanet.... hl sehnat nejakej vrsek na terarko,jinak by se rodina zblaznila:D:D a pokud vsechno probehne vpohode asi bych se s tebou domluvila na te koupi ;) =)
Moc pěkné fotky. Mám také thamnopish, asi měsíc. Takže díky těmto fotkám již vím, že mohu vzít čeřen a jít na slunky, měla jsem obavy z nějaké plísně nebo nemoci. Na rybky z akvária prdím. Jak často ji krmíš? A viz. foto 1 - dá obě slunky?
zdar,nerad vstupuji do vaší debaty,ale tak nějak mi uniká pár věcí asi nepodstaných,ale přesto.....
1.asi jsem chov nějak nezvádl,ale mi se požraly i 60 mezi sebou a to nemluvě o Nz.
2.Pravda je ta,že mraženky nic moc,raději bych šel do B-Komplex forte ,ale pořád mi uniká jedna věc,proč je nikdo nekrmí slimákama at už nz nebo adulty??
3.pro nevěříci Tomáše mám to nafocený ukážu v Pekle
...a co žoužaly?
zdar babal.mé druhé já ,jasně na těch se nz rozjíždí .Jediný problém je v tom,že se musí hlídat jak "babi" aby nebyly tlustý ,hele když už jsi byl v Prasečáku,že jsi se nezastavil já tam byl pořád
Dešťovek je mrak velikostí,akorát ty červený,ty tzv.hnojní,co jsou takový drsný proti srsti,co drhnou mezi zubama,ty bych nekrmil.Wd1-p:Vyzvedl sem obědnané,pohovořil s několika známími i cizími,odolal přemlouvání(2krát jsem odolával těžko),koupil dceři Bohouška(Bohumil Klepetko)-barevnýho krabíka,obědnal vitaluxku,dal bír und vurst a mazal dom.Kdybych tušil,nechal bych tě vyvolat.
a.d.babalKdybych tušil,nechal bych tě vyvolat.to nebylo třeba ,protože mi tam dost lidí zná,taky za ty léta
v úvodu jsem dával beer já,Jirka H,Roman K.,Franta K. apod.pak jsem seděl se známými
2 west day
To se mi taky stalo, dva hadi se začali požírat navzájem. Ale ten co žral druhýho byl před svlékáním a byl zakalenej. Prostě cítil rybu a zakousl se do prvního, co se hýbalo... Zakročil jsem včas. Od tý doby krmení hlídám a každej had ze skupiny musím mít něco v hubě :). Je pravda že při krmení se dokážou 2hadi zakousnout do jedný ryby. Dokonce i do hlavy hada, co se už zakousl a začal polykat kořist. Musí se to hlídat...Ty mý sou při krmení hodně divoký.
Slimáky nemám odzkoušený, krmím jenom dešťovkama...spíš se snažím dodávat různé druhy rybek...
Iveta : já mladý mít letos nebudu, domluv se s netopýrem. Taky pozor na cenu... sirtalis sitralis koupíš za 2kila ale tetreteaniu za 2litry...
Mladý hady krmím cca 2x týdně, odrostlejší cca 1x týdně.
Hoď si přes google překladač stránky o thamnophis a hledej šmudlo :)
např www.kousebandslangen.nl nebo www.gartersnakes.nl
Taky je dobrý upozornit ty co je ještě nemaj, že když je podráždíte, dokáží vyloučit pižmo, který zrovna nevoní. Takový tchoříci, naštěstí když si zvyknou na manipulaci, tak pak pižmo tolik nepouštěj.
Já krmím taky cca 1x týdně. Kromě žížal a ryb mi žerou parietalisky i tetrataenie myší holátka.Se slimákama jsem moc velký úspěchy neměl. Krmím je najednou, ale pod dozorem. Taky se mi párkrát stalo, že se hadi málem sežrali. Jsou to blázni
A s tím posledním odstavcem souhlasím do puntíku. Mě poserou oba druhy skoro pokaždý, ale už jsem si zvykl
zdar ono je to docela sranda krmit nz min.rok jich bylo až nanba,ale nic moc moc prodej takže končím se s mradochy.
jinak cejno-marcianus a red albino jdou k někomu od Vás ani nevím ke komu ,ale ty to přirozeně zjistíš
Kolikati rybkama/žížalama/atd. za týden je krmíš?
takze se mam pripravit na to,ze si nikdy nezvyknou na manipulaci natolik,aby pizmo nevypoustely?
On ten smrad překvapí hlavně zezačátku. Pak si na něj zvykneš.
Měl jsem asi půl roku mláďata z čech. Normálně jsem je bral do ruky a nic. Pak jsem dokoupil 3hady z holandska a ty mě osmrádli hned při první manipulaci. Jak jsem je dotáhl domů a ucítíli ten smrad ti z čech, začali smradit taky
Tyhle hadi žádný mazlíci nejsou. Dají se naučit žrát z ruky, ale to je asi tak všechno. Jsou hodně plachý a já je zbytečně nestresuju. Na mazlení mám krajtu královskou... žofky proužkovaný mám pro radost.
Manipuluju s nima jenom když čistím terárka, nebo když se zakousnou do hlavy při krmení (dřív než stačím šoupnout každýmu rybu - je to fofr). Jinak je nechávám na pokoji.
holt to si asi nevyberu :D pritulnejsi hadi zerou mysi,ktery ja bych jim davat asi nezvladla,mensi se zas vic cloveka boji ,tak snad si na me ten muj budouci had nak zvykne..... samecci jsou pry klidnejsi,je to pravda?
Asi bych mela zajem =) kdy by byl mozny odber?a odkud presne jsi?mohla bych si pro ne zajet nebo se domluvit na nejakym miste,kde by doslo k predani,jak myslis?
predchazejici vzkaz=pro netopyra
Napiš mě do pošty.Dnes se narodili první mládata
ja ti uz do posty psala,ty tam tu zpravu nemas?
MAs mladata tej pružkovanej ????
tak jsem se taky ukecal a před časem pořídil T.s.t.. No zajímalo by mě čím vším krmíte. já mám zatím vyzkoušeno jen že, na prvním místě jsou určitě čerstvé živé rybky, následují mražené, poté žížaly, pak v menší oblibě slimáci a hovězí srdce. Co nechtěj jsou vodní šneci, samozřejmě odborně zbavený ulit a v mládí ani nítěnky. Zkoušel jste někdo škeble , žabý stehna či žáby, suchozem. šneky, co třeba pijavice ? Nebo nějakej jinej nápad ? Jak často krmíte ? Jo ještě jsem v nouzi / bylo všecko zamrzlí/ zkoušel koljušky , opět odborně zbavený ostnů, zájem by o ně byl , ale asi jim chybý trocha slizu a jsou jak pilník, takže si to každej hádek vyzkoušel a zjistil , že polknout se sice daj , ale jen do poloviny ryby, dál to nejde.
Tome mrkni na můj příspěvek o krmení výš - co bylo zodpovězeno.
K tvým dalším dotazům:
- cokoliv chráněného v ČR jim nepodávám
- mrkni do googlu co žerou ve volný přírodě a od toho se odraž
- pokud máš odrostlejšího hada, v nejtužší zimě bych doporučil hybernaci - stejně jako ve volné přírodě
- pokud přeci jen v zimě potřebuješ sehnat živý krmný ryby, zkus se domluvit s rybářema. Běžně se prodávají nástražné rybky na rybolov "na dírku", jedna rybka za 1-2 koruny, jen bacha na aklimatizaci, jak dáš ryby to teplý vody okamžitě exnou.. pokud je chceš uchovat živý např v kýbli, musíš pomalinku zvedat teplotu a dát aspoň vzduchování.
Já se omlouvám, pokud jsem se představil jako úplnej začátečník, tak to opravdu jen tak vypadá. Sirtalisky jsem choval již před 20 lety, vlastně to byli moji první hadi. No po čase jsem se k nim opět vrátil. Problém byl pouze v tom , že to bylo teď v zimě. No když je všechno zamrzlí, tak se blbě cokoli pod ledem loví. Kousek od baráku mi teče Labe, které v zimě teda nezamrzá, ale pokud si dobře vzpomínám na svá rybářská léta, tak v zimě chytnout potěr do čeřenu je na několik marných pokusů a pak to člověk vzdá, páč je všechno stejně v hloubce nebo pod kamenama. Jinej případ je rybník co mám na zahradě, loni se tam vytřely slunečnice a to v množství pár stovek až tisíc, no na podzim když už ten potěr nikdo nechtěl, tak jsem tam fláknul pár pstruhů ať si na nich pochutnaj a já pak zas na nich, plán teda vyšel, no teď už by měly slunečnice tak 2-3 cm a jako potrava by stačily na pár let.
Mě ale zajímá , čím vším jste zkoušeli krmit. Ne všechno je chráněno a řada obojživelníků, plžů, mlžů nebo mě napadá třeba korýšů či ještěrek, se dá sehnat i jinak než lovem v přírodě. Vše co jsem vypsal je jejich přirozená potrava. Jako potravu jsem zkoušel i Dendrobina veneta či jak se to píše, mohou se s ní v domovině běžně setkávat, ale nechtěly ji, daly přednost našim druhům. Mláďata by měla žrát i zmiňované nítěnky , snad i komáří larvy. Krom toho s krmením rád experimentuju a jsem zastáncem toho , že čím pestřejší potrava tím lépe, dál to asi nechci rozebírat.
Ještě se vrátím k tomu již zmiňovanému mražení, některé ryby látku rozkládající vitamín B1 postrádaj, jsou to především pstruhovitý a některý mořský o jejichž vhodnosti jako krmení by se dalo diskutovat. Vždy mě dost udivuje, jak moc jste si zvykli na podávání vitamínových preparátů.
Vitamín B1 - Thiamin by běl být rozpustný ve vodě, tedy vím, že metabolismus člověka přebytek vyloučí močí. Funguje to samé i u plazů? Ví někdo? Hrozí předávkování žofky B1-čkou?
2 tom_czech - v zimě se daj levně koupit nástražné rybky. rybáři je prodávaj pro lov na dirku. (to koukali, když jsem přijel s kýblem a chtěl jsem jich 100 ). Lovím na čeřínek vesměs všemožnej plevel (slunka, střevlička,...). Pro mláďata na rozkrmení mám 500litrový akvárko se živorodkama lesklými. Jako delikatesu dávám dešťovky, moje thamnophisky se po nich můžou umlátit.
Zdravim, chtěl bych se zeptat zda nevíte jestli někdo u nás chová tyto užovky proužkované: Thamnophis sirtalis infernalis, a barevné formy Thamnophis sirtalis sirtalis .. pokud ne u nás, tak alespoň v Evropě, popřípadě jestli byste mi nemohli zaslat nějaký kontakt na chovatele, podařilo se mi tyto užovky najít pouze z US, ale doprava by nejspíš vyšla dráž než samotní hadi. Dále by mě zajímalo jestli ještě někdo nemá mladé Thamnophis sirtalis tetrataenia, na českých inzercích jsem narazil pouze na jednu nabídku, ale jednalo by se o příbuzný pár, jaké by mohli nastat komplikace při odchovu z příbuzného páru? .. rodiče jsou nepříbuzní. Vím že to do tohoto tématu moc nepatří, ale bylo to jediné jakš takš aktuální téma k užovce proužkované.
Zdar, já mám 9 Thamnophis sirtalis tetrataenia, 3,6 - (vždy 1,2 , nepříbuzná tria). Mladé teď nemám, snad najaře. Ono je to sporný, někdo si hraje na genetickou diverzitu a někomu je to putna. Slyšel jsem, že geneticky to mají plazy ošetřený na několik generací dopředu. Samořejmě, kdyby jsi dokola křížil hodně úzkou skupinu, tak asi budeš mít zmetky, ale přijde mi to nepravděpodobné. Vem si z přírody příklad v endemitních druzích. Madagaskar, některé ostrovní druhy atd. - na malém místě žijí tisíce a možná i miliony let, malá populace na malém místě, logicky jsou všechna zvířata příbuzná a prosperují...
Tak to taky není zase tak úplně jistý, vzhledem k tomu, že chov tetrataenií v Evropě nepochází z kdovíjak vysokýho počtu zvířat (aspoň podle toho co jsem se dočetl) a taky protože:
což jsou tetrataenie v podstatě taky.....
Ale vždť jó, Cejna, ty abys taky neměl poslední slovo
Dovoluji si jeden obrázek z mýho webu :
Díky za vysvětlení. Jinak co se týče těch chovatelů výše zmíněných poddruhů, nevíte někdo o někom, alespoň v Evropě? Neobjevují se třeba na burze v Hammu? .. Když jsem psal ohledně ceny zásilky z US, tak mi to docela vyrazilo dech .. 1000$ do Frankfurtu, ale tak kdyby se našlo alespoň deset lidí co by mělo zájem, tak by to už nebylo tak strašný, ovšem pochybuju že by byl takovej zájem. Jinak zde jsou stránky toho chovatele: pricing.htm
Chtel bych se zeptat jsem začínajíci terarista jake druhy ryb jsou vhodne pro uzovku proužkovanou?Muzou byt ryby i z potoka?předem dekuji za odpověď.
Já jsem řekl rybářům na výlovu, jak vypouští rybník,tak u výpustu jsou mraky malých rybek. Všeho chuť. Pak je zamrarzím a krmím s nimi půl roku, dokud nejsou v rybníku živé k nachytání. Sypu je lehce Roboranem H. tak jednou měsíčně. Jiné vitamíny nepřidávám. Chovám Sirtálisku již od 02.2004. Svléká se pravidelně a bez problémů. Krmení rybou střídám nakrájeným kuřecím srdcem. To při přípravě rozříznu a zbavím bílých blan a cév. Někdy srdce taky sypnu Roboranem. Ale né pokaždé. V létě také krmím živými pulci. Osvědčilo se mi v terárku mít bazének ( mám ho z plastového obalu od nějakých želé bonbónů, co mají většinou vystavené u pultu v obchodech. Odhadem měří 20x20cm hl-15cm. Sirtáliska ráda plave i loví. Pokud budeš mít nějaký dotaz, tak mi písni na patros.d@seznam.cz !