Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem varan

Mel bych na vas dotaz ohledne varanus gouldi horni, nevite o nekom kdo je chova nebo kdo je prodava? Dlouho tohoto varana shanim, ale zatim bezvysledne:.(. Byl bych moc rad za kazdou radu.;-)

Od Pavla Šturce mám varana já. Taky jsem si tento druh varana dlouho před koupi vyhlídl, ale nikde jsem žádný inzerát na prodej neviděl. Když jsem uviděl na iFauně inzerát na prodej od Pavla Š, tak jsem nevěřil svým očím, na nic nečekal a za pár dní byl doma.
Tady je fotečka:
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/m/mol_fo to2/7a297b8bb4bb9f174e8311a56eaa0e4f]

Agresivní není vůbec. Ale že by se mu vytahování s terárka zrovna líbilo, to asi taky ne. Většinou trochu funí, ale nesnaží se kousnout ani švihnou ocasem, jediné o co se snaží je zdrhnout. Když jsem ho volně pustil po pokoji, tak po chvilce vždycky zalezl někde, kde je hodně málo místa, až byl problém ho dostat ven. Tak jsem to vyřešil vodítkem. Chodí po pokoji a vodítko tahá za sebou a když vidím, že se chystá zalézt někde, kdy bych ho nemohl dostat ven, tak chytnu vodítko a nasměruji varana jinam. Viz. foto:
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/m/mol_fo to2/00c6be6bf4d138dac97f03132e274968]
Doufám že mě tady neukamenujete. Upozorňuji, že se nechystám na procházky na náměstí, ale používám to jen pro bezpečnost varana, při volném pohybu po pokoji.

Urcite vam dam vedet;-). V. exanthematicus je docela casto na prodej, momentalne ho nabizi nejaky chovatel z Ostravy. Docela premyslim nad koupi teju ktereho nabizi na zoopet.cz, ale protoze to je dovoz z USA tak nevim jestli by mi treba za nejakou dobu neuhynul nebo nemel nejakou nemoc. Mate nekdo zkusenosti s touto firmou a zviraty z importu?

Pro trochu pořádku v systematice, zvíře o kterém se zde píše se správně nazývá Varanus panoptes hornii!!!
Je to novoguinejský poddruh, nominátní poddruh žije v Austrálii. Varanus gouldi je australským endemitem a mimo Austrálii se prakticky nechová.

To JH: když se rozhodujete o koupi malé kobercovky a záleží Vám na tom, aby nebyla agresivní, tak koupě teju z importu asi nebude dobrý nápad a o koupi relativně velkého varana nemá cenu hovořit

Opravdu se to dá těžko srovnávat, dospělý teju, kterého jsem viděl byl daleko ostřejší než lecjaký varan. Většina kobercovek nepřeroste dva metry, většina z nich se zklidní věkem a v dospělosti se většinou jedná o klidná zvířata. Ale mám osobní zkušenost, kdy mne rafl dvoumetrový samec, a není o co stát. Jinak se jednalo o naprosto klidné zvíře. Mláďata všeobecně jsou agresivnější. Všobecně velcí ještěři a krajty nejsou zvířata na mazlení. A pokud se jich chovatel bojí, tak nemá cenu je chovat.

ještě dodám další poddruhy, které jsmem výše vynechal - Varanus gouldii flavirufus, Varanus panoptes rubidus, v roce 2003 byl popsán další poddruh Varanus panoptes wanjarri, ale jeho validita a uznání je sporné.
Zde je odkaz na současnou klasifikaci varanů: index4.html v sekci systematics
Pro srovnání přidávám článek, který byl kdysi ve fauně: http://www.ifauna.cz/clanky/clanek.php?id=398&roc=1 2
Zde nějáké foto pro porovnání: V_panoptes.htm

Oboje (Tejovití - Tupinambis spp. i Varani - Varanus spp.) u nás podléhá povinnosti registrace (přeregistrujete je na sebe - vyřizuje krajský úřad, odbor živ. prostředí) a druhy větší než metr (třeba V. panoptes horni nebo Tupinambis teguixin) je třeba nahlásit jako nebezpečné zvíře na KVS (poplatek tuším 1000 Kč na jedno a 1500 na víc kusů, zodpovědný veterinář zkontroluje chovné zařízení)

Krokodýl: V JM kraji to teďka je 1000,- za jednoho i třeba 20 jedinců. Ale už jsem se tu dočetl, že se to v jak kterým kraji i liší - takže nevím co si o tom mám myslet.
Anakonda: někdy mám pocit, že mi z těch tvých odkazů vybuchne hlava :-D, je toho moc a hlavně všechno zajímavý...

Přesně tak, ještě když jsem hlásil svý první "nebezpečný zvíře" (o tom by se dalo polemizovat, ale to je na jinou diskuzi), bylo to 500 za jedince a 1000 za každého dalšího. Pepé: já jsem přihlašoval 2 druhy, v té době dohr. 15 jedinců a stejně jsem platil 1000,-, takže ani počet druhů nehraje roli.

Jak říkám, přihlašoval jsem dva různé druhy, několik jedinců - poplatek 1000 korun je za vše jednotný, vážně pochybuju, že by v tom dva různí kontroloři ze dvou různých krajů neměli jasno ;-) a mám pocit, že musíš být plnoletý - ale to jen hádám. Zítra si to ověřím radši přímo na Statní vet. správě. Jinak ten letáček je rok starý, takže aktualizace...

ok,sám jsem to nikde nekonzultoval,takže ruku za to do ohně dát nemůžu.Ta slečna(asi se znáte osobně MadMike),je v tomhle docela pečlivá a vše konzultuje na MěVS v Praze a že je ten leták rok starý,pravděpodobně byla poslední aktualizace zákona o poplatcích,takže je jasné,že tu aktualizaci nebude přepisovat,když se nic nezměnilo.
Ale jak už jsem řekl,z mojí hlavy to není a mohlo dojít k chybě ve výkladu na straně úřednice v Pha.:?:

ještě je tam ale taky psáno toto:>:
(9) Hodlá-li chovatel nebezpečného druhu zvířete chovat i jiný druh nebezpečného zvířete než ten, na který má povolení chovu podle odstavce 5, je povinen pro chov tohoto druhu podat žádost podle odstavce 6.
Tak a mám v tom pěknej hokej::)

To je asi fakt hooodně blbě vyloženo. 1000 Kč za druh, to by se nás pár pěkně prohnulo. Setkal jsem se s dvěma výklady a to buď 1000 Kč za 2 a více jedinců a nebo za 2 a více druhů, v podstatě to vyjde na stejno, málokdo má pouze jeden jediný kus jednoho druhu, ale v obou případech jde o jeden poplatek a ne za každý druh.

Tak pánové, provolal jsem 200 korun :-D, ale něco jsem zjistil: info mám z Krajské vet. správy jihomoravského a pardubického kraje (kde jsem se sám registroval) - Skutečně je jedno, kolik máte druhů i kusů v době kdy podáváte přihlášku, platí se jednotný poplatek 1000,- , ALE v momentě, kdy dostanete další druh a chcete jej dodatečně přihlásit, musíte koupit další 1000korunový kolek...takže jsi měl svým způsobem taky pravdu Pepé ;-), ale pokud přihlašuješ zaráz, můžeš mít 20 různých druhů a třeba o 100 jedincích - platíš 1000,-