Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ještěři bez UV

Ahoj chtěl bych se zaptat jak dlouho vydrží ještěři bez UV záření, jen pod žárovnkou, aniž by to na ně mělo nějaký negativní dopad(porucha metabolizmu Ca atd.)?? Zajímá mě to, protože jsem byl dneska v pár zveráčích a bylo mi těch předražených zvířat(bazilišek, leguan červený, zelený agamy....) v ne moc extra podmínkách líto:-/:-(:.(3-[.

Ja se vratim k puvodni otazce - jak co :) Nektere druhy bez UV udrzis spatne (treba nektere druhy agam) jine bez problemu - urcite vetsinu gekonu, to jsou taky jesteri). Na zverexy by si mela posvitit CIZPA uz davno, jenze s nima je potiz, ze to jsou trotli, co skutecne nejsou na svem miste... VH

Oni jdou chovat i ty náročnější bez UV B, ale potřebují pořádně intenzivní světlo (v tom většinou bývá i UV A, které má vliv na chování a vybarvení) a většinou jsou to takoví ti vypejkači (trndové aj.), takže potřebují i lokálně vysoké teploty i přes 40 st. a samozřejmě dotaci D3 ve správném množství (což je někdy to nejtěžší). Občasné slunění je fajn, ale u některých bláznivých agam je přesun na slunce spojen s takovým stresem, že to snad ani nestojí za to. Co vím od mého známého veterináře, tak často nebývá problém u hypocalcemických zvířat (i u želv) nedostatek D3, ale nedostatek vápníku nebo jeho špatný poměr k fosforu, což je způsobeno nevhodnou stravou nedostatečně dotovanou mineráliemi (nebo přímo nevhodně složenými přípravky).

Počkej Krokodýle, ale právě vit. D3 ovlivňuje příštítnou žlázu a ta následně hormonama ovlivňuje množství vstřebávaného vápníku a fosforu v těle (parathormon a calcitoin)...takže pokud je nedostatek D3 je tomu přímo úměrný nedostatek vápníku, ve zkratce, pokud není D3, nevstřebává se dostatečný množství vápníku aneb tyhle dvě složky jsou na sobě přímo zavislý...

PS: jo já sem tě špatně pochopil, dobrý, jako bych nic nepsal :-D

No taky si myslím, zvlášť např. Combinal AD3 má dávkování v MJ (UI) a ještě k tomu pro drůbež a do vody na pití, takže nechápu jak z toho může někdo odvodit přesnou dávku pro toho a toho plaza. Taky jsem si všiml, že i někteří vetové to nedoporučují (protože mají svoji AD - to tak píšu, protože za boha nevím , jak se to jmenuje, kterou dávájí injkečně a hlavně přesnou dávku). Proto jsem s Combinalem radši nidky moc neexperimentoval. Ještě jsem si všiml, že je na trhu taky Combinal D3, tedy bez áčka. To mi přijde i lepší, páč v AD3 je toho áčka o dost víc než D3, takže může zároveň dojít i k předávkování Ačkem. Zeptal bych se co si o tom myslíte, ale někde se to tu už asi probíralo, tak si to rači najdu ;-).
Jo a např. u legošů se vlastně neví, kolik přesně umělého vit. D3 bez UV potřebují...

Hele asi mě budete chtít zmlátit, že se v tom až moc hrabu, ale zajímalo by mě jak je to s Combinal AD3 a Combinal D3 - totiž: u AD3 je psáno, cituji: "K zajištění přívodu dostatečného množství vitamínu D je nutno pokračovat podáváním přípravku Combinal D3.". V Combinalu D3 je ale zase skoro 7x víc vit. D3, takže to bude asi risk. Tak se ptám těch, kteří AD3 používají, jak to vlastně je :-D, a jelikož jsem otravnej, odpověď až zas tak nečekám...:-p

Doporučené dávky D3 jsou podle různých zdrojů 1500 - 2000 MJ /měsíc a kg plaza nebo 50 MJ /den a kg, myslím, že to je konkrétně u leguánů, ale zřejmě se to nebude u jiných heliofilních plazů (ještěrů) nějak extrémně lišit. Z toho lze vycházet při výpočtu dávky, samozřejmě u drobných druhů je to složitější, ale z určitou praxí lze nadávkovat D3 i malinkým gekonům nebo anolisům. Já tedy používal přednostně jen AD3, poměr A k D by tam měl být vyvážený, ale občas je fakt, že jsem použil i D3forte, který je ale právě podstatně silnější, takže se dávkuje hůře (musí se moc ředit;-)). U drobných druhů se mi osvědčilo jednou za 2-3 týdny porosil roztokem cca 1 ml combinalu AD3 v 1 l vody, u větších druhů (vousatky, calyptrát, velcí anolisové) jsem dával cca měsíčně kapičku ředěného AD3 (cca 1:10) na špičce seřízlé špejle. Plus samozřejmě hooodně vápníku.

Ahoj to vypadá jako zverimex v Pce u Intersparu.Tyto agamy tam prodávají za 700 a odtamtud taky jednu mám.A opravdu vedle nich je terárko s leguánem červeným za 8 000,-.Jak jsem četla tu Vaši diskuzi tak se asi blbě zeptám takže červený leguán neexistuje?Díky.
Jo a nevíte kde bych mohla sehnat leguána černého?Díky Eva

No totiž v Pce v tom zverimexu prodávají leguána červeného za 8 000,-.Takže lžou?Je pravda,že je spíše do hněda.Říkala jsem si,že tam zajdu a nechám si ho ukázat a něco o něm říct,zajímalo by mě co mě budou vykládat.Eva