Ještěři bez UV
Ahoj chtěl bych se zaptat jak dlouho vydrží ještěři bez UV záření, jen pod žárovnkou, aniž by to na ně mělo nějaký negativní dopad(porucha metabolizmu Ca atd.)?? Zajímá mě to, protože jsem byl dneska v pár zveráčích a bylo mi těch předražených zvířat(bazilišek, leguan červený, zelený agamy....) v ne moc extra podmínkách líto.
Leguán červený
Vydrží poměrně dlouho, klidně i celý život, pokud mají dostatečně intenzivní osvětlení, vhodné teplotní podmínky a je jim pravidelně dodáván vit. D3 (a nepředávkován), ovšem to asi nebude případ většiny zverimexů, jinak záleží na kondici a druhu ještěra, může se to projevit po několika týdnech až měsících.
JJ leg. červený, nádhera (nebo takový snad neexistuje? Byl ale červený). Měli tam i mřížkatici (špatně svlečenou).
Přesně tak, pochybuju že jim v krámu dávají vitamíny a kvalitní stravu, co jsem viděl měli u všech zvířat moučný červy. A legouše krmili takovýma kusama papriky a mrkve, že to nemoh absolutně polknout.
Ono to Peto nejni jenom o UVčku.Když podáváš vitamíny a správně dávkuješ.Zdravě krmíš a používáš mineráli,tak to Uvčko nejni snad až tak moc potřeba.
Zřejmě má na mysliti tu novou barevnou variaci z jižní ameriky.
A tááák, zase nějaký barvičky.
Jsi ho ještě neviděl?Koukni na našeho oblíbeného importéra a zadej ještěři
Jsou z farem z El Salvadoru, viděl jsem je i naživo - zlatý zeleňáci, tohle moc nemusim...http://www.reptilephotos.com/data/520/sm_red_iggy.j pg
Ale jó, já už jich viděl zelený, smaragdový, do modra, žlutý, hnědý, oranžový, dočervena, dokonce i úplně černýho a albína, ale netušil jsem, že to má vliv na systematiku.
tak to jó - Leguán červený se asi nemenujou no
Vypadal přesně jako na obrázku.
Já bych si to tak nebral
jo v poho, jen že zas krměj lidi nějakejma hovadinama a ani nevědi co prodávaj.
Ja se vratim k puvodni otazce - jak co :) Nektere druhy bez UV udrzis spatne (treba nektere druhy agam) jine bez problemu - urcite vetsinu gekonu, to jsou taky jesteri). Na zverexy by si mela posvitit CIZPA uz davno, jenze s nima je potiz, ze to jsou trotli, co skutecne nejsou na svem miste... VH
U těch agam, doopravdy jak u kterých, např. u vousatek určitě, ale třeba kočinčinské vydrží i při obyč. žárovce, stačí jen dodávat vitamíny a v příhodných teplotách se kouknout ven - na to nejlepší - slunce!
Oni jdou chovat i ty náročnější bez UV B, ale potřebují pořádně intenzivní světlo (v tom většinou bývá i UV A, které má vliv na chování a vybarvení) a většinou jsou to takoví ti vypejkači (trndové aj.), takže potřebují i lokálně vysoké teploty i přes 40 st. a samozřejmě dotaci D3 ve správném množství (což je někdy to nejtěžší). Občasné slunění je fajn, ale u některých bláznivých agam je přesun na slunce spojen s takovým stresem, že to snad ani nestojí za to. Co vím od mého známého veterináře, tak často nebývá problém u hypocalcemických zvířat (i u želv) nedostatek D3, ale nedostatek vápníku nebo jeho špatný poměr k fosforu, což je způsobeno nevhodnou stravou nedostatečně dotovanou mineráliemi (nebo přímo nevhodně složenými přípravky).
Počkej Krokodýle, ale právě vit. D3 ovlivňuje příštítnou žlázu a ta následně hormonama ovlivňuje množství vstřebávaného vápníku a fosforu v těle (parathormon a calcitoin)...takže pokud je nedostatek D3 je tomu přímo úměrný nedostatek vápníku, ve zkratce, pokud není D3, nevstřebává se dostatečný množství vápníku aneb tyhle dvě složky jsou na sobě přímo zavislý...
PS: jo já sem tě špatně pochopil, dobrý, jako bych nic nepsal
Budu to psát míň zamotaně.
Jasne, ale treba u tech stresaku (agamy, nektere jesterky, chameleoni) je lepsi (elegantnejsi( reseni dotace UVBckem, kdyz je :) Jinak samosebou mas pravdu, dlouha leta nebylo nic nez horske slunko, tak se davalo AD a hodne svetla a vsechno slo :) VH
No taky si myslím, zvlášť např. Combinal AD3 má dávkování v MJ (UI) a ještě k tomu pro drůbež a do vody na pití, takže nechápu jak z toho může někdo odvodit přesnou dávku pro toho a toho plaza. Taky jsem si všiml, že i někteří vetové to nedoporučují (protože mají svoji AD - to tak píšu, protože za boha nevím , jak se to jmenuje, kterou dávájí injkečně a hlavně přesnou dávku). Proto jsem s Combinalem radši nidky moc neexperimentoval. Ještě jsem si všiml, že je na trhu taky Combinal D3, tedy bez áčka. To mi přijde i lepší, páč v AD3 je toho áčka o dost víc než D3, takže může zároveň dojít i k předávkování Ačkem. Zeptal bych se co si o tom myslíte, ale někde se to tu už asi probíralo, tak si to rači najdu .
Jo a např. u legošů se vlastně neví, kolik přesně umělého vit. D3 bez UV potřebují...
Hele asi mě budete chtít zmlátit, že se v tom až moc hrabu, ale zajímalo by mě jak je to s Combinal AD3 a Combinal D3 - totiž: u AD3 je psáno, cituji: "K zajištění přívodu dostatečného množství vitamínu D je nutno pokračovat podáváním přípravku Combinal D3.". V Combinalu D3 je ale zase skoro 7x víc vit. D3, takže to bude asi risk. Tak se ptám těch, kteří AD3 používají, jak to vlastně je , a jelikož jsem otravnej, odpověď až zas tak nečekám...
Doporučené dávky D3 jsou podle různých zdrojů 1500 - 2000 MJ /měsíc a kg plaza nebo 50 MJ /den a kg, myslím, že to je konkrétně u leguánů, ale zřejmě se to nebude u jiných heliofilních plazů (ještěrů) nějak extrémně lišit. Z toho lze vycházet při výpočtu dávky, samozřejmě u drobných druhů je to složitější, ale z určitou praxí lze nadávkovat D3 i malinkým gekonům nebo anolisům. Já tedy používal přednostně jen AD3, poměr A k D by tam měl být vyvážený, ale občas je fakt, že jsem použil i D3forte, který je ale právě podstatně silnější, takže se dávkuje hůře (musí se moc ředit). U drobných druhů se mi osvědčilo jednou za 2-3 týdny porosil roztokem cca 1 ml combinalu AD3 v 1 l vody, u větších druhů (vousatky, calyptrát, velcí anolisové) jsem dával cca měsíčně kapičku ředěného AD3 (cca 1:10) na špičce seřízlé špejle. Plus samozřejmě hooodně vápníku.
Vím, že se tu už musíš asi opakovat, takže moc díky, dobrý muži Musím říct, že z těchle přípravků mám vcelku strach, no ale taky je mi jasný, že mít jen nějaký Repti glo a být v klidu je taky blbost, čím víc o těchhle světlech vím, tím míň jim věřím...
****
Ahoj, chtěl bych slyšet Váš názor na kůži ještěra na fotce. Hlavně oblast za hlavou mi nepřipadá zrovna ok - má tam takový tmavý až černý fleky. Fotil jsem to v jednom krámě.
Panebože, to snad ne, který vrah to má?
zverex,kousek ode mě.Pardubice.Hned vedle maj leguana červenyho za 8tis.
Správně, uhád
lumoo, nevíš kolik chtěji za tohohle ještěra?
to bohužel nevim,ale možna lepši.ty ceny jsou někdy fakt hrozny.Třeba jako mala regiuska za 2500Kč,nařes.
Jej, to je strašné, jak někdo může tyto krásné agamy takhle týrat, zajímalo by mne kolik za ní chudinku chtějí. Myslím, že toto už je na udání na veterinární správu.
obavam se, ze to co ma problem s kuzi neni agama (ta je v pozadi a vypada lepe), ale legos...jen pro poradek...
caw..u vas c Cechach mate regiusky este lacneu nas idu regiusky od 3500vyzsie!!!
Ahoj to vypadá jako zverimex v Pce u Intersparu.Tyto agamy tam prodávají za 700 a odtamtud taky jednu mám.A opravdu vedle nich je terárko s leguánem červeným za 8 000,-.Jak jsem četla tu Vaši diskuzi tak se asi blbě zeptám takže červený leguán neexistuje?Díky.
Jo a nevíte kde bych mohla sehnat leguána černého?Díky Eva
Existuje leguan zeleny - barevna forma "cerveny" - ale porad je to "iguana iguana" - stejny druh. A je to spis takova hneda s nadechem do cervena - co jsem videl mlade na burze, cert nevi jak to pak vypada v dospelosti.
nebo lucifer
Viděl jsem tak semiadultní samici a byla to spíš taková cikánka, ale tu červenou v sobě měla.
No totiž v Pce v tom zverimexu prodávají leguána červeného za 8 000,-.Takže lžou?Je pravda,že je spíše do hněda.Říkala jsem si,že tam zajdu a nechám si ho ukázat a něco o něm říct,zajímalo by mě co mě budou vykládat.Eva
No to mě taky, určitě sem pak napiš co si se dozvěděla
Nezapmeň se zeptat co to maji ty leguani za červý fleky
Podle Vopršálka je preventivní dávka 150 IU/kg za dva týdny 1500-2000 IU/kg udává jako jednorázovou léčebnou dávku. 33.html Ale je fakt, že hypervitaminozu popisuje až při mnohanásobném předávkování, čímž nechci riziko předávkováni nijak zlehčovat při koncentraci Combinalu AD3.