Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta Královská - chov

Zdravim vsehcny, mam dotaz ohledne noveho prirustku krajty kralovske. Vim ze je tezke tohoto chovance rozmnozit ale i presto se nevzdavam:-). Docetl jsme se ze k uspesnemu pareni je za potreby simulovat obdobi destu a sucha. Chtel jsme se zeptat jak je to s krmenim v techto obdobi? Samec nezere od listopadu do breznea nebo dubna(a tedka nvm jestli to je obdobi destu nebo sucha-moc jsme to tam nepochopil) a samice zere po celou dobu roku??Mam toto obdobi sucha a destu aplikovat uz od mladi aby si co nejvice zvykli nebo staci treba v prubehu druheho roku zivota. Dale bych mel njepsise samce sochat oddelene do samic abych to tim co nejvice vyprovokoval ze? Dale jsem se chtel zeptat jestli nevadi kdyz bych choval dve samice spolu, jestli yb to nemelo nejak negativni vliv na pareni?Samec by byl v jinem terarku jak jsme psal....nebo by bylo nejlepsi aby kazdy jedinec byl v jinem terarku?Piste vsichni co mate jake koliv zkusenosti s chovem a odchovem techto krasnych hadů, diky ...

loading...

Takže po pořadě:

O simulování období deštů jsem toho moc neslyšel v tomto ať se vyjádří někdo jiný...
Krmení: Samice většinou po páření nepříjmají potravu takže je nejlepší před pářením trošku více nakrmit aby tu delší dobu v pohodě přežila ve zdraví a nemělo to špatný vliv na snůšku..
Chov: Dvě samice spolu- klidně, samec nejlépe odděleně, nezapomeň že při krmení vždy oddělit hady od sebe
Páření mezi Únorem - Březnem
Snáší většinou v květnu, inkubace 90 - 105 dní:puff:
Snad jsem alespoň trochu pomohl:puff:

Dobry den.
Před 3 měsíci jsem si pořidil krajtu z burzy a od te doby ještě nežrala.Zkoušel jsem ji davat myšky v ruznych velikostech.zitra ji zkusim dat holatko.pan z burzy od ktereho jsem ji koupil řikal,že ma 2 roky a je to samice.Myslim že mi ji prodal z odchytu,protože jsem u ni po cca měsíci a pul objevil 7 klištat.Tedka jsem žofku vzal k veterinaři,dal ji nake vitaminky a poradil mi,at ji dělam každy den 20minutovou koupel,že by pak měla mit větši chut na potravu.podminky ma optimalni,akorad musím ještě pořídit vetší terarko.prosím o vaši radu a jakékoliv doporučeni,aby přijmala potravu.
Děkuji moc.S pozdravem Michael.

Ahoj,všetkých Vás zdravíme.Sme noví chovatelia krajty královskej,uvítali by sme každú radu,ktorú nám možte poskytnúť.
Našu Elis sme si 22.04.2010 zakúpili vo zverimexe.Nič nám nepovedali,až nato,že pred týždnom bola krmená.meria cca 1m a váži necelé kilo presne 0,964...Skúšali sme jej dávať papať 25.4. , no neúspech.pred dvoma dňami sme boli u zverolekára,mala som dojem,že sa ho/ju bál viacej ako ja :D , a to si hovorí expert na hady.Nič nám nepovedal čo už sme nevedeli,ani pohlavie sa mu nepodarilo určiť.Elis ma na nozdre trošku suchú pokožku,tak nám dal mastičku.Na druhý deň sme si ju vybrali z terárka..už bola trošku agresivnejšia,dokonca vyštartovala po priateľovi.Síce ho neuhryzla,iba sa natiahla s otvorenou tlamou.Je možné že si nejak zafixovala priateľa keď ju držal u lekára a sondoval ju?Určite jej to nebolo príjemné.Ja sa ju teraz bojím sama vybrať,aby to neskúsila aj na mňa.Včera sme jej zase skúšali dať myšku,ale zase nič.Registroval/a ju, nechali sme ju tam celú noc.Prosím Vás,mohli by ste nám poradiť čo robiť?Ak by mal niekto záujem byt aj v užšom kontakte a to na MSN lulu_mamo@hotmail.com , SKYPE:leilliku ,..budeme Vám strašne vďační.

O krajtách královských a jejich nežravosti je tady toho napsáno spoustu, takže doporučuji prostudovat.
Ve Vašem případě se bude zřejmě jednat o stres. Jednak má stres z nového prostředí a hlavně z toho vytahování. Pokud krajta měří kolem metru, může mít klidně už 3 roky a když je ze zverimexu, tak pochybuju, že je zvyklá na nějaký kontakt. Takže bych předně doporučila nechat v klidu (nevytahovat z terárka)a za pár dní zkusit dát myš. V žádném případě nenechávat přes noc (hrozí poranění hada).
Pokud budete pořizovat dalšího hada a chcete ho občas vytahovat, tak je určitě lepší mládě přímo od chovatele.

Dejte si inzerát na Bazar, chovatelů je tady víc. Dovoz se taky dá, ale je třeba si vybírat od koho koupíte. Já mám krajty k. dvě - samec je dovoz (faremní odchov). Koupila jsem ho jako čtyřměsíčního od člověka, od kterého jsem už něco měla (takže dobré zkušenosti). Asi měsíc byl pořád zalezlý a bál se. Pak začal lézt kolem šoupaček, tak jsem mu otevřela a nastavila ruku a on vylezl. Nikdy hady nevyndávám jen tak. Jenom občas otevřu (když se toho dožadují) a nechám je prolézt mezi rukama, aby si zvykli na manipulaci.
Druhou krajtu, samičku, mám jako odchov ze SR, taky jsem ji koupila jako mládě. Ta se nebála vůbec.

Ešte by som sa chcela opytať,či 3 ročný had sa počíta ako mláde.Chceme ho vrátiť, a nevieme ako postupovať pri reklamaci.Objednali sme si mláde,no toto podľa nás asi nieje..Boli sme aj u toho zverolekára,ako som spomýnala, dalo by sa to reklamovať napr. aj tým že nieje úplne v poriadku, myslím tým tú suchú pokožku.Alebo čo by sme mali urobiť pre úspešné vrácení?

No, ty 3 roky byl odhad. Hodně záleží na krmení a také na pohlaví. Pochybuji ale, že by ho ve zverimexu nějak překrmovali. Pokud by to byl samec (ti jsou menší), tak při délce a váze, kterou uvádíte, by se dal považovat za dospělého. Pokud je to samice, tak spíš jako "dorostenec", ale ne jako mládě.

Jestli máte zprávu od veterináře, že had nebyl v pořádku, tak by se měl dát reklamovat. Nemám s tím ale žádné zkušenosti, tak snad se ozve ještě někdo jiný.

Preco by to nebolo potrebne? Pokial je na to stavana a je to pre nu prirodzene (co je a poriadne), tak nevidim dovod aby to nemala. A to aj ked sa nema mnozit. Prijimanie potravy, ale aj pohybova aktivita sa vyrazne lisi medzi oboma obdobiami, takze pre celkovu pohodu a zdravie to urcite potrebne je. Tie hady sa nevyvijali tisice rokov na to, aby potom niekto smahom ruky zahodil ich prirodzene potreby, co sa samozrejme skor ci neskor odrazi na zdravi a hlavne dlzke zivota, ktoru vela ludi podcenuje. Nevidim dovod nedodrziavat tieto obdobia, nieje to nic narocne a ani zdlhave, tak nechapem preco sa z toho chce vela ludi vykrutit. V dnešnej dobe internetu nieje vobec problem behom minuty zistit aktualny teplotny a vlhkostny stav v domovine, a zariadit to podla toho.

Oba dva žerou v i v období deštů i sucha, teprve až po páření pomalů přestává samice žrát.Jinak při období sucha a dát samce a samici k sobě a když nastane období deštů, tak přidávám druhýho samce.Tak do dělám já:-)A někdy to vychází, ale prostě to chce taky velkou dávku štěstí;-)A musí se těm lenochům chtít..

Ne zcela bych se ztotožnil s réžimem chovu, jak byl nastíněn výše (weyn). Netvrdím, že by takto nemohlo k rozmnožení dojít, ale k tomu může dojít i v situaci, kdy krajty nijak nestimulujeme, důležitější může být oddělený chov pohlaví a přidání druhého samce. Moje informace o průběhu klimatických změn během roku v západní části areálu krajt královských jsou tyto (mimochodem jsou vlastně dvě období dešťů - hlavní a krátké):

Páření krajt nastává běžně od poloviny září do poloviny listopadu – toto období je známo jako krátké období dešťů (relativně chladné období, kdy prší téměř každý den). Období sucha začíná na konci listopadu a počasí začíná být suché a horké až do března, což je nejteplejší měsíc v roce. Vejce krajty královské kladou v druhé polovině suchého období – od poloviny února do začátku dubna. Hlavní období dešťů začíná obvykle v polovině dubna s několika týdny neustálého deště; v dubnu a květnu je teplé a velmi vlhké období. V červnu a červenci se začíná ochlazovat, deště ustávají v polovině července a srpen je typicky suchý a nejstudenější měsíc v roce. Mláďata se obvykle líhnou od poloviny dubna do poloviny června. (zdroj Mad Mike www.reptile.cz

Krajty většinou nepřijímají potravu od páření do konce období sucha, samice zřejmě nežerou v roce, kdy snášejí vejce až do vylíhnutí vajec, tedy až do dubna-června, což je energeticky velmi náročné, proto také v přírodě mají vajíčka jen jednou za dva roky, protože by samice nebyla schopna v krátkém období žraní nabrat dostatek sil na další snůšku.

Dobrý den, mám dotaz
Asi před 7 měsíci jsem si pořídil mládě krajty královské, které v tu dobu bylo staré asi 2 měsíce čili teď by měla mít asi 9 měsíců. V počátku chovu jsem měl trochu problémy s příjmem potravy. Krmil jsem ji zpočátku asi častěji a měla prý tím pádem problémy se svlekem. Později jsem se dozvěděl, že mohla mít na sobě 2 staré kůže. Proto jsem tedy upravil režim a krmím jednou za 21 dní laboratorní myší (+ NutriMix rep)teď je vše v pořádku po myši hned vyjede a svleky má krásné vcelku bezprobémů. Nyní by ji mělo být asi cca 9-10 měsíců věku a měří cca 50 cm a važí cca 145 g. Je to normální velikost? nezabrzdil jsem jí nijak? V jakém věku tyto krajty tělesně dospívají? Samice by mohla mít klidně okolo 120 cm? Vím, že třeba úžovky červené rostou rychleji jak krajty. Předem děkuji za odpovědi s pozdravem Jirka

Ahoj,
krajty sice chovám teprve rok, ale ta velikost se mi zdá malá. Pokud má jenom 50 cm, tak bych krmila v intervalech 7 až 10 dní. Pokud měla problémy se svlekem, tak to bývá nízkou vlhkostí. S krmením by to souviselo pouze pokud by se krmilo v době zakalení.

díky za rady. A myslíte, že když ji tedy začnu ktmit každý ten 10 den např. že se to zlepší a dožene to, nebo jsem ji nějak podsekl a potáhne se to s ní furt. Jinak krajta je moc pěkná, žádný vižle, ale ze záčátku chovu mi nechtěla příjmat potravu. Myš se vpodstatě promenádovala před ní mohla ji dát pomalu pusu a ona třeba ucukla. Teď když nekrmím tak častěji tak je útok při první příležitosti. Se svleky už také nenní problém. To jen ty v prních měsících byly problémové. Takže tedy začnu krmit každých 10 dnů a pokud se zakalí dám ji období klidu (to jsem zezačátku nedělal, snažil jsem se ji nabídnout myš i zakalené) možná zkusím i obněmu a zkusím ji dát 2denní mládě králíka. Mám tam teď velkopočetní vrh a budu ho muset trochu redukovat. Myslíte, že králíče bude problém, nebo mám dát raději osvědčenou myš? dávám hada tak 1-2 x týdně proplavat do vany. teplotu přes den má momentálně tak 29 C v tom nebude asi problém. Jsem tam ji i vytahuji z terária. Je navyklá, dělám to od začátku.

Tak to krmení je lépe nepravidelně, než přesně každý 10. den. V době zakalení určitě nekrmit, aby nebyl problém se svlekem. Tu teplotu 29 stupňů asi nemá všude nebo jo? Já mám v chladnějším místě 24 stupňů.
Jestli to dožene nevím, ale mohla by. Pokud ji ale nechcete co nedřív na chov, tak by to nemuselo vadit.
Do vany je nedávám a ani nepozoruji, že by lezly do misky, takže nemám potřebu je koupat. S těma králíkama taky neporadím, ale zrovna u krajty bych měla trochu obavu, aby jí nezachutnali a nechtěla je potom pořád.
Taky je občas vytáhnu, když se toho dožadují u dvířek, takře by neměl být problém.

ahoj, chtěla bych se zeptat zda, jak tady na poradně čtu, je opravdu krajta královská tak složitější než úžovka? Já jsem byla rozhodnuta si krajtu kralovskou pořídit (jsem úplný začátečník), ale ted jsem nerozhodná.:-( Vždycky když jsem viděla užovku (spíše mladě) tak kousalo a bylo nepokojne. Zato krajta byla vždycky klidna, přatelská a nekousavá. Někdy se tu diskuse rozhodne jako ano krajta pro uplného začátečníka a u druhého zas ne. Moc se omlouvám, nechci nikoho urazit, jen jsem teď na rozpacích.:-)

Díky

no já jsem chtěl krajtu pořídil jsem si ji po nastudování a otázkách od chovatlelů, a zatím bezproblémová všude se píše jakej je problém s krmením, ale ta moje žere moc ráda, doufám že to nezakřiknu:-D klidně bych volil krajtu moje je uplný klidas, pokažde když otevř terarium, tak začne šmejdit, a poté ji vyndám, zatím nemám žádné problémy

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda krajtě královské (samec) stačí terárium 82x44x37, do konce života - nastálo :-D. Mám už samici ve 100*50*50 a někdy si říkám jestli to na ní není moc velké, a ještě samec je menší než samice. Zas bych ho něchtěla trápit.

Děkuji moc za odpovědi.