Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lidi, třídíte odpad?

K tématu mě přivedlo chování některých sousedů, kteří jsou schopni si popelnici "zasrat" polystyrenem, sklem (barevný popelnice mají vzdálené 200m)a zbytek co se do ní nevejde naládovat do pytlů. Dalším podnětem byla včerejší reportáž v televizi o rozšíření skládky u Hybrálce. Donedávna jim tam skládka strašně zapáchala, když dostanou zaplaceno, tak už tolik nesmrdí. Za sebe mohu napsat, že třídíme téměř vše a jsem kolikrát překvapen, kolik tříčlenná rodinka vyprodukuje svinstva. Jak je to u vás, teraristů?

Já jedu v plastech, papíru a ve skle. Jinak všechno hážu do komunálu ;-) Ale zajímalo by mě, kam se háže polystyren...u nás na vesnici na to asi kontejner mít nebudem :-).
Jinak jsem kdesi zaslechl, že v třídění plastů jsme na tom líp než většina států EU (taky to může bejt kachnička ;-))

Mám pocit,že polystyren se dává do plastů ...

Jinak se také snažím třídit odpad,jen nemáme nikdeobléž popelnice na sklo,tak to hážu do komunálu,ikdyž vím,že tam být nemá.
Docela také ty lidi nechápu..U nás jsou tři popelnice na komunál,vedle hnedka na plast a papír,ale stejně je nejvíc zaplněná ta první popelnice,páč udělat dva kroky na víc je pro někoho násilý.Přitom je člověk vidí,že jdou stejně okolo ...
Ale je pravdou,že Ústecký kraj je prej jeden z nejlepší,nevím co je na tom pravdy :-D

Máme na kolejích i doma kompost, tak třídímě všechno. Na kolejích jsou bedny i na hliník, vozím ho sem i z domova a za utržené peníze se kupují knížky do společné knihovny. Škoda že se to tak nedělá všude, divili by jste se kolik člověk vyprodukuje hliníku jenom na víčkách od jogurtů, čokoládách a taveňácích. Jinak samozřejmě nevyhazuju ani papír, igelitové sáčky, kelímky od jogurtů ani petky a sklo. O tom že by existoval kontejner na polystyren nevím, ale do normálních plastů rozhodně nepatří.

Tak my třídíme plasty, sklo prakticky ne - přiznávám, že flašky od piva vracím a ostatních je málo a nechce se mi vlíct půl kiláku k popelnicím. Papír končí v kotli. Jinak jedinej odpad s kterým máme potíž jsou hobliny zpod potkanů -- něco šlo do kompostu, ale mám malej kompost a velkej chov potkanů:)) Takže něco taky končí v pytli v popelnici, ikdyž vím, že by na to měla být samostatná...:-|

S tím hliníkem a kovy obecně to je IMHO škoda - vyprodukujeme toho spoustu. Stejně tak i organika by se dala krasne třídit a pak kompostovat. Když jsem viděl třídírny a recyklační jednotky v praxi, tak se mi to tak zalíbilo, že třídím jak o závod :) VH

Třídím ehm... jak bych to řekl... průměrně, tedy klasicky petky a jiné plasty, sklo tak nějak, jak kdy (zas tak moc nevratných lahví neprodukuji:-D), papír, pokud se nastřádá větší množství novin/letáků/papírů, tak jdou do kontíku na papír, ale občas ty různé jednotlivosti do směsného. Bioodpad nemám doma kam moc dávat, takže malé množství (trus s terárií, svlečky atd.) do směsného, staré substráty na takový polodivoký kompost, ale vzhledem k tomu, že jde o veřejný pozemek, tak se moc nerozvášňuju a tvořím opravdu jen kopeček substrátu a neděsím veřejnost hadíma svlečkama. Kovy moc neprodukuji, až teda samo na to, jak by řekl mistr Holzman, aluminium, ale množství celkem zanedbatelné, takže taky směsný, ovšem teď jste mi naťukli a možná si na hliník založím kyblíček a až toho bude na kila, tak to zpeněžím a utrženou částku investuji do literatury:-D. Jinak v práci hlavně třídím bio a teď nám nedávno konečně dali i k zoo barevné kontíky, tak se snažím vyjet ze starých kolejí a směsný odpad ještě třídit dál.
Mrtvolky (naštěstí jich není moc a nejsou až tak velké) teda občas jdou do směsného, naštěstí nemusím řešit jako nejmenovaný kamarád z Brna 6ti metrovou krajtu:-D, v práci t máme kafilerní box, takže, co se nepreparuje, tak jde tam (případně to ještě přerecykluju přez supy nebo červy:-D).

Co sedá vytřídit, tak třídím, v domácnosti klasika sklo, petky, krabice od mléka (kontejnery u ochodu), pokud jde o jiný odpad, je u nás zřízen sběrný dvůr, kde je otevřeno 3x do týdne, takže tam lze taky vozit roztříděný odpad, na suť ve větším množství lze objednat zvlášť kontejner. Organický odpad zakopeme do země na zahradě co jde nejhlouběji. Papír sbírá ve stanovené dny místní škola a za vytěžené peníze kupují školní pomůcky. Sběr nebezpečného odpadu nebo šaststva organizuje obecní úřad. Myslím, že pokud lidi u nás chtějí třídit odpad, mají k tomu podmínky. Záleží na lidech.

Ty myslíš trus atd.., to je jasné, to dávám do hnojiště , kde se dává i odpad po králících. Ale já měla na mysli pošlé hady ( v souvislosti s tou 6ti metrovou krajtou jak píšeš), zas tak často hroby nekopu, to by bylo smutné, ale když nějaký pojde, tak mu na zahradě pod stromem, hrob vykopu.;-)

Netřídim, páč bych s tim musel běhat přes půl Smíchova kde jsou kontajnery na tříděnej odpad. Před barákem máme jen klasický popelnice, takže bohužel. Ale v minulosti jsem třídil, když byla možnost. Když si tím neláme hlavu město (potažmo městská část) proč bych si já měl trhat žíly? :-/

Na jednu stranu chápu i tvůj názor, ale ber to tak, že když si to takhle řekne každý, tak to pak vypadá jak to vypadá. Tříděním odpadu obětuješ trochu času a netřídit je určitě pohodlnější, avšak je to taková maličká splátka Zemi, kterou bychom snad poctivě splácet mohli všichni, peníze nás to nestojí. Lenost? Nechci posuzovat, kdo je bez viny, nechť hodí kamenem, ale zamysleme se! ;-)

Já se zamějšlim to se neboj. Ale jak jsem napsal, když mi město nedá příležitost abych mohl třídit, tak to je jejich boj. Uvědom si že Smíchov je co do rozlohy, jako dvě Opavy :-D a já fakt nemam času nazbyt, abych ho trávil tím, že budu nosit odpad kilometry daleko. Navíc bych musel přes Plzeňskou a na to nemam odvahu :x: Až budu mít dostupný kontajnery na tříděnej odpad, budu třídit....s tím nemám problém ;-)

Hm, stížnostmi na magistrátě nelze pořešit jiný věci který jsou ke spokojenému životu podstatně důležitější, takže moje zkušenost je, že takhle to NEFUNGUJE. Pokud ti to příjde alibistický, vyvracet ti to nebudu. Navíc mám jiný starosti než řešit zrovna tohle. Ale na druhou stranu chápu, že někdo nemá do čeho píchnout a tak má na podobný blbosti (chodit si bezvýsledně stěžovat na magistrát) mraky času. Budu se opakovat, ale už jsem napsal že s tříděním odpadu nemám problém, ale k čemu to je, když pak nemam jinou možnost než ten roztříděnej odpad hodit do jedný popelnice? Je to tak těžký pochopit?

Prostě si myslím, že když se chce, tak všechno jde :)

Skutečně??? Tak zkus nahýmu nasrat do kapsy :))

Inu čekal bych od Prahy něco modernějšího

Tak bud jsem "nejaky ten patek" fungovala na jinem Smichove (i tady se nejaky ten kontik najde), nebo odtud za ten rok co jsem v jine casti Prahy vsechny kontiky odstehovali :-)

když je dobrá vůle

Taky si myslim. Kdo opravdu chce - jednou za cas se ke kontikum vyda (ja treba nosim odpad cca 1x tydne cestou do prace), pro koho to zas az tak dulezite neni, tak tu snahu az tak nehroti...

Tak bud jsem "nejaky ten patek" fungovala na jinem Smichove

Tím to nejspíš bude :-) Pokud mě paměť neklame tak třeba na Andělu tyhle kontíky nejsou i když možná jo, ale i to je daleko [46.gif]. Co si tak vybavuju tak nejblíž jsou někde na Vrchlickýho (což už jsou Košíře) a tam lítat nebudu páč to bych musel jako dítko vypadnout z inkubátoru :)) Navíc bych musel přes již zmiňovanou Plzeňskou a to nehrozí jelikož nejsem sebevrah. Můj názor je takovej, že je to hlavně věc města aby motivovalo lidi třídit odpad to znamená zajistit dostupnost kontajnerů, tečka ;-)

Můj názor je takovej, že je to hlavně věc města aby motivovalo lidi třídit odpad

Spíš by to mělo být věcí města, než, že to je, ale mám obavu, že úředníci si hlavně mastí kapsy a opruzujou, než by je trápilo malé množství třídících kontajnerů v některých lokalitách.

TAk zrovinka na Andelu kontiky jsou. Dokonce pred casem pridali i oranzovou popelnici na tetrapack...U klamovky je hned skupinka kontiku u nedaleke benzinky + u krizovatky pobliz byl zcela urcite velky kontejner na papir, sklo a plasty. Jiste by se dalo pokracovat, ja obchazela vzdycky jen tyhle tri :-)...mesto rado kontiky zajisti kdyz budou videt zajem. Tam kde neni ho ale tezko budou hledat a radeji vyridi zadosti treba z ostatnich ctvrti...

To PAra - svou odpovědí jsi mě jen přesvědčil. Zkoušel jsem to na třech místech a vždy to vedlo k nápravě - nikdy ne v Praze, to je fakt - UnL, Brno a naposledy na jedné malé vsi. A není to o tom, na co máš čas - upřímně, čas nemám, práci dělám i doma, ale na třídění si čas najdu - není to totiž jen o mé pohodlnosti, ale i o tom, kdo to po nás bude za XXX let uklízet...

Tvá odpověď - cituji "Navíc mám jiný starosti než řešit zrovna tohle." mě pobavila -> tak proč to tedy řešíš? Tedy alespoň tady? MOc zajímavá věc - existují studie, které právě řeší časovou náročnost třídění odpadu (bohužel ne u nás, ale v D) a víš na co přišli? Že z pohledu jednotlivce je to naprosto stejné... Jen si to chce zažít určité návyky. Co chceš jako motivaci? Abys za to dostal nějaký obnos? Já ti nevím, mě motivuje už jen to, že vím, že dělám něco pro Zem nebo jen pro své okolí. Možná je to i tím, že jsem tohle studoval, ale třídí i kolegové z jiných oborů a nikdo je k tomu nenutí a přes to motivaci mají. Bojím se, že je to spíš o pohodlnosti, ale nevím.

Zajištění dostupnosti kontíků - asi jseš mezi 25%, kteří mají vzdálenost ke kontajneru větší než 250 m (krom vesnic pod 500 obyvatel)... Pokud ano, nezbívá nic jiného, než ten magistrát a co jsem četl, tak zrovna Praha je v tomhle pružná... Chce to se o to zajímat...

VH

Zkoušel jsem to na třech místech a vždy to vedlo k nápravě - nikdy ne v Praze, to je fakt - UnL, Brno a naposledy na jedné malé vsi.

Tak to máš asi štěstí na úředníky co jsou na svých místech. Na úřadech jsme naposled řešili stížnost na sousedku která týrala svýho psa tím že ho nechala i několik dní zavřeným v prázdným bytě bez venčení, tudíž i bez žrádla a bez čerstvý vody. Pes tam celý ty dny vyl jak smyslů zbavenej. A to mi věř že jsem měl chuť to nějak řešit. Už jen proto, abych to nemusel v nemusel poslouchat a to zcela pomíjim ten fakt, že mi toho psa bylo líto. A víš co? Městská část s tím vůbec nic neudělala. Dopadlo to tak, že tahle paní se psa zbavila asi až na nátlak spolubydlících. Takže mi tady nevzprávěj o tom jak lze uspět se stížností na úřadech. Takovejch zkušeností mam víc a pokud bych měl chuť vysypu ti jich z rukávu nepočítaně. Nediv se proto,že jsem na řešení problémů pomocí různejch stížností rezignoval.

A není to o tom, na co máš čas - upřímně, čas nemám, práci dělám i doma, ale na třídění si čas najdu

Ty možná jo, ale já ne páč dělam i 20 hodin denně a jsem rád když ve tři ráno přijdu domu a v sedm vstávam do práce. Navíc není to o čase na třídění, ale o čase ztraceným nicneřešícíma stížnostma na úřadech. To ti ale jistě neuniklo pokud jsi pozorně četl co jsem napsal.

Navíc mám jiný starosti než řešit zrovna tohle." mě pobavila -> tak proč to tedy řešíš? Tedy alespoň tady?

Opět, jestli si vůbec četl moje příspěvky, tak jistě víš , že tu nic neřešim. Jen jsem napsal na dotaz zda třídim odpad jak to mam a proč tomu tak je. Snad nikdo nečeká že na anketu odpovědí jen ti uvědomělí co nemají problém běhat s odpadem kilometr a víc daleko. Pak už jsem reagoval na reakce na můj příspěvek, což je slušnost a abych objasnil svůj postoj. Takže nic neřešim.

Co chceš jako motivaci? Abys za to dostal nějaký obnos?

Ty jseš asi marťan nebo nerozumíš česky. Jasně jsem přece napsal, že motivací aby lidi třídili odpad mínim dostupnost kontajnerů. Vůbec nechápu co tu blálolíš o nějakém obnosu.

Já ti nevím, mě motivuje už jen to, že vím, že dělám něco pro Zem nebo jen pro své okolí.

Tak to jistě ani nejezdíš autem že?

Bojím se, že je to spíš o pohodlnosti, ale nevím.

Opět jseš vedle jak ta jedle. Taky jsem psal o tom , že pokud jsem měl v minulosti možnost třídit tak jsem třídil, teď jí nemám tak to nedělám.

Tím za sebe končím "debatu" o odpadech páč je to o ničem. Navíc já si to klidně přiznám, že jsou pro mně daleko důležitější věci než se stresovat tím, že netřídim odpad, ať už jsou důvody jakékoliv. Víš přece že se říká "Nobody´s perfect" ;-)

Marťan nejsem a spolčovat se s nima taky nebudu :)

Ad pes - od toho je městská policie... Já sám jsem vše vždycky řešil jediným e-mailem a jak píši, nebyl problém. Ten mail mi nezabral zdaleka tolik času, jak jedna odpověď tady. Asi to je tím, že jsem si nestěžoval, že jsem spal žádost.

Ad práce - 20 hodin denně? To je vo zdraví :) Vážně, nebudu tě tady trumfovat, kolik jak a proč dělám, ale věř, že pracuji a k tomu podnikám - to si myslím jako odpověď stačí a stejně si čas najdu. Pokud ne já, tak žena má rozmilá. NAvíc, třídění je otázka vyhození - co se týče vyhození, tak to odvezu stejně autem, protože je toho víc najednou - je blbost chodit s pytlíkem, na to fakt čas nemám.

Ad motivace - sorry, ale přítomnost kontajnerů jako motivaci moc nevidím. Teda, jistě, že hodně lidí si řekne, "Když už to tu je, tak proč ne...", ale já do téhle kategorie nepatřím.

Autem jezdím a důvody k tomu samozřejmě mám, jako každý, kdo s nim jezdí. Ale nesouvisí to z odpady a je to na úplně jinou diskuzi. POkud mohu, tak cestu autem omezím, stejně jako se snažím třídit odpad... Thats all.

Jak píšeš - nikdo není dokonalý ;-) Já třídím a třídit budu. Třidil jsem, i když jsem měl kontíky jen v práci - tak jsem vzal roztříděnej odpad do práce... Nevidím na tom nic tragického.
Krásný večer
VH

Tak to asi produkujes dost odpadu,kdyz chodis denne s tridenym odpadem.
Ja se snazim tridit, jako vestina: plasty,papir a sklo. Taky este baterie a starou elektroniku nehazu do smesneho odpadu. A chodim s tim max. jednou tydne a mam toho tak jeden velkej pytel na odpadky, nekdy dva.
A neprijde mi to nijak casove narocny, zalezi na tom jak si to udelas. Ja mam na vse samostatnej kos nebo pytel.
A pak to vyjde casove nastejno jestli vyhodis papir do kose ke vsem odpadkum nebo do kose na papir :-D

Třídím, co třísit jde...
Kontejnery na plast, papír, sklo a ten.. no... v čem je mlíko?? jsou jen pár desítek metrů od domu,tak se aj rád projdu.. Teď máme novej kontejner na elektrotechniku.... Pohoda.. Hned mám prázdnější koš a míň bordela doma... Jen to kolem mě moc lidí nechápe...

Taky se přidám.

odpad netřídím po zkušenosti kdy přijede auto s korbou (bez přepážek) a vysipe tam vše dohromady si myslím že to nemá smysl. Nechápu proč bych si měl dávat práci s tříděním a potom to někdo smíchá. Je to opět jen opičárna na které si někdo mastí kapsy.

a teď mě ukamenujte :-D

Já někdy větší plasty dávám do popelnice na plasty, ale cíleně doma tři pytle na separovaný odpad nemáme 8-). Jen přidám perlu: nejvíce mě pobavilo, když jsme vezli Avií biomasu (čisté nařezané větve stromů) do sběrny odpadů a tam nám řekli, ať to vsypeme na směsný komunální odpad - a patřičně za to zaplatíme ]:). Takže větve stromů a listí se podle zpracovatelů odpadů rovná plastům a sklu :?::?:.
Patrně část tříděného odpadu najde využití - vím o firmě, která jej recykluje a vyrábí zahradnické obrubníky, plotové desky atd. - ale řekl bych že se jedná o světlou vyjímku.

My mame doma pytel na plast a papir, ale papir nosime k nam do shopu, kery je nas, a tam sou hromady papiru tak to hazem tam, jezdi pro to 1 chlap, plasty nam vyvyazi mesicne, a sklo nosime tak 200m do kontaku, zdycky chodila segra s flaskama a po ceste si zapalila:-D v te dobe jeste tajne:)) ted chodi bracha maly, temu to neublizi se projit:-D a listi zhrabem pred barakem a pak djde vysavac a secko vysaje:) a na travu ze sekacky sme si kupili komposter v OBI, divny parachot, stavela sem to tri dny...jaksi sem to nepochopila:-x jo a ve skole mame mackac na lahve, na kery sem se tady kdysy ptala:D ten se me libi a proto tam chodim mackat flasky cele tride;-)...hm ale na hlinik nic nemame, jen v shopu krabicku na baterie kam je stejne nosime jen my z domu, coz je smutny docela:-/

Já jsem byla zvyklá třídit když jsem bydlela u rodičů. Mají velký byt a balkon, takže mají kde. Taky tam mají kontejnery. Na Smíchově netřídím. Bydlíme těsně nad "pásmem Gazy" (jak tenhle cikánov nazývají taxikáři) a tak se městská část neobtěžuje dát sem konťasy, neb by tu asi nikdo netřídil a na chodníku by nebylo k hnutí. Navíc je na třídění náš byt malej,jsem ráda že se sem vejde odpadkovej koš. Nesouhlasim že když je vůle, všechno jde. Nebudu tu přeskakovat bytle s odpadem. Třídím v práci, neplýtvám vodou ani elektřinou, snažím se přírodě vyjít vstříc jinak.

Sharkie:
Já mám přede dveřma na chodbě bedýnku a tašku, do bedýnky papír, do tašky petky a když du jdu směrem na kontíky (cca 200 m), tak papíry šoupnu do jedný tašky, druhou tašku už mám naplněnou petkami a je to. Obě tašky pak mohu a) strčit do kapsy a pokračovat dál, b) použít k nákupu neb vedle je obchoďák a c) vyhodit do plastů, když už jsou méně použitelné.
P.S.: pásmo "Gazy" je u nás taky cca 200-300 m na druhou stranu a nijak to mé úmysly ani úmysly města neomezuje.
P.P.S.: Vodou šetřím taky, leč mi to přijde nesmyslné (voda je cyklus, který se nezastaví a zrovna ve stř. Evropě není o vodu taková nouze, vodu, kterou nevypotřebuji nezachráním, prostě poteče jinudy, důležitější je ji, co nejméně zas.rat fosfáty a podobnými zhovadilostmi), ale je to ekonomické.
P.P.P.S.: Energií šetřím v rámci možností, ale každý terarista má v tomhle ohledu trochu těžší úlohu, ale alespoň chovám druhy energeticky nenáročné, v létě stačí slunce z jihu a v zimě zimují, jaro a podzim obstarají 25 W žárovky. Opět tu je spíše ekonomický efekt neboť energie je nadbytek a ČEZ výrobu omezovat nebude.

Krokdýle, píšeš mi zduše. Teď už mám malinkoprostor, ale není to žádná sláva, ale vzpomínám na život na koleji nebo na privátě. Na koleji jsem měl pokoj 4x4m, bydleli jsme tam samozrejme dva, plus plazaci, plus moje prace (cela sbirka motejjlu, tenkrat jeste jenom kun) a tridil jsem - tak jak pises. Proste to jde. Co se tycedalsiho, tak se snazim, sec se da - asi mam rezervy, nejsem z tech, co by si cistili zuby bez pasty a nepouzivali praci prasky, ale snazim se - treba tim, ze zmekcuji vodu do baraku i tim, ze se s ni snazim setrit, ale cinnosti je hodne. Jedinou veci, kterou nezvladam je jizda autem - bohuzel, pro svoji praci ji potrebuji a to hodne a, bohuzel, autobus me nepomaha, naopak brzdi... Je to asi alibisticke, ale nevim co s tim, kdyz potrebuji byt tam a tam v tolik a tolik. A neni to jen v Brne, ale na ruznych mistech v republice. Sranda je, ze tim, co delam, vlastne prirode pomaham, protoze delam plany pece a podobne nesmysly :) VH

Tak jen třiďte pokud máte možnost. Zachraňte to za nás, neuvědomělé. Ale nebylo by od věci prostě respektovat že někdo tu možnost jednoduše nemá i když by třeba rád. Já zase pro změnu jezdim v autě který je vybavený nejmodernějšíma katalyzátorama a po městě autem nejezdim vůbec. Takhle se snažím ulehčit Zemi zase já a přesto neopovrhuju lidma co jezděj ve smradlavejch trabantech nebo škodovkách. Každej prostě děláme co umíme a na co máme možnosti ;-)

Dyť jo, já jezdím MHD, páč nerad řídím, takže žádný ušlechtilý myšlenky, ale klidně se nechám svízt;-), ale zase naplněnost automobilů je taky jedna cesta, lepší dva v jednom než dvě auta s jednotlivcem.
Nikdo tebou neopovrhuje, aspoň já ne a třeba VH taky určitě ne, prostě někdo rád diskutuje až na hranu...;-)

Jasně já to beru. Ale jak už jsem několikrát napsal, je to hlavně o tom jaké máme možnosti. Mam možnost jezdit sockou (MHD) tak s ní jezdim a nepřispívam k zasírání vzduchu ve městě. Třídit odpad ale nemám, tak to nedělám. Až tu možnost mít budu, budu třídit až se budou hory zelenat......slibuju :))

Krokodýl: u nás nehrozí dát si cokoli na chodbu. Jednak jsme nalepený do pravýho úhlu k dveřím od výtahu a hned vedle nás jsou další dveře a druhak máme bláznivou sousedku - ničí nám jmenovky, ukradla nám rohožku, sousdece jí pravidelně odkopává na schody.... V bytě není už tak k hnutí, takže tohle nepořešíme.

:-D:-D:-D Koupelna! Víš jak vypadá nejmenší koupelna na světě? Jestli ne, stav se u nás. Kdyby to šlo někam dát, tak to tu je, věř mi. Možná je to tak lepší, protože kdyby místo bylo, už je tam terárko s mřížkou...:-D Sousedce se domluvit nedá, jak píšu, je blázen, ale ne až takovej aby jí někam zavřeli.

Víš jak vypadá nejmenší koupelna na světě? Jestli ne, stav se u nás.

Tak, taky jsem bydlel v garsonce a o malém prostoru vím své (já, těhotná manželka, nevlastní dcera, dva psi (jeden z nich ridgeback), kocour, chameleon, užovka, , vodní želvy, gekončíci...;-) Ale pravda, taky jsme tenkrát moc netřídili...:-/