Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co říkáte na ceny boa????

Ahoj.Tak co říkéte na ceny boa,jak letí dolů?
Imperátoři pod tisícovku,hodnýši jdou pod šest stovek,oranžoví HIB pod čtyři litry....,albíni okolo sedmi tisíc...a trh je nasycen a ceny půjdou ještě níž......
Kdysi jsem založil docela drahý a čistý chov BCI a nyní jsou jaksi v uvozovkách bezcenní,co se prodeje týče...
Chovám i peruánce ale netuším zda jejich cena také spadla,.....?

No - upřímně si tím tak jist nejsem.:puff:
Já před časem koupil BCI Nicaragua za cenu 10 000 pár a k nim ještě další pár prokazatelně z jiného konce jejich likality pro očištění krve abych složil opravdu čistoktevný chov a te'd pokud se zadaří je ani snad neudám a to nemluvím ani o částečné návratnosti investic.......

To nemyslím, pořád u těch čistých BCI půjdou ceny pořád okolo 2-4 tisíc (podle formy), přeci jen zvlášť menší formy mají jen pár mláďat, čistí BCC asi taky pod 3-4 tisíc ještě nějakou dobu nespadnou, u běžných barevných forem je jasné, že u tak snadno se mnžících hodnýšů s velkými vrhy to je logické. Z počátku jsou ty barevné formy hrozně "nadhodnocené", ale časem je prodáte jen o něco dráž než normální hodnýše, trh se těmito zvířaty snadno nasytí. U čistých forem je to přeci jen trochu lepší, i když taky ceny logicky jdou pomalu a jistě dolů. Je to vidět i u spousty donedávna drahých nedostupných druhů, které se začali více množit. Je to tak, že stejně nakonec všechno padne na hranici ekonomičnosti chovu a často i pod ni. Proto (tedy nejen proto) se těžko může člověk uživit jen chovem. Snad ani nevím o nikom koho uživí jen chov terarijních zvířat. Je to prostě koníček a tam spíš rozhoduje, co koho baví a co chce než ekonomika. A když se někdy poštěstí a něco to hodí, abychom to následně investovali do něčeho jiného, tím líp.

Ano, ceny jdou dolu, ovsem myslim, ze u prokazatelne cistych BCI a hlavne BCC se ceny budou drzet na "urcite" linii, neboli tolerancii +,- Kdyz mluvim o cistych BCI, rozmnozeni v zajeti neni zas az tak jednoduche, jak by se mohlo na prvni pohled zdat. Nemluve o BCC-Surinam, Peru, Brazil, Venezuela, Trinidad, Kolumbie, pak je tu BC-amarali, longicauda, sabogae atd. ...... Proste ciste poddruhy !!!
Taky mam doma nejake nominaty, a i kdyz cena jde dolu, netrapi mne to. Obcas si zafilosofuju, ale to je vse. Taky bych rad prodal svoje odchovy se ziskem, kdyz uz k tomu dojde, ovsem je to muj konicek, takze to ostatni jde stranou.
POKUD SE KONICEK ZACINA PREPOCITAVAT NA PRACHY, PRESTAVA TO BYT KONICEK A PAK JE TO O NECEM JINEM.

Pro mat-fyz......
Vůbec nechci aby se tato debata zvrhla v debatu o tom že naše hady chováme pro peníze.
jako koníčka to máme snad všichni.teda aspoň většina že...
Šlo mi jen o debatu o cenách a kam tento vývoj spěje pač mi přijde že zvířata s cenou ztrácí jakoby i atraktivitu.Ten kdo měl dříve např BCI- Mexico,což ani od domácích boa člověk nerozezná byl frajer....A dnes jdou jejich ceny okolo 1000 kč....
A hodnýše jsem právě viděl už za 500 a ani tak nejdou prodat - pod cenou..............

V podstatě sis odpověděl sám, proto je označení Mexico bráno víceméně jako hodnýš, ale lokalitní populace jako je Tarahumara, Chiapas atd. jsou cenově jinde. Podobné je to u BCI Honduras - obyčejní jsou levní, ale zkus si sehnat ostrovní populace jako je Utila, Cay Caulker, Crawl Cay či barevnou formu s červeným břichem Firebelly, ceny jsou opět jinde.

Mateji, myslim, ze jsem te pochopil na zacatku. Taky jsem nemel v planu zvrhnout debatu na PRACHY. Ja to jen vyjadril svym nazorem a myslim, ze je vsechno OK, ne ?! Mas pravdu v tom, ze ceny jdou dolu, myslim, ze az rapidne.......... Jak ale pise anakonda, Utila, Firbellys atd. ......tak tam je to nekde jinde.........

Ahoj nemyslím, že by normální hodnýši se za 500 neprodali.Kámoš měl na poslední burze v ládní hodnýše po 1000 a do světa jich šlo dvacet...:-)
Ikdyž vidím jak sou teď Hondurasi za 1200, tak sem stejně koupil od pana Jakoubka za xnásobnou cenu samce , protože jemu věřím, že ti hadi sou opravdu čistá linie...:-)

Hm...
jenže inzeráty jsou plné hodnýšů hrubě pod litr,ale to neznamená že ti nevěřím.Znám nějakého Jarouse
,teď si nevzpomenu na jméno a ten také chová čisté BCI a BCC.
A ti jeho Nicaragujci jsou ukázkový.Zvláš't samice..
A dal za ně taky majlant....8-)
Ten musí být řadně rozladěn jak jdou ceny dolů...

Mně to připadá trochu jako "letadlo", to si člověk nejdřív pořídí řádně předražené salmony, imperátory, albíny a já nevím co ještě, a pak musí shánět podobné naivky, aby jim za naprosto nesmyslné ceny prodal potomstvo. Navíc téměř bez záruky, s čím to vlastně napářil a pro supernaivky tu máme jako prémii hetero na všechno možné, nerozeznatelné o mixů (což taky jsou). Je to jedině v pořádku, že jdou ceny dolů, mezi teraristy je naivků stále méně a množitelé se už naučili počítat. Takže - bude hůř, bude ještě levněji, a to je určitě dobře.

Mně to připadá trochu jako "letadlo",

u těch barevných mutací to bude letadlo. Kdo první příjde na trh tak vydělá. U ostatních zvířat - (obecně nejen u hroznýšů) záleží na atraktivnosti. Ty atraktivní se dají prodat stále a cena závisí na konkurenci. Ty neatraktivní, přestože často vzácný druhy, mají jen omezený množství odběratelů a tím je dána i cena, paradoxně je nelze ani sehnat ani prodat.

Zdravim, já sice nijak moc ceny nesleduji, ale můžu k tomuto tématu přispět konkrétními čísli mnou prodávaných boa v posledních 2 letech. Vše si pečlivě píšu a uchovávám, včetně nákupní ceny zvířete. (1.druh, 2.kupní cena a rok nákupu rodičů 1ks, 3.odchov 2007 1ks, 4. odchov 2008 1ks.)

1. mix Boa, 2. 1600Kč rok 2000, 3. 1000kč/ks, 4. 1000kč/ks

1. imp. Chiapas(odchyt) 2. 5000kč rok 2002, 3. 2,5-4000kč/ks 4. 2,5-4000kč/ks. cena dle vzhledu.

1. imp. Veracruz(odchyt) 2. 8000kč rok 2004, 3. - , 4. 6000kč/kus

1. imp. Honduras F1, 2. 5000kč rok 2003, 3. 3500kč/kus, 4. pauza

Nákupní ceny rodičů jsou vyšší z důvodu že byli koupeni v zahraničí. Cena je přepočítána na kč podle kurzu té doby. Nehledě na to že koupit v Čr opravdu kvalitní a čistou linii imperatorů odkudkoli je takřka nemožné. Podobné je to z jejich prodejem, ikdyž to je o trochu lepší.

Já na tuto diskusi koukám jak vyoraná myš. Je to diskuse o cenách, o ekonomii chovu a všichni se při tom vzájemně ujišťujete, že nejde o "PRACHY". Tak o co vlastně teda jde, pokud nejde o prachy, tak snad bychom mohli být rádi že ceny klesají.
Vysvětlí mě někdo proč si chovatel, kterému jsou peníze a ekonomika chovu, jak říkáte, šuměnka, koupí hroznýše za plácnu 10.000,-Kč, notabene k nerozeznání stejného, jako je hodnýš za 500,-Kč, spoléhajíc se navíc při koupi na solidnost prodávajícího? Není to náhodou proto, aby mohl prodávat mladé zase po 10.000,-? Tuším, že vlastní náklady na chov budou podobné, ne-li stejné. Nemám pravdu? Musí přece zákonitě počítat s tím, že cena je trvale neudržitelná, pokud náklady na chov jsou podobné a výsledný produkt k nerozeznání stejný. Až se mnou začnete nesouhlasit, nesouhlaste prosím důstojně, rád bych do podstaty vašeho pojetí chovu pronikl. Prostě tomu jen nerozumím, dělá to na mě dojem, že téměř každý se snaží o co nejúspěšnější odchov čehokoliv a pokud se mu podaří úspěchu a zasloužené odměny dosáhnout, stává se ze správného chovatele nesprávný "množitel", mě to prostě připadá divné.

S tim souhlasim, pokud platim za elektroměr ze kterého de elektřina pouze k plazům 2500,- měsíčně a pod. Tak se samozřejmě budu snažit aby ti hadi na tu elektřinu "vydělali", ikdyž se považuji v 1. řadě za chovatele a né obchodníka a živim se úplně něčim jiným.

Souhlasím, téměř ve všem. Jen nemyslím, že "množitel" je nesprávný, naopak, díky mnoha z nich jsou nám mnohem dostupnější zvířata, o kterých bychom si mohli nechat jenom zdát. Žádný pejorativní nádech tomuto termínu nedávám a výsledky práce mnoha "množitelů" (nebo profesionálních chovatelů, to přeci jen zní líp) mám v řadě terárií.

KHor - naprostý souhlas. Nevěřím tomu, že když má někdo doma X párů chovných zvířat a snaží se je rozmnožit, že nechce vydělat. Určitě chce alespoň, aby se mu náklady vrátily a pokud možno, něco málo zbylo. Jako např. já. Mít X párů chovných zvířet, denně se jim několik hodin věnovat a platit vše z vlastní kapsy, to bych asi neutáhl. K těm drahým zvířatům: špičková zvířata, od špičkových chovatelů (např. Stoeckl - Německo) se určitě od těch za "ticku" dobře poznají. Vtip je ale v tom, že lidé v ČR na drahá zvířata buď nemají, nebo se spokojí s "náhražkou", se zvířetem "podobným", od jiného chovatele. Příklad: min. rok tady v ČR někdo nabízel B.c.i. Sonoru za cca 1.500Kč. V tom samém období jí nabízel německý chovatel, za cca 6tis. Kč. Mnoho lidí si řekne: Sonora, jako Sonora. A proč dávat 6tis., když jí mohu mít za 1.500Kč ... ale na první pohled je ten rozdíl zřejmý. Další věc, kterou jsem "vypozoroval" je, že např. němečtí chovatelé drží více při sobě, než my tady. Když někdo prodává jistý druh za cca 250Euro, další mají přibližně stejnou cenu. Poor: netvrdím, že i mezi Němcema nejsou zmetkové! Tady je naopak ten rozdíl cen řádově několik set Kč. Nikdo u nás většinou nerozlišuje, zda koupí zvířata za pár stovek od "překupníka", nebo ta samá dráž, od chovatele. Nikoho moc nezajímá, jsou-li zvířata příbuzná, jak jsou stará, jak přijímají potravu apod. U většiny lidí prostě rozhoduje cena a až poté kvalita. To jsou prostě mé zkušenosti. Věřím, že každý máte své a až si toto přečtete, nemusíte ke mně mít arogantní připomínky. Ani já zde nikoho nenapadám.

netvrdím, že i mezi Němcema nejsou zmetkové

Promiň, arogantní připomínky mít nechci ale pokud někdo potřebuje prodat a jde pod cenu tak ještě nemusí být zmetek. Navíc pokud stoupá nabídka pak pokles ceny je normální.
Cena hodnýšů za 500 je pro řadu chovatelů pod hranicí rentability, ale pokud mají odchov od jednoho páru je to pro ně pořád výhodnější než objíždět burzy nebo odchov prodat do "výkupu" a vrátí se jim část nákladů.

To jsi asi špatně pochopil: nemyslel jsem zmetka tím, že prodává pod cenou, ale psal jsem, že i mezi Němci se najdou zmetkové, jako tady u nás. A tím jsem myslel např. to, že i tam se najdou tací, co prodávají mix, jako čisté zvíře, co prodávají zvířata, která jsou např. tříměsíční a "nežerou", jako zvířata rozkrmená apod. Jinak je mi jasné, že i u nás (v ČR) si každý chovatel stanoví svou cenu (to je jeho právo). Ale Němci prostě víc drží při sobě, než my Češi.

Nezlob se, ale dovolím si nesouhlasit. Neznám Tvé zázemí, ale pokud nebydlíš s rodiči, vše si musíš hradit sám, na vše si vydělat a pokud máš navíc nějakou půjčku, či podobně, tak musíš, chtě nechtě i koníčka přepočítávat na peníze. Vždyť právě koníčka si můžeš dovolit v takovém rozsahu, který si můžeš zaplatit. Pokud nemáš jako koníčka např. běh. Ale i tam si musíš koupit alespoň běžecké boty.

tak musíš, chtě nechtě i koníčka přepočítávat na peníze

to je pravda vždy musíš přepočítat má dáti - dal a podle toho se rozhodnout co si můžeš dovolit. Většina koníčků jsou ale pouze výdaje přesto je lidé provozují. Málokdo si lyžováním vydělá na nové lyže a pobyt na horách. Teraristika patří mezi koníčky kde se člověku více či méně investice vrátí. Určitě je fajn když to bude "více" ;-)

Znám pár takových. Nejsou to žádní velkomnožitelé, spíš vlastníci tak deseti zvířat nějakého snadno se množícího druhu - jako koníček na přilepšenou. Jeden známý dokonce už stihl zrušit chov papoušků, psů, teď i hadů a opět začali s ženou chodit do práce. Samozřejmě jsou i jiné důvody ke zrušení chovu, pracovní, zdravotní, rodinné i jiné. Je ale divné, že se tolik chovů ruší právě teď, že.

To je dobře, že ceny padají

No, nemyslím, že tento názor tu chtějí vši slyšet:-D
Fakt je, že cenu (nejen hroznýšů) stanovují z větší části právě velkochovatelé a prodejci. Drobní chovatelé sice sníží tuto cenu ještě o dalších "pár korun" ale nejsou to oni kdo vyprodukují nejvíce odchovů a tím ovlivňují nabídku. Paradoxně právě drobní chovatelé - koníčkáři jsou tlačeni jít pod cenu vlastních nákladů, protože neznám nikoho, kdo by nechtěl vydělat.

Tak tohle je super příspěvěk, opravdu dobrý. Přesně si to vystihnul, je to prostě o tom, že každý kupuje po párech a pak chtěj odchov pro výdělek. Normální, ale všichni se tomu jako brání. Ty lyže si vystihnul, lámu se tu jako kráva, díky a ať se daří.:-D

To je dobře, že ceny padají. Aspoň přestanou chovat ti, co to dělají jen pro peníze. Už ruší chovy. :-D A u užovek a gekončíků je to stejné.

Netuším kolego Janováku zda váš názor pramení z naivity nebo jde o takovou malou provokaci. Protože mě však podobný názor dokáže spolehlivě nastartovat, je totiž velice nakažlivý a lehce zneužitelný a tím pádem pro teraristiku a chovatelství nebezpečný, zkusím vám vysvětlit jak to v životě chodí. Doufám, že společně dojdeme ke koncenzu.
A nebo vlastně ne, jdu raději na cigáro :puff: Pokud takový názor zastáváte, tak vás stejně nepřesvědčím, pokud si děláte legraci, což u gramotného člověka předpokládám, zbytečně bych se vypindával.

Podle mě letadlo doletělo, konečná, vystupovat. Ceny se ustálí na normální úrovni. Lidi konečně přichází na to, že na chovu zvířat se vydělat nedá. A chovatelům zase zůstane krásný koníček jako dřív než přišli albíni, salmoni a další předražené mutace všeho možného. Jestli máte jiný názor, rád si ho přečtu, díky.

Ja by som sa rad spytal na tu nebezpecnost nazoru Janovaka? Som gramotny a nerobim si srandu. Naozaj sa to pytam seriozne. Mne totiz pripada, ze aj bez velkomnozitelov by seriozna teraristika veselo fungovala dalej na odchovoch teraristov, ktori to robia z lasky ku plazom, plus na importeroch, ktori budu vzdy. Ano zvierata by boli tazsie dostupne a drahsie, ale osobne si myslim, ze by to bolo iba plus, pretoze by si ich nekupovalo kazde decko zo svojho jedneho vreckoveho s naslednym utrpenim a kratkym zivotom zvierata. Tak ako to bolo volakedy, kto mal seriozny zaujem tak nemal problem si zviera zohnat. Takze nazory typu keby nebolo velkochovatelov, tak by ste nemali co chovat su dost od veci. Velkochovatelia vacsinou trieskaju aktualne druhy ktore su v mode, co sa dost podpisuje aj na tom, ze volakedy bezne druhy zvierat sa dnes skoro nedaju zohnat, pretoze uz niesu moderne.

Kazdopadne, je kazdeho osobna vec s akym zamerom zvierata chova, no mne osobne by vobec nevadilo keby boli aj vsetky druhy za korunu (samozrejme bez efektu lahkej kúpy pre kazdeho idiota, ktory dostal momentalny napad, ze bude chovat plazy). Mna osobne tento zaujem stoji peniaze a vobec toho nelutujem, ja teraristikou sledujem ine zamery ako financna navratnost. Aj ked mam zvierata v paroch, pretoze chcem aby malo kazde z mojich zvierat moznost parenia. Nie raz som uz aj drahsie mladata dal ako dar, ked som vedel, ze o ne bude adekvatne postarane. Kto si kupi nejaku vyslachtenu farebnu variantu, ktora je v podstate bezcena za velke peniaze. Tak je bud magor, alebo to robi za ucelom dalsieho kseftu. A tak ked im zrazu klesnu ceny tak placu, jedni ze boli blbi, a druhi ze prisli o kseft, ale toto mi skor pripomina pyramidove hry, a tak si myslim, ze dobre im tak.

keby boli aj vsetky druhy za korunu

tak to je trochu utopie:-D
Trochu se to zvrhává, Khor si raději ničí zdraví než by to tu čet tak si ho vezmem trochu na paškál ;-). Je to typický "velkochovatel", ale odvádí dobrou a záslužnou práci. Několik málo jemu podobných "velkochovatelů" produkují většinu želv a tím stanovují (v závislosti na okolních státech EU) ceny. Ti co mají pár "náhodných" odchovů se těmto cenám jen přizpůsobují. Souhlasím s tím , "Je dobře že ceny padají" neboť to znamená ( ne vždy), že se chovatelům daří, ale rozhodně nelze považovat velkochovatele za lidi kterám jde jen o prachy
Ano, znám lidi kteří si zvíře pořizují pouze s vidinou zisku a chov zabalí v okamžiku kdy přestanou rejžovat, ale nelze to zaměňovat s pojmem "velkochovatel"

DanKanFan - Potíž je v tom, že naše názory jsou zcela rozdílné. Zkusím vysvětlit můj pohled na danou problematiku.
Janovák a nejen on, vyčleňuje skupinu lidí s jiným názorem a staví ji do pozice morálně méně přijatelných. Taková praxe bývala běžná v polovině minulého století (kulak, keťas, žid, atd) jak jsou takové názory chytlavé a nebezpečné, jak nenápadně a rychle vnikají do podvědomí společnosti každý víme. Velice pravděpodobně se najdou ambiciózní, inteligentní jedinci, kteří zcela jistě takovouto příležitost manipulovat s davy využijí a povezou se na vlně populismu, ať už je jejich primární zájem jakýkoliv. Většinou to je jejich touha po manipulaci s lidmi, nikoliv to, za co plamenně bojují. Mimo jiné už na to číhají, svými zákazy, příkazy, dotazy, překrucováním faktů a jejich zavádějící interpretací nás již ujišťují o své nezbytnosti. Nezkušení, zejména mladí jedinci vidící dosud černobíle, jim bohužel velice rychle podléhají. Proto jsou takové názory nebezpečné.

Nyní bych si dovolil poukázat na pár bodů ve vašem příspěvku.
1/ Jste opravdu přesvědčen o tom, že vztah k plazům se nejlépe hodnotí podle množství chovaných jedinců? Já nikoliv. Vím o mnoha chovatelích, kteří svůj životní prostor zcela podřídili potřebám svých chovanců a to bez ohledu na své pohodlí. Jejich vztah a hluboký zájem o plazy je zcela evidentní.

2/Vyzdvihujete svůj chov po párech od druhu. Opravdu si myslíte, že se o daném druhu dozvíte víc než jen to že žerou, vylučují a přežívají v daných podmínkách? Osobně si myslím, že jen nakukujete do soukromí chovaného druhu bez jakéhokoliv dalšího přínosu pro něj. Vaše zkušenosti, poznatky a závěry budou pouze velice povrchní a v podstatě bezcenné, dá se říci že i zavádějící. (to prosím není osobní útok jen konstatování faktu)

3/Volakedy? Doufám, že význam slova chápu dobře. Nevím sice jak daleko do minulosti vaše volakedy sahá, mé volakedy sahá tak daleko do historie, kdy jste si nekoupil ani cvrčka, o hadovi ani nemluvě. Dokonce i taková jednoduchá věc jako koupit terárko, nebo i jen sklo a jekly(lepidlo nebylo) na jeho výrobu byla kovbojka.

4/Považujete za optimální amatérské chovy se zanedbatelným počtem odchovů + importy z volné přírody? Tak to už nechápu vůbec. Můj názor je zcela jiný, osobně bych považoval za optimální omezit importy z volné přírody pouze na doplnění stavů chovných zvířat u renomovaných chovatelů a zoologických zahrad, nikoliv masivní drancování volně žijících populací a získaná zvířata posléze rozprodávat pro uspokojení libůstek právě takovým chovatelům jednoho dvou jedinců od druhu. Ti vzhledem ke své nezkušenosti stejně neudrží zvíře naživu a je jedno kolik knížek si předem prostudují, protože nedokáží posoudit kvalitu a hodnotu informace v knize obsažené. Upozorňuji, že takové chovatele nepodceňuji naopak.

Pokračovat už nemám čas, mohl bych ale :-)

Že ceny padají je normální, ale nevím jestli bych řekl, že je to dobře. U barevných forem budiž, tam se s tím počítá, kdo si myslí, že koupí barevnýho hada za 20k a odchov bude prodávat taky za 20k až navěky věků, amen, je naivní. U ostatních - řekněme, že by asi měla být nějaká hranice, na které se to doufám ustálí (pak spousta lidí zruší chov a ceny půjdou zas lehce nahoru). Jestli se někdo super raduje z poklesu cen (nikolas, Janovak...), jsem upřímně zvědav, jestli se budou radovat i potom co budou mít doma dva-tři neudatelné vrhy hroznýšů, které budou živit, topit jim atd...a k tomu třebas 30 mláďat gekončíků, ze dvacet užovek...jen aby pak nerušili chovy, které tak milují;-)

To není nic osobního proti vám pánové, jen poukazuji na poměrně zásadní mezeru ve vašem tvrzení. Já osobně mám za letošní rok z chovu zvířat zisk necelých 20.000 a investice do chovu přesáhly 60.000 Kč (a bude hůř, přichází energeticky náročné období:-D). A nepláču pro to. Kdyby ale měl být ten rozdíl ještě markantnější, asi bych to neutáhl a musel bych chov redukovat, což bych nerad. Za velkochovatele se nepovažuju...

Nějak nemam radost ztho, že ceny padají. Protože to na burzách bude vůbec šílený. Už tedka to tam je samá korálovka, guttata, eublíci a tedka kdyby se ktomu připojilo ještě stovky hroznýšů tak bych už úplně snad přestal jezdit na burzy. Už tedka to je pořád to samí a ztěch ne tak běžných druhů tam je u nás málo a takhle by to bylo vůbec šílený.

Jestli si někdo myslí, že mám z poklesu cen nějakou radost,to tedy ne. Jen si říkám, že všechno zlé je k něčemu dobré. Nemám nic proti velkochovatelům, kteří začali s chovem ze zájmu a časem se vypracovali k velkému množství zvířat a třeba se jejich chovem i živí. Když se o ně dobře postarají a svým zvířatům rozumí, proč ne. Ti snad také současnou cenovou krizi ustojí.
Určitě ale odpadnou takoví, co jen investovali peníze do zvířat, ke kterým nemají žádný vztah, jen jim někdo poradil, že to právě frčí. Ti teď svoje chovy s lehkým srdcem prodají a škoda jich nebude / těch chovatelů /. Můžeme jen doufat, že svá zvířata třeba někde nevypustí.
A pro Arutha - proč hned rušit chovy, když nikdo nechce mladé? Stačí neodchovávat, ne? Držet si své miláčky můžu pro radost i jednotlivě nebo jde pářit jen jednou za dva, tři roky. A že i tak občas něco zbyde, s tím se musí počítat, taky už mám takových neprodaných zvířat doma plno. Některá už ani prodat nechci. Naštěstí jsou, třeba proti psům, terarijní zvířata finančně i časově pomerně nenáročná.

To byl jen extrémní případ - příklad;-), já myslím, že se to někde ustálí - právě tím, že odpadnou ti co pořizovali zvířata za účelem zisku. Samozřejmě, že lze neodchovávat, ale mi to přijde škoda - zvlášť když člověk na jaře u hadů vidí jak je to bere a hledaj kudy se dostat k samici ve vedlejším teráriu:-) Uvidíme jak to bude, ale můj tip je, že to bude jak kardio - nahoru, dolů, nahoru, dolů...jako všude koneckonců.