Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Python molurus bivittatus

Ahoj všichni.
Zajimalo by mě,jesi neexistuje nákej menší poddruh tmavky,kterej nedorusta vice jak 3 m.
Tmavky se mi strašně líbí,ale nechci mít doma 4 metrovýho hada.

Adame, ...uf, uf, uf. Pokud premyslis v tomhle smyslu, "aby tolik nevyrostla, mensi terarko, mene krmeni", radeji si neporizuj zadnou tmavku. Tmavka potrebuje vydatnou stravu a pomerne dostatecne prostorne terko. Proste neporizuj si tmavku, pokud ji nemas v umyslu dat to, co potrebuje.
ADAME, promin, ale tomuhle ja proste nerozumim:-(. Proste nemuzes mit doma neco (hada, jestera a vubec jakekoliv zvire) a prispusobit to svym potrebam a svym pozadavkum, to proste nejde !!!

Jestli muzes mit terko 3x3x3m, tak to tmavce bude stacit v poho. Ale jestli ji nechces velkou, tak si bud kup dwarfa, ale ten neco stoji:) Popr. pimburu, ale i ta ti muze dorust ke 3,5m a podle meho nazoru je nekolikanasobne hezci nez tmavka;-) A albin pimbury neni.

ja bych viděl problém hlavně v tom krmení než v tom se toho hada bát jelikož když i velkého hada maš od malinka a bereš ho a je na tebe a na tvuj pach zviklý tak ti nijak neublíži při dodržení určitych opatření by se ti nemělo nic stát ja mam doma tmavku je to miminko ma zatim asi 90cm ze začatku byla protívná snařila se kousat a utikat a cca po 2 týdnech je bez problenů a stočilo je jendou dvakrát deně vytahnout z terarka a reticulatusku co mam doma ma asi cca 210cm tak ze začatku kousala uplně strašně a nemohl sem ani pomalu otevřít terarko a ted po pár měsících se sice ještě neba moc brát do ruky ale v terarku si mužu dělat prakticky co chci jinak jedina takto malá tmavka připadá v uvahu jak se tu spalo dwarf ty se dorustaj kolem 2m a malokdy ořerostou ale u nich je problém spíš vysoká cena která se pohybuje kolem 30tis za kus viz.odkaz katalog.jsp kde je cena 25tis pak je jedině v uvahu pimbura moluruska ani tmavka by se ti do 3m nevešla

pimbura moluruska ani tmavka by se ti do 3m nevešla

Tak není to zas tak hrozné, jde i o genetické dispozice, pimbury mají okolo těch 3 m normálně, max. tak 3,5 m, molurusky které máme v zoo mají okolo 3,3 m (je jim 21 let:!:), 100% čistý samec molurusky (původ Nepál, F1 od R. Zajíčka) v cca 6 letech asi 2,5 m a samci bivittatusek taky mívají cca okolo těch 3,5 m, takže to není takové peklo.

jj pimbura by se dala molurusky bejvaj dost agresivní ale mimino sa dá vychovat ja v tom problém nevidim pro mě ale ADAM to asi nema doma jako a nevim kolik a do jaké míry má zkušenosti ale popravdě od molurusky sem šekal větší délky ale samci přecejenom nebývají tak velcí

molurusky bejvaj dost agresivní ale mimino sa dá vychovat

Neřekl bych, že jsou nějak extra agresivní, na muchlování moc nejsou, ale na běžnou údržbu není problém. Mláďata jsou obecně kousavé, časem se zklidní.

od molurusky sem šekal větší délky ale samci přecejenom nebývají tak velcí

No u nás je takhle velká i samice a obecně molurusky nepřesahujou příliš 3,5 - 4 m.

Tak molurusky mivaj tak do tech 4m, ale taky trochu zalezi na oblasti vyskytu. Agresivita muze byt a taky nemusi. Zalezi na jedinci a taky jestli to je import atd.
Jinak ta moje moluruska je fusrt stejna potvora:-( Ted na ni nemam moc cas, takze se ji nevenuju, ale stale doufam, ze se sklidni.

stale doufam, ze se sklidni.

Řekl bych, že se dočkáš, moje byla taky tak do 1,5 taková divoška, pak se uklidnila a už tak nestartila. Prostě pochopí, jak to chodí, že nejseš predátor a že ji neohrožuješ. Z těma v zoo taky nikdo moc nepracuje na ochočování a nejsou nijak divoké, akorát když jim tak půl metru a blíž od hlavy něco beru, tak si je jednou rukou jistím koštětem

Tak je to o víc věcech (genetika, podmínky, krmení), v prvních 2-3 letech rostou nejvíc, teď už ti taky přestane tak rychle růst. Okolo, tj. u velkých krajt +- metr.;-) Psal jsem mívají, to neznamená, že některý kousek nemůže být i o dost větší.

No ono podtrhnout hada není zas takovej problém že ano. Upřímně, zrovna tuhle chovnou stanici bych za vzor nedával a nedělal si o ní iluze. Stačí abych si vzpoměl na ten humus (třebas značně "fousaté" výkaly) v kterým žijou a je mi jasný že tamní chovanci asi nebudou ten správnej etalon pro srovnávání. Jinak stačí skočit na Mageo kde se to tmavicema který maj 4+ jen hemží....doporučuju ;-)

No ono podtrhnout hada není zas takovej problém že ano

Přetučnit také ne.

Upřímně, zrovna tuhle chovnou stanici bych za vzor nedával a nedělal si o ní iluze

Sorry, ale nemohu nezareagovat. Zrovna ta patří k docela hodně dobrým stanicím, měli tam a odchovávali zvířata, který nejspíš ani neznáš, ono je to poměrně velké monstrum a ne vždey se zadaří dělat pořádek, tak jak by to bylo nejlepší, nicméně poochybuji, že by tam zvířata nějak strádala vzhledem k lidem, kteří to tam měli a mají na povel.
Ty se neustále plácáš po ramenou, jak máš všechno v cajku, což ale v případě 3 (nebo 4) hadů fakt není problém ani při pracovním vytížení.

je mi jasný že tamní chovanci asi nebudou ten správnej etalon pro srovnávání

A kteří, 90% tmavek a jiných velkých hadů je majiteli permanentně překrmována, dospívají ve 2 letech, ale málokomu přežijí 15 let. Pro mě tedy není rychlost růstu a dosažení max. velikosti synonymem pro zdravý vývoj. Navíc osobně znám několik lidí jejichž samec měl cca v 4-5 letech právě okolo těch 3,5 m a nemohu říct, že by ho nějak podráželi. Samice měli okolo 4-4,5 m.

Já mám krátkou paměť a té diskuze jsem se tuším nijak neúčastnil, nicméně mě udivuje, že se pořád nechávám vyhecovat do dalších marných pokusů přesvědčovat jisté lidi o některých věcech ohledně hadů a napodobení přirozeného běhu věcí ať už jde o teploty, vlhkost, substráty nebo krmení.;-)

Ty se neustále plácáš po ramenou, jak máš všechno v cajku, což ale v případě 3 (nebo 4) hadů fakt není problém ani při pracovním vytížení.

Přesně tak, mam všechno v cajku a jsem za to rád. Nejsem totiž jouda kterej si pořídí tolik zvířat aniž by je byl pak schopnej pořádně obstarat.

Klidně všechno vezmu zpět a prohlásim svoje předchozí příspěvky za desinformace páč mi na tom jen pramálo záleží. Vy tady klidně nakukejte 13-ti letýmu klukovi že mu tmavka nepřeroste 3,5 m a za dva, tři roky, až tady bude psát že se potřebuje zbavit hada kterej přerost jeho možnosti, mu klidně spílejte do pitomců kterej si pořídil zvíře aniž by tušil co mu z něj vyroste.

Vy tady klidně nakukejte 13-ti letýmu klukovi že mu tmavka nepřeroste 3,5 m a za dva, tři roky, až tady bude psát že se potřebuje zbavit hada kterej přerost jeho možnosti, mu klidně spílejte do pitomců kterej si pořídil zvíře aniž by tušil co mu z něj vyroste.

Já jsem ale nepsal, že nemůže přerůst, jen že běžně má velikost samec okolo 3,5 m, navíc 13 letý kluk ji nemá co mít, pokud vím tak zrovna ty jsi zastánce dodržování zákonů a tedy i toho o "nebezpečných zvířatech".

Nejsem totiž jouda kterej si pořídí tolik zvířat aniž by je byl pak schopnej pořádně obstarat.

To netvrdím, ale poukazovat na to, že ve stanici přírodovědců, bylo v nějaký nádrží zaschlé lejno a tvrdit, že se tam nedokážou postarat o zvířata je taky trochu mimo.
Nemůžeš srovnávat své tři hady z velikou organizací, kde jsou rozlehlé skleníky a několik různých místností s terárii, myšárna atd. a kde to má na hrbu pár lidí ve svém volném čase a navíc k tomu řeší desítky zájmových kroužků atd...

Koukam, ze se to tady zase zvrhlo:-D Velikost se ruzni a neda se odhadnout, takze bych napsal, ze velikost samcu tmavek se pohybuje mezi 3,5-5m:-) Nejvetsi samec, kteryho jsem videl mel pry kolem 5m, ale zato mel uz +15let a byla to nehorazna obluda:)
Para-ono se postarat o tolik zvirat, jako maj v te stanici da pekne zabrat a proste se stava, ze obcas se tam naky to hovinko povaluje...Me se to taky nelibi, ale starat se o tolik zvirat je jiny nez jenom o 5 napriklad.

Pořád srovnáváš jablka s hruškami, proč máš pocit, že jinde než u soukromého chovatele jsou hadi krmeni hůř nebo méně, nevím ani, jak se to pozná podle neuklizeného trusu...
Osobně si nemyslím, že hnát hada do dospělosti ve 2 letech je v pořádku a podle toho hady krmím. Ty máš pocit, že tvá a podobně velké krajty u jiných chovatelů jsou vzor správného růstu a vývoje, já si to tak úplně nemyslím.
Ve stanici k velkým hadům nebo krokodýlům nemůže nikdo jiný než dospělý vedoucí a ten tam prostě denně být nemusí a ani nemůže. A když tam je tak vše asi oběhnout vždy nestačí. V zoo samozřejmě jsme denně a alespoň za sebe mohu říct, že trus, svlečky a zbytky krmení vyndavám ihned po ránu. Čistota skel často závisí na aktivitě zvířat uvnitř a návštěvníků venku a přestože v dopoledních hodinách je umyto o 2 hodiny déle může vše vypadat podstatně jinak (nemluvě o letitých starých poškozených sklech). Krmím střídmě, ale dostatečně a hadům to (z mé zkušenosti) prospívá. Zvířata vylučují i v odpoledních hodinách. Toť vše.
Tímto také diskuzi také končím neboť mi nebaví házet hrách na stěnu... Evidentně si nikdy nepracoval ve velké příspěvkové organizaci a neustále nechápeš rozdíl mezi jimi a soukromým chovatelem 5 hadů. Nemá cenu dál nesmyslně zaplácávat vlákno mimo téma.
Tímto tě zdravím (i Sharkie) a doufám, že neshoda v názorech nemá vliv na toleranci vůči tomu druhému. U mně v tom problém není.

Jj už jsem míchal hrušky s jabkama, to je fakt. A protože už to bylo dost offtopic a protože jsem nechtěl pokračovat v tohle "flame" raději jsem svoji reakci smáznul. Ale upřímě mě rozesmála poznámka Jabuly a nemohl jsem na takovou věc nereagovat.

Co se týče velikosti tmavek tak se mi zdálo jako věšení bulíků na nos, když se tu napsalo, že samci tmavek nepřerůstaj 3,5m. Za normálních okolností by to byl docela dobrej vtip, ale v případě 13-ti letýho Adama mi to přišlo jaksi nefér.

když se tu napsalo, že samci tmavek nepřerůstaj 3,5m

To bylo celý to nepochopení na začátku, nikdy jsem nechtěl, aby to tak vyznělo. Já úplně na začátku napsal, že často mají jen okolo 3,5 m, ale rozhodně to nebylo myšleno tak, že nemohou být větší a souhlasím s tím, že leckdy jo. Prostě se nedá říct kolik komu a v jakých podmínkách a za jakou dobu konkrétní samec PMB doroste. Navíc přeci jen je rozdíl mezi 3-4 letou krajtou a třeba 15 letou a za několik chovu let už může tu hranici 3 m vnímat jinak i ten 13 letý kluk.

Zajímavá diskuse. :)) Znám taky asi víc tmavek (i samců), které přerostly 4m a částečně souhlasím, že bych asi taky neříkal běžně 3,5m. Ono hodně záleží každopádně na formulaci, aby to třeba někdo nepochopil jako "klidně samce pořídím, ty nedorůstají 3,5m". Vím, že to tak myšleno nebylo, ale mohlo by to tak být někým pochopeno. Jeden čas jsme měli domluveného 5m samce na páření Mařenky. Když jsme u Mařenky - tady se dá diskutovat o podtržení růstu, který zde padl. Pořídili jsme ji osmiletou v délce 3,5m. Byla krmena morčetem, malým králíčkem jednou za 2 měsíce. U nás dostávala králíčky (zprvu průměrně 3,5kg) jednou za měsíc a za půl roku udělala 30cm, za další půl rok dalších cca 30cm (to už byli králíci odjinud a větší - cca 4,5kg). Takže i dospělý had dokázal relativně vystřelit s růstem, když se dostal do lepších podmínek. Jinak co se týče stanice přírodovědců, to se musím taky stanice zastat. Opravdu je rozdíl mít doma 5 hadů a taková stanice. Byli jsme tam nejednou a neřekl bych, že ty zvířata trpí, že o ně není postaráno.

Když v každém příspěvku čtu o Přírodovědné stanici na Smíchově jak jim tam "ujelo" jedno hovínko, nedá mi to. Ve venkovním skleníku mají některý hadi pod sebou vrstvu výkalů (třeba regiusky, ale i další), tam to není o jenom bobku, ale že uklízí tak jednou za rok (jestli vůbec někdy). Nesoudím je, neřeším to, hadi žijou a kdo by měl líp vědět jak se o ně starat než stanice přírodovědců. Jinak my nejsme z chovatelů který hada ženou do dýlky a je to na něm i vidět. Je štíhlej a akční. Žere jednou za měsíc menšího králíka, kterýho má za 10 dní strávenýho a už zas šmejdí co mu dáme. Určitě bych Adamovi tmavku nedoporučila. Je spousta jiných krásných hadů a je dobře, že si uvědomuje, že by s ní časem mohl mít problém. 3,5m dospělého samce bych brala jako minimum, ale nejsem odborník - soudím tak jen z toho co vidím okolo. Mějte se fajn a hlavně: mějte se rádi.

Nemohu jinak, a musim reagovat. Ne kvuli sobe a moji poznamce vyse, ktera Paru nevim proc rozesmala (???), ale predevsim kvuli stanici. (BTW: ujistuji, ze nasi hadi rozhodne podrazeni nejsou, a spatne se taky nemaji ani oni, ani jejich mladata, ktera tam byla zrovna u techto konkretnich PMB nekolikrat odchovana).
To Sharkie: Na jednu stranu rikas, ze stanici nesoudis, na stranu druhou predhazujes, ze hadum se snad podestylka ani nemeni.
Bohuzel, v takto velkem zarizeni se neda vzdy vse zvladnout tak, aby bylo vse dokonale (vule by byla, ale den neni natahovaci). Navic, sklenik za dobu sve nekolika desitek let trvajici existence lecos zazil a na lepsi prostory momentalne nejsou penize, ackoli projekt je jiz nekolik let v rozpracovani. Co vic, stanice prosla obdobim, kdy nemela daleko od zruseni cele teraristicke sekce, ktera si co do kvality, mnozstvi unikatnich chovancu i odhchovu nezada s leckterou zoo.
Co se tyka zamestnancu - ano, meli by urcite odklizet trus jak jen to pujde, nicmene kdyz se stavi ohrada pro kozy, voliera pro papousky nebo se stehuje nabytek do kancelari, podobne veci jako nejaky ten vykal polozahrabany v substratu se proste uz nezvladne poresit. To, ze pusobi "nelibe" - s tim sice souhlasim, ale posuzovat podle tohoto faktoru (navic z jedine navstevy)kvalitu chovu je velice, velice kratkozrake. Myslim, ze mnohem vic za stanici hovori odchovy, pochazejici prave ze spodniho skleniku (nejnoveji treba odchov kajmanek dravych). A kdz uz jsme u tech zamestnancu - neni jich tam vzdy dostatek, a nektere "mene dulezite veci" musi jit obcas stranou. Jeste stale se snazime doplnit osetrovatelsky tym o dalsi osobu - zatim stale neuspesne.

Nemá cenu to nějak rozebírat, ale budiž. V předešlích příspěvcích jsem se to snažil vysvětlit, ale nakonec jsem to smáznul, páč jsem měl obavu aby to nevyznělo moc konfrontačně a to bych nerad. Mám totiž dost prořízlou hubu a vždycky na tvrdo říkam potažmo píšu co si myslim a uznávam, že lidi co mě neznají osobně by si to mohli špatně vysvětlovat.
Takže to zkusim ještě jednou :))
Jde o to že mě pobavila tvoje reakce, kdy jsi napsala, že váš samec tmavky nemá 4 metry ani náhodou. Vyznělo mi to stejně jako kdybys napsala: "Naše tmavka nemá ani 4 tak co tu Paro blábolíš o čtyř a více metrovích tmavkách". Takhle to přeci nelze pojmout. Vašeho hada jsem neměřil a nemám tedy důvod ti to nevěřit, ale určitě sama dobře víš, že tří a půl metrovej dospělej samec tmavky asi není ten správnej vzor podle kterýho by se dala obecně odvozovat velikost těhle hadů jako takovejch. Jak jsem napsal znam dost chovatelů kteří tyhle hady chovaj a opravdu nevím o nikom kdo by měl dospělýho samce pod 4m, naopak nejdou se i kousci 5+. A určitě to nejsou lidi kteří by svoje hady překrmovali a snažili se z nich udělat obry na úkor jejich zdraví. A pokud jsem někdy viděl nějaký "záprdky" bylo to právě v některých zoo nebo podobnejch institucí jako je ta vaše. Několikrát jsem slyšel od lidí kteří s tím mají co dočinění, že tihle hadi jsou drženi "u huby" právě proto, aby moc nevyrostli páč je to nežádoucí z hlediska šetření prostoru, viz pražská zoo a jejich anakondy krmený potkanama. Navíc se tím tihle lidi ani nijak netajej.

Podle mého názoru by bylo správné kdyby tu bylo napsáno, že 3,5 metru je pro tmavku skutečně minimum, ale klidně se může stát že z něj vyroste i pětimetrový hovádko, což je pravděpodobnější něž že se zasekne na 3,5 metrech. Ufff.....asi tak ;-)

Jen k těm anakondám v pražské Zoo... je zajímavý, že jsem od několika lidí slyšel, že tamní anakondy jsou "futrovaný" co se do nich vejde, protože by chtěli mít co největší anakondu... (jakou svět neviděl :-D)
Navíc jsem někde viděl i fotky anakondy z Prahy co žrala tuším kůzle? Ale to bych kecal kde 8-)

V Praze jsem jen viděl krmení, deset potkanů na pět anakond ::) Tyhle informace mam ale od jinejch lidí. Popravdě jménem je neznam, nebo aspoň příjmením a i kdybych znal snad si nemyslíš, že bych je tady jmenoval. Ostatně tebe taky neznám jménem a nemám problém ti věřit, že v plzeňský zoo ani nemáte karanténu, kterou kdejakej hobbyterarista má a že musíte mít tmavku s mokvající ránou velkou jak dlaň v expozici s ostatníma hadama. Navíc co jsem napsal je jen podklad pro můj názor jakej na to mám. Nikomu to nevnucuju. Myslím, že než "jedna paní povídala" je daleko nebezpečnější, když ty tu nakukáš Adamovi že tmavka vyroste do 3,5m a šmitec. To je podle mě zadělání na průser a dost neseriozní informace. GAME OVER ;-)

nemám problém ti věřit, že v plzeňský zoo ani nemáte karanténu, kterou kdejakej hobbyterarista má a že musíte mít tmavku s mokvající ránou velkou jak dlaň v expozici s ostatníma hadama.

Tak, karanténu máme, ovšem pravda je, že pro 3 m hada tam adekvátní terárium nebylo a pro krajtu nejlepší bylo nechat ji v expozičním teráriu a ránu ošetřovat tam, jelikož byla na horní straně nehrozilo nijak extrémně špinění od substrátu. Když bys navštívil zoo o nějaký ten měsíc později, viděl bys, že rána je v pořádku zhojena.

Myslím, že než "jedna paní povídala" je daleko nebezpečnější, když ty tu nakukáš Adamovi že tmavka vyroste do 3,5m a šmitec

Tak nevím, jak by ti bylo příjemné, kdyby o tobě někdo neznajíc pozadí, rozhlašoval nějaké ne úplně OK věci.
O tom, že samec PMB nemůže přerůst 3,5 m jsem nepsal, jen, že může dospělý samec mít takovou velikost, ale už mnohem výše jsem připustil, že lepší by bylo, kdybych místo okolo 3,5 m napsal okolo 4 m a nikdy by se nespustila taková místy absurdní diskuze.

GAME OVER

to bude asi nejrozumnější...

Ja si nemuzu pomoct, ale mne se zdaji nektere Tvoje soudy velice zbrkle kratkozrake. To, ze vidis v terarku trus prece neznamena, ze se zvirata valeji permanentne v humusu, a to, ze kdyz zrovna vidis, jak anakondu krmi potkanama neznamena, ze je to tak porad (mohlo necekane zbyt krmeni z jineho rajonu a byla by urcite skoda ho vyhodit, chovatele mohli stejne tak chtit obohatit anakondi jidelnicek o jiny druh potravy). Vzdycky to chce nahlednout na problem z vice uhlu pohledu nez si definitivne udelat celkovy obrazek z pohledu nezasveceneho pozorovatele. Takovy pohled totiz muze byt leckdy velice deformovany.

Několikrát jsem slyšel od lidí kteří s tím mají co dočinění, že tihle hadi jsou drženi "u huby" právě proto, aby moc nevyrostli páč je to nežádoucí z hlediska šetření prostoru, viz pražská zoo a jejich anakondy krmený potkanama. Navíc se tím tihle lidi ani nijak netajej.

Dost by mě zajímali ti lidé, co s tím "mají co do činění", často se tímto "titulem" honosí spíše lidé, kteří naopak nemají vůbec profesní vztah k danému úseku, v pražské zoo, co se týká terárií mohu mluvit asi jen o dvou lidech, kteří jsou ti praví (profesně i odborně) a rozhodně nikoho "u huby nedrží", naopak zrovna u anakond se snaží dosáhnout velkého vzrůstu.
Navíc prostor (stejně jako dostatek krmení) pro velké hady je asi ten nejmenší problém většiny "takových institucí", což se o velké většině hobbyteraristů říct nedá a ani ty asi nemáš pro tmavku 4 x 2,5 x 2,5 m...

a jejich anakondy krmený potkanama

Na tom nevidím nic špatného, naopak z nutričního hlediska jsou potkani podle mě lepším krmením než králíci, stačí jich prostě jen dát víc...

Tak byli to ošetřovatelé plazů ze zoo a podobnejch chovnejch stanic jako je ta smíchovská. Takže si o těhle zařízení nedělám žádný iluze. To však nemění nic na tom, že udávání 3,5m jako standardní velikost pro samce tmavky je prostě nesmysl.

ani ty asi nemáš pro tmavku 4 x 2,5 x 2,5 m...

Pravda nemám, ale zatím nemám ani tak velikýho hada. Navíc tyhle rozměry jsou trochu přitažené za vlasy. Nečekam že z Maxe bude osmimetrovej obr, ale i kdyby byl, zrobim terárko akdekvátní jeho velikosti. Jednou jsem si toho hada pořídil a je to pro mě závazek a i kdybych měl zrušit obývák, nedostatkem prostoru trpět nebude, spolehni se ;-)

nutričního hlediska jsou potkani podle mě lepším krmením než králíci

Když myslíš.........

Ano, sama vim, ze nektere tmavky dorustaji vetsich rozmeru, moje poznamka ale byla smerovana jenom a pouze na Tvuj prispevek vyse

No já zase nevím o nikom (pár chovatelů co mají tmavky znam) že by měl někdo dospělýho samce pod 4 metry. Spíš naopak, vůbec není vyjímkou i pětimetrovej kousek

,
kterym popiras, zes kdy videl dospelou tmavku mensi nez 4 m, kterou jsi ovsem videl urcite na stanici (a tam chovatele nejsou?). A znovu upozornuju, ze nejde o zadny zaprdek, ktery bychom se snazili udrzet co mozna nejmensi. Oba hadi dostavaji potravu primerene velikosti (kralici) v primerenem mnozstvi.

3,5 metru je pro tmavku skutečně minimum, ale klidně se může stát že z něj vyroste i pětimetrový hovádko

S tim se neda nez souhlasit, ale o to se tu taky nikdo nepre :-). Cele je to o tom, ze 3,5 m dospely samec tmavky v dobre kondici a primerene krmeny je fakt, ktery evidentne odmitas pripustit, a mensi vzrust zvirete pripisujes "podrazenosti", coz zrovna v pripade stanice neni na miste.

Ale já vás opravdu nesoudím. Že tam maj některý hadi pod sebou vrstvu výkalů je fakt, ne můj neobjektivně zatíženej úsudek. Je to vaše věc, jen konstatuju to co je tam k vidění. Na druhé straně si ale myslím, že pokud má někdo (jednotlivec nebo organizace) víc zvířat než je schopen zvládnout a omlouvá tím nedostatky v chovu, tak by měl svoje stavy upravit aby měla zvířata dobré podmínky. Mně se líbí co všechno máte za plazy, souhlasím, že je to opravdu taková minizoo. Jenže nejde mít minizoo jestliže to nezvládám. A nebavíme se tu o 'nějakém tom výkalu'. Zajdi se mrknout třeba k těm regiuskám. Je to snad 50 na 50 výkaly se substrátem (pokud ten substrát nejsou rozložené výkaly...). Máme to k vám kousek, chodili bysme tam častějc, ale když se po každý návštěvě divim jak je had odolný zvíře, tak jdu radši na těch pár hadů do zoo. Neber to nějak špatně a už vůbec ne osobně. Pořád jsem ti vděčná za našeho skvělýho sklípkana. :-)

Že tam maj některý hadi pod sebou vrstvu výkalů je fakt

Tak to jsme asi byli kazdy na jine stanici, protoze s timhle rozhodne nemuzu souhlasit. Je potreba rozlisovat vykaly a zahradnickou mulcovaci kuru castecne treba potrisnenou mocovinou a dle potreby prestylanou. Myslim, ze zrovna mne nemusis rikat neco o tom, abych se na stanici sla podivat (uz proto, ze tam jsem externe zamestnana). Vcera jsem tam byla a vsude (vcetne regiusek) bylo cisto, jediny, kdo mel v terarku neporadek byl varan, ktery se proste vykalel pozdeji vecer, a jehoz trus bude zcela jiste behem nasledujiciho dne uklizen.

Jenže nejde mít minizoo jestliže to nezvládám

kazda podobna organizace ma nejaky rad. Prijde se do prace, hodi se kopytum, jdou se poresit ptaci, drobni savci a mladata plazu, a pak se teprve resi velci hadi a produkty jejich metabolismu. Zalezi tedy i na dobe, kdy se k terariim zajde. Pokud zaroven z pracovniho procesu vypadne jeden clovek )z duvodu nemoci nebo vypovedi), esteticka stranka chovu jde na chvili stranou. Myslim, ze stanice a jeji zamestnanci zvladaji peci o zvirata velmi dobre a vzhled terarii, ktera nejsou zrovna vystavni vzhledem ke svemu stari, na tom nic nezmeni. Hlavni je, ze teraria dobre a efektivne plni svuj ucel, ac na pohled nevypadaji nijak skvostne. Podle Tveho prispevku to vypada, ze tam ty zvirata snad mucime. Ciste teoreticky si predstav, ze bych prisla k Vam na navstevu zrovna kdyz se vase tmavka vykadi a jeste to pekne "roztahne" po skle. Taky si hned nebudu myslet, ze hada trapite...

Neber to nějak špatně a už vůbec ne osobně

spatne to beru (predevsim z pohledu stanice - to je ale samozrejme jen muj problem), protoze spousta informaci z Tvych prispevku o "bordelu" na stanici je zavadejicich a zkreslenych. Sklipkana do toho ale rozhodne netaham. Myslim, ze to bude albina, ktera zazije nejvetsi luxus ze vsech mladat, co jsem kdy odchovala :-)

Tak to je fajn, že maj uklizeno. Ale pořád mluvíš o jenom momentálním bobku a já o dlouhodobě zadělaných terárkách. U nás bys narazila opravdu jen na ten jeden před chvílí udělanej bobek. Jsme holt na ten "sterilnější" způsob chovu. Nemyslim si, že hady mučíte, to vůbec ne. A ani mě poměry ve stanici nijak netrápěj. Kdyby jo, pořešila bych to s příslušnými orgány (jako v jiných případech v minulosti). Že to bereš špatně chápu, možná cítíš ke stanici jakousi loajalitu. Já k ní nic podobného necítím, takže se mi to kybicuje...;-)

ADAM: agresivita u tmavej když si koupíš mládě a vychováš si ho od mala a budeš ho drát zvikne si na tebe a na tvůj pach tak ti neublíží a když při krmení budeš dávat pozor a nebudeš ji tahat po žrádle ve nebo když si předtím měl v ruce(kočku apod.)tak tě asi kousne ale když budeš přemejšlet před tim než ji vyndáš tak by se ti nemělo teoreticky nic stát a nebo si kup python reticulaus nějakýho dwarfa asi jampea daj se sehnat kolem 7tis a když si ji vychováš tak tě kousat nebude a vyroste tak do těch 3m

ale když budeš přemejšlet před tim než ji vyndáš tak by se ti nemělo teoreticky nic stát

teorie bohužel bývá jiná než praxe...

nebo si kup python reticulaus nějakýho dwarfa asi jampea daj se sehnat kolem 7tis a když si ji vychováš tak tě kousat nebude

zrovna dwarfove reticulat byli ti nejkousavější hajzlíci, které jsem v poslední době viděl...

však se jednou bude Snake divit, až ji pořádně schytá
sem zvědavej jestli se potom taky pochlubí a jak budou jeho teorie pokračovat
jinak s těma dwarfama naprostý souhlas, většinou to jsou pěkně nezkrotný mrchy i v dospělosti
nechci tady nějak strašit, ale někteří mají tendenci agresivitu zvířat zlehčovat, ale i např. dvoumetrový škrtič dokáže způsobit pěknou bolest a hlavně největším nepřítelem je podcenění - potom to schytá i zkušený chovatel, co si myslí, že svá zvířata zná

Tak s tím souhlasím-sice jsem neměl to "štěstí" s žádným výše uvedeným druhem, ale stačila mě dospělá anakonda žlutá... Každopádně když jsem viděl "zoubky" samce clastolepisky, tak bych to nechtěl vyzkoušet ani za nic. Stačilo když jsem viděl co těch pár vteřin vyváděl potkan, když se do něj zakousla...]:)
Jinak já myslim, že tady s názorem, že se had nedá "ochočit" asi neprorazíte :-D Prostě ho přece stačí od mala tahat ven a on si zvykne na mazlení, pach, atd... :-D:-D
P.S. těm co se to dotklo se omlouvám, ale už mi to nedalo nereagovat :puff:

jelikož mohu doma trochu srovnávat tak souhlasím s tím, že komplex amethistina má opravdu dlouhé zuby, anakondám jsem nikdy nedovolil (s výjimkou mláďat) a doufám, že nedovolím, mě orazítkovat, taky bych ji nechtěl dostat od dospělé samice sanzošky - to je taky docela síla, ale je to mazel;-), taky bych nepodceňoval viridisky i když jsou malé - ale všechny zde zmíněné druhy, dle mého názoru, jeden převyšuje o třídu Caninus, ty jejich první tři háky jsou stoprocentně delší než zuby dospělé kondy a ten stisk... takový pitbull mezi hady:-D

Doneste mi 2 mláďata P.m.b a stavte se podívat za pár let, zatímco jeden muže mít okolo 4 m, tak druhý bude mít kolem 2 metrů,ale po zdravotní stránce budou oba v podstatě v pořádku, tím chci naznačit že je to všechno o krmení
(jeho množství a frekvenci) na druhou stranu nechci nikoho nabádat k jakémusi omezování krmnné dávky jeho hadů, otázkou je co je více na škodu...Znám několik zvířat která jsou velikostně k průměru daného druhu podrůměrně velká, ale naprosto v pořádku a chovná,vitální, i když dospívali několikanásobně déle než například jejich sourozenci.

No...nekdo říká,že sou krotký někdo zas,že agresivní.
Někdo říká,že se to dá ovlivnit krmením bez toho aby had strádal,druhej to tvrdí zas naopak :-D
Ja fakt nevim,co si mam myslet.
Ps. Nejvíc asi věřím krokoušovi s anakondou.

No...nekdo říká,že sou krotký někdo zas,že agresivní.

Tak nakonec jsou to individuality, ale obecně reticulajdy nebývají mazlové, dwarfové ještě o třídu horší (asi komplex z menšího vzrůstu:-D)

Někdo říká,že se to dá ovlivnit krmením bez toho aby had strádal,druhej to tvrdí zas naopak

Krmením se samozřejmě dá ovlivnit dost, především celkový stav a vývoj zvířete, růst je do značné míry určen geneticky, ale zrovna u plazů i nabídkou potravy (úživností), ale právě je otázka, aby se střídmé (dostatečné) krmení na jednu stranu nezvrhlo ve strádání nebo na druhou stranu v překrmování, začínající (často i zkušenější) chovatelé mívají sklony spíš k tomu druhému...

ja nepsal že nejsou agresivní ale že když jsou od mala tak se daj vychovat tak aby agresivní nebyli ale jak někdo psal je to spíš o jedincich ja co mam doma samce z importu tak zezačatku sem nemohl pomalu nai otevřít terarko a ted je to o mnohel lepší v terarku si mužu dělat prakticky o chci a pomalu ale jistě se začina sklidnovat ale to že reticulatusky nejsou kousavý netvrdim protože moc dobře vim že sou svojí kousavostí proslulé ale dají se vychovat

Adame čteš? :-D těch 3,5m bylo takové minimum. Jestli je tam nějaké

V případě že by nepřerostla 3,5 m by to bylo OK

tak se na to vykašli. S největší pravděpodobností těch 3,5m přeroste. Pokud chceš malého hada, nekupuj si tmavku. Pokud chceš tmavku, nesmíš řešit jestli bude mít 4,nebo třeba více jak 5 metrů. Co když potáhne k těm 5m? Budeš schopen se o ni postarat?

Jedine dwarf tmavky je teda pro tebe. Jinak ti normal tmavka tech 3,5m preroste na 99.9999...%. Jasne daji se najit vyjimky, ale na to nesazej. I kdyz by se k tobe dostala treba naka 8leta se 3,5m, tak za nakou dobu z te velikosti stejne vyroste;-) (viz tmavka Premka). Jak jsem psal...jedine dwarf by byl pro tebe.

Ahoj Adame.Není to tak dávno,co jsme tě přesvědčovali,že švábi nekoušou.Ted tě budu zase přesvědčovat,že jestli se tmavky bojíš,tak do to vžádném případě nechod.Nejhorší co může být,je chovatel,co se bojí hadovi vyměnit žárovku,nebo vodu z obavy,že ho had kousne.To se radši drž regiusek,jsou to taky nádherní hadi.Ostatně jako všechna zvířata.;-)

s nějakym kousamce musiš počitat u hadu vdycky teda aspon ja s tim kousancem počítam a sem s tim tak nějak smiřenej hold kousne tak kousne když ne tim lip:-D ale s kousancem mužeš počitat klině i u regiusky když ji prdne v palici

Prohlížel jsem staré diskuze a nedá mi než zareagovat ne tohle.

Nejhorší co může být,je chovatel,co se bojí hadovi vyměnit žárovku,nebo vodu z obavy,že ho had kousne.

To bych okamžitě musel dát pryč occidentalise, protože žárovky, vodu, výkaly apodobné záležitosti u nich řešim pouze tehdy když škrtí a žerou potravu. Nejsem totiž sebevrah ani nic podobného. Po té co jsem to schytal od cca 2,20m velké samice se celkem i bojim. "Normální had" totiž kousne a stáhne se, ale tihle dobráci kousnou a drží a ve chvíli kdy ho chceš odmotat přidá na stisku. Je to "úžasná" věc po takových 30-40 minutách to ale člověka otráví, ovšem já a bratr koště to zvládáme statečně a prodávat je nehodlám.

Měl jsem kamaráda, kterému manželka nakládala slušně. Jednou to bylo i na dlouhodobou neschopnost, když šel ze schodů. Já jen že se mi nelíbí násilí ať v tom gardu, tak v opačném. Takovou ženskou bych daroval (on už tak tedy taky naštěstí učinil), narozdíl od temperamentního hada. :-)

ti je v pohode vim ze ty morulusky jsou trochu ostry hodne lidi mi je nabizi ale nemusim je cloveku udela radost i oby. tmavka mam je 4kusy chovne a pak nejake mlade nemusim albini moc hezky par je vzoo dvur kralove jsem jejich adoptivni majitel ,tam by meli vyrazit vsichni deti a pubertaci co chteji videt jak to doroste do delky a vahy:-/:-)::)