Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytápění

Čau..,tak možná to tu již proběhlo,ale zajímá mě jaký máte názor/zkušenosti na vyhřívání topnými deskami či kabely ?!Jde mi o to zda by šlo nahradit výhřevnou žárovku topnou deskou,samořejmně že zdroj světla by tam byl v podobě zářivky...Jedná se mi o to zda nevadí že terárko bude vyhříváno ze spodu a nikoliv z vrchu (někde jsem slyšel že prý to má negativní vliv na zvíře) a zda by nevadilo že terárium by bylo vyhřáto jen na spodu a nikoliv vzduch?!Když jsem to testoval v terárku u užovek,tak při cca 4cm vrstvě rašeliny + 4mm tloušt´tce skla mi to házelo cca 30°C na zemi(měřeno digitalem) a na rtut´ovém teploměru zavěšeném nad zemí to bylo cca 25°C po celý den kdy jsem to měl v provozu...Tak tedy proto tenhle dotaz zda to hadům nebude vadit,beru že u stromáků by to nejspíše vadilo kdy by nebyl ohřátý i vzduch,ale u Boa c. či Python r. by to nemělo podle mě vadit ?!Co vy na to?!Předem dík za odpovědi...

PS: co jste dostaly pod stromek:-)

dobrý den, já bych měl dotaz, dostal jsem k ježíšku topný kabel, a chci se zeptat jestli může být zarabaný přímo uvnitř terárka vve vlhkém substrátu(cypřišová kůra s rašelinou a pískem)? Nehrozí vznícení, nebo nějaký zkrat, když to udržuji vlhké?

Filipe filepe ... kolikrát a jak dlouho to tu bedeš ještě řešit....? :-D Stejně časem zjistíš (ať uděláš cokoliv), že to není ono a budeš to stále měnit, popř vylepšovat. Jinak hadům nevadí přijímání tepla zespodu. zvrchu je to důležité pro ještěrky, želvy, agamy atd... Takže už to terárko dodělej dle vlastního uvážení a dej fotky .. :-D

dostal jsem k ježíšku topný kabel, a chci se zeptat jestli může být zarabaný přímo uvnitř terárka vve vlhkém substrátu(cypřišová kůra s rašelinou a pískem)

Samotny kabel zahrabat jen tak do substratu nevidim jako nejvhodnějši řešeni (muže se ti překřižit, bude ti překažet při odstraňovani vykalu, atd.) radši z toho udělej nějakou topnou desku a na tu potom hoď ten substrat ;-) Jinak kabely jsou ruzny, zaleži jaky kabel jsi dostal...? Nějaky nejsou do vlhka jine tam byt zase mužou-maji např. dvojtou izolaci.

je to klasický topný kabel vpletený do takové sítě, dal jsem ho nejdříve do teráka pod sklo zvenčí, a po vlhčení substrátu prasklo, teď jsem to dal k viridisce, trochu substrátu, pak tu síť s tím kabelem a na to opět tu cypřišovou kůru s pískem a rašelinou. Jde mi o to že jak mokřím substrát, tak se to odpařuje a dělá to docela dobrou vzdušní vlhkost. Všude jsem četl že topné kabely dokonce jsou vhodné do tropických terárií a můžou být omotané jen olem větví a vlhkost jim neva, akorát nesmějí být ponořené ve vodě.

je to klasický topný kabel vpletený do takové sítě

A je ten kabel dělany vubec do terka? Neni to nahodou na podlahove vytapěni v mistnosti? (usuzuji podle popisu)

dal jsem ho nejdříve do teráka pod sklo zvenčí, a po vlhčení substrátu prasklo,

Tak tohle si asi každy musi zkusit sam ;-)

Jde mi o to že jak mokřím substrát, tak se to odpařuje a dělá to docela dobrou vzdušní vlhkost.

To ti ale topna deska uděla taky ;-)

Všude jsem četl že topné kabely dokonce jsou vhodné do tropických terárií a můžou být omotané jen olem větví a vlhkost jim neva, akorát nesmějí být ponořené ve vodě.

Jak řikam-některym kabelum vlhko vuuubec nevadi...ale nejdřiv si musiš zjistit co to maš přesně za kabel (zpusob použiti) :?:

topné desky mám všde u klasických terárek, tohle je koupeno v ládví, je to topný kabel vpletený do takové sítě, už udělaný jako topná jakoby rohož. Viridiska mi po zemi moc neleze, navíc jsem to zatěžil a položil mezi dvě vstvy substrátu. Jde mi o to že u viridisky topím keramickým topítkem v objímce, ale to jak je pověšené tak je tam menší vzdušná vlhkost. a když vlhčím tem substrát tak tem topný kabel mi to jakoby vysušuje, odpařuje a pak je to úplně super. Jde mi jen o to jestli to nemůže nějak chytnout, nebo vyskratovat.

Vím že pořád s tím otravuju,ale nedá mi to...:-DTerárko už je skoro hotové jen vysilikonovat,namontovat polici a světlo...Jinak ohledně těch desek jsem to nemyslel jen do toho nového terárka,ale že bych to předělal u všech co mám,za prvé kvůli tomu že bych nemusel pořád měnit žárovky když se rozbijou a za druhé ůspora elektřiny...Jen mě šlo o to zda to hadům nebude vadit že budou vyhříváni ze spodu a že nebude ohřátý vzduch terária nýbrž jen zem...;-)
Foto hodím co nejdříve...

Nějakou dobu už LED žárovky používám v teráriích a i v práci.Pokud nepotřebuji v tera topit žárovkou, je to super. Velká výdrž žárovek, minimální spotřeba. Jen bych je koupil jinde, za poněkud jiné ceny:))Stačí pohledat na netu.
Zároveň používám místo obyč.žárovek halogenové do závitu E27. Běžný velký závit. V Hadexu v Ostravě mají např.50W bodovku za 35 Kč a nahradil jsem s ní 60W bodovku obyč. Halogénky mají lepší svit a dlouhou výdrž.Navíc je mi ukradený"chytrý" nápad EU, přestat vyrábět obyč. žárovky.

No právě o to mi jde,psal jsem že při testování měla teplota povrchu cca 30°C,ale vzduch měl tak cca 25°C,desky bych natáhl tak na půlku terárka tam by byla ta teplejší zona a na druhé straně by byla chladnější,ale ptám se na to zda nebude hroznům vadit když nebude tolik ohřátý vzduch,ale zem kde se zdržují bude vyhřátá...Beru že u stromáku kteří jsou věčně ve vzduchu,tak by asi vadilo kdy by měli vyhřátou zem,ale vzduch by nebyl ohřáty na požadovanou teplotu...Tenhle nápad jsem dostal od jednoho chovatele,který na tomhle principu už chová dosti dlouho,ale jak se říká : důvěřuj,ale prověřuj..:-D

to není pravda, že by to agamám neprospívalo. Jen nejsou přispůsobeny na příjem teploty od země, ale potřebují UV zvrchu... KAŽDEJ KÁMEN ROZPÁLENEJ OD SLUNCE VE VOLNÉ PŘÍRODĚ JE ROZPÁLEN DALEKO VÍCE, NEŽ NĚJAKEJ UMĚLEJ V TERÁRIU. A navíc ve vlákně se jedná o hroznýše a né o agamu!

My, mýt, myslet, mýlit se ....

potřebují UV zvrchu...

No, zespoda by to bylo složitější...;-)

KAŽDEJ KÁMEN ROZPÁLENEJ OD SLUNCE VE VOLNÉ PŘÍRODĚ JE ROZPÁLEN DALEKO VÍCE, NEŽ NĚJAKEJ UMĚLEJ V TERÁRIU.

To bych nesrovnával, had v přírodě na rozpálený kámen nevleze a ohřívání je poránu pozvolné, než se kámen rozpálí, tak had v klidu zaleze, navíc pod ležícím hadem (kam nedopadají sluneční paprsky) se kámen tak nerozpaluje. V teráriu záleží hodně na watáži a tím povrchové teplotě, pokud had nemá jinou možnost, používá uměle roztopený kámen, který vytváří teplo i pod ležícím tělem a teplota se tam kumuluje a může být vyšší než mimo hada, zatímco na horní straně těla had necítí dopadající teplo, takže přeci jen tolik neodhadne, kdy už "má tepla dost" a než mu to "docvakne" může přeci jen k popálení dojít, hlavně tedy u hodně topících kamenů, rozhodně bych u hadů nepoužíval topný kamen, kde by na povrchu stoupala teplota nad 28-30 st. Myslím, že vhodnější je použít tradiční topení shora, tedy imitaci slunečních paprsků, pro lepší efekt je možno pod bodovku částečně nebo úplně položit plochý kámen (např. břidlici), ale zcela postačuje i jen substrát.

Z mé zkušenosti - mám v terárku u guttek topný kámen a slabou žárovku. Topný kámen hřeje přes zimu stále (hadi jsou ještě malí a nezimují) a žárovka je nastavená časovačem (den/noc) a termoregulátorem. Hadi občas přes kámen přelezou, ale nikdy na něm nezůstávájí, aby se vyhřívali. Ale velmi rádi zalézají pod tento topný kámen.

Naprosto jednoduché pravidlo vycházející ze způsobu života chovanců:
- denní živočichové preferují vyhřívání z hora, tedy tak, jako je to přirozené v přírodě od slunečních paprsků.
- vyhřívání odspod má smysl u živočichů nočních, kteří v přírodě (i v teráriu) opouštějí úkryty po západu slunce, kdy se vzduch podstatně ochlazuje a čerpají sálavé teplo z vyhřátého povrchu.
U hadů speciálně je vyhřívaný kámen či topná rohož nebo kabel riskantním podnikem v okamžiku, kdy neodhadneme "vatáž" - had je schopen nechat se fatálním způsobem popálit, než zafunguje nepodmíněný reflex a "ucukne".

Odhadovat watáž je značně riskantní a upřímně, ono to ani nejde.V místnosti s terárkem je jeden den teplo, jiný den zas chladno ( větrání ), v terárku je nějak velký větrací otvor, proudění vzduchu v místosti, vzdálenost terárka od radiátoru, výška terárka nad zemí, žarovka nebo zářivka jako zdroj světla, velikost zvířat,které se na kamenu nebo rohoži vyhřívají - svým tělem brání vyzařovaní tepla do prostoru a pod nimi pak docházi ke kumulaci tepla. To si opravdu troufám tvrdit, že tak opravdu watáž nejde odhadnout. Pomoci termostatu se dá ovšem udržet za všech podmínek teplota na požadované úrovni, navíc dokáže ušetřit nemalou část energie, což při neustálem zdražování energií se stává i úvahyhodné.
K topné rohoži v substrátu u krajt, kde se hodně vlhčí - je to hazardování se životem zvířete i chovatele. Topný kabel v rohožce je v silikonové vodotěsné izolaci, potud je vše v pořádku, ale jeho konce jsou spojeny s přívodní sňůrou ve spojce, která již vodotěsná není! Pokud máte tuto rohož ode mne, máte to v návodu. Pokud jste zajistil, aby se voda na tuto spojku nedostala, je to OK.
V současné době řešíme vytápění vlhkého substrátu u viridisek topnou folií pod terárkem - sklo nepraská. Zároveň s touto folií je zapnuta ještě jedna folie na stěně terárka, rovněž z venku.

Zkoušel jsem Vám napsat do soukr. pošty. Mám terárko:60X60X100-v. Jde mi o to že bylo docela mastné a nerad bych ho zk....l. Stalo se mi už u dvou terárek pod kterými jsem měl umístěn topný kabel, že prasklo dno. To samé se mi stalo i s topmou fólií. Mám to v chladnější místností, vytápím keramickým topením v objímce60W. Vše je v poho, na dně mám cypřišovou kůru srašelinou a pískem, tu mokřím. Jinak se mi nedaří udržet dostatečnou vlhkost, a za boha nevím jak to vyřešit. Jo a jedná se o viridisku.

Komu jste psal, na Ládví jsme dva? V poště jsem nic v tomto duchu nenašel, na vše obratem odpovídám.. Na rozehřáté sklo pokud příjde najednou větší dávka vody, čili prudké ochlazení, dojde k pnutí a sklo praskne. Čím silnější sklo, tím větší jistota, že opravdu rupne. U těchto krajt mám topnou folii pod terárkem, v něm pak vrstvu lignocelu asi 5 cm. Nahoře přes větrací síto mám v každém terárku několik odkapávacích trysek ( lépe dripperů ), z kterých voda odkapává 2 x denně po 10ti minutách a udržuje substrát vlhký. Odkapáváním se substrát neproleje najednou a riziko prasknutí dna je nepatrné. V nejbližších dnech budu čerpadélko pro drippery zkoušet připojovat přes humidity kontrol, jak se to osvědčí uvidíme, ono i spínacími hodinami je to bez chyby. Pokud mi vlhkoměry ukáží nízkou vzdušnou vlhkost, proleju důkladně substrát v momentě, kdy je termostat v režimu vypnutí tepelného zdroje.
Takto to provozuji již dlouho a nebyl jediný problém. Viridisky se svlékají naprosto perfektně, potíže nemají.
Ať tady nezsí...me forum, podrobnosti raději v soukromé poště, kontakt na topnekameny.com.