Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytápění

Čau..,tak možná to tu již proběhlo,ale zajímá mě jaký máte názor/zkušenosti na vyhřívání topnými deskami či kabely ?!Jde mi o to zda by šlo nahradit výhřevnou žárovku topnou deskou,samořejmně že zdroj světla by tam byl v podobě zářivky...Jedná se mi o to zda nevadí že terárko bude vyhříváno ze spodu a nikoliv z vrchu (někde jsem slyšel že prý to má negativní vliv na zvíře) a zda by nevadilo že terárium by bylo vyhřáto jen na spodu a nikoliv vzduch?!Když jsem to testoval v terárku u užovek,tak při cca 4cm vrstvě rašeliny + 4mm tloušt´tce skla mi to házelo cca 30°C na zemi(měřeno digitalem) a na rtut´ovém teploměru zavěšeném nad zemí to bylo cca 25°C po celý den kdy jsem to měl v provozu...Tak tedy proto tenhle dotaz zda to hadům nebude vadit,beru že u stromáků by to nejspíše vadilo kdy by nebyl ohřátý i vzduch,ale u Boa c. či Python r. by to nemělo podle mě vadit ?!Co vy na to?!Předem dík za odpovědi...

PS: co jste dostaly pod stromek:-)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
já osobně si myslím že to je nesmisl kupovat výhřevný kámon.zaplatíš 560 a agamám to neprospívá!!!!:…
bathory 27.12.2008 08:56
bathory
to není pravda, že by to agamám neprospívalo. Jen nejsou přispůsobeny na příjem teploty od země, ale…
Mates_RR 27.12.2008 12:08
Mates_RR
potřebují UV zvrchu... No, zespoda by to bylo složitější...;-) KAŽDEJ KÁMEN ROZPÁLENEJ OD SLUNCE… nový
krokodýl 27.12.2008 19:57
krokodýl
Z mé zkušenosti - mám v terárku u guttek topný kámen a slabou žárovku. Topný kámen hřeje přes zimu s… nový
ellienka 02.01.2009 09:48
ellienka
Topný kámen hřeje přes zimu stále (hadi jsou ještě malí a nezimují) Takhle právě hadi tak maximálně… poslední
krokodýl 02.01.2009 10:05
krokodýl
Naprosto jednoduché pravidlo vycházející ze způsobu života chovanců: - denní živočichové preferují v… nový
racer 29.12.2008 21:50
racer
Odhadovat watáž je značně riskantní a upřímně, ono to ani nejde.V místnosti s terárkem je jeden den… nový
Milancz 31.12.2008 02:11
Milancz
Zkoušel jsem Vám napsat do soukr. pošty. Mám terárko:60X60X100-v. Jde mi o to že bylo docela mastné… nový
filosofemgt 31.12.2008 06:17
filosofemgt
Komu jste psal, na Ládví jsme dva? V poště jsem nic v tomto duchu nenašel, na vše obratem odpovídám.… nový
Milancz 31.12.2008 07:57
Milancz

to není pravda, že by to agamám neprospívalo. Jen nejsou přispůsobeny na příjem teploty od země, ale potřebují UV zvrchu... KAŽDEJ KÁMEN ROZPÁLENEJ OD SLUNCE VE VOLNÉ PŘÍRODĚ JE ROZPÁLEN DALEKO VÍCE, NEŽ NĚJAKEJ UMĚLEJ V TERÁRIU. A navíc ve vlákně se jedná o hroznýše a né o agamu!

My, mýt, myslet, mýlit se ....

potřebují UV zvrchu...

No, zespoda by to bylo složitější...;-)

KAŽDEJ KÁMEN ROZPÁLENEJ OD SLUNCE VE VOLNÉ PŘÍRODĚ JE ROZPÁLEN DALEKO VÍCE, NEŽ NĚJAKEJ UMĚLEJ V TERÁRIU.

To bych nesrovnával, had v přírodě na rozpálený kámen nevleze a ohřívání je poránu pozvolné, než se kámen rozpálí, tak had v klidu zaleze, navíc pod ležícím hadem (kam nedopadají sluneční paprsky) se kámen tak nerozpaluje. V teráriu záleží hodně na watáži a tím povrchové teplotě, pokud had nemá jinou možnost, používá uměle roztopený kámen, který vytváří teplo i pod ležícím tělem a teplota se tam kumuluje a může být vyšší než mimo hada, zatímco na horní straně těla had necítí dopadající teplo, takže přeci jen tolik neodhadne, kdy už "má tepla dost" a než mu to "docvakne" může přeci jen k popálení dojít, hlavně tedy u hodně topících kamenů, rozhodně bych u hadů nepoužíval topný kamen, kde by na povrchu stoupala teplota nad 28-30 st. Myslím, že vhodnější je použít tradiční topení shora, tedy imitaci slunečních paprsků, pro lepší efekt je možno pod bodovku částečně nebo úplně položit plochý kámen (např. břidlici), ale zcela postačuje i jen substrát.

Z mé zkušenosti - mám v terárku u guttek topný kámen a slabou žárovku. Topný kámen hřeje přes zimu stále (hadi jsou ještě malí a nezimují) a žárovka je nastavená časovačem (den/noc) a termoregulátorem. Hadi občas přes kámen přelezou, ale nikdy na něm nezůstávájí, aby se vyhřívali. Ale velmi rádi zalézají pod tento topný kámen.

Naprosto jednoduché pravidlo vycházející ze způsobu života chovanců:
- denní živočichové preferují vyhřívání z hora, tedy tak, jako je to přirozené v přírodě od slunečních paprsků.
- vyhřívání odspod má smysl u živočichů nočních, kteří v přírodě (i v teráriu) opouštějí úkryty po západu slunce, kdy se vzduch podstatně ochlazuje a čerpají sálavé teplo z vyhřátého povrchu.
U hadů speciálně je vyhřívaný kámen či topná rohož nebo kabel riskantním podnikem v okamžiku, kdy neodhadneme "vatáž" - had je schopen nechat se fatálním způsobem popálit, než zafunguje nepodmíněný reflex a "ucukne".

Odhadovat watáž je značně riskantní a upřímně, ono to ani nejde.V místnosti s terárkem je jeden den teplo, jiný den zas chladno ( větrání ), v terárku je nějak velký větrací otvor, proudění vzduchu v místosti, vzdálenost terárka od radiátoru, výška terárka nad zemí, žarovka nebo zářivka jako zdroj světla, velikost zvířat,které se na kamenu nebo rohoži vyhřívají - svým tělem brání vyzařovaní tepla do prostoru a pod nimi pak docházi ke kumulaci tepla. To si opravdu troufám tvrdit, že tak opravdu watáž nejde odhadnout. Pomoci termostatu se dá ovšem udržet za všech podmínek teplota na požadované úrovni, navíc dokáže ušetřit nemalou část energie, což při neustálem zdražování energií se stává i úvahyhodné.
K topné rohoži v substrátu u krajt, kde se hodně vlhčí - je to hazardování se životem zvířete i chovatele. Topný kabel v rohožce je v silikonové vodotěsné izolaci, potud je vše v pořádku, ale jeho konce jsou spojeny s přívodní sňůrou ve spojce, která již vodotěsná není! Pokud máte tuto rohož ode mne, máte to v návodu. Pokud jste zajistil, aby se voda na tuto spojku nedostala, je to OK.
V současné době řešíme vytápění vlhkého substrátu u viridisek topnou folií pod terárkem - sklo nepraská. Zároveň s touto folií je zapnuta ještě jedna folie na stěně terárka, rovněž z venku.

Zkoušel jsem Vám napsat do soukr. pošty. Mám terárko:60X60X100-v. Jde mi o to že bylo docela mastné a nerad bych ho zk....l. Stalo se mi už u dvou terárek pod kterými jsem měl umístěn topný kabel, že prasklo dno. To samé se mi stalo i s topmou fólií. Mám to v chladnější místností, vytápím keramickým topením v objímce60W. Vše je v poho, na dně mám cypřišovou kůru srašelinou a pískem, tu mokřím. Jinak se mi nedaří udržet dostatečnou vlhkost, a za boha nevím jak to vyřešit. Jo a jedná se o viridisku.

Komu jste psal, na Ládví jsme dva? V poště jsem nic v tomto duchu nenašel, na vše obratem odpovídám.. Na rozehřáté sklo pokud příjde najednou větší dávka vody, čili prudké ochlazení, dojde k pnutí a sklo praskne. Čím silnější sklo, tím větší jistota, že opravdu rupne. U těchto krajt mám topnou folii pod terárkem, v něm pak vrstvu lignocelu asi 5 cm. Nahoře přes větrací síto mám v každém terárku několik odkapávacích trysek ( lépe dripperů ), z kterých voda odkapává 2 x denně po 10ti minutách a udržuje substrát vlhký. Odkapáváním se substrát neproleje najednou a riziko prasknutí dna je nepatrné. V nejbližších dnech budu čerpadélko pro drippery zkoušet připojovat přes humidity kontrol, jak se to osvědčí uvidíme, ono i spínacími hodinami je to bez chyby. Pokud mi vlhkoměry ukáží nízkou vzdušnou vlhkost, proleju důkladně substrát v momentě, kdy je termostat v režimu vypnutí tepelného zdroje.
Takto to provozuji již dlouho a nebyl jediný problém. Viridisky se svlékají naprosto perfektně, potíže nemají.
Ať tady nezsí...me forum, podrobnosti raději v soukromé poště, kontakt na topnekameny.com.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru