Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem plastový box

chtěl bych se zeptat jestli bych gekončíka nočního mohl chovat v plastovém boxu a ne v teráriu?a jak udělat teplo napadl mě jen topný kámen šlo by to?

V plastových boxech chovají terazvířata jedině množitelé či obchodníci (na přechodnou dobu - odchovy, importy apod.), teplo pak řeší většinou vytápěním celé místnosti. Jinak chov jednoho zvířete v plastovém boxu je téměř nesmysl, nelze podléhat reklamním obrázkům na boxech. Box je dobrý tak na transport, a ještě ne každý. Stěny ze hned poškrábou, je problém s ventilací, topením, svícením, zkrátka potíže na všech frontách. Prostě je třeba se smířit s tím, že ke zvířátku za dvě stovky si pořídíte slušné terárium s další výbavou, celkem za tisícovku a víc. Nebo si do boxu pořiďte bílou myšku a až vás omrzí, tak ji věnujte někomu na zkrmení. Teraristika chce svoje, s tím je třeba počítat. Zdravím.

Myslím že v dnešní době se už dá chovat pomale ve všem...Když se můžou chovat dospělé krajty či varani ve "šuplíkách",tak i gekončík to zvládne v boxu...Já osobně bych,ale zvíře do plastového boxu nikdy nedal,pak už záleží na chovateli co si zvolí,zda upřednostní zvíře či peníze a podobně...Volil bych terárko jak píše kolega nademnou,ale i v boxu by se to dalo..

zas tak bych to nehrotil, kdyz bude box dost velky tak nevidim problem. Nemyslim ze jester nejak extra oceni vyhled do okoli - a pokud nekdo chova vetsi mnozstvi ( se nerovna ze je automaticky "masar" - staci ze treba zkousi slechtit/vyberovy chov atd.) tak budou pro nej boxy praktictejsi. IMHO je to ciste jen o tom aby prostor odpovidal pozadavkum daneho druhu. (coz tom videu o ktere jde - ne, spouste IMHO nevyhovuje)

Martin1 - nemá smysl zvedat si tlak. :-)
Některá zvířata máme taky v boxech, některá zase v teráriích. Boxy mají své výhody. Samozřejmě chápu, že někdo by si je do zařízeného obýváku nedal, ale není na tom nic zavrženihodného, jak z některých reakcí vyplívá. ;-) Jestli tedy zadavatel chce dát do boxu, tak proč ne. ;-)

V plastových boxech chovají terazvířata jedině množitelé či obchodníci

neuveritelna generalizace vytvorena na zaklade jedineho kriteria, kterym je zde material pouzity k vyrobe chovne nadrze? :-O

chov jednoho zvířete v plastovém boxu je téměř nesmysl, nelze podléhat reklamním obrázkům na boxech.

On take neni box jako box - at uz velikostne, konstrukcne nebo materialove. Nektere veci (treba zminena ventilace)se daji velice snadno upravit tak, aby zvolenemu chovanci vyhovovalo.
Co se vsak tyka chovu v plastovych boxech (casto zamerne nepruhlednych z duvodu eliminace stresu z vnejsiho okoli) - leckdy jsou v mnoha faktorech tisickrat lepsi nez terarko za

tisícovku a víc

, ktere kdyz je nespravne zarizene, muze chovanci byt i ke skode.
ad Filip: Nezastavam nazor, ze chov v plastove "bedynce" je vzdy otazka penez. Nektera zvirata se proste v "nepruhlednem" prostredi citi bezpecneji a zavesy zivych kvetin v "klasickem" terarku za sebevetsi penize jeho pocit nevylepsi. Pro lidske oko hezke (potazmo treba i drahe) terarko neni zarukou spokojenosti zvirete. Nejvetsi duraz by mel vzdy byt kladen na spokojenost zvirete, coz se leckdy neslucuje s estetickymi naroky chovatele.
Chov v takovem prostredi vsak vyzaduje jista specifika, ktera jsou nekdy pro zacinajiciho teraristu naprosto nepochopitelna (neni mysleno na zadavatele). Urcite je potreba dat si pozor predevsim na spravnou volbu a rozmisteni topnych teles s prihlednutim na material pouzity k vyrobe boxu odpovidajici velikosti, pokud jsou vsak rozmery nadrze dostatecne, nevidim v jeho pouziti oproti "tradicnimu typu" teraria jedinou nevyhodu.

mela sem hada pres rok v plastovym boxu a nevim zadny problem, chce to opravdu vykoumat topeni, mela sem box 80 x 50 x 40, mela sem tam mensi kamen a zarovku, vyrizlý pruh s pletivem kvuli vetrani a bylo to ok, jedina nevyhoda je pristup pouze shora, had se muze lekat kdyz se k nemu blizite a povazovat vas za predatora

Nezavrhuji tuto možnost,ale osobně bych zvíře do toho nedal,mimo těch odchovů a krmného hmyzu jak jsem uvedl nahoře...co se týká toho že zvíře potřebuje svůj ůkryt atd.,tak to s tebou určitě souhlasím,ale není problém v teráku něco takového udělat,bude tam trávit věčinu času (v ůkrytu),ale má možnost za jeho aktivity se prolézt...Pokud by byl box opravdu dostatečně velký,tak v tom taky nevidím problém,ale jak psal přemek nahoře,tak pokud je dotyčný začátečník tak možná bude pro něho horší udělat ty správné podmínky...

souhlasis tedy, ze chov v plastovem boxu muze byt pro nektera zvirata leckdy daleko lepsi nez v terarku, a ze chov zvirete v adekvatni "bedynce" neni vzdy otazkou uspory penez, jak to vyznelo z uryvku Tveho predesleho prispevku...cit.:"...záleží na chovateli co si zvolí,zda upřednostní zvíře či peníze..." ? ;-)

Moment,nesouhlasím s tím že může být chov v "bedínce" lepší,pokud ovšem je box takových rozměrů aby vyhovoval aspoń trochu zvířeti,tak proti tomu nic nemám...Finance jsou druhá,nechci zadavateli křivdit,ale vyznělo mi to tak že má zvíře nebo bude kupovat,ale už mu moc nevycházejí peníze na zařízené terárko,proto se ptal zda by ho mohl mít v boxu..Je to jen má doměnka,tak že to neberte vážně...

nesouhlasím s tím že může být chov v "bedínce" lepší

Opět to samé. Proč, ne? Opravdu si myslíte, že základ dobrého chovu je, skleněná krabice s umělým pozadím? Že je gekončík odvázaný z toho, že je na něj odevšad vidět? Není to spíš o teplotách, vlhkosti, krmení atd. tedy podmínkách než na vzhledu chovné nádrže?

No právě je to teplotách atd. to se v bedýnce asi bude upravovat hůř něž v terárku a co se týče přístupu,tak myslím že tím se zvíře taky stresuje když k němu máme přístup pouze z vrchu,vidí nás jako predátora ...Nevím nemá to cenu se tady dohadovat od toho už je jedno vlákno,tak to nebudem rozvádět po celé teraporadně ...Co se týče plast. boxů tak se k nim už nebudu vyjadřovat tady ani nikde jinde...Každý máme svůj názor na věc...Neříkám že při dodržení určitých vel. podmínek je box špatný,ale nečekejte odemně že budu pro a budu ho doporučovat když se někdo zeptá...Tod´ vše..:-)

No právě je to teplotách atd. to se v bedýnce asi bude upravovat hůř něž v terárku

Nevidím rozdíl ve vytvoření podmínek v teráriu a v plastovém boxu, pořád je to jen bedna...

zvíře taky stresuje když k němu máme přístup pouze z vrchu

To je sice pravda, ale upřímně, pokud má terárium jen trochu vyšší sokl, tak stejně ruku nešoupeme po substrátu...

Neříkám že při dodržení určitých vel. podmínek je box špatný

Přesto si ho hned ze začátku celkem dost odmítal a haněl...

nečekejte odemně že budu pro a budu ho doporučovat když se někdo zeptá...Tod´ vše..

Nečekám.;-)

Dobrá tak máš tedy pravdu,ok box je super...Nemá cenu se tady o něčem dohadovat když na to máme každý jiný názor,pokaždé najdeš jinou argumentaci jak si to obhájit a bylo by to pořád do kola a to mě opravdu nebaví...Cílem bylo spíše pomoct zadavateli než se tu opět dohadovat kdo má a nemá pravdu...Beru zpět nechám na vás zkušenějších at´ poradíte a nebudu se do tohole vlákna už míchat...
PS: nedá mě to jen dodám,že když je vyšší sokl,tak můžeme dát i více substrátu ne?!To jen tak,,,,

Cílem bylo spíše pomoct zadavateli než se tu opět dohadovat kdo má a nemá pravdu...

Ano, zadavatel se ptal jestli je možné použít pro gekončíka plastový box. Moje (a nejen moje) odpověď zní - ano, je to možné. Osobní názory mohou být různé, ale fakt je takový, jaký je.

Ok nebudu se o tom přít,nemá to ani cenu...Jen doufám (nemyslím kvůli tomuhle vláknu,ale kvůli tomu komerečnímu chovu hadů),že se to tady nějak nerozhádá což by mě moc,moc mrzelo,protože takovou stránku asi už nenajdu!!!Hodně mi to tady pomohlo,tak jen aby jsme se tady všichni nerozešli ve zlém..:!:

Proč to nemá cenu? :) POkud mám nějaký názor, tak si jej obhájím, ne? :) Komerční chov hadů dle mého neí o orzhádání, je o výměně názorů a ta na diskuzní fóra prostě patří. Sorry za OT.

Ano, gekoncici se normalne daji chovat v boxech, nic jim to nedela.

VH

A topný kabel jsem ja mela pod boxem(50x35x40),mam je i pod Terarii,mam opravdu nízkou teplotu v pokoji.co se tyce zaveseni žárovky do vika,provrvala jsem díru ve víku rozžhavenym silným hřebíkem,abych protáhla šňůru.jak To priděláš pak,zalezi na tobe.hlavne To větráni.opet jsem využila slabšího hřebíku nahráteho nad plamenem.pruh dir mam na boxu zepředu par čísel nad povrchem substrátu,a pruh ve viku.nejsem odborník,ale Cetla jsem To v literatuře.neco i tady.takto se dost řeší karanténa,nepletu-li se.

Ja jsem si pořídila na rychlo novy druh gekona,ktery jsem umístila do takového boxu.udelala jsem díry z boku,do vika,kvuli ventilaci,světlo jsem zavěsila do vika (květináč se zárovkou),a na dno klasika To,v cem ziji.myslim,ze jim To bylo jedno,meli veškeré podmínky,teplo a jidlo.jen me To nevyhovovalo.vadil mi přístup k nim.kdykoliv mohli vyšplhat a utéct mi.a ze jsou hbiti!a muj pohyb z vrchu mi pripadal,jak kdybych byla ja predatorem.takze jsem je dala po mesici do Teraria od Jeziska:-D.je To dle uvážení.

Ak chces len 1 gekoncika urob si terarium .. nech to mas ako okrasu
Ak mas stiesnene priestory a popripade by si chcel chovat potom zvierat viac je dobre kupit nadoby cca tych 40x30x30 napr. v IKEA a chovat jednotlivo. Das podnich topnu foliu na termostat a mas to vyriesene.

Nezlobte se na mě, ale mít doma jednoho gekončíka v plastové krabičce mi opravdu přijde mírně zvláštní, prostě mu pořiďte pořádné terárium, bude mít jednou provždy vystaráno. A pokud jsem se někoho dotknul výrazem množitel, tak já v tom nic nenáviděného nevidím, ale příště použiji jiný termín, třeba velkochovatel.
A s mírně zvláštním názorem, že by na gekončíka nemělo být vidět, jaksi souhlasit nemohu. To pak mohl zůstat u velkochovatele se svými sourozenci v plastovém boxu.

A kdopak prosím napsal "na gekončíka by nemělo být vidět" ?:-) Nebo jste to nějak vydedukoval z věty "některým z vířatům víc vyhovuje neprůhledný prostor" což je z hlediska stresu určo pravda? Netvrdím, že u gekončíků. Nicméně tazatel se ptal, zda v boxu gekončíka chovat lze nebo ne. Což lze 100%. Komu se to líbí anebo ne je myslím si podružné;-)

Upřímě řečeno, vlákno s tímto tématem které následuje bezprostředně po kauze RACK, mě připadá jako takový malý testík. :-)

Osobně jsem přesvědčen, že název ubikace, nebo materiál ze kterého je vyrobena je samotnému zvířeti úplná šuměnka. Vždy půjde zejména o to, aby byly dodrženy podmínky které zvíře potřebuje k životu.
Volba záleží tedy na vkusu a možnostech majitele. Pro jednoho gekončíka bych volil terko a pěkně bych mu ho (respektive sobě) zařídil, samozřejmě s přihlédnutím k jeho potřebám. Pro 200 gekončíků bych volil něco jiného, z toho prostého důvodu, abych si nepřipadal při úklidu a obsluze jako dement.
Neustálá snaha rozdělovat teraristy na správné a nesprávné k ničemu nevede, časem by se mohlo přihodit, že ti nesprávní se na ty správné vybodnou a info. si nechají pro sebe, diskuse potom bude probíhat tak, že správní budou radit těm ještě správnějším a to bych zvířatům opravdu nepřál. :-):-):-)

já jsem nechtěl zakládat vlákno abyste se tu pohádali ,zajímalo mě protože jsem začínající terarista ,jestli můžu mít gekončíka v plastovém boxu .Udělám teda terárium s pozadím.Myslel jsem ,že tento web byl založen proto abyste tu radili teraristům kteří to potřebují a ne abyste se tu hádali!omlouvám se ,že jsem to založil a už to nebudu dělat !Ještě se ptám jestli je možné chovat skupinu gekončíků 1.4 v terárium 50X50X50cm?

Pánové asi máte pravdu, chovat se dá i v plastových boxích a téměř vše, jak jsme viděli! Ale úpřimně: za těcto podmínek, bez pozorování zvířete, bez estetické stránky- ještě vás to baví?, ještě je to teraristika?, ještě je to koníček? Než vidět zvíře jen při krmení, v plastovém boxu i když tam má vše co potřebuje, tak to bych to snad ani nemusel mít!!! Na co si člověk pořizuje zvíře, aby z něj měl radost mohl ho pozorovat, měl doma kousek té přírody a nezlobte se na mně ani jedno plastový box nesplňuje, sorráč, ale to to zvíře teda mít nemusím!!!

Jenže vzhledem k emocím je tady i v tom druhém vláknu všechno černobílé, ale ve skutečnosti tomu tak zdaleka není. Poznal jsem několik chovatelů, kteří chovají některé druhy zvířat z komerčních důvodů jen proto, aby zároveň mohli chovat ty druhy, které jsou jejich srdcím nejbližší (klasickým příkladem je chov v dnešní době komerčně nezajímavých jedáků, boig atd).