Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založení OS pro výstavbu ZOO

Jen tak mě zaujalo toto téma. Je to samozřejmě bráno s nadsázkou a asi je to i nemožné. Každopádně v ČR i jinde ve světě jsou různé organizace,občanská sdružení...Např. jsem nedávno narazil na občanské sdružení,které skupuje lesní pozemky a vytváří na nich pralesy v ČR (neobhospodařované lesy) a to je s přispěním lidí,sponzorů (firem),měst...
Na těchto stránkách je každý chovatel milovník přírody (doufám) a většina z Vás snad bere návštěvu ZOO jako naučnou,poučnou,školící...
Proto tedy k tématu,při procházení stránek ZOO jsem narazil na mapu českých ZOOlogických zahrad mapa.htm a přijde mi,že lidé od plzně až někam po jihlavu a nahoru (veliký volný prostor) apod. nemají moc šanci si do nějaké ZOO zajít.Musejí jedině zdlouhavě cestovat.Což není příliš příjemné (pro některé). Proto se ptám,proč je možné v dnešní době budovat pralesy a ZOO ne?!
Našel by se zde někdo kdo by mě třeba v tomto "snažení" (i když se tomu v současné době ani snažení nedá říct - spíše takový zájem a zjištění, jestli by to bylo možné) podporoval?
Můžeme o tomto tématu rozjet vcelku zajímavou diskusi,například o vhodných místech,státáních dotací,EU dotací,co by to obnášelo v dnešní době s něčím takovým začít...

Pokud by se to tady uchytilo,asi bych nebál toho založit nějaké web stránky,později třeba občanské sdružení a poté se třeba pokusit něco řešit.Myslím že by to bylo docela hezké.

Díky a nekamenujte mne,je to jen návrh...:-D

no mě neco podobného taky napadlo udělat jaké si "plazarium" do cele zoo bych se asi nepustil spiš do něčeho menšího a pokud by z toho něco vzešlo tak dale hotšiřovat ale ve svých 16 letech nezmužu prakticky nic

Ono na věku až tak nezáleží.Pokud má člověk podporu lidí (ať už 16 letých nebo 80 letých),vždy to člověku pomůže a povzbudí. Také bych rád ještě doplnil že pokud se zde bavím o ZOO,nemám tím samozřejmě hned na mysli nějaký obrovský komplex jako ZOO v Praze apod. To určitě.Spíše se mi jedná o nějaký park (spíše bych to srovnával s ZOO Ohrada).Tzn. iniciovat vybudování něčeho menšího,ale na takových pozemcích,kde by byla možnost dalšího rozvoje.

Tak toto téma jsem již zvažoval mnohokrát a je to takový můj sen. Jenže to není moc jednoduché a je zapotřebí celkem větší kapitál do začátku. Pokud by ale byl někdo ochotný něco podobného iniciovat rád se připojím, nechce to ale jen psát chce to o tom mluvit a bavit se o konkrétních záležitostech. Myslím si že nebude jednoduché sehnat povolení a podobné věci ale rozhodně to stojí za to pokud by měl opravdu někdo zájem jsem ochoten se zapojit.

Dále bych nemluvil jen o plazech to je málo myslím že pro děti udělá velkou radost i koza či ovce pokud si jí můžou pohladit. Samozřejmě pavilon plazů bych rozvedl nejvíce s možností přednášek a pohovorů pro školy a jiné zájemce. Je toho hodně jak se dá vyniknout a udělat v podstatě jedinečný projekt.

Chce to je n najít v sobě tu sílu bojeovat

Hm, tak ono to není dlouho, co mě oslovil "ká" s tím, že má zakoupený objekt atd. Jenže - jak jsme posléze zjistili od človíčka, který to zkoušel před námi, člověk musí být neziskovka, aby mohl vybírat dary od sponzorů, a neziskové organizace jsou zas pod takovým drobnohledem, že většina darů od sponzorů padla na úředničinu (dle slov toho člověka). Když zvážíme, že se jedná o několikamilionové investice, není to asi bohužel moc reálné...

Jak jsem na začátku mluvil o tom pralese...tam to jsou také milionové částky a funguje to.Proč by nemohlo fungovat toto.Pokud by se do propagace zapojilo hodně lidí,nebyl by to si myslíš až takový problém.Ale je to určité táhlé,dlouhodobé...Sám to člověk nezvládne.

Vivárka po celém světě fungují celkem dobře. V Evropě jich je taky celkem dost bych řekl, akorát v čr není žádné. Chce to mít kapitál do začátka na zakoupení velké haly, vybavení, na elektřinu zaměstnance a takový blbosti a smaozřejmě na zvířata. Je celkem pěkné když v takovém Viváriu v Evropě jsou z velké části evropské plazy. Nedávno jsem navštívil Vivárium Delft(v Holandsku) a z evropských hadů tam bylo asi jenom 8 druhů a i tak jsem ztoho měl radost. Sice to vivárium bylo už trošku zašlé, ale bylo to jenom díky otmu, že se začínalo dělat někde jinde nové. Řekl bych, že by asi ty místní pošukové na ministerstvu a takových blbostech usoudili, že to je určitě vhodné a je to na stejné úrovni jako Zoo. Takové Vivárium by určitě mělo velkou podporu u dost velké části chovatelů a řekl bych, že by i nějaké sponzorské dary ať teda už formou zvířat nebo nějakou i malou finanční podporou by byli.

ja si taky myslím že ze začatku by bylo nejlepší něco takového protože vlastně sme na teraporadne ne a myslim že jak psal michal že by se to mohlo celkem dobře ujmout protože co vim tak u nas je tohole malo je akorát krokodili zoo a jinak nevim je snad ještě něco ale ne tak velké jistě by bylo dobré dostat povolení na chov evropských plazu zejména těch českých protože když se někoho zeptate jakčí sou u nas hadi tak každej řekne pouze natrixhu a zmiji a o těch dalších 3 druzích skoro nikdo nevi u ještěrů a dalších nevim protože se o ně prakticky vubec nezajimam ale určitě by bylo asi nejlepší začit s něcím takovým a postupně to rozšiřovat přece jenom tady ma většina lidi skušenosti jen z plazi a nejspíš o ty hůře chovatelná zviřata by se nedokaza postarat nikdo kdo nevi co potřebujou. zaroven by pak třeba byli i peníze z odchovů když by se dařilo a to by taky pomohlo

Určitě by bylo vhodné zaměřit na určitou část.Něco menšího jako třeba to vivárium.Poté by se dalo pokračovat s rozšiřováním pokud by na to byly finance...Bylo by to i zajímavější z pohledu návštěvníka - pořád něco nového.

vzhledem k tomu, že v zoo už nějaký pátek funguju, tak jsem k podobným projektům skeptický, málokdo dokáže udělat něco tak speciálního jako pan Procházka (krokodýlí zoo) a ten to buduje především ze svých prostředků, prostě podniká a vydělává na provoz toho zařízení, částečně má pomoci právě zpřístupnění pro veřejnost, ale upřímně, vstupné to zdaleka neuživí. Většina takových pokusů končí jako víceméně nekvalitní zookoutek s několika nepříliš atraktivními druhy (ať pro specialisty nebo veřejnost), který má problémy hlavně finančního a technického rázu. Nemůže si dovolit ošetřovatele na plný úvazek a dělat to jen po práci, to většina zvířat neocení (možná ty noční a ty zas moc neocení návštěvníci). Sám jsem kdysi uvažoval o nějakém serpentáriu, ale vzhledem k praktické nemožnosti něco takového soukromě utáhnout (nájmy, energie, voda, teplo, platy atd.) a poměrně malém předpokladu získání nějakých dotací, jsem to zavrhl.
Chov evropských zástupců by jistě byl hezký (sám mám evropu a vůbec palearkt rád), ale vzhledem k zimování by si je návštěvníci pár měsíců neužili, takže je logické, že se vivária a zoo věnují spíš exotickým zástupcům, a to ani neberu v potaz velmi problematické "papírování" ohledně evropských druhů.
Osobně se domnívám, že druhý Gerald Durrel se hned tak neobjeví a vzhledem k době by ani už neměl šanci něco podobného jako na Jersey vybudovat. A než mít druhořadý věčně problematický zvěřinec...
No, držím Vám palce, ale nepočítám s tím, že se do Vaší zoo hned tak podívám.
Mimochodem to skupování lesů a jiných pozemků (a ponechávání více méně přirozené sukcesi) je ve své podstatě smysluplnější a pro ochranu přírody a krajiny v ČR přínosnější než většina běžných zoo projektů.

Jenže RITCHI, akva je pracoviště zoo Plzeň a tudíž z velké části financované městem, částečně i sponzory a vstupem. Něco podobného by soukromník (myslím běžný nemilionář) jen těžko utáhl. A statut zoo se taky nerozdává na potkání, musí být leccos splněno a ani po získání statutu zoo z toho vlastně moc výhod není.

Já vím, že je to pracoviště plzeňské zoo. A také je mi jasné, že bez dotací a sponzorů je to pro soukromníka neutažitelné. Proto jsem byl tak tak trochu skeptický i k tomu sice hezkému, ale sotva splnitelnému snu "KÁ", který se tu před časem řešil.

Vlastně jsem chtěl dát jen tip na pěkné pokoukání, kterým AKVA TERA v Plzni určitě je :-)

Jinak tato ZOO nebo ZOO park by nebyla sokromá,ale pokud by to šlo,tak městská

Tak to je podle mne nešťastný nápad, nechat si v podstatě vše řídit někým jiným a být závislý na tom, kdo zrovna vyhraje komunální i parlamentní volby. To můžeš jít rovnou dělat do zoo jako zaměstnanec...
Vzhledem k tomu, že republika je poměrně rovnoměrně pokryta městskými zoo, min. v každém kraji nebo v těsné blízkosti jeho hranic je nějaký zaběhlý zoopark nebo zoo, tak pochybuju, že se najde další město, které do toho dá pozemky. Muselo by jít o větší město, které by to a) utáhlo a b) mělo návštěvnický potenciál (alespoň z počátku). Celkově je lepší být soukromníkem a dělat to podle svých ideí.

Díky za další mapku.Já konkrétně myslel oblast Brdských lesů - Příbram.Tam prostě neni nic a krajina je to nádherná.A podle mého je Příbram veliké město s dobrým potenciálem.Výhoda toho že by ZOO byla městská je lepší možnost čerpání různých dotací,poskytnutí pozemků zdarma nebo za 1,- a další výhody.Soukromník nemá šanci něco takového utáhnout.:-(
A v současné době se bavíme pouze o založení občanského sdružení pro iniciování založení tohoto ZOO parku nebo ZOO...O ostatních věcech je předčasné mluvit.
Navíc v okolí Příbrami jsou i další větší města - Dobříš,Sedlčany,Mníšek pod Brdy,Benešov,Votice...Tzn. potenciál je veliký a dostupnost z Prahy také!

Já osobně ZOO či ZOO parky mám rád a tak bych se také k něčemu takovému přiklonil.Ze začátku by to mohlo být opravdu něco menšího.Teď jak lidi (např.sklenáři)nemají práci,tak by možná bylo i dost pracovníků.Ať už je to záchranná stanice nebo plazí park.Nechci se nějak prořeknout,ale něco plánuji do budoucna,ale to je zatím nereálné,protože sem ještě nedovršil 18-ti let.

Ano a ty víkendy se musí využívat.;-)V tom je ten potenciál.Konkurovat pražské ZOO nemůže žádná ZOO v ČR.Ale pokud by tento park byl pojat určitou akčnejší formou - např. akce typu postav si svůj pavilon apod. že by se lidé sami osobně či finančně zapojovali do výstavby,rozšiřování ZOO,více by o ní měli zájem...

Konkurovat pražské ZOO nemůže žádná ZOO v ČR

Na to mám svůj názor, ale o tom tohle vlákno není;-)

např. akce typu postav si svůj pavilon apod. že by se lidé sami osobně či finančně zapojovali do výstavby,rozšiřování ZOO

A to mi přijde už trošku jako utopie. Ono "postavit si svůj pavilon" zní možná dobře, ale počáteční entusiasmus vyprchá většinou při zpracovávání projektu (nechávání si zpracovat), finančním rozpočtu a nejpozději při zjištění, že je to vlastně jenom nevděčná dřina...

Jen tak naokraj - můj děda založil a z větší části vybudoval Lesopark v Chomutově a mnohokrát mi vyprávěl co to bylo za štrapácii. Je fakt, že byla jiná doba, ale i tak - krom nadšení je potřeba mít dostatek financí a hlavně, hlavně dobré konexe;-)

ale pokud to má nějak vypadat,tak by se tam ty peníze měli dávat tak jako tak všechny.
Navíc jsou audity...

Každopádně kdyby to mohl mít soukromník,nebavil bych se zde o zakládání OS.Občanské sdružení vzniká právě aby donutilo nějakou obec nebo město k jednání.

Jinak si myslím že je předčasné mluvit zde o tom jaké všemožné pavilony by zde ihned byly...
Jak říkám,jedná se pouze o téma,kde jsem chtěl zjistit,jestli by mělo cenu zakládat nějaké občanské sdrzžení pro založení a podporu pro založení ZOO nebo ZOO parku v Příbrami.A jak by se k tomu zdejší chovatelé,milovníci přírody postavili.Takže na expozice a pavilony je času dost.

Pokud by se získal pozemek od města,pak už by nebyl takový prlblém s něčím začít. Prvotní by byla asi zvířata v ohradách (nestojí to tolik peněz jako zděné budovy...) a postpem času to prostě dávat takto dohromady...

Ale znovu chci připomenout,chtěl bych zjistit jestli má cenu zakládat nějaké OS či nikoli.

No, já bych k tomu řekl jen toliko - co udělat průzkum veřejného mínění mezi Příbramáky? Vím, zní to možná blbě, ale chtějí opravdu ZOO park? Aby jim nevadilo, že se ta hezká příroda rozbrázdí cestama, obežene plotama a zastaví pavilonama;-) Konečné slovo stejně vždycky mají papalášové, ale zrovna tahle informace se mi zdá celkem důležitá...

Jinak fakt nechci svou skepsí ohledně projektu nakazit ostatní, doufám, že i "negativní" názory jsou ku dobru věci...

už toto stojí nějaké peníze...to člověk také nezvládne sám.toto by se vše dalo určitým způsobem realizovat s lidmi,kteří by se postupně začlěňovali do OS.Třeba i vytvoření www stránek by něčemu napomohlo...

O tomhle sním už docela dlouho, jen investice velké a není to zkutečně lehká cesta. Můj známí si založil soukromou ZOO a má s tím nemalé problémy, jak investice tak i v patách úřednictvo. Má omezený (nevím jakým způsobem, nebo čemu za to vděčí) počet dravců. Bohužel teť dostal nemalou pokutu za to, že má o dravce víc. Jinak bych tento plán podporovala ze všech sil :-)

Jen jedna výtka :-) v Jihlavě ZOO je :-)

Místo nějakého pozemku ať už je to pole nebo louka by byl možná lepší nějaký větší barák s větší zahradou.V stavení by mohli být terarijní zvířata apod.a venku výběhy pro krokodýli(léto) nebo i nějaké savce či ptactvo.Mohlo by to být něco na způsob Podmořského světa v Praze Holešovicích.Ušetřila by se tak krajina,která je v těchto místech opravdu nádherná.

Tento týden jsem zpracovával cenovou nabídku na výstavbu jízdárny pro koně. Nic moc, hala 30x50 metrů. Nějakej základ, železná konstrukce opláštěná palubkama, něco na střechu. Budoucí majitel dal čtvrt milionu jen za projekt. A to hodně jednoduchej projekt. Bude to stát na jeho pozemcích, takže tohle měl v suchu. Přesto od nápadu k dnešku uběhly dva roky intenzivního jednání s úředním šimlem. Proto, že tam bude "poskakovat nějaký zvíře" potřeboval vyjádření všech možnejch i nemožnejch úřadů. Když všechno dobře dopadne, možná letos koncem léta mu budu moci tu halu postavit. Cena? Jsme kamarádi takže jen osm mega. (osm milionů korun).
Sdílím stejný nadšení jako většina z vás, ale jak psal Ondra-obyčejnej nemilionář to jen těžko zvládne. Rád budu členem OS zasazující se o něco takového, klidně skromným sponzorem, ale je to běh na dlouhou trať pokud nebude do začátku v kasičce několik,možná,desítek milionů.

PO založení toho OS bude priorita získávat určité dary na různé účty sdružení.Za určitou částku se udělají plány,pak se bude vybírat dál,můžeme dělat různé propagační akce...Ale je jasné,že v prvotní funkci musí OS získávat finance.

Našel by se zde alespoň někdo kdo by uměl udělat internetové stránky - zatím na free hostingu?Můžeme to začít dávat do nějaké podoby.Zatím alespoň trošku mimo tento web. Zjistit i jiné názory z okolí...Formovat to do určitého směru a případně začít řešit založení OS...

Je zde někdo z Příbramska?

Jinak pořád sháníme někoho kdo by se postaral o jednoduché stránky (zatím na free hostingu).Kdyžtak pište.díky

Pokud budeme mít stránky...Můžeme se pokusit o spolupráci s webem pribram.cz a např. udělat na tomto webu ankety...Poté možná spolupráce formou darování subdomény na zoo.pribram.cz apod.

Je vidět že toto téma je hodně čtené,ale příspěvků nic moc a už padá v dikusi níž a níž.Byl bych nerad kdyby se ztratilo úplně.
Je tady ještě někdo kdo k tomuto tématu má co říct,má nějaké návrhy,případně by se rád zapojil...?

Tak jsme skoro ve finále. Ptám se tedy kdo by měl zájem (na věku nezáleží) nějakým způsobem se zapojit do sdružení. Budu dělat jen seznam zájemců. Kdokoli může pomoci jakkoliv.Zájemci mi pište do pošty.Díky

Tak stránky už jsou skoro hotové a máte se nač těšit.Máme přislíbeno několik sponzorů pro naše snažení,dále podporu městského portálu pribram.cz který bude informovat širokou veřejnost o stavu věci a také budeme využívat ankety na stránkách pribram.cz k získání veřejného mínění o tomto projektu...

Stále hledám nějaké dobrovolníky,kteří by se chtěli nějakým způsobem zapojit do sdružení - pisatele článků na web, architekta (student apod.) na návrh plánku ZOO, členy sdružení...
jinak členství je pouze informační a slouží síše pro zájemce o danou věc a je bezplatné!

Stále nabíráme nové členy budovaného sdružení.Vše je bez závazků.Nemusíte ani bydlet v blízkosti Příbrami.Jde nám o vytvoření určité členské základny,která by pomáhala s budování,jednáním,projednáváním,výběrem...

Pořád mám pocit, že by v dnešní době bylo smysluplnější, schůdnější a nakonec zřejmě i snazší (i finančně) vytvořit někde v okolí Příbrami nějakou naučnou stezku, aby lidi poznali spíš rozmanitost naší přírody než vytvářet nějaký, promiňte ten výraz, "druhořadý zvěřinec". Lidi dnes neví, co zajímavého mají za humny. Navíc údržba nějaké takové stezky je rozhodně snadnější, protože ji lze vykonávat nepravidelně a není k ní tudíž potřeba stálých zaměstnanců jako v případě zookoutku (na plný úvazek - kdo je bude platit??? - Město? OS? - jeden stálý zaměstnanec vyjde i při velmi mírném platu na 200-250 tisíc Kč ročně a pro provoz i dost malého zookoutku je potřeba počítat minimálně s dvěmi stálými pracovníky, spíš povícero, provoz samotného zookoutku je dnes těžko vyčíslitelný, ale půjde také o sta tisíce jen za krmení a enrgii, při více druzích do milionů, pochybuji, že v současné ekonomické situaci bude město přispívat nějak významně na takovou akci...).

Jde především o dlouhodobou investici a myslím že město pokud by poskytlo pozemky za např. 1 korunu,tak by nebyl takový poblém najíst sponzory a začít s budování něčeho malého.s rozvojem návštěvnosti by šel nahoru i rozvoj ZOO.Navíc si myslím že Příbram je finančně silné město s velkým rozpočtem a tak by to nemusel takový problém.
Vše toto a spousta dalších otázek záleží na jednání s městem,sponzory,ale i uvnitř sdružení.
Jinak pěkným přikladem že to jde utáhnout je např. www.zoochleby.cz

furt rejpu, viď:-D. Ne, držím tomu palce, akorát je rozdíl vybudovat něco ve stylu Durellovo Yersey a nebo třeba výše zmíněnou zoo Chleby a je jistě jasné k čemu by člověk chtěl dospět spíš. Hlavně, aby exotarium nevzniklo na úkor místní přírody. Je škoda, že dnešní děcka neznají čolka nebo rosničku...

To je zajisté pravda,ale i tak je to tam spíše zhuntováno po těžbě uranu...samozřejmě že bychom se mohli zaměřit na českou přírodu...Většina ZOO je zapojena i do různých programů záchrany živočichů.Proč bychom se mi o něco nepokusili v krajském měřítku.
vše je o jednáních...
a nerejpeš,jsem rád za každé připomínky,nápady,návrhy,prognózy...

www.zoopribram.wz.cz

Momentálně pracujeme na zaplňování stránek,kdo by chtěl napsat nějaký článek apod. se zapojit tak mi napište,

Jinak i nadále hledáme členy, sympatizanty... z celé ČR, SK...Potřebujeme vytvořit pořádnou členskou základnu,aby naše snažení bral někdo z příbramské radnice vážně.

Tak jakpak se Vám naše stránky líbí?

www.zoopribram.wz.cz

Máte nějaké nápady co nám na stránkách chybí?

Jinak hledáme:
- designéra, malíře, architekta... který by nám udělal návrh ZOO - takový plánek - bylo by to umístěno na hl. stránce a byl by to spíše ilustrační obrázek,který by nemusel vypovídat o skutečném stavu.

Dále hledáme nové členy,sympatizanty...potřebujeme podporu! Nemusíte být z Příbrami ani blízkého okolí...
Pište mi!

DÍKY

Díky za podporu.Město Příbram získalo letos dotaci ve výši 5,1 milonů EURO na rozvoj města,tak myslím že by jednání byla možná;-)
Navíc Příbram je město,kde nic podobného není. Takže je to tam určitě v kurzu. Navíc ani v blízkém okolí nic neni.

Klidně se zapoj mezi nás:-)