Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Býčí zápasy

Už dřív jsem to sem chtěl hodit, ale nějak jsem z toho nakonec upustil. Teď mi TV Nova ten hnus opět připomněla! :-/ Tak se vás chci zeptat, co vy na to :?: co říkáte těm slavným býčím zápasům? Ja se přiznám, že to nemůžu ani vidět a je mi z toho úplně zle ]:( Nechci být sprostý 3-[ tak už radši dám prostor k vyjádření tady vám na poradně...

loading...

A vida - corrida! Mno, je to řekl bych už tradiční show pro diváky, která už se dnes stala tradicí národní, tudíž se s tím dá jen těžko něco dělat. A propos - dokud budou diváci, bude corrida. A diváci budou vždycky. Řekl bych, že jsou horší věci a nemyslím teď zrovna na tajgy a pralesy. Občas se stačí podívat přes plot na psa a vidíte horší utrpení než s tím býkem.

Kdybych to vzal hoodně zeširoka, tak je to jak nepovedená zabijačka s obecenstvem...

No musím souhlasit s vámi všemi. Býčí zápasy bych nikdy nešel sledovat, jenže bohužel je to tradice, sice ne moc pěkná a humální, ale je to tradice. Myslím ale že jsou daleko horší problémy k řešení jak je uvedeno nade mnou. Ale přesto nikdy nepochopím lidi, kterým se líbí ubližování zvířat!!!

Ale přesto nikdy nepochopím lidi, kterým se líbí ubližování zvířat!

Lépe bych to nenapsal...

Já jo: Ale přesto nikdy nepochopím lidi, kterým se líbí ubližování zvířatům...;-) Tedy, že někdo ubližuje zvířatům, nikoliv zvířata někomu...ale to jen tak naokraj:-)

Já osobně bych nelitoval ani jednoho ušlapaného toreadora od býka,ba naopak,jim to z celého srdce přeji.Nesnáším smrt zvířete pro pobavení člověka.Není to nutnost,jen zvrácenost lidských hodnot.:x:Jsme paraziti této krásné planety:-/.

Osobně bych souhlasil s GG, jsou mnohem důležitější věci, kvůli kterým by nám mělo být každý den zle. Ovšem pro mě je corrida humáč. Já fandim vždycky bejkovi :))

Kdybych to vzal hoodně zeširoka, tak je to jak nepovedená zabijačka s obecenstvem...

Asi tak...

Tak tak...mě fakt občas přijde horší vykrvovat prase na polívku

S tím bych zase tak nesouhlasil, přeci jen to prase jde pod kudlu kvůli tomu, abychom se z něj nakrmili - je to částečně takovej alibismus, ale pro mě je to lepší důvod k zabití zvířete. Zajímalo by mě, co se dělá s mrtvým bejkem po corridě.

Tak zabijačky se už dneska dělají spíš coby společenská událost, aspoň teda u nás na vsi a v okolí - sjedou se zástupy, všichni se zlijou slivovicí (na corridě teče cerveza proudem) a je to fakt pomalu víc o potlachu u kterýho se tak nějak omylem zabije prase. Detaily dětí hrajících fotbal s měchýřem z prasete bych radši asi neměl rozebírat, že?

Zajímalo by mě, co se dělá s mrtvým bejkem po corridě

to mě taky, a tak nějak si myslím, že ho stejně naporcujou...

Je to vyloženě utýrání zvířete před nadšeným obecenstvem...fuj! ]:( Pro mě je to k nepochopení. Ten býk je týrán a oslabován, už před samotným vpuštěním do arény :!: plácání vazelíny do očí, aby špatně viděl, atd. To se vám některým zdá být jako normální a strašně zábavné :?: Budu upřímný...z takových lidí mi je bez urážky na blití! V životě bych se tam na tu šílenost nešel podívat a když jo, tak jedině s cílem urazit tomu šaškoj palici :x: Ámen!!!

strašně zábavné

To tu myslím, nikdo neřekl. Navíc na corridu se nejdeš dívat na "mučení" býka, ale na šaškování torewadora s červenou utěrkou...mno, myslím, že to radši dál rozebírat nebudem. Jak píše SNBák níže a já jsem už zmínil dřív, zabíjení púrasete může být mnohem drastičtější záležitost - ale to dokáže nejspíš posoudit jen ten, kdo se zúčastnil obojího uvedeného...

Tak já nejsem odpůrcem ani zastáncem, ale je fakt, že je to tradice, stará asi stejně tak dlouho, jako samotné Španělsko. Když budu mít možnost, tak se půjdu podívat. Kdysi jsem viděl dokument na toto téma na NatGeo nebo nějaké podobné stanici, kde byly býčí zápasy docela podrobně rozebrané. Pokud si to dobře pamatuju a myslím že jo, tak se jedná o býky, vyšlechtěné jen na ten jediný den. Celý svůj život si žijí jak v bavlnce a dovolím si říct, že spousta domácích mazlíků se nemá tak dobře, jako býci určení do arény. Co se týká usmrcení býka, tak dostane tuším 4 rány do hřbetu, které skrze adrenalin a vyšťavenost vůbec necítí a nejedná se o hluboké rány. Poslední pátá rána přeruší míchu, tudíž se jedná o bezbolestnou smrt. Samozřejmě ne vždy se tato rána povede, stejně tak jako na domácí zabijačce. Taky nesouhlasím se zabíjením zvířat pro pobavení, ale tohle je prostě corida, která ke španělsku neodmyslitelně patří.
Po skončení zápasu je z býka hostina, kterou se vyjadřuje čest tomuto poraženému bojovníkovi.
- Jinak kdo z vás viděl domácí zabijačku býka, která je v současnosti zakázaná a je to dobře, tak byčí zápasy jsou opravdu humání způsob usmrcení zvířete. Stejně tak zabijačky prasat po staru, kdy se nepoužívá porážecí pistole, ale palice nebo sekera, kterou se prase jen omráčí a zbytek je o zručnosti řezníka.
- Toť můj názor a teď mne třeba ukamenujte;-).

Nevím, ale trochu mě vadí odvolávání se na tradice. Ono je daleko jednodušší odsoudit takového Papuánce za to, že podle své víry a tradice sežere svého poraženého nepřítele, Masaje, že podle své tradice musí ulovit oštěpem lva, Sana, že musí ulovit slona aby z něj byl chlap, Inuitu, že ze stejného důvodu zabije ledního méďu, atd. Že by fakt měla bílá rasa patent na to, co je přijatelná tradice a co nikoliv?
No nevím. Mě na coridě zaráží zejména to, že smrt zvířete slouží pro hromadu povětšinou přiožralých Homo sapiens jako kulturní zážitek. Nemyslím si prostě, že je to příliš důstojné. Samotné zabití chápu jako nedílnou součást života, to mě fakt nevadí, ale to všechno okolo, zfanatizované řvoucí davy atd. Prostě mě se to hnusí, když nazdobený fakan zabije krásné zvíře pro pobavení ostatních a aby to nebylo málo, tak to udělá několikrát za sebou. Smrt je intimní záležitost a zas až taková sranda to asi nebude. Úctu ke zvířeti už asi nezachrání fáborama a parádou okolo, když byli přítomni a radovali se z chrlení krve a cukání nohama ať už to okecávají jak chtějí, tradicí včetně.

Napisu jen jednu odpoved, protoze bych se tady do krve pohadal.
S dokumentem na NG mas pravdu(druha vec je, ze nikdo z nas nevi, jestli prave tento nebyl natacen k nejakemu ucelu.., jak se casto stava).
Je jedno, kolik byk dostane ran nebo ze se neco nepovede. Podle teto teorie te muzu pred bojem trosku oslabit, pak te budu tlouct az nebudes moct vnimat bolest a nebudes se moct poradne branit, pak te zabiju a v podstate to omluvim tim, ze uz jsi to stejne poradne necitil a ze jsem ti tim prokazal cest. Libilo by se ti to? Jak se proboha prokazuje cest mrtvole? Pokud chces cestny boj, to je neco jineho, ale pak tam vlez s holyma rukama. Jde prece o cest ne? Neco jine je zabit zvire pomoci zbrani kvuli hladu a neco jine je zabjet jen proto, aby me ubozi divaci (kteri si na to netroufnou) oslavovali.
Tim to nemyslim konkretne jen na tebe, ale obecne na lidi. Oni nedelaji koridu kvuli tomu, aby meli co jist nebo proste kvuli jidlu. Cele se to dela pro pobaveni ubozaku, kterym dela dobre sledovat utrpeni zvirete a to, jak nad nim zvitezi "udatny" toreador.

Jinak videl jsem zabijacku byka, prasete, ovce a v podstate vsech domacich zvirat u nas, a rozdil je podstatny. Dnes se i doma vetsinou omracuje pistoli a ver tomu, ze po omraceni(i pred nim) to zvire netrpi zdaleka tolik, co napriklad po 10 minutach honeni byka po arene a zapichovani tech silenych bodcu do jeho tela. Jestli je pro tebe opravdu humanni usmrceni byka jeho nekolikaminutove nahaneni po arene, bodani nekolika hrotu do jeho tela a teprve pak prichazi na radu rana z milosti, tak to mas nejake otocene. Doma to zvire trpi podstatne min-pokud neni reznik hnup a lempl. Muzem zkusit tvoji vydrz, kdyz ti zabodnu do zad nekolik 10cm hrotu a uvidime jak budes prchat:-D Za dalsi doma se opravdu zabiji kvuli jidlu. Pochazim z vesnice a ani u nas na vesnici uz se zvirata nechovaji na kseft, takze zabijacky jsou opravdu kvuli jidlu, ne pro pobaveni dementu, aby videli krev anebo oslavovali skvelou rucni praci reznika.

Me napriklad od veci, ktere zminuje GG znepokojuje i tohle, protoze i tato saskarna utvari vztah deti a verejnosti k prirode a zviratum. Kdyz se podivas kolik na tyto ubohosti chodi lidi, tak zjistis, ze obrovske spousty lidi maji ke zviratum vztah jen jako k veci a proto to na svete vypada tak jak to vypada. Na tuto saskarnu nechodi lide, kteri zvirata chrani a maji je radi(samozrejme vyjimky se najdou, ale moc jich nebude). Napriklad ja mam ten problem, ze kdybych tohle tyrani na vlastni oci videl, tak budu mit co delat, abych si nekde nesehnal podobne bodce, savle nebo bejsbolku a abych nesel ukazat panu toreadorovi jak je odolne jeho telo a mysl.
Tyto a podobne tradice jsou prezitek a pokud na nich nekdo lpi, mel by se probudit. Nezijeme uz davno v dobe, kdy kdyz se ti nelibil soused, tak jsi ho sezral a i kdyz tohle porad nekde mozna plati, tak Spanelsko je v Evrope.

Zdravím tě. Nechci a nebudu se s nikým přít o tom, že to je nebo není správné. Jak jsem napsal, nejsem odpůrcem ani zastáncem. To je prostě můj názor a jak psali lidé nademnou, tak je spousta jiných, závažnějších věcí k zamyšlení. Dost lidí tady tradice shazuje, ale na tradicích stojí každý národ, takže vlastně celý svět. Stejně tak se tu můžeme začít dohadovat o Velké pardubické a jiných překážkových dostizích, kde rovněž nesmyslně umírají koně, jen pro zisk sázejících a pobavení lidí. Taky tu někdo napsal něco o obřezaných ženách, což je mimochodem neuveřitelný hnus, ale zamyslel se někdo třeba nad obřezáváním mužů? Je to z větší části jen kvůli víře, kvůli ničemu jinému. Spousta lidí řekne, že je to hygieničtější, ale toho malého kluka odsoudí k tomu, že nikdy nepozná při sexu to, co poznávají muži, kteří obřezaní nejsou. Vlastně mu kvůli víře odepřou plnohodnotný sexuální zážitek, což je dokázáno. Ale jak říkám, tohle nebyl účel založení vlákna a za chvíli tu můžeme řešit problémy zvyků a tradic každého národa. Jeho účelem byla corida, ke které jsem se vyjádřil a samozřejmě respektuju názory všech odpůrců. Coridu neobdivuju a svůj první příspěvek jsem napsal jen pro vysvětlení toho, jak je corida prezentována samotnými španěly.
Ještě k těm domácím zabijačkám se musím vyjádřit. Je samozřejmost, že jde hlavně o zručnost řezníka, ale někdy bohužel selže technika (porážecí pistole), a to je pak mazec. Na druhou stranu je fakt, že se zabijačky dělají kvůli masu, ale ruku na srdce, není to taky společenská událost, při které se sleze skoro celá rodina, kamarádi, známí?

Já jen k těm domácím zabijačkám. Je jistě pravda, že v dnešní době je to svým způsobem příležitost k valné hromadě celé široké rodiny, jen si nejsem zcela jist, na rozdíl od coridy, co je hlavní důvod, zda vlastní zabití prasete, nebo následná žranice a pokec. Pevně doufám, že ty hody a pokec.
Tradice různých národů samozřejmě ctím i když se mě některé nelíbí, není-li člověk vychován v dané společnosti neměl by mít právo zasahovat a zakazovat, odsuzovat to ale může. V této souvislosti mě napadá, že tradice by se měla respektovat nejen u majoritních skupin a velkých národů, ale i u těch méně početných, což už nám nějak moc nejde, že ano.
Nerad bych se dožil návratu bývalých i českých tradičních šousetkáních třeba při veřejných popravách.

tak Spanelsko je v Evrope

Tak to spíš Španělsko vystoupí z EU, než aby zrušilo koridu. Pokud chceme kritizovat tradice národů které nechápeme, měli bychom si zamést před vlastním prahem. Býk je chován speciálně pro tuto "zábavu", ale kolik divokých zvířat u nás zahyne jen pro naši zábavu? watch
Jsme ochotni zkrmovat naše plazy a obojživelníky z přírody abychom ušetřili 7kč za myš. Ano na koridě je zpravidla zabit býk, ale i on má malou šanci na přežití, a svou kůži na trh nese i toreador ( já bych tam nevlez), ale opakuji byl na to odchován, stejně jako stovky u nás odchovaných želviček, gekonů či užovek utýraných v nevhodných podmínkách.

Hmm, mladý myslivec :-), na tom videu samozřejmě. Přesto si myslím, že větší průšvih je případné zavezení a likvidace tůňky, což u tak malinké je velice pravděpodobné.

Jsme ochotni zkrmovat naše plazy a obojživelníky z přírody abychom ušetřili 7kč za myš

s tímto bez výhrad souhlasím.

stejně jako stovky u nás odchovaných želviček, gekonů či užovek utýraných v nevhodných podmínkách.

Ano to se bezesporu děje, ale jaksi omylem a pochybuji, že by příčetný chovatel choval zvíře proto, aby ho následně mohl popravit pouze pro pobavení veřejnosti.

Jasně je to jaksi omylem, ale 9 z 10 "chovatelů" si kupuje zvíře pro "pobavení" aniž by se obtěžoval něco o něm zjistit, či zabrouzdat např. k nám na teraporadnu. Pokud by to tak nebylo tak by se tu jaksi zvířata hromadila. Z pohledu mého kolegy neteraristy (chovatele jednho prasete) je to stejně zbytečné zabíjení jeko korida.

To je fakt, až se nám podaří odbourat ty úvozovky u slova chovatelů, bude líp, je to na nás.
Zbytečné zabíjení to je, mě utěšuje pouze skutečnost, že v přírodě ze stejného počtu novorozenců přežije ještě výrazně menší počet jedinců.
PS. teda "utěšuje" to je blbé slovo, jistě by bylo lepší kdyby to tak nebylo, ale jiné mě nenapadá.

Pokud chces cestny boj, to je neco jineho, ale pak tam vlez s holyma rukama. Jde prece o cest ne?

Sorry, ale to mi teda rovnocenné nepřijde (býk versus člověk), chladná zbraň je na býka tak akorát dost čestná, nevím, kdo z Vás by se tam s tím kordíkem postavil, já teda ne...

Co by študák zemědělky jsem se s několika kravkama popasoval a vím, že stačí nasr... jalovice, když máš v ruce maximálně násadu a ještě k tomu jseš útlocitnej (= neseřežeš ji, co se do ní vejde), tak může jít o kejhák. Když vidím pořádnýho bejka na vodící tyči, tak nemohu říct, že toreador (suď jak suď) je zbabělec...

Jesli to byla jalovice co mne hnala jsem si fakt nevšim, každopádně jsem měl štěstí že jí došel řetěz.
Pokud ten toreador je zbabělec, což se může stát, tak dav ho vypíská a hrdinou dne je býk. Pochopitelně korida jako podívaná pro Čecháčky a další turisty funguje trochu jinak.

Toledo jednoho letního večera:
- amigo, zajdeme tady do té hospůdky, dnes byly býčí zápasy, to vždycky večer mívají na lístku bejčí koule, to ti je děsně dobrá věc
- pane vrchní, co to má znamenat, posledně to bylo přes celý talíř a dnes sotva na jedno kousnutí ?!?!?
- to víte, někdy vyhraje toreador, a někdy býk...

Jo, viděla jsem, jak "udatný toreador zvítězil nad býkem". Obecenstvo pískalo a nadávalo, protože nepředvedl nic, za co si doopravdy zaplatili, tedy pomalou a elegantní práci s muletou blízko býka, ono "mávání hadrem", které ale diváci dokážou vnímat jako umění, řekněme jako tanec.

Je jedno, kolik byk dostane ran nebo ze se neco nepovede.

Vám asi ano, divákům na koridě to jedno není a když býk dostane víc ran než je nutné nebo když se něco nepovede, dost hlasitě protestují.

Jak se proboha prokazuje cest mrtvole?

Jak prosté, milý Watsone :-) Zvířecí mrtvola se zpracuje, nejlépe do posledního kousku, jak to umějí indiáni. Lidská mrtvola se s důstojným rozloučením pohřbí.

ukazat panu toreadorovi jak je odolne jeho telo a mysl

Asi víc než Vaše: krvave-ucty-ii

Mi teda Corida nějak nevadí. Myšlenka zabití zvířete za velkého pobavení obecenstva se může zdát zvrácená, ale snadno se nám to od počítače odsuzuje, když víme že nás za chvíli čeká oběd ze zvířete ne nepodobného tomu býkovi, které žilo a zemřelo za mnohem většího utrpení, než zmiňovaný býk z coridy, že jo. A to už nikomu nevadí, protože to nevidí, zatímco corida je vidět, je to show a tak se dobře kritizuje. Takže bych byl s kritikou a s větami "je mi z toho na blití" opatrný, pokud bych nechtěl být označen pokrytcem;-)

Ale najíst se masa taky není nutné, proč si nedáte salát? Býk, který zemře s mečem v srdci ve Španělsku je problém a zvířata, která trpí celý život a pak je zmasakrují u nás na jatkách problém nejsou?

Líbit se to nikomu nemusí, přesto to ti lidé budou dělat dál a osobně si netroufám být soudce a říkat, že to co dělají oni je horší než to co děláme my.

Ale najíst se masa taky není nutné, proč si nedáte salát?

Malpolone promiň, vím že to bude znít jako rejpání, ale koukni na to kolik energie a životně důležitejch vitamínů má 100g salátu a třeba 100g hovězího ;-) Kdybych dlabal místo masa salát, tak jednoho dne ani nevstanu z postele.

Bez masa to ale jde

To určitě...řekni to ale někomu, kdo dělá 10 hod. denně fyzicky náročnou práci nebo ženský co čeká nebo chce čekat dítě, resp. jejímu doktorovi, ti tě poženou holí ;-).
Ale mám samozřejmě spoustu kamarádů vegetar. a je mi jasný, že to jde. Neměl jsem rejpat...:-) sory za OT

Tak to já bohužel nedokážu, také v tom cítím rozpor a určitou dávku alibismu. To je fakt. Přesto si ale myslím, že nejde srovnávat smrt s mečem v srdci s obědem, i když ten meč v srdci zní dost dobře, je to stejné jako jiné techniky usmrcení, jen je to asi pro určitý typ lidí fascinující.
Jak říkám, základní problém pro mě není usmrcení zvířete, to rozhodně ne, ale divím se té touze po krvi u příslušníků národa, který je bezesporu na dost vysoké civilizační úrovni.
Ale abychom nebyli stále u býků, mě je třeba nepříjemné i vlákno "Vaši hadi vs. kořist" to také dost dobře nechápu, fascinace zoufalým pohledem dušeného králíka není prostě to, co se mě na hadech zrovna líbí. Detailní fotky z mnoha úhlů atd. no nevím, asi jsem divnej, ale je to tak.
Teď si pravděpodobně na mě smlsnete, předpokládám. :-):puff: Jako že nechápu atd. no uvidíme.

Ty to ale vůbec nechápeš...:-D (dělám si srandu)

to rozhodně ne, ale divím se té touze po krvi u příslušníků národa, který je bezesporu na dost vysoké civilizační úrovni

No já byl ve Španělsku pravda jen párkrát, kamarád tam bydlel rok kvůli práci a oproti nám je to středověkej národ, aspoň já to tak cítím podle mých zkušeností a vyprávění z první ruky...no comment. :-)

Já jsem tady řekl svůj názor a za tím si každopádně stojím. A označovat mě v tomhle případě může kdo chce, jak chce. Prostě zabít zvíře co nejrychleji a nejšetrněji na maso, to beru...je to normální lidská potřeba. Ale jen tak, vyloženě pro prdel, pro zábavu (pro nějakou úplně nesmyslnou tradici) zvíře zbytečně trápit a ještě u toho jásat než ho utýrám a konečně zabiju :?: Co je tohle za lidi... ]:(

Ja se puvodne vubec nechtel vyjadrovat k tomu tematu, ovsem zrejme mi to neda....jelikoz mam vzdelani veterinarniho smeru, ma praxe obsahovala i praxi na jatkach, ruznych velkochovech zvirat atp....To co se tam deje, je sice extrem, ale v mnohych pripadech to ani jinak nejde... Jen mi prijde skutecne usmevne, ze zde resite corridu a veci ktere se nam deji dnes a denne pred nosem nas nechavaji chladnymi....PRoste jiny kraj, jiny mrav...
Osobne mne vice stvou zvirata tyrana v domacich podminkach, psi uvazani celozivotne u retezu, zvirata, ktere jejich majitele nezvladaji a dalsi....Nejaka corrida, se kterou stejne nic nenadelam, je podle mne trochu bokem...( a uz dopredu tusim hlasy, jak rikaji: kdyby se k tomu stavil takhle kazdy.....) bohuzel, je to tak, vetsina z Vas,co tu o tom placate( pardoon, diskutujete) nemate ani poneti, jakou cestou proslo maso az na Vas stul....A nejaka corrida?oproti tomu usmevne.....Pravda, na jatkach se tomu nikdo nesmeje, ci to nikoho nedostava do nejake extaze, ci jak to rici, ale probiha to skoro stejne...Samozrejme, nikdo nezasazuje zviratum rany, jen tak pro zabavu, ale tak velky rozdil to uz neni...

Vis, je to kulturni zalezitosti a jako takove bych to bral....Stejne jako ve spanelsku by nepochopili nektere nase zvyky....asi jsem fakt necitlivy, ze to se mnou nic nedela...Nemam potrebu to resit, jen mi prislo to video nevhodne k tematu, mno...imho, nazyvat skupinu lidi sledujici corridu vypatlancema...mno, ja bych se krotil....verim tomu, ze by se vetsina z nas zasla podivat,kdyby tu moznost mela...Howgh:)

za tím si každopádně stojím

To klidně můžeš, nemám s tím problém. Jen se tě pokusím přesvědčit.

A označovat mě v tomhle případě může kdo chce, jak chce

Urazit tě nebylo mým záměrem, ale pokrytectví to prostě je.

je to normální lidská potřeba

To si tak úplně nemyslím, znám mnoho lidí, kteří tuto potřebu nemají a bez problému fungují bez masa.

Myslím, že to co tady my(včetně tebe) schvalujeme a považujeme za normální(velkochovy, jatka) je pro zvířata mnohem větším utrpením a neštěstím, než korida. Korida je ale na očích, tak pseudoochráncům(protestujícím) připadá strašná. To, že se ale v zemích odkud jsou dějí mnohem horší masakry na kterých se i oni podílejí už je netrápí.

To že se ti ta tradice zdá nesmyslná ještě nic neznamená, pro danou kulturu mají leckteré tradice, které se nám můžou zdát nesmyslné, velký význam. Stejně tak se lidem z jiných kultur můžou zdát naše tradice zvrácené. Připadá to tak ale pouze lidem, kteří nejsou schopni nadhledu, vyvyšují svou kulturu nad ostatní a považují tu svou za jedinou správnou. A to podle mě není spávně.

Co je tohle za lidi, vypatlanci

Jsou to lidi jako ty a já, jen vyrostli v jiném kulturním prostředí.

Musím souhlasit s Malpolonem a dalšími. Jinej kraj, jinej mrav.
Nám prostě nepřísluší hodnotit tradice jiných národů. Nemůžeme být z důvodu ovlivnění naší kulturou, dostatečně objektivní.
Ve stejným duchu chápu třeba konzumaci psího masa jako jatečního v Číně.
Ačkoli se nám to může zdát jakkoli zvrácené, ať se tady ti naši pseudoochranci zvířat třeba zblázní.

Ve stejným duchu chápu třeba konzumaci psího masa jako jatečního v Číně.

Jo jo Čína a psi, kočky to je něco obdobného :!:
Když chtěj mít psa jako jateční zvíře, tak prosím...ALE mlátit na jatkách psa klackem, který je přivázaný na provazu :?: Aby až ho umlátěj, měli o něco měkčí maso? Nebo házení koček do horké vody :?: Oni se potom ještě dobu snažej vyskočit, než se za živa uvařej ]:( A to taky jen pro měkčí maso! Těm kterým to přijde normální, tak se nad tím laskavě zamyslete! Už jsem říkal že končím, ale tohle jsem musel. A teď mě třeba umlaťte taky...

Ale vždyť takovéto ekcesy byly zaznamenány i u nás, a dají se najít kdekoli na světě(viz. ubíjení tuleňů klacky).
Není to tak dlouho, co dávali v televizi dokument, kde bylo točeno skrytou kamerou nakládka krav na náklaďák u nás v ČR. HNUS!
Já jen mluvím o tom, že každý národ má nárok si sám projít určitým vývojovým obdobím, které jsme tu sami měli pře několika desítky let.
A HLAVNĚ KAŽDÝ NÁROD BY SI MĚL ZAMÉST PŘED VLASTNÍM PRAHEM, než začne poukazovat a poučovat druhé!
Přijde Vám u nás humální třeba když rybáři tahají ryby na háčku za tlamu z vody? Přes to to nikoho nepálí.
A co rostliny: Čekám, že přijde doba, kdy ochranáři budou poukazovat třeba na laiky mnohdy špatně nebo v nevhodnou dobu ořezávání větví. A to nemluvím třeba o bonsajích!
Tím nechci obhajovat, necitlivost ke zvířatům kdekoli na světě,... jen tvrdím, že každý národ má své ,,máslo" na hlavě. Takže nemáme právo někoho hodnotit a kritizovat!

Čekám, že přijde doba, kdy ochranáři budou poukazovat třeba na laiky mnohdy špatně nebo v nevhodnou dobu ořezávání větví.

Možná vás překvapím Vlaďku, ale doba a způsob ořezu jsou regulovány už dnes. Aspoň teda v našem městě, upravuje to tuším vyhláška a kontroluje odbor životního prostředí, nikoli ochranáři. A nemyslím že je to špatně, jelikož lidi jsou hovada(aspoň v našem městě).

Jinak s vámi v podstatě souhlasím.

To Arutha,Malpolon:
Nevím, proč si myslíte, že na jatkách se dobytek zabíjí nehumanně? Poslední dva roky jsem dělal letní brigády na jatkách a neřekl bych, že tam zvířata umírají nedůstojně. Kulka do hlavy a nebo u prasete elektrické kleště mi přijde, jako nejrychlejší možný způsob zbavení smyslů. Pochybuji, že mě přesvědčíte o opaku, ale můžete to zkusit. Neříkám, že velkochovy jsou v pořádku, protože o tom nemám páru, ale neodsuzujte, prosím, porážení dobytka na jatkách, když o tom asi mnoho nevíte.,

Poslední dva roky jsem dělal letní brigády na jatkách a neřekl bych, že tam zvířata umírají nedůstojně.

Dělal jsi přímo u "popravy" nebo až někde dál na lince? Ale upřímně. Tím nechci tvrdit, že to jde nějak snadněji a bezbolestněji (i když by to asi taky šlo, ale ne v takovém množství a fofru). Ale rozhodně bych nenazýval smrt na jatkách něčím důstojným, je to jen mizernej konec poměrně mizerného života jatečných zvířat ve velkochovech...

Dělal jsem ve skladu a občas vypomáhal bourat (rozebírat vepř. polovičky), ale na porážku sem chodil minimálně dvakrát do týdne, rychlozchlazovna, kde jsem dělal většinu šichty, byla vlastně velký mrazák hned vedle porážky. Neříkám, že je to nějak důstojný konec, ale nějak se nemůžu ztotožnit s tím, že se na jatkách zvířata trápí. Porazit se prostě musí, protože lidi k životu potřebují živočišnou bílkovinu, a smrt dobytka je velmi rychlá...

Jak kdy - stejně jako Dejv vytáhl ten veganský účelový filmeček s kočkama ve vroucí vodě atd., mohl bych kontrovat jehňaty visícími na hácích, jak se jim podřezávají krky - u nás...na jatkách jsem byl jen jednou a úplně mi to stačilo. Ne vždy to to prase mělo rychlý, elektřina neelektřina.

Jinak ke Corridě už nemám co říct - ať řeknu co řeknu, nemá to váhu:-( a vede to jen k vulgaritám ze strany prudce a oslnivě inteligentních (rozuměj nevypatlanců), kteří odmítají byť jen náznak opačného názoru stejně striktně jako corridu samotnou...

Však on takový krmný potkan to také často nemá rychlé. Někdo s ním pro jistotu předběžně flákne o zem a těžce ho zraní, aby se nemohl bránit a náhodou nezpůsobil hadu zranění. Ale musí zůstat živý, když je předhozen k sežrání, protože milášek mrtvé potkany nepapá. To už bych raději byl tou krávou.

Ale zpátky k corridě, někde jsem četl nebo slyšel, že když je býk vydrážděn až k nepříčetnosti, necítí žádnou bolest. Z vlastní zkušenosti vím, že na tom může něco být. Přepadli, zmlátili, ale bolelo to až později (býk už žádné později před sebou nemá).
Není tu nějaký vet nebo aspoň humánní doktor, který by se k tomu mohl vyjádřit?

Adrenalin, hormon nadledvinek, zapricinuje spusteni obraneho mechanismu, kdy telo vydrazdene nejakym podnetem (boj, utek, ulek....) dosahuje svych maximalnich fyzickych moznosti a pritom posunuje prah bolestivosti.Je ta z toho duvodu, aby pri "mensich" zranenich nedoslo ihned k vyrazeni...Jsou znamy spousty pripadu, kdy si borec urizl ruku na kotoucove pile a neuvedomoval si to nejakou dobu, spousta pripadu z valky, kdy strepiny zasahly clovek a taky o tom nejaky cas nevedel atp......Takze hormon adrenalin:)

Arutha:

mohl bych kontrovat jehňaty visícími na hácích, jak se jim podřezávají krky - u nás.

Já ale netvrdím, že u nás se nic takového neděje...nemám rád týrání zvířat ať je to v ČR, nebo někde jinde! Třeba minulý rok jsem viděl souseda, jak ho neposlechlo štěně...chytil ho pod krkem, šel s ním do křoví a tam ho začal brutálně mlátit a kopat...já v tu chvíli vyletěl jak střela rozbít mu hubu, ale měl docela kliku, že psa hned pustil a já to cestou naštěstí rozdýchal. No já nevím, ale v tomhle mě asi fakt nikdo nepředělá :-)

býčí zápasy ... no tohle je téma na hodně dlouho :-) Jde prostě o rituál prováděný už strašně dlouho, lidstvo si nedokáže už představit Španělsko bez toreádorů a býků. Mě je to podstatě fuk, býků je na světě tolik žě jim prakticky nehrozí vyhynutí. Co takhle třeba lovení tygrů a podobných zvířat skoro na pokraji vymření?! Jde také jen o zábavu, ale i o dobře placené maso, kůži, rohy a já nevím co ještě. O ty se nikdo nestará. Mělo by se s tímhle spíše něco udělat než se zabývat býčímy zápasy. Nemyslíte? ;-)

Vše, co si myslím o coridě, a co bych měla potřebu tu říct, tu bylo řečeno, viz KHor ap. Mně ale zaráží, kam se vlákno nestočilo. Mnozí z vás argumentují, proč se starat o coridu, když je to tradice (a řekněme si popravdě kolik tradic má v našem životě význam, spoustu "tradic" se dodržuje, protože se to prostě dělá a postrádají svůj význam a mnoho lidí ani ten význam nezná). Pro mě tradice není argument, Španělé by přežili i bez zabíjení býků, stejně jako my bez vánočního kapra. A nelíbí se mi, že tu srovnáváte chov a porážku zvířat pro obživu s týráním zvířat pro potěchu - tradice netradice. A za druhé, co to je za argumet, proč se někdo stará o coridu, když jsou tu jiné a závažnější problémy? Ty tu byly, jsou a budou pořád, a kdo rozhoduje o jejich vážnosti? A šáhněte si všichni na srdce, kolik z vás, kteří jste tu napsali, že jatka v ČR jsou hnus....kteří z vás nejí maso a dělají něco pro zlepšení podmínek chovu? To mi přijde více pokrytecké.

...nevim pročtu oživujete tohle vlákno.
Dle mojeho názoru jde tu jen o zbytečnou názorovou konfrontaci, která nemá (mezi námi - teraristy) žádné výsledné řešení. Každý máme právo na svůj názor, a ten jsem tu už vyjádřil.
Jen bych zdůraznil z minula,... ,,každý by si měl zamést před vlastním prahem" (než začne kritizovat praktiky v zahraničí).