Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kroucení hlavou

AHOJ,mám další otázku už asi týden nám samice B.c. kroutí a ruzně převrací a dělá smyčky hlavou, jinak se zdá být v pořádku, jí, svléká se pravidelně a vcelku, prohlížela jsem jí tlamu a žádný zánět - prostě nic jsem nenašla jen nedávno jí natekla hlava jak jsem psala v jiném dotazu to se neopakuje ale teď zase tohle..ještě mě taky přijde že smrdí ..těžko popsat.. terárko nezapáchá ale ji když vyndám tak smrdí:-/ jako podestýlku mám stále tu cyprišovou kůru,výhřevné místo až na 40 st. a chladný kout.poradíte?díky:-)

Díky za odpověď,asi před měsícem jsem hooodně vystříkala terárko aparalitem které celej ten měsíc větralo bez nájemníků a před týdnem jsem jí tam dávala žrát akorát si nemůžu vzpomenout jestli to dělala už před tím krmením...byli tam ale krmeni i jiní hadi i mladší a těm nic není.Kdyby to bylo tím co se sdá dělat??s ničím jiným do styku nepřišla

Za posledních 6let se mi to stalo s dvěma hady, pokaždé když sem pod ně dal mulčovací kůru... Od té doby si stojím za tím, že v teráriu při vysokých teplotách, potažmo vysoké vlhkosti a omezeném větrání se z jakékoli kůry (natož z jehličnanů) uvolňují toxické látky a dochází k pomalé otravě zvířete, díky tomu pravděpodobně dojde k neurologickým změnám, které jsou bohužel již nevratné, osobně už vím minimálně o dalších 10 hadech (a to se o to nezajímám, navíc spousta lidí to ani nikomu nepoví) u kterých se toto stalo a jako podestýlka byla použita kůra, pochybuji, že je to jen náhoda. Každý si z toho usuďte co jen chcete.... víc k tomu psát nebudu.

Nemám v úmyslu nějak zpochybňovat Vaší zkušenost, ale zajímá mi jaké toxické látky by měla kůra uvolňovat? Jedině snad že je jako mulčivací ještě nějak dodatečně chemicky ošetřena.
Jinak co jsem si taky všimnul; na videu je vidět, že je terarium vyrobeno z OSB desek. A ty, i když jsou v poslední době často používány při stavbách terarií obsahují formaldehyd. Nebo se pletu?

Tak tedy víc polopaticky, silice obsažené v dřevu a mnohem víc v kůře a nejsvrchnější vrstvě dřeva mohou působit na organismus toxicky a to především v takovém prostředí jako je terárium (vysoká vlhkost,teplota, omezené větrání), o tom že jsou v rostlinách obsaženy silice se snad dohadovat nebudeš. :-) Schválně si kup pytel mulče, ohřej ho na 30-40°C a pak pytel otevři...

vyrobeno z OSB desek. A ty, i když jsou v poslední době často používány při stavbách terarií obsahují formaldehyd. Nebo se pletu?

Jak se to vezme, pleteš a nepleteš, na českém trhu jsou totiž desky co jsou lepeny lepidlem s obsahem formaldehydu ale i desky co formaldehyd vůbec neobsahují, ovšem i ty co formaldehyd obsahují, by ho v sobě měli mít nezávadné množství (stavba celých RD, vybavení bytů včetně kuchyní atd...)

Tak jako tak jde o otravu a tyhle neurologické problémy jsou na 99% nevratné.

Nechtěl jsem věc původně dál rozvádět, ale i určit takhle jen dle videa že se jedná o otravu silicemi je dost troufalé:
Co se týče možné otravy: Formaldehyd jako možnou příčinu otravy jsem uvedl jen jako dalšího možnýho původce. Tím nevylučuju toxicitu silic, je ale jasný že ty jsou zrovna tak obsaženy v každé dřevině (větve atd.) kterou do terária dáváš běžně (i když souhlasím že né v takové koncentraci jako v samotné kůře použité jako podkladového substrátu).
Sám používám jedlovou kůru : Repti Bark od f.ZOO-MED u ploskolebců (Agkistrodon contortrix) a Sistrurusů už několik let, a zvířata jsou OK. Je ovšem fakt, že u těchto hadů nedržím obvykle vyšší teploty jak 28°C a vlhkost spíš nižší.
Co se týče limitů pro povolené množství formaldehydu v OSB deskách;
...existují desky které formaldehyd neobsahují, pak ty který obsahují menší množství pro vnitřní využití, a zrovna tak vím že existují i desky které jsou určeny pouze pro venkovní použití. Jaké byly použity v tomto konkrétním případě při stavbě teraria nevím, každopádně jsou pro mne v teráriu přijatelnější toxiny v přírodě normálně se vyskytující.
Nehledě k tomu, že normy které dnes platí jsou nastaveny dle škodlivosti na lidský organismus (plazy můžou mít citlivost nastavenou jinak), a obvykle jsou po čase upravovány (obvykle zpřísňovány) dle nových poznatků. Klasický příklad = DDT. Jak to byl svého času opěvovaný přípravek, a jak to nakonec s ním dopadlo!
PS:Jinak tyto neurologické problémy (opistotonus) můžou způsobovat i virové infekce (na které jsou vnímavé právě čeledi hroznýšovitých a chřestýšovitých). Dle mojeho názoru (možná chybného); bez kvalitního veterináře důvod těchto nervových poruch nezjistí.

ale i určit takhle jen dle videa že se jedná o otravu silicemi je dost troufalé:

Kde říkám, že se v tomhle případě jedná o otravu silicemi? Pokud vím, napsal jsem, že jsem se s podobnými problémy setkal a nejen já + vysvětlení.

Jediné co jsem tvrdil v tomhle případě je to, že se jedná/jednalo o otravu a ta může být způsobená nespočtem faktorů, taktéž se to může stát přehřátím nebo úrazem, takže ani ta otrava není na 100%.

Pro:Uroboros - Nechci tu hrotit tuhle debatu, asi jsem tě tedy špatně pochopil :-).
Jako možnou virovou infekci nepředpokládáš? Já vím, je asi lepší si jakoukoli možnost virových infekcí raději ani nepřipouštět (vzhledem k tomu jak se můžou viry v chovu šířit a že je to neléčitelné), ale v dnešní době jsou doslova noční můrou snad každého zkušenějšího chovatele hroznýšovitých hadů.
A tyhle poruchy centrální nervové soustavy jsou uváděny jako klasické příznaky působení retrovirů.
Nejsem žádný veterinář a tak jsem překvapen že tuhle zkušenost tu má více chovatelů a proto mi zajímá: Vy všichni co máte tuhle zkušenost s poruchou centrální nervové soustavy (+ všechny případy o kterých víte ze svého okolí): Pozorovali jste tohle zaklánění hlavy (opistotonus) někdy někdo u nějakých třeba užovkovitých hadů?

Virová infekce samozřejmě možná je, ale v malochovech není až tak rozšířená... o tomto problému tu ale může diskutovat do aleluja a konce se nedoberem, je opravdu lepší si tuto možnost nepřipouštět, jinak můžeš rovnou celej chov zrušit.

Pozorovali jste tohle zaklánění hlavy (opistotonus) někdy někdo u nějakých třeba užovkovitých hadů?

Mam to potrvzený od E. gutata a E. friesei, dokonce i u ještěrů (P. cocincinus a B. plumifrons), ale jsou to 4 druhy a 4 zvířata --> nepřeberný množství důvodů. Jinak vždy šlo o Boidae nebo Pythonidae. Mě známé případy vždy slučuje stejný druh podestýlky. Ale může to být jen náhoda, ovšem raději už kůru jako podestýlku nikam nepoužívám, stejně tak lignocel, ale to je debata na úplně jinej problém, většina lidí na něm chová taky bez problémů hady i ještěry, oproti tomu není zrovna malý množství zvířat které padly právě kvůli ucpání střev...

Zcela jistě jsou to plísně (ASPERGILUS), jsou v menší míře všude kolem nás neškodné, ale při větším množství výskytu těchto plísní v těle organismu vylučují toxiny působící na nervovou soustavu a toto jsou typické příznaky, doporučuji terárium úplně vyčistit, vydezinfikovat alespoň nějakým virkonem nebo něčím podobným, řádně vymýt a dát čistý podklad, nejlépe noviny a určitě zajít k veterináři, tyto plísně se sami neztratí, ve slabším jedinci narůstají a čím větší jsou tím více toxinů vytvářejí a tím jedince zahubí

Nevím jak bude postupovat, neznám ho a každý se chová různě a hlavně se skoro všichni chovají tak jako by byli nejchytřejší. Hlavně pokud opravdu veterinář usoudí že se jedná o plísně, nesmí had dostat antibiotika jinak ho doslova zabije.

docela zajímavé teorie, ale vzhledem dlouhodobému používání cypřiše spoustou špičkových chovatelů po celém světě o tom pochybuji (u mulče bych tomu věřil a nikdy bych ho do terária nedal)
Uroboros má pravdu v tom, že se většinou jedná o otravy, např. snad všechny přípravky proti roztočům jsou ve větších koncentracích velmi nebezpečné, stejně jako jejich kombinace (proto nikdy nekombinovat dva druhy insekticidů).

Ještě zde, ale nebyla zmíněna jedna dosti pravděpodobná varianta, a to vrozená vada. Tyto neurologické poruchy mohou být geneticky zakódované, paradoxní je, že se většinou projeví až u subadultů (cca dvouletá zvířata). Tato porucha provází některé barevné mutace např. Spider u regín. Tato porucha se může dál geneticky prohlubovat (kombinace Spider * Spider je pro potomstvo letální), stejně tak ji lze rozmělnit, což se potvrdilo u kobercovek, kde se ji křížením s jinými poddruhy podařilo vcelku vymýtit. Pokud se tento problém vyskytl v chovu hodnýšů, může se nevědomky šířit dál a imbreeding tomu napomáhá.

Nezáleží na podkladu, plísně se tvoří téměř na všem, záleží jak jsou podklady ošetřené, kde jsou uskladněné a taky jaké mají prostředí právě v tom daném teráriu. Já se osobně nejvíce přikláním k názoru že se jedná o otravu toxickými výměšky těch plísní. Asi jeden z nejlepších prostředků na ošetření je Clinafarm, který se dá mlžit i na zvíře, ale musí to být opravdu mlha, která se dá vdechovat a to asi doma neuděláš. Sám jsem zvědavej co to bude, dej pak vědět

Mohla bych zneužít toto vlákno a zeptat se, zda mohou plísně ovlivnit i obsah (zárodky nebo vyvyjíjející se mláďata) inkubovaného vajíčka, když se objeví na vajíčku popř. materiálu, na kterém jsou položena? Mládě by se narodilo defektní, popř. na pohled zdravé a růstem by se vliv plísně projevil?
Děkuji za poznatky.

Tyto plísně parazitují v těle slabého organismu, dostávají se tam převážně vdechnutím. Plísně které se tvoří na vajíčku nejsou plísně "aspergillus". takže tyto plísně o kterých je řeč se k zárodku nedostanou a tudíž zárodek nijak neovlivní. Plísně které se na vajíčku vytvoří však zárodek zlikvidují.

Plísně které se na vajíčku vytvoří však zárodek zlikvidují.

To bych až tak netvrdil, spousta vajec má na sobě plíseň a vylíhnou se zdravá mláďata, u tohoto je trochu jinej problém, protože dobře utvořené vejce je velmi odolné na chyby v inkubaci a i proti plísni, plíseň chytají především nekvalitní vejce, kterým není tak jako tak moc pomoci a zárodky v nich hynou vinou špatného výživného stavu samice a ne kvůli těm plísním na povrchu, hřebíčkem do rakve jim je ještě povětšinou vysoká vlhkost při inkubaci. (což jsou nejčastější chyby u začátečníků)

Ale jinak samozřejmě souhlasím s tím, že plíseň může vejce zlikvidovat.

Může to být také IBD.
Nejčastějším a nejvýznamějším příznakem IBD je tzv.Stargazing (dívání se na hvězdy).Hadjiž není schopennadále své pohyby koordinovat.Pootáčí hlavou nekontrolovaně dozadu.Z šesti kusů hroznýšů,co chovám,se to u jednoho taky projevilo,a to byli chování ve skleněném terárku.Zdravé hady jsem oddělil do terárka z OSB desek a hvězdáře jsem nechal ve skle.Dnes má jeden a půl roku,měří 205 cm.ale do chovu nepůjde.Je to blbé,ale po svleku půjde na kůži.Jo a hady mám na hoblinách. Hoj

Co to páchnutí?To šlo z hlavy?A oteklá hlava?To mi příjde spíš na nějaký starší zánět,nebo zánětlivé ložisko,možná zapouzdřené.Možná.Jinak dříve psáno...DDT se vyrábí v Jihlavě a v Lukavci u Pacova.Jihlavské obsahují více formaldehydu,Lukavecké jsou dělené na E1,E1/2 a E0.EO jsou s nějmenším obsahem.OSB z Jihlavy neobsahují lepidla s formaldehydy,ale na bázi polyuretanu.

Podľa môjho názoru nejde o vírus ale je to spôsobené práve tým opuchom hlavy, došlo tam k zníženiu prítoku krvi a tým k následnemu odumieraniu mozgových buniek.Je tu riešenie na regeneráciu nervovej sustavy ale aby som ti mohol dať dostatočné inštrukcie tak by som sa s tebou musel rozprávať.Ak máš skype tak mi pošli v súkromnej správe kontakt na tvoj skype ja sa ti ozvem.

ono to nemusí byť ešte v takom zlom stave,už sa mi to podarilo u troch z piatich boa za pokus to stojí a raz u python molurus bivittatus,samica ktorej ochrnula po zranení posledná tretina tela došlo cca po dvoch mesiacoch k náprave síce ostali trvale následky (pri vyprázdňovaní sa raz za čas stane že jej výjde hrubé črevo von,tak jej to treba napraviť)už som to spomínal vo vlákne Python reticulatus vyhřezla kloaka

Podľa môjho názoru nejde o vírus ale je to spôsobené práve tým opuchom hlavy, došlo tam k zníženiu prítoku krvi a tým k následnemu odumieraniu mozgových buniek.Je tu riešenie na regeneráciu nervovej sustavy ale aby som ti mohol dať dostatočné inštrukcie tak by som sa s tebou musel rozprávať.Ak máš skype tak mi pošli v súkromnej správe kontakt na tvoj skype ja sa ti ozvem.

Majiteli hada doporucuji navstvit opravdoveho veterinare - odbornika na plazy...
Cucat si diagnozu z prstu a este pak radit naslednou lecbu na zaklade toho nesmyslu co ste uvedl vise me temer desi ::)

a raz u python molurus bivittatus,samica ktorej ochrnula po zranení posledná tretina tela došlo cca po dvoch mesiacoch k náprave síce ostali trvale následky

uprimne - znam ametystynu (samce), kteremu ochrnuly zadni dve tretiny tela (a to ani ne po zadnem viditelnem zraneni, nicmene had byl den predtim krman a lovil i zral bez problemu), a aniz by se s nim cokoli delalo, za par mesicu byl zase OK. Takze je otazka, jestli zlepseni ve Vasem pripade bylo dusledkem Vaseho zasahu nebo proste "prirozeneho" vyvoje problemu.