Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Noční osvětlení do terária

Zdravím, rád bych se zeptal jestli tady někdo neví o nějakém nočním osvětlení do terária. Potřeboval bych aby bylo dobře cenově dostupné a nikterak náročné. Nevěděli by jste někdo o něčem? Předem děkuji za odpovědi.;-)

loading...

to by slo uplne v pohode dle mne, LED vysocesvitive SMD s 3 "chipy", je to ctverecek cca. 5x5mm, das to kamkoliv, vyzarovaci uhel 120°, vyhoda - jede to na bezpecne napeti = nehrozi ani v tom vlhku nejaky vetsi pruser. privod muze byt tenouckym kablikem, snadno ho nekam zamaskujes, proud v radech miliamper. Muzes tyhle diody sehnat i jako RGB a vyladit si jakou barvu osvetleni jen chces.

Napajeni libovolnym trafem/napajecim adapterem co ti z neceho zbylo, jedina podminka zregulovat proud LED diodami tak aby byl pod jejich maximem - coz pri nocnim osvetleni v pohode, to je budes stejne hnat na nejake malinke procento z toho co dovoli.

Jinak ja bych ty LED dal klidne do rady nekde dovnitr toho zarivkoveho svitidla, nebo za nej do tenke kabelove listy. Muzes pripadne vyresit i to aby pres den sli naplno = budes mit v terarku o neco vic svetla a pri sepnuti na "noc" klesly jasem na nejake to slabe nocni prisviceni.

Normalne v obchodech se soucastkama pro elektroniku - dabluzel nereknu presny typ tech LED co se mi nejvic osvedcili - silena kombinace pismen a cislic, vyrobce tusim Philips nebo Samsung a ja stejne pouzil bile. Chtej SMS 5x5mm s 3 chipy/proud 60mA, barvu jakou chces - stejne myslim ze ta bila by byla lepsi nez modra ;-)

Takhle to vypada:

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/  Sell_5060_SMD_LED_Component_3_Chips.jpg]

I bile jsou ruzne - napr. "tepla" bila s docela prijemnym prirozenym svetlem - mam z techhle denni osvetleni v odchovne pro agamky, nebo "studena bila" ktera tahne dost k te modre - z tech mame denni/nocni osvetleni u gekonciku.

To už radši noční žárovky od ExoTery- cena cca 100kč

Rozhodně horší volba, než led a to z mnoha důvodů. Ať už spotřeba, která je u led zanedbatelná, kděžto u té žárovky, aby bylo vůbec něco vidět, tak to chce 50W (což zas může způsobit nežádoucí noční teplotu v teráriu, kdežto tento problém s led nenastane) Zkoušeli jsme před pár lety i slabší v teráriu 110*50*80 a viditelnost v teráriu téměř žádná (v menším teráriu by třeba postačila 25W). Další negativum oproti led je velikost. Nespornou výhodou led je i bezpečné napětí. No a asi bych to uzavřel životností. Životnost těch žárovek není valná, dost mi jich prdlo v krátkém časovém horizontu. Nerad bych soudil životnost oproti klasickým žárovkám, zas tak dlouho mi hraní si s nočním osvětlením pomocí žárovek nevydrželo, ovšem tak i tak se nedá životnost žárovek a ledek absolutně srovnávat. Určitě by se ještě na nějaké klady přišlo, kdyby se zapřemýšlelo. :-)

S timhle konkretne ne, ale ja jsem absolutne Cimrmanovsky znovuobjevil Ameriku. Pajim si prakticky to same ze samotnych LED diod - az po 2 terarkach jsem prisel na to ze se vyrabi i vysoce svitive LED pasky :-D (z prakticky tech samych diod). Vysledek tech mych samodomo pokusu vysoce predcil me ocekavani, fakt parada - jen pajet si ty trojice rucne, lepit je na listu - desna piplacka ... :-[

Urcite nebrat modre, pokud jako nocni osvetleni tak "bile", ty sviti studenym bilomodrym svetlem. Warm White - teple bile maj velmi prijemne "zarovkove" svetlo - nadech do zluta, subjektive lepsi nez jakekoliv zarivky. Dobre pouzitelne pro denni osvetleni. temi "studenymi" bilymi svitim u gekonciku, i pres noc - stazen proud na zlomek mA.

dival jsem se na svitivost těchle http://www.led-zarovky-osvetleni.cz/produkty/85952 28301609/ a je tam na těch 5cm 370 lumenů, lineární zářivka 18W má kolem 1200 lumenů, tak by to mělo vycházet na 20 cm a teoretická svítivost by měla být stejná. a to při příkonu 1W. pořizovací cena je také nižší u led pásku a přitom životnost vyšší. Uvádí tam degradaci světleného toku : 25% po 50.000 hod. to je po 11 letech

Takže oživím tohle cca rok mrtvé vlákno a zeptám se, nemáte někdo odkaz nebo typ kde koupit LED pásky vhodné na denní svícení?
Co sem pochopil Lucifera, tak ten odkaz co sem sem dával na DS Technik je pouze vhodný na noční svícení, což moc nepotřebuju, ale třeba už vývoj pokročil.
Bude rád za Vaše návrhy a poznatky. Díky

A co přesně používáš u gekončíků?
Plánuju osb tera cca 90x60x50 dxvxh, a měl sem zálusk právě na ty pásky co maji v Ds techniku zalitý v silikonu bílé barvy

http://www.dstechnik.cz/led-pasek-zapouzdreny-bile -studene-svetlo-i-pro-venkovni-pouziti/flexibilni- samolepici-svetelne-pasky-led-led-ctp-bily-0536-5c m-pasek-s-3x-smd-led-s-izolaci-3314.html?qkk=09b03 ab8103cd0611c92fdf3e57db698

samozřejmě součástí bude výhřevná žárovka, ten pásek by byl na přilepšenou aby tam nebyla tma jak v kobce.
Myslíš, že to sou zbytečně vyhozený peníze?

otazka jaka bude realna svitivost, tenhle pasek mi prijde dost slaby (uz dle proudu pro 1 "modul") . Ja to porad matlam z diod jak jsem tady psal uz kdysi. Jinak v Kontakt electronic jsem zahlidl ted nedavno zajimave vysocesvitive LED, cena kolem 60Kc ale proud tusim kolem 200 - 300mA, takze urcite i velmi slusna svitivost.

Neni, teda aspon pro mne ne, no. Nemluve o tom ze s tim "UV" to bude proste hnusne. Ad. "nesvitit vubec" - tak taky pravda, ale beru ze ty terarka doma jsou "expozicni", byt s nocnimi druhy. A aby se bylo v noci na co divat, tak nejake velmi slaboucke osvetleni ala. "mesic v uplnku" - proc ne. Jen ciste muj soukromy nazor teda.

(terarka s eubliky mam v loznici a koukam na ne z postele ;-) )

Zapojeno mam cca. takhle, ty hodnoty odporu jsou vylozene strelba od boku, ale nejak tak to cca. bude vyhovovat. ja to vzdy zbastlim z toho co vyhrabu ze supliku. Ten kontakt tam - je potreba rozebrat spinacky a misto spinani zasuvky odpojit a vytahnout ven kontakty mikrospinace co v nich je. Tu spinanou zasuvku propojuju na přímo, aby v ní běžel 12V adaptér od těch LED.

[http://tera.poradna.net/file/view/18710-led-night- day-png]

ad. barva LED diod - zas ciste jen muj soukromy nazor: pokud to uz ma byt "nocni" tak k tomu mesicnimu svetlu ma asi nejbliz "tepla bila"? Ty ruzne barevne LED - nechci aby to vypadalo jako miniaturni hampejz, ale trochu "prirozene" . ;-)

Ty ruzne barevne LED - nechci aby to vypadalo jako miniaturni hampejz, ale trochu "prirozene" . ;-)

Něco na tom bude, ale ta červená vážně není tak špatná ;-) Je to takové "měkké" světlo, které absolutně neruší jak mě, tak zvířata.Aspoň co jsem vypozoroval za posledni cca rok co to mám u hadů. Svítí mě to v terárkách celou noc a je pod tím krásně vidět.