Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ladvi

Zdarec,ted se bude konat burza v ladvi a jelikoz to bude ma 1,tak se chci zeptat jestli je to tahle co pisou na strankach kd ladvi "13.6. Exoticka vystava-p.Curik"diky

jj jména jsem našla , ale nenašla jsem nic co by ty pány spojovalo s chovem hroznýšů. Ten nejslibnější měl stránky s pavouky a bohužel žádné albíny:-(. Jinak jestli se mohu v tomto vláknu zeptat, zatím mám doma jednoho mixa, potm sourozence tvých Veracruz:-) a ted bych chtěla sehnat albína, ale když o tom čtu, je mi jasné že není albín jako albín. jak se dá kromě ceny poznat, že je to opravdu dobrý kup. Snažím se načíst informace o genetice, ale anglicky neumím, takže informace jsou dost omezené. nevím třeba co je Hypo -tenhle výraz se ve výkladu vyskytuje dost často, ale nevím k čemu se vztahuje. A jak se třeba vzhledově pozná opravdu geneticky kvalitní albín - ? Předem díky za odpovědi

nevím třeba co je Hypo -tenhle výraz se ve výkladu vyskytuje dost často, ale nevím k čemu se vztahuje

To souvisí s jinou formou, je to snížená produkce melaninu a typičtí tím jsou třeba salmoni.

A jak se třeba vzhledově pozná opravdu geneticky kvalitní albín - ?

No albín je prostě albín, tedy neprodukuje melanin, každý albín je homozygot (tedy má obě alely "albino") a jeho potomci s normálně zbarveným hroznýšem jsou všichni 100% heteroalbino. On je albinismus (nebo spíš amelanismus) vlastně genetická porucha (porucha tvorby kožního barviva), takže je trochu úsměvné ptát se na jeho genetickou kvalitu.
Důležité spíš je, jak je životaschopný a to se na první pohled u úplných prcků poznává těžko, ale pokud už vidět, že roste (už větší mláďata), tak je napůl vyhráno.
Taky je důležitý mít albino a heteroalbino zvířata ze stejné linie (buď Sharp nebo Kahl), protože ta chyba ve tvorbě melaninu je u každé linie na jiném místě řetězce a tak když spojíš albíny těchto dvou linií, tak jejich mláďata jsou normálně zbarvena a ne albinotická (ale alespoň 100% hetero na obě linie), protože si navzájem vypomůžou správnou alelou. A pokud to uděláš u heterozvířat, tak je to horší (netušíš, která zvířata jsou na co hetero - 25% het albino - sharp i Kahl, 25% het. albino - kahl, 25% het. albino Sharp, 25% normal).

Ještě bych měla dotaz , na jedněch stránkách jsem četla, že albíni se dorůstají 2,5 -5 metrů ( to mi přijde skoro přenané) ajinde zase že kolem dvou metrů, a u v obou případech šlo o constrictory. Přijde mi to jako velký rozptyl a dvě úplně rozdílné informace - co je tedy asi nejblíž pravdě? a pak ještě pokud bych tu samičku skřížila s imperátorem mix bude u jejich mládat redukce velikosti? A nakonec na stránkách které mi doporučil Cheert jsem našla boa constryctor double heterozygot sharp +Salmon - u genetiky jsem teprv v začátcích takže nejsem si jistá jestli to znamená že 25% by mělo být bílých, 25% salmoni a zbytek zase jako rodič? a pokud bych měla dva tyto jedince zkřížila je, tak by procento bílých a salmonů bylo půl na půl a nebo by se to ještě nějak stupnovalo?

jindra78:
Velikost klasika 2-3 m, křížením z nějakým mixovaným imperátorem moc nezmůžeš, ona ta domácí klasika je vlastně taky mix imperátorů.

boa constryctor double heterozygot sharp +Salmon - u genetiky jsem teprv v začátcích takže nejsem si jistá jestli to znamená

dh sharp + salmon bych chápal jako salmon/heteroalbino Sharp(nebo také doublehetero Sun Glow) tedy salmon, který pochází ze spojení albino Sharp x salmon.

a pokud bych měla dva tyto jedince zkřížila je, tak by procento bílých a salmonů bylo půl na půl a nebo by se to ještě nějak stupnovalo?

Bude to složitější:
1/16 (6,25%) albino Sharp
3/16 (18,75%) albino Sharp/salmon - 33% supersalmon (sun glow - 33% supersunglow)
9/16 (57,25%) salmon - 33% supersalmon/66% heteroalbino Sharp
3/16 (18,75%) normální zbarvení - 66% heteroalbino Sharp

vidím, že je to opravdu složité, já si nejsem jistá jestli je náš imperátor mixovaný, měl by to být Boa constrictor imperátor honduras, ale hodně z nich je míchaných tak radši počítám s druhou variantou. A ještě pokud bych tedy zvolila variantu křížení mezi těmi dvěmi heterozygozy, a povedla se mi odchovat mládata, jak určím které je které, je které, tedy u těch co budou stejně nebo hodně podobně zbarvené. Albíny a s normálnímzbarvením poznám, ale u těch salmonů je to asi složitější:-)) Díky moc za tvé odpovědi, jako laika mě to velmi zajímá a neeznám nikoho kdo by mi to vysvětlil mimo teraweb

Salmony taky poznáš, akorát je problém z těma 66% heteroalbino, to prostě nepoznáš, je to jen statistika - 2/3 z nich by měli být hetero a třetina normál, ale to se pozná až dalším křížením.
A potom to samé u těch 33% super... (opět statisticky 1/3 homozygot a 2/3 heterozygot salmona), ty se zase poznají až dalším křížením ze salmonem. Pokud se povede supersalmon nebo supersunglow, tak jejich potomci jsou vždy všichni salmoni (nebo jiné formy odvozené od salmona - sun glow, ghost - podle toho s čím se kříží).

Krokodýle to s těmi heterozygoty salmona nemyslíš vážně, že? Salmon je u constrictorů codominant. Neexistují hetera na salmony. Po páření salmona s klasickým constrictorem vzniká polovina salmonů, ostatní nejsou a nikdy nebudou salmony, ani štěpitelní na tuto mutaci. Nebo to bylo myšleno nějak jinak? Možná jsem to jen špatně přečetl

Epanterias:

Opravdu nejsem takové EMO, čti pozorně, co píšu a hlavně, kde to píšu. Heterozygot, tedy jedinec s 1 alelou hypo a 1 normál = salmon, homozygot, tedy jedinec s oběma alelama hypo = supersalmon;-). Chápeš, co tím básník chtěl říct. U salmonů se na fenotypu projevuje už heterozygot, to je krása kodominance;-). Jinak to funguje stejně jako u recesivního přenosu...
Já nepsal hetero na salmona, ale heterozygot salmona

Hm, tak se omlouvám, že jsem se zeptal. Zmátl mě termín heterozygot salmona místo běžně užívaného salmon heteroalbino. Právě proto, že že jak Ss tak ss je fenotypově salmon a už jsem viděl vícero inzerátů, kde skutečně jistí "podnikavci" prodávali constrictory hetero na salmony. Ale jak jsem psal, špatně jsem to pochopil. Dostavila se slabost, jelikož jinak čtu Tvoje příspěvky velmi pozorně, protože to občas stojí za to. Určitě je fajn, že jak Ty, tak west day čerpáte ze svých letitých zkušeností v chovu mutačních constrictorů, alespoň se mají Ti ostatní od koho učit. Za to Vám patří můj dík;-)

Pohoda, hlavně, že je jasno...:-)

už jsem viděl vícero inzerátů, kde skutečně jistí "podnikavci" prodávali constrictory hetero na salmony

Jasně, taky už jsem něco podobného viděl...:-/

ze svých letitých zkušeností v chovu mutačních constrictorů

Tak trochu jsem pobavený, protože já nemám ani jednoho mutačního hroznýše:-), měl jsem jen klasiku a teď čisté imperátory "Veracruz". Akorát pár lidí okolo je chovalo a chová a mě celkem ty věci okolo genetiky a šlechtění baví (teoreticky), ale jinak mám raději poněkud méně komerční záležitosti...;-). Ne, že by mě už párkrát nenapadlo, "zaplatit" si ostatní chovy něčím ve stylu sun glow, ale prostory nejsou nafukovací a když vidím, jak to jde s cenami šupem dolů, tak raději zůstanu na svém:-) (aneb nula od nuly pojde, ale aspoň na elektriku mám), abych neprodělal kalhoty...

o.k nikdy jsem jsem mutáky boa něměl mám doma jen E.c.maurus,a krajtule.Zbarevných forem jen gutky,gekončíky,auriculáty nově Th.marcianus red albino.a pak myši.vše je to dosti riskatní podnik?ceny padají ukrutně každý rok.začnu těmi boa?pro mne jsou barevné hezké,je to sice něco nového,ALE je to mánie,někdo vymyslí nějkou "novou"barevnou formu a už to jede-Novinka-bratru za 20tis.z loc.kde se nikdy ani náhodou tuta forma nemůže vyskytnout:-D.Co mi na chovatelích bar.forem u boa nejvíc mrzí??aby se potvrdily informace točí 0,1každý rok a ty 0,1 končí do8let!!!!
Dále k barev.mutacím-pokud se nepletu jde o "příbuzenskou plenitbu"někdo mi opravte???jde o takovou maličkost
1.já když začínal tera lezli gutky od 29-34cm inku stalých 28,první svlek a lovily nebyl žádný problém.Pokud tedy nebyla druhá snůška v 09 ty se zimují a pak jedou.
2dnes kolikrát je 26 moc,mají "zatáčka"ohánky,kolikrát neloví,blbě se svlékají apod. a snůška je podstatně menší,vitalita Nz.nic moc.nikdy jsem hady nerozkrmóval a nikdy to dělat nebudu!!bud to dají nebo mají smůlu!,ale přiroda to má hoodně dobře zařízený.
3.Mám rád novinky o tom žádná,ALE spíš jsem na klasiku.Gutky,boa se dělají sami;-);-),osobně bych se vrhnul na úplně jinou tera začínajíci u uromastyxu,varanů,heloderma apod.Reakce o tom jak je to drahé neberu!!kdo dá za hroznu 25tis.kč může si pořídit tuty druhu.Tuto je tera ta opravdová,naše.
4.sorry za O.T.pošuk

Tak s tou příbuzenskou plemenitbou je to stejné jak u mutačních, tak u "klasicky zbarvených" hadů. Už jsme to probírali vícekrát. Je to jen doměnka, že chovy těch "normálních" jsou na tom lépe. Dost často většina lidí nevybírá třeba u guttat pár od různých chovatelů, aby se nepářili sourozenci (byť dnes už je na to jiný názor), ale mnohdy berou od toho samého i třeba s časovým odstupem. Málokdo si ovšem uvědomuje, že 98% zvířat, která chováme mají velmi úzkou chovatelskou základnu, založenou v minulosti na dovezeném páru, triu, či menší skupině odněkud z ciziny (mnohdy už taky odchov složený ze sourozenců). To je situace ať L.t.sinaloae, tak třeba guttat, obsolet(epicratů, liasisek, acrantophisů)atp. Pamatuji se, že články staré deset a více let popisují tato zvířata jako bezproblémová, perfektně žeroucí NZ, žádné růstové anomálie. Přesně jak popisuješ u guttat. Od těch dob se ale hodně změnilo. I když si nakonec koupíme guttatu od někoho jiného, tak to neznamená, že nekupujeme příbuzné zvíře. Ještě před příchodem mutačních hroznýšů už zde byly řekněme "linie" hroznýšů, které měly potíže s porody, měly abnormálně velká mláďata, nezvykle vyvinutá, stejně jako neoplozené snůšky atp., články jsou k nalezení v AT. Podobná situace je stále u českých albino (správně amelano) guttat. Málo lidí je množí přes spojení hetero x amelano nebo hetero hetero. Pokud je zastoupená určitá geneticky upevněná vada, pak se pochopitelně po generace opakovaným pářením sourozenců v jedné linii musí zákonitě projevit a taky se to děje. Právě tohle jsou důvody, proč já v chovu "přírodních" a mutačních zvířat nevidím rozdíl. Je to o chovateli, ne o zvířatech. Navíc by bylo nefér opomenout fakt, že se sem díky mutačním hadům (ale i třeba díky mutačním eublepharům) dostala do chovů "nová krev", naprosto nepříbuzná na naše zvířata, takže se tím naopak zvyšuje heterozní efekt.