Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ladvi

Zdarec,ted se bude konat burza v ladvi a jelikoz to bude ma 1,tak se chci zeptat jestli je to tahle co pisou na strankach kd ladvi "13.6. Exoticka vystava-p.Curik"diky

mart1n je mi tě upřímně lito ty totiž vůbec nevíš do čeho jdeš:x:pokud tam nemáš známe čeká tě asi nekonečná fronta cca1hodinu,pak pokud přežiješ a budeš chtít něco pořídit,neustále bud pojed s davem,nebo si nic moc nevybereš.Já tam byl letos 1* a to si šli madaři ven pro zvířata,nic se nezměnilo!!!je to prostě Prásečák a tak to bude i dále dokud se pak Čuřík neuzkromní a sežene větší prostory.Nejsem zaujátý to ani náhodou.na Brumlovce jsem měl celou existenci stůl pak v Edenu tam už přitvrzovalo pak Fučíkárna tam to bylo super,no a pak Prasečák to je koněčná a hodně lidí to odradí.Nechci ti brát nějaké iluze možná,že mi někdo opraví ??

cheerte já ti nevím,ale pokud táhneš tři velký termobedny o rozměrech"tin-tong"tašky máš prostě smolíčka.Já jsem tak nikdy nestál a doufám,že nikdy stát nebudu??ale ted lidí je mi líto.Pokud bude teploučko tak to bude maso:-Dsttejně tam je málokdy co koupit,ale abych to celé nehanil-druhý poločas v picérce je většinou o.k.:-D jj,jinak já bych tam jel,ale máme doma problém kterak sežrat "chro,chro":-D:-D apak musím trénovat s Ptáky na ruce:!::!:bytnou mám od velikonoc v nemocnici:-(

zdar:-D arutha to dal a už ví:-D:-D,jinak pitviper cheert-asi jsem pošuk ,ale mám k tomu své důvody,které pochopíte jinak dotazy Sz.Asi pochopíte když vám napíšiže vše je"o klasické české vlastnosti"cheert a pitviper pokud budete chtít tak pojedu v 09/09 do prasečáku tam to pořešíme,tedy pokud se u pitvipera nic nezměnilo???

Tak jak jste dneska pořídili??
Ja si udělal radost Leguankem .. ale hlavně::

Schválně co je to?? :-p
Potvurka je v novém nesvá tak není vidět .. ideální na kvíz ;-)

[http://img200.imageshack.us/i/scolopendrasubspinip  es.jpg/][http://g.imageshack.us/img200/scolopendrasubspinip  es.jpg/1/]
[http://img200.imageshack.us/i/scolopendrasubspinip  es1.jpg/][http://g.imageshack.us/img200/scolopendrasubspinip  es1.jpg/1/]

Žárovka není silná je spíš pro nasvícení.
To jen pro ty co správně podotknou že vysoké teploty nejsou potřeba^^

Zadní stěna se bude teprva dělat terárium je opravdu provizorní:-[

Žárovka není silná je spíš pro nasvícení.
To jen pro ty co správně podotknou že vysoké teploty nejsou potřeba

A svícení taky není potřeba! :-p Scolopendry jsou noční zvířata, přes den jsou zalezlé, takže je jim jedno jestli svítí nebo ne!:-)

..jinak neviděli jste dneska na Ládví nějaké bičovce/bičnatce (Amblypygi/Uropygi)?

i meli. Pote, co si tu uz po nekolikate stezujes ze nejsou jsem se na ne schvalne zamerila a meli je jak na smichovskem terabazaru, tak dnes na Ladvi. Hledej u importeru a nenech se zmast tim,ze ve ztemnelem rohu faunaboxu jeho barvy nejsou tak vyrazne.

tak to me mrzí :-( je pravda že ja tento nápor lidí fakt blbě snáším (tentokrát to nebylo tak hrozne)a dost mi toho unikne.
Musel jsem koukat pod nohy abych nešlápl na nějaké děcko :) na druhou stranu je dobré od mala vést děti ke zvířatům tak to beru.
Musím koukat lépe!!

Tak z jedu tam bylo tohle: B.nasicornis, N.naja, N.siamensis, N.pallida (byly schovany), B.diporus (taky je mel schovany), B.schlegeli, C.albolabris, Ch.ornata, C.vegrandis pak jeste nakej chrestysovec, ale to si ted za boha nevzpomenu jakej, pak mi jeste neco rika, ze tam bylo P.ophryomegas (ale nejsu si jistej) a jeste jeden jedak, snad si vzpomenu casem.

ale byl jsem línej

Máš mé plné pochopení:-)

Na druhou stranu není naškodu, že aspoň člověk díky starému názvu zhruba tuší odkud jsou, aby je zbytečně nekombinoval s naprosto jinýma populacema nom. poddruhu. Mě vždycky přišlo lepší než poddruh nebo i k tomu psát třeba do závorky nebo do uvozovek místo odkud pochází (nebo rodiče) a čím přesnější, tím lépe, aby člověk zbytečně nekombinoval mimo populace. Asi je to taková úchylka, ale když je ta možnost...

tak že mé pocity z 1 burzy,až na to že sem chviku bloudil po proseku:-D,to bylo super,zas tak šílenýho to nebylo a dav mě taky neunášel:-D.tak sem si domu přivez taky nový přírustek chamika,zkoušel sem ho dát na chvilku k samičce ale moc se jí to nelíbilo tak jsou zatím vzláštˇ,ted budu stavět nové tera (jen pro představu 150x150x180)s oddělovací příčkou,tak snad budou jednou pohromadě.chovu zdar

Přesně, jinak jedině do toho terária vlézt, když tam bude potřeba něco udělat :-/ Pokud už velké tera na chamoše, tak bych udělal tak 80-100 x 40-60 x 80-100 d/š/v. A jinak spíš více menších komínů na samostatný chov. Už mu do toho ale nebudem kecat, co? Navíc jsme celkem OT :-D

jj jména jsem našla , ale nenašla jsem nic co by ty pány spojovalo s chovem hroznýšů. Ten nejslibnější měl stránky s pavouky a bohužel žádné albíny:-(. Jinak jestli se mohu v tomto vláknu zeptat, zatím mám doma jednoho mixa, potm sourozence tvých Veracruz:-) a ted bych chtěla sehnat albína, ale když o tom čtu, je mi jasné že není albín jako albín. jak se dá kromě ceny poznat, že je to opravdu dobrý kup. Snažím se načíst informace o genetice, ale anglicky neumím, takže informace jsou dost omezené. nevím třeba co je Hypo -tenhle výraz se ve výkladu vyskytuje dost často, ale nevím k čemu se vztahuje. A jak se třeba vzhledově pozná opravdu geneticky kvalitní albín - ? Předem díky za odpovědi

nevím třeba co je Hypo -tenhle výraz se ve výkladu vyskytuje dost často, ale nevím k čemu se vztahuje

To souvisí s jinou formou, je to snížená produkce melaninu a typičtí tím jsou třeba salmoni.

A jak se třeba vzhledově pozná opravdu geneticky kvalitní albín - ?

No albín je prostě albín, tedy neprodukuje melanin, každý albín je homozygot (tedy má obě alely "albino") a jeho potomci s normálně zbarveným hroznýšem jsou všichni 100% heteroalbino. On je albinismus (nebo spíš amelanismus) vlastně genetická porucha (porucha tvorby kožního barviva), takže je trochu úsměvné ptát se na jeho genetickou kvalitu.
Důležité spíš je, jak je životaschopný a to se na první pohled u úplných prcků poznává těžko, ale pokud už vidět, že roste (už větší mláďata), tak je napůl vyhráno.
Taky je důležitý mít albino a heteroalbino zvířata ze stejné linie (buď Sharp nebo Kahl), protože ta chyba ve tvorbě melaninu je u každé linie na jiném místě řetězce a tak když spojíš albíny těchto dvou linií, tak jejich mláďata jsou normálně zbarvena a ne albinotická (ale alespoň 100% hetero na obě linie), protože si navzájem vypomůžou správnou alelou. A pokud to uděláš u heterozvířat, tak je to horší (netušíš, která zvířata jsou na co hetero - 25% het albino - sharp i Kahl, 25% het. albino - kahl, 25% het. albino Sharp, 25% normal).

Ještě bych měla dotaz , na jedněch stránkách jsem četla, že albíni se dorůstají 2,5 -5 metrů ( to mi přijde skoro přenané) ajinde zase že kolem dvou metrů, a u v obou případech šlo o constrictory. Přijde mi to jako velký rozptyl a dvě úplně rozdílné informace - co je tedy asi nejblíž pravdě? a pak ještě pokud bych tu samičku skřížila s imperátorem mix bude u jejich mládat redukce velikosti? A nakonec na stránkách které mi doporučil Cheert jsem našla boa constryctor double heterozygot sharp +Salmon - u genetiky jsem teprv v začátcích takže nejsem si jistá jestli to znamená že 25% by mělo být bílých, 25% salmoni a zbytek zase jako rodič? a pokud bych měla dva tyto jedince zkřížila je, tak by procento bílých a salmonů bylo půl na půl a nebo by se to ještě nějak stupnovalo?

Mix hroznýš dorsote do 2-2,5 metru. Může mít samozřejmně blízko ke 3metrům. Samice bývají větší než samci. 5 metrů ani náhodou. Nevím jak chceš redukovat tu velikost :-D. Menšího vzrůstu jsou někteří imperatoři. Genetiku ratši přenechám někomu jinýmu, nechcu tě zbytečně mást... :-)

ps: Řekl bych že toto téma má s Ladvím pramálo společného.

pokud se spáří klasický constrictor s imperátorem

A co je klasický constrictor? Mix imperatoru. Na co prznit opravdu čistýho imperatora už dávno zmixovaným hroznýšem nebo i naopak. Nechápu, jak na takovejhle nápad můžeš přijít... Dneska každej hledí na čistotu a pravost imperatoru a ty by si chtěla jen kvůli velikosti imperator x mix. Pokud nemáš na velikost hada podmínky atd. tak si ho nepořizuj.
Nebylo by špatný s tímhle odejít někam jinam, Ladví je vlákno uplně o nečem jiným.

jindra78:
Velikost klasika 2-3 m, křížením z nějakým mixovaným imperátorem moc nezmůžeš, ona ta domácí klasika je vlastně taky mix imperátorů.

boa constryctor double heterozygot sharp +Salmon - u genetiky jsem teprv v začátcích takže nejsem si jistá jestli to znamená

dh sharp + salmon bych chápal jako salmon/heteroalbino Sharp(nebo také doublehetero Sun Glow) tedy salmon, který pochází ze spojení albino Sharp x salmon.

a pokud bych měla dva tyto jedince zkřížila je, tak by procento bílých a salmonů bylo půl na půl a nebo by se to ještě nějak stupnovalo?

Bude to složitější:
1/16 (6,25%) albino Sharp
3/16 (18,75%) albino Sharp/salmon - 33% supersalmon (sun glow - 33% supersunglow)
9/16 (57,25%) salmon - 33% supersalmon/66% heteroalbino Sharp
3/16 (18,75%) normální zbarvení - 66% heteroalbino Sharp

vidím, že je to opravdu složité, já si nejsem jistá jestli je náš imperátor mixovaný, měl by to být Boa constrictor imperátor honduras, ale hodně z nich je míchaných tak radši počítám s druhou variantou. A ještě pokud bych tedy zvolila variantu křížení mezi těmi dvěmi heterozygozy, a povedla se mi odchovat mládata, jak určím které je které, je které, tedy u těch co budou stejně nebo hodně podobně zbarvené. Albíny a s normálnímzbarvením poznám, ale u těch salmonů je to asi složitější:-)) Díky moc za tvé odpovědi, jako laika mě to velmi zajímá a neeznám nikoho kdo by mi to vysvětlil mimo teraweb

Salmony taky poznáš, akorát je problém z těma 66% heteroalbino, to prostě nepoznáš, je to jen statistika - 2/3 z nich by měli být hetero a třetina normál, ale to se pozná až dalším křížením.
A potom to samé u těch 33% super... (opět statisticky 1/3 homozygot a 2/3 heterozygot salmona), ty se zase poznají až dalším křížením ze salmonem. Pokud se povede supersalmon nebo supersunglow, tak jejich potomci jsou vždy všichni salmoni (nebo jiné formy odvozené od salmona - sun glow, ghost - podle toho s čím se kříží).

Krokodýle to s těmi heterozygoty salmona nemyslíš vážně, že? Salmon je u constrictorů codominant. Neexistují hetera na salmony. Po páření salmona s klasickým constrictorem vzniká polovina salmonů, ostatní nejsou a nikdy nebudou salmony, ani štěpitelní na tuto mutaci. Nebo to bylo myšleno nějak jinak? Možná jsem to jen špatně přečetl

Epanterias:

Opravdu nejsem takové EMO, čti pozorně, co píšu a hlavně, kde to píšu. Heterozygot, tedy jedinec s 1 alelou hypo a 1 normál = salmon, homozygot, tedy jedinec s oběma alelama hypo = supersalmon;-). Chápeš, co tím básník chtěl říct. U salmonů se na fenotypu projevuje už heterozygot, to je krása kodominance;-). Jinak to funguje stejně jako u recesivního přenosu...
Já nepsal hetero na salmona, ale heterozygot salmona

Hm, tak se omlouvám, že jsem se zeptal. Zmátl mě termín heterozygot salmona místo běžně užívaného salmon heteroalbino. Právě proto, že že jak Ss tak ss je fenotypově salmon a už jsem viděl vícero inzerátů, kde skutečně jistí "podnikavci" prodávali constrictory hetero na salmony. Ale jak jsem psal, špatně jsem to pochopil. Dostavila se slabost, jelikož jinak čtu Tvoje příspěvky velmi pozorně, protože to občas stojí za to. Určitě je fajn, že jak Ty, tak west day čerpáte ze svých letitých zkušeností v chovu mutačních constrictorů, alespoň se mají Ti ostatní od koho učit. Za to Vám patří můj dík;-)

Pohoda, hlavně, že je jasno...:-)

už jsem viděl vícero inzerátů, kde skutečně jistí "podnikavci" prodávali constrictory hetero na salmony

Jasně, taky už jsem něco podobného viděl...:-/

ze svých letitých zkušeností v chovu mutačních constrictorů

Tak trochu jsem pobavený, protože já nemám ani jednoho mutačního hroznýše:-), měl jsem jen klasiku a teď čisté imperátory "Veracruz". Akorát pár lidí okolo je chovalo a chová a mě celkem ty věci okolo genetiky a šlechtění baví (teoreticky), ale jinak mám raději poněkud méně komerční záležitosti...;-). Ne, že by mě už párkrát nenapadlo, "zaplatit" si ostatní chovy něčím ve stylu sun glow, ale prostory nejsou nafukovací a když vidím, jak to jde s cenami šupem dolů, tak raději zůstanu na svém:-) (aneb nula od nuly pojde, ale aspoň na elektriku mám), abych neprodělal kalhoty...

o.k nikdy jsem jsem mutáky boa něměl mám doma jen E.c.maurus,a krajtule.Zbarevných forem jen gutky,gekončíky,auriculáty nově Th.marcianus red albino.a pak myši.vše je to dosti riskatní podnik?ceny padají ukrutně každý rok.začnu těmi boa?pro mne jsou barevné hezké,je to sice něco nového,ALE je to mánie,někdo vymyslí nějkou "novou"barevnou formu a už to jede-Novinka-bratru za 20tis.z loc.kde se nikdy ani náhodou tuta forma nemůže vyskytnout:-D.Co mi na chovatelích bar.forem u boa nejvíc mrzí??aby se potvrdily informace točí 0,1každý rok a ty 0,1 končí do8let!!!!
Dále k barev.mutacím-pokud se nepletu jde o "příbuzenskou plenitbu"někdo mi opravte???jde o takovou maličkost
1.já když začínal tera lezli gutky od 29-34cm inku stalých 28,první svlek a lovily nebyl žádný problém.Pokud tedy nebyla druhá snůška v 09 ty se zimují a pak jedou.
2dnes kolikrát je 26 moc,mají "zatáčka"ohánky,kolikrát neloví,blbě se svlékají apod. a snůška je podstatně menší,vitalita Nz.nic moc.nikdy jsem hady nerozkrmóval a nikdy to dělat nebudu!!bud to dají nebo mají smůlu!,ale přiroda to má hoodně dobře zařízený.
3.Mám rád novinky o tom žádná,ALE spíš jsem na klasiku.Gutky,boa se dělají sami;-);-),osobně bych se vrhnul na úplně jinou tera začínajíci u uromastyxu,varanů,heloderma apod.Reakce o tom jak je to drahé neberu!!kdo dá za hroznu 25tis.kč může si pořídit tuty druhu.Tuto je tera ta opravdová,naše.
4.sorry za O.T.pošuk

Sorry Pavle, ale když někdo začíná, asi by se něměl hned vrhat na tu vyšší ligu - nebo zapláče většinou nad výdělkem a škoda zvířat...nejenom finance jsou překážka, nemyslíš? Ne každej chce dát dost peněz za "riskantní podnik", ale za "samohonky" klidně...jestli časem přijde nějakej vývoj, to je úplně jiná otázka;-)

sorry jéno,ale ty cenové relace byli myšleny na barevné boa, versus třeba helodermy.Ptámse tě?pořídil by jsi si třeba hroznu z a25tis.nebo Varany???,jinak jasně,že si hned nepořídíš něco konkrétně co jsem viděl já boa za 25.tis.UsD,podle mne to byl obyč,akorát měl čevenou kresbu.
Ad.riskantikních podniků?? nevím jak to bylo myšleno,ale známlidi co protera obětovali s velmi velké stavební spoření,nemájí žádné jiné statky a auta,ale mají doma to co nikdo jiný,a pro tuty lidi je to výzva k odchovu?jsou to to Pošuci a pokud se to nepodaří půjdou do toho znovu.Tak nějak to vidím já,škoda,že jsem na tuto vidění sám:.(

Nemyslím, že seš na to sám, ale člověk musí mít nějakou míru kam až může zajít. Já třeba, a myslím, že nebudu sám, bych si tohle teď, v momentální situaci dovolit nemohl. Hypotéka, rekonstrukce a takový ty kecy, takže tak. Jo, kdyby byla volba za co můžu utratit zbytečných 25 k, tak mám celkem jasno...

pořídil by jsi si třeba hroznu z a25tis.nebo Varany???,

Z varanů prasiny, ale spíš by to bylo ještě z jiného soudku...ale určo by to barevnej hroznýš nebyl, v tom si rozumíme;-) Výzva je výzva, ale zároveň i hudba daleké budoucnosti.
Fakt si myslím, že hodně lidí si to nemůže dovolit a už "salmoni pod cenou" (oproti dřívějším letům) jsou pro ně dost...

Tak s tou příbuzenskou plemenitbou je to stejné jak u mutačních, tak u "klasicky zbarvených" hadů. Už jsme to probírali vícekrát. Je to jen doměnka, že chovy těch "normálních" jsou na tom lépe. Dost často většina lidí nevybírá třeba u guttat pár od různých chovatelů, aby se nepářili sourozenci (byť dnes už je na to jiný názor), ale mnohdy berou od toho samého i třeba s časovým odstupem. Málokdo si ovšem uvědomuje, že 98% zvířat, která chováme mají velmi úzkou chovatelskou základnu, založenou v minulosti na dovezeném páru, triu, či menší skupině odněkud z ciziny (mnohdy už taky odchov složený ze sourozenců). To je situace ať L.t.sinaloae, tak třeba guttat, obsolet(epicratů, liasisek, acrantophisů)atp. Pamatuji se, že články staré deset a více let popisují tato zvířata jako bezproblémová, perfektně žeroucí NZ, žádné růstové anomálie. Přesně jak popisuješ u guttat. Od těch dob se ale hodně změnilo. I když si nakonec koupíme guttatu od někoho jiného, tak to neznamená, že nekupujeme příbuzné zvíře. Ještě před příchodem mutačních hroznýšů už zde byly řekněme "linie" hroznýšů, které měly potíže s porody, měly abnormálně velká mláďata, nezvykle vyvinutá, stejně jako neoplozené snůšky atp., články jsou k nalezení v AT. Podobná situace je stále u českých albino (správně amelano) guttat. Málo lidí je množí přes spojení hetero x amelano nebo hetero hetero. Pokud je zastoupená určitá geneticky upevněná vada, pak se pochopitelně po generace opakovaným pářením sourozenců v jedné linii musí zákonitě projevit a taky se to děje. Právě tohle jsou důvody, proč já v chovu "přírodních" a mutačních zvířat nevidím rozdíl. Je to o chovateli, ne o zvířatech. Navíc by bylo nefér opomenout fakt, že se sem díky mutačním hadům (ale i třeba díky mutačním eublepharům) dostala do chovů "nová krev", naprosto nepříbuzná na naše zvířata, takže se tím naopak zvyšuje heterozní efekt.

Ještě mám možnost albino a 100% hetero albino, samice albínka a samec hetero - nebylo by to nakonec pro začátek nejlepší?

Je to úplně jedno, záleží, co chceš vytvořit. Z tohohle spojení vyjde část albínů a část heteroalbino (statisticky půl na půl, ve skutečnosti je možná takřka jakákoliv kombinace od 0:100% do 100:0% ve vprospěch albino nebo hetero).

ráda bych nějak začala, a takhle bych aspon věděla co by z toho vrhu mělo vyjít. nechci si to pro začátek příliš komplikovat, ale je asi lepší pořídit si k albínce heteroalbino samce, než jí pářit mixem. A můj sen - chtěla bych mít snow boa -ten je úžasný, ale jestli jsem to dobře pochopila tak aby vznikla tahle barevná kombinace tak se musí křížit albino a anery a stejně není jistota že v tom vrhu bude. A sehnat boa anery bude asi běh na dlouhou trat a hodně dlouhé šetření:-)) ale je to jen sen, nebo spíš touha

ale je asi lepší pořídit si k albínce heteroalbino samce, než jí pářit mixem

No ono to mix není důležité, důležité jsou dispozice na albino, tedy samozřejmě pokud použijete albína a heteroalbína, tak máte dost reálnou šanci na odchov albínů a zbytek budou heteroalbino, zatímco při kombinaci albín x normál získáte vždy jen heteroalbino mláďata.

A můj sen - chtěla bych mít snow boa -ten je úžasný, ale jestli jsem to dobře pochopila tak aby vznikla tahle barevná kombinace tak se musí křížit albino a anery a stejně není jistota že v tom vrhu bude.

Tak v tom vrhu nebude určitě, křížením albino a anery vzniknou pouze tzv. dh (doublehetero) albino/anery nebo též dh snow a teprve z jejich následného křížení je nějaká šance na snow (tedy homozygotní albino i anery)

Malý příklad:

dh albino/anery x dh albino/anery (genotyp aAbB x aAbB, aA-heteroalbino ,bB-heteroanery, AB-normál, aa-albino, bb-anery)

X ab / aB / Ab / AB
ab aabb aabB aAbb aAbB
aB aabB aaBB aAbB aABB
Ab aAbb aAbB AAbb AAbB
AB aAbB aABB AAbB AABB

Doufám, že je to srozumitelné...:-)