Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Hrabanie" Boa constrictor

Zdravim milacikov hadov ... Chcel by som sa spytat ci je normalne ked moj "Junior" hrabe v terariu ? Robi to len na jednom mieste, nepripada mi to ako ze by sa obtieral, ze mu nieco vadi ale skor ako hrabanie, hlavu polozi do podstielky (Lignocel) zatlaci dospodu urobi "S" a posunie to vsetko do niektorej strany ... Toto robi iba na jednom mieste v terariu ... Je to normalne ??? ma niekto s tym podobne skusenosti ? Mam ho druhy mesiac ... na ruky sa doslova pyta neboji sa je zvedavy potravu prijma s chutou ma 75cm.
Změna předmětu, původně: "Hrabanie" Boa Constrictor (halapremek)

Pokud zere a podminky jsou OK tak je to vse v poradku... Mladi hroznysi se zahrabavaji casto - nebo se alespon pokousi - z ruznych duvodu (prilis horko, zvlhceni kuze pred svlekanim kdyz nemaji dostatecne velky bazenek, nebo cihani na korist a pod)... Ale zalezi to od daneho jedince...
Take jsou vice arborikolni nez dospela zvirata - s vekem a s narustajici hmotnosti se stavaji vice terestricti... Takze podle mne je vse OK...

Dakujem ... Tiez som si myslel, ze je to vsetko v poriadku ale trosku sa bojim aby si nezodrel papulku pretoze sa zapiera o vyhrievaci kamen a tlaci takou silou az ho trase 8-) silu ma asi po mne :-D pri tom sa mu trosku prehne hlava dodola ... Som zaciatocnik mam 20 a konecne som si splnil sen ... Som strasne rad aku ma povahu a tak dalej ale niekedy ma vie ten betar celkom zneistit aj napriek tomu ze som si ho kupil az ked som mal vsetko dostatocne "nacitane" ... Vela veci som nasiel aj tu este raz dakujem za ochotu.

pokud je to jeden z mala plochych predmetu v terarku tak se pod nej muze chtit schovat - moje mladata (nektera) obcas zalezaji i pod misku s vodou, kameny a pod... Navzdory tomu se muze chtit schovat (je to pro mladata normalni) pod neco - pokud je tam jeste teplo - tim lip...
Ale ano - nezeptal sem se na teplotu v terarku - predpokladal sem ze podminky jsou OK - moje chyba...

nemyslim ze by som sa vyjadril az tak zle ... ale moze sa stat kazdemu pisal som ze sa zapiera o vyhrievaci kamen a svojim telom v podstate kope jamu na uplne inom mieste ... chcel som vediet ci je normalne ze to robi ... ci to robia aj niekomu inemu ... teplota v terariu je kolo 24 - 25 stupnov kamen je na 32 stupnov ma primerane velky bazenik s ktoreho casto pije no nikdy sa nekupal ... vlhkost je kolo 70% myslim ze uplne dokonale podmienky som mu vytvoril ... ja osobne si myslim ze to neni nic vazne ale zaskocilo ma to pretoze som to nikdy necital nikde ... skor som sa docital ze sa tlacia hore kde samozrejme tiez casto leze ... ale to hrabanie ma zaskocilo ...

Občas mi rije samice B.c. ,ale to spíše když má hlad ... Jinak tu teplotu myslíš v celém tera (24-25°C)?? nainstaluj mu tam místo kamenu žárovku at se má pod čím ohřát a zárověn ti to zvýšší teplotu v celém tera ...těch 24°C ,bych tak viděl v chladném koutě a né v celém tera ... Kámen ti okolní teplotu nějak zvlášt nezvýší ..70% vlhkosti je zbytečně moc podle mě ,leda tak při svlékání ,,jinak stačí cca kolem 50% ...

dnes je nedela ... papal v pondelok a to taku mys ze vypadal ako balonik ... je mozne ze je hladny ? lebo ked bol cely "napuchnuty" tak to nerobil zatial nikdy ... je mozne ze sa chce niekde vtlacit kde by mal sancu sa dobre nazrat ? aj ked na hlad sa mi to zda priskoro ? mozno sa mylim a moj hadik len chce proste rychlo rast :-D kazdopadne dakujem za dalsi super nazor a skusenost

těch 24°C ,bych tak viděl v chladném koutě a né v celém tera

To je v pořádku těch 24-25 v prostoru + možnost vyhřátí. Nad ten kámen bych ale ještě cca 15-20 cm vysoko dal polici (bude tam víc než těch 24, počítám tak 26-28, ale nebude muset ležet přímo na kameni, když se bude chtít ohřát). Vznikne tak víc teplotních vrstev, což zlepší možnost výběru a regulace hroznýšovo teploty.

presne tak ... pracujem prave na fotke ktoru tu pridam ... zatial ma nad kamenom len sklenenu policku na ktoru si tiez niekedy vyleze a len tak polehuje je rovno nad kamenom ... kedze ma stale napadaju nove veci a terarium neni konecne ( este cakam na objednany konar ) ktory pojdeod zeme hore na tu policku a mal by sa zatacat nad kamen ak moj kamos majitel teraobchodu dodrzi co slubil :D

podarilo sa mi to znizit na 60% snad vyhovuje ? pripadne ako znizit este viac ? a s tym ukrytom to je uplna pravda ... tvrdilo to viac ludi tak som tam pridal umele rastliny urcene priamo pre teraria ... vypada to zas o nieco lepsie a celkom rad sa pod nu skruti a "zarezava" ... len s tou vlhkoustout mi vrta v hlave ze ked zije trebars v dazdovom pralese a je to jeho domovina tak tam je podla mna stale tak 80 - 90% nie ? ja si dam rad poradit od niekoho kto to ma prejdene a vyskusane ze to je vela ale proste mi to vrta v hlave :)

Junior - mě se také teď hroznýš zahrabává. Noruje jako krtek. Já to přikládám vlhkosti. Jakmile orosím, tak leze, nebo se vyhřívá. (nj .. je topná sezóna a s vlhkostí je to na prd)
Podle těch fotek toho tera hadoj dodej ještě nějaký úkryt. Třeba jen kus kůry.
A ty to Filipe tak neřeš (ty teploty, žárovky a vlhkost)... ;-) Nikde na světě příroda nedodržuje učebnicové podmínky, tak proř to přehánět v tera... :puff:

mates RR- Když neřešit teploty a vlhkost,tak pak už není pomale řešit co u hadů ... JInak s přírodou bych moc nesrovnával ...:-)
-Vyhřívat tera pouze pomocí topného kamenu mi jako nejlepší napád moc nepřipadá ... Je to jen můj názor,tak že ani nečekám nějaké souhlasy ... ;-)

napad o dvoch zdrojoch tepla je podla mna spravny ... ale do vecsich terarii nemyslim ze by mu bola zima ... aj ked spat spava na kameni ( vynimocne aj mimo ) tak spava iba na okraji kamena kde je najnizsia teplota ... maximalka na tom kameni je 32 stupnov podla papierov a ani na tom moc dlho nevydrzi ... skor sa este dviha ako keby si sa mal ty plazit po horucom piesku na plazi .. ja osobne si myslim ze mat v terariu dost siroku skalu teplot je najlepsie pretoze ma slobodnu volbu ked mu je 24 respektive 25 malo tak lezi na kameni ked nie tak sa vystre vedla vody a uplne vidim ako mu "prevraca oci slastou" a zadrieme ako babatko ... keby mal vsade 28 tak sa moze aj rozkrajat ked mu je teplo ... a aspon ten moj sa vody boji ako macka :D takze tam sa schladit isto nepojde

pokud nemáš kámen změřen a v papírech píší,že max. teplota je 32°C ,tak to až tak pravda být nemusí ... Nikdo nemluvil o tom ,že by měl mít v celém tera 28°C ,,,jen sem říkal že podle mě není až tak vhodné mít po celém tera 24°C .. U svých Boa mám pod žárovkou na polici kolem 30-32°C (podle teploty v pokoji) dále pak pod policí klesá teplota na cca 28°C a ve zbytku tera klesá na cca 25-26°C ...

a terarium je ake velke ? ja mam stale pocit ze ked mu urobim dospelacke terarium jeden kamen nestaci ... no zatial na detskom ihrisku vyuziva vsetky zakutia teplotnych zon a ci je tam 32 ? najlepsi meter je ruka ... prilozim a citim ze hreje ako sialeny ... tak isto vidim na nom ked cez neho leze ako si podvihuje brucho ... ale myslienke o druhom zdroji tepla som zacal byt otvoreny za skusenie nic nedam ... PS: maznacikom len to najlepsie

Terárium mám 120x60x60cm ... No že nejlepší teploměr je ruka to teda nevím ... Pokud máš takovej dobrej odhad a poznáš že ten kámen hřeje opravdu na těch 32°C +/- ,tak klobouk dolů ... Jak velké máš ty tera? Těžko ti můžu odpovědět na to jestli bude stačit jeden kámen na tera pro dospělého B.c.,když mi připadá ,že nestačí ani semhle ,,,kolika watový máš kámen ?

Niekde som cital ze pokial sa da aby sa had co najmenej schovaval ... ide o to ze schovany had sa neda kontrolovat a za druhe ked bude zalezeny tak potom moze byt agresivny ked je vonku ... mne to priode logicke lebo ako svoju noru bere cele terarium ... myslim ze to bolo na daimonovo hadi doupe ? ... ale ako sa na to tak pozeram nieco aby sa mohol aspon ciastocne schovat by sa mozno hodilo ... dakujem za dalsi nazor

zalezi to od jednotlivce... Povaha se navic muze behem zivota menit a to i nekolokrat - moje samice je po porodu hezky rozjeta - nejdriv ji musim dat najevo hakem ze se nekrmi a az pak ji muzu vzit do ruky - pred tim byla 8 let "domaci hodnys"...
Ja mam v terarku na 1/3 dne topny kabel a na nem prirodni bridlici (t=28°C), zbytek tera je lignocel. Na neosvetlene strane pod polici a bez kabelu je 25°C. Na polici sviti zarovka (t=30°C). Nocni pokles na 24-28°C v celem tera...

nevim jestli sem dost skuseny :) ale urcite tu jsou skusenejsi... B.c chovam uz 9 let. O vhodnosti substratu tu byli, jsou a budou sahodlouhe diskuze a zaveru se nikdy nedobereme... Ja s lignocelem jeste zadne spatne skusenosti nemam - tim ale netvrdim ze nemohou za nejakych okolnosti v budoucnu nastat... V podstate mam hodne horsi skusenosti s drcenou kurou - propichnuty krk u kamaradovi krajty - to mi stacilo abych nad timto substratem ani neuvazoval. Ale jak rikam jsou tu chovatele kterym se to nestalo a s kurou jsou spokojeni...
V prirode take had nezere ze stribrneho podnosu takze taky se mu do tlamy dostane substrat. Pokud nedojde k poskozeni sliznice (a tomu nezabranis) tak by zadna infekce nestat nemela. Lignocel je drcene kokosove vlakno - tezko se rozklada, takze i po pozreni ho had proste vylouci z tela v trusu... Zdravy had si s kouskem lignocelu v tlame poradi sam - pokud mas obavy muzes mu davat krmeni do misky (odtamtud si to stejne vybere a bude zrat mimo) nebo krmit mimo teraria...

Nakolko ho krmim len mrtvou potravou ... tak mu ju servirujem priamo na vyhrievaci kamen ... aby som sa vyhol tomu zaneseniu papulky ... to mam zatial vyriesene do ust sa mu ten lignocel dostava skor ked "hrabe" ... zatial mu ho vyberam rucne a hadam teda nebude problem ... pozeral som uz nieco aj o tej kore a som rad ze som na nu pocul teraz skor zapor pretoze mi tiez pride lignocel taky prijemnejsi ... o5 raz dakujem

Podle mne se na to vybirani lignocelu z tlamy muzes vykaslat - pro hada je to jen zbytecny stres. Substrat budto polkne a pak vylouci, nebo ho proste vyplavi slinami z tlamy ven a otre o telo, dekoraci a pod...
O kure jako substratu se vedou diskuze porad - ja netvrdim ze je uplne spatna... Jen sem jeste nevidel proriznutej krk od lignocelu... Ale jak rikam - co chovatel to nazor...

o tom strese je to asi pravda ... snazi sa dat to prec o vsetko mozne aj nemozne no ked mu pomaham tak je blazon cely vyplaseny ... ked prestanem tak za 10 - 15 sekund je uplne kludny ... vcera som mu to ale musel pomoct mal to tam celkom sikovne zachytene stale otvaral papulu ... a ked sa tam dostala voda tak to este asi 1x zvecsilo objem a uz to bolo aj celkom dost poznat ze to ma v hube ... verim ze by si poradil aj sam ale snazim sa mu pomoct ked sa to da ... tak isto aj ked sa mi asi 3ti den po kupeni zacal zvliekat ... pomahal som mu s tym a myslim ze mu to vyhovovalo ... teda aspon som nepozoroval nejake manevre uniku nedajboze naznak utoku/obrany voci mne ... je mi luto ze ludom sa zlozito vysvetluje ze had musi mat dovod aby "ssssskocil"