Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Natrix maura - užovka podezřelá - chov

zdravím a zároveň se omlouvám že zakládám další vlákno ale moje předešlá diskuze byla uzamčena a o tomto hadovi jsem tu nikde nic nenašel... chtěl jsem se zeptat jestli má někdo skušenosti s chovem tohoto hada a popřípadě prosím o nějaké rady do začátku...
Změna předmětu, původně: užovka podezdřelá (halapremek) (krokodýl) (krokodýl)

http://www.ifauna.cz/clanky/clanek.php?id=4640&roc =19

tak to mi pak řekněte na co tady ta poradna je??

Přeci není tak těžké dát do google Natrix maura. Poslední dobou se nám to tu začíná podobat spíše xchatu, než poradně a to i z důvodu, že je každý líný napsat do vyhledavače dvě slova. Jsou informace, se kterými se na netu nesetkáte a od toho by měla sloužit tato poradna. Ne na otázky typu bude mi tohle terárium stačit pro psohlavce orinockého, nebo napište mi základní informace o užovce podezřelé. To se přeci dá najít během 4 sekund bez pomoci poradny. Jeli někdo až tak líný, že nepoužije vyhledavač, pak mu zde poskytneme odkaz jako v tomto případě.

tak jsem si dal tu práci a přečet jsem si to.Nechápu co ti není jasné.

Natricinae je nejmenším zástupem rodu Natrix, dorůstá obvyklé délky 60–80 cm, pouze výjimečně mají velké samice až kolem 100 cm.

Takže by mělo stačit terárium 80x40x40

Pyrenejského poloostrova jsou hadi s touto kresbou vzácní, v letech 1976–1995 prohlédl v Portugalsku přes tisíc kusů a pouze jediný exemplář náležel k pruhované formě. V chovu jsem měl pruhovaného samce odchyceného na Sardinii.
N. maura obývá jihozápadní Švýcarsko, severozápadní kontinentální Itálii – Ligurie, Lombardie, Piemonte, Emilia (Ferri 2002), jihozápadní a jižní Francii, celý Pyrenejský poloostrov, Iles d´Hyéres, Sardinii, ostrov Galita a severozápadní Afriku – Maroko, Alžírsko, Tunisko. Introdukována byla pravděpodobně na Baleáry a jih Korsiky. Z tohoto rozsáhlého areálu nejsou popsány žádné poddruhy, velká variabilita ve zbarvení a kresbě nemá z hlediska systematiky význam.

V tomto případě bych volil teploty stejný jako u ostatních evropských užovek.

Užovky jsou vázány na vodní zdroje, kde loví potravu – ryby, obojživelníky a jejich larvy, přičemž výborně plavou a potápějí se. Osidlují nejhojněji břehy stojatých i tekoucích vod v nížinách a podhůřích, ale žijí také u horských potoků, slanisek, na zamokřených loukách, někdy i u brakické či mořské vody - například na pobřeží Maroka (Pecl 1999). Při severozápadním pobřeží Španělska se vyskytují i na malém ostrůvku v Atlantiku (Kwet 2005). V africké části areálu užovky obývají oázy na okraji Sahary. Netypickou lokalitu jsem zaznamenal v tuniské oáze Nefta. Zde nebyly žádné „maury“ k zastižení tam, kde bych to očekával – v rozsáhlém zavlažovacím systému palmérie s čistou vodou plnou rybek a skokanů Pelophylax saharicus.

Takže krmení je jasné.

V teráriu jsou N. maura nenáročnými chovanci, spokojí se s univerzální ubikací vybavenou vodní nádrží na koupání a větvemi. Požírají ryby (tvarem a velikostí se osvědčily do ČR zavlečené Pseudorasbora parva), kousky rybího masa podávané pinzetou, příležitostně jsem zkrmoval skokany hnědé a holá myšata. Při krmení rozmraženými rybami je nutné dodávat do potravy vitamín B1-thiamin. Užovky kořist před pohlcením neusmrcují ani nedusí v závitech. Zajímavé potravní chování jsem pozoroval u jednoho odrostlého mláděte, které ulovilo většího skokana. Ihned po zakousnutí do hlavy se zachytilo ocasem kolem boků žáby a následně ji obtočilo celým tělem. Had neuvolnil smyčky ani při polykání a jejich pomocí natáhl dlouhé skokaní nohy do pozice vhodné pro pohlcování. Situace připomínala způsob příjmu potravy hroznýšovitými hady. Zda se jednalo o chování cílené nebo náhodné, kdy se hadovi nepodařilo jako obvykle zaklesnout ocasem např. za větev, nemohu posoudit.

Takže bazének bude nutností

Pohlavně dospělým užovkám doporučuji poskytnout asi tři měsíce zimního klidu, po kterém dochází k páření. Samice kladou v přírodě 4–32 vejce v červnu až červenci (Gruber 1989, Schmidt 1989), v teráriích mohou mít za sezónu druhou, třetí i čtvrtou snůšku. Mláďata se líhnou při teplotě 25–30 °C po 40–45 dnech, při 25–28 °C po 43–53 dnech, za pokusně snížené teploty 19–20 °C se inkubační doba prodloužila na 93–106 dnů (Schmidt 1989). Mladé užovky přijímají ochotně stejnou potravu jako rodiče. Když jsem jim zkusil nabídnout v literatuře zmiňované žížaly, nejevily o ně zájem.

Takže zimování je nutností a vidím tu i pomínky odchovu.

Nevím co víc si může človek přát.:-)

Aha. Tak kde se vyskytuje, copak žere, kolik dorůstá atd.? Co tedy může potřebovat? Nějaké střední terárium s větší vodní nádrží, souší, substrát řekněme třeba rašelinu s pískem, nějaké větve. Teploty v teráriu řekněme 24-28°C s lokálním zdrojem s nočním poklesem. Co jiného tam není napsané a co by jste rád věděl?

edit: Jako vždy s křížkem po funuse :-)

Poradna je, aby RADILA! Ne davala Z8KLADNÍ informace. Celý tohle to je založené na osobním volnu celé řady z nás a bere nám to čas a přesto do toho jdeme. GG napsal jako úvodník toto:

Chov terarijních zvířat a teraristika obecně s sebou nese nejen spoustu radostí, ale také problémy. Není potřeba hned zoufat, jestliže se s nějakým problémem setkáte. Na zdejším fóru se schází lidé, kteří mají nemálo zkušeností z různých oblastí teraristiky a určitě vám rádi pomohou s řešením právě toho vašeho problému. Na druhou stranu zase vy můžete svou radou pomoci někomu jinému. Pro snadnější komunikaci používejte především vědecké názvy taxonů a své otázky se snažte formulovat co nejpřesněji. Budeme rádi, pokud se zdejší poradna stane i pro vás místem, kam se budete rádi vracet.

To zdůrazněné tam je schválně - jak definovat problém? Určitě ne tak, že to vyhodí vyhledávač po 3 vteřinách hledání! Chce to nějakou snahu, ne všechno dostat anservírované do klína... Pokud Vám jde o zkušenosti chovatelů, no prosím, ale MUSÍTE to napsat.

VH

Pro VH - no, nebavili jsme se o tomto tématu lehce včera? :-)
Budˇ jsou ti mladí tak líní si dát práci informace samostatně sehnat,nebo si snad vůbec neumí poradit jak dál, když narazí na malý problém , že nemá odpovědˇ hned po prvním kliknutí.
Pamatujete si vystarší kolik času a jaké úsilí bylo třeba vynaložit na sehnání informací ? Ano, stálo to někdy dost námahy, ale taky se během hledání jedné odpovědi narazilo na spousty jiných informací které si člověk uložil do paměti a pak se mohly později hodit.

Přesně tak, tež si říkám proč se lidi ptaj na něco, když mají odpověď hned po vyhledání na první straně v prvních 5ti odkazech.
Já když chci něco vědět, kolikrát projdu na netu 10, 20 ba i vícé stran ve vyhledávači a X různých odkazů na stránky abych se k nějakým informacím dostal.
Nechápu proč to nezvládnou i ostatní, klikání myší je asi velice namáhavé a pro ten ukazováček velice bolestivé, nebo ja nevim :-D.

Ondro,udělal jsi naprosto správně.:-)
Informace,které jsem našel ze pár vteřin jsou podle mého dostčující k tomu,aby si dotyčný uvědomil co konkrétně potřebuje vědět.Po vypsání všech informací k chovu se pán zeptal jak je to s agresivitou hada.
Stačilo se zeptat na začátku a bylo vše jasné.:-p

Tak ono těch 30 zdaleka nejsou všechny extra kvalitní, ale i Cerha, Kocián nebo Bruins mohou v začátcích pomoct se zorientovat.
V zahradě odebíráme německé časák, což mi moc nesedí, páč NJ nevládnu, ale naštěstí už dva roky berem i něco v AJ. Spíš moc není čas to přelouskat, páč ani v AJ nejsem žádnej "Bond":-).

Já mám knih jenom pár, respektive jenom pár kvalitních (Complete guide to Rhacodactylus, Ještěři od Vergnera a Chameleoni od Nečase...), zbytek právě Bruins, Cerha atd. Ale ty "bible" co stály nemálo peněz mi to naprosto vynahrazují a hlavně obsahují i věci co člověk na netu nenajde;-)

Dal jsem si práci :-D a podíval se na stránky Dr. Lipenského, kde nabízí za směšnou cenu monografii , kde se člověku dostanou celkem vyčerpávající informace. (Adresa: hadi.htm) No a co sekousání týče, tak hadi, které jsem dříve choval se krásně nafukovali, ale kousání žádné. Jinak na mazlení nic moc,neváhají použít análky , ale v pěkně zařízeném terárku s bazénkem super pozorování. Doporučuju.

KLESIUS, T.: Die Vipernatter Natrix maura
Nové díly z německé edice teraristických příruček ART FÜR ART, kde se jednotlivé díly věnují podrobně určitým druhům nebo rodům. Jednotný rozsah 64 stran a asi 50 barevných fotografií. Cena jednoho dílu:
270 Kč

Neda mi nezareagovat, i kdyz jsem toto vlakno nekolik dni preskakoval, pac rybozrave a smradopustne uzovky osobne nemusim. Tazatel se nekam zasil a moralni pouceni z desitek replik, kterymi si davaji zapravdu zkuseni chovatele, se zrejme minulo ucinkem. Jiste tomu budou nasvedcovat podobne vlakna v budoucnosti. Nicmene jsem jenom chtel dat zapravdu nazoru, ze ctenim, a nejlepe ctenim opakovanym, dostava do sebe clovek informace nejen o predmetech cileneho zajmu. A proto vedle z hlavy citovanych pasazi o hroznysovitych umim z pameti vyhrabat i state o podezrelych uzovkach podle Bruinse anebo Griehla vcetne prislusnych obrazku.

Kubiiiku, zkus(-te) si dva-trikrat precist trebas toho tenkeho Klause Griehla, Hadi. Da se to stihnout v rozumnem case v knihkupectvi. Pak se zeptej na zkusenosti s agresivitou, o ktere se s Tebou (Vami) zdejsi "poradnaci" radi podeli.

Omlouvam se za to mudrovani. Jsem dneska asi nejak rozcitlively...

Dělají to obecně všechny "vodní" rybo/žabožravé užovky po celém světě. V menší (někdy i větší :-)) míře toho jsou schopny i ostatní druhy hadů. Třeba některé korálovky by si v tomhle s natrixkama mohly podat ruce.
Časem by si ale měly zvyknout a přestat - záleží i na způsobu braní. Nejvíc je to cítit lokálně, v místě "dopadu" - to jde cítit dlouho... Na dálku to až tak moc nesmrdí. Ikdyž smrad je jak známo relativní pojem.

zdar:-D je vidět,že jsem o dost přišel:-D
Kubíku-nevěš hlavu i v dnešní době se knihy dají sehnat a to velmi lacino:př.výprodej knih z knihoven cenová relace do 10kč a taky antikvariát v kterém najdeš i stará AT,Živu apod.
Co ti tu ale nikdo nenapsal je ,že Natrix maura je v ČR pomalu nesehnatelná a je asi jediný problém tak zdar Pošuk

chci dát na dno takovej světlej jemnej písek...

...to asi nebude dobré, Uvědom si, že ti budou žrát ryby, případně rybí maso, které protáhnou tím jemným pískem a budou mít tlamku plnou písku. Tato zvířata hojně využívají vodu v nádrži, takže po vylezení se obalí pískem, poté opět vlezou do nádržky a budeš mít víc písku v bazénku , než na dně. Volil bych spíše štěrk. Jinak je třeba si o nich opravdu něco přečíst, protože např. vzhledem k jejich vztahu k vodě, dále řídkému trusu apod. bych raději volil skleněné terárko (snažší údržba), nebo voděodolnou úpravu toho tvého.

Ja nevim, nechoval jsem je, ale tak nějak. Ale pokud je chceš kupovat ve zverexu, tak neverim, ze je budou zimovat ... :( Poud je to opravdu ona, tak se obavam, ze nebudou v extra stavu... Ja bych se takovych hadu trochu obaval, radeji bych sel do nejakych snaze chovatelnych vodnich druhu, jako jsou uzovky rodu Thamnophis, Nerodia a dalsi.

VH

moc se mi zalíbila thamnophis marcianus

terárium uzpůsobit na výšku a na celeém dně udelat jezírko nad kterým by byly různé věřve a převysy

Počítám, že do měsíce až dvou by bylo po ní...

Potřebují relativně suchý substrát.

Jak píše VH, pro vodní užovky určitě terárko na plocho. A bacha většině vadí přemokřený substrát.

Ta maura mimochodem zas nijak náročná není, pouze je třeba dotovat vit.B při krmení převážně rozmraženými nebo i čerstvými kaprovitými rybami. Bez zimování funguje celkem slušně taky (samo až na množení, i když ani to není stopro bez šance). Ale lze zimovat jen velmi mírně, obzvlášť u jedinců z Maroka, ale ani to španělské nebo francouzské středomoří není nijak drsné.