Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov cvrčků - začátečník

Ahoj Všem;-) Nejsem žádný velkochovatel, ale když vidím cenu za krabku cvrčků, přemýšlím o tom, že bych je začala chovat. Myslíte si, že to má cenu, když mám 1,1 Rhacodactylus ciliatus a 0,2 Lepidodactylus lugubris? Pokud ano, s jakým druhem? Aby moc necvrkal a nemusela jsem se bát, že mi zamoří dům a nejlépe se množí. Jak velké insektárko a s kolika násadami začít? Moc děkuji! :puff:

čau chovám cvrčky banánový/stepní oproti cvrčku domácímu cvrkají minimálně, nejsou tolik náchylní na choroby takže neumírají, když mají větrání ani moc nesmrdí, rozmnožujou se stejně dobře jako domácí a jsou větší než domácí. Choval jsem je i pro jednoho chameleona, nicméně teď už máme chamíky 3 a za týden dorazí 3 gekoni a myslím, že to uživím v pohodě a ještě nějaký cvrčky prodávám známým. :-D jinak ani hygiena nemusí být nějaká přehnaná. Já čistím nádrž jednou na 40 dní jinak jim každej den vyhodím starej lupen zelí dám novej dosypu krmení a je to práce na 5 minut. Je pravda, že jednou mi celá kolonie vymřela asi velká vlhkost = špatné větrání = plísně a já nevim co. To je pak pěknej opruz začínat od znova :-( ale z chyb se člolvěk učí a postupně vše vychytá. :-)

Ahoj,
mohl byste mi napsat víc informací jak začít s chovem těch cvrčků? Kupuju chameleona a chtěla bych proněj chovat cvrčky ale nemám s tím zkušenost. Tak by se mi hodilo pár rad do začátku. Předem moc děkuji,můj email je P.L.S.M@seznam.cz.
Ahoj Lucie

jojo tartaráty mám doma taky jen pro okrasu. U mladejch chamíků po jediným krmení tartarama zůstal jeden šváb asi tři týdny a cvrčci mizí do deseti minut. Phelsumy to nežerou, oedury a ciliáti taky ne. Dubie nemám, nesehnal jsem když to bylo aktuální a tak rozjíždím blaberus giganteus. Ještě chovám banánový cvrčky jelikož je potřebuju pro odchovy a malý zvířata. Jednodenní cvrky nikdo neprodá. Nimfou dubie nebo gigantea lygouše nenakrmím. :o) Cvrčky jsem hodil do kuch. skříňky od ikey, Svítím 12hod žárovkama teplota 28°C v noci pokojovka. Přez dvířka cvrčky není skoro slyšet a smrdí jen když se otevřou. Bimaculáti jsou slyšet přez všecho a domestiky bych v baráku honit nechtěl. Jenom práce je s cvrčkama 2x denně 30minut. Pár cilíků a lepidky bych řešil nákupem nebo mikrochovem v jednom akv a jednu odchovnu. Když to bude nad terárkem je to skoro zadarmo ale chce to 2x denně se věnovat malejm nebo počítat se strátama.

Jj, ciliáti šváby nežerou, což ale není až tak překvapující. Jestli jde jenom o pár ciliátů a lugubrise, tak je podle mě mini chov zbytečná práce...cvrky bych nakupoval, klidně ve větším množství a jenom skladoval a krmil...když vezmu v potaz intenzitu krmení ciliátů a fakt, že si rádi dají i přesnídávku, tak bych chov zavrhl:-)

ahoj, tak takhle jsem měla podobnou úvahu, jen tak si je uskladnit na měsíc. Jenže jim musíš dát stejné podmínky, jako kdybys je chtěl chovat. Jinak ti umřou. takže teplo, dostatek větrání, potravu - zelenou /ovoce, zelenina/, sem tam např. psí granule.

Já to mám tak, že mám mám velkou plastovou bednu, do víka jsem vyřízla otvor a vlepila muší pletivo. na dno ubrousek, pak plno pláství od vajec a tam je mám naskladované. V menší bedně plastové mám menší cvrčky, do středáků, ty chtějí víc vlhkosti, tak je sem tam porosím. Ale všichni mají dostatek větrání, tepla /bedny stojí na topném kabelu a jsou u radiátoru/, světla a potravy.

Pokud jim toto základní nedáš, tak uvidíš, že přežijí jen ty nejodolnější a plno jich umře. Je jedno, jaké stádium si kupuješ, podmínky pro přežití skoro stejné. Iveta

Naskýtá se tu možnost chovu cvrčků domácích.Podle mých skromných zkušeností můžou při pokojové,i nižší,teplotě vydržet docela dlouho při životě s tím,že se nemnoží,ba ani moc nerostou.Zkrátka se jim bez velké újmy pozdrží vývoj.Zápor celé věci je v tom,že když jich pár uteče,tak si můžou počkat na lepší podmínky a nekontrolovaně se kdesi rozmnožit.Jinak mně ale banánoví cvrndi doma měsíc normálně vydrží.Ve dne je vyhřívá zespodu terárko a vnoci mají pokojovou.Krmení,jak říkáš,psí granule a něco zeleného.Když je nablízku dobrý chovatel a má zdravé cvrčky,tak se mi vyplatí pro ně jednou či dvakrát za měsíc dojet.Takový cvrk vydrží o hodně dýl,než několikrát přesypaný,přeposlaný, přebalený a přechladlý.Nehledě na to,že u osobního kontaktu s chovatelem,navážete jakýsi vztah a za stejnou sumu dostanete dvojnásobné množství krmení a když trefíte správný čas,kdy ruší vykladené bedny,máte i pro sousedovic slepice.To se mi opravdu stalo a já domů táhnul kýbl hmyzu.Nakrmil jsem si,rozdal něco pavoukářům a po pár dnech to dostali ty sousedovic slepice.

No bezva ty na to jdeš líp,já koupila uš 80 cvrčků nevím doma mám problém dělají rachod a vůbec nekladou vejce.Co si myslíš o sarančeti stěhovavém,prý je chov podobný a necvrká,Já si chci pořídit Agamu ale musím mít krmení tady neni možnast vždy koupit.:-)

Co si myslíš o sarančeti stěhovavém,prý je chov podobný a necvrká

Rozhodně potřebují mnohem víc světla a vyšší teploty, takže jejich chov je poměrně ekonomicky drahý (ideálně 16 h vysoce intenzivní světlo 2-3000 luxů a teploty okolo 30 a více (lokálně) - nejlépe nějaká výbojka min. 100 W). Jenom energie na jednu klec vychází při výše napsaných podmínkách a běžnému tarifu na 250-300 Kč měsíčně. V jedné střední kleci neuchováš víc než 150-200 ks dosp., 300-500 středních (potřebují prostor na svlek atd.), pro malochov je to poměrně složité a navíc prostorově náročné (poměrně vysoké klece na chov a odchov - min. 3-4 ks /= měsíčně cca 1000 Kč a více za energii = 300-400 stř. sarančat za rozumnou cenu/, aby se dali trochu točit, jinak se ti tam ušlapou). Jednodušší je si najít v okolí dodavatele, který je schopen pravidelně dodávat stř. saranče za cca 2,5 Kč (oproti běžným 3,5-4 od prodejců na burze až po 6-9 ve zverimexu...). Protože je samozřejmě lepší chovat je ve velkém (aby to bylo ekonomické) než v malochovu, kde ti cena vyjde skoro nastejno a máš s tím spoustu práce.

no u mě je to dobrý, jedo plato na dně a dělám takhle banáňáky v 20tkách v pohodě, když zdrhne jeden nebo dva superskokani tak to neřeším. Krátkokřídlí z toho dokážou zdrhnout spíš, hlavně samci jsou skákavý mrchy. A domestiky sou taky dost potvory, oproti nim je bimakulát a banáňák velká tlustá bečka co se skoro nehýbe.

Ahoj,

potřeboval bych "poradit" proč zrovna šváby (Blaptica dubia) nějake ty + a - co se například stane,když nějaky uteče a jestli se množí i při nižších teploták 22-24°C řeším ten sami problém jako zadavatel ještě se rozmýšlim mezi cvrčkama a Blaptica dubia.JE to blbý dotaz ale:?: doufám,že někdo pochoví a poradí :-[

kdyz utecou tak casem uhynou - nemnozi se v byte, chtej vyssi teplotu i vetsi kolonii. 20-24 prave ze nestaci - idealni je cca. 28. Mame chovne bedny na terrku s vousatkami, takze pres den tech 28 mit budou, pres noc to klesa na pokojovku - neni to uplne idealni, ale mnozi se. Produktivita je relativne nizka - je potreba vetsi kolonii a hodne trpelivosti.

Tak já jsem si založil taky chov dubie,a není s nima žádný problém.V žádném případě nesmrdí,nedělají rámus,a spokojí se s málem.Údržba je jednoduchá.Jsou všichni na platech od vajec,tak si dám bedýnku do vany a jako včelař vyndám plata.Trus vysypu a je čisto.Musíš to jen kontrolovat jestli je dost žrádla a jestli tam nejsou nějaké zdechlinky.Teď přes léto jim ani netopím,protože je mám na polici u stropu,kde je teplota vyžší než pokojová.Přežijou i v normální pokojovce,ale nechce se jim pak rozmnožovat a vívin je taky pomalejší.Ale nevím jestli se vyplatí chovatelům ještěrek je chovat,protože než začnou plodit,tak to docela trvá,a než jdou na skrmení a nebo na prodej,tak to je běh na dlouhou trať.Proto si myslím,že tu kolonii dřív skrmí než se jim něco urodí:-p.Je třeba trpělivost.A dominiku577 nechtěl by ses zeptat ještě na něco v jiném vlákně?Nebo založ ještě jedno.Je jich tu málo.:-DA když zabrouzdáš po internetu,tak najdeš o švábech úplně všechno.Tak z toho nedělej vědu.Na zbytek ti odpověděl lucifer.

Tak me svabi jedou celkem rychle a nejlepe dubie, zapach vubec zadny, mam je na terarku, takze teplota ok. Ale cvrcci to je jina, :) driv jsem s nima krmil hodne, takze jsem jich doma mel po kyblech a i pri spravnych teplotach atd. byla velka umrtnost a to pak smrdelo. Rozmnozit se mi je povedlo vzdy kdyz jsem chtel akorat nejdyl mi kolonie vydrzela 14 dni, pak si asi rekli ze vymrou. No tak jsem se na ne asi vybodnu ted to zkousim naposledy.

Doporučil bych pozornosti Blaberus discoidalis.
Chov úplně jako dubie, vůbec nehcípají (pripadají mi takřka nesmrtelní:-), tím podstatně míň smrdí, méně jim vlhnou proložky, žerou i otruby. Nevýhody: o trochu pomalejší množení a jsou trošku větší.

Můžeš je tam nechat, ale počítej s tím, že budeš mít velké ztráty a víc než málo problémů, dosp. chtěj sucho, mladí vlhčeji ap., takže nejjednodušší je po pár dnech kladičku vyndat a dát tam novou. A prcky nechat líhnout zvlášť. Stačí třeba jen 4 bedýnky navíc nasazené vždy cca po týdnu až deseti dnech, když se začnou líhnout první mladí z kladničky. Potom až odrostou (po měsíci jsou z nich menší střední cvrčci - teda podle teploty) je zas můžeš sesypávat do velké společné bedny, kde postupně dospějou. To je takový nástin malochovu, kde ta produkce není moc velká, ale pro doma a pár gekonů to v pohodě stačí a ještě ti zbyde.

Tak to mě ani nenapadlo, že by někdo chtěl vypreparovat jednotlivá vajíčka z kladničky.:-D Samo, přendavá se celá kladnička a nechává se v jiném boxu po celou dobu než se dolíhnou všichni prckové (prostě pokud je kladnička týden u dospělců, tak se pak prckové líhnou od prvních vylezlých taky ještě minimálně týden).

Ja bych se tu zeptal... znovuobnovil jsem si chov cvrcku, nehodlam vychovavat cvrcky az do dospelosti, jde mi jen o mala stadia od mikro po cca 0,5cm cvrcky, chvili slo vsechno dobre, cvrcky mam na folii chovam v takovym poloseru pri teplote cca 28stupnu, cvrcci se mnozi, kladou, jenze...
obejvili se mi u cvrcku jakysi maly musky, nejdriv jen par v jednom boxu, ted je mam vsude, kdyz prendam kladiste do lihniste a po par dnech prohrabnu substrat tak je plny cervu, kteri mi zerou ty cvrcci vajicka, takze nejenze se mi cvrcku lihne malo, ale mam mnohem vetsi produkci tech musek a hlavne je mam vsude po byte coz me uz celkem leze na nervy..Zkousel jsem kladiste mimo dratenyho pletiva pretahnout nejdriv jeste puncochou, ale cvrcci to v mziku rozkousou.
Pocitam ze problem bude v zamorenym chovu uz od dodavatele a s tim ze si s kazdou novou varkou dospelcu doplnuju domu novy musky..

Nejakej napada jak se tech svini zbavit? Nebo jak zaridit aby mi nekladly ty svy larvy do kladiste?
Jinak jako substrat do kladiste pouzivam lignocel, s rselinou jsem mel v minulosti problemy s plesnivenim..

Asi to budou nějaký smutnice. Chov zrušit, boxy vyčistit, kladiště vyházet a dát nový, nedávat lignocel, ale rašelinu. Až tam budeš dávat nový cvrčky, tak je nejdřív vyklep z těch původních proložek do nějakýho boxu a do toho chovnýho už dej jen samotný cvrčky na čistý proložky. A do okolí boxů si dej pro jistotu pár takovejch těch žlutejch lepivejch lapačů mušek.
Když budeš mít čistou rašelinu, bez nějakýho bordelu a nebudeš to mít moc přemokřený, pravděpodobnost, že začne plesnivět je mnohem menší než u lignocelu.

myslel jsem si, ze to dopadne takhle. Uz jsem to zredukoval, cvrcky dokrmim, do ty doby pojedu bez kladist a pak to udelam jak rikas, mam takovy ty samozavlazovaci kladiste, 2 misky v sobe, s knotem..S raselinou jsem tohle ale nezkousel, plesnivela mi kdyz jsem vlhkost udrzoval rucne.
Mucholapky mam rozveseny..

A jeste otazka, kde se daj sehnat novy ty prolozky od vajicek? sice kupuju vajicka po tech 60kusech, ale nemam takovou spotrebu vajec jakou bych potreboval:D

Četla jsem, že gekoni milují švábi Nivela. Ale zatím je nechovám, nějak se mi je ještě nepodařilo sehnat. Došli mi cvrčci a zkouším dávat Ciliatum dubie, malé nymfy, snažím se jim vybírat ty čerstvě svlečené, dávám do krabičky v terárku, aby se nezahrabali do substrátu, jeden gekouš po nich jde jako divý, druhý je takový vlažnější, ale myslím že si zvykne.
Jinak cvrčkové. Nějaký čas jsem je chovala, ale pak mě to přestalo bavit, protože to je docela na hlavu. Měla jsem velký box (50x40x35)na dně hobliny a proložky od vajec. Dala jsem tam krabičku s vlhkým lignocelem a samice kladli jako divý. Za 2 týdny byla krabička plná. Neustále se musí udržovat vlhká, jinak vejce chcípnou. Pak, když se ti začnou objevovat malý cvrčkové, vyndat pryč, dávala jsem je do plastovýho kyblíku od křupek, v průměru plácnu 20cm měl, na výšku taky 20, takže jsem to ani nezakrývala. Tam dostali na dno opět vrstvu hoblin (kvůli izolaci, nesnáší zimu od podlahy),vatu navlhčenou vodou na pití, krmení a měli tam kartony natrhané na kousky a srolované do ruličky, aby se mohli schovávat. A každých 14 dní jsem zakládala nový kýbl s prckama, když povyrostli tak na 0,5cm dala jsem je zpět do velkého boxu. Ale problém je pak s čištěním toho boxu, jde to hrozně blbě když jich tam je tolik, zabere to strašně času. Většinou jsem posbírala mrtvoly, vyměnila proložky od vajec a jelo se dál. Ale výnosnost prcků nebyla moc velká. Ale pro pár kusů se to dalo v pohodě zvládnout. Jeden čas jsem s tím krmila 4 hladové agamy, 2 pagekony a 15 sklípkanů. Jo a začínala jsem řekněme se 4dcl s tím, že jsem občas na burze dokoupila.
Pak jsem si ovšem pořídila dubie, zjistila jak je to s nima jednoduchý a nenáročný... pouze vyndavat mrtvolky a za půl roku máš švábů, že nevíš co s nima. Navíc narozdíl od cvrčků jsou zticha a neskáčou, takže mi ani jeden nikdy neutekl.
Možná by stálo za to zkusit ty zelený - Panchlora nivela. Ale ty už lezou po skle. Takže je třeba to hlídat víc.

Už tady je o tom napsáno celkem dost. Tak si to kdyžtak zkus najít.
Ale něco ti napíšu i sem.
Začíná to kladištěm, tam jsi to měla v podstatě v pořádku, ale lepší je zakrýt krabičku nějakou síťkou, tím se počet vajec ještě zvýší, protože ostatní cvrčkové je nebudou vyžírat. Další věc je, nenechávat to kladiště v boxu u dospělců až do doby než se začnou cvrčci líhnout, ale vyndat ho do samostatný nádoby dřív (cca po týdnu) a do boxu k dospělcům dát kladiště další.
Pak když se prckové vylíhnou, potřebují ve zhruba prvních dvou stádiích vyšší vlhkost.
Když povyrostou psala jsi, že je vracíš do boxu. Já to pochopil tak, že do boxu k dospělcům. Pokud ano tak to je chyba, páč cvrčkové jsou docela kanibalové, dá se to sice trochu redukovat kvalitní a pro ně vyváženou potravou, ale stejně se občas požírají. Takže míchat různý velikosti moc dobrý není.
Pro chov samotnej je potřeba dobře větranej box, ideálně s teplem od spodu.

Já už o nich přemýšlela :) Ale mám problém s tím, že lezou po skle, plastu a asi i lítají pokud se pamatuju, pokud by mi něco takovýho doma uteklo, tak by mě naši zabili... četla jsem někde na netu, že hlavně nymfy mají tendenci lézt k víku. když se to dobře zabezpečí, zdrhají?

No hele sice po skle lezou a nejsou ani tak uplně pomalý, a lítat taky uměj, ale není to tak, že otevřeš box a vyletí ti roj švábů jak much. Já je teda nechovám, měla jsem jenom teď na zkoušku jednu "dávku", tak nemůžu nějak generalizovat a machrovat:), ale z boxu mi fakt neuletěl (ani nijak jinak nezdrhnul) žádnej, i když jsem je dobu neobratně honila pinzetou. Jednou mi jeden vyletěl z otevřenýho terárka a přeletěl teda celej obývák (ale pak se nechal krásně chytit na ledničce:), a jinak jsem párkrát viděla nějakýho, jak si přeplachtil v terárku z listu a list, ale jeko že by lítání patřilo k jejich oblíbenejm aktivitám, to mi ani nepřišlo. A když už něco zdrhne, tak výhoda je, že to fakt hnedka chcípne, potřebujou docela vlhkost a jídlo, takže rodinka by spíš našla nějaký vysušený mrtvolky, když už;) (plus kdybys použila nějakej lehce oklamávací psychologickej fígl, jakože bys neprozradila, že to jsou švábi, ale nazvala to třeba broučkama, tak by jim ani případnej uprchlík tolik nevadil, protože jsou fakt pěkňoučký:))

P.nivea jsou opravdu laskomina a řekl bych že u všech zvířat, který je dokážou chytit (phelsumy, ciliáti apod.). Chov je celkem nenáročný, má to dva háčky a) jsou hodně aktivní, lezou po skle a lítaj, takže musí být dobře zabezpečená nejenom chovná nádoba, ale i terárko, protože z něj dokážou sebemenší škvírou utéct, b) krmí se ovocem, což občas znamená, že se v nádobě množí octomilky a je potřeba dávat radši menší kousky ovoce častěji, aby se tomu předešlo a nádobu mít pro jistotu zakrytou jemnou síťovinou, aby se nedostaly octomilky ven (ideální silonky nastříhaný na příslušný kousky).

Jinak co se útěkovosti týče, moje zkušenost je taková, že nejvíc utíkaj když je člověk ve sklenici loví, aby je hodil do terárka. Když jim dávám jídlo nebo manipuluju s chovnou nádobou, tak jich moc neuteče. Bohužel nějakej promyšlenej způsob, jak je vyndat z tý chovný sklenice a dát do terárka, aniž by jich pár neprchlo jsem ještě nevymyslel, takže prostě utíkaj. Pravdou ale je, že jsou hodně náchylný na zimu a sucho, takže často nevydrží ani do rána, fakt člověk nachází jenom uschlý jedince někde za gaučem.

Mně šli docela dobře chytit pinzetou. Sice ne většinou napoprvý, člověk si párkrát zalapá naprázdno, ale jak mají ty měkký křídla, tak za ně jdou dobře chytit. Ale je fakt, že já jsem to měla usnadněný tim, že vzhledem k tomu, že jsem je nechovala, tak jsem u nich ani neměla substrát, jen menší kousky zmuchlanejch proložék od vajec, takže jsem je vytahovala z nich. Ale na chov tohle asi není zrovna optimální..

Tak to samozřejmě záleží na tom, v čem je člověk chová, já je mám v pětilitrovkách od okurek, což lovení pinzetou dost znemožňuje. Navíc když jich v tý lahvi je třeba 200, tak tam člověk jednou "hrábne" a vyrojí se hejno, takže na chytání po jednom ani není moc čas :-)

Tak to by byl asi trochu problém. Místnost ve které mám terárka má průměrnou teplotu přes den 25-28 a v noci 24 stupňů, je to zateplený a jen pro ně, navíc se tam díky terárkům udržuje hodně vysoká vlhkost, okno se rosí jako blázen. No raději s nimi ještě počkám... ve výstavbě je vlastní bydlení, tak to ještě nějaký ten čas zkusím s cvrčky a pravidlem Dubie pro všechny (Dokonce i pavouky už jsem na ně naučila :D)

Chci se zeptat, jestli máte nějakej fígla na to, když se vám cvrčci vylíhnou a vy chcete dát od nich kladiště pryč. Nedavno jsem měla první "malý" a to kladiště bylo uplně celý prolezký cvrčkama, čuměla jsem, do jaký hloubky (skoro na dno, kladiště vysoký cca 10 cm). Tak jsem to celý vysypala do malýho boxu a přebírala a přebírala jak popelka čočku a myslela jsem, že mě je*ne...

Jo, jak píše Terka, myslim tim ty narozený cvrky, takže těm se v tom zabránit nedá, když se v tom vylíhnou :-D
Jinak měla jsem tam to kladiště po vylíhnutí pár tejdnů a pořád se teda neměli k ňákýmu definitivnímmu odchodu z toho substrátu, naopak mi přišlo, že se tam zabydlujou víc a víc..

Zdravým . Hezky sem si početl. A hodně inf pozřel. Včera sem si koupil chameleona na burze zde v OL a koupil jen jednu škatuli cvrčků. Je to namíchané ale hodně je jich velkých. Tak sem dnes jezdil po zveráčích a zjistil sem že ve 2dvouch nemají nebot ty dve poslední krabičky co měli jich byla polovina scíplá.A dovezou až ve středu. Tak mám strach že do středy nevydržím. TÍMTO CHCI POPROSIT chovatele z OL kdyby měli navíc tak bych měl zájem. Děkuji mockrát pokud se někdo ozvete.

Já si pořídil taky chameleona pro změnu v OV a k tomu krabičku cvrčků za 70 kč do 14 dní byl obsah sežrán. Skočil jsem do zwerimexu a divil jsem se na dcl cvrčky neprodávají pouze na kusy a za kus 2kč. Takže ted chamík sežere cca. 10 - 12 cvrčků denně to jest za měsíc cca. 300,-Kč. Za cvrčka 2 kč je u mě zlodějina, tak jsem si objednal cvrčky 0,5 L a s poštovným mě to přišlo na 210 Kč. Ted mám cvrčků v plastovém boxu jak hnoje a cvrkají krásně v bytě a přemýšlím jestli jim musím dát kladiště když je nechci množit a jestli jim mám přitápět a zda by to zvládly i ve sklepě s 15 stupni. Doufám že mě žena nevyhodí aj se cvrčkama -o)))

Chtěl bych se zeptat. Před nedávnem se mi vylíhli mikrocvrčci. Dal jsem je do bedny bez víka, pod 1/3 bedny byla folie (na dně 29°C), rozsypal jsem granule a nakrájenou mrkev. Dal jsem jim tam ještě kousky proložek od vajec. V pohodě zřali, přes den byli na folii, k večeru na druhé straně od folie. Takhle to bylo 2 dny a 3. den jsem je našel všechny mrtvé. Čím by to mohlo být? Až potom jsem se dozvěděl, že mají mít v nádrži vlhký hajzlpapír nebo něco kvůli svleku... :-/

nevim, asi jo - ja jsem na cvrcky prd odbornik :-) Obcas si nejake odchovam, kladiste = vlhka raselina nebo lignocel v "pomazankove" krabicce - po nakladeni dam do plastoveho boxiku 20x20. Kdyz se "blechy" vylihnou tak kladiste jen vyklopim do toho boxiku, rozhrabu a necham tam - udrzuju mirne vlhke. Prihodim kus plata od vajec na ktere jim davam krmeni. Nevim jestli to delam dobre, ale lihne se to, roste. Presypu do normalni "cvrckobedny" az to nejsou uplne blechy ale 2-3mm minicvrcci.

- kdyz tak vic poradi zkusenejsi, tohle je pro mne hodne okrajova zalezitost ;-)

já mám cvrky v boxu z 18wat usporkou , ty mlady cca 3-5mm jsem přemístil do boxu a položil na box kde je ta žárovka , mají jen rozbité granule a ovesné vločky , z vrchu je cca 100děr a krásně to vevnitř rosí , jinak tam mám taky zmuchlaný toaleták na který denně leju vodu , mají cca 26 stupnu víc tam nebude. Zatím rostou ale pomalu.

Zdravím ,tak nějak sem zjistil dnes aniž bych chtěl že pjestuji i jakési mušky. Vylítlo na mě hejno jakoby mě to chtělo zežrat. O několik příspěvků výše se píše zrušit to a od znova.Někdo tam i píše že používá mucholapky. Já používám do kladiště lignocel tak mě napadlo jestli to tam ty mušky nenaperou když se přebytek válí v místnosti. Taková uvaha ,když vezmu lignocel co použiju na nové kladiště tak ho asi nejspíš první prohnat mikrovlnkou. To by je mohlo sejmout. Nebo má na to někdo ověřený recept jak se jich zbavit.? cvrčci- 4141f2d80b

VilemC - no okurky a mrkev tam dávám ráno a večer to vyhazuji takže spíš se to tam dostalo bůh ví jak. Dnes sem objevil další nadělení , narodila se mi další snůška a je snad 10x větší než ta první.Už sem dovezl další boxy. JJ je to super už nyní můžu říct pokud se o to budu starat aspon tak jak do ted tak budu nezávislý a ještě budu mít přebytky. Jinak všem mockrát díky za rady co ste sem vložily ,jen díky vám to funguje.

Zdravím Vás,
potřebovali bychom poradit k chovu cvrčků, když jsme je přendali z kladiště do líhniště, objevila se nám na rašelině plíseň, předpokládám, že to je moc velkou vlhkostí, jaká vlhkost by teda měla být ideálně v líhništi 70%? Nebo to je něčím jiným?

S tím souvisí i náš druhý dotaz, lze líhnutí dotáhnout do konce i s plísní nebo je nutné celou nakládku s vejci vyhodit? Díky Dave

Dobrý den, také jsem měl s rašelinou problémy ohledně plesnivění. Velmi úspěšně jsem přešel na vermikulit, který zaleji na začátku vodou a rosit už vůbec nemusím, naprosto bez plísně a starostí. Pytlík za pár korun vystačí na rok bych řekl. On ten materiál změkne a samičky jsou schopné do něj klást. Už jedu několik várek, ani jsem nedoufal, že se mi to povede... :-) Je třeba neustále kontrolovat a když uvidím prcky, tak krabičku, ve které je líhniště vysuším kuchyňským ubrouskem a nechám tam pár zmuchlaných kousků, aby se neutopili. Stačí opravdu jen málo orosené dno a je problém.