Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Geoemyda spengleri

Zdravím,
stal jsem se čerstvým majitelem dvou asi půlročních spenglerek. Jsou uchvatné, jsem z nich nadšený. Rád bych se zeptal těch, co tyto želvy chovají či v minulosti chovali na pár věcí.
1. Jaký substrát používáte v teráriu.
2. teplota chovu
3. pohlaví jste rozeznali v jaké velikosti?
4. krmení
Abych zamezil případným poznámkám o lenosti “něco si vygooglovat”, předem oznamuji, že jsem si problematiku na netu prostudoval a na základě těchto poznatků, jsem se zařídil. Teď chci zjistit, jak je to v reálu u jiných chovatelů.
Já osobně je momentálně mám v malém teráriu o rozměrech 45x25, jsou totiž ještě hodně malé – 4,5cm, pak půjdou do velkého. Jako substrát mám vlhkou hlínu+písek+lignocel. Uvažuji ale o rašelině s pískem. V terárku jsou úkryty z kokosových skořápek a kmen, umělá kytka, mělké misky s vodou. Mám tam malou žárovku. Zespoda mám top. folii a udržuji teplotu termostatem okolo 24C, na opačné straně terária je 20-21. Chovatel od kterého je mám mi doporučil, aby u mláďat nebyl pokles tep. pod 20. Krmil je holátky a dost často, mě žerou take každý den, mám je ale zatím jen 3dny, nabídl jsem jim cvrčky, žížaly a svlečeného moučného červa – všechno berou, jsou žravé a nejsou vůbec plaché. Chci je krmit hodně šneky, uvažuji, že bych si pořídil dospělé achatiny a krmil jejich drobotinou. Krmíte i plži z přírody, třebas vodními(plovatky), nebo jen tím co vychováte doma?
Předem děkuji za příspěvky k tématu

loading...

otografie želv máš odkud ? Jenom že jsou to mé fotografie želv které už bohužel nežijou. Byl to import z Číny,koupil jsem je na burze v Praze na Výstavišti ano v roce 2006. Dříve jsem choval spenglerky z Vietnamu a dělali mi radost 12 let potom záhadně všechny umřeli. V podstatě by neměli bejt vystavovány dlouhodobě teplotám nad 26 stupnů a měli by mít aspon 2 měsíční pauzu při nižší teplotách než během celého roku což je stimuluje k sexualní aktivitě. Bohužel odchovy jsem neměl ale plno mrtvích plně vyvinutých želvyček které se nedostaly ven z vejce. Choval jsem je v teráriu 100x50x50 na rašelině smíchané s lignocelem a na povrchu rozložen rašeliník+ miska s vodou o průměru 20cm. a hloubce 7cm. Teplota 22-25 max. 27 léto, zima 20-22, min.18 stupnů. pro zdárný chov určitě krmit žížalama a šnekama atd. jak bylo již napsáno-je to důležité aby se rozmnožovali.Krmyl jsem 2-3 týdně, dospělé želvy, mládata 5-6 týdně. Žádné vitamíny jsem nepodával jen občas posipal sépiovou kostí nebo vaječnýma skořapkama. V zimě bohužel dostávali i myšata. Na závěr jen že jsou to krásné želvy které se při správné péči a dodržení pár zásad celkem snadno chovají, jsou velmi čilé a zábavné a při dodržení klimatického klidu (snížení teploty aspon na 2 měsíce)+ krmení nejlépe živé z přírody(žížaly,šneci a drobný hmyz i zdárně rozmnožují.Přeji hodně zdaru při chovu těchto velice zajímavých želv. Snad se mi podaří si je opět pořídit :-)

Ahoj, paráda, jsou moc pěkné. Já mám samce od r. 2005, byl to nějaký dovoz, samice mi odešla po týdnu, on měl taky nějakou plíseň, to jsme zvládli a od té doby je OK. Jen nějak sháním samici, ale upřímně až letos trochu úporněji - z různých důvodů. Mám ho v terárku (80x35) na směsi lignocelu, hrabanky, kůry a rašeliníku, vlhko, ale teplota dle místnosti - přes den i 30, v noci i pod 20, přírodní úkryty a kytky (nic origoš, zelenec a epifyta, co se mi teď úplně vykouřil název), přichyceno různě na stěny, svítím slabým UV. Občas ho vidím ve vodě (bazének cca 10x15x5). Občas má vnitřnosti, tu a tam myše, ale úplně nejvíc miluje žížaly - nic nechovám, vše kupované (v zimě), v létě vše z přírody. Kdyby někdo věděl o samici... Jeden čas jsem u něj měl terrapenku a hrozně ji miloval;-) Přeju hodně radosti

Dobrý článek je o nich v jednom čísle časopisu Terarista, tuším z 2001, ale ten ročník je bez záruky. Robimaus je má na burzách za aktuální akční cenu 29 Kč.
Na jedné přednášce říkala Irmtraud Jasser-Häger, že u nich má na spodku vrstvu keramzitu s vodou, na něm mřížku, aby se do toho nedostaly, na ní pak mech rašeliník, někdo jiný zas jako substrát používal s úspěchem opadané dubové listí.
Krmení zřejmě založené hlavně na žížalách a hlemýždích.

Ten samec č1 je od Huga. On je už nemá.

Ještě taková zajímavost čeho jsem si všiml. Když jim rosim, tak nejen že vylejzaj a koukaj co se děje, ale dost často se snažej napít, ikdyž mají trvale k dispozici misku s vodou. Zřejmě v přírodě nemaj dostupný trvalý zdroje vody, tak jsou zvyklý pít napršenou vodu.

Zřejmě v přírodě nemaj dostupný trvalý zdroje vody

To bych teda oponoval, kdo viděl nějaké lokality, např. známé Tam Dao v sev. Vietnamu, může potvrdit, že najít tam zdroj vody je asi ten nejmenší problém...

...což nevylučuje

jsou zvyklý pít napršenou vodu

Proč by ji nevyužily, když tam prší často.

Můj postřeh k věci, spenglerky máme naložený tak obden v misce s vodou, jednu nebo dvě (víc se jich tam nevejde, ale teď tam mam stejně jen dvě holky a samec je u jiných samic), jak kdy, ale rozhodně ji využívají poměrně často a samozřejmě do ní stejně tak často odkládají trus.

Nějaké info (byť negativní)
I když jsem je v misce s vodou moc neviděl, každý den tam zanesly substrát. Jednou za 3-4 dny udělaly do vody bobek. Pokud bobek udělaly mimo vodu, tak to byl první varovný příznak problémů. Další příznak nemoci bylo zešednutí očního bělma.

K teplotám: Teploty přes 25°C snášely dobře - na první pohled, ale všechna onemocnění a úhyny následovaly tak měsíc, možná dva po vedrech (max 27°C po dobu +- 14dní). Netrvrdím, že to musí souviset, ale alespoň noční pokles na 20 bych doporučoval.
Jednalo se o importy odchovy budou asi k teplotám tolerantnější.

Ještě neveselé fotky - játra, po pitvě, min. 2/3 byly nefunkční. Bližší komentář, možná přidá Petr60, či Jabula.

Není to sice nijak ideálně ostré, ale vypadá to jako cysta motolice nebo tasemnice. Teoreticky s tím může zvíře žít několik let bez problémů stejně jako uhynout zcela neočekávaně a náhle. Může to být ale i něco jiného, musel bych to vidět na vlastní oči pod lupou. Ta játra na prvním snímku se zas nezdála mít až tak strašlivou barvu - játra želv uhynuvších na akutní hepatitidu, které jsem viděl při pitvě, byla žlutobíle kropenatá, prý lipidoza, normální barva je červenofialová, u samic během tvorby vajec prý často celkově nažloutlá - do vejcete se vráží dost tuku.
Zešednutí očního bělma by teoreticky mohlo být způsobeno vysráženým cholesterolem, ukazoval to jednou kolega z Maďarska u Staurotypus triporcatus krmených krysami (- prý příliš tučná strava). Chtělo by to fotku osrdečníku daného zvířete, úhyn v krátké době po vysokých teplotách by mohl být něco jako infarkt (i vcelku mladá želva může být kardiak a trpět i jinými doslova civilizačními potížemi). Málokdo si uvědomí, že zvířata v teráriu mohou být silně a dlouhodobě překrmovaná, ono to chovateli dělá radost, jak krásně baští, ale v přírodě musí vyjít s mnohem chudší stravou a dost se naběhat, než se pořádně nažere. Docela rizikové je pak dlouhodobé skrmování velkého množství ovoce, např. banány mají v sobě plno tuku, cukru a draslíku, minimum vápníku a vlákniny atd. I Geoemyda spengleri, byť je hlavně masožravá, by měla mít nějaký podíl rostlinné potravy, nejlépe nějakého listí. Larvy potemníků v sobě mají jednak nevhodný poměr minerálů, jednak dost tuku. Myšátka, byť se to nezdá, nejsou nijak zázračným zdrojem vápníku, tedy pokud nejsou čerstvě nakojená - kostra myšete je převážně chrupavčitá, ale zas vynikajícím zdrojem stopových prvků, a jiných tzv. "mikronutričních elementů". Ale překrmovat jimi bych nedoporučoval, nadto asi hlavně pro samici po páření. Ideální jsou žížaly a hlemýždi, to se konec konců všeobecně ví.

Na 1. obr. je pouze levá 1/3 jater, která byla prorostlá asi +- 15 cystami do velikosti 5mm (obr. 1. a 2) větší část jater byla změněna v "žlutavou hmotu" viz. obr. 3. Cysty dotýkající se plastronu zanechaly stopy i na kostech, takže se jednalo asi o dlouhodobý problém.

Ke krmení zeleným: žádná z mých želv nikdy nic zelenýho nesežrala, pokud po tom nelezl nějaký plž. Plody přijímaly dost individuálně.

Aha, takže zvíře "jelo" na třetinu jater. To je možné, pak ale opravdu stačí nějaká i nevelká zátěž a může se ředit formalín. Jestli cysty zanechaly stopy na kosti, tak to byl problém nejen dlouhodobý, ale i opravdu závažný, z fotky jsem to nepoznal. Teoreticky by tahle věc byla řešitelná chirurgicky, ale s cca 60 - 80 % rizikem úhynu a musel by být nějaký náznak, že se hledá ausgerechned tohle. Po odstranění cyst a špatné jaterní tkáně by teoreticky (podle výsledků z obdobných operací u lidí a jiných savců) ten zdravý kus mohl doregenerovat do funkčních jater. Jen účet za takovou operaci + doprovodná vyšetření by vyšel dráž, než je cena daného zvířete a stejně by tu byla větší pravděpdobnost úhynu, než úspěchu.

Cau, pokud by mel nekdo z vas mlade, rad bych je eventuelne koupil. Kdyztak SZ:)
Abych nebyl OT, sou fakt paradni, neco jako Terrapenky, ty bych taky chtel:)
Obdivuju vas, s tema pitvama, ale je pravda, ze jedine tak, se dozvite, na co dane zvire uhynulo.
Jen bych se v nem asi nemohl hrabat, pokud bych k nemu mel citovy vztah a mam slaby zaludek.
Chodite jeste do prace, nebo vas zivy zelvy:D
Opravdu nadherne zelvy, jen bych se bal pri te vlhkosti nejakych plisni, merite nekdo vlhkost? Urcite je nutna dobra cirkulace vzduchu.

Já budu trošku OT, nicméně pro zajímavost a z nostalgie. Sprenglerky jsou typický případ želv které doplatily na svou snadnou dostupnost a nízkou cenu. Svého času(cca 15let zpět) jste mohli na jakékoliv burze mít podle libosti malé, velké, tlusté i tenké a to za cenu pokud si dobře pamatuji, nepřesahující 300-35O,-Kč.
Sice mám o jejich chovu jen povšechné znalosti, ale je to ideální želva pro letní vlhký kapku přistíněný venkovní výběh. Přestože jsou relativně chladnomilné a venku vykazují spíš soumračnou aktivitu, je potřeba jim dát možnost vyhřátí respektive dát jim možnost výběru. Držím palce a doufám v odchovy.

Tak zdržují se spíše v teplejší časti, někdy se dokonce vyhřívají v blízkosti žárovky, kde je i k 28C. Moc se neskrývají, jedna snad vůbec. Zpočátku se schovávaly více, ted už jsou "otrkané" a nebojácné. Jsou extrémně žravé, krmím je převážně žížalama- ty zbožňují.

á je mám na rašelině. Z kůry mají úkryty, které hodně využívají. Teploty mám mnohem nižší. Mám je v chladné chodbě, teď přes zimu mají pod dvacet°C v noci to klesá tak k patnácti, v létě to jde tak k 23°C. Na druhou stranu, kamarád je má v teplém pokoji celoročně a taky mu fungují dobře, takže těžko říct jak na ně. Jestli je ten člověk odchoval a radil ti držet je v teple, tak bych dal na jeho rady. Moje teď přes zimu skoro vůbec nežerou a celkově mají útlum.

Krmím různě vším možným co se hejbe. Žížaly, myšata, moučný červy, slimáci. Šneky dávám míň. Většinou jim jen ukousnou část vylezlou z ulity a zbytek nechaj.

Jestli můžeš hoď sem foto. Rád bych se pokochal prckama.