Už jsem sem ty fotky dával, ale snad nové odkazy nebudou vadit.
Konečně to vypadá, že našim zelenicím dokončujeme nový web, tak tady je malá ochutnávka...
Fakt pěkný fotky máš
moc paradni fotky ....klobouk dolu.a krasny chovanci celkove
panabeka . . :) pekny zaciatok. A beta stranky uz je vonku?
Áchjoo škoda , že mi sem nejdou dát fotky
skor je skoda ze to nevies
Pěkné . BTW. Jak dopadlo páření?
Díky. Samice bohužel nezabřezla, takže to zkusím ještě někdy na jaře, tak uvidím. Jinak parádní fotky.
Velmi, ale velmi nerad se fotím. Váš Biak.
...tahle fotka mě stála zářez na objektivu...
Ale stojí za to Nádhera.....
proto mam na objektivech UV filtry Jinak fotka je super a had este vic...
UV tam bylo taky , vzal to bokem (kde jsem měl prsty) ne na optiku.
Arský samec
Viridisky jsou prostě fotogenický . Had kterej se dá fotit ze všech stran a všecky jeho části. Moc pěkný foto a hadice...
Kocour: Máš je fakt nádherný
Sakra Kocoure, těma fotkama mě fakt masíruješ. Tohle je můj sen, jen nechci začínat s hadice zrovna high level Každopádně krásný fotky krásnejch hadů, ať se daří.
Jsem rád, že se líbí. Marodím doma, tak si hraju s foťákem.
konecne po dlhom case dobre vlakno, dufam ze to pojde takto dalej
První letošní z dnešního rána...
Krasa a gratulace
Připojuji se ke gratulaci, hezčí než dnešní slunce za okny
Taky samozdrejme gratuluji moc hezká
Nevím čím to je ale nejdou mi vkládat fotky tak se mrkněte aspon na blog co jsem založil exel-snakes.webnode.cz zítra přídám pár fotek
Tak první samice už má posbíráno...
Super zlutice
Proč jen nejsou peníze ?!!
chechtaky by i byli, ale proc neni misto???
Ahoj, su fascinujuco krasne, zistovala som si o nich nejake info, vhladom na to ze som zaciatocnik by som si este netrufla ale zaujima ma jedna vec - vraj su dost agresivne. to sa vobec nedaju chytit do ruk? ani kebyze to skusam odmalicka? vdaka!
daju sa brat uplne v pohode do ruk / cez den ked spia / vecer by som si netrufol a ide aj o lokalitu. Mal som Biaka ktory bol agresivny vzdy a dost sical ... ale napr. Sorong je uplne krotky. Pisem svoje skusenosti. Ale akonahle zistia ze sa nejde krmit ale ide len o manipulaciu su pomerne kludne a nepokusaju sa vobec zautocit.
Zdar,chci se zeptat jak se jmenujou tyhle žebříky,kde a za kolik se to dá sehnat.
v květinářství za pár korun, jsou to opěry ke kytkám
Promiňte, že to vkládám do tohoto vlákna. Na internetu jsem našel mfotku mláděte takové divné barvy a jsem zvědavý jesli jste se s tím už setkali a ajkou může mít toto mládě barvu v dospělosti.přece jen nemám tolik zkušeností jako vy. odkaz terarijni-zvirata /inzerce/r/detail/1195226/morelia-viridis-jayapura -nz-2-10/ mádě číslo 2
Tak už to taky leze...
Ahoj chlape,
tak to jsem rád, že už jsou venku. Vypadají parádně. Gratuluji a těším se na fotky prcků... U nás někde teprve lezeme na svět, ale jinde už po svleku a lovíme...
m.
Taky zdravím, moji prckové se teprve rozkoukávaji , zatím přikládám jen tohle , musím nejprve natáhnout fotky z foťáku do PC a pak je sem dám. Ty máš jakou formu? Ty poslední jsou určitě Aru a ty první? Sorong? Teď čekám zda něco vyklopí albínka boa , surinam boa a pak se mi pářej canínové.
Tady ještě jedno mimčo, ale jsou pár hodin staří , tak že po prvním svleku to bude taky jiná bašta
zdravím,
tak jsme nakonec doklepali ten web, o kterém jsem psal v této diskuzi. Pro zájemce dostupné zde - www.chondros.cz
Připomínky a náměty na vylepšení vítány.
m.
perfektní stránky. spousta informací a hlavně úžasné fotky.
Zdravím. Pěkná prezentace chovu,hezké foto.Ukládám do oblíbených. Připomínky a naměty:popis,chov,výskyt,poptávka,galerie,kontak ok.Nabídka není????Podle mého,by byla dobrá i nějaká ta diskuze.Chybí mi tam něco,co by mne donutilo se na stránky vracet pravidelně a sledovat je.
Také zdravím,
prvně díky oběma, jsem rád, že se líbí. Ohledně nabídky, tak ta se aktuálně zpracovává. Věřím, že během 1-2 týdnu bude venku. Ohledně diskuze jsem to hodně zvažoval a není problém ji dodělat. Jen pořád nevím, jestli by měla význam. Určitě bych nechtěl diskuzi ve stylu dotaz-odpověď, ale spíše po tématech. V případě druhé varianty, to ale vyžaduje spíše více přispěvovatelů a tady si nejsem jist, jestli by to někdo uvítal a aktivně se zapojil. Jak jsem psal, aktuálně nevím a proto tam zatím není. Dodělat ji není problém, a pokud by mělo zájem nebo se chtělo zapojit více lidí, tak ji tam založím.
Na druhou stranu by bylo super mít nějaký místo, kde se s chovateli zelenáčů potkávat.
m.
Dobrej. Tak trošku jsem čekal,jestli se zapojí více chovatelu.Osobně,bych uvítal takové místečko,kde by se dalo pokecat o zelenáčích.Něco ve smyslu MVF.Ta druhá varianta,by byla rozhodně lepší.Někdo další??????
Moc pěkné stránky.
Děkuji za reakci, jsem rád, že se líbí.
to Olivan... zatím to nevypadá na větší zájem o zaměřené fórum k zelenicím. Je to sice zastrčené v tomto vlákně, ale podle statistik na webu na něj spousta lidí přišla právě odsud. Mno uvidíme, jak jsem psal dodělat je možné, ale nerad bych, abychom se tam pak potkávali ve dvou (to můžeme ve dvojku na beera)... Mně napadá, že by to šlo např. i na samostatný url forum.chondros.cz, mno uvidíme...
m.
měl bych taky máknout na mém webu .. jinak to máš pěkný
Trochu ožívím vlákno. Nový přirustek Morelia Viridis ARU
Měl bych dotaz na zkušené chovatele, daj se viridisky chovat nad vodní hladinou? Nelíběj se mi čistě hygienická terárka, toto by mělo být v obývacím pokoji, představa je udělání zadní a bočních stěn s kytkama a spodek by byla vodní plocha (mini akvárko) s rostlinkama a krevetkama.
Nevím jestli odpovídám zadání
Měl bych dotaz na zkušené chovatele
, trvalá vysoká vlhkost je spíš problematická, muselo by to být perfektně odvětrané. Rozhodně by to nesmělo být, jako nějaké "zapařené" paludárium.
Takové terárium bych moc nedoporučoval. Při velké vlhkosti dochází k různým stomatologickým potížím (hniloba tlamy). Hlavně v noci je problém udržet dobrou teplotu. Jinak moje viridiska v noci ráda šmejdí i po zemi, takže by takhle přišla i o dost plochy. Vím o lidech, kteří to tak mají a v noci mají zaplé topné tělísko v bazénku - v tomto případě je ale problém když se viriska vydělá do vody (což je velmi pravděpodobné když vodní plocha zabírá skoro celé dno) tak dochází k rychlému bakteriálnímu rozkladu a opět nastává problém. Lepší je pravidelné rosení a v teráriu přiměřeně velká nádž z vodou, která trochu k udržení vlhkosti napomáhá a viridiska z ní hlavně bude pít.
Toto bych nedoporučoval. Spousta zelenic si ráda občas odpočne na zemi v klubku. Dělají to průběžně skoro všechny. Jinak, co se týká vysoké vlhkosti, tak to by byl problém. Kvůli respiračním potížím by jste dříve nebo později bazének stejně vypustil. Doporučoval bych třebas dekorativní jezírko v části většího terária bez topítka pro odpařování. To jsem viděl a toto funguje. Ale všeho s mírou... m.
Chtěl jsem se zeptat jaký máte fígle na udržení vlhkosti(samozřejmně nemám na mysli rosení). A jak se Vám daří držet vlhkost mezi 70%-80%. Díky
Me spis zajima, jak udrzite vlhkost 80% pri dobre odvetravanem terariu. Prijde mi skoro nemozne udrzovat 80-90% vlhkost v terariu, ktere je dobre odvetravano a je umisteno v mistnosti, ktera ma zhruba 55% vlhkosti, pokud nebudu rosti 4x denne(pocitam s terariem o velikosti zhruba 70x50x50). Protoze jsem vetsinu vetrani musel uzavrit, poridil jsem si zvlhcovac vzduchu, ktery mi 1 hodinu denne asi 3x za den udrzuje vlhkost vzduchu a zaroven vetra ci cisti vzduch tim, ze dovnitr nazene mlhu, ktera je ionizovana a tim se uvnitr vymeni zaparene stojate ovzdusi, ktere odchazi spodnim vetranim. Kazdopadne si nejsem uplne jisty, co vlastne muze zapricinit hnilobu tlamy, jestli zapareny stojate ovzdusi, ktere muze byt dlouhodobou nevymenou vzduchu plne bakterii, nebo proste vysoka vlhkost vzduchu, ikdyz je vymena vzduchu casta. Podle Maxwella je mene nebezpecne sussi terarium, nez stale zaparene a spatne vetrane terarium, otazka je, kde je ta spravna mira pro zvirata, protoze suche terarium z dlouhodobeho hlediska take neni dobre a u mladat se doporucuje vyssi vlhkost. Ovsem, dospela zvirata nejsou tak choulostiva, zde je mozne vlhkost z 85% snizit klidne i dlouhodobe na 75% i 70%, s tim, ze v obdobi pred svlekanim se vlhkost zvysi, nebo se rosi casteji zvyre. Oc mi jde, je podelit se s vami o vase zkusenosti s udrzovanim vlhkosti u mladat a dospelych zvirat s tim, ze neni zdravotne zavadna a zvirata dobre prijimaji potravu.
ja udrzujem okolo 70 percenta, a ako ? polievam to raz za 1-2 dni ako kvety vodou cize zalievam substrat.
U nás držíme na teplotu a vlhkost celou místnost, kde krajty jsou. V případě jednotlivých terárií se perfektně osvědčily topné desky pod terárii a miska s vodou na nich (viz. chondros.cz). Takto dokážeme dostat vzdušnou vlhkost na 90 % a mít zároveň suché stěny. Vše záleží na dobrém odvětrání a celkovém klimatu v místnosti. Rosení obden aplikujeme jen u dospělých krajt.
Já osobně rosím jednou denně a to většinou ráno. V Tu chvíli se mi vlhkost pohybuje mezi 80%-90%, pak začne pomalu klesat a k večeru je nějakých 60%. Terárium mám s dvojtým větráním klasicky jedno vpředu přes celou délku terária široké asi 3cm a pak ve stropě, které tvoří půlku stropu. Jinak rozměr je 80X45X90. jak mi řekl jeden terarista tak je lepší se s vlhkostí držet trochu zpátky než přehnaně kropit. Při těchto podmínkách se mi viridiska už jednou svlékla a to bez problémů. Terárium přece jen není příroda a pokud se nejedná o importy tak si zvířata trochu přivykly trochu jiným podmínkám. Mám jen dospělý kus z odchovu takže to je trochu jiné než mláďata popřípadně importy.
dnes na navsteve u kamosa Brekeho ( krasny zazitok , vadaka :)
Dovolil bych si sem dát dvě horské lokality a to Wamena a Cyklop.
Měl bych dotaz. Kde v teráriu je nejlepší měřit vlhkost. Když mám vlhkoměr v teráriu tak mi ukazuje třeba 50% (řekl bych že ho ,,vysušuje" teplo ze žárovky) ale když ho dám na vrchní větrání tak tam mi ukáže 70%. Tak by mě zajímalo kde je to správné místo na měření. Díky
Nejvyssi vlhkost bude na strope teraria, protoze para jde nahoru, a take teplo. Umistete to v urovni kde se vas had zdrzuje, i teplomer bych doporucil.
No viridiska se zdržuje po celý den na jednom místě a to většinou skoro u stropu, takže by s vlhkostí problém být neměl. Jinak tam kde se zdržuje je asi tak 27-29 stupňů. Nejtěžší je vychytat tu vlhkost.
Tato otázka tady již byla položena ale nikdo na ni neodpověděl. Co je lepší: Mít dobře odvětrané terárium ale v něm se nedá udržet příliš vysoká vlhkost nebo menší odvětrávání a tímpádem vyšší vlhkost. Díky
Tato otázka tady již byla položena ale nikdo na ni neodpověděl.
Myslím, že já jo.
Co je lepší: Mít dobře odvětrané terárium ale v něm se nedá udržet příliš vysoká vlhkost nebo menší odvětrávání a tímpádem vyšší vlhkost.
První varianta je lepší. Podle mě.
To Jiher: Urcite je lepe mit radeji dobre odvetrane terarium, nez cokoli jineho........ Samozrejme bacha na pruvan !!!
Díky za odpověď. Já mám pro svojí zelenice terárium 80X45x90 a větrání tam je dole na předku terária 3X80 a na stropě 20X80. Myslím že je odvětráno dobře, průvan tam nevzniká ale když ráno narosím tak odpoledne je vlhkost ve 3/4 terária jen 50% tam kde leží viridiska je 62%. Jen mě teda zajíma jestli ta vlhkost není málo. Díky
To JIHER: Jsem presvedcen, ze to je v pohode. Ve volne prirode neni vlhkost take trvale rovnaka ve stejnou dobu. Jak pisu, je to v pohode. Ja osobne rosim jednou denne a to i ne kazdy den. Kazdopadne, co chovatel, to jinej nazor. Z mne OK. Hodne zdaru v chovu, nebat se a suverenita stranou :o)
jiher: jsem zastáncem velkorysého větrání terárií, ale u viridisek se nám osvědčilo spíš "přiměřený". Pokud je větrání příliš velké, tak vzdušná vlhkost bude nízká ikdyž bude substrát v teráriu mokrý. Největší pomoc pro zvýšení vlhkosti je topný kabel nebo topná deska na dně terária. Pokud ani to nepomůže, tak nezbývá než větrání pomalu zmenšovat a prostě zkoušet (v každém bytě, domě, místnosti jsou jiné podmínky a pro to není možné napsat jak velké větrání má být). Podle mě je vyšší vlhkost při chovu viridisek hodně důležitá - při špatné (nízké a pravděpodobně i příliš vysoké) vlhkosti mohou hadi trpět problémy s kůží, které se projevují jako černé nebo tmavě modré fleky - osobní zkušenost. Při úpravě na ideální hodnoty fleky po několika svlecích mizí. My rosíme 1x denně nejlépe dopoledne a vlhkost se pohybuje kolem 70-80%, krátkodobě padá na 60-70%. Větrací plochy máme podobné jako ty, ale z části zalepené. Pozor také na spolehlivost vlhkoměrů. Občas se stává, že i celkem kvalitní digitální vlhkoměry měří každý jinak.
Myslím, že vše podstatné zde již několikráte zaznělo. To jiher: nehledej přesný recept, jak to udělat. Vše záleží na různých okolnostech - např. na velikosti terária, umístění terária v místnosti (okno, topení apod.) a pak také na tom, jestli jsi v bytě nebo domě atd. atd. Důležité je postupně zkoušet a vychytat vše ku prospěchu zelenic. Ideální je to vychytat před pořízením hada. Prospěch u vlhkosti a ventilace zjištíš poměrně jednoduše - dobře prosperující had, bez respiračních potíží, dobré kompletní svleky a pravidelný nenásilný příjem potravy...
Osvědčené náměty, jak korigovat vlhkost tady už zazněly, teď je to na Tobě, co zvolíš a kterou cestou půjdeš.
m.
Kopulace jedinců z horské oblasti označované jako "Wamena".
Využiji toto vlákno tak to snad nebude vadit. Moje viridiska (samec ARU 3 roky) má na těle několik černých šupin. Jsou to ty černé flíčky na fotce. Je to vždy skupina několika šupin (někdy třeba jen jedna šupina někdy jich je víc). už jsem ji takto koupil. Chtěl jsem se jen zeptat zda-li je to normální. Na některých fotkách jiných viridisek jsem si toho taky všimnul, ale nevím zda-li je to normální. Díky moc
Využiju opět tohoto vlákna. Chtěl jsem se optat jestli je možné aby viridiska trochu měnila odstín zelený. Před 14 dny měla potkana a bez problémů ho sežrala. Od té doby normálně odpočívá buď namotaná na větvi nebo na převysu na pozadí schovaná za kytkou. Před 4 dny ztmavla (připadalo mi to jako by se připrovavala na svlek) Tak jsem zvedl trochu vlhkost (rosil jsem i odpoledne aby se vlhkost pohybovala kolem 70%, normálně mi padá na 63%) Dnes jsem si všiml že má opětnormální odstín zelený. Teď se mi zrovna svléká i spilota ale tý ta zakalané barva kůže zůstává i po dkalení očí do doby než se svlékne a hlavně to neprobíhá tak rychle. Tak jsem se chtěl optat zda-li s tím někdo nemáte zkušenosti. Moc díky
pri zvleku had nestmavne, skor zbledne a koza je mliecna.
Onlouvám se, blbě jsem to napsal. Samozřejmě jsem myslel že zbledla, trochu se zamléčnila. Prostě jak před svlekem.
Po zakalení dochází k "odkalení" a teprve pak se had svlékne, většinou tak do 4 dnů.
presne tak, :)
To Jiher: Myslím, že máte doma dospělou viridisku. Na ní to jde krásně poznat i podle nateklé tlamy.
Někteří mohou i ztmavnout, relativně, tedy třeba červená zešedne do méně pestré barvy, opticky tedy mohou jakoby až potmavnout. Ale to je buřt.
jiher: u viridisek nemusí být zakalení tak výrazné jako u kobercovek, takže pokud se ti ještě nesvlíkala tak se nedivím, že si nejsi jistý. U některých našich hadů je zakalení mléčné a u některých si všimneme blížícího svleku spíš podle chování - změní oblíbené místo a na větvi visí "lajdácky".
Přesně nevím jak se pozná nateklá tlamaale je pravda že hlavu má nějakou rozpláclejší. No uvidíme. Jinak jak píše Mara tak není moc aktivní prostě jen leží na převisu schovaná za kytkou a v noci se tak maximálně otočí aby hlavou sledovala okolí. Tak uvidíme. Původně jsem taky myslel že jde o svlek (prostě klasika zmléčnila a trochu se ji i zakalily oči), ale po čtyřech dnech měla normální barvu, prostě kůže ji nezůstala tak mléčná. Tak jsem si jen říkal čím to mohlo být. Tak doufám že jde jen o svlek a že tohle je normální. Díky moc
Jayapura, 4 měsíce (foceno mobilem)
Pekna....
A dokonca tu je dokaz, ze aj s telefonom sa da spravit fotka kde je dobre vidiet aj hada a nie len nejaku nejasnu smuhu.
Kolegové, jak jste na tom?
JAYA PURA
DESIGNER
ARU
Gratulace, ať se u všech zadaří. P.S.: Ta ARU od Vás už se začíná pěkně přebarvovat. Pak pošlu foto až bude hotovo.
Zdravím.Samozřejmě toto vlákno rád podpořím. To Kocour:Opět pěkné fotečky,držím pěsti,at to klapne. Aru
Aru2
Jayapura
Merauke
chlapci, mate to krasne :)
To Olivan: Paráda, držím palce. Jsou to úžasné hadice a počasí venku, mno super
Díky.Uplně si libuji,jak nádherně prší a jak se nádherně ochladilo.)))))) Nový přírustek od Reinholda Maugga.
famozne, to je marauke ?
Zdravím. Ano,je to 1.0 Merauke
tak to je nadherny kusok !!! planujem aj ja ale az casom ... nie su uplne lacne :)
Fešák
Mám z nich velkou radost,splněný sen.(Poslední dobou se mi zdá o žlutých Kofiau) Ještě přiložím foto 0.1Merauke
Já Vám ty "tečky" závidím, ta moje se mi na ně zvysoka... (sorry za hnusnou fotku)
Zdravím. Nevím,ale mě se ta fotka fakt líbí.Nádherný zvíře ve výborné kondici.Jen málo nabízených Merauke je fullstripe.Věřte mi,hodně chovatelu je na tom ještě huř.Nebyl jste náhodou na poslední burze v Hammu?
Tady se projevila ta "nevysvětlitelná záhada", MadMike má zvíře z odchovu, kdežto u Olivana předpokládám odchytová zvířata (už proto, že jsou od Maugga). Netýká se to jen Merauke, ale i dalších "jižních" viridisek jako je Aru, jedinci s velkým počtem teček označovaní jako High White.
Mno a aby to nebylo tak úplně jednoduché, tak i odchovy se chovají úplně jinak. Od jednoho chovatele z jižní moravy (který už skončil) měly ARU z jeho linie i velmi tečkaté potomky a přenášelo se to regulérně dál. U jiného z Vysočiny, je standardem, že po krásných tečkatých zvířatech jsou celkem nevýrazná a netečkatá mláďata. Viděl jsem celkem dost potomků v různém stáří od obou a je to nesrovnatelné. Pár zvířat mám od nich i doma. m. PS: samozřejmě platí, že i v přírodě jsou netečkaté aruny a merauke s rozpadanou kresbou; na druhou stranu neslyšel jsem a neviděl jsem nikde zmínku o tom, že by se krásná řetězová kresba merauke přenesla v zajetí do mláďat, vždy je to opak. V tomto světle je chondrouš na fotce od MadMika skutečně zdařilý.
Existuje k tomu nějaká teorie? Ono ty pevninský lokality - celý se mi to zdá hodně nepřesný - spíš obchodní označení. Vzhledem k tomu, že lokality se pojmenovávají podle měst, ze kterých ty zvířata pak odlítají do světa, v podstatě se o žádné lokality nejedná (můj názor). Teda já si pod názvem lokalita představuju spíš místo sběru. Třeba Maxvell někde ve své knize (The Compl. chondro) o Merauke píše jako o hadech, kteří byli v určitém období sbírani jižně od jedné jmenované vesnice (teď si nevzpomenu na název, Tanah Marah nebo tak). Když jsem pak kouknul do mapy jak daleko je to od města Merauke, mohl bych klidně označit dejme tomu svoji ulovenou Vipera berus jako lokalita Brno, přitom ji sebrat někde v severním Německu Je mi jasný, že vy to všechno víte, jen se snažím z vás něco vytáhnout - moc se tomu nevěnuju
PS: díky za pochvaly, fotka je ale mázlá (fotila žena) a mám v terárku tak blbě řešený světlo, že se tam fotit nedá - už se chystá čupr ubikačka, tak pak zaspamuju
"Je mi jasný, že vy to všechno víte, jen se snažím z vás něco vytáhnout - moc se tomu nevěnuju!" - já teda nevím, jak ostatní, ale já mám pocit, že je mnohem více věcí, který o těchto hadech bohužel netuším, než těch, o kterých vím; stále se učím a hledám hlavně po zahraničních webech...
Ohledně Merauke je dle mého názoru podobná situace jako u pevninových vs. ostrovních krajt. Za Merauke jsou automaticky považování jedinci, kteří mají víceméně spojenou řetězovou kresbu z bílých teček na hřbetu. Merauke jsou proto, že z tohoto města jsou pravděpodobně transportování dále do světa nebo do sběrných míst. Nikdo už extra neřeší, jestli ta či ona krajta byla sebrána 200 km severně kolem Murrayova jezera na ostrově Nová Guinea nebo naopak 200 km jižně z cípu Cape yorkského poloostrova, což je regulérní Austrálie. A v tomto případě je rozdíl opravdu nějakých 500 km... (Takže brněnská beruska ze severního Německa je na místě ) Je to ale teoretický příklad, protože vyvážet chondrouše z Austrálie je tuším legislativně nemožné, ale kdo ví.
m.
Odpolední odpočinek Morelia viridis ARU 1.0
Dneska se zapojili i sorongáči
to mi zůstává rozum stát co lidi vymýšlí za paskvily. kříženec Viridisky a kobercovky:
Carpondro už jsem tuším viděl i na stránkách nějakýho chovatele u nás a taky na nějaký jarní burze v Ládví. Taky se mi to moc nelíbí.
toto by sa rozhodne robiť nemalo, nesúhlasím s tým hoci musím uznať farbu mal úžasnú
a pročpak by se to dělat nemělo?
Ak by to malo nejaký vyšší účel tak nech si krížia čo chcú a s čím chcú ale keď to je kvôli peniazom a kvôli tomu že chcem mať doma niečo výnimočné??? To rozhodne nie.... Načo kaziť už tak krásne tvory
preto ze za par rokov zohnat cisteho zeleneho chondraca bude problem ... kazdy bude x krat prekrizeny ... len preto ... problem rovnaky ako sa zacal riesit u BC alebo regiusov.
No prosímtě. Copak chováš za zvířátka? Jak hybridyzace ohrozí čistotu Tvých ČISTÝCH zelenáčů? Budeš snad pouštět carpondro na chondro? No to jsou mi věci. Už jasně vidím, jak Ti budu nabízet carpondro za cenu chondra a přesvědčovat Tě o tom, že to je fakt zaručeně čistý Sorong. Hybridizace je jen odvětví chovu, stejně jako je tomu v jiných chovatelských,pěstitelských oborech (ptactvo,rybičky atd. atd.) Na čistotu Tvých zaručeně čistých zelenáčů to vliv mít nebude. Nepropadej panice. Navíc o čistotě zvířat v chovech se snad bavit netřeba - guttaty míchané s obsoletami, nebo emoryi,sinaloiky nesoucí geny campbellek, mexicány nesoucí geny altern, nebo kdo má například albino mexicanu, může si být jistý, že vznikla z ruthvenky, stejně tak bychom mohli začít o leguánech. O čistotě hroznýšů i Tvých zelenáčů je snad diskuse naprosto zbytečná (byť z hlediska populačního). Hybridizace nijak neohrozí tu stále zmiňovanou "čistotu" vašich chovů. Vlčica 1989 - co prosímtě chováš?
Načo kaziť už tak krásne tvory
kazit? Hmmm.. No myslím, že o tomhle už tu bylo napsáno dost, stačí použít vyhledávač.
ked to takto pojde dalej zacne sa krizit uz vazne cokolvek, moj nazor je NIE a je mi jedno ako hrubo to vidis napisane. Neuznavam taketo hybridi. Ma to viac negativ ako plusov, ale predajcovia sa nemoz stazovat keby mali normlane mladata tak im to nevyasa az tak dobre a tak musia krizit a krizit co sa len da aby to vyzeralo fajne. Nechova niekto aj svietiace haqdy ??? Lebo mysky uz svietia ...
Chápu Váš názor, i mu docela rozumím, ale stejně tak rozumím tomu co se líbí mě a za co jsem ochoten já osobně zaplatit a stejně tak rozumím tomu proč jsou za to ochotni zaplatit jiní. Neberu nikomu z těchto zastánců "čistého chovu" jeho názor, ale stejně tak by oni neměli brát názor zastáncům mutačních a hybridních zvířat.
Pixel - V pořádku. Názor si měj. Nemám v plánu Ti ho měnit. Jen jsem upozornil na to, že chováš kdoví co za bastardy a budeš se bát o čistotu v důsledku hybridizace. Úsměvné. To je zase můj názor.
jasne ja respektujem tvoj nazor, a poznam dost chovatelov co ma nazor ako ja. Bavit sa o bastardoch v chove je asi blbost, ked ze vediet genetiku predkov pri kazdom hadovi je nezmysel, ale mozem len dufat ze to co som si kupil a pod tym nazvom aj v skutocnosti je alebo z toho vyrastie. Len sa mi nepaci ze ludia prekrizuju kade co, tak ako som pisal aj u nas na fore, ak mas cistokrvnu fenku psa a susedov pes od vedla ti ju napari ..tak ta to asi dost vytoaci ale ak to je u hadoch tak je to uspech a taketo " bastardy" potom este predava za neskutocne ceny len preto ze je to ine ako normlane a prirodzene. Nepisem ze sa mi nepacia, ale nesuhlasim s tym ako to vzniklo.
a ako podla teba vznikly všetky tie psie plemená ? Napr. Nemecky pinč x Rottweiler = Doberman .
Písat o regiusoch a BC v otázkach hybridov mi príde tiež dost odveci . To že sa pri regiusoch ,,krížia" farebné formy a u BC rôzne lokality nejedná sa v žiadnom prípade o hybridy !
Ale Doberman je uznane plemeno pokial sa nemylim, zatial co hybridi su fakt marketingom, vecsia vidina financii.
Ani by som nepovedal, kedže carpondro aj jagpondro kupiš od 300€ .
Carpondro Adult Female This nice snake is for sale. 0.1 CB07 High Yellow and Black Carpondro Price 900 Euro
pokial dobre vidím má od 300€ a neporovnávaj cenu mládata s adult zvieratom !
Aj mladá viridiska nestojí tolko čo adult
jasne, jasne ... ale dakujem neprosim. ja sa uskromnim s tym co mam a s tym co sa mi paci.
Bavit sa o bastardoch v chove je asi blbost, ked ze vediet genetiku predkov pri kazdom hadovi je nezmysel, ale mozem len dufat ze to co som si kupil a pod tym nazvom aj v skutocnosti je alebo z toho vyrastie
Touhle větou sis jasně odpověděl. Nezbývá Ti nic jiného, než doufat. O tom, co chováš nemáš a nikdy mít představu nebudeš. Když Ti prodám chondropythona s jistými znaky, který ale patří k naprosto jiné lokalitě, přesto připomíná jinou, nalepíš si na terárko lokalitu, kterou jsem uvedl a v případě držení se teze, kterou nyní razíš, budeš opět pářit tou samou "lokalitou". Ostatním už budeš prodávat křížence, přestože jsi přesvědčený o tom, že máš to, co se Ti pod tím názvem prodalo. Tolik k čistotě u zvířete, které sis nechytil sám. Ke psům - je opravdu málo plemen, která lze nazývat primitivními (myšleno původními, jako jsou třeba podengové, psi typu pária, basenji..), na nichž není znát šlechtitelská snaha, drtivá většina je směska řady jiných plemen, přikřižovaných podle toho, co dotyční chtěli docílit, ať se jednalo o lovecké vlastnosti, zbarvení, délku srsti nebo vlohy vhodné k pastevectví. To, že je uznává FCI, UKC, ADBA atp. je jen záležitostí splnění podmínek, které jednotlivé organizace vyžadují od toho kterého plemene a to, že je pes uznaný ADBou, neznamená, že jej zaštiťuje FCI (přičem řady ustálených plemen se každoročně neustále rozšiřují o nově vzniklá plemena vzniklá právě křížením). Zkrátka pro někoho to je stále ještě kříženec, nebo jsou jeho vzhledové vlastnosti natolik rozmanité, že je nehodlá považovat za platné plemeno, zatímco jiní jsou s ním jako s plemenem již spokojeni. Je to věčný boj mezi organizacemi zaměřenými na straně jedné na exterier a na straně druhé na původní využití plemen v zemích původu mající v hledáčku pracovní hledisko. Ať tak či onak, je to jen šlechtění. Buď pro práci, nebo na výstavy. Ten dobrman, cos řekl, že je uznané plemeno nebyl před uznáním ničím jiným, než bastardem. A i když je uznaným plemenem, pořád musí probíhat šlechtění, vyřazování zvířat, která neodpovídají standardu, což není nic jiného, než lidmi vytvořená představa o tom, jak má pes vypadat, jakou má mít kohoutkovou výšku, jaké má mít zauhlení končetin, jaká má být povaha, barva, zda mu mají stát uši nebo ne, zda mají být klopené, nebo ve tvaru růžového lístku atd.. U hadů se nedělá nic jiného, než u psů. Je to ryze šlechtitelská záležitost přesně tak jako chov mutačních zvířat. A upřímně. Mluvit o tom, že si za pár let nekoupíš zelené chondro je legrační. Víc než 85% chondropythonů v chovech není nic než import, není to výsledek žádného chovatelského umu, ani léta pečlivého ošetřování rodičovské generace a simulování vhodných podmínek. Přestože se odchovy řadě chovatelů úspěšně daří, to, že je má doma teď každý začátečník není bohužel výsledkem perfektně zvládnutého chovu a odchovu, ale velmi nízké ceny importů. Není umění vycpat si terária pochytanými hady za 6-8tisíc, z nichž cca polovina v teráriích do dvou let lehne. Uměním je je udržet, rozmnožit a z F1 získat následně mláďata. Ono kdyby přišlo na zákaz dovozu, tak by se v očích lidí dostali opět nahoru, protože až tak moc se jich tu zase nelíhne. Místo odsuzování cizí chovatelské práce nebo úvah na téma co koho motivuje k odchovu výjimečných zvířat, bude možná lepší investovat do studia, zahraniční cesty a dovezení si většího počtu krajt na chov z jediného místa. Jen tak se lze bavit o nějaké jistotě. Protože z hlediska chovu je a bude u carpondra výhodou jeho výjimečnost s ohledem na původ, kterým se nikdo tajit nebude a jež je (alespoň u všech carponder i jagponder, která jsem doposud viděl) vzhledově znát, zatímco u chondropythonů nebudou žádná přechodné formy nebo kříženci bez šlechtitelských ambicí s ohledem na podkladovou barvu či kresbu absolutně žádnou výhodou. Taková zvířata se u nás vloni nabízela v ceně 3500-4000. Takže moc nerozumím tomu, proč se bát, že by to tu zaplavila carpondra nebo třeba carpalls. Když už tu bude záplava, pak jen chondropythony bez příslušnosti ke konkrétním lokalitám a domestikace bude završena. Chtě nechtě je tohle budoucnost každého druhu v teráriích, jež se stane oblíbeným a jehož chov nečiní závratné problémy.
Neměl byste nadávat na ty "hamižné množitele" ale spíš na zákazníky, kteří si takový "produkt" koupí, jelikož cenu určují jen a jen oni.
python regius ak to nie je z avataru jasné
Taky mám v avataru regiusku, ale chovám i jiná zvířata. Takže regiusku. Tahle odpověď mi naprosto stačí. Děkuju.
Parádička. Další povzbuzení teorie o "neplodných bastardech". Jinak neobjevil jste nic nového pod sluncem. Kříženců krajt je mnohem víc. Stačí projet vlákna Pochlubte se - hybridi.
Mno jsou to sice bastardi, ale vzhledově parádní...
Přesně tak. Je zajímavé, že skoro každému nezasvěcenému to připadá "špatné", ale už mu nepřipadá "špatné" pářit mezi sebou chondra nejasného původu. A ono upřímně, kolik jich má ten původ až tak jasný. Je to naprosto stejné jako u hroznýšů. Jsme čistě odkázáni na informaci dovozce a ten zase na prodejce. Nechci tu tímhle něco rozdmýchávat, jen chci poznamenat, že odsuzovat něco a přitom vědomky či nevědomky pářit zvířata z lokalit či oblastí, která se potkat nemohou není o nic lepší(vynechávám jasný úmysl za účelem šlechtění barev, mutací). Možná spíš horší. U carponder se nikdo neohání lokalitou, jsou to designer zvířata s jasným procentuelním vyjádřením krve spilot a chonder. Navrch získat F1 není tak snadné jako množit chondra.
Válka s větrnými mlýny, drahý příteli. Mohl bys napsat knihu. Co knihu, klidně i publikace podobné jako je Ottův naučný slovník, ale nač psát něco, co je nechtěno číst. Co na tom, že se spontánně zvířata páří nejen v teráriích, ale i v přírodě, co na tom, že většina hořekujících neví, co má doma za "bastardy". Tuším je to tři roky nazad, co se o tomhle tady vedla sáhodlouhá diskuse. Je to podobné, jako když don Quijote de la Mancha vyrazil dobýt větrné mlýny. Jen s tím rozdílem, že zde se bojuje s lidskou nevědomostí, omezeností.
No me osobne hybridi fascinuji a abych rekl pravdu, jednou bych chtel neceho podobnyho dosahnout.
Moj nazor je taky, ze hybridi ano.Ale krizit to, co uz XYZ krat prekrizene je(gutky, klasicke Bc mix a pod.) Ak mam doma nieco ciste, nejaku presnu lokalitu, poddruh a pod tak by som to urcite nekrizil a radsej nech si to uchova svoju liniu...
Ale niektore hybridy su fakt nadherne co sa tyka farieb:P
suhlasim s danio ... niekedy chovatelia krizia koli tomu ze sa to potom vyhodnejsie predava, niekedy su to aj 10 nasobky.
Zdravím,
využiji opět tohoto vlákna. Chci se zeptat jestli je nomální že moje viridiska si občas nejde místo s nižší teplotou. Průměrné teploty v teráriu mám 26-31C(nad teráriem mám 2Xkeramický zářič 40W), mám několik větví pod sebou aby si krajta vybrala teplotu jakou chce, ale čas od času sleze až na úpně dolní větev která je skoro u země a tam je teplota 23C. Zůstane tak den a pak zas leží ve vyšších teplotách. Tohle udělá čas od času. Zajímá mě jetli to je normální. Možností kde ležet s vyššími teploty má spoustu. Ještě přidám jednu fotku.
Moja Sorong samica zlieza len vecer, cez den je z 95 percentach vzdy na tom istom mieste... Ak ste nespozoroval nici ne len to ze sa ochladi par krat tak by to malo byt podla mna v poriadku.
pozoruji to asi po třet-í za dobu co ji mám(skoro rok), žádné parazity a problémy nemá. Jinak jak píšeš je skoro pořád na jednom nístě kde je 29-30C.
tak je to potom ok. Ake mas velke terarium a z akeho je materialu ?
mam ho ze skla a rozmer 80x45x90
Moj nazor : Sklo je zly izolant / odporucam casom prejst na drevo / osobne pouzivama nadrze o velkosti 90x90x60, ale vasa velkost je ok, ak v terariu mate jedeho hada.
na navsteve u kamosa
Přijde mi že ta 0,1 má špatně svlečenou kůži
je tesne pred zvlekom, pocas transportu sa zacal zvleikat, uz je po zvleku a vsetko je ok, dobry postreh :)
Trochu jsem si to myslel. Mě se stalo při převozu něco podobného
Trochu oživím vlákno.
začínáme chytat tu správnou barvu ARU
Chtěl jsem se zeptat k noční teplotě u viridisek. Někde se uvadí že má být od 20C-24C, jinde zas že od 24C-26C, a někde že se nemá na noc vůbec snižovat. Jde mi o to že já nechávám přes noc zaplé keramické zářiče protože mám doma do těch 20C. v Určitých místech v teráriu je 28C a v nejchladnějším je tak 22C. Jde mi o to že někdy viridiska po prolezení terárka zaleze k teplýmu místu a jindy zas k místu kde je klidně těch 22C a tam je klidně celou noc. Takže by mě zajímalo jestli to je normální. Někdo mi říkal že se teď připravují na páření a že se takhle v tomhle období takhle chovají (ochlazují). Díky
moja nocna teplota je pokles na izbovu teplotu co je cca v rozpati od 24 do 25.
Ja mám import (manokwari)sub adultný pár a sú úplne kľudné. Keď som bol po ne tak boli agresívne.U mňa sa úplne ukľudnili, žerú bez problémov, bez problémov sa zvliekajú,a žerú ako divé (dávam im čerstvo zabité potkany) takže no problem
Mám prosbičku na chovatele viridisek.Když nabízí chovatel odchov M.v. Japen??Nikde jsem nenašel toto označení-JapenMůže mi někdo k tomu něco napsat??Dík
To je neskutecna nadhera. Ne kazda Jaya je takhle krasne zbarvena. Uf, .....
to spis vypada ze jeden z paru neni "cista" jaya, ale jaya+sorong..
premek podlaha [88.102.197.xxx], 06.01.2011 16:21 "to spis vypada ze jeden z paru neni "cista" jaya, ale jaya+sorong.."
Mohu se zeptat podle čeho tak soudíte?
...a jsou to krásná zvířata, tak ať se to povede
Díky, jsem rád, že se líbí. Trošku problém je, že samice sedla jen na 3 vejce a zbylých 11 jsem musel odebrat. Inkubátor je momentálně v háji a k forťákům se na opravu dostanu až v sobotu. m.
Někdy to tak je...tohle taky znám... držím palce, aby se alespoň něco z té snůšky podařilo
o vánocích nic nedostala tak vzteky zezelenala NZ 03/10 ARU 0,1?
dal jsem je v menšim rozlišení, ať se rychleji načítají
Koukám, že se pěkně dobarvují, jsem si měl pár mladých nechat. m.
Tak nakonec i přes potíže s inkubátorem vylezlo všech 14 kousků... První vylezlo 44. den, poslední 50. den.
krása krása krása! :)
Tak už jsme po svleku...
sliny mi tecu az po brade :) nadhera :)
...teda me taky....je to muj zivotni sen jednu takovou mit......
Tak a už máme párik :) Včera som z burzy v Ládví doniesla samca.
Len drobnost. Co karantena? davat tak blizko nove zviera k staremu.Nahoda je svina a nepodcenoval by som to.
Inak su pekne
Ano v karantene ho mam, boli pri sebe 10 cm tak na 2 sekundy kym som spravila fotku a neuvidia sa az do parenia teda zas take 3 roky :)
Ako je mozne ze vies pohlavie?Co ti ho predajca palpoval?
zarucil sa mi ze je to samec, ci ho palpoval neviem nebola som pri tom ale je vidno ze ma vyrazne dlhsi a tensi chvostik od kloaky ako moja samica.
kdysi jsem takhle koupil 2 páry, nakonec po letech z toho byla jedna samice a partička chlápků, třeba budeš mít větší štěstí
Dakujem, videla som sondovat samicu, samca nie ale budem sa modlit :) vdaka :)
sondovat samicu
super
sakra :D palpovat :) chybicka sa vloudila :)
sakra :D palpovat
super
To je este horsie Maxwella ste nastudovali? Tensi chvostik za kloakou by mala mat skor samica, lebo ta nema hemipenisove kapsy. Naznaky hemipenisov sa pri zltych mladatach daju zahliadnut pri pozreti mladata proti ziarovke.
Neviem kto je to Maxwell ale rada ho nastudujem lebo o moreliach nie je toho tolko popisane. proste tie chvostiky maju rozlicne. kde sa da nieco od Maxwella docitat? nieco o tom presvecovaci ziarovkou a tak? vdaka!
mozem ti poslat jeho publikaciu v PDF, vecer ak chces. Tvoj email je v profile.
Straaaaasne moc ti dakujem :)
Ste si ista, ze mate v profile uvedenu dobru mailovu adresu? Chcel som Vam to tam poslat, ale vzdy mi posle spravu o nedoruceni. Subor ma 11,5 MB, nemate limitovanu velkost prijimanej spravy?
adresa je dobra ale vie prijat myslim max. 5MB. je to niekde ulozene odkial by som to mohla stiahnut prosim? dakujem!
Je to ulozene na mojom disku, dajte mi iny mail (Vas druhy, manzelov, frajerov, bratov), ktory bude schopny prijat takuto spravu.
poprosim teda skuste tento mail : exmajsterka1@azet.sk alebo monicka403@gmail.com vdaka!
Trochu to zase oživíme... Máme za sebou skoro 2 měsíce (JP NZ02/2011), 3 barvy mláďat: 1) cihlově-bílé
2) černo-žluté
3) klasika žlutá
Krasne nieco! Gratulujem! Kiezby som sa aj ja niekedy takeho niecoho dockala...
Kocoure, mohl bych vědět kolik mladých jsi už letos odchoval? Myslim, že hodně z nás by to rádo vědělo
Mno letos je to bída, na hady moc času nezbývá a na odchovech se to hned projeví... Na druhou stranu rodinný odchov a současně stěhování do většího to vyvažují...
Ako casto sa vam mladata vyprazdnuju?Stihaju to este pred dalsim krmenim?Pytam sa preto lebo som uz u svojej riesil prolaps kloaky tak teraz krmim opatrnejsie.
Moje su strasne nenazrane krmim raz tyzdenne (mladata 3-6 mesacne) ale zrali by aj kazdy treti den. Dufam ze raz tyzdenne to nie je nejako moc casto. Niekde som citala ze morelky nie su take haklive na tu kloaku ako velhady a ze netreba cakat kym sa vyprazdnia.
foťák je nic moc a o rukou radši nemluvim ARU NZ 04/2010 0,1?
i tečky zdědila
Mohu se optat, jak jsou na tom povahově? Dočetla jsem se, že jsou klidní, ale někde i to, že jsou spíše agresivní...
přes den když dělám něco v teráriu, tak má tendenci se schovat. V noci bych tam ruku nedal ale je to různé. Měl jsem i jednu a ta šla i ve dne po ruce když jsem dělal něco před teráriem.
Takže spíše agresivní had?
Dobrý den, sháním z odchovu mládě samce Morelia viridis. Chtěl bych se zeptat, jestli náhodou nemá někdo toto krásné zvíře k prodeji, případě jestli by neporadil na koho se obrátit? Když, tak se můžete ozvat na : klasek.m@post.cz
Děkuji Martin
Moja prvá viridiska ide do farbozmeny :)
Jaya pura 1,0
ARU 1,0
tak nám viridisky udělaly radost, z 18 vajec vylezlo 15 žlutých Jaya-pur
Nadhera, gratulujem! :) Kiez by sa aj mne podarilo nieco vypiplat to je krasna robota venovat sa malinkym a vidiet ako rastu :)
Moc pěkný žebříky... Gratuluji m.
mládě Jayapury po 1. svleku
podzimní páření ARU
že by pokus o sebevraždu? někdy se opravdu umí zauzlovat
krasna,uzasna jen tise zavidim snad budu mit brzo taky rozsiren muj chov s temi to krasnymi chondropythony a taky se pochlubim. muj nazor je ze to jsou nejhezci,nejzajimavejsi hadi ze vsech.preji uspechy at se dari
Dnes ráno po včerejším seznámení se poprvé pářili. Během dne až do noci ještě 3x. M.V. Jayapura import 2010. Snad to vyjde.
Super parada gratulujem! :) drzim palce. Ako dlho priemerne trvalo spojenie?
Děkuju moc, snad to vyjde. Spojení trvá cca 2 hodiny, a do teď se spojili asi 6 krát.
No pevne verim ze to vyjde! Ja sa pokusam o carpondrov, vsetko vyzera nadejne az nato ze som ich nikdy spojenych nevidela ale vzhladom na to ze som 10 hodin v praci a 8 hodin v noci spim tak je celkom mozne ze som to nepostrehla :) v niektorych clankoch sa pise ze spojenie trva aj 9-12 hodin, preto som sa pytala. Drzim moc palce hlavne preto ze su to importy a uz aj to je super ze sa vam sparili! :) Dajte vediet ako pokracuju, POS a tak :)
Snad nám to vyjde, při pozorování jsem zjistil, že cca po dvou hodinách "mění polohu", takže to dohromady možná těch osm hodin udělá. Ale jsou to moje první viridisky. No když jsem začínal v 87' tak to byly tajné lásky, ale to jsem byl ještě pionýr. No a po Gutátách, Friseikách, Regiuskách, .... jsem si po menší pauze splnil sen. Prostě to byla výzva. A asi to nebude taková věda, no uvidíme. Každopádně se budu chlubit dál, tedy pokud bude čím,že.
Menia polohu - to je strasne co su tie hady schopne "odkukat" od ludi ;) Ja som v 87mom mala jedinu lasku - gumenu kacicku, o rok neskor 35 rocneho deratizera ale o viridiskach sa mi este ani nesnivalo :) Je to super ze sa ti podarilo splnit si sen, moj sen su carpondro a jagpondro a uz na tom aktivne pracujem, nedavam tomu moc sanci ale niekedy aj motyka vystreli. Davaj dalsie fotky a moc ma potesia aj zaznamy - po pareni kedy samec zacal ignorovat samicu (lebo moj uz zacal), kedy prestala zrat, POS, ... atd :) dakujem a drzim paste! :)
parada gratuluju !!! drzim pesti
Tak včera jsem je oddělil, neboť samec vypadal pořád hladově, holku jsem nakrmil a zítra je zkusím dát znovu dohromady.
Po nakrmení jsem je opět připustil až dnes, a opět se k sobě velice mají. Dá se nejak určit, jak dlouho je potřeba je připouštět, aby z toho mohlo něco být. Vím, že nikdy není nic nastopro, ale nechci je zbytečně vysilovat měsíčním, anebo delším pářením...
Na to, že ke mě přišla v horším stavu už vypadá líp a není ani tak pohublá :) Akorát by mě mě zajímalo co to je na té tlamě, před měsícem to ještě vypadalo hrozně (přišlo mi to jako boláky od nárazů nebo nevím co by to mohlo být) ale už se to lepší :)
Teda pánové a dámy, prošel jsem si celé tohle téma a musim konstatovat, že jsem se zamiloval. Tohole hada musim mít doma, ikdybych pak bydlel pod mostem. Jsou to překrásný tvorové a Vaše fotky jsou překrásné. To až řeknu přítuli, tak mě asi zbije. Teď jdu studovat, potom terárium a na nejbližší teraburze v holešovicích v Praze už budu asi pokukovat... Nebo neznáte nějakého chovatele, který by měl nějaký hezký kousek za rozumné peníze?
Žere jen potkany a to u viridisek není zrovna 2x dobře, co já mám zkušenosti (teda spíše V. Černoch mi radil) ať zkrmuji 1x týdně jednu myšku. Od té doby co krmím pouze myškama mám viridisky v naprostém pořádku, jsou aktivnější, více lezou, a vždy po myšce chmátnou.
Problém se zkrmováním potkánů je ten, že jsou po nich viridisky rychle obézní, takže bacha na to jak často krmit.
Nevidím problém na krmení potkany vhodné velikosti a ve vhodném časovém rozmezí.
Já osobně jsem dříve taky zkrmoval potkany, dal jsem jednoho menšího potkana za 14 dní, a bylo vše v pořádku, ale poté jsem na doporučení (pro mě vynikajícího chovatele V. Černocha) jsem přešel na myši a potkany nedávám vůbec.
Asi tak, taky by se dal zkusit obcas nakej ptak..
To je takové stále používané dogma, že chondrouši lověj hlavně ptáky, co taky jiného stromáci... samozřejmě jsou schopny ulovit občas ptáka, ale v přírodě loví hlavně drobné savce (dospělci a subadulti).
Krysa nebo vačice lepší nežli slepice
Me nejde o dogma (ani ho teda neznam), ale kdyz se prihodi obcas na chut proc ne.. Taky jsem u boomslangu radsi ze zerou i hlodavce.. Jen mluvim dle sebe, kdybych mel chondro, tak mu ho obcas dam.. A caninovi rozhodne.
U caninů není potřeba experimentovat s opeřencema. Krom nastartování příjmu potravy.
Na skodu to jiste neni..
Zdar. Když mluvíte o potravě caninů. Máte někdo zkušenosti s podáváním mastomyší u různě starých zvířat? Setkal jsem se s názorem, že mastomyši jsou pro caniny nevhodné a dělají jim problémy s trávením ( řidká stolice - průjem, částé vylučování ). Díky Martin
Ja krmil skakavkama od mastomysi a bez problemu, ale kolega opdovi jisteji.. Mozna muze byt problem s dospelyma mastomysma, to blbe travej i stromove mamby. Vlastni zkusenost.
Nedávno mě kontaktoval známej, aby se mě zeptal jetli s tím mám nějakou zkušenost, osobně ne, jak jsem psal neexperimentuju a dávám jenom myši a menší potkany, ale teď proč mě kontaktoval, protože prodal někomu zvíře a to má problémy po přijetí mastomyši, jinej známej dával dospělým zvířatům taky mastomyši a měl s tím taky nějaký problémy,takže nějaký problémy po příjmu mastomyši jsou možný. K těm ptákům, opravdu poslouží dobře pro nastartování u importů, těma opravdu nepohrdnou, ale dával bych jen tehdy, pokud bych měl svůj chov andulí nebo zebřiček, chůviček,...... Gonyosomy se po nich mohli taky utlouct.
Asi jo, dospely mastomysi jsou takovy tuhy, prdelaty.. Muzou delat problemy,ale ty skakavky verim ze ne..Caninka mi je travila dobre a byla prcek. Ty mamby travi taky dobre, boomslangove s nimi nemaji zadne problemy, jen je maj potiz zabit, pac mastomys snese mnohem vic nez obycejna. No ptaci urco chutnaji a pro zpestreni nekdy dam i mambam.. Na fotce boom a andula.
Boomslang, tj pecka, viděl jsem juvenily, ti nemají chybu. Jak je to s odchovem? Potřebujou cyklování? Co noční poklesy?
Jsou super. Mam doma ted aktualne 0.3 Tanzanie a 1.0 ten na fotce ale z JAR, tomu samici musim sehnat. Taky mu v ramci cyklovani otocim rezim, pac ted v Tanznce je jako tady a v JAR zima. Cyklovani nutne bude, odchovy jsou velmi malo. budem delat skupinu tech Tanzanu. pridame jeste 1.1 k tem holkam a po nasi zime se uvidi. Rad bych je odchoval, plany jsou, jeste musi vyjit. Poklesy k zivotu nepotrebuji, normalne funguji, ale pres zimu je mit budou.
Když se chce, všechno jde. Někdy to chce jenom krapet víc trpělivosti, no a peněz, ale to je detail, držím pěsti.
Dik taky tomu verim ze to půjde. Pro jistotu dostanou i jisty nadstandart, ktery hadi normálne nemívají a budu krmit vším co zerou. Obcas chameleon, pták a do toho hlodavce, teda tem co je berou. Ma to sva specifika,všichni hlodavce nechtějí. Uz je vlastne tak krmime.. :)
Nevidím problém na krmení potkany vhodné velikosti a ve vhodném časovém rozmezí.
Přesně tak - souhlas..
Edit: škoda, že už i v tak pěkném vlákně (pro mě asi nejoblíbenějším na TP) se objevují hloupý rady a nepravdy
Některý hovadiny a můj OT příspěvek jsem promáz. To s potkanama a ptákama nechávám. Je to vysvětleno, takže se to někomu může v budoucnu hodit.
Je mnohem lepší zkrmit mladého potkana, než starou zatloustlou myš (hodně velký poměr tuku, nekvalitní svalovina - proto se porážejí jateční zvířata co nejdříve). Krmit adult viridky mladýma myšma je úplná hovadina, natož ještě krmit krajty, byť stromové, 1x za týden. Ad ptáků, s tím mám u viridek velice dobré zkušenosti. Když nechtějí nic jiného, pták bývá jistota. Na "ochmířené" hole se nechají i rozkrmit. Navíc jej bez problému tráví, stolici mají i po jednodenních kuřatech pevnou, kdežto třeba z constrictorů to "vyletí" a uklízet to je hnus . Nicméně ani jednostranné dlouhodobé krmení přiměřeně velkými potkany nečiní žádné potíže. Jediné co jim neudělalo moc dobře, bylo morče a staré vyřazené mastomyši taky nic moc, zdálo se mi, že je tahle strava jakoby nadýmá, ale možná je to jen subjektivní pocit (macatější sousto), stromákům už bych tohle ale nedával.
Ahoj všem chovatelům zelenic, jaké udržujete noční teploty u svých juvenilních, subadultních a adultních viridisek? Díky, H.
USER BAN - TEXT DELETED (Uroboros)
Strucne zhrnute,pokles vlastne nemas ziadny. Roky okolo 22-24c, v zime nocny pokles okolo 20C.
Doma mi to klesalo normálně na pokojovku, jelikož mám teplý byt, tak to bylo většinou okolo 24 v noci, výjimečně o nějaký stupínek níž na podzim a na jaře, když bylo chladno a nebyla topná sezona).
Díky Ondro, já už jsem se bál, že se nevyjádří nikdo, kdo ví, o čem mluví.. Co se týče viridisek, tak se stále považuji a ještě dlouho budu považovat za začátečníka, i když mi jich doma pár funguje úplně bez problémů.. A jak jsem psal, tak se v tomhle ty informace dost rozcházejí.. Já mám na termostatu nastavený noční pokles na 26,5°C s amplitudou 0,5°C. Hodně jsem čerpal rad Kocoura, resp. jeho webu, kde se píše, že nějaký dlouhodobější pokles pod 24°C není (vyjma stimulačního období) úplně ideální a doporučuje teploty právě v rozmezí 26-28°C. Stejně nebo hodně podobně se vyjadřuje k nočnímu poklesu teplot většina zahraničních chovatelů, jen to teplotní rozmezí se o stupěň maximálně o dva liší...a o tu přesnost mě se jedná. Naproti tomu Maxwell ve své "zelené bibli" popisuje chov bez nočních poklesů s odůvodněním, že krajty se před obdobím páření nočními poklesy účiněji stimulují. Názor je to sice chovatele z nejpovolanějších, nicméně dle mého názoru od vydání výše uvedené publikace již nějaká doba uplynula a poznatky z chovu jsou mnohem dál.
Neodpustím si ještě jednu poznámku - nedávno jsme na jiném teraristickém serveru probírali odliv uživatelů TP.. V té době jsem byl rozhodnutý, že už se zde neukážu, že pro mě TP není přínosem. Díky interpelaci Jirky Jandy jsem si ale cestu zpět našel a budu se snažit být aspoň minimálně TP prospěšný, aspoň trochu úroveň svými příspěvky TP pozvednout.. Co ale úroveň poradny extrémně sráží, to jsou příspěvky uživatelů, kteří se snaží poradit (pochop - zviditelnit), ačkoliv o daném problému neví zhola nic. Toto vlákno je velkým příkladem..
noci mám pouze mírný pokles a to na 28-29*C, není to z mé hlavy, a budu se zase opakovat, že tohle mám taktéž od V. Černocha
Já se s nima nikdy moc nepáral, přes den 28-30°C s tím, že měli možnost se ještě vyhřát na cca 32-34°C, ale krom období těsně po nakrmení nebo gravidní samice to prakticky nevyužívali. V noci kolem těch 23-26°C dle ročního období, v listopadu až únoru šli noční teploty na cca 20-22°C a denní jsem měl v místě vyhřátí 30°C, v prostoru popravdě nevím ale něco kolem 25-28°C.
Já se rozhodně nepovažuji za žádného borce přes zelený krajty, měl jsem doma všehovšudy nějakou dobu jen dva kusy - aru holku a biaka kluka, ale dlužno dodat, že naprosto bez problémů, je fakt, že v práci jich máme řekněme desítky, ale nejsem jejich "osobní" ošetřovatel. V místnosti na krajty je udržována víceméně konstantní teplota okolo 26 st, ale přes den se u krajt zapínají navíc lokální zdroje tepla, takže denní teploty jsou o několik stupňů vyšší. Taky je zřejmě třeba vzít v potaz odkud přesně, především nadmořská výška hraje roli, krajty pochází. Obecně mám názor, že hůř než větší noční poklesy snášejí špatnou ventilaci, resp. dlouhodobě vysokou vlhkost spojenou ze špatnou ventilací.
Obecně mám názor, že hůř než větší noční poklesy snášejí špatnou ventilaci, resp. dlouhodobě vysokou vlhkost spojenou ze špatnou ventilací.
Tohle můžu jen potvrdit, nízká teplota ve spojení s vysokou vlhkostí je u nich rychlá cesta do pekel. Ideální je, když před vypnutím zdrojů terárium vyschne. Mimochodem je to jeden z důvodů, proč se mi u nich neosvědčilo temperování nádrže spodem - neúměrně to zvyšuje v noci vlhkost.
jaké udržujete noční teploty u svých juvenilních, subadultních a adultních viridisek
- u mláďat do cca 6 měsíců máme v odchovně teplotu 28-29°C bez nočního poklesu - u starších zvířat jsou noční teploty 24-26°C (s vyjímkou období páření), přes den je v prostoru terária 26-28°C, u výhřevu 30-32°C - určitě by jsme viridisky dlouhodobě nechovali při nižších nočních teplotách než 23°C
Ondro, Honzo, Marti - díky Ono je to teda v podstatě asi tak, že v rámci nějakých mezních hodnot a podle toho, jak zvířata fungují či nefungují by si každý chovatel ty teplotní rozmezí měl najít sám.. Jinak kluci to co jste psali o vzdušnosti a vlhkosti v teráriu, s tím nejde než souhlasit. Já tím, že mám v bytě vzuch spíš suchý, tak jsem měl ze začátku problém spíš opačný, vlhkost mi klesala extrémně rychle.. Ale to se povedlo upravit redukcí odvětrávané plochy a teď to funguje, tak jak popisujete. Ráno narosím, vlhkost prudce stoupne až někam k 80ti procentům a přes den pomalu klesá až někam k 30-40 procentům (v podstatě na tu bytovou vzdušnou vlhkost), kdy večer zhasínají světla. Otázkou je potom ještě přesnost měřidla, ale to už jsme zase úplně někde jinde. Každopádně ještě jednou díky
sezona začala. Poprvé co se mi páří morelie viridis, na dnešek jsem čekal 4 roky. Snad to dobře dopadne...
námluvy
už to začíná
Paráda držím pěsti, ať to vyjde...
Dobrý večer. Rád bych také poprosil o radu. Mám terárium v.80cm,d.75cm, h.55cm - skleněné, větrání spodní levý bok a strop. Je po ještěrovi, který už bohužel umřel ( věkem ). Od ještěrů bych si rád odpočinul, proto uvažuji o hadu. Prvně to vypadalo na boa island. Po přečtení a shlédnutí fotek na tomto vlákně už to tak jasná volba není. Vážně uvažuji o nějaké krajtičce. Mé dotazy: 1) je velikost mého terária vhodná pro morelia viridis ? 2) který druh je z této skupiny nejmenší a jaké délky dorůstá ( tento údaj jsem nikde nenašel - jen 150-200 cm ) 3) vešel by se do mého terária pár?
Nyní je terárko prázdné a čeká na přestavbu - zatím však nejsem rozhodnut o novém bydlícím. Mám nějaké zkušenosti, např. s chovem anolisů, sklípkanů a užovek. Předem děkuji za rady.
Ahoj pokud vážně uvažuješ o chondrouši dám odkaz,přečti a poznáš sám zda je to pravé-poznatky jdou sic dále ale základ je stejný.ps:doufám,že mě puritáni ohledně šíření neukamenujou. .http://www.slideshare.net/danmaidment/the-complete chondro.
Přesně jak psal Petrš, ta knížka je takovej základ a už se nebudeš muset ptát na základní dotazy
Už jsem sem ty fotky dával, ale snad nové odkazy nebudou vadit.
Konečně to vypadá, že našim zelenicím dokončujeme nový web, tak tady je malá ochutnávka...
Fakt pěkný fotky máš
moc paradni fotky ....klobouk dolu.a krasny chovanci celkove
panabeka . . :) pekny zaciatok. A beta stranky uz je vonku?
Áchjoo škoda , že mi sem nejdou dát fotky
skor je skoda ze to nevies
Pěkné .
BTW. Jak dopadlo páření?
Díky. Samice bohužel nezabřezla, takže to zkusím ještě někdy na jaře, tak uvidím.
Jinak parádní fotky.
Velmi, ale velmi nerad se fotím. Váš Biak.
...tahle fotka mě stála zářez na objektivu...
Ale stojí za to
Nádhera.....
proto mam na objektivech UV filtry Jinak fotka je super a had este vic...
UV tam bylo taky , vzal to bokem (kde jsem měl prsty) ne na optiku.
Arský samec
Viridisky jsou prostě fotogenický . Had kterej se dá fotit ze všech stran a všecky jeho části. Moc pěkný foto a hadice...
Kocour: Máš je fakt nádherný
Sakra Kocoure, těma fotkama mě fakt masíruješ. Tohle je můj sen, jen nechci začínat s hadice zrovna high level Každopádně krásný fotky krásnejch hadů, ať se daří.
Jsem rád, že se líbí. Marodím doma, tak si hraju s foťákem.
Tak ještě jeden žluťák.
Tak když jsem u těch zelenejch :)
konecne po dlhom case dobre vlakno, dufam ze to pojde takto dalej
První letošní z dnešního rána...
Krasa a gratulace
Připojuji se ke gratulaci, hezčí než dnešní slunce za okny
Taky samozdrejme gratuluji moc hezká
Nevím čím to je ale nejdou mi vkládat fotky tak se mrkněte aspon na blog co jsem založil exel-snakes.webnode.cz zítra přídám pár fotek
Tak první samice už má posbíráno...
Super zlutice
Proč jen nejsou peníze ?!!
chechtaky by i byli, ale proc neni misto???
Ahoj, su fascinujuco krasne, zistovala som si o nich nejake info, vhladom na to ze som zaciatocnik by som si este netrufla ale zaujima ma jedna vec - vraj su dost agresivne. to sa vobec nedaju chytit do ruk? ani kebyze to skusam odmalicka? vdaka!
daju sa brat uplne v pohode do ruk / cez den ked spia / vecer by som si netrufol a ide aj o lokalitu. Mal som Biaka ktory bol agresivny vzdy a dost sical ... ale napr. Sorong je uplne krotky. Pisem svoje skusenosti. Ale akonahle zistia ze sa nejde krmit ale ide len o manipulaciu su pomerne kludne a nepokusaju sa vobec zautocit.
Zdar,chci se zeptat jak se jmenujou tyhle žebříky,kde a za kolik se to dá sehnat.
v květinářství za pár korun, jsou to opěry ke kytkám
Promiňte, že to vkládám do tohoto vlákna. Na internetu jsem našel mfotku mláděte takové divné barvy a jsem zvědavý jesli jste se s tím už setkali a ajkou může mít toto mládě barvu v dospělosti.přece jen nemám tolik zkušeností jako vy. odkaz terarijni-zvirata /inzerce/r/detail/1195226/morelia-viridis-jayapura -nz-2-10/ mádě číslo 2
Tak už to taky leze...
Ahoj chlape,
tak to jsem rád, že už jsou venku. Vypadají parádně. Gratuluji a těším se na fotky prcků...
U nás někde teprve lezeme na svět, ale jinde už po svleku a lovíme...
m.
Taky zdravím, moji prckové se teprve rozkoukávaji , zatím přikládám jen tohle , musím nejprve natáhnout fotky z foťáku do PC a pak je sem dám. Ty máš jakou formu? Ty poslední jsou určitě Aru a ty první? Sorong? Teď čekám zda něco vyklopí albínka boa , surinam boa a pak se mi pářej canínové.
Tady ještě jedno mimčo, ale jsou pár hodin staří , tak že po prvním svleku to bude taky jiná bašta
zdravím,
tak jsme nakonec doklepali ten web, o kterém jsem psal v této diskuzi.
Pro zájemce dostupné zde - www.chondros.cz
Připomínky a náměty na vylepšení vítány.
m.
perfektní stránky. spousta informací a hlavně úžasné fotky.
Zdravím.
Pěkná prezentace chovu,hezké foto.Ukládám do oblíbených.
Připomínky a naměty:popis,chov,výskyt,poptávka,galerie,kontak ok.Nabídka není????Podle mého,by byla dobrá i nějaká ta diskuze.Chybí mi tam něco,co by mne donutilo se na stránky vracet pravidelně a sledovat je.
Také zdravím,
prvně díky oběma, jsem rád, že se líbí. Ohledně nabídky, tak ta se aktuálně zpracovává. Věřím, že během 1-2 týdnu bude venku. Ohledně diskuze jsem to hodně zvažoval a není problém ji dodělat. Jen pořád nevím, jestli by měla význam. Určitě bych nechtěl diskuzi ve stylu dotaz-odpověď, ale spíše po tématech. V případě druhé varianty, to ale vyžaduje spíše více přispěvovatelů a tady si nejsem jist, jestli by to někdo uvítal a aktivně se zapojil. Jak jsem psal, aktuálně nevím a proto tam zatím není. Dodělat ji není problém, a pokud by mělo zájem nebo se chtělo zapojit více lidí, tak ji tam založím.
Na druhou stranu by bylo super mít nějaký místo, kde se s chovateli zelenáčů potkávat.
m.
Dobrej.
Tak trošku jsem čekal,jestli se zapojí více chovatelu.Osobně,bych uvítal takové místečko,kde by se dalo pokecat o zelenáčích.Něco ve smyslu MVF.Ta druhá varianta,by byla rozhodně lepší.Někdo další??????
Moc pěkné stránky.
Děkuji za reakci, jsem rád, že se líbí.
to Olivan... zatím to nevypadá na větší zájem o zaměřené fórum k zelenicím. Je to sice zastrčené v tomto vlákně, ale podle statistik na webu na něj spousta lidí přišla právě odsud. Mno uvidíme, jak jsem psal dodělat je možné, ale nerad bych, abychom se tam pak potkávali ve dvou (to můžeme ve dvojku na beera)...
Mně napadá, že by to šlo např. i na samostatný url forum.chondros.cz, mno uvidíme...
m.
měl bych taky máknout na mém webu .. jinak to máš pěkný
Trochu ožívím vlákno. Nový přirustek Morelia Viridis ARU
To Kocour:škoda,tak to vypadá na to pifko.Koukal jsem na Váš webík,nabídka doplněna(foto,dokumentace ke každému NZ).SUPER
JJ, nabídku jsem už nějak doklepal, ale s tím fórem to nevidím. Spíš to pivko
Domluvíme přes SZ?
m.
Krásný fotky , opravdu nádherně nafocená krajta. Mrkni na moje krajťule a na nové přírůstky pod Jayapurou. www.surinamboa.estranky.cz
Tak tohle vlákno nějak upadá a to je škoda. Takhle krásný hady si každý rád prohlídne. Přidám fota z nočního průzkumu terária a jeden detail.
Měl bych dotaz na zkušené chovatele, daj se viridisky chovat nad vodní hladinou? Nelíběj se mi čistě hygienická terárka, toto by mělo být v obývacím pokoji, představa je udělání zadní a bočních stěn s kytkama a spodek by byla vodní plocha (mini akvárko) s rostlinkama a krevetkama.
Nevím jestli odpovídám zadání
, trvalá vysoká vlhkost je spíš problematická, muselo by to být perfektně odvětrané. Rozhodně by to nesmělo být, jako nějaké "zapařené" paludárium.
Takové terárium bych moc nedoporučoval. Při velké vlhkosti dochází k různým stomatologickým potížím (hniloba tlamy). Hlavně v noci je problém udržet dobrou teplotu. Jinak moje viridiska v noci ráda šmejdí i po zemi, takže by takhle přišla i o dost plochy. Vím o lidech, kteří to tak mají a v noci mají zaplé topné tělísko v bazénku - v tomto případě je ale problém když se viriska vydělá do vody (což je velmi pravděpodobné když vodní plocha zabírá skoro celé dno) tak dochází k rychlému bakteriálnímu rozkladu a opět nastává problém. Lepší je pravidelné rosení a v teráriu přiměřeně velká nádž z vodou, která trochu k udržení vlhkosti napomáhá a viridiska z ní hlavně bude pít.
Toto bych nedoporučoval. Spousta zelenic si ráda občas odpočne na zemi v klubku. Dělají to průběžně skoro všechny. Jinak, co se týká vysoké vlhkosti, tak to by byl problém. Kvůli respiračním potížím by jste dříve nebo později bazének stejně vypustil. Doporučoval bych třebas dekorativní jezírko v části většího terária bez topítka pro odpařování. To jsem viděl a toto funguje. Ale všeho s mírou... m.
Chtěl jsem se zeptat jaký máte fígle na udržení vlhkosti(samozřejmně nemám na mysli rosení). A jak se Vám daří držet vlhkost mezi 70%-80%. Díky
Me spis zajima, jak udrzite vlhkost 80% pri dobre odvetravanem terariu. Prijde mi skoro nemozne udrzovat 80-90% vlhkost v terariu, ktere je dobre odvetravano a je umisteno v mistnosti, ktera ma zhruba 55% vlhkosti, pokud nebudu rosti 4x denne(pocitam s terariem o velikosti zhruba 70x50x50).
Protoze jsem vetsinu vetrani musel uzavrit, poridil jsem si zvlhcovac vzduchu, ktery mi 1 hodinu denne asi 3x za den udrzuje vlhkost vzduchu a zaroven vetra ci cisti vzduch tim, ze dovnitr nazene mlhu, ktera je ionizovana a tim se uvnitr vymeni zaparene stojate ovzdusi, ktere odchazi spodnim vetranim.
Kazdopadne si nejsem uplne jisty, co vlastne muze zapricinit hnilobu tlamy, jestli zapareny stojate ovzdusi, ktere muze byt dlouhodobou nevymenou vzduchu plne bakterii, nebo proste vysoka vlhkost vzduchu, ikdyz je vymena vzduchu casta.
Podle Maxwella je mene nebezpecne sussi terarium, nez stale zaparene a spatne vetrane terarium, otazka je, kde je ta spravna mira pro zvirata, protoze suche terarium z dlouhodobeho hlediska take neni dobre a u mladat se doporucuje vyssi vlhkost.
Ovsem, dospela zvirata nejsou tak choulostiva, zde je mozne vlhkost z 85% snizit klidne i dlouhodobe na 75% i 70%, s tim, ze v obdobi pred svlekanim se vlhkost zvysi, nebo se rosi casteji zvyre.
Oc mi jde, je podelit se s vami o vase zkusenosti s udrzovanim vlhkosti u mladat a dospelych zvirat s tim, ze neni zdravotne zavadna a zvirata dobre prijimaji potravu.
ja udrzujem okolo 70 percenta, a ako ? polievam to raz za 1-2 dni ako kvety vodou cize zalievam substrat.
U nás držíme na teplotu a vlhkost celou místnost, kde krajty jsou. V případě jednotlivých terárií se perfektně osvědčily topné desky pod terárii a miska s vodou na nich (viz. chondros.cz). Takto dokážeme dostat vzdušnou vlhkost na 90 % a mít zároveň suché stěny. Vše záleží na dobrém odvětrání a celkovém klimatu v místnosti. Rosení obden aplikujeme jen u dospělých krajt.
Já osobně rosím jednou denně a to většinou ráno. V Tu chvíli se mi vlhkost pohybuje mezi 80%-90%, pak začne pomalu klesat a k večeru je nějakých 60%. Terárium mám s dvojtým větráním klasicky jedno vpředu přes celou délku terária široké asi 3cm a pak ve stropě, které tvoří půlku stropu. Jinak rozměr je 80X45X90. jak mi řekl jeden terarista tak je lepší se s vlhkostí držet trochu zpátky než přehnaně kropit. Při těchto podmínkách se mi viridiska už jednou svlékla a to bez problémů. Terárium přece jen není příroda a pokud se nejedná o importy tak si zvířata trochu přivykly trochu jiným podmínkám. Mám jen dospělý kus z odchovu takže to je trochu jiné než mláďata popřípadně importy.
dnes na navsteve u kamosa Brekeho ( krasny zazitok , vadaka :)
Dovolil bych si sem dát dvě horské lokality a to Wamena a Cyklop.
Měl bych dotaz. Kde v teráriu je nejlepší měřit vlhkost. Když mám vlhkoměr v teráriu tak mi ukazuje třeba 50% (řekl bych že ho ,,vysušuje" teplo ze žárovky) ale když ho dám na vrchní větrání tak tam mi ukáže 70%. Tak by mě zajímalo kde je to správné místo na měření. Díky
Nejvyssi vlhkost bude na strope teraria, protoze para jde nahoru, a take teplo. Umistete to v urovni kde se vas had zdrzuje, i teplomer bych doporucil.
No viridiska se zdržuje po celý den na jednom místě a to většinou skoro u stropu, takže by s vlhkostí problém být neměl. Jinak tam kde se zdržuje je asi tak 27-29 stupňů. Nejtěžší je vychytat tu vlhkost.
Tato otázka tady již byla položena ale nikdo na ni neodpověděl. Co je lepší: Mít dobře odvětrané terárium ale v něm se nedá udržet příliš vysoká vlhkost nebo menší odvětrávání a tímpádem vyšší vlhkost. Díky
Myslím, že já jo.
První varianta je lepší. Podle mě.
To Jiher: Urcite je lepe mit radeji dobre odvetrane terarium, nez cokoli jineho........ Samozrejme bacha na pruvan !!!
Díky za odpověď. Já mám pro svojí zelenice terárium 80X45x90 a větrání tam je dole na předku terária 3X80 a na stropě 20X80. Myslím že je odvětráno dobře, průvan tam nevzniká ale když ráno narosím tak odpoledne je vlhkost ve 3/4 terária jen 50% tam kde leží viridiska je 62%. Jen mě teda zajíma jestli ta vlhkost není málo. Díky
To JIHER: Jsem presvedcen, ze to je v pohode. Ve volne prirode neni vlhkost take trvale rovnaka ve stejnou dobu. Jak pisu, je to v pohode. Ja osobne rosim jednou denne a to i ne kazdy den. Kazdopadne, co chovatel, to jinej nazor. Z mne OK. Hodne zdaru v chovu, nebat se a suverenita stranou :o)
jiher: jsem zastáncem velkorysého větrání terárií, ale u viridisek se nám osvědčilo spíš "přiměřený". Pokud je větrání příliš velké, tak vzdušná vlhkost bude nízká ikdyž bude substrát v teráriu mokrý.
Největší pomoc pro zvýšení vlhkosti je topný kabel nebo topná deska na dně terária. Pokud ani to nepomůže, tak nezbývá než větrání pomalu zmenšovat a prostě zkoušet (v každém bytě, domě, místnosti jsou jiné podmínky a pro to není možné napsat jak velké větrání má být).
Podle mě je vyšší vlhkost při chovu viridisek hodně důležitá - při špatné (nízké a pravděpodobně i příliš vysoké) vlhkosti mohou hadi trpět problémy s kůží, které se projevují jako černé nebo tmavě modré fleky - osobní zkušenost. Při úpravě na ideální hodnoty fleky po několika svlecích mizí.
My rosíme 1x denně nejlépe dopoledne a vlhkost se pohybuje kolem 70-80%, krátkodobě padá na 60-70%. Větrací plochy máme podobné jako ty, ale z části zalepené.
Pozor také na spolehlivost vlhkoměrů. Občas se stává, že i celkem kvalitní digitální vlhkoměry měří každý jinak.
Myslím, že vše podstatné zde již několikráte zaznělo.
To jiher: nehledej přesný recept, jak to udělat. Vše záleží na různých okolnostech - např. na velikosti terária, umístění terária v místnosti (okno, topení apod.) a pak také na tom, jestli jsi v bytě nebo domě atd. atd. Důležité je postupně zkoušet a vychytat vše ku prospěchu zelenic. Ideální je to vychytat před pořízením hada.
Prospěch u vlhkosti a ventilace zjištíš poměrně jednoduše - dobře prosperující had, bez respiračních potíží, dobré kompletní svleky a pravidelný nenásilný příjem potravy...
Osvědčené náměty, jak korigovat vlhkost tady už zazněly, teď je to na Tobě, co zvolíš a kterou cestou půjdeš.
m.
Kopulace jedinců z horské oblasti označované jako "Wamena".
Využiji toto vlákno tak to snad nebude vadit. Moje viridiska (samec ARU 3 roky) má na těle několik černých šupin. Jsou to ty černé flíčky na fotce. Je to vždy skupina několika šupin (někdy třeba jen jedna šupina někdy jich je víc). už jsem ji takto koupil. Chtěl jsem se jen zeptat zda-li je to normální. Na některých fotkách jiných viridisek jsem si toho taky všimnul, ale nevím zda-li je to normální. Díky moc
zkus pročíst tohle vlákno:
http://tera.poradna.net/q/view/79528-zmena-barvy-s upin-u-m-viridis?page=r79932#r79932
Využiju opět tohoto vlákna. Chtěl jsem se optat jestli je možné aby viridiska trochu měnila odstín zelený. Před 14 dny měla potkana a bez problémů ho sežrala. Od té doby normálně odpočívá buď namotaná na větvi nebo na převysu na pozadí schovaná za kytkou. Před 4 dny ztmavla (připadalo mi to jako by se připrovavala na svlek) Tak jsem zvedl trochu vlhkost (rosil jsem i odpoledne aby se vlhkost pohybovala kolem 70%, normálně mi padá na 63%) Dnes jsem si všiml že má opětnormální odstín zelený. Teď se mi zrovna svléká i spilota ale tý ta zakalané barva kůže zůstává i po dkalení očí do doby než se svlékne a hlavně to neprobíhá tak rychle. Tak jsem se chtěl optat zda-li s tím někdo nemáte zkušenosti. Moc díky
pri zvleku had nestmavne, skor zbledne a koza je mliecna.
Onlouvám se, blbě jsem to napsal. Samozřejmě jsem myslel že zbledla, trochu se zamléčnila. Prostě jak před svlekem.
Po zakalení dochází k "odkalení" a teprve pak se had svlékne, většinou tak do 4 dnů.
presne tak, :)
To Jiher: Myslím, že máte doma dospělou viridisku. Na ní to jde krásně poznat i podle nateklé tlamy.
Někteří mohou i ztmavnout, relativně, tedy třeba červená zešedne do méně pestré barvy, opticky tedy mohou jakoby až potmavnout. Ale to je buřt.
jiher: u viridisek nemusí být zakalení tak výrazné jako u kobercovek, takže pokud se ti ještě nesvlíkala tak se nedivím, že si nejsi jistý. U některých našich hadů je zakalení mléčné a u některých si všimneme blížícího svleku spíš podle chování - změní oblíbené místo a na větvi visí "lajdácky".
Přesně nevím jak se pozná nateklá tlamaale je pravda že hlavu má nějakou rozpláclejší. No uvidíme. Jinak jak píše Mara tak není moc aktivní prostě jen leží na převisu schovaná za kytkou a v noci se tak maximálně otočí aby hlavou sledovala okolí. Tak uvidíme. Původně jsem taky myslel že jde o svlek (prostě klasika zmléčnila a trochu se ji i zakalily oči), ale po čtyřech dnech měla normální barvu, prostě kůže ji nezůstala tak mléčná. Tak jsem si jen říkal čím to mohlo být. Tak doufám že jde jen o svlek a že tohle je normální. Díky moc
Jayapura, 4 měsíce (foceno mobilem)
Pekna....
A dokonca tu je dokaz, ze aj s telefonom sa da spravit fotka kde je dobre vidiet aj hada a nie len nejaku nejasnu smuhu.
Kolegové, jak jste na tom?
JAYA PURA
DESIGNER
ARU
Gratulace, ať se u všech zadaří.
P.S.: Ta ARU od Vás už se začíná pěkně přebarvovat. Pak pošlu foto až bude hotovo.
Zdravím.Samozřejmě toto vlákno rád podpořím.
To Kocour:Opět pěkné fotečky,držím pěsti,at to klapne.
Aru
Aru2
Jayapura
Merauke
chlapci, mate to krasne :)
To Olivan: Paráda, držím palce.
Jsou to úžasné hadice a počasí venku, mno super
Díky.Uplně si libuji,jak nádherně prší a jak se nádherně ochladilo.))))))
Nový přírustek od Reinholda Maugga.
famozne, to je marauke ?
Zdravím.
Ano,je to 1.0 Merauke
tak to je nadherny kusok !!! planujem aj ja ale az casom ... nie su uplne lacne :)
Fešák
Mám z nich velkou radost,splněný sen.(Poslední dobou se mi zdá o žlutých Kofiau)
Ještě přiložím foto 0.1Merauke
Já Vám ty "tečky" závidím, ta moje se mi na ně zvysoka... (sorry za hnusnou fotku)
Zdravím.
Nevím,ale mě se ta fotka fakt líbí.Nádherný zvíře ve výborné kondici.Jen málo nabízených Merauke je fullstripe.Věřte mi,hodně chovatelu je na tom ještě huř.Nebyl jste náhodou na poslední burze v Hammu?
Tady se projevila ta "nevysvětlitelná záhada", MadMike má zvíře z odchovu, kdežto u Olivana předpokládám odchytová zvířata (už proto, že jsou od Maugga). Netýká se to jen Merauke, ale i dalších "jižních" viridisek jako je Aru, jedinci s velkým počtem teček označovaní jako High White.
Mno a aby to nebylo tak úplně jednoduché, tak i odchovy se chovají úplně jinak. Od jednoho chovatele z jižní moravy (který už skončil) měly ARU z jeho linie i velmi tečkaté potomky a přenášelo se to regulérně dál. U jiného z Vysočiny, je standardem, že po krásných tečkatých zvířatech jsou celkem nevýrazná a netečkatá mláďata. Viděl jsem celkem dost potomků v různém stáří od obou a je to nesrovnatelné. Pár zvířat mám od nich i doma.
m.
PS: samozřejmě platí, že i v přírodě jsou netečkaté aruny a merauke s rozpadanou kresbou; na druhou stranu neslyšel jsem a neviděl jsem nikde zmínku o tom, že by se krásná řetězová kresba merauke přenesla v zajetí do mláďat, vždy je to opak. V tomto světle je chondrouš na fotce od MadMika skutečně zdařilý.
Existuje k tomu nějaká teorie?
Ono ty pevninský lokality - celý se mi to zdá hodně nepřesný - spíš obchodní označení. Vzhledem k tomu, že lokality se pojmenovávají podle měst, ze kterých ty zvířata pak odlítají do světa, v podstatě se o žádné lokality nejedná (můj názor). Teda já si pod názvem lokalita představuju spíš místo sběru.
Třeba Maxvell někde ve své knize (The Compl. chondro) o Merauke píše jako o hadech, kteří byli v určitém období sbírani jižně od jedné jmenované vesnice (teď si nevzpomenu na název, Tanah Marah nebo tak). Když jsem pak kouknul do mapy jak daleko je to od města Merauke, mohl bych klidně označit dejme tomu svoji ulovenou Vipera berus jako lokalita Brno, přitom ji sebrat někde v severním Německu
Je mi jasný, že vy to všechno víte, jen se snažím z vás něco vytáhnout - moc se tomu nevěnuju
PS: díky za pochvaly, fotka je ale mázlá (fotila žena) a mám v terárku tak blbě řešený světlo, že se tam fotit nedá - už se chystá čupr ubikačka, tak pak zaspamuju
"Je mi jasný, že vy to všechno víte, jen se snažím z vás něco vytáhnout - moc se tomu nevěnuju!"
- já teda nevím, jak ostatní, ale já mám pocit, že je mnohem více věcí, který o těchto hadech bohužel netuším, než těch, o kterých vím; stále se učím a hledám hlavně po zahraničních webech...
Ohledně Merauke je dle mého názoru podobná situace jako u pevninových vs. ostrovních krajt. Za Merauke jsou automaticky považování jedinci, kteří mají víceméně spojenou řetězovou kresbu z bílých teček na hřbetu. Merauke jsou proto, že z tohoto města jsou pravděpodobně transportování dále do světa nebo do sběrných míst. Nikdo už extra neřeší, jestli ta či ona krajta byla sebrána 200 km severně kolem Murrayova jezera na ostrově Nová Guinea nebo naopak 200 km jižně z cípu Cape yorkského poloostrova, což je regulérní Austrálie. A v tomto případě je rozdíl opravdu nějakých 500 km... (Takže brněnská beruska ze severního Německa je na místě )
Je to ale teoretický příklad, protože vyvážet chondrouše z Austrálie je tuším legislativně nemožné, ale kdo ví.
m.
Odpolední odpočinek Morelia viridis ARU 1.0
Dneska se zapojili i sorongáči
to mi zůstává rozum stát co lidi vymýšlí za paskvily.
kříženec Viridisky a kobercovky:
75% Chondro / 25% Carpet:
http://moreliaviridis.yuku.com/topic/16164/t/2010- Chondro-x-Carpondro-75-Chondro-25-Carpet-LAST-2-av ailab.html
Carpondro už jsem tuším viděl i na stránkách nějakýho chovatele u nás a taky na nějaký jarní burze v Ládví. Taky se mi to moc nelíbí.
toto by sa rozhodne robiť nemalo, nesúhlasím s tým hoci musím uznať farbu mal úžasnú
a pročpak by se to dělat nemělo?
Ak by to malo nejaký vyšší účel tak nech si krížia čo chcú a s čím chcú ale keď to je kvôli peniazom a kvôli tomu že chcem mať doma niečo výnimočné??? To rozhodne nie.... Načo kaziť už tak krásne tvory
preto ze za par rokov zohnat cisteho zeleneho chondraca bude problem ... kazdy bude x krat prekrizeny ... len preto ... problem rovnaky ako sa zacal riesit u BC alebo regiusov.
No prosímtě. Copak chováš za zvířátka? Jak hybridyzace ohrozí čistotu Tvých ČISTÝCH zelenáčů? Budeš snad pouštět carpondro na chondro? No to jsou mi věci. Už jasně vidím, jak Ti budu nabízet carpondro za cenu chondra a přesvědčovat Tě o tom, že to je fakt zaručeně čistý Sorong. Hybridizace je jen odvětví chovu, stejně jako je tomu v jiných chovatelských,pěstitelských oborech (ptactvo,rybičky atd. atd.) Na čistotu Tvých zaručeně čistých zelenáčů to vliv mít nebude. Nepropadej panice. Navíc o čistotě zvířat v chovech se snad bavit netřeba - guttaty míchané s obsoletami, nebo emoryi,sinaloiky nesoucí geny campbellek, mexicány nesoucí geny altern, nebo kdo má například albino mexicanu, může si být jistý, že vznikla z ruthvenky, stejně tak bychom mohli začít o leguánech. O čistotě hroznýšů i Tvých zelenáčů je snad diskuse naprosto zbytečná (byť z hlediska populačního). Hybridizace nijak neohrozí tu stále zmiňovanou "čistotu" vašich chovů.
Vlčica 1989 - co prosímtě chováš?
kazit? Hmmm.. No myslím, že o tomhle už tu bylo napsáno dost, stačí použít vyhledávač.
ked to takto pojde dalej zacne sa krizit uz vazne cokolvek, moj nazor je NIE a je mi jedno ako hrubo to vidis napisane. Neuznavam taketo hybridi. Ma to viac negativ ako plusov, ale predajcovia sa nemoz stazovat keby mali normlane mladata tak im to nevyasa az tak dobre a tak musia krizit a krizit co sa len da aby to vyzeralo fajne. Nechova niekto aj svietiace haqdy ??? Lebo mysky uz svietia ...
Chápu Váš názor, i mu docela rozumím, ale stejně tak rozumím tomu co se líbí mě a za co jsem ochoten já osobně zaplatit a stejně tak rozumím tomu proč jsou za to ochotni zaplatit jiní. Neberu nikomu z těchto zastánců "čistého chovu" jeho názor, ale stejně tak by oni neměli brát názor zastáncům mutačních a hybridních zvířat.
Pixel - V pořádku. Názor si měj. Nemám v plánu Ti ho měnit. Jen jsem upozornil na to, že chováš kdoví co za bastardy a budeš se bát o čistotu v důsledku hybridizace. Úsměvné. To je zase můj názor.
jasne ja respektujem tvoj nazor, a poznam dost chovatelov co ma nazor ako ja. Bavit sa o bastardoch v chove je asi blbost, ked ze vediet genetiku predkov pri kazdom hadovi je nezmysel, ale mozem len dufat ze to co som si kupil a pod tym nazvom aj v skutocnosti je alebo z toho vyrastie. Len sa mi nepaci ze ludia prekrizuju kade co, tak ako som pisal aj u nas na fore, ak mas cistokrvnu fenku psa a susedov pes od vedla ti ju napari ..tak ta to asi dost vytoaci ale ak to je u hadoch tak je to uspech a taketo " bastardy" potom este predava za neskutocne ceny len preto ze je to ine ako normlane a prirodzene. Nepisem ze sa mi nepacia, ale nesuhlasim s tym ako to vzniklo.
a ako podla teba vznikly všetky tie psie plemená ? Napr. Nemecky pinč x Rottweiler = Doberman .
Písat o regiusoch a BC v otázkach hybridov mi príde tiež dost odveci . To že sa pri regiusoch ,,krížia" farebné formy a u BC rôzne lokality nejedná sa v žiadnom prípade o hybridy !
Ale Doberman je uznane plemeno pokial sa nemylim, zatial co hybridi su fakt marketingom, vecsia vidina financii.
Ani by som nepovedal, kedže carpondro aj jagpondro kupiš od 300€ .
Carpondro Adult Female
This nice snake is for sale.
0.1 CB07 High Yellow and Black Carpondro
Price 900 Euro
+ druhy inzerat:
PYTHONS:
0.1 - CB07 - CARPONDRO - €800,-
mlade idu okolo tych 350 E
http://www.snakehouse.dk/available_hybrid2.asp?Id= 83
tak ze tak no ...
pokial dobre vidím má od 300€ a neporovnávaj cenu mládata s adult zvieratom !
Aj mladá viridiska nestojí tolko čo adult
jasne, jasne ... ale dakujem neprosim. ja sa uskromnim s tym co mam a s tym co sa mi paci.
Touhle větou sis jasně odpověděl. Nezbývá Ti nic jiného, než doufat. O tom, co chováš nemáš a nikdy mít představu nebudeš. Když Ti prodám chondropythona s jistými znaky, který ale patří k naprosto jiné lokalitě, přesto připomíná jinou, nalepíš si na terárko lokalitu, kterou jsem uvedl a v případě držení se teze, kterou nyní razíš, budeš opět pářit tou samou "lokalitou". Ostatním už budeš prodávat křížence, přestože jsi přesvědčený o tom, že máš to, co se Ti pod tím názvem prodalo. Tolik k čistotě u zvířete, které sis nechytil sám. Ke psům - je opravdu málo plemen, která lze nazývat primitivními (myšleno původními, jako jsou třeba podengové, psi typu pária, basenji..), na nichž není znát šlechtitelská snaha, drtivá většina je směska řady jiných plemen, přikřižovaných podle toho, co dotyční chtěli docílit, ať se jednalo o lovecké vlastnosti, zbarvení, délku srsti nebo vlohy vhodné k pastevectví. To, že je uznává FCI, UKC, ADBA atp. je jen záležitostí splnění podmínek, které jednotlivé organizace vyžadují od toho kterého plemene a to, že je pes uznaný ADBou, neznamená, že jej zaštiťuje FCI (přičem řady ustálených plemen se každoročně neustále rozšiřují o nově vzniklá plemena vzniklá právě křížením). Zkrátka pro někoho to je stále ještě kříženec, nebo jsou jeho vzhledové vlastnosti natolik rozmanité, že je nehodlá považovat za platné plemeno, zatímco jiní jsou s ním jako s plemenem již spokojeni. Je to věčný boj mezi organizacemi zaměřenými na straně jedné na exterier a na straně druhé na původní využití plemen v zemích původu mající v hledáčku pracovní hledisko. Ať tak či onak, je to jen šlechtění. Buď pro práci, nebo na výstavy. Ten dobrman, cos řekl, že je uznané plemeno nebyl před uznáním ničím jiným, než bastardem. A i když je uznaným plemenem, pořád musí probíhat šlechtění, vyřazování zvířat, která neodpovídají standardu, což není nic jiného, než lidmi vytvořená představa o tom, jak má pes vypadat, jakou má mít kohoutkovou výšku, jaké má mít zauhlení končetin, jaká má být povaha, barva, zda mu mají stát uši nebo ne, zda mají být klopené, nebo ve tvaru růžového lístku atd..
U hadů se nedělá nic jiného, než u psů. Je to ryze šlechtitelská záležitost přesně tak jako chov mutačních zvířat. A upřímně. Mluvit o tom, že si za pár let nekoupíš zelené chondro je legrační. Víc než 85% chondropythonů v chovech není nic než import, není to výsledek žádného chovatelského umu, ani léta pečlivého ošetřování rodičovské generace a simulování vhodných podmínek. Přestože se odchovy řadě chovatelů úspěšně daří, to, že je má doma teď každý začátečník není bohužel výsledkem perfektně zvládnutého chovu a odchovu, ale velmi nízké ceny importů. Není umění vycpat si terária pochytanými hady za 6-8tisíc, z nichž cca polovina v teráriích do dvou let lehne. Uměním je je udržet, rozmnožit a z F1 získat následně mláďata. Ono kdyby přišlo na zákaz dovozu, tak by se v očích lidí dostali opět nahoru, protože až tak moc se jich tu zase nelíhne. Místo odsuzování cizí chovatelské práce nebo úvah na téma co koho motivuje k odchovu výjimečných zvířat, bude možná lepší investovat do studia, zahraniční cesty a dovezení si většího počtu krajt na chov z jediného místa. Jen tak se lze bavit o nějaké jistotě. Protože z hlediska chovu je a bude u carpondra výhodou jeho výjimečnost s ohledem na původ, kterým se nikdo tajit nebude a jež je (alespoň u všech carponder i jagponder, která jsem doposud viděl) vzhledově znát, zatímco u chondropythonů nebudou žádná přechodné formy nebo kříženci bez šlechtitelských ambicí s ohledem na podkladovou barvu či kresbu absolutně žádnou výhodou. Taková zvířata se u nás vloni nabízela v ceně 3500-4000. Takže moc nerozumím tomu, proč se bát, že by to tu zaplavila carpondra nebo třeba carpalls. Když už tu bude záplava, pak jen chondropythony bez příslušnosti ke konkrétním lokalitám a domestikace bude završena. Chtě nechtě je tohle budoucnost každého druhu v teráriích, jež se stane oblíbeným a jehož chov nečiní závratné problémy.
Neměl byste nadávat na ty "hamižné množitele" ale spíš na zákazníky, kteří si takový "produkt" koupí, jelikož cenu určují jen a jen oni.
python regius ak to nie je z avataru jasné
Taky mám v avataru regiusku, ale chovám i jiná zvířata. Takže regiusku. Tahle odpověď mi naprosto stačí. Děkuju.
Parádička. Další povzbuzení teorie o "neplodných bastardech". Jinak neobjevil jste nic nového pod sluncem. Kříženců krajt je mnohem víc. Stačí projet vlákna Pochlubte se - hybridi.
Mno jsou to sice bastardi, ale vzhledově parádní...
Přesně tak. Je zajímavé, že skoro každému nezasvěcenému to připadá "špatné", ale už mu nepřipadá "špatné" pářit mezi sebou chondra nejasného původu. A ono upřímně, kolik jich má ten původ až tak jasný. Je to naprosto stejné jako u hroznýšů. Jsme čistě odkázáni na informaci dovozce a ten zase na prodejce. Nechci tu tímhle něco rozdmýchávat, jen chci poznamenat, že odsuzovat něco a přitom vědomky či nevědomky pářit zvířata z lokalit či oblastí, která se potkat nemohou není o nic lepší(vynechávám jasný úmysl za účelem šlechtění barev, mutací). Možná spíš horší. U carponder se nikdo neohání lokalitou, jsou to designer zvířata s jasným procentuelním vyjádřením krve spilot a chonder. Navrch získat F1 není tak snadné jako množit chondra.
Válka s větrnými mlýny, drahý příteli. Mohl bys napsat knihu. Co knihu, klidně i publikace podobné jako je Ottův naučný slovník, ale nač psát něco, co je nechtěno číst. Co na tom, že se spontánně zvířata páří nejen v teráriích, ale i v přírodě, co na tom, že většina hořekujících neví, co má doma za "bastardy". Tuším je to tři roky nazad, co se o tomhle tady vedla sáhodlouhá diskuse. Je to podobné, jako když don Quijote de la Mancha vyrazil dobýt větrné mlýny. Jen s tím rozdílem, že zde se bojuje s lidskou nevědomostí, omezeností.
http://www.hybridhaven.net/viewforum.php?f=2&st=0& sk=t&sd=d Tady se můžete kochnout, nějaký potvůrky jsou fakt hezký, ale ty ceny no...
No me osobne hybridi fascinuji a abych rekl pravdu, jednou bych chtel neceho podobnyho dosahnout.
Moj nazor je taky, ze hybridi ano.Ale krizit to, co uz XYZ krat prekrizene je(gutky, klasicke Bc mix a pod.)
Ak mam doma nieco ciste, nejaku presnu lokalitu, poddruh a pod tak by som to urcite nekrizil a radsej nech si to uchova svoju liniu...
Ale niektore hybridy su fakt nadherne co sa tyka farieb:P
suhlasim s danio ... niekedy chovatelia krizia koli tomu ze sa to potom vyhodnejsie predava, niekedy su to aj 10 nasobky.
Zdravím,
využiji opět tohoto vlákna. Chci se zeptat jestli je nomální že moje viridiska si občas nejde místo s nižší teplotou. Průměrné teploty v teráriu mám 26-31C(nad teráriem mám 2Xkeramický zářič 40W), mám několik větví pod sebou aby si krajta vybrala teplotu jakou chce, ale čas od času sleze až na úpně dolní větev která je skoro u země a tam je teplota 23C. Zůstane tak den a pak zas leží ve vyšších teplotách. Tohle udělá čas od času. Zajímá mě jetli to je normální. Možností kde ležet s vyššími teploty má spoustu. Ještě přidám jednu fotku.
Moja Sorong samica zlieza len vecer, cez den je z 95 percentach vzdy na tom istom mieste... Ak ste nespozoroval nici ne len to ze sa ochladi par krat tak by to malo byt podla mna v poriadku.
pozoruji to asi po třet-í za dobu co ji mám(skoro rok), žádné parazity a problémy nemá. Jinak jak píšeš je skoro pořád na jednom nístě kde je 29-30C.
tak je to potom ok. Ake mas velke terarium a z akeho je materialu ?
mam ho ze skla a rozmer 80x45x90
Moj nazor : Sklo je zly izolant / odporucam casom prejst na drevo / osobne pouzivama nadrze o velkosti 90x90x60, ale vasa velkost je ok, ak v terariu mate jedeho hada.
na navsteve u kamosa
Přijde mi že ta 0,1 má špatně svlečenou kůži
je tesne pred zvlekom, pocas transportu sa zacal zvleikat, uz je po zvleku a vsetko je ok, dobry postreh :)
Trochu jsem si to myslel. Mě se stalo při převozu něco podobného
Trochu oživím vlákno.
začínáme chytat tu správnou barvu ARU
Chtěl jsem se zeptat k noční teplotě u viridisek. Někde se uvadí že má být od 20C-24C, jinde zas že od 24C-26C, a někde že se nemá na noc vůbec snižovat. Jde mi o to že já nechávám přes noc zaplé keramické zářiče protože mám doma do těch 20C. v Určitých místech v teráriu je 28C a v nejchladnějším je tak 22C. Jde mi o to že někdy viridiska po prolezení terárka zaleze k teplýmu místu a jindy zas k místu kde je klidně těch 22C a tam je klidně celou noc. Takže by mě zajímalo jestli to je normální. Někdo mi říkal že se teď připravují na páření a že se takhle v tomhle období takhle chovají (ochlazují). Díky
moja nocna teplota je pokles na izbovu teplotu co je cca v rozpati od 24 do 25.
červnový páření
a nakonec jsme se dočkali i vajec (po necelých 5 měsících od ukončení páření)
Ta modrá barvička... z tý se vždycky udělam.
Presne, ta modra je uzasna.
Drzim palce, nech sa dari
Ja mám import (manokwari)sub adultný pár a sú úplne kľudné. Keď som bol po ne tak boli agresívne.U mňa sa úplne ukľudnili, žerú bez problémov, bez problémov sa zvliekajú,a žerú ako divé (dávam im čerstvo zabité potkany) takže no problem
jj daju sa brat ak vies ako :)
To zase trocha posuneme
Dnešní nadílka...
nadhera !!!!
To kocour: Ta mamina s vejci ....CYCLOP ???
Mám prosbičku na chovatele viridisek.Když nabízí chovatel odchov M.v. Japen??Nikde jsem nenašel toto označení-JapenMůže mi někdo k tomu něco napsat??Dík
Tady
Jsou to Jaya Pury - tady i s tátou...
To je neskutecna nadhera. Ne kazda Jaya je takhle krasne zbarvena. Uf, .....
to spis vypada ze jeden z paru neni "cista" jaya, ale jaya+sorong..
premek podlaha [88.102.197.xxx], 06.01.2011 16:21
"to spis vypada ze jeden z paru neni "cista" jaya, ale jaya+sorong.."
Mohu se zeptat podle čeho tak soudíte?
...a jsou to krásná zvířata, tak ať se to povede
Díky, jsem rád, že se líbí. Trošku problém je, že samice sedla jen na 3 vejce a zbylých 11 jsem musel odebrat. Inkubátor je momentálně v háji a k forťákům se na opravu dostanu až v sobotu.
m.
Někdy to tak je...tohle taky znám... držím palce, aby se alespoň něco z té snůšky podařilo
o vánocích nic nedostala tak vzteky zezelenala
NZ 03/10 ARU 0,1?
dal jsem je v menšim rozlišení, ať se rychleji načítají
Koukám, že se pěkně dobarvují, jsem si měl pár mladých nechat.
m.
Tak nakonec i přes potíže s inkubátorem vylezlo všech 14 kousků...
První vylezlo 44. den, poslední 50. den.
krása krása krása! :)
Tak už jsme po svleku...
sliny mi tecu az po brade :) nadhera :)
...teda me taky....je to muj zivotni sen jednu takovou mit......
Tak a už máme párik :) Včera som z burzy v Ládví doniesla samca.
Len drobnost.
Co karantena? davat tak blizko nove zviera k staremu.Nahoda je svina a nepodcenoval by som to.
Inak su pekne
Ano v karantene ho mam, boli pri sebe 10 cm tak na 2 sekundy kym som spravila fotku a neuvidia sa az do parenia teda zas take 3 roky :)
Ako je mozne ze vies pohlavie?Co ti ho predajca palpoval?
zarucil sa mi ze je to samec, ci ho palpoval neviem nebola som pri tom ale je vidno ze ma
vyrazne dlhsi a tensi chvostik od kloaky ako moja samica.
kdysi jsem takhle koupil 2 páry, nakonec po letech z toho byla jedna samice a partička chlápků, třeba budeš mít větší štěstí
Dakujem, videla som sondovat samicu, samca nie ale budem sa modlit :) vdaka :)
super
sakra :D palpovat :) chybicka sa vloudila :)
super
To je este horsie Maxwella ste nastudovali? Tensi chvostik za kloakou by mala mat skor samica, lebo ta nema hemipenisove kapsy. Naznaky hemipenisov sa pri zltych mladatach daju zahliadnut pri pozreti mladata proti ziarovke.
Neviem kto je to Maxwell ale rada ho nastudujem lebo o moreliach nie je toho tolko popisane. proste tie chvostiky maju rozlicne. kde sa da nieco od Maxwella docitat? nieco o tom presvecovaci ziarovkou a tak? vdaka!
mozem ti poslat jeho publikaciu v PDF, vecer ak chces. Tvoj email je v profile.
Straaaaasne moc ti dakujem :)
Ste si ista, ze mate v profile uvedenu dobru mailovu adresu? Chcel som Vam to tam poslat, ale vzdy mi posle spravu o nedoruceni. Subor ma 11,5 MB, nemate limitovanu velkost prijimanej spravy?
adresa je dobra ale vie prijat myslim max. 5MB. je to niekde ulozene odkial by som to mohla stiahnut prosim? dakujem!
Je to ulozene na mojom disku, dajte mi iny mail (Vas druhy, manzelov, frajerov, bratov), ktory bude schopny prijat takuto spravu.
poprosim teda skuste tento mail : exmajsterka1@azet.sk alebo monicka403@gmail.com vdaka!
Trochu to zase oživíme...
Máme za sebou skoro 2 měsíce (JP NZ02/2011), 3 barvy mláďat:
1) cihlově-bílé
2) černo-žluté
3) klasika žlutá
Krasne nieco! Gratulujem! Kiezby som sa aj ja niekedy takeho niecoho dockala...
Kocoure, mohl bych vědět kolik mladých jsi už letos odchoval? Myslim, že hodně z nás by to rádo vědělo
Mno letos je to bída, na hady moc času nezbývá a na odchovech se to hned projeví... Na druhou stranu rodinný odchov a současně stěhování do většího to vyvažují...
Ako casto sa vam mladata vyprazdnuju?Stihaju to este pred dalsim krmenim?Pytam sa preto lebo som uz u svojej riesil prolaps kloaky tak teraz krmim opatrnejsie.
Moje su strasne nenazrane krmim raz tyzdenne (mladata 3-6 mesacne) ale zrali by aj kazdy treti den. Dufam ze raz tyzdenne to nie je nejako moc casto. Niekde som citala ze morelky nie su take haklive na tu kloaku ako velhady a ze netreba cakat kym sa vyprazdnia.
dnes ráno
nadhera :) bola samica dost utocna ? ci ani nie ?
Krasna! drzim palce nech to "vysedi" :)
Nové foto z kŕmenia drobcov.
jazycek :)
foťák je nic moc a o rukou radši nemluvim
ARU NZ 04/2010 0,1?
i tečky zdědila
Mohu se optat, jak jsou na tom povahově? Dočetla jsem se, že jsou klidní, ale někde i to, že jsou spíše agresivní...
přes den když dělám něco v teráriu, tak má tendenci se schovat. V noci bych tam ruku nedal
ale je to různé. Měl jsem i jednu a ta šla i ve dne po ruce když jsem dělal něco před teráriem.
Takže spíše agresivní had?
Dobrý den,
sháním z odchovu mládě samce Morelia viridis.
Chtěl bych se zeptat, jestli náhodou nemá někdo toto krásné zvíře k prodeji, případě jestli by neporadil na koho se obrátit?
Když, tak se můžete ozvat na : klasek.m@post.cz
Děkuji
Martin
Moja prvá viridiska ide do farbozmeny :)
Jaya pura 1,0
ARU 1,0
tak nám viridisky udělaly radost, z 18 vajec vylezlo 15 žlutých Jaya-pur
Nadhera, gratulujem! :) Kiez by sa aj mne podarilo nieco vypiplat to je krasna robota venovat sa malinkym a vidiet ako rastu :)
Moc pěkný žebříky...
Gratuluji m.
mládě Jayapury po 1. svleku
podzimní páření ARU
že by pokus o sebevraždu? někdy se opravdu umí zauzlovat
je to vůbec normální?
krasna,uzasna jen tise zavidim snad budu mit brzo taky rozsiren muj chov s temi to krasnymi chondropythony a taky se pochlubim. muj nazor je ze to jsou nejhezci,nejzajimavejsi hadi ze vsech.preji uspechy at se dari
Dnes ráno po včerejším seznámení se poprvé pářili. Během dne až do noci ještě 3x. M.V. Jayapura import 2010. Snad to vyjde.
Super parada gratulujem! :) drzim palce. Ako dlho priemerne trvalo spojenie?
Děkuju moc, snad to vyjde. Spojení trvá cca 2 hodiny, a do teď se spojili asi 6 krát.
No pevne verim ze to vyjde! Ja sa pokusam o carpondrov, vsetko vyzera nadejne az nato ze som ich nikdy spojenych nevidela ale vzhladom na to ze som 10 hodin v praci a 8 hodin v noci spim tak je celkom mozne ze som to nepostrehla :) v niektorych clankoch sa pise ze spojenie trva aj 9-12 hodin, preto som sa pytala. Drzim moc palce hlavne preto ze su to importy a uz aj to je super ze sa vam sparili! :) Dajte vediet ako pokracuju, POS a tak :)
Snad nám to vyjde, při pozorování jsem zjistil, že cca po dvou hodinách "mění polohu", takže to dohromady možná těch osm hodin udělá. Ale jsou to moje první viridisky. No když jsem začínal v 87' tak to byly tajné lásky, ale to jsem byl ještě pionýr. No a po Gutátách, Friseikách, Regiuskách, .... jsem si po menší pauze splnil sen. Prostě to byla výzva. A asi to nebude taková věda, no uvidíme. Každopádně se budu chlubit dál, tedy pokud bude čím,že.
Menia polohu - to je strasne co su tie hady schopne "odkukat" od ludi ;) Ja som v 87mom mala jedinu lasku - gumenu kacicku, o rok neskor 35 rocneho deratizera ale o viridiskach sa mi este ani nesnivalo :) Je to super ze sa ti podarilo splnit si sen, moj sen su carpondro a jagpondro a uz na tom aktivne pracujem, nedavam tomu moc sanci ale niekedy aj motyka vystreli. Davaj dalsie fotky a moc ma potesia aj zaznamy - po pareni kedy samec zacal ignorovat samicu (lebo moj uz zacal), kedy prestala zrat, POS, ... atd :) dakujem a drzim paste! :)
parada gratuluju !!! drzim pesti
Tak včera jsem je oddělil, neboť samec vypadal pořád hladově, holku jsem nakrmil a zítra je zkusím dát znovu dohromady.
Po nakrmení jsem je opět připustil až dnes, a opět se k sobě velice mají. Dá se nejak určit, jak dlouho je potřeba je připouštět, aby z toho mohlo něco být. Vím, že nikdy není nic nastopro, ale nechci je zbytečně vysilovat měsíčním, anebo delším pářením...
ono je to přejde samo
Tak zatím je to nepřešlo, takže pokračujeme.
Dobrý den chtěl bych se zeptat na terarium vyska180cm sirka.hloubka50cm bude stacit pro viridisku.foto tady http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/r/d etail/1608150/shanite-darek/
Ovulace Jaya 2011
tak taky se pochlubím :) 1.0 wamena z červeného mláděte
ARU 0,1
nový ARU 1,0
přidám jedno video z krmení : http://www.youtube.com/watch?v=1DVJKl5BhfQ&context =C4d73caeADvjVQa1PpcFP9hrssEm0_8AXjFCrqX-qZxrbpIEn 0okA=
Moje Viridiska
Ještě jedna
začínající přebarvování :
Prostě famózní.
Trochu ozeleníme ARU a SORONG
Klasik: Parada, super fotka
Tak ta fotka je naprosto super
Copak to máš za sklo? Ta hloubka ostrosti je dost dobrá..pro takovej detail musím víc clonit a už to není ono
Ahoj to sklo je toto : http://www.megapixel.cz/canon-ef-100mm-f-2-8-macro -usm
Tady je moje první
a hlava
..je to úžasnej had
podla mna jeden s najkrajsich :)
Díky..ještě tak sehnat nějakou pěknou samici (červenou)
Takových by to chtělo víc..bomba tak jen ať se daří..
neviete mi poradit kde a od koho by som mohol kupit cyprisovu koru na vrecia ? Dakujem pekne ...
To opravdu nevím..zatím jsem se po ní ani nedíval..já mám všude piniovou kůru..
trošku to posuneme
ARU 0,1 NZ
ARU 1,0 NZ
Jayapura - snad to bude 1,1 NZ2012
Ty mladý jsou vlastní odchov? Červený jsou moc pěkný..
nene, ty mladý jsou koupený.
Ahoj,
hadi na který se ptáš jsou ode mě, z mého chovu a tohle jsou jejich starší sourozenci. Je to linie ,,Jayapura HW" kteří jsou již z F3 generace.
www.surinamboa.estranky.cz
Jayapura
Na to, že ke mě přišla v horším stavu už vypadá líp a není ani tak pohublá :) Akorát by mě mě zajímalo co to je na té tlamě, před měsícem to ještě vypadalo hrozně (přišlo mi to jako boláky od nárazů nebo nevím co by to mohlo být) ale už se to lepší :)
Wamena 0,1
také přidám jednoho krasavce.
Morelia viridis SORONG
tahle viridiska je z cerveneho prcka?
ze žlutého
http://imageshack.us/photo/my-images/715/367836217 03112676176277.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/248/487162362 16982725551614.jpg/ hadh.jpg http://imageshack.us/photo/my-images/194/hadik2.jp g/ http://imageshack.us/photo/my-images/809/had4.jpg/
když už se to vlákno otevřelo, tak taky přispějeme:
letošní páření ARU a Jayapura
Zdravim vsechny "chondromaniaky".....
Jen bych trochu "ozivil tohle vlakno" alespon textem
Co mate kdo noveho a pod.....
Jen pro zajimavost odkaz: 1, http://www.doc-martini.com/images/lemonxdream2.jpg
2, http://www.doc-martini.com/images/061516523652.jpg
tak po tomhle odkaze se sem těžko něco dává, ale přispějeme: dvě nový holky do chovu
Fotka moje, chondro ne...
vase fotky mozete pridavat aj sem: https://www.facebook.com/pages/Morelia-viridis/528 718533822617
JAY 0.1
NZ 03/2012
Teda pánové a dámy, prošel jsem si celé tohle téma a musim konstatovat, že jsem se zamiloval. Tohole hada musim mít doma, ikdybych pak bydlel pod mostem. Jsou to překrásný tvorové a Vaše fotky jsou překrásné. To až řeknu přítuli, tak mě asi zbije. Teď jdu studovat, potom terárium a na nejbližší teraburze v holešovicích v Praze už budu asi pokukovat... Nebo neznáte nějakého chovatele, který by měl nějaký hezký kousek za rozumné peníze?
http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/r/d etail/2064291/morelia-viridis-aru-levne/
http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/r/d etail/2056178/morelia-viridis-forma-jayapura/
http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/r/d etail/2054491/prodam-nebo-vymenim/
Žere jen potkany a to u viridisek není zrovna 2x dobře, co já mám zkušenosti (teda spíše V. Černoch mi radil) ať zkrmuji 1x týdně jednu myšku. Od té doby co krmím pouze myškama mám viridisky v naprostém pořádku, jsou aktivnější, více lezou, a vždy po myšce chmátnou.
Problém se zkrmováním potkánů je ten, že jsou po nich viridisky rychle obézní, takže bacha na to jak často krmit.
Nevidím problém na krmení potkany vhodné velikosti a ve vhodném časovém rozmezí.
Já osobně jsem dříve taky zkrmoval potkany, dal jsem jednoho menšího potkana za 14 dní, a bylo vše v pořádku, ale poté jsem na doporučení (pro mě vynikajícího chovatele V. Černocha) jsem přešel na myši a potkany nedávám vůbec.
Asi tak, taky by se dal zkusit obcas nakej ptak..
To je takové stále používané dogma, že chondrouši lověj hlavně ptáky, co taky jiného stromáci... samozřejmě jsou schopny ulovit občas ptáka, ale v přírodě loví hlavně drobné savce (dospělci a subadulti).
Krysa nebo vačice
lepší nežli slepice
Me nejde o dogma (ani ho teda neznam), ale kdyz se prihodi obcas na chut proc ne.. Taky jsem u boomslangu radsi ze zerou i hlodavce.. Jen mluvim dle sebe, kdybych mel chondro, tak mu ho obcas dam.. A caninovi rozhodne.
U caninů není potřeba experimentovat s opeřencema. Krom nastartování příjmu potravy.
Na skodu to jiste neni..
Zdar. Když mluvíte o potravě caninů. Máte někdo zkušenosti s podáváním mastomyší u různě starých zvířat? Setkal jsem se s názorem, že mastomyši jsou pro caniny nevhodné a dělají jim problémy s trávením ( řidká stolice - průjem, částé vylučování ). Díky Martin
Ja krmil skakavkama od mastomysi a bez problemu, ale kolega opdovi jisteji.. Mozna muze byt problem s dospelyma mastomysma, to blbe travej i stromove mamby. Vlastni zkusenost.
Nedávno mě kontaktoval známej, aby se mě zeptal jetli s tím mám nějakou zkušenost, osobně ne, jak jsem psal neexperimentuju a dávám jenom myši a menší potkany, ale teď proč mě kontaktoval, protože prodal někomu zvíře a to má problémy po přijetí mastomyši, jinej známej dával dospělým zvířatům taky mastomyši a měl s tím taky nějaký problémy,takže nějaký problémy po příjmu mastomyši jsou možný.
K těm ptákům, opravdu poslouží dobře pro nastartování u importů, těma opravdu nepohrdnou, ale dával bych jen tehdy, pokud bych měl svůj chov andulí nebo zebřiček, chůviček,......
Gonyosomy se po nich mohli taky utlouct.
Asi jo, dospely mastomysi jsou takovy tuhy, prdelaty.. Muzou delat problemy,ale ty skakavky verim ze ne..Caninka mi je travila dobre a byla prcek. Ty mamby travi taky dobre, boomslangove s nimi nemaji zadne problemy, jen je maj potiz zabit, pac mastomys snese mnohem vic nez obycejna. No ptaci urco chutnaji a pro zpestreni nekdy dam i mambam.. Na fotce boom a andula.
Boomslang, tj pecka, viděl jsem juvenily, ti nemají chybu. Jak je to s odchovem? Potřebujou cyklování? Co noční poklesy?
Jsou super. Mam doma ted aktualne 0.3 Tanzanie a 1.0 ten na fotce ale z JAR, tomu samici musim sehnat. Taky mu v ramci cyklovani otocim rezim, pac ted v Tanznce je jako tady a v JAR zima. Cyklovani nutne bude, odchovy jsou velmi malo. budem delat skupinu tech Tanzanu. pridame jeste 1.1 k tem holkam a po nasi zime se uvidi. Rad bych je odchoval, plany jsou, jeste musi vyjit. Poklesy k zivotu nepotrebuji, normalne funguji, ale pres zimu je mit budou.
Když se chce, všechno jde. Někdy to chce jenom krapet víc trpělivosti, no a peněz, ale to je detail, držím pěsti.
Dik taky tomu verim ze to půjde. Pro jistotu dostanou i jisty nadstandart, ktery hadi normálne nemívají a budu krmit vším co zerou. Obcas chameleon, pták a do toho hlodavce, teda tem co je berou. Ma to sva specifika,všichni hlodavce nechtějí. Uz je vlastne tak krmime.. :)
Přesně tak - souhlas..
Edit: škoda, že už i v tak pěkném vlákně (pro mě asi nejoblíbenějším na TP) se objevují hloupý rady a nepravdy
Některý hovadiny a můj OT příspěvek jsem promáz. To s potkanama a ptákama nechávám. Je to vysvětleno, takže se to někomu může v budoucnu hodit.
Je mnohem lepší zkrmit mladého potkana, než starou zatloustlou myš (hodně velký poměr tuku, nekvalitní svalovina - proto se porážejí jateční zvířata co nejdříve). Krmit adult viridky mladýma myšma je úplná hovadina, natož ještě krmit krajty, byť stromové, 1x za týden.
Ad ptáků, s tím mám u viridek velice dobré zkušenosti. Když nechtějí nic jiného, pták bývá jistota. Na "ochmířené" hole se nechají i rozkrmit. Navíc jej bez problému tráví, stolici mají i po jednodenních kuřatech pevnou, kdežto třeba z constrictorů to "vyletí" a uklízet to je hnus . Nicméně ani jednostranné dlouhodobé krmení přiměřeně velkými potkany nečiní žádné potíže.
Jediné co jim neudělalo moc dobře, bylo morče a staré vyřazené mastomyši taky nic moc, zdálo se mi, že je tahle strava jakoby nadýmá, ale možná je to jen subjektivní pocit (macatější sousto), stromákům už bych tohle ale nedával.
Ahoj všem chovatelům zelenic,
jaké udržujete noční teploty u svých juvenilních, subadultních a adultních viridisek?
Díky,
H.
USER BAN - TEXT DELETED (Uroboros)
Strucne zhrnute,pokles vlastne nemas ziadny. Roky okolo 22-24c, v zime nocny pokles okolo 20C.
Doma mi to klesalo normálně na pokojovku, jelikož mám teplý byt, tak to bylo většinou okolo 24 v noci, výjimečně o nějaký stupínek níž na podzim a na jaře, když bylo chladno a nebyla topná sezona).
Díky Ondro, já už jsem se bál, že se nevyjádří nikdo, kdo ví, o čem mluví.. Co se týče viridisek, tak se stále považuji a ještě dlouho budu považovat za začátečníka, i když mi jich doma pár funguje úplně bez problémů.. A jak jsem psal, tak se v tomhle ty informace dost rozcházejí.. Já mám na termostatu nastavený noční pokles na 26,5°C s amplitudou 0,5°C. Hodně jsem čerpal rad Kocoura, resp. jeho webu, kde se píše, že nějaký dlouhodobější pokles pod 24°C není (vyjma stimulačního období) úplně ideální a doporučuje teploty právě v rozmezí 26-28°C. Stejně nebo hodně podobně se vyjadřuje k nočnímu poklesu teplot většina zahraničních chovatelů, jen to teplotní rozmezí se o stupěň maximálně o dva liší...a o tu přesnost mě se jedná. Naproti tomu Maxwell ve své "zelené bibli" popisuje chov bez nočních poklesů s odůvodněním, že krajty se před obdobím páření nočními poklesy účiněji stimulují. Názor je to sice chovatele z nejpovolanějších, nicméně dle mého názoru od vydání výše uvedené publikace již nějaká doba uplynula a poznatky z chovu jsou mnohem dál.
Neodpustím si ještě jednu poznámku - nedávno jsme na jiném teraristickém serveru probírali odliv uživatelů TP.. V té době jsem byl rozhodnutý, že už se zde neukážu, že pro mě TP není přínosem. Díky interpelaci Jirky Jandy jsem si ale cestu zpět našel a budu se snažit být aspoň minimálně TP prospěšný, aspoň trochu úroveň svými příspěvky TP pozvednout.. Co ale úroveň poradny extrémně sráží, to jsou příspěvky uživatelů, kteří se snaží poradit (pochop - zviditelnit), ačkoliv o daném problému neví zhola nic. Toto vlákno je velkým příkladem..
Já se s nima nikdy moc nepáral, přes den 28-30°C s tím, že měli možnost se ještě vyhřát na cca 32-34°C, ale krom období těsně po nakrmení nebo gravidní samice to prakticky nevyužívali. V noci kolem těch 23-26°C dle ročního období, v listopadu až únoru šli noční teploty na cca 20-22°C a denní jsem měl v místě vyhřátí 30°C, v prostoru popravdě nevím ale něco kolem 25-28°C.
Já se rozhodně nepovažuji za žádného borce přes zelený krajty, měl jsem doma všehovšudy nějakou dobu jen dva kusy - aru holku a biaka kluka, ale dlužno dodat, že naprosto bez problémů, je fakt, že v práci jich máme řekněme desítky, ale nejsem jejich "osobní" ošetřovatel. V místnosti na krajty je udržována víceméně konstantní teplota okolo 26 st, ale přes den se u krajt zapínají navíc lokální zdroje tepla, takže denní teploty jsou o několik stupňů vyšší. Taky je zřejmě třeba vzít v potaz odkud přesně, především nadmořská výška hraje roli, krajty pochází. Obecně mám názor, že hůř než větší noční poklesy snášejí špatnou ventilaci, resp. dlouhodobě vysokou vlhkost spojenou ze špatnou ventilací.
Tohle můžu jen potvrdit, nízká teplota ve spojení s vysokou vlhkostí je u nich rychlá cesta do pekel. Ideální je, když před vypnutím zdrojů terárium vyschne. Mimochodem je to jeden z důvodů, proč se mi u nich neosvědčilo temperování nádrže spodem - neúměrně to zvyšuje v noci vlhkost.
- u mláďat do cca 6 měsíců máme v odchovně teplotu 28-29°C bez nočního poklesu
- u starších zvířat jsou noční teploty 24-26°C (s vyjímkou období páření), přes den je v prostoru terária 26-28°C, u výhřevu 30-32°C
- určitě by jsme viridisky dlouhodobě nechovali při nižších nočních teplotách než 23°C
Ondro, Honzo, Marti - díky Ono je to teda v podstatě asi tak, že v rámci nějakých mezních hodnot a podle toho, jak zvířata fungují či nefungují by si každý chovatel ty teplotní rozmezí měl najít sám..
Jinak kluci to co jste psali o vzdušnosti a vlhkosti v teráriu, s tím nejde než souhlasit. Já tím, že mám v bytě vzuch spíš suchý, tak jsem měl ze začátku problém spíš opačný, vlhkost mi klesala extrémně rychle.. Ale to se povedlo upravit redukcí odvětrávané plochy a teď to funguje, tak jak popisujete. Ráno narosím, vlhkost prudce stoupne až někam k 80ti procentům a přes den pomalu klesá až někam k 30-40 procentům (v podstatě na tu bytovou vzdušnou vlhkost), kdy večer zhasínají světla. Otázkou je potom ještě přesnost měřidla, ale to už jsme zase úplně někde jinde. Každopádně ještě jednou díky
sezona začala. Poprvé co se mi páří morelie viridis, na dnešek jsem čekal 4 roky. Snad to dobře dopadne...
námluvy
už to začíná
Paráda držím pěsti, ať to vyjde...
Dobrý večer.
Rád bych také poprosil o radu.
Mám terárium v.80cm,d.75cm, h.55cm - skleněné, větrání spodní levý bok a strop.
Je po ještěrovi, který už bohužel umřel ( věkem ). Od ještěrů bych si rád odpočinul, proto uvažuji o hadu.
Prvně to vypadalo na boa island. Po přečtení a shlédnutí fotek na tomto vlákně už to tak jasná volba není.
Vážně uvažuji o nějaké krajtičce.
Mé dotazy:
1) je velikost mého terária vhodná pro morelia viridis ?
2) který druh je z této skupiny nejmenší a jaké délky dorůstá ( tento údaj jsem nikde nenašel - jen 150-200 cm )
3) vešel by se do mého terária pár?
Nyní je terárko prázdné a čeká na přestavbu - zatím však nejsem rozhodnut o novém bydlícím.
Mám nějaké zkušenosti, např. s chovem anolisů, sklípkanů a užovek.
Předem děkuji za rady.
Ahoj pokud vážně uvažuješ o chondrouši dám odkaz,přečti a poznáš sám zda je to pravé-poznatky jdou sic dále ale základ je stejný.ps:doufám,že mě puritáni ohledně šíření neukamenujou. .http://www.slideshare.net/danmaidment/the-complete chondro.
Přesně jak psal Petrš, ta knížka je takovej základ a už se nebudeš muset ptát na základní dotazy
Děkuji za odpověď a odkaz.
Jdu to přelouskat.
0.1 Biak OC
0.0.1 Sorong po svleku
watch