Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov sarancat a pripadny "privydelek" ?...

Dobry den.

Chtel bych se Vas zkusene zeptat, jak je to s chovem sarancat a jestli je mozne je chovat na mensi vydelek. Kamarad krmi dve agamy a rikal mi, ze je po sarancatech velka poptavka. Ze jich na burze maji jen par a ze se po nich hned zaprasi. Tak jsem myslel, ze bych to rozjel trochu ve velkem. Dokazete mi poradit, jak by mela asi tak vipadat takova vetsi odchovna? Vubec nemam poneti jaka by mela bejt pocatecni ivestice atd. Nebo co je dobre chovatza hmyz na takovy privydelek?! Co treba i svaby? Mel bych i moznost to prodat na burze. Tak by me zajimal Vas nazor a samozrejme kritiku taky sezeru :o))) Díky za pripadne info...

sarancata sem kdysi choval pro vlastni potrebu - je to ale dost narocne na cas a spotrebu elektriny = ohrev... Vyzaduji pomerne vysokou teplotu (30-32°C), prisun "zeleneho" (klicil sem obili), hlidat vlhkost kladiste a je potreba koupit pomerne hodne jedincu do zacatku (coz neni levne)... Z hlediska cost/benefit bylo pro mne levnejsi a mene casove narocne chovat svaby a cvrcky... Ale pokud se do toho date tak hodne stesti...

koupit pomerne hodne jedincu do zacatku

tuhle zkusenost nemuzu potvrdit. Z cca 20 subadultu se bez problemu podarilo rozjet (jen tak na zkousku) docela pekny chov pro vlastni potrebu (plus nejake ty prebytky k prodeji). Myslim, ze je dulezite koupit prave ty jeste nedospele jedince, tak jako treba u svabu si zrejme hure zvykaji na nove prostredi, nehlede na to, ze nikdy nevite, jak jsou dospelci stari a jestli uz nejsou za zenitem. Jen je samozrejme potiz s tim "suchym teplem" (sarancata se nesmi zaparit, je dobre je mit treba v sitovych klecich), krmenim v zime (ted je to parada, vsude je krasna trava), manipulaci (bestie jsou docela skakaci a dospelci extra letavi) a samozrejme s jiz zminenou spotrebou energie (chteji nejen hodne teplo, klidne i ke 40, ale i jasne svetlo), prostorem (prece jen to nejsou zvirata co se daji nacpat do malych bedynek)...no, neni to sranda, ale jako zvirata jsou super treba i jen na pozorovani :-).

A jak dlouho zijou? A co se skryva pod pojmem subadultní? Tak ze bych spis mel koupit do zacatku spise ty stredni? A kolik asi tak? 100? 500? No, s tim svetlem to je problem. No, ale kdyby to slo, tak by se na to svetlo dalo i vydelat...

subadult je v presnem prekladu 'pod dospelcem' takze jsou to jedinci pred dosazenim dospelckeho svleku.
vzdyt uz Jana pise ze se ji z dvaceti jedincu povedlo rozjet chov.
V jihlave to maji resene tak,ze ze stropu sitene klece visi zarovka na ktere je valec z pletiva.Sarancata tak po nem mohou lezt a vyhrivat se...dobra vec byla i to,ze tam meli dno z hrubsiho pletiva takze tim propadavaly bobky.Dno klece pak zajistoval suplik ktery se vzdycky jen vysypal a tim bylo uklizeno.Naklicene traviny v kleci nechybely.
Snad jsem nevykecal nejake supertajne knowhow:-/

Řekl bych, že 2-3 měsíce je u stěhovavých skoro až nadhodnocený, většina se ani víc než 2 měsíců (po dospělostním svleku) nedožije a nějaký rozumný kladení se dá očekávat, tak první měsíc a kousek po dospění (cca 10-14 dní trvá než začnou klást, takže produktivně kladou tak 4 týdny, maximálně tak 6, ale to už je pak spíš bída a je lepší je po cca měsíci "točit"), pak už jen čekají na smrt. Taky samo záleží na tom, jak jim "zatopíme", je rozdíl a hodně velký, když mají sotva okolo 30 st. u zdroje, nic moc světlo a svítíš jim 12 hodin oproti 16 hodinovýmu 35+ st. vejpalu a velmi intenzivnímu světlu z nějaké výbojky nebo halogenu. Rozdíl myslím hlavně v produkci, ale i v délce života (páč to tak nějak souvisí, i když vlastně je to nepřímá úměra, ovšem u produkce je to přímá úměra - čím víc do nich vrazíš, tím víc dají...). Taky hodně ovlivní kvalita stravy, ideálně tráva nebo naklíčené osení (třeba pšenice), v zimě osení nebo rákos, někdo je raději dělá na sucho na seně a dává přídavek ovoce (kvůli vodě) nebo napáječku (což může být trochu problém), což je dobré, že nemusíš v zimě měnit způsob stravování. Taky je dobré dávat i trochu živočišné složky (i když mi to svým způsobem tak nějak fungovalo i bez ní), ideálně třeba kompletní suchou směs pro cvrčky. Jsou tam další vychytávky, ale takhle to celkem stačí.

to by bohuuzel moc neslo

všechno jde, záleží to jen na představivosti a zručnosti

kdyz to bude udelane ze sitoviny

nevím sice čemu říkáš síťovina, ale musíš použít pozink nebo Al pletivo, v nejhorším případě i ubohou ocel, ale ta půjde do kytek hodně rychle, jakýkoliv plastový síťky či cokoli jinýho prokoušou

Normál klasika bodové kovové pletivo cca 5x5 mm na dospěláky a kovové muší pletivo na odchovny, rám z latěk. Je to suchý chov, takže to vydrží, i když to nebude z nerezu, dost dlouho.
Ale venkovní chov, to nevím nevím, mám obavu, že na ně bude po většinu roku moc sychravo a neprotopí se to ani 300 W lampama... Rozhodně by to muselo být zastřešené (polykarbonát), ale asi i z větší části kryté (průvan atd.). A v chladných dnech (a nocích) protopíš majlant (pokud tedy chceš uvažovat o nějaké solidní produkci). Jediná výhoda je bezkonkurenční denní světlo. Sám jsem zvědavý, jak Ti to případně venku pošlape.

Zadrec lidi. Tak jsem vybudoval ubykaci pro sarancata. Ale naskytl se takovy problem. Dal jsem tam 60W zarovku v domneni, ze to bude stacit. Ale bohuzel to nestaci ani nahodou. Vyhreje to max na 26 stupnu a to je samozrejme malo. Muzete mi nekdo poradit, jakou bych si mel sehnat lepsi zarovku? Ktera ma hlavne vetsi vyhrevnost a taky svetelnost. Nejakou do tech 60W?! Nebo nic do tolika watu nesezenu? Poradite mi? abych zase nedaval za zarovku 500kc.?? Budu moc rad, za kazde info. Jestli mi jednoduse polopate napisete, jak jsem vlozit fotky tak bych to jsem i hodil... Jak chcete. diky

Fotku nahraj niekde na internet, napr na www.photobucket.com a potom tam tu fotku rozklikni.Pravym tlacidlom mysi na nu klikni a daj skopirovat adresu obrazku.
A nakoniec ked chces vlozit prispevok tu do fora, tak pod svojim menom mas tie ikonky B, I,.... a daj tu stvrtu.Zobrazi sa ti v zatvorkach img, img a ty medzi to vloz ten odkaz ktory si skopiroval na jej fotke, a potom to uz len odosli.To je vsetko.
Dufam ze som to napisala spon trochu zrozumitelne:-)

http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/3/3363/3363974_d4 70a4875a94c521c3379bdb0fed7820/images/DSC_2344.JPG

http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/3/3363/3363974_d470a4875a94c521c3379bdb0fed7820/images/DSC_2345.JPG
http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/3/3363/3363974_d470a4875a94c521c3379bdb0fed7820/images/DSC_2346.JPG
http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/3/3363/3363974_d470a4875a94c521c3379bdb0fed7820/images/DSC_2398.JPG
http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/3/3363/3363974_d470a4875a94c521c3379bdb0fed7820/images/DSC_2400.JPG

Tak tu rouru jsme tam chtely davat taky. Ale kdyz ta dame rouru s pletivem(mame jen se silnou zrnitosti, Tak to bude zase stradat na svetle, jelikoz to ta zarovka ani neprosviti.A jakou bych tam mel dal zarovku? Prodavaj se ve zverimexu nejake terarijni vyhrevne? No Doufam, ze aspon udelam tech 35stupnu. Jinak nevim. To bych byl nastvanej, ze jsem to delal zbatecne. Zase se mi tam ale nechce cpat nejakej halogen, kterej pojede 16hod v kuse. To se mi pak ani nevyplati delat... Jikan diky za info..

Tak jsem si pujcil od kamarada halogen abych vyzkousel, jak to bude popripade fungovat. Halogen byl 300wattovej a bohuzel mu to asi nesvedcilo, jelikoz na halogenu je plastova krabicka s cokoladou ktera se asi po hodiny zkousky roztavila. Tak ze vubec nevim, jak to budu resit dal a jestli je vubec halohen ta spravna volba?! ... :-/

No, to je jedno, ale chce to použít pletivo (doporučuju cca 5 x 5 mm oko), přes to půjde světlo normálně.
Halogen by se musel dát nad strop (opět pletivový) a stačí tak 150 W (chce to vyzkoušet, ale při větší watáži už by to zrovna nebylo moc ekonomické, to by tě saranče vyšlo možná dráž než je kupovat:-)) a dovnitř do nádrže nějaký "keř" s větvičkami až ke stropu nebo nějakou "zmuchlaninu" z pruhu pletiva nebo pár pásů pletiva, prostě něco, co zvětšuje povrch nádrže, umožní to sarančatům lézt ke zdroji tepla a věšet se na to při svleku.

což takhle skusit výbojku hwl nepotřebuje předřadník normálně se našroubuje do patice na žárovku,v brně ji maj v karsu u urazovky stojí 300 kč výkon 160watů, na internetu se dá aji za 200,svítí 6000kelvinů ?,agamám ji pouštím a měněj barvy jak chamík,uvéčko sice asi žádný nedává to doháním kompaktem,akorát 1000hlavý stádo polkne kolečko trávy a zhruba to stejný denně vyvezeš,prej existuje hwl iv 100 watech ale tu jsem nějak nenašel

Ta mu to ale nevyhřeje (nebo myslíš, že jo? podle mě hřejou hafo málo)... každopádně světelnej výkon je dobrej. 100W směsovky se prodávaj nejčastějc asi Phillipsky, ale určo se bude dát sehnat i ta Osramka (HWL) http://www.elektro-paloucek.cz/svetelne-zdroje/vyb ojky/vybojky-smesove/smesova-vybojka-ml-100w-e27-2 25-235v

edit: tak Osram HWL se dělá až od 160W viz jejich katalog. To je ale vcelku jedno. :-)

Tak jsem si koupil svuj halogenovy reflektor. Koupil jsem si k nemu i zarovky jednu 100W, ktera udajne sviti jak 150W a jeste jednu 240W, ktera sviti jako 300W. Kdyz jsem to vsechno namontil, tak jsem zacal ze zkouskou. Jelikoz jsem nemel moc casu(sel jsem do prace) tak jsem to po 2hodinych vzdal. Teplota dosahla 31 stupnu. A porad lezle nahoru (15min. o,5 stupne). Bohuzel nebylo vice casu. Ale stejne si myslim, ze by to ke ctyricitce nedoslo... Tak jsem napsal vzkach tatovi, at vyzkousi v prubehu dne tu druhou(240W). A rikal, ze se to bez problemu dostalo k 39-40 stupnu. Tak ze mame z pulky vyhrano. Nastesti se nic nerozteklo a dopadlo to dobre. Asi tech 60W dela sve. :o)) Nebo nevim. Ted jde jen o to, jak vymyslim nocni ohrev. Co jsem se docetl, tak nocni teplota by nemela klesnout pod 23 stupnu. Coz se mi jevi jako hodne velkej problem. Protoze venkovni nocni teploty klesaji stale jeste k 10 stupnum. No, zitra jsi pujcuju od znameho topny kabel a uvidime jak na tom bude....

To Hovnous - tak, a teď řekni jesti jsis už spočítal kolik tě bude stát měsíční provoz na elektrice. Na kutilské jsi zjišťoval kolik bude stát měsíčně 150ti watová žárovka a tady píšeš, že máš i s tím tvým halogenem nainstalováno 490 W. Podle mě jsi to nespočítal. Při ceně 1kWh cca 5,- Kč, propálíš při 16ti hodinovém svícení za 30 dní elektriku za asi 1176,- Kč. Při 150ti watech, které jsi zadal v dotaze na kutilské poradně, to dělá asi 360,-Kč za měsíc.;-)

Ja jsem ale nikde nepsal, ze budu mit 450W v ubikaci. Ja jsem pouze psal, ze jsem koupil dve zarovky jednu 100W a pak druhou 240W. To ale jen kvuli tomu, kdyby 100W byla malo. To znamena, ze kdybych tam mel tu 240W, tak to vychazi mesicne cca 504kc. A kdyz tu cestku vydelim cenou za kus jednoho prodavaneho sarancete(540 deleno 3,50 = 144) znamena, ze mesicne bych musel prodat aspon 144 sarancat aby mi to pokrilo aspon mesicni naklady.... Rozumime??

Zatim jen zkousim jednu ubikaci

na zkousku to opravdu pujde, nicmene v techto podminkach se Vam rozhodne nepodari odchovat pozadovany pocet sarancat k prodeji a naklady se Vam proste nevrati. Je potreba selektovat velikosti, vyrazovat stara, jiz neproduktivni zvirata, davat do chovu nova (a jak je poznate kdyz budou pospolu, ze..). Zkratka, pokud chcete pocitat s privydelkem, bude vicero nadrzi a tedy i vicero vykonnych zarovek potreba. Takze si tu spotrebu elektriny pekne zase vynasobte minimalne 3x. Nehlede na vyse zminenou spotrebu krmiva, kterou si dokaze predstavit asi jen clovek, ktery sarancata na produkci choval, byt v malem mnozstvi (sarancata opravdu zerou jak "kobylky").

Samozrejme se musi pocitat s vice faktorama, ala na ne prijdu postupem casu....

abyste za ten cas misto privydelku neprodelal kalhoty. Ostatni Vam tu radi, jak na to a jak dotycne "faktory" eliminovat. Tak se podle tech rad zkuste ridit a mate sanci, ze nebudete uplne v minusu.

Ani nahodou... Pokud tu mistnost nemas, postav na zahrade boudu, tu pekelne zatepli(treba 30 cm polystyrenu), udelej ji temer vzduchotesnou a zacni koumat nad rekuperaci tepla.
Pokavad si tim chces vydelavat, musis zasadne srazit naklady, dolu a dolu, az to nebude zrat skoro nic a sarancat produkovat kopy. Variabilni naklady mas krmeni, konstantni jsou spotreba elektriny. A to druhy musi jit zasadne, ale opravdu zasadne dolu.

Vydelavat asi tezko. Ale spise jen privydelat... Bohuzel moznost stavet neco vic na zahrade nemam. Tak treba jidny. :D Asi to budu resit vetsima ubikcema, ktere budou presunuty do sklepa. Tam je stala teplota 15 stupnu cely rok. A nekde jsem cetl, ze sarancatum takovyhle nocni poklesy nevadej... Uvidime, zatim chci jen vyzkouset par jedincu a pak se uvidi vice...

Vydelavat asi tezko. Ale spise jen privydelat...

pokud sarancatum neposkytnes podminky zminene vyse (teplo, svetlo, sucho, zradlo, oddelene bydleni pro ruzna stadia), nejen, ze nebudes vydelavat, ale nebudes si ani privydelavat. Budes totiz vzdy ztratovy. Teda pokud te samozrejme nekdo (rodice) nesponzorujou, neplati ti porizeni vseho potrebneho + spotrebu elektriny. I pak to ale bude ztratovy chov, jen ti ty ztraty zaplacne nekdo jiny, a ty pak tech par odchovanych kousku mozna za par kacek (ktere si nechas a nestacily by ti ani na zlomek skutecnych nakladu) prodas.
Chov ve sklepe je nesmysl. Ne ani tak z duvodu nocnich poklesu (sama mam chov kde v noci teplota klesa cca na 20), jako spis s tim spojene vysoke vlhkosti. Navic - teplo ze sarancatarii bude unikat i do okoli (zatepleni polystyrenem nemuze byt bez vetrani kvuli vlhkosti), tim budes vytapet i sklep, ktery tak nebude plnit svoji sklepni funkci.

to stwvatový hwl měl jeden kamoš elektrikář akorát si nepamatoval značku,možná nějaký madarsko, osram,philips, narva všichni začínají na 160 w ,stím topením bych neřekl žeto nevytopí, spíš si myslím že hřeje moc ,já mám hadarnu v podkroví -přes zimu bez problémů udržím 25 topením ,ale spíš v letě mě termostat všechno vypne protože mě to leze na 30 i bez topení,25 je v místnosti, v racku av terárkách to kabely a žárovky tahnou na 29-34 místně/většinou jsouto 25-40/,kabely jsou seřízený regulátorama na potřebnou teplotu,atricolisky mají terárko trojuhelník 150 vysokej 150 dlouhej 100do hloubky a to hwl tam topí jak drak,tedka jsem ho vypl a musím ho dát samostatně přes solo hodiny a termostat asi jen přes poledne

No hned je vidět co jsi zač, když neumíš ani slušně reagovat. Jen podotýkám, že každou chvíli chceš vyrazit peníze z něčeho jiného a neustále lidi obtěžuješ pokaždé z jiné email. adresy (jistě dobře víš o co jde) a zkoušíš získat nějaké podrobnosti o velkochovu a okopírovat to. Jednou ti je 22, za týden najednou 20 ... vcelku legrační. Alespoň piš bez hrubek. Je to příšerný.

Popravde neviewm co je na tom take strasne.
Ak by som mal zaujem robit v niecom takom(chov hadov vo velkom...) tak by som spravil to iste, budem sa pytat ludi, ktory to robia tiez.Aj ked, moj sedliacky rozum mi hovori, ze ked mi dotycny raz neprazradi co sa ho pytam, nebudem mu pisat pod inym menom a z ineho pocitaca.Ked mi to nepovie prvy krat, pochybujem, ze to povie niekomu inemu, koho nepozna....

zkoušíš získat nějaké podrobnosti o velkochovu a okopírovat to

A co okopirovat???Rack systemi???Staci ked pohlada tu na TP a najde toho celkom dost, ci uz systemi na chov skrticov, alebo jedakov...
A myslim ze sa moze snazit ako chce, ale potrebne vedomosti a hlavne skusenosti na chov, a hlavne odchov hadov urcite cez mail neokopiruje...

Právě že "nevieš", co je dotyčný zač a vidíš to pouze z úhlu svého pohledu. Mohl bych tu o něm napsat pár řádek, či spíš pár stran zábavného čtení, např. jaký je to milionář, jak cestuje po celém světě, jak je mu 22 a po týdnu už jen 20 let apod. :-) , ale nemám zapotřebí zde někomu dělat zle. Jen mi přijde úsměvné, jak se někdo snaží vydělat na něčem (každou chvíli na něčem jiném) o čem téměř nic neví a myslí si, že potřebné znalosti z někoho "vytáhne" např. mailem. Z takovýchto vychcánků je mi na blití. Zdar.

Urcite mi reknes komu jsem psal ten email, co? Protoze jsi nejsem vubec vedom, ze bych nikomu psal. Asi si me s nekym pletes. A uz vubec jsem z nekoho netahal nejaka moudra. Asi places nad spatnym hrobe hochu. A jestli Ti vadi, ze se tady na neco ptam ohledne nejakeho privydelku a nejsi mi schopen odpovedet na otazku a porad ve me neco hledas, tak ani na me prizpevky neklikej. A na mou cestinu muzes hodit tak maximalne bobek. Papa

Zdar. Oba velmi dobře víme, o co jde. Tak nebuď podrážděný a nevztekej se. Každý sem může v rámci slušnosti přispět a na mých příspěvcích nevidím nic špatného. Jen taková maličkost: ono jde celkem jednoduše zjistit, z jaké IP adresy pošleš někomu email. A je opravdu velice legrační, že IP adresa, ze které zde píšeš své příspěvky se shoduje s IP adresou, ze které jsi psal emaily mně. Jak zde již někdo uvedl: ono opravdu netačí jen něco slepě okopírovat. Zkušenosti hochu, zkušenosti jsou k takovému kroku velice důležité. A ty ti nikdo nepředá. Měj se a ať ti to sype :-)

To je sice pravda, proto zbiram aspon ty informace. A OPRAVDU JSI NEJSEM VEDOM, ZE BYCH NEKOMU PSAL EMAIL A ZVEDOVAL A TAHAL NEJAKE INFORMACE: ASI SE OPRAVDU PLETES. Dam Ti svuj email a posli mi prosim Te ten screan, kde je moje IP adresa u emailu. Budu rad a urcite to mnohe vysvetli.

Neřeš to, já se dohadovat nechci. V dnešní době, pokud chceš na něčem vydělat, musíš mít hlavně pořádný odbyt a nabízet levně. A to není žádná legrace. Ceny u všeho letí dolů, protože lidi na to jednoduše nemají. Znám pána, který vyrábí akvária a terária. Ano, jezdí v Mercedesu (on i jeho žena), ale veškeré výrobky vozí do Německa, Francie apod. Když jsem s ním mluvil, zda na něj dopadla "krize" (a na mě sakra ano), řekl jen: musíš vyrábět hodně a lacino ...
Takže takovým inzerátům, jak někdo prodává "zavedenou" pěstírnu čehokoliv se zaručeným ziskem (cvrčci, rybičky apod.) nevěřím ani náhodou. Kdo by druhému přenechával pěkný výdělek? Já bych si raději najal lidi, aby o to pečovali a nezbavoval se toho.
To je jako s "domácí prací". Zkoušel jste ji někdo sehnat? Mně se to za několik let nepodařilo. Vše jen samé podvody.
Takže u čehokoliv musíš mít zajištěný pořádný odbyt. A to není vůbec jednoduché.

To je samozrejme vsechno pravda. Tady jde o to, ze jsem chtel rozjed chov plazu a jesteru. Ale na to proste nemam prostory ani finance a ani zkusenosti. Ale treba ty sarancata v nasem regionu jdou strasne moc na odbyt. Co mi plno lidi rikalo, tak sarancata nemuzou nikde sehnat. Jak ve zverimexu, tak i na burze. Tudis kdyz nemam vlohy na plazy a jestery, tak zkusim neco "mene" narocneho. A hlavne ta prvni investice nebude do nekolika tisic. Tak ze kdyby mi to nahodou neslo, tak toho muzu kdykoliv nechat a nebude me to tolik mrzet, jak kdyz budu mit nakoupene jestery a hady... Rozumis? Ty rikas, ze porad z nekoho taham moudra. Ano taham, jak jsi sam napsal, tak penize jsou potreba a jestli chces uzivit rodinu a nebejt celej den v praci aby jsi videl deti jen vecer v postely, tak proto musi clovek neco delat. a ja proste zkousim vsechno mozne... Sice to nebude na to, abych mohl nechat prace a chivat jen sarancata ale aspon nejake koruny by to hodit mohlo. Zatim to jen zkousim v malem. Nemam v planu nakoupit 10tis kusu a jet ve velkem. Ale postupne se zdokonalovat a vychytavat chyby. Proto se vsech ptam...

já se vrátím k tématu chov sarančat ... pořídil jsem si síťové terárium od exotery 40x40x60, na dno jsem dal seno, výhřev 100W žárovkou a sarančatům se daří a kladou pokud mají kam. Bohužel nemám dořešené líhně (to budou platové 18l boxy a na víku přidělaný topný kábl napojený na termostat). zkoušel jsem líhnout jen tak experimentálně a zadařilo se, ale nemám čas pořádně pořešit ty líhně, ale následující týden čas bude a chtěl bych začít pokrývat moje náklady na krmení + nějaké ty přebytky.

Můj plán je následovný:

2 sítovaná terária vyhřívaná 100W žárovkou, jedno na adultní jedince, které cca 3 týdnech vyřadím - teda zkrmím (starší jedinci jsou znatelně tmavší) v druhém budou rostoucí kousky, které po dosažení adultního svleku přemístím do předchozího terárka. Kladiště stačí nechat 5 dní a pak dát do líhniště. Začátkem příštího týdne jsem schopný dodat fotky pokud bude zájem.

taky mě to napadlo, ale musím napřed vyřešit prostorové možnosti ;-) samozřejmě by bylo ideální mít každou generaci zvlášt a 3 týdny po dosažení dospělosti je vyřadit a mít tak cca 5-6 turnusů, ale na to zatím není místo o ničem jiném to není. časově je to nenáročné - jen hodit žrádlo, případně vybrat mrtvoly, výměna kladiště a jednou za čas vyčistit spodek terária - max 2 hodiny týdně.

Moc pěkné. Ovšem vždy je zajímavé, proč se člověk něčeho zbavuje, když by se na tom dalo slušně vydělat. Že by si už našetřil dost? Připomíná mi to situaci, kdy se inzerce jen hemží prodeji kompletních akvarijních pěstíren ...

Zeptam se tu jeste na hloupou otazku. Jakou maximalni teplotu mohou mit sarancata v ubikaci? Teplota mi obcas vysplhala az ke 43 stupnum, tak jesti jim to moc nevadi. Zatim jsem teda nic nezpozoroval ale nechtel bych je tam usmazit. diky

navic, pri trvale vyssi teplote budou sarancata rychle rust (ovsem do mensich konecnych velikosti) a driv umirat.
Pro zadavatele - rady jak zridit prosperujici chov tu uz mas, dokonce nekolikrat. Tak nevymyslej nesmysly a drz se navodu, ktery ti tu ochotne nekteri lide poskytly. Pokud se tech osvedcenych a odzkousenych rad drzet nebudes, rozhodne nepocitej s tim, ze chov bude prosperovat, vydela si na provoz, nebo nedej boze na nejake to prilepseni.

No dobre, to je sice hezke. Mam ted v ubiakci cca 50 sarancat a parej se mi jak vztekly. Ta ubikace je tak pro 500 a vic sarancat. Ale jde o to, ze ted teploty lezou nahoru, tudis i teplota v ubikaci. Kdyz jsem to meril pri venkovni teplote 15 stupnu, tak jsem se dostal na 38 stupnu v ubikaci. A mene watazni halogen nedelaj, jenj tu stovku co tam mam. Zatim to jen zkousim a ptam se. Vsude se pise teplota 30 az 40 stupnu, tak proto se ptam, jestli jim nevadi i vyssi. Jelikoz uz ted nedokazu teplotu korydovat, kdyz je venkju taky hic. A nemyslim si, ze by tu mou ubikaci vytopila 40W zarovka. Kazdej pise neco jineho, tak ceho se mam chytit. Slysel jsem, ze potrebuji hodne svetla a jak toho docilym, kdyz tam budou mit 40W zarovku??

Asi to tak dopadne. Ale at mi nikdo nerika, ze zbytecne protopim. Proste to jinak udleat nejde, kdyz jsou takovehle rozmery. Ta stovka tam proste musi bejt. A co teprva v zime, kdyz to bude ve sklepe, kde je 15 stupnu clou zimu... Me proste jen zajimalo, kolik ty sarancata zvladnou stupnu. Nic vic.

Já jsem v teraristice začátečník,ale myslím,že se dá udělat vklidu.Je přeci mraky jiných žárovek než 100w halogen.Jestliže mají mít koníci hodně velkou intenzitu světla,tak bych tam švihnul dvě zářivky.Ta má ve 120cm délce 38w.Takže tam je už skoro 80w a potom bych jen ladil vnitřní teplotu.Úplně by stačili dvě lampy a dva termostaty.Teplota co jsem četl je jasná,30-40°C.
Hodně úspěchu v chovu a držím pěsti.:-)

Zdravim lidi. Tak jsem predelaval celou ubikaci. Jelikoz mi dospeli jedinci zacaly zrat umele vlakno, kterym jsem mel obehnanou ubikaci. No, prco pisu. Chtel jsem se zeptat, jak casto menite kladiste? jelikoz jak ja jsem je prestehoval do noveho, tak jsem jim tam dal rovnou nove kladiste a hned druhej den bylo cele derovane a ani uz tam nebylo misto. Jak kdyby se pres to probehlo stdo divocaku. Tak se jako ptam, jestli neni blbost to tam nechavat celej tejden?! A druha vec co se mi stala je ta, ze jsem dneska rano nasel pocele ubikaci vytrenou ppenu s vajickama. Jak je mozne, ze nekladly do hliny? A jen tak pro zajimavost se zeptam, jestli mi nekdo z vas muze odkadem rici, kolik se Vam lihne cca sarancat z jednoho kladiste? Ja jich mam cca 50, 25 samcu a 25 samic. Tak jen abych si udelal predstavu. Diky

jak casto menite kladiste?

odhadem dle potreby, kdyz je kladiste plne (proto je dobre pouzivat pruhledne nadoby). Ruzne stara sarancata kladou snusky v ruznem intervalu, u starsich sarancat vydrzi jedno kladiste dele.

pocele ubikaci vytrenou ppenu s vajickama. Jak je mozne, ze nekladly do hliny?

neco se jim tam evidentne nelibi (teplota, vlhkost, hloubka substratu, moc dalsich snusek...)

kolik se Vam lihne cca sarancat z jednoho kladiste?

to samozrejme zalezi na tom, jak dobra je inkubace a jak stara sarancata kladla kolik snusek po jak dlouhou dobu. Pokud je vsechno idealni, lihne se mladat hodne, pokud je nekde chyba, nevyleze treba ani jedno.

Teplotu maji po cele ubikaci cca 33-37 stupnu, vlhkost kladiste je normalni(ani ne mokra a ani sucha). Hlinu do kladiste jsem pressel pres sito a to same pisek a smichal. samozrejme, ze je tam vic hliny nez pisku... Uz tam sice kladou ale stejne nachazim po ubikaci penu a vajicka...

Kdysi jsem je choval, sezen si plastovi box trebas v obi o velikosti 50x30x30 s vikem ktere ma jistici klapky. Dale si kup mensi truklik do ktereho dej terarijni lignocel a osej ho obilim, ten lignocel co tam je vyuziji take jako kladiste. Nemel jsem zadny ohrev nebo nic podobnyho a mnozili se take dobre. Prodavat je pak muzes na nedovolená reklama (GG) portalu kde je to podle me nejlepsi.