Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium pro gekončíky noční

Ahoj,
tak sem zahnal smutek a naštvání ze smrti mýho gekončíka. Tak sem si řekl, že i když s nim byly pořád problémy tak stejně to bylo moc zajímavý zvíře. Tak sem se rozhodl, že si pořídím dalšího, ale že jeden je asi málo. Ale zase z důvodu místa jich nechci mít hodně takže sestava 1 samec + hodně samic asi ne. No 1,2 by šlo ale zase nechci rozmnožovat a ty chuděry samice by se furt snažily klást a já bych pak ty vejce vyhazoval. Takže nejvíc by se mi líbily 2 samice. Máte nějaké zkušenosti se soužitim 2 nebo více samic? Jako třeba jestli se budou prát... A ještě jaký rozměry terárka by byly pro ně ideální (dozadu bych ještě udělal zadní stěnu s terasama)
Moc díky za všechny reakce.

Ja chci aby meli plnohodnotny zivot se vsim co k nemu patri. Inkubujem jen obcas neco - ciste pro radost, vetsina vajec proste skonci v kosi. Zamrzi to, ale co se da delat, trh je preplneny.

(dtto. u vousatek, letos odchovame maximalne 14 mladat a dost, nebyl by problem jich odinkubovat pres sto)

Tak další dotaz:-): Myslíte si že by mělo bejt terárko spíš nahoře? Já bych ho mohl dát na skříňku která je vysoká asi 65 cm. Nebude to nějak pro ty gekončíky stresující, jako že já budu výš než oni, tak jestli by mě nepovažovali za predátora nebo tak něco

Asi vás s těmi dotazy už prudím. Ale teď se vopravdu nemůžu rozhodnout, jestli si mám nechat udělat skleněný terárko, nebo se pokusit něco stlouknout z OSB. Mě se terárka z osb docela líběj. Nejvíc se mi na nich líbí to, že sou asi odost lehčí než skleněný a ta cena je taky trochu jiná. Je to těžký postavit terárko z OSB? Udělal bych ho cca 70x40x40. Já moc zručnej nejsem:-[ ale táta i když není truhlář tak je docela šikovnej, tak by sme to nějak zvládli. Protože takový skleněný terárko by vyšlo tak asi přes 2 000 což je docela dost.

Co kdybys použil políčko hledat šoumene? Ale když už jsem se teda rozhodl bušit do klávesnice... Je to vcelku uplně jedno z čeho to uděláš, oboje má pro i proti - hledej. Jestli jsou lehčí nebo těžší záleží na tloušťce desek nebo skla - hledej. Cena je trochu jiná. Ne, neni, když si to necháš nařezat (hornbach) tak to smontuje i polocvičená opice. Takoví terárko co uvadíš by muselo být pozlacený aby vyšlo na 2000Kč - hledej a přepočítej si na kolik to vyjde.

U hmyzožravců a navíc nelezoucích po stěnách bych jednoznačně preferoval sklo. Přijdeš jistě na jeho výhody.;-)
Sklenář ti udělá 70/40/40 (112 litrů) okolo 1000-1200 (samozřejmě můžou být i dražší). Pokud by sis ho lepil sám, tak se dostaneš i pod tisícovku, ale zas to nemusí být tak profi zmáklé...
Z OSB ti to vyjde o něco levněji, ale pokud to budeš dělat fakt vyčančaně (větrání, lakovačky, bazén dna proti úniku vlhkosti...), tak se můžeš dostat skoro na cenu skleněného (u menších terárek to nedělá takový rozdíl).
Sklo má i další výhody (světlost, snadná desinfikovatelnost), OSB zas jiné (nižší hmotnost, snazší stavba, "nerozbytnost"), ale i nevýhody... je možné použít i třeba lamino, které vypadá líp v obytné části domu než OSB a není o mnoho dražší.

No já se spíš taky přiklánim k tomu sklu. S OSB zkušenosti nemam chtěl sem to jen ze zvědavosti zkusit. Terárka mám skleněný a nemůžu si na ně stěžovat, akorát ta váha.

a navíc nelezoucích po stěnách

To já bych tam chtěl udělat zadní stěnu. Můj dřívější gokončík ji teda dost využíval a nejradši měl tu nejvyší terasu, na tý byl skoro pořád. Ale největší problém byl to že když na ni vykonal potřebu tak to byla hrůza to dostat dolů. Ale zase mi připadá že s tou stěnou je ten prostor víc využitej.

Tak a sem tu zase :-) . Terárko je hotový, nechal jsem si ho udělat i se zadní stěnou u pana Lokvence. Je to supr vymakaný terárko ;-) . Tak konečný rozměr 70 x 40 x 40 cm, je se zadní stěnou. Je tam trubička na žárovku tak to je první vytápění a přemýšlím, jestli tam dám ze spodu topnou desku nebo kámen, co myslíte co je lepší. Něco na noční topení potřebuji protože v pokoji mám noční teplotu docela nízkou.

Já osobně bych doporučil spíš ten kámen. A můj důvod? Kámen je jen na jednom místě a dává gekončíkovi možnost si vybrat, kolik tepla potřebuje. Já osobně kámen pro svého dráčka mám, posadil jsem jej na další kameny a pod ním vyhrabal "noru", takže se může i celý pod topný kámen schovat.

Topná deska by byla samozřejmě tak pod půlkou terárka, takže tam bude nějakej ten rozdíl tam bude. Dřív sem měl u gekončíka chvíli topnej kámen a potom desku a řekl bych, že je možná lepší deska protože to terárko líp vyhřeje a já bych v noci tu teplotu potřeboval trochu zvednout. Mě de jen o to jestli nemáte někdo špatné zkušenosti s deskama nebo kamenama. Mě se třeba jedna deska od exo-terra nějak propálila a musel jsem ji reklamovat.

Tiež chcem dať do polovice terária pre gekončíka topný kábel,nech ti riadne prehreje.Teraz v letné dni síce nepotrebujem ale v zime ked mám izbovú teplotu 20 stupňov celzia.Mám to zahrabať do substrátu?Chcem dať 40W,neupečiem ho?

radši bych volil topnou folii pod terárium. pokud je skleněné. dáš ji pod půl terária a dovnitř nad ní čidlo od termostatu a máš to vyřešené. Já mam teď objednanou topnou folii šířka asi 20 cm a délka 118 cm a dam to k zadní straně tera. Tera mam 6Ox60x60 cm, takže mi to vyjde pod 2 terária najednou. Jedna RT2 k tomu, proměřit teploty jestli budou v obou tera stejné +- 1°C a je zařízeno.

Zřejmě tam taky dám topnou desku, nevim jakou. Ale kdybych tam měl dát kámen tak nevim jak ..?! Teda nevim kudy vyvýst kabel. v tej zadní stěně na to je díra asi necelej cm široká a ve skle za zadní stěnou je taky díra která je zalepená. To bych nějak musel kabel od kamene přestřihnout a pak ho tam do tý díry strčit :-) a znovu ten kabel spojit. jinak by to asi nešlo. Nebo máte někdo jiný nápad

Tak sa to tu zvrtlo na teplotu tak to využijem.
Zvykne sa g.n. vyhrievať pod žiarovkou?Mám 40W žiarovku,chcem dať 25W,ktorá by rozohriala kameň pod ňou,ale kedže mám v izbe 29-32 st.celzia(peklo) tak žiadne topení nepotrebujem.Nestačila by len žiarivka na osvetlenie?potrebuje nejaké miesto,ktoré by presahovalo okolitú teplotu?Kedže je to nočný tvor,tak teda neviem.

A v zime keby som topil napr. nejakou topnou foliou,deskou alebo káblom a podobne na 25 stupňov c.,nebolo by nutné mať to miestečko(pod žiarovkou)kde má teplotu cez 30 s.c.?čítal som,citujem:...používám 25W žárovku umístěnou v obráceném květináči cca. 25cm nad teráskou na které se mí chovanci velice rádi vyhřívají, nebo se tam spíše válejí jak prasátka…:o) V nádrži by měl vzniknout teplotní gradient - po zdrojem tepla až 35?C, u země 25?C. Zvíře si samo najde ideální místo. V noci může teplota klesat všude až ke 20?C. Je to pravda?Hlavne teda že či sa v skutočnosti radi vyhrievajú?

Tak, zase oživím tohle svoje vlákno :-). Tak s topením ještě rozhodnutý nejsem, ale jako spodní topení tam dám topný kámen od pana Kociána, v týdnu si ho asi objednám, bude 6W na 230V. Světlo musím ještě nějak vyřešit, ale nevím jak. Ve starších vláknech jsem četl, že se vytáhnou z kabelu dva drátky, a ty se uchytí pod šroubky na objímce, nebo je to jinak? A ještě udrží ten kabel s objímkou květináč, který bude na tom zavěšený? nebo se ten květináč musí ještě nějak přidělat ke stropu? A musí se vyvrtat nahoru do květináče nějaké díry pro odvětrávání, asi to bude lepší, aby ta žárovky vydržela déle, ne? Děkuji za odpověď na můj další stupidní dotaz ;-).

Hoj, dovolím si exhumovat moje vlákno, protože mi to prostě nedá... a všechno musim komplikovat :-D. Tak.. byl sem rozhodnutý, že tam dám kámen 6W a žárovku. Ale to bych nebyl já, kdybych to eště desetkrát nezměnil.. :-D. Tak mám nový nápad:
1) Bych tam dal místo toho šutru topnou folii, asi Ultratherm, wattáž opravdu zatim nevim.. :-D
2) Bych tam dal tu žárovku nebo bodovku normálně v koflíku.
3) Bych mi to všechno hlídal termostat ATC-300 :>: žárovka by byla hlídáná funkcí spínaček (svítila by jen přes den); a topná folie by byla hlídána termostatem (do písku nad tou folií bych tak decentně zahrabal to čidlo)

Takže zkušení - co si o tom myslíte? :-) A bude třeba dělat dobrotu to čidlo hned nad deskou a nemohou třeba cvrci překousat ten kabílek?

Edit: kdyby něco - terárko je 80 x 40 x 40cm (d x v x š) pro 1,2 eublepharis macularius. ;-)