Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousata privira oko.

Mohly byste mi nekdo prosim rict, zda je to normalni?...koupil sem si ji nedavno ve zverimexu.Má asi 12cm a je aktivni, zere proste vsechno ostatni mi pride normalni. Terarko ma velky 60x40x45(dxsxv) Jako substrát ma nejaký "poustní" pisek, ktery mi doporucili v tom zverimexu. Na zadní stěně má poliesternovou stenu v barvách skály po ktere rad leze. Pod bodovkou má keramický kámen na kterem se vyhřívá. Má tam teplotu 41-43°C. Jinak je teplota v terarku tak 30-32°C pod korenem pod ktery se obcas chodi skrývat ma kolem 26°C. Misku s vodou ji menim kazdy den alespon 2x a zeleninu ji chodim trhat na zahradu cerstvou. Cvrcky likviduje jedna basen. Kazdy cvrcek je obalen ve vitaminech ReptoCal a nastrouhane sepiove kosti. V terarku ma i umelou kytku po ktere leze jak utrzenej z retezu a cas od casu v ni i spinka. Ale od te doby co jsem tam koupil zarivku ReptiGlo 10,0UVB 26W tak zacala asi 2 dny po tom privirat jedno oko.(porad jen to jedno same,Pravé). muze se k nemu dostat az na vzdalenost 3cm...neni to moc blizko? A jak dlouho bych mel tou zarivkou asi svitit. Dekuji za kazdou radu. Klidne i vyfotim a vlozim sem kdyz bude treba. Jo oko sem ji uz i proplachoval borovou vodou a prokapnul obcas i ocnima kapkama Ophtalmo-Septonex coz sem si uz na jednom forku precet. Od te doby ma to oko spis uz otevrene nez zavrene ale kdyz se zacne nahrivat a v mistnosti je klid tak je skoro porad zavira. Kdyz ho dame ven z terarka beha po pokoji jak ďábel, cuci obema ocima, proste uplne noralne. Jen kdyz je klid a nebo kdyz se nahriva tak privira oko :( Predem dekuji.

No tak sem terarko pozmenil... UV B sem dal ReptiSun 5.0. Oko zavira porad... ted se dre o vetve a v listech umele kytky tak si myslim, ze se bude opet svlekat z kuze... vitaminy sem mu koupil na zkousku Nutrimix rep calci plus. Na to UVB sem si udelal tu vecicku z formy na biskupske chlebicky. kdyz beha tak vse OK ale posledni dobou mi zaleza po zadni stene nahoru mimo dosah UVB a nad kvitko a zavira tam oci, celkem ztratil chut i na cvrcky...sezere je jen kdyz nahodou projde kolem nej. Obcas lozi i po listech na kvitku a cuci do toho UVB. Ovoce mi nechce zrat a rad olizje snad vse k cemu pride :) ale kdyz se nekde zastavi tak se uplne polozi a zacne privirat oci. prave skoro porad leve obcas. Nekdy se uplne nafoukne a otvira pusu. Predem velmi dekuji za rady a pomoc.

UV B sem dal ReptiSun 5.0

V tom případě si prosím ještě jednou pročti to vlákno, na které odkazoval kolega výše. Nedávno jsem v soukromé poště řešil s paní/slečnou zářivky ReptiSun a zdá se, že na skladě prodejců u nás jsou stále ty staré verze - a ty rozhodně nelze označit jako bezpečné.
Ovšem! - pokud zavírá jen jedno oko a ještě k tomu pozoruješ, jak si ho dře u různé předměty (jestli jsem to dobře pochopil), řekl bych že nebude problém v kompaktní zářivce, ale že v tom oku asi něco má.
A že občas

zaleza po zadni stene nahoru mimo dosah UVB a nad kvitko a zavira tam oci

- tak to třeba jen odpočívá, já si taky po obědě rád schrupnu ;-). Rozhodně nic netvrdím, ber to jen jako tip. Vyfoť to (oko, agamu, terárko) a šoupni to sem.

Ach jo pride mi to s nim neska jeste horsi.... rano normalne kolem 7mi uz ceka az se mu rozsviti ale dneska zacal pomale otvirat ocka az o po 8me :(. Cvrcci ktere jsem mu tam hodil vecer nez sel spat tam sou jeste ted :( pampelisku mi papat nechce :( jen lezi na 1 miste a jakoby spi nebo nevim co dela....prave oko ma zavrene uz skoro nonstop...rano jsem mu je opet proplachnul ale ucinek zatim nevidim:( skusim vzit normalni fotak a vyfotit obe ocka... snad to v necem pomuze :( (predtim mi papal jako ''zelene'' ledovy salat,hrasek, mrkev) cvrcky krmim prevazne mrkvi.Kdyz ho vyndam z terarka tak normalne prosmejdil kazdej kout ale dneska se uz nehne z mista :( . Dekuji za kazdou pomoc. Fotky dodam jakmile se mi podari ho poradne zachitit ....

Čeče z těch tvých dosavadních fotek je ztěží vidět, že je to agama vousatá, chce to aspoň zaostřit na tu agamu...

jen lezi na 1 miste a jakoby spi nebo nevim co dela

Sbal agamu a utíkej k veterináři-na plazy. Nejlíp ještě dnes.
Ten kompakt ReptiSun se mi zdá jako ta stará verze.

Kolik se tak prosimte plati u toho veterinare?.. plus minus :)

Podle toho, co mu je.

A co mam brat jeste sebou? Staci jen on?

Stačí ta agama.

BTW: zkoušel jsi aspoň na nějakou dobu vypnout ten kompakt? jakej to mělo účinek? Z těch dvou ostrých fotek se mi to zvíře nijak špatný nezdá, ale pokud už opravdu jen leží a spí, tak ti asi nikdo jinej než veterinář nepomůže

No tak sme navstivili veterinare a rikal ze vypada uplne v pohode :) Zanet v ocich ani zacpu nema prej a kontroloval mu i pusu a to taky OK :)... tak mu prokapnul oci septonexem a pokud se to nezlepsi tak se mam stavit v patek uz i na laboratore :( zatim ho mam mit bez pisku pry tak tam ma nopsi se mi zda :( tak se mu tam dal noviny a na nich rucnik :D ale trochu uz je to lepsi se mi zda... uz porad jen nelezi ale uz i chodi :) uvidime co a jak dal:))

Jak se to dělalo dřív,když nebyli kompakty a jiná slavná UVB?

Bylo něco slavnějšího - horské sluníčko:i:, to byly šajny::), za pár minut:-[, tos musel bejt teprve opatrnej:x:...:-) a nebo slavný kombinal AD3, a to jsme dávkovali zvostra3-[::):x:. A samozřejmě, když počasí dovolilo, tak šup ven na sluníčko a k tomu :puff: a :beer:.

Tak i tak :-), milion jich být nemusí, stačí pár desítek, ale to není to jediné a zásadní a v podstatě jich zřejmě nemusí být až tolik. A taky jsou druhy striktně nebo téměř striktně karnivorní a tam si s kytičkama nepomůžeš (teda v přenesené formě - přes krmnou zvěř - taky). Musíš uspokojit několik základních potřeb - světlo (ale řekněme, že tam nemusí být zdaleka tolik uv b, jak by se mohlo zdát, možná i vůbec...), teplo, potrava, vlhkost a nějak si poradit s metabolismem vápníku. Je to zpola teorie, zpola praxe (i když zdaleka ne moje), zpola trocha kombinatoriky, logiky a selského rozumu (už teď je to nelogické - třikrát zpola...:-)). Na druhou stranu, když to jen trochu jde, je škoda si nevzít na pomoc spojence nejmocnějšího - naše životodárné slunce, ale jde to i bez něj.

tak Ti něco prozradím, jak ušetřit na Mikeovo světlech (sorry Made)

Nema problema ;-), já tvrdím že světlo jako takový (to čemu my říkáme viditelná část + ta, kterou jsou schopny vnímat ta zvířata) je jednou z nejdůležitějších věcí. Proto říkám, než používat bludičky typu UV kompaktní zářivka, tak raději uplně bez UV.
Ale na druhou stranu, za mě:
1. vliv UV záření na plazy není ještě tak uplně probádaná záležitost a zdaleka nehraje roli pouze při metabolismu D3.
2. sypat zvířatům neustále "tuny" přášku (aŤ už to je obyč vitamix pro slípky, roboran či cokoliv jinýho) mě moc nebaví, já naopak chci jít zcela opačným směrem
3. věřím tomu a samozřejmě mám jistou oporu v seriozních studiích, že UV záření podporuje nejen met.D3, ale celkově ovlivňuje (pozitivně) imunitní systém zvířat, tvorbu vajec u samic a hlavně celkový pohled na svět co se týče vidění jako takového, bo spousta plazů s vnímá světlo až do UVA (nidky bych nedoporučil chovat jakýkoliv denní zvíře bez UVA) - např. u Dipsosaurů (D.dorsalis) prokázali, že navzájem vidí "spermátka" - feromony vylučované z femorálů pomocí UVA, kdežto ve viditelné části spektra nelze tyto látky vidět - to jenom pro zajímavost.
Rozhodně se nebráním ničemu, o takovým chovu bych si rád něco poslechl, zase nemám důvod za každou cenu dávat vydělat ČEZu a prodejem UV zdrojů se rozhodně neživím (to už bych chcípnul hladem :-))... akorát nevím jak chceš docílit dobrýho osvětlení bez výbojek (nemyslím jen UV, ale všeobecně), to co leze z trubic je tma, nikoliv světlo ;-), si rovnou můžu dát do refl. u auta čajový svíčky - rozuměj vtip nakonec :-)

Tak samo, není to jen o D3, na druhou stranu spousta důležitých funkcí má i uv A, nicméně, jak jsem poznamenal, pokud to jde, chce to kdykoliv využít slunce, takový finty jako zimní zahrady v kombinaci s pletivem, venkovní a balkonový terárka... atd. Problém je, že většina subtropáků a hlavně pouštňáků dost blbě snáší naše klima (moc studená zem atd.), čemuž se dá vypomoct dotápěním, umělými norami atd., těch možností je hodně a lidi s barákem jsou na tom podstatně líp než panelácí, ale jde to svým způsobem i s bludičkama, ovšem je třeba je umět použít.:-) Samozřejmě u lega je to složitější (obecně u stromáků a tedy vysokých terárek), tam bohužel je třeba většinou na osvětlení čez zadotovat víc než u pozemních druhů... páč zářivka 20 cm nad hlavou svítí ovela intenzivněji než 150 cm...

moja agama ked je v terarku tak tiez zatvara oci lezi na konari a ako keby spala(druhu co tam mam tiez je v pohode bez problemov)...a ked ju vyberiem von z tera (kde uz nieje zdroj UV-B) tak je hned aktivna beha normalne...moze to byt v zdroji UV-B??? mozem ho na daky cas nezapinat???