Vodní želva -boule na tvářích
Dobrý den,přijela jsem z dovolené do práce a jedna želva druh Grapherys nelsoni měla na tvářích velké narůžovělé boule.Nevíte co by to mohlo být a jak to léčit? Bohužel než jsem sem stihla napsat tak želvička umřela,ale objevuje se to i u ostatních.Nevím jak jsou staré,ale mají asi 6 cm krunýř a na prodejně jsou tak 3 měsíce.Nasypali jsme do terária hypermangan tím snad nic nepokazíme.Želvy jsou v teráriu 45x45x60 od ExoTerry a svítíme 45W denní žárovkou.Teplota vody cca 26°C.Krmíme mraženými rybkami občas sušený gamarus.Rybky občas obaluji v Roboranu H nebo Nutrimix pro plazy.
Děkuji za radu co s těmi ostatními čtyřmi.
To vypadá jako nějaký zánět (zaviněný špatným prostředím), nebo avitaminóza (v důsledku krmení mraženým). Nejsem vet. nemohu přesně diagnostikovat. Rozhodně ihned přestaň krmit mraženýma rybama. Koukej vyčistit vodu. Žádnej hypermangan, ale želvičku omýt v lázni betadinu. A šup s ní do čisté vody s přiměřeným filtrem. Vodní hladina by se měla hýbat, ve stojaté vodě probíhají hnilobné procesy rychleji.
Snaž se je udržet v čistém neinfekčním prostředí a krmit kvalitní potravou.
Taky to může být hypovitaminóza, pokud tvoje "občas" je příliš často. Vyprdni se na vitamíny a nekvalitní základní krmení.
Krm živýma rybama, nebo čerstvě zabitými, jako prevenci pro případ thiaminázy bych koupil B1 a dal jim jednu dávku.
Dávej jim žížaly, mouchy, pavouky, mleté maso, rybky...
Taky by jsi měla mít žárovku třeba v jednom rohu terárka, aby si zvířata mohli vybrat chladnější i teplejší kout.
mohl by to být zánět středního ucha
Děkuji za odpověd.
Voda je čistá. Na prodejně se terárium každý týden komplet čistí.Filtrace není žádná. Tím pádem se vodní hladina nehýbe.A tím mraženým krmím opravdu často asi to bude tím. Ten roboran se stěch rybek smyje jak je želvy zatáhnou do vody :( takže hypovitamóza si myslím nehrozí.
Živé rybky dostat mohou,ale žížaly,mouchy a pavouky asi těžko budu chytat ve svým volnu všem terarijním zvířatům na prodejně.Zkoušela jsem třeba cvrčky,těch si nevšímaly a občas jim dám zophobase.
Tím sušeným krmíme opravdu málo.Hodně věcí jsem tu na TP přečetla tak vím,že to je spíš,když nic jiného zrovna není.
Žárovka je pouze v jednom rohu a je namířená na kámen.
Ten zánět středního ucha nemohlo by to být tím,že sežerou tu rybu zmrzlou?Mohlo se stát,že jsem to tam hodila brzo.Nebo jim ještě sem tam dávám pampelišky a trávu z venku,snad na tom nebyl žádnej postřik nebo tak.
Na to B1 se zeptám v pondělí veta.
kdyz uz se ho budete ptat na B1 co takhle zeptat se i na ten absces? Myslim ze by nezaskodilo dat mu tu uhynulou na pitvu - pokud ji jeste mate...
Zeptat se mohu,ale veterinář,který má smlouvu s prodejnou je spíš přes hlodavce,psi a kočky,ale zas ho nemůžu podcenovat.Želva bude v mrazničce připravená na odvoz do kafilerky tak uvidíme jak to bude pokračovat.Na mě to nezáleží.
Podle mně je to prachsprostej zánět stř. ucha, pokud ano, tak veterinář to musí jemně říznout, hnis vyteče, vydesinfikovat, želva pak musí být než se to vyhojí na suchu (pár dní to vydrží). Bohužel, když je to dlouho neřešené, tak může zánět drobné kůstky v uchu zničit a želva bude na tu stranu hluchá. Zřejmě je na vině nějaká zootechnická chyba (teploty, nečistá voda atd...). Krmit můžete vším živým, co seženete (hmyz, žížaly, nitěnky, vodní šneci, rybky - čerstvě usmrcené) i mrtvým (kousky masa, filé, porcovaná holátka myší), případně i granulovaným krmením (určitě nějaké prodáváte), rybími i třeba občas kočičími nebo psími granulemi. Pokud máte na prodejně vodní želvy často, tak by se Vám i vyplatilo udělat želatinové krmení. Každopádně mražené rybky nic moc a když už, tak nechat rozmrazit pořádně a přidat B1.
Já teda u vodních bez filtru musím měnit tak 2-3 x týdně a v akváriu, kde je odchov 25 malých terek 1-2x denně, aby to za něco stálo. Želvy vodu hrozně špiní.
Tomu nějak nerozumím, když se roboran smyje, tak ho želvy moc nedostanou, ne? Vlastně spíš žádný, což by zas tak nevadilo, když dostávají celé rybky, ale chce to alespon B1. Mohu jen vědět, co to je za rybky, ty mražené?
to by byl jeste ten nejmensi dusledek. Jestli zanet zasahne rovnovazne ustroji, tak je celkem spolehlive "vystarano" .
Problem se podle mne znamych udaju vyskytuje pri chovu v nedostatecne teplote, vlivu tam muze byt samozrejme i vice.
Teplota vody je v pořádku.Topítko s termostatem je neustále zapnuté a navíc ted byla taková vedra,že snad nemohly trpět studenou vodou.
Netvrdím,že po týdnu je voda křištálová no,ale víc jak 5 malých želviček tam není tak mi ten týden přišel akorát.
Ten roboran se do nich dostane jen ,když něco sežerou na kameni,ale většinou to pochvilce zatáhnou do vody no :(
A ty rybky jsou toto: http://www.zverimarket.cz/rybicky-mrazene-stynka-1 00-g/
Ještě bych se vás krokodýle chtěla zeptat, jak a z čeho se dělá to želatinové krmení?Díky
http://turtles.of.the.world.sweb.cz/vyziva/zelatin a.htm - tady je to celé, autor, Hynek Prokop
Tak to máte od "jmenovce" i s návodem.
nasi zelve se to udelalo taky chodime na veterinu pychaj ji vitaminy a antibiotika je to zanet stredniho ucha vzdy je to pry na jedny strane muzeto byt ze studeny vody s poraneni dutiny ustni a s vetru je lepsi vyhledat veterinare
V deseti letech jsem měl stejný problém, byl to zánět středního ucha. Dostal jsem nákou léčivou mastičku od veta a celkem pomáhala, pak jsem 3 dny nemazal, byl jsem u babičky a znovu to nateklo. Vyřízlo se to, dezinfikovalo a želva žije dalších 15 let...
Ohledně příčin bych tipl průvan nebo nečistoty, nepředpokládám, že budeš takovej hlupák, že bys krmil kusem ledu. Pokud to je u tolika želv najednou, měl by to být průvan, nebo fakt břečka, to prej nemáš a trachemyky obecně jsou držáci jako prase.
No, k tomu, co tady kdosik psal ohledně vitamínů... To vypadá dobře na papíře nebo když se to takto podá, ale je to zhovadilost. Trachemysky jsou držáci a krmení mraženýma rybama je celkově jedno z nejlepších co se v naší zemičce dělá. Ani ta želatina není to, co se o ní píše... Samozřejmě to je kvalitnější strava, ale když se toho želvy přežerou, přestanou příjimat v dostatečném množství apod... V zásadě jsou nejlepší živé ryby, želatina a něco na zpestření v poměru 1:1:semtamněco. Sušené ryby moc dobře nestravují a ne všechny želvy je příjimají (myslím český nástražní rybičky, ne to ze zveráku co ty želvy pomalu zabíjí). Mražené ryby mají v zásadě dobrou výživnou hodnotu do 1 měsíce na mrazáku. Když to je přes půl roku, je třeba je vyhodit.
---------
Jinak želatina je v zásadě hromada toho, co želva může příjimat zamíchaná do jednoho kusu něčeho spojeného želatinou. Nedělám jí vždycky stejnou, záleží co seženeš... V zásadě tam je ale nejdůležitější hodit játra at to želvám voní a sežerou to...
Jen bych dodal k těm mražený rybám,že při častém krmení odbourávají vit. B, týká se hlavně kaprovitých, tam tuším, že to způsobují i nemražané, nejsem si jistej, jak jsou na tom jiné, tuším, že se to týká i třeba tilápií, ale ono stejně většina našich ryb,které slouží ke krmným účelům jsou kaprovité - cejni, karásci, plotice atd., málokdo krmí pstroužkama. Pak je dobrý dodotovat to tím béčkem, u kterého nehrozí předávkování. Jinak samozřejmě je to nejlepší, když se zkrmuje celá komplet rybka. Ovšem je třeba si uvědomit, že vodní želvy žerou ryby jen z části (pominu-li specialisty tipu matamata, kajmanka, kožnatka...), větší část stravy tvoří různí bezobratlí včetně měkkýšů (vodní plži), červů a také drobní "nerybí" obratlovci jako pulci, žabky, larvy ocasatých obojživelníků, čolci... a u mnoha druhů i část rostlinné potravy, takže u želvy v přírodě avitaminóza béčkem nehrozí. U těch speciaistů je zas spektrum ryb takové, že těch kaprovitých není většina - hlavně sumci a třeba cichlidy, labyrintky aj..., přičemž mladé kajmanky třeba taky nežerou jen ryby a dospělé si mohou přilepšit i jinýma obratlovcema.