Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektroinstalace terarii

Potreboval bych trosku pomoct se zapojenim terarek v pokoji...protoze se mi tu ty zvirata pomerne mnozej a s nima pribejvaj kabely a spinaci hodiny a uz v tom mam celekm gulas tak bych to chtel trosku nejak "ucesat" a tu elektriku co nejvic zjednodusit....udelal jsem takovou maluvku pro lepsi predstavu toho, jak bych si to zhruba predstavoval a byl bych rad kdyz by to zkouknul nekdo, kdo trosku elektrice rozumi(ne jako ja) a rek mi jestli je to realizovatelny a pripadne co bych mel udelat jinak....

Takze planuju udelat jen dva okruhy-svetelnej a mlhovaci aby mi odpadla ta hromada spinacich hodin.

Svetelnej okruh by napajel jeste cerpadlo vodopadu a ventilatory u pardalich terarii, zaroven bych chtel, aby se kazdy terarko dalo samostatne vypnout v pripade kdy vypoustim zvire bud do venkovniho vybehu nebo volne po byte a to nesmi mit vliv na ostatni terarka....
Celkovy prikon vsech svetel a cerpadla je 280w

Mlhovaci okruh se tyka jen terarii pro pardaly,tam je to celkem bez problemu...
Celkovy prikon mlhovacek je 76w

Takze v maximalni spicce je komplet prikob 356w.
Problem je v tom ze mam v pokoji jen jednu zasuvku kterou tohle vsechno muzu napajet..... a proto se ptam jestli je to realizovatelny:)

Budu rad za kazdej postreh,radu,tip nebo kritiku:)

[http://tera.poradna.net/file/view/7898-pudorys-pok oj-1-bmp]

tak uz se mi rysuje trosku jasna predstava.... a zacal bych rad davat dohromady material potrebnej k realizaci....
-Spinaci hodiny na Din listu jsou jasny

-proudovy chranic: tam vubec nevim jaky by mel mit hodnoty ale vyhovi treba tohle? http://www.elektro-paloucek.cz/jistici-technika/pr oudove-chranice/kanlux-kr6-25-003-2-proudovy-chran ic

-kabel CYKY 3x2,5 jako privod od zasuvky do rozvadece a z nej potom tahat co? k tem vypinacum a jednotlivejm terarkam...? taky CYKYnu?

-jistic 10A tridy B

- taky me napdala nejaka prepetova ochrana-budu mit u jednoho terarka vybojku a ta bude citliva na nejaky vykyvy napeti..problem je,ze na DIN listu stoji 1200kc...zasuvkova za 100kc....:)

- ted nevim jaky vypinace...rad bych nejaky co by sly dat pekne na zed a nebude problem se zapojenim

-ACIDUR- ten rozvodnej venecek...to budu asi potrebovat taky ze?

- a pak uz snad jen par tech vicenasobnejch zasuvek k jednotlivejm terariim a melo by to byt vse....

Jeste pockam na to schema zapojeni protoze furt nemam jasno v tom jak se to deli v tom venecku,jak se pripojuje ten proudovy chranic atd....

Už ti to kreslím. Udělám to teda se spínacíma hodinama na DIN lištu+jističem+proudovým chráničem v malé rozvodnici. Přívod budeš mít naznačenej ze zásuvky - zapojení na její svorky, ne vidlicí. Můžeš jít s přívodem klidně až na jističe, ale to by jsi je buď musel předělat všechny-nemáš li jeden stávající jistič rezervní, nebo vedle stávající rozvodnice s jističema dát minirozvodničku s jedním jističem a vytáhnout si jenom přívod z přívodu stáv. jističů. Rozdělit tam rovnou PEN vodič na PE+N - z jednoho zeleno/žlutýho na zel/žlut a modrý. atd...budeš li chtít popíšu až doladíme schema zapojení tvýho "dispečerskýho pultu" :o)
Pokusím se od každého použitého prvku najít odkaz na e-shop kde si to můžeš prohlídnout.

haha:D dispecersky pult...to zni vznesene:D
Ja bych ten jistic idealne chtel dat do ty rozvodny skrinky spolu s hodinama a proudovym chranicem...kdyz bych to tahnul az k jisticum tak bych potreboval tak jednou tolik kabelu a musel to tahnout opacnou stranou pokoje... i kdyz na druhou stranu bych ten kabel schoval pod listy podel zdi a v tech plastovach listach bych pak jen vystoupal k pojistkam..jo a jeste pro upresneni...jistic mame jen hlavni 25A a v byte mam ty porcelanove pojistky....16A na zasuvkach a 10A na svetlech..... tak nevim jestli by to i nebylo jednodussi natahnou to z ty zasuvky jak jsme rikali puvodne a ten jistic dat na ten privod nez se to rozdeli k jednotlivym terarkum.....
Treba si to myslel jinak,pockam na nakres az toho si myslim ze to pochopim snaz:)

Tak tady máš prvotní nástřel. Omlouvám se, že to tak trvalo, ale teď je to s časem špatný - už jsem se bál, že nebudu mít čas to dneska dodělat...

K zapojení: (elektrikář odpustí - kreslil jsem to narychlo a tak, aby to snad pochopil i laik)

Pro přehlednost jsem nekreslil zapojení všech vypínačů a zásuvek, ale mělo by se to z toho dát pochopit.
Použitý(doporučený) materiál ti sem hodím buď ještě dnes, nebo zítra.
Schema není 100% podle normy, ale bude to funkční, přehledný, rozšiřitelný, bezpečný a s příznivým poměrem cena/výkon.

Nechť zdejší odborníci provedou případnou kritiku - sice jsem elektro projektant, ale VN a ŘS do rozvoden...

Rozvodnici použij obdobnou jako http://www.ddelektro.cz/ddelektro/eshop/3-1-Rozvod nice-NUOVA-IP40/12-2-na-omitku-pruhledne-dvere/5/8 8-Rozvodnice-NUOVA-IP40-18-mod . Neznám šířku spínacích hodin(odhad 3 moduly), ale rozvodnice se dělají na počet modulů - pro příklad klasický jednofázový jistič má šířku jeden modul. Odhadem by ti měla bohatě stačit 18ti modulová rozvodnice. Kabely dej do lišt.

Super!!!! diky moc.
Projel jsem to jen tak zbezne prootz jsem se ted vzbudil a jsem jeste uplne tumpachovej a musim letet do prace,ale odpoledne k tomu zasednu a poptam se na pripadny nejassnosti..ale pravdepodobne toho moc nebude,zda se mi to dost prehledny a pochopitelny:) diky

a k tem spinacim hodinam,ty maj sirku 2 moduly,proudovej chranic taky,takze jeste s jisicem je to 7 modulu,ale nevim kolik jich je potreba na ty svorky...abych tam pak nemel zbytecne velikou douru:)

Ahoj, teprve teď jsem si všiml tvojí a bahnovo včerejší konverzace a je fajn, že jsme se nakonec ideově všichni +-sešli tak jak jsem ti to navrhnul.
K velikosti rozvodnice- vychází ti 7 modulů plus svorky. Svorek nutně potřebuješ 4ks pro jednotlivé zásuvky terárií. Svorky na vývodu z chrániče jsou jen pro přehlednost/úhlednost - bylo by možné jít z chrániče rovnou na spínací hodiny drátem (na prodrátování za chráničem použij CY 1,5 a barvu dle schema), malá modrá (N) svorkovnice vedle jističe by šla taky vynechat - můžeš jít pracovním vodičem z přívodu rovnou na proudový chránič a spínací hodiny, černá svorkovnice na vývodu ze spínacích hodin by šla taky vynechat - na svorku jdou zapojit dva dráty, pouze musí mít stejný průřez.
Na svorku počítej minimálně jeden modul. V minimalistické variantě by jsi potřeboval 7+4 -> 11 modulů, dělá se 12ti modulová. Tak jak to máš nakreslený by jsi potřeboval 7+7 -> 14modulů. Použít můžeš třeba http://www.elima.cz/obchod/product_info.php?produc ts_id=10814 .Rozvodnice jsou většinou dělané tak, že máš otvory na pár modulů a zbytek je dělán k vylámání/vyříznutí nožem. Tahle má 8 modulů otevřenejch - potřebuješ jich 7, můžeš jednu díru zaslepit záslepkou http://www.elima.cz/obchod/product_info.php?cPath= 284_533&products_id=8258 .

Mé doporučení je použít 16ti modulovou rozvodnici.

Tak jsem si to v praci dneska trosku natah a az ted jsem dorazil domu a uz zas nemam silu na to sesmolit neco inteligentniho.... zitra odpoledne se k tomu dostanu a poradne se tim pohrabu a jeste doladime nejasnosti a dali bysme dohromady seznam potrebnyho materialu a ja bych to v tejdnu poridil a pristi patek to cely natahal a zapojil...
A rozvodinici vezmu asi tu co jsi postoval + tu zaslepku...aspon to bude pripadne rozsiritelny o nejakou blbinu:)

Proudovej chranic dobrej
CYKYnu vsude, na 10A by stacila i 1,5ka, ale otazka jestli na tom clovek nejak usetri.
Prepetova ochrana, no, ono je to i o parametrech, za kvalitu se plati. Ale ze by vybojka s klasickym predradnikem byla nejak extra citliva na prepeti, to se rict neda.
Bez venecku se obejdes, pokud budes mit rozvadecik s DIN listou, tak to vsechno cvakej na DIN listu neco takovyhleho
Vypinace bych taky zvazil na DIN listu - vypada to jako jistic, ale je to jenom spinac - stoji kolem stovky kus.

Jo a draty na vydratovani rozvadece, ale staci si rozholit 2m ty CYKYny. K tomu par bodiku:
- vsude jsou pravy uhly(at to trochu vypada), chce to kleste bez ostrejch zubu
- Vsechno se zapojuje v jednom smeru, tj ze shora dolu, z leva do prava. Nebo naopak, ale stejne.
Kolega ti nakresli schema...

To co je tam kreslený jako "modrý/černý/zelený proužek se svorkama" je přesně to z bahnova odkazu...to co mám zeleně je ve skutečnosti zelená se žlutou, ale nechtělo se mi to šrafovat dvoubarevně. Ty dva velký (zel. a modr.) nahoře budeš mít jako součást rozvodnice - pro tebe poslouží obyčejná domovní rozvodnice s DIN lištou pro montáž na omítku.
Ještě k zapojení spínacích hodin - obvykle mají dvě svorky pro napájení a dvě nebo tři svorky na spínání. Když mají jen dvě spínací svorky, tak při sepnutí hodin dojde k propojení svorek. Když mají tři, tak jedna je jako přívod, z druhý leze "šťáva", když jsou hodiny "v klidu" a třetí se sepne když sepnou hodiny a odpojí se ta "druhá". Asi jsem to teď napsal nesrozumitelně, ale až si je případně koupíš, tak se můžeš poradit tam, kde to budeš kupovat, nebo se podívej na schema - musí být na spínacích hodinách.

Ok,tak tu prepetovku vynecham protoze ta za kilo asi bude celkove na prd a ta na DIN listu je na me uz ted zas moc draha....treba bych to o ni nekdy v budoucnu rozsiril:)
Na ty vypinace na listu se podivam..musim jeste vymyslet jak to umistit aby to bylo dobre pristupny a neprekazelo to...a ty vypinace budupouzivat vicemene denne,tak abych porad nemusel otvirat ty dvirka od rozvodnice...

Nakouknu dneska do nejakyho rozvadece abych vedel jak se to to taha a k necemu to vypadalo,ale s tim uz si pohraju:)
Diky

Tak jsem byl dneska nakupovat nejaky material a dopadlo to nasledovne:

-Vypinace jsem poridil 4 nastenne

-Rozvodnou karbici jsem vzal 12ti modulovou protoze ta 18ctka byla uz moc velika a nevesla by se mi na zamyslene misto....

-Jistic 10A, svorkovnice(meli jen modry ale rekl bych ze to nicemu nevadi)...kabely a listy taky mam...

co postradam:

-Chybi mi jeste spinaci hodiny a proudovy chranic....ve schematu je napsano, ze by mel byt 16A,ale ja vsude narazim jen na 25A...je to problem nebo ho muzu pouzit?

- a jeste zasuvky...muzu pouzit ty vicenasobny jako jsou na prodluzovakach a bezne jsou k dostani treba v OBI...? nebo bych mel spis pouzit ty klasicky nastenny jedno-dvoj zasuvky...? nebo je to jedno?

Ahoj, proudový chránič vem klidně se jmenovitým proudem 25A - ničemu to nevadí.

To, že jsi vzal modré svorkovnice vadí akorát normě, "bílá myš je stejné výživná jako černá myš" - fungovat to bude.

Jestli v elektru kde jsi nakupoval nemají spínací hodiny na DIN lištu, nebo jsou moc drahý, podívej se na nějaký e-shop. Našel jsem je tam kolem 300,-

Tvůj dotaz o zásuvkách...je to skoro jedno. Na funkci to mít vliv nebude, jde jen o efekt. Pořád bude hezčí a praktičtější, když budeš mít z rozvodnice lišty a na jejich koncích zásuvky na zdi, než cosi jako prodlužovačku vedoucí z rozvodnice. Jestli máš na mysli jenom "vícezásuvku", která jde rozebrat a přidělat na zeď, nebál bych se jí použít - bude to nejspíš levnější.

Takze komplet elektroinstalace hotova.byla to pekna fuska:)
Diky suprovymu schematu se v zapojeni nevyskytly zadny problemy- ty nastaly az pri zkousce jednotlivyh zasuvek... nejcastejsi problem kvuli kterymu porad vylitaval proudovy chranic byl ve spojeni objimek od zarovek a koncovek(vetsinou treba objimka na 3 draty a zastrcka dvoudratova apod.)chvili trvalo nez jsem zjistil, ze kdyz mam na zastrcce spojeny nulak a zem tak na objimce to musi byt to same, jinak to vylitne....:)
Takze po predelani vsech kabelu to funguje naprosto pohadkove:)

A "odtucnil" jsem mistnost a zhruba 50m prodluzovaku,6 rozdvojek,10spinacich hodin a par vypinacu:)

Timto bych chtel podekovat panum Bahno a NapraP za jejich uzitecne rady a vytvoreni schematu zapojeni, bez ktereho bych se do toho urcite nepustil a stale bych tu zapsail s prodluzovackama:)

Prikladam foto vydratovani rozvadece(neni to nic extra, ale mohlo by byt hur:D)
[http://tera.poradna.net/file/view/8006-rozvadec-jp g]

Ahoj, nemáš za co děkovat. Rozvaděč jsi udělal hezky. Ještě malý dotaz - nechce se mi teď pročítat celý vlákno (myslím, že to tu padlo), ale na objímce musí být bezpodmínečně fáze na středu. Nesmí být na "šroubení" objímky. Zkontroluj si to prosím, jestli jsi to nedělal. V okamžiku, kdy se ti fáze při zapnutí světla bude objevovat na objímce, tak když budeš měnit vadnou žárovku a nebudeš to mít vypnutý, hrozí, že při vyšroubovávání žárovky si šáhneš na fázi. To tě s největší pravděpodobností nezabije (máš tam chránič), ale je dost možný, že s sebou tolik škubneš, že si rozbiješ terárko, pořežeš se a třeba jemeňáci krom ztráty příbytku ochutnají lidskou krev a stanou se z nich lidožravý bestie :o))) Dobře, to asi ne, ale může to spíš ublížit tvým chovancům, když by se dostali k objímce...

A ještě detail - za chráničem už nesmíš spojit PE(zelenožlutý) a N(modrý) vodič. Chránič funguje tak, že v chrániči se měří "jestli to co přiteče fází odteče pracovním vodičem (N-modrý)". V okamžiku, kdy se proud někde ztrácí=teče přes tebe, přes zvířátko, přes vadnou izolaci spotřebiče do země a je to víc jak 30mA chránič bleskurychle vypne. PE je jenom ochranný vodič, nesmí přes něj téct proud při provozu. Na objímce musíš mít zapojen jen černý(hnědý) a modrý vodič. Jestli není svítidlo vybavený svorkou pro připojení PE vodiče, tak ho nezapojuj.

na objímce musí být bezpodmínečně fáze na středu. Nesmí být na "šroubení" objímky.

Proto ja vzdy pri vymene zarovky celou vetev odpojuju. Uz se mi stalo, ze po me vyjel gekoncik a jak jsem tam mel ty prsty pri nasazovani, tak jsem se lekl(nic jineho pri utoku od tohoto tvora ani nehrozi :-) ) a sahnul si na fazi. Nic prijemneho i kdyz jsmem se zrovna nedrzel niceho by by bylo uzemnene a tak me jen zabrnela trosku ruka. Jeste tam pak je jedna zasada, ze pokud tam je neco pod proudem, tak tam sehat nejlip jen jednou rukou a nebyt uzemnen(nedrzet se druhou rukou treba topeni).

Chtel bych se jeste zeptat taky k tomu starymu tematu.... kdyz chci z rozvadece vyvest zasuvku,ktera nebude zavisla na zadnejch spinacich hodinach a stava do ni pujde porad tak kam mam pripojit fazi? at se snazim jak chci tak porad nedokazu pochopit jak to vsechno funguje:D ta elektrika je pro me magie:)

prikladam jeste odkaz na to schema vydratovani rozvadece aby ste to nemuseli hledat.
http://tera.poradna.net/file/view/7940-elektroinst alace-terarka-pdf

Zdravim.
VYskytnul se mi problem se spinacima hodinama.. z cistajasna mi jedny odesly,tak jsem je nahradil jinyma a druhej den prestaly fungovat taky a ja nevim proc... ty prvni prestaly uplne reagovat na automaticky i manualni prepinani, at nastavim co nastavim tak jsou porad seply.. druhy hodiny navic kdyz do nich jde proud ukazujou na displeji samy 8888, jakmile shodim jistic a jedou na tu jejich zalozni baterii tak ukazujou cas a nastaveny hodnoty normalne citelne..Kdyz jsou hodiny v automaticky rezimu tak v dobe zhasnuti cvaknou, zhasne na nich kontrolka, ale svetla v terarkach sviti dal.
Casem jsem ten tady probiranej rozvadec zjednodusil pouze na jeden svetelnej okruh a pripadl jeste dva vypinace, jinak se nic jinyho neudalo.. ty hodiny by mely bejt schopny spinat 2A, ja mam prikon osvetleni slabejch 500w, tak se mi nezda, ze by to bylo pretizeny a spejkaly se kontakty...
Hlavne to doted normalne fungovalo a zacalo to zlobit minulej tejden..
Mate nejaky napady co s tim?

Pokud je to kvuli tomu proudu, tak urcite - ale prijde mi to jako zbytecne predimenzovani (zas soucasny stav = poddimenzovani) - osobne bych spis spekuloval nad nejakym rele se silnejsimi kontakty. Rele s kontakty na 6 - 8A jsou relativne malinke prd, nechapu ze v spinackach je neco jen do 2A...???

(zlate mechanicke spinacky :-) )

Ta vybojka je problem, a ani tak nevadi vetsi rozbehovej proud, ale vadi jeji vypinani - kdyz odpojis indukcni zatez, coz vybojka kvuli tlumivce je, vznikne tam napetova spicka a opaluje kontakty.
Spinaci hodiny i stykace maji obvykle uvedeno, kolik indukcniho proudu umi spinat. Kolik ma ten tvuj novej spinac, kolik ma vybojka a kdyz se podivas na tlumivku od ni, bude tam napsany neco jako cos fi(fi jako recky pismeno). Z toho se dopocita hodnota indukcniho proudu.

Kamarád mi udělal v tera místnosti dva okruhy zásuvek, každý
okruh jde načasovat zvlášt,takže mohu pripojit výbojky na
okruh s kratším časovým režimem, což je výhodný ted až budou
vedra. Zárivky můžu dát do zásuvek druhého okruhu s delším režimem. Pak je tam několik zásuvek na tretím okruhu, ty nejdou pres spínací hodiny a je tam proud nonstop.

[http://img10.imageshack.us/img10/6414/dsc00431qq.j pg]