Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém- agama bradatá stále spí

Zdravim, mam agamu cca 8mesacnu, doteraz nebol s nou ziaden problem, no asi pred tyzdnom sa jej zo dna na den zmenilo chovanie- zrazu vacsinu dna prespi, rano sa ide vyhriat na kamen (35°)a po 3 hodinach zalezie pod kamen a zvysok dna prespi a ani nic nezje.. doteraz zrala velmi vela, kazdy den aj zelene a 10-15 cvrckov, bola az prilis aktivna a zrazu len tak z nicoho nic zacala cely den spavat a zeleneho sa uz ani nedotkne a cvrckov zje len zopar a to nie ani kazdy den..nechapem, co sa stalo a neviem, ako vyriesit, o zimovanie asi nejde, kedze este nie je dospela.. inak nevyzera, ze by bola chora, ani nic, len neviem preco zrazu cele dni prespi a neje :( dakujem za vsetky rady

"pred tyzdnom" skoncilo "babi leto" a citelne se ochladilo = muze to byt snaha zimovat, to muze zkouset klidne i v tech 8 mesicich. Dopral bych ji klid, "zimovani" jen pri pokojove teplote, s vyplym vyhrivanim a bez krmeni, hlidat vahu jestli nejak vic nehubne. Pokud ne, tak ji mit takhle nekolik tydnu, a potom zas postupne prejit na normalni terpelny/svetelny rezim.

ad. "vyhriat na kamen" - vyhrivaci misto by melo mit spis kolem 40-45°C, v prostoru v prumeru kolem 30, a musi mit v terariu i dostatek svetla.

Dobrý den, mám Agamu voustatou.
Koupil jsem si ji od chovatele asi přec cca 2 měsíci (měla 21cm), asi po 14dnech co jsem ji měl začala konečně pořádně papat ale vydrželo to asi 14dni, vslekl se bez problemu každý den kakal, ale ted posledních 20dní strašně malo žere 1cvrčka za 2dny vubec nekaká a je furt schovaný pod kameněm, v terrarku mám 20stupnu u bazenku jinak kolem 25-28 a pod světlama 35+ stupnu. Za den se vyhřívá max 1hodinu pak je celý den schovaný :( nevím co s tím, Děkuji

dal som dnes rano do terarka silnejsiu bodovku a zabralo to, konecne je zas spokojna :) problem bol v tom, ze som pred niekolkymi tyzdnami menil znacku bodovky, lebo tie predtym sa rychlo vypalili a tieto nove svietili dlhsie, ale slabsie, co som si nevsimol, moja chyba.. ked tam ma zas teplucko, tak je vsetko v poriadku tak ako predtym, takze dakujem za rady a zimovanie sa teda odklada :D

zase otravujem :D ale agamka zas vacsinu dni prespi, asi naozaj chce klud niekolko tyzdnov (staci mesiac?).. ale mam k tomu otazku este, uz skoro tyzden sa nevyprazdnila, mam pockat, dokym sa vyprazdni a potom ju dam "zimovat"? od vcera nekrmim, chcel som nechat do vikendu tak, nech sa vyprazdni, postupne jej menej svietit a po vikende jej necham uz vypnute vsetky svetelne, tepelne zdroje.. bude to tak spravne? dakujem za odpoved, rad si necham poradit od skuseneho chovatela

Určitě ještě počkat, než se vyprázdní, klidně ještě i pár dní potom. Nejlépe pak ještě zkusit vykoupat ve vlaažné vodě, ale není nutností (některé pogony to nemají rády). Samozřejmě pak už nekrmit, ani zeleným a to nejlépe ve 10 - 14 denním přestihu před samotným "zimováním".
S tím postupným zhasínáním - během neccelého týdne mi to přijde docela dost rychlé, lepší tak 14 dní - zkracovat dobu svícení o cca 30 min denně, snižovat teplotu z cca 30st. postupně na 24-25st. (pokud máš termostat tak super, pokud ne, tak výhřevné žárovky postupně měnit za slabší), a pak už jen pokojovka. :-):-)

dakujem za odpoved, postupne jej menej svietim a nekrmim, uz sa aj vyprazdnila a stale spi pod kamenom, ani von nejde za cely den.. dnes som ju odvazil, priblizne ma 35cm a 145g, je to podla vas dost na 8mesacnu agamu? a ako dlho ju mam podla vas nechat "zimovat"? staci mesiac?

Kondice mi prijde OK, dle vahy na tu delku i dle fotky. Tak ten mesich bych ji nechal, a pak pomaly vracet do normalu. A hlavne pak zadne vypinani zapinani svetla rucne, spinacky a normalni rezim 12hodin svitit/12 ne. Jak uz jsem psal - nahoru bych jeste pridal linearni zarivku kvuli svetlu.

tak od utorku ma zhasnute,najprv spala stale,ale zrazu uz 3. den vychadza von spod kamena raz za den, je to normalne? a vsimol som si, ze nespi uplne, niekedy len lezi pod kamenom, ale nespi, ma otvorene oci.. tak mam trochu obavy, ci to "zimovanie" ma takto vyzerat? :-|

zase otravujem :D od prebudenia zo zimn.spanku presli uz asi 3 mesiace, doteraz bolo vsetko ok, agamka zrala ako za desiatich, kazdy den misa zeleneho + cvrcky obalene v roborane, raz do tyzdna davam na salat podrvene skrupiny z vajca na vapnik.. a posledne 3 dni sa chova divne, cely den len beha po terarku, skriabe sa po skle, akoby chcela vyskocit z neho, prestala si vsimat uz aj jedlo.. mate s takymto chovanim niekto skusenosti? dakujem za odpoved

Dělá mi to samé, ještě významně pokyvuje hlavou se zčernalými vousky.. Jojo, jaro volá.. :-D Náš by se chtěl evidentně pářit, zkouší si namlouvat ale jaksi není koho.. :-D Též o žrádlo moc zájem v tu dobu nejeví, zelené mi (ludra mlsná) od odzimování moc nežere. Neřeším, až budou venku pampelišky, tak zase začne.. :-)

Zdravim, pred mesiacom a pol som si kupil agamu bradatu, dlzka asi 20cm a podla predajcu vek asi 2,5 mesiaca. Zo zaciatku jedla relativne v pohode...nejakych 5 cvrckov denne, postupne vsak stale menej a naposledy jedla cvrcky asi pred dvoma tyzdnami. Odvtedy urcite ziadne cvrcky neje, ak ich aj vidi tak im nevenuje pozornost. Zelene mozno nieco zobne, ale tiez len raz za tyzden a len trochu. Inak nechudne, ani nestraca farbu ani sa nejavi nejaka chora. Co ale s oblubou robi je ze sa stale snazi zakopat do piesku a ked ju tam necham zakopanu ostane tam aj dva dni vkuse. Potom vylezie, trochu pobeha, a zase hrabe aby sa zakopala. A samozrejme nic neje.
Podmienky - mam ju v terarku cca 60x40cm...docasne riesenie do jula. Svietim jednou 60w bodovkou ktora urobi teplotu asi 50 stupnov priamo pod lampou. V ostatnom priestore terarka je cca 25stupnov. Ma aj tien pod korenom. Vecer ked do izby svieti slnko ju zvyknem dat do okna (otvoreneho so sietkou) aby sa vyhriala a nacerpala ozajstne slniecko. Inak UVB mam repti glo 10.0. Svietim bodovka aj UVB asi 14h denne.
Vie mi pls niekto poradit kde je chyba a preco neje ako diva rovnako ako ostatne agamy? Na zimovanie je asi este mala a navyse je leto. Do ruky ju neberiem, a vacsinu dna ani niesom v izbe takze nejaky stres z pohybu by nemala mat. Raz za den ak nie je zakopana ju porosim. A teploty, co som cital, mam celkom ok.

ako tu tak čítam máte s tým jašterom docela problémy a to sa vraví že nenáročný vhodný pre začiatočníkov. Ja som si poriadil agamku je mladá má necelé dva mesiace cirka 10cm je do červenej farby nádherná prítulná pekne papá zvykla si na mňa behom jedného dňa teraz sa mi dokonca stáva že keď saposadim pri terarko tak škrábe na sklo vezmem si ju z terarka (bez problemov skoči na ruku) vylezie mi na rameno a čučí, sem tam pošteklí keď mi oblízne krk (robí to pomerne často asi jej chutím :D ) čo sa žrádla týka nieje to žiadna sláva síce no je pekne stavaná nemám pocit že by bola nejaká chudá zožerie asi 3-4 stredné cvrčky za deň (je to normal ale vidávam že dávajú aj 10 cvrčkov, len ja to beriem tak že je to jašter a nie prasa) svetlo ma zatiaľ síce len klasickú žiarovku 40W (zajtra jej nahodím UVB) ale nemá s tým problém na slniečku sa vyhreje keď si ju vezmem do izby a vypadá byť docela spokojná. Terárko rosím aj 3 krát do dňa aby mala dostatočnú vlhkosť + má vodu v miske (v ktorej sa rada máča sama) dnes som jej doprial aj kúpeľ (do vane dať trošku teplej vody tak aby agamka v tej vode stála aby nemusela plávať). Môžem len potvrdiť že napriek tomu že je to púštne zviera vodou nepohrdne :) . Ľadový šalát som dnes skúšal taktiež som pokropil vodou a dal jej do misky tiež si dzobla.
Akurát mám problém že keď sa zbadá v stene terária tak sa oň trieska ako zmyslov zbavená...vyskakuje búcha potom chvíľku pozera a potom znova vyskakuje :) ale je to skôr pobavenie nevypadá to až tak desivo :) .
Ako substrát mám piesok z klasického pieskoviska zo sídliska..piesok som najskôr precedil potom vyvaril vodu dal som do nej piesok (aby sa zbavil prachu a baktérii) a napokon som dal do trúby na najslabšie a nechal uschnúť :) Agamka vypadá veľmi spokojne len občas si dzobne aj piesku a to neviem prečo robí (údajne pre lepšie trávenie ? )

1) Opravdu má jen 10 cm? Pokud ano, je na svůj věk až děsivě malá!

2) Jen 4 střední cvrčci za den jsou málo, potřebuje nabrat dost energie, protože musí velmi rychle růst. Je třeba přidávat vápník. Asi není od věci připomenout, že cvrčky je nutné dobře krmit a nechat jim i něco v teráriu, aby nesežrali agamu.

3) Rosení rozhodně omezit - agama je polopouštní zvíře, 3x denně je příliš. Jak máte řešené větrání?

4) UVB přidat co nejdříve. Pokud agamu neberete ven (což bych zatím rozhodně nedoporučoval), je jí slunce za oknem na nic, protože sklem UV neprojde.

5) Koupel ve vaně je naprosto zbytečná, pokud má misku s vodou a nemá žádné trávicí problémy, je to pro ni jen stres navíc.

6) Ledový salát je nevhodný (je to vlastně jen projímavá voda), dávejte radši polníček či čínské zelí.

tých 10 cm som udal cca no je skutočne maličká (pridám foto) UVB jej dnes pridám toho som si plne vedomí i keď ona pokojne otvorené okno a čučí na slniečku ktoré neprechádza cez žiadne sklo :) Ľadový šalát až je nevhodný tak teda viem prečo ho nechcela :) dzobla raz a dosť...niekde som čítal že aj rajčina môže byť ? :)
Ďakujem za nejake tie rady foto pridam

Obecná rada je nekupovat mládě menší než 20 cm. Takto velké mládě už má dostatek energie pro přečkání stresu spojeného s převozem atd.

Rajčata také spíše nedávat - tady jsou osvědčené tipy: http://tera.poradna.net/q/view/101268-agama-vousat a-strava-zkusenosti-z-praxe

Mládě samozřejmě potřebuje více rosit než dospělé zvíře (častěji se svléká), ale 3x denně mi přijde až moc. Poroste přímo agamu, ale terárium moc ne. Opět - jak máte vyřešené větrání? Přidejte ještě foto terária. Pokud by bylo větrání nedostatečné, hrozí plísně a onemocnění dýchacích cest agamy.

agama-vousata

Zdravím, včera som si kúpil Agamu, predavačka mi povedala že má asi rok, no vyzerá ako keby sa včera narodila, je veľmi maličká a chudunká, za deň mi zje 2 cvrčkov a zeleného sa ani nedotkne, má tam červené výhrevné svetlo originál pre Agami. Má aj obyčajnú žiarovku na svetlo, terárium je rozmerov 50x30x30 vysypané pieskom z koreňom cez pol terária na ktorý môže vyliesť a môže sa pod neho aj schovať. Stále mi spí a veľmi málo papá, predavačka tvrdila že vraj zimuje.Podľa mňa je veľmi malá má asi 12cm. Ďakujem za rady skúsených ;-)

agama-vousata

nebo to same tady:

tera.peklo.biz

- otevrit to jde oboje, ne ze ne. Do 30x50cm bych dal Exoterra Reptile UVB 200 13W, nahoru na terarko kuchynskou "podlinku" s 45cm zarivkou kvuli svetlu, a v terariu udelal vyhrevne misto s 20W bodovou zarovkou - pod ni dat nejaky plochy kamen. V prostoru je potreba kolem 30°C, na vyhrevnem miste 40-45°C. O podminkach jake agamy vousate potrebuji je toho napsano tuny, staci hledat.

Protoze je to prilis maly prostor, do takovehle odchovnicky jsou ty 13W naprosto v pohode. 26W je zbytecne velka, pridava do prostoru zbytecne joule (nebo watty, jak je komu libo) - neni uplne pravda ze "nehreje". Usetreny vykon radej vyuzit bodovkou k vytvoreni vyhrevneho mista a aspon nejakeho teplotniho gradientu.

Dobrý večer, chcel by som ešte poradiť. Idem si robiť terárium v rozmere 100x40x40 pre agamu. Chcel by som od vás rady, Hore v strope chcem mať 3 svetlá, v strede UVB a po krajoch bodové svetlá,chcel by som sa spýtať na watáž :D teda že koľko vatové by mali byť? a či je to dobrý nápad.

přesné watty Ti nikdo neřekne. Záleží na materiálu terárka, teplotě okolí apod. Osobně bych Ti poradil dát na jednu stranu výhřevnou bodovku (cca 40W), nebo halogen s paticí GU10 ( zkusil bych 35W) a k tomu UVB kompakt reptile 200 26W. Na střed bych pořídil lineární zářivku (měla by se tam vejít 90 cm) s teplotou světla 6000-6500 K. Nebo místo UVB kompaktu a výhřevné bodovky pořídit výbojku ( třeba sun lux 50W ). Záleží kolik do toho chceš investovat. Stejně to chce teploty proměřit, takhle od stolu Ti to nikdo neřekne.
Ještě jednou zdůrazním, že to chce mít výhřevnou žárovku a UVB kompakt blízko sebe. Hlavně se vykašli na rádoby speciální výhřevné žárovky ze zverimexu. Je to to stejné co v elektru jen 3x dražší. To stejné u zářivek. Kup normální, ty s UVB nejsou špatné, ale výdej UV je "na krátko" a s viditelným světlem jsou na tom taky prach bídně.

a keby som tam nechcel tu trubicu??to by sa dalo?

Dá se všechno ... co třeba kdyby jsi tam nechtěl tu agamu??

Můj názor je takový, že když už si pořizuju zvíře (jakékoliv) tak mu zařídím vhodné podmínky. A u pogon, jakožto heliofilních ještěrů, je kvalitní osvětlení prostě nutnost a základ všeho. Přes to vlak nejede.

Jedině mě napadá LED pásek/lišta z vysoce svítících diod. Ale s těmi nemám žádnou zkušenost. Ta zářivka se tam dává proto, že prosvítí komplet celý prostor. To samotnými žárovkami těžko docílíš. Hlavně je potřeba dosvěcovat teplotou světla 6000-6500 K, aby to navozovalo denní světlo. Většina žárovek má teplotu kolem 2500 - 3000 K, teplá bíla se to mu říká a to je děsně žluté světlo.

Dobry. Aj ja by som sa chcela opytat...kupila som si agamku este pred mesiacom od jedneho chlapa ktory ju mal asi 6mesiacov (nevedel mi povedat presne ani to aka je stara). Kupila som ju aj s jej povodnym terarkom aj so vsetkym...on sa ju o nu asi velmi nestaral kedze tam mala piliny namiesto piesku a vraj jej na noc nevypinal ani svetlo ani neznizoval teplotu....zo zaciatku bola placha ale jedla potom zacala zaliezat pod kamen...vymenila som jej piliny za piesok pod bodovkou ma 45 stupnov a celkovo v terarku okolo 33 a ma aj tien...terarko je velmi velke asi 1,5m dlzka a sirka asi 50cm...po vymene na piesok bola v poriadku aj jedla aj zelene aj cvrcky na noc smala pri skle s prednimi labkami na skle (nechapem preco) ale teraz uz druhy den je pod kamenom a nechce z pod neho vyliezt....zobrala som jej kamen zacala behat ako splasena zjedla jedneho cvrcka aj to z pinzety iba a zaliezla naspet po kamen odvtedy nevyliezla...odkedy ju mam sa ma dost boji vzdy ked sa priblizim tak sa stiahne alebo skrije...mala som ju uz parkrat na rukach ze sama vyliezla ale to preto lebo hned zoskocila a utiekala po izbe skoro som ju nechytila...ked nevidi ze sa pozeram tak ide na koren pod bodovu ziarovku a roztiahne telo do sirky a otvori usta...ked ma zbada stiahne sa na uplne tenku :D vobec nechapem co jej je a preco je uz druhy den zalezena...neviete mi pomoct? Dakujem

Keď agama otvára ústa, znamená to že sa chce aspoň týmto spôsobom ochladiť. Ja som mal v lete v teráriu 32 stupňov a keď má 33 stupňov no neviem mne sa to zdá tak trochu veľa a keď sa môžem spýtať koľko má v tieni ? Podávate nejaké vitamíny ? S tou vecou že stále spí vám asi neviem pomôcť keďže sa dá povedať že som začiatočník no toto vám napíšem aby som nejakým spôsobom pomohol ostatným s lepším popisanim podmienok. Zrejme by bola dobrá aj foto terária aj agami a koľko má cm? Keď napíšete odpovede na tieto otázky budete mať väčšiu istotu že lepšie poradia skúsenejší.