Zdravím všechny teraristy. Prvně jsem si pořádně prolezl fórum a našel jsem dílčí info o stravě pro agamy vousaté. Sám mám jednu 2letou a zjistil jsem, že měla asi velmi střídmý jídelníček (cvrčky (na střídačku posypané vitamíny a bez) + strouhanou salátovou okurku s mrkví).
Proto vás chci požádat, napište mi sem, co dáváte vaší agamě, co rády baští. Požádám vás o zkušenosti z vaší praxe (ne info "někde jsem četl..." => já toho přečetl taky dost )
Zas ono toho nejak vic potreba neni. Nase krmime co se "masa" tyce tak z 90-95% pouze svaby B.dubia, obcas dostanou cvrcka nebo zophobase pro zpestreni. Hmyz obalujeme mladatum vzdy/denne v smesi Roboran H + sepiovka, dospelym jednou za cas.
Ze zeleneho hlavne od jara az do zimy listy pampelišky - denne neomezene v miskach at si berou kdy kolik chteji. Jen pres mrazy salat, mrkev atd. Obcas - jednou za hodne dlouho dostanou trosku ovoce - muzou se utlouct po bananu treba :)
Já ovoce nedávám vůbec (teda vlastně občas jablko), zelené dávám již cca od druhého týdne života agamám denně, hmyz mláďatům taky denně (tam tvoří většinu potravy), dorost hmyzem obden (tam už je to tak půl na půl) a dospělcům dávám hmyz 2-3x týdně (rostlinná potrava převažuje cca v poměru 3:1). Z hmyzu krmím hlavně banánové cvrčky, občas domácí, občas švábi (periplaneta americana, Pycnoscelus sp.) nebo zophobasy, když jsou navíc nějaká sarančata stěhovavá, tak i ty. Opravdu výjimečně holátko (pro samici v březosti nebo po vykladení). Rostlinnou směs dělam z najemno nakrájeného pekingského zelí, nasekané pampelišky (listy i celé květy), na hrubo strouhaná mrkev, občas trochu na kousky pokrájené jiné zeleniny (okurka, rajče) a jablka, ale pekingské zelí s pampeliškou tvoří většinu. Někdy dám jen samotné pampelišky, někdy zas, když je nějaký press, tak třeba jen zelí, ale vždy mají něco zeleného k dispozici. Cvrčky obaluji v nutrimixu. Pokud nedávám pampelišku (v zimě), tak popráším i zeleninu, ale ne vždy a nezbytně. Ještě dodám, že všechny odrostlé agamy mají k dispozici nějaký zdroj UV B, mláďata alespoň zářivku (reptiglo 5.0), dospělci a subadulti 100 W t-rexky. Pokud mají mláďata jen lineární zářivku, tak jim cca jednou za 3 týdny porosím vodou s několika kapkami AD3.
Prosím o pomoc... Už jsem měl pár exotických zvířat... dal jsem pryč hada a teď mám tropickou žábu a kamarádka mi řekla, že by mi darovala agamku vousatou i sterárkem tak sem souhlasil a dovezl si jí domů. Jenže je divná.... Chová se jako normální agama... má velkou chut k jídlu... vyhřívá se.. všude leze, jenže od toho lezení to začlo... ona neleze.. ona se spíš plazí.. nenadzvedne zadní část trupu.. ani moc přední.. z prozkoumání nemocí na internetu jsem usoudil že má Křivici... kamarádka jí svítila normální žárovkou a když jsem se jí zeptal, jestli ji dávala vápník, tak nevěděla o čem mluvím.... hned jsem jí začal svítit Repti glo s UVB a podávat vápník... Tak trochu jsem pochopil, že křivice je dá se říct skoro neléčitelná a že se jí dá jen předcházet... ale neexistuje něco čím bych jí mohl aspoň trochu pomoci? Jinak je fakt super... ochočená... vůbec agresivní.. nechá se vzít na ruku.. jí taky v prořádku.. Je mi jí trochu líto... Prosím poraďte!!!
to mi dělala taky a bylo to nedostatkem vitamínů...u veterináře dostala dvě injekce a běhala po týdnu jako divá na úplně vysokých nohách)Taky by mohla potřebovat "odčervit"
bylo to nedostatkem vitamínů...u veterináře dostala dvě injekce a běhala po týdnu jako divá na úplně vysokých nohách
Tak jednoduché to opravdu není, nejde jen o vitamíny (konkrétně D3), ale i o vápník a poměr vápníku k fosforu (a vlastně i draslíku). Rozhodně se dlouhodobě rachitické zvíře žádným zázrakem nevzchopí a napostaví na nohy. V tomto případě bych jednorázově podal D3 (až 5000 MJ/kg) a dostatek vápníku. Potom samozřejmě chov pod UV B zdrojem a pravidelné dodávání dostatku vápníku (obalovat hmyz plastinem, podávání drcené/mleté sépiovky nebo skořápek a kvalitní "zelené" s dostatkem obsahu Ca).
Ahojky máme doma samce Agamy vousaté, stáří 1 rok. Je pravda, že ho nemáme dlouho,asi od jara. O stravě se dočítám teprve až teď, neboť spíš se o našeho samečka stará přítel, který před tím měl leguána. Jenže teď zjišťuju,že až do teď se našeho mazlíka krmili špatně,pouze červíkama. Zkouším ho teď naučit na zelenou stravu,ale je to trochu obtížné,v létě mu chutnaly pampelišky. Ale teď k zásadnímu problému. Poslední měsíc odmítá žrát, i když už žere,tak velmi málo,opravdu jen něčeho zobne, skoro celý den většinou prospí a není moc aktivní a dokonce ani nevylučuje žádný trus (snad před měsícem). Dodám,že mu svítíme každý den, k vodě má taky přístup, pohybuje se úplně normálně,nemá zapadlé oči, řekla bych, že nejeví,žádné příznaky vážné choroby, nevím. Ale proč takové chování, mohlo by to znamenat,že mají také ještěři zimní období (spánek)? Moc prosím o rady, kdo z vás má podobné zkušenosti. Předem velmi děkuji.
Nejspis to bude pokus o "zimovani" - pokud ma jinak dobre podminky a je v dobre kondici. Zkusil bych koupel ve vlazne vode, aby se vyprazdnil, a pak mu doprat klid - NEKRMIT! - a s vyplym vytapenim a osvetlenim nechat par tydnu / pak ho zkusit zase dostat do normalniho rezimu.
Nam si takhle rekl samec o "zimovani" nekdy v unoru/breznu - dokud je kondice OK a nehubne (pravidelne vazit) tak je to v poradku.
Chtěla bych se zeptat moje vousatka taky přestala žrát občas něčeho zobne. Mám o ní strach vždycky to byl takový jedlík. Hodně spiniká a myslím že kálí o něco méně. Asi to bude snaha o to zazimování jinak si nemyslím že by to byla nějaká nemoc. ale nevím jak na to. Bojím se že kdybych jí nechala tak dlouho bez osvětlení tak mi umrzne. Prosím poraďte mi. Děkuji.
Agama Vám určitě neumrzne . Pokud agama přestává přijímat potravu a začíná polehávat, tak ji jen vykoupejte ve vlažné vodě, ať vykálí zbytky co má ve střevech a potom ji dejte normálně do teraria. Osvětlení a všechny topné předměty nechte vypnuté. V terariu ji nechte jen misku s čerstvou vodou. A jeden kout teraria ji trochu víc vlhčete. Jestli je to její první zimování, tak bych ji tak nechal cca měsíc. Pokud Vám před tím žrala bez problému, tak to zvládne v pohodě.
ahoj ja bych se jenom chtěla zeptat jak ji nejak co nejlépe chytit cvrcka aby neutekl =D
Nějaký ten pátek chovám dva jedince "vousatky".Hmaz dávám 3x týdně, občas posypu roboranem H.Běžně dávám cvrčka banánového a když mám dostatek tak šváby (B.Dubia.- po těch se můžou utlouct :) ) V zelené stravě jsem dost experimentov.V létě dávám pampelišky.Ze salátůl se mi osvědčil klasický hlávkový a to jenom tmavě zelené listy.Dále pak běžně v zimě rukolu a i mrkev. Příliš se mi neosvědčilo pekonkské ani jiné zelí či salát. Převážně po něm měli agamy dost tekutý exkrement, takže jsem přešel zpět na hlávkové zelí, pampelišku, rukolu.
v posledním odstavci mám uvedené hlávkové zelí,ale mám namysli hlávkový salát :)
Podle mne je teda "čínské" (správně pekingské) zelí vhodnější než hlávkový salát. Nutričně vhodnější, dobrý poměr Ca:P. Pokud se používají ty zelené konce listů, tak je to velmi vhodné krmení. Vousatky mají čerstvý trus "blemcavý" tak jako tak. Zrovna salát je mnohem "vodnatější", takže je mi s podivem, že by po něm měly tužší trus než po "číně". Možná stačí přejít postupně, aby se poupravila střevní mikroflóra. Ze salátů je hodně vhodná také endivie. Samozřejmě není vhodné jen zelí, ale namíchané s dalšími listy (výše zmiňovanou rukolou, endivií aj.), mrkví apod. V létě (jaro a podzim taky pokud to jde) by jednoznačně měla převažovat pampeliška a další listy bylin.
O tom jestli existuje čínské a pekingské zelí jako samostatný druh se toho hodně už napsalo.Já Věřím že je to rozdíl, ale to čert vem. Při výběru stravy pro moje agamy jsem se držel encyklopedie, která říká že poměr obsahu Ca a P je v čínském zelí (2,8:1), pampelišce (2,8:1) i hlávkovém salátu (2,7:1) téměř stejný. jediný rozdíl je že v čínském zelí je nízký obsah vlákniny a vysoký obsah vody (což potvrzuje změnu tuhosti exkrementu). Ale jak říkám, je to jenom encyklopedie a způsob "měření" popsán není. Jinak jsem opomněl to, že tak jednou za dva až tři měsíce dostanou moje agamy holátko (každá jedno), pak následuje zbytek týdne jenom na "zeleném".
poměr obsahu Ca a P je v čínském zelí (2,8:1), pampelišce (2,8:1) i hlávkovém salátu (2,7:1) téměř stejný. jediný rozdíl je že v čínském zelí je nízký obsah vlákniny a vysoký obsah vody (což potvrzuje změnu tuhosti exkrementu).
Ono taky hodně záleží na tom, jak ten či onen konkrétní kus zeleniny vypadá a jak, kdy a v jakém období byl vypěstován, jistě je velký rozdíl mezi tvrdým bílým a listovým zeleným čínským zelím, určitě v tom bílém a tvrdém bez pěkných listů bude o hodně víc vody než v tom pěkném zeleném, rozdíl bude i v košťálu a koncových částech listů. Podobně tomu bude jistě i u hlávkového nebo jiných salátů. Musím se omluvit, zaměnil jsem hlávkový salát za ledový, tam (u ledového) není o nevhodnosti pochyb, hlávkový je na tom zřejmě mnohem lépe, ale z vlastní zkušenosti ho nemám vyzkoušený. Vysoký obsah vápníku a vlákniny napovídá o jeho vhodnosti, otázkou je obsah dalších látek, ale to tady teď nerozřešíme. Možná bude i hlávkový salát vhodnější nižším podílem jód odbourávajících látek než zelí, ovšem to už je jen má čirá spekulace. Ale jinak dík za tip, jak bych mohl zpestřit v zimě dietu našim býložravcům a všežravcům.
Tak já určitě souhlasím s krokodýlem a jen bych dodal: hlávkový salát má poměr Ca:P 0.8:1 - nejen podle českých zemědělských, ale i podle databáze US ministerstva zemědělství se ta čísla shodují. Docela by mě zajímala ta publikace, kde se objevila tahle odlišná hodnota. Rád bych se na ní podíval - díky. A ještě jedna věc, ten poměr Ca:P vyjadřuje opravdu jen poměr a ne celkové množství. Takže i kdyby měl hlávkový salát poměr 100:1 ve prospěch vápníku, pořád zvířata nedostanou tolik vápníku jako třeba z té pamelišky. Dívat se jen na poměry není uplně nejšíkovnější. Je potřeba se podívat na zastoupení látek v celkovém množství. Salát je zlo Co se týče oxalátů/šťavelanů, tak tam samozřejmě je zelí daleko horší než salát. Ale zase: tohle jsou věci ověřený na savcích a ne na herbivorních plazech. Vzhledem k tomu, že takoví legoši v přírodě vesele konzumují rostliny pro ostatní obratlovce značně toxické a očividně jim to nic nedělá (stejně jako třeba želvám)... samozřejmě je lepší se držet známých faktů, než pak na to sami přijít tím, že zkur*íme zvíře.
U vousatek davam salat pres zimu, kdyz neni moc co jineho a dle mne v pohode. Spolu s na platky nakrajenou mrkvi, cele to jemne poprasim obligatni smeskou Roboran H + sepiovka a je to tak myslim OK Zas neco jineho je to u tech vasich dvoumetrovych zelenych veganu, to chapu...nase vsezrave popelnice si to vykompenzuji na "mase"
No jasnačka, i my krmíme občas salátem, ono to občas ani jinak nejde, když projedem obchody v okruhu 30km a nikde krom zelí a salátu nic jinýho nenajdem... jen je myslím dobrý mít na paměti to, že z nutričního hlediska je salát-locika prostě jen jiná forma vody
Důležité je v případě salátu dodat minerálie, přijde mi ideální, když už salát, ho namíchat do směsi z čínou, resp. endivií a pod.(myslím v zimě, jinak samozřejmě použít to nej - natrhané na louce a samostatně bez ostatní zeleniny) a další zeleninou (ovocem) a dodat minerálie. Pokud má někdo 2 nebo 3 agamky (želvy, trndy...), tak se dá ta trocha "plevele" natrhat skoro celý rok a zeleninu použít jen opravdu v tuhé zimě, kdy je vše pod sněhem. Bohužel legouši jsou poněkud žravější, ale i tam lze skoro celý rok natrhat alespoň trochu "bejlí" do směsky.
Proč je zelené lepší než zelenina? Je to hodnotnější? Zelené z venku jim tedy samostatně poránu dávám, ale odpol jim dám i zeleninu.
Proč je zelené lepší než zelenina? Je to hodnotnější?
No samozřejmě - divoká bylina má vesměs mnohem vhodnější a lepší složení než většina kulturních rostlin navíc často pěstovaných ve skleníkové kultuře. Klidně dávejte venkovní zelené i odpoledne, uvidíte, jak jim to půjde k duhu.
A co listy šípku, ostružiny a jahody?
Taky dobré, ostružiník je i v zimě, takže určitě to můžete zkusit.
To hlávkové zelí je opravdu sporné..Obsahuje velké množství Fosforu a tak nedoporučuji.
Mám agamu teprve od Vánoc, ale na základě literatury a logiky věci jí jako hlavní zelené krmení dáváme pampelišky, pak taky tu strouhanou okurku a mrkev, než vyrašili pampelišky nebo když bylo hnusně venku jsme dávali hlávkový salát. Velmi občas zpestřujeme ovocem, zdaleka nejraději má banán a meruňky, pro jistoti jsme dávali ale jen tak dvě, tři sousta.
Ahoj, já mám agamky 3 (věk 2-4 měsíce). Ze začátku zelenému nehověli, postupem času občas něco zobly. Stále jsem nabízela a nyní mají moc rády papriky, milují kopřivy, moc jim chutnala dužina z plodu kaktusu. Mrkev jen vařená, banán a kapustu si také občas dají. Jinak každé ráno dostanou směs listů jetele, pampelišky, kopřivy a jitrocele. Vyzobou z misky vše. Čínské zelí jim zatím nejede. K paprice: kluk jim tam nalámal větší kousky a ta nejměnší ji měla uvízlou v krčku a dávila se. Byla to malá domácí operace, než jsme jí papriku vyndali. Dotaz: dali jsme do terárka piškot, aby nějaký skrytý cvrček měl v noci co hlodat. Piškot za pár dní pryč, a ubýval dost rychle. Takto by to cvrk neokousal. Že by zobly agamy?
Mrkev jen vařená
Proč? Syrová je mohem vhodnější. Stačí nastrouhat a zobou, mají tam vit. A, betakaroten aj.
Urcite, videl jsem u nas na vlastni oci Piskoty jsme taky davali k mladatum aby meli cvrcci neco jineho, a mladata proste musi ochutnat vsechno. Tak tam radej nechavame cvrckum trochu "zeleniny", a piskot davame hmyzu jen u gekonciku. Nemyslim ze by to agamkam nejak ublizilo, ale at radej basti to co maji...
Syrovou mrkvičku nepapali, budu zkoušet. Jablo pro cvrčky v terárku je také (piškot už nebude)a toho si agamky ani nevšimli
no taky jsem tuhle přistihla Tlusťocha jak se cpe zbytkem piškotu, co v noci cvrci nestačily sežrat, pak se divím, že je línej lovit
Mám dotaz... Dali jsme naší agamě jablko a zaseklo se jí v krku. Už druhý den má hlavu nahoru a ztěžka dýchá pusou. nevím co s tím dělat. Předem díky za radu. P.T.
urcite zajit za veterinarem
Teď sme jí ty největší kusy z pusy vytáhli a už má hlavu položenou normálně. Počkáme do zítřka a zajedem za veterinářem...
Ahoj. Potřebuju poradit co nejdříve. Moje agamka-samice má něco se zadní nohou. Kulhá nani a je v teráriu zalezlá ve stínu. Nemá ale UVB a nedávám ji vytamíny. Krmim ji zofobasem a sarančatama. Je ji asi rok a půl a má 37cm.Občas v týdnu ji dám ledový salát.A mám ještě jednu otázku. Mám i ještěra samce, nevim jak je starej-45cm. Terárium o velikosti 110x50x40-hloubka rozdělené na půl. Chtěla bych agamky dát už dohromady ale bojím se aby ji nezabil ptž když jsou venku, tak hýbe hlavou a kdyje dám k sobě, chce ji kousat, většinou do hlavy. Je menší a drobnější ale nevim, jak dlouho ještě musím čekat, než je budu moci dát k sobě. Jak to vidíte vy? Prosím o odpověď.
uz jsem odpovedel na Lizardovi, nebudu opakovat (a rozcilovat se znova) . BMW - proc u vsech certu salat kdyz jsou venku pampelisky?
tu sem ji ted dala taky. Kde na lizardovi to mam hledat? A to s tou nohou nebo teráriem? Za jak dlouho je můžu dat k sobě, teda? Ja četla ale nikde jsem to nenašla.
UV proste potrebuje, jinak se nedivte zdravotnim problemum. (ok, jde resit i podavanim vitaminu D3, ale laik tim zvireti spis ublizi nez pomuze) Spolu muzou byt az budou cca. stejne velci/silni, ale 1.1 bych mozna nechal oddelene na trvalo. Hodne zalezi na samcovi, jaky bude. Je to dost individualni.
ha, to je blbí. Já ji kupovala schválně, aby nebyl velkej sám. On má 45 cm a ona 37cm. Kolik tam tak může být rozdíl? Ale ono více lidí má samici a samce dohromady, ne?
Proto pisu ze je to individualni - my mame radej samce mimo. 37 vs. 45 je dost velky rozdil, mel bych strach ze samici ublizi. Aspon 40 aby mela, a i tak sledovat jak se budou chovat. (budou "zapasit", to je normali - ale aby ji vazneji neublizoval) Doporucovana chovna skupina je 1 samec a 2 samice - lip dle mne 3 v dostatecne velkem terarku.
zdravím, já dávám agamám na krmení pampelišky, kopřivy, vojtěšku, jeteloviny, čínské zelí, mrkev (jen jednou týdně), rajče, rukolu, polníček, někdy dostanou klíčky čočky, fazole, ředkviček, občas dávám i bazalku, mátu, ptačinec žabinec, jednou týdně ovoce - jablko, hruška, atd., z živočišné potravy jim dávám cvrčky domácí, banánové, dvoukřídlé, sarančata, hodně druhů švábů - farma Terins!!!, velkým jendou za měsíc holátko, v létě smýkaný hmyz - kobylky a sarančata, jednou mi chytali i vosy!!!!!!, občas sežrali i motýla, když jim vletěl do teraria, dostávají i moučné červy, ale jen ty čerstvě svlečené. Kdyby ses potřeboval ještě na něco zeptat, tak napiš na vitticeps88@seznam.cz
Mám už několik měsíců dvě malé Agamy Vousaté. Jsou to moji mazlíčci a strašně mi přirostli k srdíčku nejsou snima žádný problémy :)Jedna je sice větší než druhá, ale je roztomilé je vidět jak na sobě přes den leží Terárko je hned za mojim stolem takže moje Agamy vidí všechno co dělám a pořád mě sledují někdy taky škrábou na sklo tak je vždycky vytáhnu dám si je na břicho a ony usnou jako vždycky na sobě Mám doma ještě Leguána Zeleného a Varana Stepního, ale ty moje dvě Agamy mám asi nejradši :) děkuju všem za rady některé příspěvky tady ve foru o Agamě Vousaté mi docela pomohly takže asi vděčím vám že jsou moje Agamy tak zdravé a poslušné
Zelený: dáváme pampelišky nebo čínský zelí, ale náš agamák (2 roky) se na vegetariánskou část stravy tváří dost odmítavě - spíš si tak zobne, něco vyhází..., snad jen když pořádně vyhládne . "Masitou" stravu naopak miluje - nejvíc vyhovují argentinský švábi (blabtica dubia) - jemu to chutná a určitě jsou v bytě (samozřejmě v uzavřené schránce) lepší než uřvaný cvrčci (ty ovšem máme taky - naše žáby šváby nechtějí). No a jednou do měsíce dvě tři holata a výjimečně nějakýho toho zophobase. Jo a taky miluje velký sarančata - to je ovšem finančně dost náročný, tak taky jen občas.
watch Nekdy se takhle nekteri jesteri krmi. Je to pomerne atraktivni podivana.Nicmene riziko to je, mys se umi aktivne branit:)
copak branit ale když čtu jak se nekomu udusila agama kusem mrkve a podobné volovinky tak tomuhle bych i věřil:) Každopadně to asi řečí finanční stránku :)myš nic nestojí
resi to financni stranku?Budes od ted krmit jen mysima?Mys by mela byt (Spise mohla) zpestrenim stravy jednou za cas (napriklad jednou za mesic)...zbytek krmne davky by mel tvorit hmyz a rostlinna slozka stravy. Pokud si myslis, ze od ted ukrmis svou agamu mysima, tak ji brzy odrovnas.
Bedna s B. dubia - stoji to jednou za 3 dni trochu mrkve a par psich granuli, + nakrajene starsi pecivo co zbylo. Jinak perpetuum mobile z ktereho jen beru krmeni vhodne velikosti, od pidinymf pro novorozenata po adulty pro dospele agamy.
Zdravim.Nejste někdo z Mladé Boleslavi kdo by mi sestavil terárium z OSB desek a polistyren.pozadím?Nebo kdo by mi ho pak za slušnou cenu dovezl?Jsem bez auta. Chocolate87@centrum.cz
Už mnohokrat jsem psal že ja bych myš agamam nehodil.Tohle jsem myslel jako ftip (ok byl blbej no) Když jsem chtel zkusit holátka tak jsem se dohodl s kolegou že je tam nahází.Krmit savcem jsem si stále nezvykl a i proto nemám hada.
Lucifere do toho chovu jdu a je to hlavní důvod proč jedu na bursu v Ládví. Na chov jsem připraven už jen nakoupit co nejvíc švábu .. je to asi měsíc co mě tvá stránka inspirovala :) Ale když si vezmu kolik toho holky sežerou .. tak nevěřím že se mi stačí dostatečně rychle množit :)ale 100% se to vyplatí.
No, otazka kolik tech zvirat mas Dubie jsou beh na dlouhou trat, mnozi se relativne pomalu a pomaly rostou, ale myslim ze se i tak vyplati.
zdravím, můžou se vousáčum dávat i žížaly nachytané venku??? Máte s tím nějaké zkušenosti? díky za odpovědi
Četla jsem, že mají hodně vápníku, tak čas od času neuškodí. Našim chutnají. Ale jestli nevadí denně, to nevím.
Bacha obsahůjí hodně solí a hrozí tady DNA!!!
Dobrý den, jsem z Mladé Boleslavy a mám jedno terárium navíc. je tedy jen 65x30x42 cm a rád bych se ho zbavil. Pokud budete mít zájem kontaktujte mne na dan.hradiský@gmail.com
Jsem na tom úplně stejně, agamák zelené, ovoce a tak žere jen když už má fakt hlad, jinak b.dubia a velká sarančata, stáří cca 3/4 roku, doufám, že se to aspoň trošku upraví, až bude dospělý...
takže moje zkušenosti s krmením pogon:
v práci (pracuji ve zverimexu) máme 7letý pár - cvrčci obalení 1x týdně v TerraVitu a MicroCalciu, sarančata, občas mouční červy, výjmečně holátka (když se nám přemnoží potkani).
nedávno jsem si pořídil (ani ne měsíc)vousatku domů - forma Sandfire hetero dark sight. Každý den dostává cvrčky obalené v Reptivitu. Samotné cvrčky krmím směsí od JBL - TerraCrick, salátem, jablky a karotenovou směsí pro kanáry. Kromě překrmených cvrčků dostává moučné červy (max 5 denně), má stálý přístup k misce s karotenovou směsí (sám jsem nevěřil, že ji bude žrát, ale chutná mu) a k misce na "zelené". Ze zeleného zatím žral jen salát, čínské zelí a trochu pampelišky. Nad mrkví a jablkem zatím ohrnoval jazyk ale věřím že až ochutná tak změní názor. Karotenovou směsí krmím kvůli zbarvení - zkusil jsem to u cvrčků, které jsem zkrmil B. Vagans a docela to zabralo. Dále mám v plánu zkusit nějaké ovoce, když mu něco zachutná tak ho bude dostávat cca 2x měsíčně. Až bude větší a k jídelničku přibudou sarančata, mám s nimi podobné plány jako se cvrčky. Jako další přibudou holátka (max 1. měsíčně) a dle toho co jsem zde četl, tak určitě ochutnáme i žižály
Máme asi 4 měsíční agamku a zelené taky moc nechce, tak jí občas dáme do misky se salátem pár moučnáků. No a když se ji přilepí na jazyk místo moučnáka zeleninka tak jí to vůbec nevadí. Dokonce se mi zdá, že občas jde omrknout jestli se to v misce trochu nehýbe. Někdy se jí syn snaží obelstít tak, že se špejlí vrtítí v zelenině. To potom neodolá a musí ochutnat.
Zdravím, docela mě zajímá ta karotenová směs, kt. agulám podává Fredy176. Jsou v ní obsaženy obiloviny, to jim to nic neudělá? Jestli jim to neuškodí, tak nad tím začnu uvažovat :D ..ale nedokážu si představit ty naše otrapy, jak by to jedli :D když nechtějí ani granule pro ně určené.. ale jako doplněk pro krmný hmyz dobrý..
Ještě se optám, každou chvilkou očekávám 16 miminek vousatek, co jim mohu dopřávat? Je to asi úplně stejné, jen musí mít žrádlo stále k mání, že? Mám v plánu cvrčky a asi 1cm velké šváby argentinské a "mlíčáky" ;) Můžu dát i granule pro agamy a malé červy? Jestli Vás ještě něco napadá piště, prosím!!
No tak moje agamka Agátka je trošku potvůrka je jí 9 měsíců, miluje cvrčky střední a menší velikosti, ty jsem jí naučila papat přímo z krabičky, pokud cvrček uteče do terarria, přestane mít o něj zájem(protože oni se před ní schovají a vylízají až v noci když Agátka spinká a hrají mi na nervy:o)) Dále odmítá cvrčky který už jsou dospělí, nevím jestli jsou na ní moc velký, nebo kde je problém. Dále jsem se všude dočetla, že agamky milují pampelišky jak květy tak i listy, no a ta moje je prostě ignoruje a nechce je, to samé je se zeleninou kterou mí vždy v misce - čínské zelí tam má nejvíce - to si vzala do pusinky jen jedenkrát a chvilku to v ní převalovala a pak prostě to vyplivla. Dále také odmítá jakékoliv ovoce a to i to kompotované. No tak už nevím co mám zkusit...:o(
Jde koupit napriklad rukola nebo polnicek, oboje je myslim vhodne a rukolu mam vyzkousenou ze jim docela chutna ;) Ovoce bych moc nedaval - davame jim jen jednou za dlouho skutene jako pamlsek, treba platek bananu. Jinak vousatky maji proste ruzne povahy a ruzne chute - nektera zelenemu nehovi, jina toho zfutruje denne plnou misku.
no to mě nenapadlo:o) já rukolu ze salátů a pizzy vyhazuji a jí by se hodila no tak až mi budou dělat jídlo tak jimm řeknu at mi jí dají zvlašt, ne si dělám srandu:o). Tak já to teda zkusim, ale ona ani k misce nejde... Jo a taky se chci zeptat, já tu svojí potvůrku ještě neviděla ani jednou pít...je to normální? Jo a vanu taky nemá ráda, jednou jsem jí vykoupala a nebyla z toho moc nadšená a pak se celej den válela na topným kameni a nechtěla se semnou bavit:o)
Nemusíš pro rukolu chodit jen do restaurace. Prodávají dost velký pytlík, několik dní mi vydrží a mé agamky ji mají také rády. Pijí málo které, ale prý, dle některých návodů se to dá naučit. Mé nepijí, snad jim stačí zelenina. Když byli malé, dali vodu si ze stříkačky.
Vůbec si s tím nedělej hlavu, ta naše bude stejně stará, miluje cvrčky, sežere i švába a sem tam si vezme granulky, ale na zelený je prevít. Začínala na čínským zelí, jednou jsem koupila rukolu, tak jí zachutnala, zelí už nechtěla. Pak měli v akci v Kaufu polníček, ddto- polníček zachutnal, rukolu už nechtěla. Nechce ani pampelišky, nic z venku, zůstali jsme na polníčku a to ještě si dvakrát ďobne a nechá ho uschnout. Jablka - stejný problém - jednou jsem si koupila sladké Starkimsony, bio jablka, drahý jako blbec, mám je ale moc ráda, tak jsem jí dala kousek - pak jsem zkoušela normální jablko a to nežere, až po dlouhé době pochopila, že jí fakt nebudu kupovat jablka v bio kvalitě :o))). Co miluje je mrkev a dneska si dala kousek meruňky. Jak píšou ostatní zkušení chovatelé - je to prostě osobnost, každá agama žere něco jiného a delším pozorováním zjistíš, co jí chutná. U té tvé - nemá problémy s tlamkou? Zdá se, že tam píšeš, že spíše jí malá sousta. Zkus to odpozorovat. Ta naše má hubu jako vrata, zvláště na toho velkýho brouka, co jí jednou za dva měsíce přinesu, dá ho na dvě kousnutí. A preferuje větší cvrčky. Zkus jí taky tu zeleninu nebo ovoce pokrájet na malé kousíčky a uvidíš. Mláďatům se to dělá, dospělka už by měla žrát větší, ale třebas nechce nebo nemůže. Tak držím palce.
odpovidate na prispevek stary 4 a 1/2 roku
Jsem se překoukla, no snad se odpověď někomu hodí
Vidíte a já to čtu až dneska, takže pro mě je to fajn
Lucifere, Kiky od tebe má 40 cm a je děsně nenažraná. Vezme si snad vše. Od jakého věku jí mohu dát mrňavé holátko? Až cca od roka?
No, myslim ze by to uz zvladla i ted, ale radej bych jeste par mesicu pockal ;) Ta co jsme si nechali ma taky uz kolem 40, ale aktualne moc nezere - stavkuje. Nejradej by zazimovala, zahrabava se obcas do pisku - ale je na to jeste prilis mlada.
OK. To jsem netušila, že si sami zimování vyžadují. Kiky je čilá, ale Čiko se válí pořád. Dnes jsem jim koupila římský salát a jak jim šmakoval. V čem je jiný salát klasický? Prý se dávat neměl. Ale ten římský se je krásně šťavnatý.
Můžu se zeptat, mý agamce je asi půl roku a teď 3 dny nejí. Nevim jestli chce zimovat nebo co. Musí se nechat zimovat? Světlo ani teplotu jsem ji neměnila...
Chtěla bych se zeptat, ohledně zimování. Naše agama má 4 měsíce a vypadá to, že se asi snaží zimovat.Žere míň, později se probouzí a zalézá spát už kolem 17h. Přes den také každou chvíli zalézá pod kámen. Svítíme a topíme pořád stejně. Chci se zeptat, jestli nevadí, že jí to zimování "nedovolíme". Dokonce se začíná svlékat (teda jen přední nohy a hlavu).
Zdravim, preliezam toto forum uz asi mesiac, taham od vas rozumy :D , ale nikde som nenasiel, ako sa da "sfarbit" klasica verzia pogony. Do cervena pomocou krmenia potravy mrkvou - aspon som to tu niekde cital, no videl som krasne zelene sfarbenie, takze neviem ci to ide dakou zeleninou - spenat atp. - alebo len "umelymi farbivami ? napr: http://www.damreptiles.eu/admin/fotogaleria/full/4 bb300889a48b63c04ba4bea04f7dfbc710e3fb8.jpeg
Vdaka
to zbarveni do zelena maji mladata barevnych forem - klasicky zbarvene agamy jsou jako mladata spis sedive -ale taky to muze byt trochu videt. Ta nazelenala se postupne s rustem meni - prechazi v zlutou az oranzovou. Krmenim jen podporis vybarveni ktere maji vrozene, ale neudelas z klasicke agamy sandfire (to umi jen ponekteri sikovni prodejci, a i to jen v inzeratech nebo na fotkach).
Zdravím vás, mám na vás dva dotazy, tak jestli budete tak hodní a poradíte. 1) je normální, že trus agamy smrdí tak silně že je to rána přes nos? Takhle začala smrdět nedávno co dostávala hodně zeleného (ona se potom může utlouct). 2) dnes ráno mi vyzvracela hromadu natrávených cvrčků, chvilku byla taková letargická a odmítala potravu ale teď večer už zase reaguje naprosto normálně. Co to tak mohlo zapříčinit(parazité, nemoc nebo jí jen něco nesedlo)? Nemám s ní zítra zajít na veterinu?
Jo a ještě drobnost. Jak mám mojí samičku (7 měsíců a > 40cm) odnaučit aby mladšího samce (cca 18-20cm) nepovažovala za potravu? Rád by jsem je dal do stejného terária ale nerad bych dokrmoval samici samcem. Mám je odděleně aby samec dorostl.
Díky moc
Ahoj, mám agamky půl roku, takže žádný velký odborník. 1) jeden bobík v terárku je opravdu rána přes nos. Je divné, že ti začaly smrdět až ted. Našim smrděli odmalička. 2) když už je v poho, tak se asi přecpala a nesedlo jí to. 3) hodně se píše, že větší s malými nemají být pohromadě, tak nějaká převýchova asi nepomůže. Uvažuj o druhé samičce, neměl by být jeden samec a jedna samička. Prý jsou pořádní sexuální loudilové a nedal by jí v dospělosti pokoj. Ale uvidíš, až dorostou. Náš mladej na jednu kýve stále a druhé oranžové krasavice si ani nevšimne.
Ahoj,
mame doma uz dva tydny asi 5 mesicu starou agamku, zelene moc nemusi, obcas cinske zeli, vyjimecne kousek rajcete, mrkev nebo jablko. Rukolu a pampelisku jsme zatim nezkouseli, pod tim metrem snehu na zahrade toho moc nenajdu . Zato po cvrccich se muze utlouct! Obalujeme ve vitaminech i v sepiovce, to ji nevadi. Vcera jsem doma nasel dva male pavouky, ty slupla take hned.
Chtel jsem se zeptat na ty cvrcky - jaky je "normalni" pocet kolik toho ma snist? Mam pocit ze by jich snedla neomezene. Nekde jsem cetl, ze dospela ji 25-30 cvrcku tydne, ale kolik a jak casto by mela jist ta mala?
Krmim zatim cvrcky obden tak 6-7 kousku, ale radeji se ptam, zda ji netrapime hlady (zeleninu dostava denne cerstvou)?
D.
PS: jinak diky za super diskusi se spoustou uzitecnych informaci!
Do roka by prý měli papat denně a jídlo rozložit. Já jim dávám dopoledne zelené (baští ho dost), odpoledne cvrčky, občas švába. Těch cvrčků každé asi tak pět, ale tváří se, že by dlabali dál. Dospělým prý dávají obden, některé přesedlají více na zelené. Je to individuální. Nedávno jsem objevila v krámu pytlík s bylinou Polníček (má vysokou nutriční hodnotu. Obsahovým složením je cennější než salát) a také jim moc chutná.
já mám pogonu taky 5 měsíšní pogonu a denně dostává zelený, pozděj cvčcky (dávám dokud žere) sarančata a šváby. Občas zophobasy a zatím měl jedno holátko. Jinak se ještě v práci starám o adultní kousek a ten dostává 3-4x týdně - jednou cvrčci, zbytek sarančata a zelený.
Zdravím,měla bych dotaz na zkušenější chovatele.Chtěla bych si pořídit agamu vousatou a proto se snažím načerpat co nejvíce informací.Dočetla jsem se (píší o tom hlavně zahraniční autoři),že vedle zkrmování hmyzu a "zelené"potravy též mají dobré zkušenosti se zkrmováním psích a kočičích konzerv.Krmí s tím právě agamy vousaté,vodní atd.Vzhledem k tomu,že tyto krmiva a zvláště ty levnější obsahují značný podíl soji,chtěla bych se zeptat,jestli máte někdo se zkrmováním luštěnin nějakou zkušenost.I když se mi tyto knížky dost osvědčily v našem chovu hadů,pavouků a štírů,informace o konzervách mě celkem překvapila.Celkem by mě zajímal něčí názor na tento druh stravy.
Ahojky, sama mm tři agamy... Samci je něco okolo osmi let a druhému samci a samici (kteří zatím žijou spolu) je rok. Velký mi užtoho tolik nesežere, ale rád si dá cvrčky, červy a hodně preferuje zeleninu a ovoce, listy a květy pampelišek. Ty mladý žerou to samé, ale ve větší míře ty cvrčky. Ze zeleniny maj nejraději papriku, okurku, ale v podstatě sežerou cokoli. Ale je vidět, že každá preferuje, co se týče té zeleniny, něco jiného, proto jim dávám víc druhů a ať si každá vybere, co chce... :)
moučne červy cvrčky salat a mojiček jetel a když je větši tak holatka myši
Ahoj doma malou agamku,evidentně má ráda cvrčky,ale vím,že mají sklon k obezitě.Z toho plyne i otázka:Kolik jich je za den dobré dát ? Jinak zelené jí také v pohodě,stále má k dispozici listy pampelišek.
kdepak jsi četl,že maji sklon k obezite??
Prodavač ve zverimexu mi to řekl a ve skleníku ve škole chováme už odrostlejší kousky a profesor,co se o ně stará mi to také řekl. btw: Jinak kolik tak ?
Pokud máš doma malou agamku (hmmm asi jak malou?), tak bych jí dával tzv. do plnejch. Protože taková malá agamka roste a pro růst potřebuje živiny :) Ale jestli to už je trošku větší agamka () tak bych jí nedával denně,ale obden.Neřekl bych že agamy mají sklon k obezitě,ale jsou to spíš popelnice :) Co vidí to zbaštěj. U těch cvrčků bych se nebál vůbec, nejsou zas tak tučný.
Dobře,děkuju za odpověď
To Zarel: Ahoj, myslíš, že nemají? Já mám dvě stejně staré, jedna je děsná dračice, je sice mrnavá, ale děsně živá a žravá, ale ta druhá se svalí z plošinky, jen když tam hodím cvrčky a jinak jen obezitka leží, čumí, pospává a víc nic. Už ji nechám probíhat po bytě, at má trochu pohybu
Ahoj,chtěla bych se zeptat,máme doma malou agamku(6 měsíců).Ze začátku v pohodě a ráda všechno baštila,ale teď nechce jíst vůbec nic. Sem tam jí něco narveme, ale musíme jí to rvát pinzetou, sama nechce nic. Začalo to asi koncem srpna, když jsme jí dali 2 velké kobylky, ty s chutí snědla a od té doby snědla sem tam něco a teď nechce nic! Příšerně zhubla, vypadá teď čím dál hůř.Domníváme se,jestli nemá nějaké parazity.Chtěla bych se zeptat, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti? Předem dík za všechny odpovědi.
Pokud hubne tak je neco dost spatne = smer veterinar co rozumi plazum. 6 mesicu "mala agamka" - v 6 mesicich jsou uz ty zdrave ktere maji vse co potrebuji poradni macci. Chtelo by to vedet podminky - teplo, vyhrevne misto, osvetleni, UV...atd... (a jak je velka/kolik vazi)
Ahoj všem. Měla bych dotázek. Máme dvě Agamky rozené 8.července, jsou to sourozenci a odebíraly jsme je na dvou měsících, zatím vypadají na holky. Viděli jsme i rodiče, podmínky optimální, sice mohli mít hezčí prostředí, ale stačilo jim to. Teď jim jsou 4měsíce a s jednou si nevím nějak rady. Bohužel ale i veterinář. Podmínky mají dobré. Než jsme si je pořídily tak jsem toho přečetla tolik, že bych možná sama mohla poradit a podle veterináře se mají výborně a i podle prospívání té větší. Problém ale je, že ta menší prostě neroste a žere tak jakoby střídavě oblačno. Trus má standartní, když chce, spapá i pět malých cvrčků, zelený jen občas a vitamíny jsou samozřejmostí. Vůbec neroste a váha na 4měsíční agamu 6gramů je děsivá. Zbarvení by měla mít šedé, ale je spíš černá. Živá je jen když má dobrý den a pořád se vyhřívá pod tepelnou žárovkou. Obě dvě si každý den beru do ruky asi na pět minut, aby si zvykaly, ale né že bych je tahala, ale do ruky si vlezou samy. Větší hned zkoumá a šla by pryč, ale malá si na mě lehne, roztáhne se a koukáme spolu na televizi. Nežrala asi týden, tak jsme byly na veterině a dostávala obden injekci antibiotik a víc prý pro ní udělat nemůžou, protože je tak maličká, že jí nemůžou odebrat krev, ani dát na sono. Po ATB jsme druhý týden, ale téměř žádné pokroky, sice vypadá líp a má růžovější jazýček, ale to je vše. Za celou dobu se svlékala jen jednou, když jsme si je přivezly a od té doby nevyrostla ani o kousíček. Nevím co s ní a doktor už mě připravoval na to, že to budeme muset ukončit.... To bych ale opravdu nerada! Prosím vás moc, můžete mi někdo poradit, co s ní? Větší už je téměř čtyřikrát taková...
Ahoj, možná by to chtělo napsat jaké máš podmínky v chovu - teplota, vlhkost, velikost teraria, atd. Chováš je teďka odděleně? V mém chovu se mi stávalo to, že i když jsem měl agamy sourozence, tak jedna vždy přerostla tu druhou, a to i přesto, že žraly naprosto stejně. Možná bych je zkusil rozdělit. Zkoušela si třeba i rozbor trusu?
Ahoj, díky za reakci. No podmínky mají takové, že přes den mají 30-32°, v noci kolem 15°. Vlhkost abych řekla pravdu, tak nevím, nemáme zatím vlhkoměr, ale rosím je tak třikrát denně. Terárko mají 90x50x60, velkou dvojitou větev a každá si leží na svém, nebo se spolu jakoby tulí na jedné, kámen, a samozřejmě 50w výhřevnou žárovku a repti glo 23W 10.O UVB, nebo jak se tomu říká . No s tím rozdělením to je špatné, na dvě terárka už doma místo nemáme.
A tu teplotu mají pod žárovkou nebo v celém terariu? Teplota by se měla pod zdrojem pohybovat kolem 35 - 40 °C a optimální teplota je cca 27 °C přes den. Teplota v noci 15 °C je celkem nízká - měla by být kolem 20 - 24 °C.
Tady jen aby jsi viděla, jak jsem to měl já - stejně staré agamy....
Jéé, ty jsou krásný. No ty naše jsou uplně rozdílný, vyfotim je spolu zítra, teď už spinkají. Ale ta malinká je opravdu malinká, zpozdila se o hodně. No já si právě přečetla, že třicet mít přes den a v noci téměř o půlku- 15-18° je optimum. Tu teplotu mají v celém, pod žárovkou si neodvážim tipnout, ale během zítřka můžu zkusit zjistit a zítra dám vědět i s fotkami. Ale pod zdrojem prý 40-45°by mělo být v pořádku... Zdroj mám Abeceda teraristy, prý nejlepší zdroj informací..... Zatím díky a zítra dodám info Dobrou
15-18°C pres noc je dost malo (kor pro prcky), pritopil bych aspon na tech 20. A pokud je rozdil ve velikosti skutecne vyrazny, tak rozhodne oddelit od sebe nez se stane nestesti! (nedelam si srandu a nepisu to beduvodne)
moc děkuji za upozornění Bohužel tuhle skutečnost vím, ale já jí opravdu nemám kam dát, tak co s tím? Fotka se mi nepodařila pořídit, dneska jsou nějaký akční obě, ale aspoň se mi podařily pořídit míry. Malá má 16cm, 8g (za 14dní přibrala 2g) a velká 24cm, 51g. Teď jsem si je zvážila. Co se zatím týká soužití, tak mají k sobě velice hezký vztah. Když malinký nebylo dobře, tak se o ní velká starala a chránila. Na papaní musím dávat velkou do přepravky, aby se malá stihla napapat. Zatím to funguje pěkně.....
Jooo a ještě jedna věc, nevím, jak hodně je to podstatné... Maličká je poslední, nejmenší a jako poslední vylíhlé vajíčko. Je možné, že by byla prostě od přírody "zakrslá"?
verte tomu ze zadny "vztah" spolu nemaji! A nestarala se o ni - nechranila, skutecne toho nejsou schopne. Pouze vyhledavaly stejne misto s nejlepsimi podminkami. Sehnat mensi terarium pro malou, jinak se budete divit az tam jeden den proste nebude. (nebo jen kousky z ni)
Přesně jak píše Lucifer: oddělit je od sebe je nejlepší možnost, jak zabránit tomu, aby ji ta větší nezačala ohrožovat. Stačí menší terarium a jak bude velikostně stejná, tak je dát zase k sobě a pak se uvidí, jak se budou chovat.
Já mám mladé od 2 1/2 měsíců - 1 měsíc (samička kladla s odstupem)a dávala jsem je do jednoho nového terárka. Žili si tam spokojeně, tulily se, až jednoho dne té nejstarší ruplo a vrhla se na sourozence, mladšího o 3 týdny. Přišla jsem k nim, když měla 1/3 v sobě a začala jí toho chudáčka rvát z tlamy. Bylo ro hrozné, fuj. Tak dilema a nejstarší zas oddělit a je sama. Ostatní agamky nyní baští hezky kopřivy a jiné zelené z venku, chutná jim i rukola z krámu. Pijí všechny ze stříkačky či kohoutku, jedna i z misky (kapali jsme tam ze stříkačky, až do ní ponořila čumáček a žunkala). Ale jedna je stále malinká a začínám se bát, ostatní rostou..... Furt sedí na samém vrchu žebříčku a moc nebaští, nestíhá. Myslíte, že intuitivně se vyhýbá skupině? Když jí dám solo, do pidi akvarka, at se tam nabaští, tak v něm šílí a hrabe na sklo, nevezme si nic.
Ahoj, předem se omlouvám zda tu moje otázka byla. Chtěl jsem se optat zda Agamy mohou - syrové brambory, květák, brokolici, kedluben, celer, lilek, tykev atd,.. možná by byla lepší otázky co by neměli jíst? Předem děkuji za odpověď! ;)
cus lidi chtel bych se zeptat jestli je pro agumu tato zarovka dobrá.. Slunecí světlo,reflektovy zarič.Prirodí slunecni svetlo imitujici zakladni svetlo zakladni svetlo pro vsechny typy terarii Plne ctyrbarevne spektrum s podilem UV-A.Teplota barvy 2.683K,reprodukce barvy 73,6Ra.Intezivita svetla 41,0 lm.. takhle je to tam napsane ..Pan ktery to pouziva(obchodnik ktery ma taky agymy) rikal ze to pouziva a ma doma prej normal agamy tak pls poradte.. Diky predem
jo a nazev je Sunlight 50w
je to normalni zarovka, dobra jako zdroj tepla - nic jineho, zbytecne predrazena protoze je v krabicce s jesterkou.
Dobrý večer. Potřebovala bych od vás radu. Tedy jestli jste se nasetkali s podobným problémem. Mám agamku čtyři měsíce. Maličký měří tak 21cm, byl čiloučký, jedlík. Před týdnem-5.12 jsem si všimla že se mu na krku tvoří bulka. Ihned jsem panikařila. V pondělí odpoledne jsme zajeli k veterináři. Jedná se odborněji o absces. Tedy hnisavou dutinku. Do čtvrtka jsme jezdili každé odpoledne na injekce(antibiotické), které mají infekci potlačit aby se nešířila a nezvětšovala se, v jiném případě se může bulka stratit-jestli se nestratí-musí jí odstranit. Ve středu nám maličký přestal jíst, jen polehává na jednom místě. Cvrčci přes něj přechází a on zavírá oči. Neloví je. Paní doktorka v ten čtvrtek říkala že to může být stres vyvolaný i transportem(když je venku zima), tak mu píchla B12 a dostala jsme stříkačky- jestli si troufnu že mu mám dávku píchat s manželem. Ten nebyl proti. Ale nepomohlo- nejí dál. Aspoň pije, sprchuju ho každý den, začala jsem i koupele v heřmánku. Celý týden čtu a vyhledávám články. Teplotu má správnou. Pod zdrojem tepla 40stupňů- je to UVB 70W. Značku nevím, protože to nakupoval manžel.V celém akvárku okolo 30.stupňů zajisté přes den. Krmení převážně cvrčky to jsme dodržovali poměr 70ku30., salátová okurka, jablíčka a jiné. Vitamínky jsme podávali NUTRI MIX REP. Dva krát týdně na cvrčka. To nestačilo- vitamín B mu chyběl. Teť máme VIGOREPT. Zítra kupuju AD3 KOMBINAL, ROBOTAN, VITAPLASTIN a má v mističce na prášek nadrcenou skořápku uvařeného vajíčka. Co víc mám udělat prosím. Na umělé krmení si moc netroufáme, ale budem muset. Zítra chci opět k veterináři. Měli jsme jít až ve středu, ale bulka nemizí a mě je hrozně. Co mě ale on ať je fit.
IMHO nazorna ukazka jak upecovat zvire az k smrti.... AD3 nekupujte, to je nejspolehlivejsi recept na jesteri krchov. Nestresujte to chudak zvire a doprejte mu klid. Je v permanentnim stresu pri tom co musi snaset, nacpane certnevi cim vsim moznym, nelze se divit ze nic nechce. Jinou smesku nez ten Nutrimix Rep nepotrebujete. Pichat injekce 20cm agame mi prijde jako docela zverstvo. Ad. absces - to poradi zkusenejsi, ja se v tomhle nevyznam - mam za to ze bez otevreni aby se hnis dostal ven (pokud to skutecne je absces) to lecit nejde, ale treba se pletu.
tak mi pls nejakou dopporuc jo a ne moc drahou kolem 400kc jsme student a za 2000kc si nemuzu dovolit
Za 400... tak to rovnou použij normální bodovku za 3 pětky a na dosvit nějaký obyč kompakt za pár desetikorun. A jednou za měsíc dej AD3 - cca 1000-1500 MJ/kg. Nebo kupte osram ultravitalux 300 W za 1500 a v zimě s ní dvakrát až třikrát týdně hodinku agamu ozařujte ze vzdálenosti cca 50-70 cm, ta Vám takhle vydrží na několik let svítit hodně kvalitně. V létě je možné agamu slunit (bacha na přehřátí). Prostě za 400 neseženete nic, co by vydávalo alespoň nějaké uv b. Snad jedině nějaký kompakt s uv b, ale to je tak okolo 600 Kč. A po půl roce až roce je vysvícená.
kolik je potreba W na terarko o rozmerech :114x35x54 [sirka,sirka,viska] ??
moje terarako prozatim je 114cm delka ---- 54cm vyska | a hloubka je 35cm rozdeleno na 2 patra..
delka vyska beru... ale hloubka 35? to mam vic u gekonciku...
je to jen prechodne terarko na 1/2 roku mozna min nez postavim vetsi...
Ahoj. Potřebovala bych poradit. Chceme mamině pořídit agamu. Je to samec asi rok a půl. Mám terárium 50x50x100cm. 1) Co mám použít jako podestýlku? Může být kočkolit? 2) Jakou mám zvolit žárovku? Uvítám i nějaké další rady. Předem moc děkuji.
to vse je tady probrano snad 100x
1.) kockolit ne, IMHO nejlepsi je obycejny pisek do detskych hrist 2.) viz debaty o tom tady na teraporadne (potrebujete neco s UV-B slozkou)
Díky.
Moje mlade agamky mi nechce zrat. Mam ho 11 dni. Cvrcku se boji, ty sbiram akorat pochcipane z terarka a co ji dam do misky, toho si ani nevsimne. Vitalni je stale stejne. Je ziva, beha, leze, sleduje okoli a za tech 11 dni jsme nasli 2 hovinka. Nechapu, z ceho.. Poradite prosim nekdo?
no...neco zrat myslim musi - predpokladam ze cvrcky nepocitate = nevite jestli nejakeho nechytla. Nejsou na ni moc velci? Jake jsou vseobecne podminky - terarium, teplota, osvetleni? Pripadne zkusit jiny hmyz - mohla byt zvykla na neco jineho. V krajni nouzi - kdyby skutecne hodne hubla bych zkusil dat par moucnych cervu (nebo pokud je vetsi tak zophobase), je to pro ne nevhodne krmivo - ale agamy na ne obvykle velmi dobre reaguji, a radej at sezere aspon to nez aby umrela hlady. (jsou i "chovatele" co odchovavaj mladata na moucnacich - a pak jine krmeni muzou odmitat)
no cvrcky jsme tam vzdycky nahazeli, tak 4-5 kousku, agamka pred nimi vzdy radeji utekla. A vzdycky jsme pak stejny pocet posbirali po par dnech chciple. V terarku mame zarovku co mi prodali ve zverimexu, 60w sun glo od exo terra myslim. Neni to malo? me se zda, ze tam ma horko dost. Ale skutecnou teplotu jsme zatim nemerili. Mozna teda zkusime ty moucne cervy. Jinak teda nevim. Jak dlouho vydrzi takova agama nazivu bez potravy? Taky mi prijde divny, ze jsme nasli ty hovinka, pokud by nezrala nic, tak by asi nekajdila. A nebyla by tak cila, jak je.. ale opravdu si s ni nevim rady.. u chovatele byla zvykla normalne na cvrcky a zelene listi (salat atp.)
teplotu promerit! Doplnit aspon nejakou UV zarivku - SunGlo je jen zarovka, nic vic. Teplota v prostoru by mela byt kolem 30°C, s moznosti se lokalne vyhrat az k 40 (typicky misto pod zarovkou) ale aby bylo i misto kde bude o neco min nez 30. Agamu pokud jde o mensi mlade kazdy den 1x - 2x porosit (primo ji, normalne zmachat nejakym ostrikovacem)
agamu rosim. Moc se ji to nelibi, vzdycky utece :) ale rosim stejne 1-2x denne. Tu zarivku teda jeste vychytam. Misto, kde je mensi teplota tam je, mam tu zarovku nad terasou a pod ni si myslim, ze takove teplo nebude. Rozhodne teda jeste premerim to teplo pro jistotu. Na ruku mi prijde, ze tam ma pekac dost, ale kolik je to stupnu si netroufnu rict. Premyslela jsem nad tema moucnyma cervama, ty se prodavaji zivy? ja totiz nevim, jak to do ni dostat, kdyz tu tlamu ne a ne otevrit. Obcas kdyz ji pozoruju, tak ona treba chodi po tom terarku a vzdycky se zastavi, otevre tlamu, vyplazne jazyk a jde dal. A takhle vyplazuje treba 10 minut. Ale jen tak do vzduchu. Nevim, asi zere ten vzduch, nebo co :)
v prvni rade koupit teplomer a promerit to - dle toho pripadne upravit vyhrev a osvetleni. Agamu nestresovat - doprejte ji klid a spravne podminky. Pokud bastila v pohode u chovatele, tak bude i u vas pokud bude vse OK.
jj, dekuji. Je to potvora a uz jsem z ni nestastna..
Taky mám problémy že strašně málo jí třeba jen 1 nebo 2 cvrčky za den.....ale ta moje kaká každý den.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu nechat zimovat 5 měsíční agamu, jestli na to není ještě malá. Pokud ano, jak dlouho. Už přes měsíc nechce pořádně žrát, nemocná nevypadá, tak nevím co s ní. Můžete poradit? děkuji
Zdravím chtěl bych se zeptat jestli mužu agamku krmit moučnýma červama ?jestli ji to nic neudělá? díky moc
Trvale rozhodne nekrmit, je to pro ne dost nevhodne. Jedine jako nouzovka kdyz nelze (nechce) nic jineho. Vetsim agamam uz radej zophobasy - taky nejsou nejvhodnejsi, ale preci jen o neco lepsi nez moucnaci.
Dobrý den,včera jsme si pořídily pro naši 7mi letou dceru ale vlastně i pro celou rodinu Agamu vousatou.Tak zhruba víme čím jí máme krmit-máme koupené cvrčky a pekingské zelí.Tady čtu,že se jí může dávat rajče,okurka,mrkev,rukola..atd.Prosím poraďte mi přesně vše,jak nejlépe se o našeho miláčka starat,čím a jak často jí krmit aby jsme jí neublížili,máme žárovku z které je opravdu velké teplíčko v teráriu,topný kámen nemáme.Zajímalo by mě když je to už starší mládě jestli se má svítit 24 hodin denně nebo třeba na noc zhasínat.Děkuji moc za rady
Mohl bych se zepta zda me agame nic neni je furt ve vode ale jinak se chova normalne dekuji za odpovedi
Mám takovou prosbu. Chtěla bych si do budoucna pořídit Agamu Vousatou, chci jí mít úplně od malička, ale nikde nemůžu najít jak minimálně starou agamku si lze vzít. Předem díky za odpověď
20cm a vetsi, mensi nebrat (aspon 7 - 8 tydnu stara). Pokud bude nekdo tvrdit ze 13cm nic ma 3 mesice tak lze (nebo to nekrmi a je to sotva zive)
Tak zhruba 7-8 týdnů staré a né menší než 20 cm. Díky moc :)
Začína kvitnúť zlatý dážď a preto sa chcem opýtať skúsených chovateľov, či sa môže dávať agamám??
Ahoj, jsem chvatel začátečník a chtěla bych se zeptat, proč mi agama najednou hodně ztmavla a vůbec se nechce chovat.Když se ji snažím vyndat z terária,drží se klacíku a vyloženě nechce ven,může to být stářím žárovky?Že třeba už málo hřeje? Teplota mi přijde pořád stejná... Také není moc aktivní,pořád jen leží a vyhřívá se.Pít jsem ji snad nikdy neviděla.Dostává banánové cvrčky plus čerstvou zeleninu sypanou nějakými vitamíny od chovatele, taky dávám drcené vaječné skořápky kvůli vápníku,ale ty snad taky nikdy nejedla. Uvažuji o zvětšení terária,aby mohla taky trochu běhat... Za všechny rady děkuji
PROSIM POMOC MOJE AGAMKA KTERA MA 7 MESICU MI PRESTALA LOVI A SAMOSTANE JIST PROTO SE JI SNAZIM PRINUTIT ABY JEDLA ALE MARNE JINAK LEZE DOVADI BEHA CHODI ATD.PREDM DEKUJU A PROSIM ODPOVEZTE MI MOC PREDEM DEKUJU BUDU VAM ZA TO VDECNA
A jak dlouho už neloví?
cau chtel bych se zeptat jestli agama smi pomerance nebo mandarinky.. diky predem
radej bych nedaval
dobre . ja sem se chtel jenom zeptat jelikoz jsem videl doma bednu mandarinek s pomerancema tak na spestreni..
Ahojky, dostala jsem agamu cca 2 roky starou. Mám doma akorád nenáročné šneky + psa, tak mám pár dotazů, o kterých jsem se nikde nedočetla..agamu mám od 20.12. a první hovínko jsem našla 24.12. Čekala jsem, že bude agama kadit asi jako šneci - tzn. pořád - a od té doby zase žádné hovínko. První prodlevu jsem neřešila, říkala jsem si, že je asi vystresovaná ze stěhování a možná i ze psa..kamarádka mi říkala, že ji málo krmím - 3 cvrčci denně + zelené, teplo i světlo má, ale stejně zalézá do nejchladnějšího koutku terária. Přijde mi taky hrozně široká, pohybuje se ale normálně..asi ji dneska zkusím vykoupat a namasírovat bříško, jak jsem se zde dočetla, ale spíš by mě zajímalo jestli je to její vyprazdňování ( nebo spíš nevyprazdňování ) normální.. Předem díky, Iw
ale stejně zalézá do nejchladnějšího koutku terária
bud tam mas moc teplo a nebo chce zimovat.Zkus popsat podminky v terariu,teplotu v terariu a pod vyhrevnym mistem.Cim svitis atd. ...
no tak nakonec asi problém vyřešen, sice žádnej bobek, ale asi tam měla moc velkou zimu a měla hlad. Byla pořád taková bez života. Svítím jí UVB žárovkou a klasickou, akvárko má rozměry 100x50, podestýlka písek, dali jsme ji tam s manželem provizorní dekl, než nám kamarád udělá novej a krmím ji 3 x tolik = 10 cvrčků denně + nastrouhaná mrkev. Teď zůstává pod lampama přes den i v noci, nikam do koutku nezalézá a zdá se mi, že i dost pookřála..o víkendu už bude mít akvárko vyladěné, tak potom kdyžtak pošlu fotku..všichni mi říkají, že je strašně veliká, ale já ji dostala a moc se předtím o ně nezajímala, takže nevím jestli je nebo je akorád. Teď už ale vím, že pro ni udělám max. aby se u nás měla dobře..
moc ji te mrkve nedavejte tim myslim kazdej den. treba jednou za tyden ano ale vic bych asi nedaval. mrkev se chava jako spunt = ze pak nemuze udelat bobek.
mrkev jsem ji dala zatim jen 2 x poprve nesnědla nic a dneska ráno podruhé..koupím jí salát, ale ráno prostě byla po ruce mrkev! Každopádně díky moc za radu
100x jim můžeme říkat, že s jídlem se nehraje!
skvělá fotka
Moje agamka nechce nic baštit, vypadá to, že začala zimovat. Jen večer je trochu aktivnější, koupe se a vyvádí lotroviny. Jen maposledy minulý týden v pondělí snědla 1 cvrčka, ve čtvrtek nechtěla ani jednoho cvrčka, včera snědla jednoho červíka ,mrkvičky si ani nevšimla. Tak se ptám jak dlouho dokáže takhle vydržet bez stravy.Vitamíny dostala do tlamičky.To se olizovala.Díky za radu
jak je stara? jake mate podminky v terariu
a jake vitaminy? Teplota, osvetleni atd...?
dobry den chtel bych se zeptat jestli nevite co mam delet mam dve agamy jedna je velka 31cm a ta nemocna 22cm nejimy uz hodne dlouho musim ji krmit nasilne teplotu svetlo koreny kameny vodu cvrcky obces cervy salat a obcas ten pavouk nevim co sni byl jsem s ni u veterynare jednou ji odsteranil abces a ted kdyz z
V první řadě by bylo dobré zadat dotaz jako Čech, ne jako Maďar. Pak se hned radí líp.
ten problem jsem uz vyresil veterinar ji dal inekci a ona za da dni zacala zrad tedy dnes a uz me s tima pripominkama neser
hej kdo používá moji přezdívku rytir no to je jedno budu používat rytire s háčkama a velkýma písmenama takhle RYTÍŘ
Tak aby bylo jasno: 1. chovej se slušně - pokud nemáš zájem vést slušnou diskuzi bez nadávek, raději nepřispívej. (viz. pravidla tohoto fóra zde: terms 2. pokud nedokážeš napsat dotaz srozumitelně, nemůžeš se divit, že jsi vyzván k tomu, aby jsi jej přeformulovat do podoby srozumitelnější. 3. to, že veterinář dal pogoně nějakou injekci (ani nevíš jakou) ještě neznamená, že se její stav nebude za krátkou dobu opakovat či dokonce horšit.
já krmím agamu převážně sarančaty a občass cvrčky ale jen když nejsou sarančata protože cvrčci jsou u mě bestie,moje agama je nedokáže chytit a přes léto z 90% těma velkýma kobylkama zelenýma a ty miluje nejvíc ale jsou obtížné najít ale někdy se zadaří a najdu jich třeba i 12 za den (v létě)
Cvrčkům zastřihnout zadní packy
Zdravím, chci se zeptat jestli je pro agamu vousatou vhodný ledový salát, chovatelka mi agamku předávala s tím, že jím krmí ale já mám dojem že jsem někde četla že je nevhodný..
Stačí si pročíst tuto diskuzi - najdeš prakticky vše, co potřebuješ vědět o stravě. Jinak ledový salát je krajně nevhodný. Více se tu rozepisuje Krokodýl, MadMike a Lucifer, viz. výše.
ledový salát může agamu nadýmat a nebo způsobyt srajdua to moc v terárku nevoní jo a souhlasím že se ve foru sprostě nemluví rytiri a hlavně jsi vzal moji prezdívku kdo si?
Může agama bambus ?
Mám dotaz... přečetl jsem skoro celou diskuzi, ale nikde jsem se nedočetl jaká zelená strava mimo sezonu je nejidealnejší pro malinké 8 mi týdenní Agamky vousaté.. Prosím poraďte někdo, kdo máte s malými zkušenosti. Děkuji
Polnicek - z toho co je bezne dostupne. Bezne v hypermarketech, vydrzi v lednici tak 2 tydny, agamam chutna.
Je to tady x-krát napsáno. Jen namátkově: rukola, polníček, čínské zelí, příležitostně mrkvev (pozor-odvápňuje a ve větším množství způsobuje zácpu), zřídka ovoce (banán, broskev, kiwi apod. - opravdu jen kousek). V zimě sypu i na zeleninu cca 1-2x týdně drcenou sépiovku. Stačí si projet celé toto vlákno, je tady toho opravdu dost.
děkuji za tip..!! mám ještě dotazy 1. jestli není v terariu moc veliké teplo když tam mám mezi 30-35 v noci 22 a výhřevná místa asi ok (45-50). 2.Ješte mám trochu obavy jelikož mam 3 vousatky tak aby všechny žraly, jelikož cvrčci úspěšně mizí tak těžko zkontrolovat jestli třeba nějaká nehladoví.. :( ale asi to nechám na nich a budu je pruběžně měřit a sledovat no..
Teplota je až dost vysoká - vhodnější je 27-32 °C, výhřev pak cca 45°C. V noci ok. Co se týše krmení - zvlášť mláďata krmit dost, ať dobře rostou. Nezapomínat na vitamino-minerální přípravky a vápník. Krmení více mláďat zároveň není zas taková tragédie, stačí jen hlídat, aby opravdu žraly všechny. Pro více informací o chovu použít fci "Hledat", je tady toho ke čtení tak na půl roku a najdete tu opravdu vše pro základ..
Všechny vás zdravím a mám dotaz k jídelníčku. Zkoušel jste někdo dávat svým agamkám strašilky???? Myslíte si že je mohu zařadit na jídelníček nebo to není vhodné. Díky moc za názory.
sežerou je ale pokavad je nechováš tak myslím že je to celkem drahý krmivo
díky....já je sice nechovám, ale chová je kamarád, tak mám možnost přísunu :).
ahoj, mohou agamy brokolici?? a jak často? Někde píší že je nevhodná, jiní zase, že s ní krmí agamy... Tak opravdu nevím co je pravda. Děkuji za odpověd V.
Ja bych zustal vseobecne radej u nejake listove "zeleniny". Jen muj osobni nazor. Rukola, polnicek, a venku uz rostou pomaly pampelisky.
Ahoj všem,
jen malý uklidnující dotaz, o chování pogon na jaře jsem toho moc nenašel...
cca týden zpět začala být doposud nenažraná a aktivní pogona 1,0 (půl roku stará) ještě aktivnější ale nežeroucí. Poslední 3 dny lítá po terárku, hloubí v písku tunely, reaguje na pohyb před terárkem (a to tak že když jsem nechal otevříno a sehnul se pro něco na podlahu hupsla mi na hlavu).
Dřív baštila něco zeleného (rukola, polníček, různý zelený konce z mrkve a pod), krmíme cvrky a hlavně dubiema, za odměnu a na zpestření dostane občas zoobhase (tak jednoho denně v průměru). Poslední dny odmítá potravu, po cvrkovi ani nešlehne, švábi po ní lezou ale nezajímá jí to. Včera se začala schovávat a celý dny spí.
k vybavení: terárko 120x60x50, sunlux 60W, výhřevná 40W obyč, na světlo 2x18W T5
potřebuju jen ujistit jestli je to v pohodě nebo to mám začít řešit. Viditelně nehubne, na váze ztratila minimálně (5g za týden)
Ahoj, prosím o radu.. dáváte někdo agamám listy např. máty, bazalky,oregana,meduňky??? díky za radu
Občas (tak 1x za 14 dní v "sezóně") dám list bazalky, meduňku jsem nezkoušel (vadit by eměla), oregano bych nedával a máta by jim asi moc nechutnala. Nicméně nějak nevidím důvod jim to dávat pravidelně, resp. proč vůbec..
Zdravím, potřebovala bych poradit. Před měsícem jsme si pořídili dvě malé agamky. Jedna nám teď celá ztmavla. Zespod i zvrchu. Dnes je to už třetí den, a ani nechtěla moc žrát teď a hodně rychle dýchala. Nevím zda je to normální, protože ta druhá vypadá furt stejně. A nikde jsem žádnou takovou nemoc nenašla. Díky moc za odpověď.
Dobrý den, mohla bych se zeptat?.. Moje Agama vousatá: Když jí vezmu do ruky tak se je jí břicho začne cukat, a břicho se jí divně hýbe,a vůbec nechodí. A u toho má lalok celý černý, prosím o pomoc a poradu (jinak vše potřebné asi má) Nashledanou
Rukola a polníček , to je klasika ... Může se vousatkám podávat i roketa ? Někde jsem četl , že někdo roketou krmí, tak si to chci potvrdit/ vyvrátit.
,,Roketa setá je totéž, co rukola, akorát řečeno česky. Rukola je název převzatý z italštiny a pod ním se skrývá v obchodních řetězcích právě roketa.,, -Toto píšou na webu Rady ptáka loskutáka
,, Citujme ing. K. Kovářovou, PhD. a ing. J.Brdíčkovou: Mezi méně známé druhy zeleniny, která se k nám dováží patří rukola (Rauke, Roquette, Rughetta, Arugula, Roketa, Rocket), což je souhrnné jméno pro skupinu zhruba 27 druhů rostlin s charakteristickým tvarem listů tvořících růžici jasně zelených vykrajovaných listu (dle hloubky, ostrosti a četnosti vykrojení se dají jednotlivé druhy od sebe poměrně snadno odlišit) a pronikavou štiplavou chutí, jež je velmi variabilní a závisí hlavně na druhu a životním prostředí rostliny.,, - to zase píšou na http://recepty.centrum.cz/varime/2007/4/23/clanky/ rukolu-nebo-roketu-dejte-si-oboji/
jsou to dva druhy, nicmene ani rukola tem nasim moc nejede - ochutnal jsem a nedivim se jim
Ahoj, můj agamák nejradši baští nastrouhanou mrkev s jablkem a čínský zelí ;) ... Jednou za čas nepohrdne ani cvrčkem banánovým nebo zophobasem.
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem.Máme 4 měsíční agamky.A jedna z nich je už celí den schovaná pod kamenem.Vyhrabala si tam malou prohlubeň a leží tam. Občas přivře nebo zavře oči úplně. Nevím co to může být a mám celkem strach. Na internetu jsem se dočetla že zazimování je až u agam od jednoho roku což mi tyhle kriteria nesplňujeme.Navíc je jaro.Prosím vás nevíte si s tímhle rady?
Dobrý den, měl bych dotaz, zda by agama žrala blahovičník kulatoplodý. Díky
Dobry den. Mam mladu pol rocnu agamku uz asi 2 tyzdne a vobec mi nechce jest nic zelene uz som skusal vsetko jej dat ale nechce. Cvrckov zje aj ked kazdy den nechce ale to asi bude ze je zima a neni moc aktivna ale ani vodu nepila aj ked ju dam okupat tak sa nenapije aj ju rosim.Bojim sa ze bude dehidrovana co mam robit aby zacala jest aj zelene? Dakujem
Koupani je zbytecne, ma smysl jen napr. v pripade zacpy. Takze nekoupat. Zelene - je to vemi individualni, nektere ho proste nechteji. Zkouset ruzne druhy, jsou to potvory mlsne. A nejakou dehydrataci bych se netrapil - pokud pulrocni agamu jednou - dvakrat tydne porosite tak to bude v pohode.
ja som uz skusil jej dat salat,mrkvu nastruhanu,kapustu,jablko no a dalsie z ruky sem tam to fakt malokedy zje ale v miske co ma sa ani na to nepozre.Aj okolo misky som jej to dal nech to vidi aj miska je plytka ale nechce
Zkus polnicek. Ten jim chutna. Ale jak psal lucifer,je to individualni,ne kazda agama bude zrat zelene. Pokud zere v pohode hmyz tak se tim nemusis tolik trapit.
konecne mam agamku, ma cca. 25 cm a podla predajcu by mala mat 2,5 mesiaca.
prvy den sa sryvala v tmavom rohu terarka a nic nezrala, teraz uz ale beha, zerie, a je aj dost zvedava.
Mam niekolko otazok:
momentalne ju krmim cvrckami, no chystam sa prejst na dubie. Kolko cvrckov/svabov denne jej davat? krmit raz denne, ci postupne v priebehu dna?
Ako casto ju mam rosit? Dnes som jej pomahal zvliekat chvost.
Zatim krmit kolik chce, 1x denne dosyta. Rosit jednou denne zatim, postupne s rustem to omezit - v dospelosti se praktick nemusi, pro klid v dusi jednou tydne - jednou za 14 dni, pokud zerou zelene.
cvrcky pustit do terarka a nechat nech ich lovi, alebo jej po jednom podavat?
Pokud je zvykla brat z ruky, osobne podavam radej z ruky. Jednak si na tu ruku zvykne, druhak nebehaj cvrcci po terarku/necvrkaj.
(gekonum to vzdy jen nahazim do terarek at si lovi, ale agamy radej krmim "rucne")
svaby tak isto?
a vdaka za odpovede.
ano, jinak svabi nekam zalezou, zahrabou se a stejne si je agama nenajde. Teda pokud jde o dubie.
este mám 2 otázky:
1. môžem dávať agame aj dážďovky? (Dážďovka_zemná)
2. Dubie dokážu prehrýzť kadečo rovnako ako cvrčky?
Byl jsem mimo "civilizaci" a internet - tak opozdene:
1.) osobne myslim ze muze, ale nevim jestli bude chtit.
2.) ne, dubie jsou v tomhle oproti cvrckum "bezpecne"
Žížaly jsou údajně často plné parazitů a krmit se jimi nedoporučuje...to samé se ale říká třeba i o šnecích a chovatelé s nima krměj kde co, tak nevim...
idealni je nechat zizaly den,treba přes noc v trose ciste vody,ony se procisti a jsou vhodne ke krmeni.
Moje agama má ráda jetel,pampelišku,okurku, jablko hluchavku a hlavně cvrčky. A chci se zeptat. můžou agamy i listy bazalky? předem děkuji za odpověď.
Myslim ze muze, pokud ji to chutna. :) Okurku a jablko bych spis nedaval, lepsi jsou nejake ty "listy".
Dobry den prosím mužete mi někdo poradit!!Čím mám Agamu krmit vím!! ale nevím kolik jí toho mám denně dát!!Má 10měsícu a měří 40cm!!krmím už jen 1 denně ale sní toho hodně minimálně 10 cvrčku nějakeho toho červa nebo listy. vubec nevím kolik je nejlepší dávat zdá se mi že má hodně velké břicho ale furt něco hledá jako by měl furt hlad a když mu nic nedám tak jí kamínky ktere občas spadnou ze zdi v terariu nevim co snim!!ale na záchod chodí zkoro denně!!
Tak nejjednodušeji bude když bude mít pořád plnou misku zelenýho a maso(cvrk,šváb apod) obden :)
Chci se zeptat na krmení agam zelenou stravou. Zelenou stravu dávám agamám v podobě listů pampelišek a květů sedmikrásek. Obojí mi na zahradě ale už dochází. Roste nám tu ale dost lesních jahod. Jsou listy lesních jahod pro agamy vhodné? Máte nějaké zkušenosti?
skoč to obchodu a kup rukolu, polníček, čínsky zelí, můžeš to jíst ty i agamy , ale já osobně čínsky (pekingsky) zeli nedávám, mají po něm průjmik
Já vím že existuje tato možnost. Myslím si ale, že když natrháš zelený na zahradě, kde máš jistotu, že tam nejsou zádný pesticidy, herbicidy a já nevím co ještě za sajrajt v té kupované zelenině může být, je lepší. Pročetl jsem tady v poradně dost příspěvků na téma zelená potrava a vím, že se nemohli diskutující shodnout co je pro agamy vhodné. Jeden tvrdil, že určitě hlávkový salát, druhý zas, že salát ne, ale určitě čínské zelí a třetí zase... a pořád dokola.
rukolou a polníčkem nic nezkazíš, a kdyby to bylo otráveny, tak to neprodavaj v obchodě , opláchni to pod kohoutkem a máš klid
rukolou a polníčkem nic nezkazíš, a kdyby to bylo otráveny, tak to neprodavaj v obchodě , opláchni to pod kohoutkem a máš klid
Ahojky, dnes mamka narazila na krtonošku, byla zraněná a stejně by zemřela a využití, které se naskytlo byl můj agamák, je to sice nezvyklé, ale zdálo se, že po dlouhém přemlouvání mu moc chutnala a zatím vypadá v pořádku :)
ahoj take te zdravim mam take agama vousatou jeji jidelnicek je velice pestry ma rada jablka tetkon na jare pampelisky listy i kvety ale pozor co nejdal od silnic pak cinske zeli v zadnem pripade ne ledak pak klasika cvrcky ve vitaminech i bez sarancata a vaskery hmiz co kde chytnes pokud budes chtit tak se ozvi na fb mile rad poradim muj fb Daniel klas
Moje agamky jedí i meloun banány kobilky hroznové víno pampelišky listy i květy atd...
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli moje agama může i klasické žížaly děkuji za odpověď
Nejspis by nijak neuskodila, ale nemyslim ze to bude vousatce chutnat.
já jich mám doma šest a dávám jim jednou za týden cvrčky a jednou za mesíc šváby a baluji je ve vápníku a jednou za půl roku i v reptimineral c nevím jestli jim to pomáhá ,ale poradil mi to jeden chovatel z rostliné stravy jim dávám a milujou rukolu, polníček, sedmikrásky, pampelišky, listy od jahod i jahody, ibišky, řeřichu, callisia nebo nějak tak se to jmenuje, borůvky, maliny, mrkev, rajčátka, okurku, jablko, hrušky a rybíz možná jsem na něco zapomněla to nevím ,ale vše co mám na zahrádce a opatrně na obezitu agamy dospělá agama by neměla přesáhnout 400g (jen pro informaci já už je mám dva a půl roku)
Zas ono toho nejak vic potreba neni. Nase krmime co se "masa" tyce tak z 90-95% pouze svaby B.dubia, obcas dostanou cvrcka nebo zophobase pro zpestreni. Hmyz obalujeme mladatum vzdy/denne v smesi Roboran H + sepiovka, dospelym jednou za cas.
Ze zeleneho hlavne od jara az do zimy listy pampelišky - denne neomezene v miskach at si berou kdy kolik chteji. Jen pres mrazy salat, mrkev atd. Obcas - jednou za hodne dlouho dostanou trosku ovoce - muzou se utlouct po bananu treba :)
Já ovoce nedávám vůbec (teda vlastně občas jablko), zelené dávám již cca od druhého týdne života agamám denně, hmyz mláďatům taky denně (tam tvoří většinu potravy), dorost hmyzem obden (tam už je to tak půl na půl) a dospělcům dávám hmyz 2-3x týdně (rostlinná potrava převažuje cca v poměru 3:1). Z hmyzu krmím hlavně banánové cvrčky, občas domácí, občas švábi (periplaneta americana, Pycnoscelus sp.) nebo zophobasy, když jsou navíc nějaká sarančata stěhovavá, tak i ty. Opravdu výjimečně holátko (pro samici v březosti nebo po vykladení). Rostlinnou směs dělam z najemno nakrájeného pekingského zelí, nasekané pampelišky (listy i celé květy), na hrubo strouhaná mrkev, občas trochu na kousky pokrájené jiné zeleniny (okurka, rajče) a jablka, ale pekingské zelí s pampeliškou tvoří většinu. Někdy dám jen samotné pampelišky, někdy zas, když je nějaký press, tak třeba jen zelí, ale vždy mají něco zeleného k dispozici. Cvrčky obaluji v nutrimixu. Pokud nedávám pampelišku (v zimě), tak popráším i zeleninu, ale ne vždy a nezbytně.
Ještě dodám, že všechny odrostlé agamy mají k dispozici nějaký zdroj UV B, mláďata alespoň zářivku (reptiglo 5.0), dospělci a subadulti 100 W t-rexky. Pokud mají mláďata jen lineární zářivku, tak jim cca jednou za 3 týdny porosím vodou s několika kapkami AD3.
Prosím o pomoc... Už jsem měl pár exotických zvířat... dal jsem pryč hada a teď mám tropickou žábu a kamarádka mi řekla, že by mi darovala agamku vousatou i sterárkem tak sem souhlasil a dovezl si jí domů. Jenže je divná.... Chová se jako normální agama... má velkou chut k jídlu... vyhřívá se.. všude leze, jenže od toho lezení to začlo... ona neleze.. ona se spíš plazí.. nenadzvedne zadní část trupu.. ani moc přední.. z prozkoumání nemocí na internetu jsem usoudil že má Křivici... kamarádka jí svítila normální žárovkou a když jsem se jí zeptal, jestli ji dávala vápník, tak nevěděla o čem mluvím.... hned jsem jí začal svítit Repti glo s UVB a podávat vápník... Tak trochu jsem pochopil, že křivice je dá se říct skoro neléčitelná a že se jí dá jen předcházet... ale neexistuje něco čím bych jí mohl aspoň trochu pomoci? Jinak je fakt super... ochočená... vůbec agresivní.. nechá se vzít na ruku.. jí taky v prořádku.. Je mi jí trochu líto... Prosím poraďte!!!
to mi dělala taky a bylo to nedostatkem vitamínů...u veterináře dostala dvě injekce a běhala po týdnu jako divá na úplně vysokých nohách)Taky by mohla potřebovat "odčervit"
Tak jednoduché to opravdu není, nejde jen o vitamíny (konkrétně D3), ale i o vápník a poměr vápníku k fosforu (a vlastně i draslíku). Rozhodně se dlouhodobě rachitické zvíře žádným zázrakem nevzchopí a napostaví na nohy. V tomto případě bych jednorázově podal D3 (až 5000 MJ/kg) a dostatek vápníku. Potom samozřejmě chov pod UV B zdrojem a pravidelné dodávání dostatku vápníku (obalovat hmyz plastinem, podávání drcené/mleté sépiovky nebo skořápek a kvalitní "zelené" s dostatkem obsahu Ca).
Ahojky máme doma samce Agamy vousaté, stáří 1 rok. Je pravda, že ho nemáme dlouho,asi od jara. O stravě se dočítám teprve až teď, neboť spíš se o našeho samečka stará přítel, který před tím měl leguána. Jenže teď zjišťuju,že až do teď se našeho mazlíka krmili špatně,pouze červíkama. Zkouším ho teď naučit na zelenou stravu,ale je to trochu obtížné,v létě mu chutnaly pampelišky. Ale teď k zásadnímu problému. Poslední měsíc odmítá žrát, i když už žere,tak velmi málo,opravdu jen něčeho zobne, skoro celý den většinou prospí a není moc aktivní a dokonce ani nevylučuje žádný trus (snad před měsícem). Dodám,že mu svítíme každý den, k vodě má taky přístup, pohybuje se úplně normálně,nemá zapadlé oči, řekla bych, že nejeví,žádné příznaky vážné choroby, nevím. Ale proč takové chování, mohlo by to znamenat,že mají také ještěři zimní období (spánek)? Moc prosím o rady, kdo z vás má podobné zkušenosti. Předem velmi děkuji.
Nejspis to bude pokus o "zimovani" - pokud ma jinak dobre podminky a je v dobre kondici. Zkusil bych koupel ve vlazne vode, aby se vyprazdnil, a pak mu doprat klid - NEKRMIT! - a s vyplym vytapenim a osvetlenim nechat par tydnu / pak ho zkusit zase dostat do normalniho rezimu.
Nam si takhle rekl samec o "zimovani" nekdy v unoru/breznu - dokud je kondice OK a nehubne (pravidelne vazit) tak je to v poradku.
Chtěla bych se zeptat moje vousatka taky přestala žrát občas něčeho zobne. Mám o ní strach vždycky to byl takový jedlík. Hodně spiniká a myslím že kálí o něco méně. Asi to bude snaha o to zazimování jinak si nemyslím že by to byla nějaká nemoc. ale nevím jak na to. Bojím se že kdybych jí nechala tak dlouho bez osvětlení tak mi umrzne. Prosím poraďte mi. Děkuji.
Agama Vám určitě neumrzne . Pokud agama přestává přijímat potravu a začíná polehávat, tak ji jen vykoupejte ve vlažné vodě, ať vykálí zbytky co má ve střevech a potom ji dejte normálně do teraria. Osvětlení a všechny topné předměty nechte vypnuté. V terariu ji nechte jen misku s čerstvou vodou. A jeden kout teraria ji trochu víc vlhčete. Jestli je to její první zimování, tak bych ji tak nechal cca měsíc. Pokud Vám před tím žrala bez problému, tak to zvládne v pohodě.
ahoj ja bych se jenom chtěla zeptat jak ji nejak co nejlépe chytit cvrcka aby neutekl =D
Nějaký ten pátek chovám dva jedince "vousatky".Hmaz dávám 3x týdně, občas posypu roboranem H.Běžně dávám cvrčka banánového a když mám dostatek tak šváby (B.Dubia.- po těch se můžou utlouct :) ) V zelené stravě jsem dost experimentov.V létě dávám pampelišky.Ze salátůl se mi osvědčil klasický hlávkový a to jenom tmavě zelené listy.Dále pak běžně v zimě rukolu a i mrkev. Příliš se mi neosvědčilo pekonkské ani jiné zelí či salát. Převážně po něm měli agamy dost tekutý exkrement, takže jsem přešel zpět na hlávkové zelí, pampelišku, rukolu.
v posledním odstavci mám uvedené hlávkové zelí,ale mám namysli hlávkový salát :)
Podle mne je teda "čínské" (správně pekingské) zelí vhodnější než hlávkový salát. Nutričně vhodnější, dobrý poměr Ca:P. Pokud se používají ty zelené konce listů, tak je to velmi vhodné krmení. Vousatky mají čerstvý trus "blemcavý" tak jako tak. Zrovna salát je mnohem "vodnatější", takže je mi s podivem, že by po něm měly tužší trus než po "číně". Možná stačí přejít postupně, aby se poupravila střevní mikroflóra. Ze salátů je hodně vhodná také endivie. Samozřejmě není vhodné jen zelí, ale namíchané s dalšími listy (výše zmiňovanou rukolou, endivií aj.), mrkví apod. V létě (jaro a podzim taky pokud to jde) by jednoznačně měla převažovat pampeliška a další listy bylin.
O tom jestli existuje čínské a pekingské zelí jako samostatný druh se toho hodně už napsalo.Já Věřím že je to rozdíl, ale to čert vem. Při výběru stravy pro moje agamy jsem se držel encyklopedie, která říká že poměr obsahu Ca a P je v čínském zelí (2,8:1), pampelišce (2,8:1) i hlávkovém salátu (2,7:1) téměř stejný. jediný rozdíl je že v čínském zelí je nízký obsah vlákniny a vysoký obsah vody (což potvrzuje změnu tuhosti exkrementu).
Ale jak říkám, je to jenom encyklopedie a způsob "měření" popsán není.
Jinak jsem opomněl to, že tak jednou za dva až tři měsíce dostanou moje agamy holátko (každá jedno), pak následuje zbytek týdne jenom na "zeleném".
Ono taky hodně záleží na tom, jak ten či onen konkrétní kus zeleniny vypadá a jak, kdy a v jakém období byl vypěstován, jistě je velký rozdíl mezi tvrdým bílým a listovým zeleným čínským zelím, určitě v tom bílém a tvrdém bez pěkných listů bude o hodně víc vody než v tom pěkném zeleném, rozdíl bude i v košťálu a koncových částech listů. Podobně tomu bude jistě i u hlávkového nebo jiných salátů. Musím se omluvit, zaměnil jsem hlávkový salát za ledový, tam (u ledového) není o nevhodnosti pochyb, hlávkový je na tom zřejmě mnohem lépe, ale z vlastní zkušenosti ho nemám vyzkoušený. Vysoký obsah vápníku a vlákniny napovídá o jeho vhodnosti, otázkou je obsah dalších látek, ale to tady teď nerozřešíme. Možná bude i hlávkový salát vhodnější nižším podílem jód odbourávajících látek než zelí, ovšem to už je jen má čirá spekulace. Ale jinak dík za tip, jak bych mohl zpestřit v zimě dietu našim býložravcům a všežravcům.
Tak já určitě souhlasím s krokodýlem a jen bych dodal: hlávkový salát má poměr Ca:P 0.8:1 - nejen podle českých zemědělských, ale i podle databáze US ministerstva zemědělství se ta čísla shodují. Docela by mě zajímala ta publikace, kde se objevila tahle odlišná hodnota. Rád bych se na ní podíval - díky.
A ještě jedna věc, ten poměr Ca:P vyjadřuje opravdu jen poměr a ne celkové množství. Takže i kdyby měl hlávkový salát poměr 100:1 ve prospěch vápníku, pořád zvířata nedostanou tolik vápníku jako třeba z té pamelišky. Dívat se jen na poměry není uplně nejšíkovnější. Je potřeba se podívat na zastoupení látek v celkovém množství. Salát je zlo
Co se týče oxalátů/šťavelanů, tak tam samozřejmě je zelí daleko horší než salát. Ale zase: tohle jsou věci ověřený na savcích a ne na herbivorních plazech. Vzhledem k tomu, že takoví legoši v přírodě vesele konzumují rostliny pro ostatní obratlovce značně toxické a očividně jim to nic nedělá (stejně jako třeba želvám)... samozřejmě je lepší se držet známých faktů, než pak na to sami přijít tím, že zkur*íme zvíře.
U vousatek davam salat pres zimu, kdyz neni moc co jineho a dle mne v pohode. Spolu s na platky nakrajenou mrkvi, cele to jemne poprasim obligatni smeskou Roboran H + sepiovka a je to tak myslim OK Zas neco jineho je to u tech vasich dvoumetrovych zelenych veganu, to chapu...nase vsezrave popelnice si to vykompenzuji na "mase"
No jasnačka, i my krmíme občas salátem, ono to občas ani jinak nejde, když projedem obchody v okruhu 30km a nikde krom zelí a salátu nic jinýho nenajdem... jen je myslím dobrý mít na paměti to, že z nutričního hlediska je salát-locika prostě jen jiná forma vody
Důležité je v případě salátu dodat minerálie, přijde mi ideální, když už salát, ho namíchat do směsi z čínou, resp. endivií a pod.(myslím v zimě, jinak samozřejmě použít to nej - natrhané na louce a samostatně bez ostatní zeleniny) a další zeleninou (ovocem) a dodat minerálie. Pokud má někdo 2 nebo 3 agamky (želvy, trndy...), tak se dá ta trocha "plevele" natrhat skoro celý rok a zeleninu použít jen opravdu v tuhé zimě, kdy je vše pod sněhem. Bohužel legouši jsou poněkud žravější, ale i tam lze skoro celý rok natrhat alespoň trochu "bejlí" do směsky.
Proč je zelené lepší než zelenina? Je to hodnotnější?
Zelené z venku jim tedy samostatně poránu dávám, ale odpol jim dám i zeleninu.
No samozřejmě - divoká bylina má vesměs mnohem vhodnější a lepší složení než většina kulturních rostlin navíc často pěstovaných ve skleníkové kultuře. Klidně dávejte venkovní zelené i odpoledne, uvidíte, jak jim to půjde k duhu.
A co listy šípku, ostružiny a jahody?
Taky dobré, ostružiník je i v zimě, takže určitě to můžete zkusit.
To hlávkové zelí je opravdu sporné..Obsahuje velké množství Fosforu a tak nedoporučuji.
Mám agamu teprve od Vánoc, ale na základě literatury a logiky věci jí jako hlavní zelené krmení dáváme pampelišky, pak taky tu strouhanou okurku a mrkev, než vyrašili pampelišky nebo když bylo hnusně venku jsme dávali hlávkový salát. Velmi občas zpestřujeme ovocem, zdaleka nejraději má banán a meruňky, pro jistoti jsme dávali ale jen tak dvě, tři sousta.
Ahoj, já mám agamky 3 (věk 2-4 měsíce). Ze začátku zelenému nehověli, postupem času občas něco zobly. Stále jsem nabízela a nyní mají moc rády papriky, milují kopřivy, moc jim chutnala dužina z plodu kaktusu. Mrkev jen vařená, banán a kapustu si také občas dají. Jinak každé ráno dostanou směs listů jetele, pampelišky, kopřivy a jitrocele. Vyzobou z misky vše. Čínské zelí jim zatím nejede.
K paprice: kluk jim tam nalámal větší kousky a ta nejměnší ji měla uvízlou v krčku a dávila se. Byla to malá domácí operace, než jsme jí papriku vyndali.
Dotaz: dali jsme do terárka piškot, aby nějaký skrytý cvrček měl v noci co hlodat. Piškot za pár dní pryč, a ubýval dost rychle. Takto by to cvrk neokousal. Že by zobly agamy?
Proč? Syrová je mohem vhodnější. Stačí nastrouhat a zobou, mají tam vit. A, betakaroten aj.
Urcite, videl jsem u nas na vlastni oci Piskoty jsme taky davali k mladatum aby meli cvrcci neco jineho, a mladata proste musi ochutnat vsechno. Tak tam radej nechavame cvrckum trochu "zeleniny", a piskot davame hmyzu jen u gekonciku. Nemyslim ze by to agamkam nejak ublizilo, ale at radej basti to co maji...
Syrovou mrkvičku nepapali, budu zkoušet.
Jablo pro cvrčky v terárku je také (piškot už nebude)a toho si agamky ani nevšimli
no taky jsem tuhle přistihla Tlusťocha jak se cpe zbytkem piškotu, co v noci cvrci nestačily sežrat, pak se divím, že je línej lovit
Mám dotaz... Dali jsme naší agamě jablko a zaseklo se jí v krku. Už druhý den má hlavu nahoru a ztěžka dýchá pusou. nevím co s tím dělat. Předem díky za radu. P.T.
urcite zajit za veterinarem
Teď sme jí ty největší kusy z pusy vytáhli a už má hlavu položenou normálně. Počkáme do zítřka a zajedem za veterinářem...
Ahoj. Potřebuju poradit co nejdříve.
Moje agamka-samice má něco se zadní nohou. Kulhá nani a je v teráriu zalezlá ve stínu. Nemá ale UVB a nedávám ji vytamíny. Krmim ji zofobasem a sarančatama. Je ji asi rok a půl a má 37cm.Občas v týdnu ji dám ledový salát.A mám ještě jednu otázku. Mám i ještěra samce, nevim jak je starej-45cm. Terárium o velikosti 110x50x40-hloubka rozdělené na půl. Chtěla bych agamky dát už dohromady ale bojím se aby ji nezabil ptž když jsou venku, tak hýbe hlavou a kdyje dám k sobě, chce ji kousat, většinou do hlavy. Je menší a drobnější ale nevim, jak dlouho ještě musím čekat, než je budu moci dát k sobě. Jak to vidíte vy? Prosím o odpověď.
uz jsem odpovedel na Lizardovi, nebudu opakovat (a rozcilovat se znova) . BMW - proc u vsech certu salat kdyz jsou venku pampelisky?
tu sem ji ted dala taky. Kde na lizardovi to mam hledat? A to s tou nohou nebo teráriem? Za jak dlouho je můžu dat k sobě, teda? Ja četla ale nikde jsem to nenašla.
UV proste potrebuje, jinak se nedivte zdravotnim problemum. (ok, jde resit i podavanim vitaminu D3, ale laik tim zvireti spis ublizi nez pomuze) Spolu muzou byt az budou cca. stejne velci/silni, ale 1.1 bych mozna nechal oddelene na trvalo. Hodne zalezi na samcovi, jaky bude. Je to dost individualni.
ha, to je blbí. Já ji kupovala schválně, aby nebyl velkej sám. On má 45 cm a ona 37cm. Kolik tam tak může být rozdíl? Ale ono více lidí má samici a samce dohromady, ne?
Proto pisu ze je to individualni - my mame radej samce mimo. 37 vs. 45 je dost velky rozdil, mel bych strach ze samici ublizi. Aspon 40 aby mela, a i tak sledovat jak se budou chovat. (budou "zapasit", to je normali - ale aby ji vazneji neublizoval) Doporucovana chovna skupina je 1 samec a 2 samice - lip dle mne 3 v dostatecne velkem terarku.
zdravím, já dávám agamám na krmení pampelišky, kopřivy, vojtěšku, jeteloviny, čínské zelí, mrkev (jen jednou týdně), rajče, rukolu, polníček, někdy dostanou klíčky čočky, fazole, ředkviček, občas dávám i bazalku, mátu, ptačinec žabinec, jednou týdně ovoce - jablko, hruška, atd., z živočišné potravy jim dávám cvrčky domácí, banánové, dvoukřídlé, sarančata, hodně druhů švábů - farma Terins!!!, velkým jendou za měsíc holátko, v létě smýkaný hmyz - kobylky a sarančata, jednou mi chytali i vosy!!!!!!, občas sežrali i motýla, když jim vletěl do teraria, dostávají i moučné červy, ale jen ty čerstvě svlečené. Kdyby ses potřeboval ještě na něco zeptat, tak napiš na vitticeps88@seznam.cz
Mám už několik měsíců dvě malé Agamy Vousaté. Jsou to moji mazlíčci a strašně mi přirostli k srdíčku nejsou snima žádný problémy :)Jedna je sice větší než druhá, ale je roztomilé je vidět jak na sobě přes den leží Terárko je hned za mojim stolem takže moje Agamy vidí všechno co dělám a pořád mě sledují někdy taky škrábou na sklo tak je vždycky vytáhnu dám si je na břicho a ony usnou jako vždycky na sobě Mám doma ještě Leguána Zeleného a Varana Stepního, ale ty moje dvě Agamy mám asi nejradši :) děkuju všem za rady některé příspěvky tady ve foru o Agamě Vousaté mi docela pomohly takže asi vděčím vám že jsou moje Agamy tak zdravé a poslušné
Zelený: dáváme pampelišky nebo čínský zelí, ale náš agamák (2 roky) se na vegetariánskou část stravy tváří dost odmítavě - spíš si tak zobne, něco vyhází..., snad jen když pořádně vyhládne . "Masitou" stravu naopak miluje - nejvíc vyhovují argentinský švábi (blabtica dubia) - jemu to chutná a určitě jsou v bytě (samozřejmě v uzavřené schránce) lepší než uřvaný cvrčci (ty ovšem máme taky - naše žáby šváby nechtějí). No a jednou do měsíce dvě tři holata a výjimečně nějakýho toho zophobase. Jo a taky miluje velký sarančata - to je ovšem finančně dost náročný, tak taky jen občas.
http://www.youtube.com/watch?v=PHOGHdzv_oU&feature =related
zkoušel jste to někdo?
Není to nebezpečné?
watch
Nekdy se takhle nekteri jesteri krmi. Je to pomerne atraktivni podivana.Nicmene riziko to je, mys se umi aktivne branit:)
copak branit ale když čtu jak se nekomu udusila agama kusem mrkve a podobné volovinky tak tomuhle bych i věřil:)
Každopadně to asi řečí finanční stránku :)myš nic nestojí
resi to financni stranku?Budes od ted krmit jen mysima?Mys by mela byt (Spise mohla) zpestrenim stravy jednou za cas (napriklad jednou za mesic)...zbytek krmne davky by mel tvorit hmyz a rostlinna slozka stravy. Pokud si myslis, ze od ted ukrmis svou agamu mysima, tak ji brzy odrovnas.
Bedna s B. dubia - stoji to jednou za 3 dni trochu mrkve a par psich granuli, + nakrajene starsi pecivo co zbylo. Jinak perpetuum mobile z ktereho jen beru krmeni vhodne velikosti, od pidinymf pro novorozenata po adulty pro dospele agamy.
Zdravim.Nejste někdo z Mladé Boleslavi kdo by mi sestavil terárium z OSB desek a polistyren.pozadím?Nebo kdo by mi ho pak za slušnou cenu dovezl?Jsem bez auta.
Chocolate87@centrum.cz
Už mnohokrat jsem psal že ja bych myš agamam nehodil.Tohle jsem myslel jako ftip (ok byl blbej no)
Když jsem chtel zkusit holátka tak jsem se dohodl s kolegou že je tam nahází.Krmit savcem jsem si stále nezvykl
a i proto nemám hada.
Lucifere do toho chovu jdu a je to hlavní důvod proč jedu na bursu v Ládví.
Na chov jsem připraven už jen nakoupit co nejvíc švábu .. je to asi měsíc co mě tvá stránka inspirovala :)
Ale když si vezmu kolik toho holky sežerou .. tak nevěřím že se mi stačí dostatečně rychle množit :)ale 100% se to vyplatí.
No, otazka kolik tech zvirat mas Dubie jsou beh na dlouhou trat, mnozi se relativne pomalu a pomaly rostou, ale myslim ze se i tak vyplati.
zdravím, můžou se vousáčum dávat i žížaly nachytané venku??? Máte s tím nějaké zkušenosti? díky za odpovědi
Četla jsem, že mají hodně vápníku, tak čas od času neuškodí. Našim chutnají. Ale jestli nevadí denně, to nevím.
Bacha obsahůjí hodně solí a hrozí tady DNA!!!
Dobrý den, jsem z Mladé Boleslavy a mám jedno terárium navíc. je tedy jen 65x30x42 cm a rád bych se ho zbavil. Pokud budete mít zájem kontaktujte mne na dan.hradiský@gmail.com
Jsem na tom úplně stejně, agamák zelené, ovoce a tak žere jen když už má fakt hlad, jinak b.dubia a velká sarančata, stáří cca 3/4 roku, doufám, že se to aspoň trošku upraví, až bude dospělý...
takže moje zkušenosti s krmením pogon:
v práci (pracuji ve zverimexu) máme 7letý pár - cvrčci obalení 1x týdně v TerraVitu a MicroCalciu, sarančata, občas mouční červy, výjmečně holátka (když se nám přemnoží potkani).
nedávno jsem si pořídil (ani ne měsíc)vousatku domů - forma Sandfire hetero dark sight. Každý den dostává cvrčky obalené v Reptivitu. Samotné cvrčky krmím směsí od JBL - TerraCrick, salátem, jablky a karotenovou směsí pro kanáry. Kromě překrmených cvrčků dostává moučné červy (max 5 denně), má stálý přístup k misce s karotenovou směsí (sám jsem nevěřil, že ji bude žrát, ale chutná mu) a k misce na "zelené". Ze zeleného zatím žral jen salát, čínské zelí a trochu pampelišky. Nad mrkví a jablkem zatím ohrnoval jazyk ale věřím že až ochutná tak změní názor. Karotenovou směsí krmím kvůli zbarvení - zkusil jsem to u cvrčků, které jsem zkrmil B. Vagans a docela to zabralo. Dále mám v plánu zkusit nějaké ovoce, když mu něco zachutná tak ho bude dostávat cca 2x měsíčně. Až bude větší a k jídelničku přibudou sarančata, mám s nimi podobné plány jako se cvrčky. Jako další přibudou holátka (max 1. měsíčně) a dle toho co jsem zde četl, tak určitě ochutnáme i žižály
video - krmení moučnými červy
Máme asi 4 měsíční agamku a zelené taky moc nechce, tak jí občas dáme do misky se salátem pár moučnáků. No a když se ji přilepí na jazyk místo moučnáka zeleninka tak jí to vůbec nevadí. Dokonce se mi zdá, že občas jde omrknout jestli se to v misce trochu nehýbe. Někdy se jí syn snaží obelstít tak, že se špejlí vrtítí v zelenině.
To potom neodolá a musí ochutnat.
Zdravím, docela mě zajímá ta karotenová směs, kt. agulám podává Fredy176. Jsou v ní obsaženy obiloviny, to jim to nic neudělá? Jestli jim to neuškodí, tak nad tím začnu uvažovat :D ..ale nedokážu si představit ty naše otrapy, jak by to jedli :D když nechtějí ani granule pro ně určené.. ale jako doplněk pro krmný hmyz dobrý..
Ještě se optám, každou chvilkou očekávám 16 miminek vousatek, co jim mohu dopřávat? Je to asi úplně stejné, jen musí mít žrádlo stále k mání, že? Mám v plánu cvrčky a asi 1cm velké šváby argentinské a "mlíčáky" ;) Můžu dát i granule pro agamy a malé červy? Jestli Vás ještě něco napadá piště, prosím!!
No tak moje agamka Agátka je trošku potvůrka je jí 9 měsíců, miluje cvrčky střední a menší velikosti, ty jsem jí naučila papat přímo z krabičky, pokud cvrček uteče do terarria, přestane mít o něj zájem(protože oni se před ní schovají a vylízají až v noci když Agátka spinká a hrají mi na nervy:o)) Dále odmítá cvrčky který už jsou dospělí, nevím jestli jsou na ní moc velký, nebo kde je problém.
Dále jsem se všude dočetla, že agamky milují pampelišky jak květy tak i listy, no a ta moje je prostě ignoruje a nechce je, to samé je se zeleninou kterou mí vždy v misce - čínské zelí tam má nejvíce - to si vzala do pusinky jen jedenkrát a chvilku to v ní převalovala a pak prostě to vyplivla. Dále také odmítá jakékoliv ovoce a to i to kompotované. No tak už nevím co mám zkusit...:o(
Jde koupit napriklad rukola nebo polnicek, oboje je myslim vhodne a rukolu mam vyzkousenou ze jim docela chutna ;) Ovoce bych moc nedaval - davame jim jen jednou za dlouho skutene jako pamlsek, treba platek bananu. Jinak vousatky maji proste ruzne povahy a ruzne chute - nektera zelenemu nehovi, jina toho zfutruje denne plnou misku.
no to mě nenapadlo:o) já rukolu ze salátů a pizzy vyhazuji a jí by se hodila no tak až mi budou dělat jídlo tak jimm řeknu at mi jí dají zvlašt, ne si dělám srandu:o). Tak já to teda zkusim, ale ona ani k misce nejde... Jo a taky se chci zeptat, já tu svojí potvůrku ještě neviděla ani jednou pít...je to normální? Jo a vanu taky nemá ráda, jednou jsem jí vykoupala a nebyla z toho moc nadšená a pak se celej den válela na topným kameni a nechtěla se semnou bavit:o)
Nemusíš pro rukolu chodit jen do restaurace. Prodávají dost velký pytlík, několik dní mi vydrží a mé agamky ji mají také rády.
Pijí málo které, ale prý, dle některých návodů se to dá naučit. Mé nepijí, snad jim stačí zelenina. Když byli malé, dali vodu si ze stříkačky.
Vůbec si s tím nedělej hlavu, ta naše bude stejně stará, miluje cvrčky, sežere i švába a sem tam si vezme granulky, ale na zelený je prevít. Začínala na čínským zelí, jednou jsem koupila rukolu, tak jí zachutnala, zelí už nechtěla. Pak měli v akci v Kaufu polníček, ddto- polníček zachutnal, rukolu už nechtěla. Nechce ani pampelišky, nic z venku, zůstali jsme na polníčku a to ještě si dvakrát ďobne a nechá ho uschnout.
Jablka - stejný problém - jednou jsem si koupila sladké Starkimsony, bio jablka, drahý jako blbec, mám je ale moc ráda, tak jsem jí dala kousek - pak jsem zkoušela normální jablko a to nežere, až po dlouhé době pochopila, že jí fakt nebudu kupovat jablka v bio kvalitě :o))). Co miluje je mrkev a dneska si dala kousek meruňky. Jak píšou ostatní zkušení chovatelé - je to prostě osobnost, každá agama žere něco jiného a delším pozorováním zjistíš, co jí chutná.
U té tvé - nemá problémy s tlamkou? Zdá se, že tam píšeš, že spíše jí malá sousta. Zkus to odpozorovat. Ta naše má hubu jako vrata, zvláště na toho velkýho brouka, co jí jednou za dva měsíce přinesu, dá ho na dvě kousnutí. A preferuje větší cvrčky.
Zkus jí taky tu zeleninu nebo ovoce pokrájet na malé kousíčky a uvidíš. Mláďatům se to dělá, dospělka už by měla žrát větší, ale třebas nechce nebo nemůže.
Tak držím palce.
odpovidate na prispevek stary 4 a 1/2 roku
Jsem se překoukla, no
snad se odpověď někomu hodí
Vidíte a já to čtu až dneska, takže pro mě je to fajn
Lucifere, Kiky od tebe má 40 cm a je děsně nenažraná. Vezme si snad vše.
Od jakého věku jí mohu dát mrňavé holátko? Až cca od roka?
No, myslim ze by to uz zvladla i ted, ale radej bych jeste par mesicu pockal ;) Ta co jsme si nechali ma taky uz kolem 40, ale aktualne moc nezere - stavkuje. Nejradej by zazimovala, zahrabava se obcas do pisku - ale je na to jeste prilis mlada.
OK. To jsem netušila, že si sami zimování vyžadují. Kiky je čilá, ale Čiko se válí pořád. Dnes jsem jim koupila římský salát a jak jim šmakoval. V čem je jiný salát klasický? Prý se dávat neměl. Ale ten římský se je krásně šťavnatý.
Můžu se zeptat, mý agamce je asi půl roku a teď 3 dny nejí. Nevim jestli chce zimovat nebo co. Musí se nechat zimovat? Světlo ani teplotu jsem ji neměnila...
Chtěla bych se zeptat, ohledně zimování. Naše agama má 4 měsíce a vypadá to, že se asi snaží zimovat.Žere míň, později se probouzí a zalézá spát už kolem 17h. Přes den také každou chvíli zalézá pod kámen. Svítíme a topíme pořád stejně.
Chci se zeptat, jestli nevadí, že jí to zimování "nedovolíme".
Dokonce se začíná svlékat (teda jen přední nohy a hlavu).
Zdravim, preliezam toto forum uz asi mesiac, taham od vas rozumy :D , ale nikde som nenasiel, ako sa da "sfarbit" klasica verzia pogony. Do cervena pomocou krmenia potravy mrkvou - aspon som to tu niekde cital, no videl som krasne zelene sfarbenie, takze neviem ci to ide dakou zeleninou - spenat atp. - alebo len "umelymi farbivami ?
napr: http://www.damreptiles.eu/admin/fotogaleria/full/4 bb300889a48b63c04ba4bea04f7dfbc710e3fb8.jpeg
Vdaka
to zbarveni do zelena maji mladata barevnych forem - klasicky zbarvene agamy jsou jako mladata spis sedive -ale taky to muze byt trochu videt. Ta nazelenala se postupne s rustem meni - prechazi v zlutou az oranzovou. Krmenim jen podporis vybarveni ktere maji vrozene, ale neudelas z klasicke agamy sandfire (to umi jen ponekteri sikovni prodejci, a i to jen v inzeratech nebo na fotkach).
zero6.jpg
zero8.jpg - cerstve vylihle mladata
http://tera.peklo.biz/foto/nabidka/prcci-6-9-2009a .jpg
http://tera.peklo.biz/foto/nabidka/prcci-6-9-2009b .jpg - po prvnim svleku
aha ... super ... dik
Zdravím vás,
mám na vás dva dotazy, tak jestli budete tak hodní a poradíte.
1) je normální, že trus agamy smrdí tak silně že je to rána přes nos? Takhle začala smrdět nedávno co dostávala hodně zeleného (ona se potom může utlouct).
2) dnes ráno mi vyzvracela hromadu natrávených cvrčků, chvilku byla taková letargická a odmítala potravu ale teď večer už zase reaguje naprosto normálně. Co to tak mohlo zapříčinit(parazité, nemoc nebo jí jen něco nesedlo)? Nemám s ní zítra zajít na veterinu?
Jo a ještě drobnost. Jak mám mojí samičku (7 měsíců a > 40cm) odnaučit aby mladšího samce (cca 18-20cm) nepovažovala za potravu? Rád by jsem je dal do stejného terária ale nerad bych dokrmoval samici samcem. Mám je odděleně aby samec dorostl.
Díky moc
Ahoj, mám agamky půl roku, takže žádný velký odborník.
1) jeden bobík v terárku je opravdu rána přes nos. Je divné, že ti začaly smrdět až ted. Našim smrděli odmalička.
2) když už je v poho, tak se asi přecpala a nesedlo jí to.
3) hodně se píše, že větší s malými nemají být pohromadě, tak nějaká převýchova asi nepomůže.
Uvažuj o druhé samičce, neměl by být jeden samec a jedna samička. Prý jsou pořádní sexuální loudilové a nedal by jí v dospělosti pokoj. Ale uvidíš, až dorostou.
Náš mladej na jednu kýve stále a druhé oranžové krasavice si ani nevšimne.
Ahoj,
mame doma uz dva tydny asi 5 mesicu starou agamku, zelene moc nemusi, obcas cinske zeli, vyjimecne kousek rajcete, mrkev nebo jablko. Rukolu a pampelisku jsme zatim nezkouseli, pod tim metrem snehu na zahrade toho moc nenajdu . Zato po cvrccich se muze utlouct! Obalujeme ve vitaminech i v sepiovce, to ji nevadi. Vcera jsem doma nasel dva male pavouky, ty slupla take hned.
Chtel jsem se zeptat na ty cvrcky - jaky je "normalni" pocet kolik toho ma snist? Mam pocit ze by jich snedla neomezene. Nekde jsem cetl, ze dospela ji 25-30 cvrcku tydne, ale kolik a jak casto by mela jist ta mala?
Krmim zatim cvrcky obden tak 6-7 kousku, ale radeji se ptam, zda ji netrapime hlady (zeleninu dostava denne cerstvou)?
D.
PS: jinak diky za super diskusi se spoustou uzitecnych informaci!
Do roka by prý měli papat denně a jídlo rozložit. Já jim dávám dopoledne zelené (baští ho dost), odpoledne cvrčky, občas švába. Těch cvrčků každé asi tak pět, ale tváří se, že by dlabali dál.
Dospělým prý dávají obden, některé přesedlají více na zelené. Je to individuální.
Nedávno jsem objevila v krámu pytlík s bylinou Polníček (má vysokou nutriční hodnotu. Obsahovým složením je cennější než salát) a také jim moc chutná.
já mám pogonu taky 5 měsíšní pogonu a denně dostává zelený, pozděj cvčcky (dávám dokud žere) sarančata a šváby. Občas zophobasy a zatím měl jedno holátko. Jinak se ještě v práci starám o adultní kousek a ten dostává 3-4x týdně - jednou cvrčci, zbytek sarančata a zelený.
Zdravím,měla bych dotaz na zkušenější chovatele.Chtěla bych si pořídit agamu vousatou a proto se snažím načerpat co nejvíce informací.Dočetla jsem se (píší o tom hlavně zahraniční autoři),že vedle zkrmování hmyzu a "zelené"potravy též mají dobré zkušenosti se zkrmováním psích a kočičích konzerv.Krmí s tím právě agamy vousaté,vodní atd.Vzhledem k tomu,že tyto krmiva a zvláště ty levnější obsahují značný podíl soji,chtěla bych se zeptat,jestli máte někdo se zkrmováním luštěnin nějakou zkušenost.I když se mi tyto knížky dost osvědčily v našem chovu hadů,pavouků a štírů,informace o konzervách mě celkem překvapila.Celkem by mě zajímal něčí názor na tento druh stravy.
Ahojky, sama mm tři agamy... Samci je něco okolo osmi let a druhému samci a samici (kteří zatím žijou spolu) je rok. Velký mi užtoho tolik nesežere, ale rád si dá cvrčky, červy a hodně preferuje zeleninu a ovoce, listy a květy pampelišek. Ty mladý žerou to samé, ale ve větší míře ty cvrčky. Ze zeleniny maj nejraději papriku, okurku, ale v podstatě sežerou cokoli. Ale je vidět, že každá preferuje, co se týče té zeleniny, něco jiného, proto jim dávám víc druhů a ať si každá vybere, co chce... :)
moučne červy cvrčky salat a mojiček jetel a když je větši tak holatka myši
Ahoj doma malou agamku,evidentně má ráda cvrčky,ale vím,že mají sklon k obezitě.Z toho plyne i otázka:Kolik jich je za den dobré dát ? Jinak zelené jí také v pohodě,stále má k dispozici listy pampelišek.
kdepak jsi četl,že maji sklon k obezite??
Prodavač ve zverimexu mi to řekl a ve skleníku ve škole chováme už odrostlejší kousky a profesor,co se o ně stará mi to také řekl. btw: Jinak kolik tak ?
Pokud máš doma malou agamku (hmmm asi jak malou?), tak bych jí dával tzv. do plnejch. Protože taková malá agamka roste a pro růst potřebuje živiny :) Ale jestli to už je trošku větší agamka () tak bych jí nedával denně,ale obden.Neřekl bych že agamy mají sklon k obezitě,ale jsou to spíš popelnice :) Co vidí to zbaštěj. U těch cvrčků bych se nebál vůbec, nejsou zas tak tučný.
Dobře,děkuju za odpověď
To Zarel:
Ahoj, myslíš, že nemají?
Já mám dvě stejně staré, jedna je děsná dračice, je sice mrnavá, ale děsně živá a žravá, ale ta druhá se svalí z plošinky, jen když tam hodím cvrčky a jinak jen obezitka leží, čumí, pospává a víc nic. Už ji nechám probíhat po bytě, at má trochu pohybu
Ahoj,chtěla bych se zeptat,máme doma malou agamku(6 měsíců).Ze začátku v pohodě a ráda všechno baštila,ale teď nechce jíst vůbec nic. Sem tam jí něco narveme, ale musíme jí to rvát pinzetou, sama nechce nic. Začalo to asi koncem srpna, když jsme jí dali 2 velké kobylky, ty s chutí snědla a od té doby snědla sem tam něco a teď nechce nic! Příšerně zhubla, vypadá teď čím dál hůř.Domníváme se,jestli nemá nějaké parazity.Chtěla bych se zeptat, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti?
Předem dík za všechny odpovědi.
Pokud hubne tak je neco dost spatne = smer veterinar co rozumi plazum. 6 mesicu "mala agamka" - v 6 mesicich jsou uz ty zdrave ktere maji vse co potrebuji poradni macci. Chtelo by to vedet podminky - teplo, vyhrevne misto, osvetleni, UV...atd... (a jak je velka/kolik vazi)
Ahoj všem. Měla bych dotázek. Máme dvě Agamky rozené 8.července, jsou to sourozenci a odebíraly jsme je na dvou měsících, zatím vypadají na holky. Viděli jsme i rodiče, podmínky optimální, sice mohli mít hezčí prostředí, ale stačilo jim to. Teď jim jsou 4měsíce a s jednou si nevím nějak rady. Bohužel ale i veterinář. Podmínky mají dobré. Než jsme si je pořídily tak jsem toho přečetla tolik, že bych možná sama mohla poradit a podle veterináře se mají výborně a i podle prospívání té větší. Problém ale je, že ta menší prostě neroste a žere tak jakoby střídavě oblačno. Trus má standartní, když chce, spapá i pět malých cvrčků, zelený jen občas a vitamíny jsou samozřejmostí. Vůbec neroste a váha na 4měsíční agamu 6gramů je děsivá. Zbarvení by měla mít šedé, ale je spíš černá. Živá je jen když má dobrý den a pořád se vyhřívá pod tepelnou žárovkou. Obě dvě si každý den beru do ruky asi na pět minut, aby si zvykaly, ale né že bych je tahala, ale do ruky si vlezou samy. Větší hned zkoumá a šla by pryč, ale malá si na mě lehne, roztáhne se a koukáme spolu na televizi. Nežrala asi týden, tak jsme byly na veterině a dostávala obden injekci antibiotik a víc prý pro ní udělat nemůžou, protože je tak maličká, že jí nemůžou odebrat krev, ani dát na sono. Po ATB jsme druhý týden, ale téměř žádné pokroky, sice vypadá líp a má růžovější jazýček, ale to je vše. Za celou dobu se svlékala jen jednou, když jsme si je přivezly a od té doby nevyrostla ani o kousíček. Nevím co s ní a doktor už mě připravoval na to, že to budeme muset ukončit.... To bych ale opravdu nerada! Prosím vás moc, můžete mi někdo poradit, co s ní? Větší už je téměř čtyřikrát taková...
Ahoj, možná by to chtělo napsat jaké máš podmínky v chovu - teplota, vlhkost, velikost teraria, atd. Chováš je teďka odděleně? V mém chovu se mi stávalo to, že i když jsem měl agamy sourozence, tak jedna vždy přerostla tu druhou, a to i přesto, že žraly naprosto stejně. Možná bych je zkusil rozdělit. Zkoušela si třeba i rozbor trusu?
Ahoj, díky za reakci. No podmínky mají takové, že přes den mají 30-32°, v noci kolem 15°. Vlhkost abych řekla pravdu, tak nevím, nemáme zatím vlhkoměr, ale rosím je tak třikrát denně. Terárko mají 90x50x60, velkou dvojitou větev a každá si leží na svém, nebo se spolu jakoby tulí na jedné, kámen, a samozřejmě 50w výhřevnou žárovku a repti glo 23W 10.O UVB, nebo jak se tomu říká . No s tím rozdělením to je špatné, na dvě terárka už doma místo nemáme.
A tu teplotu mají pod žárovkou nebo v celém terariu? Teplota by se měla pod zdrojem pohybovat kolem 35 - 40 °C a optimální teplota je cca 27 °C přes den. Teplota v noci 15 °C je celkem nízká - měla by být kolem 20 - 24 °C.
Tady jen aby jsi viděla, jak jsem to měl já - stejně staré agamy....
Jéé, ty jsou krásný. No ty naše jsou uplně rozdílný, vyfotim je spolu zítra, teď už spinkají. Ale ta malinká je opravdu malinká, zpozdila se o hodně. No já si právě přečetla, že třicet mít přes den a v noci téměř o půlku- 15-18° je optimum. Tu teplotu mají v celém, pod žárovkou si neodvážim tipnout, ale během zítřka můžu zkusit zjistit a zítra dám vědět i s fotkami. Ale pod zdrojem prý 40-45°by mělo být v pořádku... Zdroj mám Abeceda teraristy, prý nejlepší zdroj informací.....
Zatím díky a zítra dodám info Dobrou
15-18°C pres noc je dost malo (kor pro prcky), pritopil bych aspon na tech 20. A pokud je rozdil ve velikosti skutecne vyrazny, tak rozhodne oddelit od sebe nez se stane nestesti! (nedelam si srandu a nepisu to beduvodne)
moc děkuji za upozornění Bohužel tuhle skutečnost vím, ale já jí opravdu nemám kam dát, tak co s tím? Fotka se mi nepodařila pořídit, dneska jsou nějaký akční obě, ale aspoň se mi podařily pořídit míry. Malá má 16cm, 8g (za 14dní přibrala 2g) a velká 24cm, 51g. Teď jsem si je zvážila. Co se zatím týká soužití, tak mají k sobě velice hezký vztah. Když malinký nebylo dobře, tak se o ní velká starala a chránila. Na papaní musím dávat velkou do přepravky, aby se malá stihla napapat. Zatím to funguje pěkně.....
Jooo a ještě jedna věc, nevím, jak hodně je to podstatné... Maličká je poslední, nejmenší a jako poslední vylíhlé vajíčko. Je možné, že by byla prostě od přírody "zakrslá"?
verte tomu ze zadny "vztah" spolu nemaji! A nestarala se o ni - nechranila, skutecne toho nejsou schopne. Pouze vyhledavaly stejne misto s nejlepsimi podminkami. Sehnat mensi terarium pro malou, jinak se budete divit az tam jeden den proste nebude. (nebo jen kousky z ni)
Přesně jak píše Lucifer: oddělit je od sebe je nejlepší možnost, jak zabránit tomu, aby ji ta větší nezačala ohrožovat. Stačí menší terarium a jak bude velikostně stejná, tak je dát zase k sobě a pak se uvidí, jak se budou chovat.
Já mám mladé od 2 1/2 měsíců - 1 měsíc (samička kladla s odstupem)a dávala jsem je do jednoho nového terárka.
Žili si tam spokojeně, tulily se, až jednoho dne té nejstarší ruplo a vrhla se na sourozence, mladšího o 3 týdny.
Přišla jsem k nim, když měla 1/3 v sobě a začala jí toho chudáčka rvát z tlamy. Bylo ro hrozné, fuj. Tak dilema a nejstarší zas oddělit a je sama.
Ostatní agamky nyní baští hezky kopřivy a jiné zelené z venku, chutná jim i rukola z krámu. Pijí všechny ze stříkačky či kohoutku, jedna i z misky (kapali jsme tam ze stříkačky, až do ní ponořila čumáček a žunkala). Ale jedna je stále malinká a začínám se bát, ostatní rostou.....
Furt sedí na samém vrchu žebříčku a moc nebaští, nestíhá. Myslíte, že intuitivně se vyhýbá skupině?
Když jí dám solo, do pidi akvarka, at se tam nabaští, tak v něm šílí a hrabe na sklo, nevezme si nic.
Ahoj, předem se omlouvám zda tu moje otázka byla. Chtěl jsem se optat zda Agamy mohou - syrové brambory, květák, brokolici, kedluben, celer, lilek, tykev atd,.. možná by byla lepší otázky co by neměli jíst? Předem děkuji za odpověď! ;)
cus lidi chtel bych se zeptat jestli je pro agumu tato zarovka dobrá..
Slunecí světlo,reflektovy zarič.Prirodí slunecni svetlo imitujici zakladni svetlo zakladni svetlo pro vsechny typy terarii Plne ctyrbarevne spektrum s podilem UV-A.Teplota barvy 2.683K,reprodukce barvy 73,6Ra.Intezivita svetla 41,0 lm.. takhle je to tam napsane ..Pan ktery to pouziva(obchodnik ktery ma taky agymy) rikal ze to pouziva a ma doma prej normal agamy tak pls poradte..
Diky predem
jo a nazev je Sunlight 50w
je to normalni zarovka, dobra jako zdroj tepla - nic jineho, zbytecne predrazena protoze je v krabicce s jesterkou.
Dobrý večer. Potřebovala bych od vás radu. Tedy jestli jste se nasetkali s podobným problémem. Mám agamku čtyři měsíce. Maličký měří tak 21cm, byl čiloučký, jedlík. Před týdnem-5.12 jsem si všimla že se mu na krku tvoří bulka. Ihned jsem panikařila. V pondělí odpoledne jsme zajeli k veterináři. Jedná se odborněji o absces. Tedy hnisavou dutinku. Do čtvrtka jsme jezdili každé odpoledne na injekce(antibiotické), které mají infekci potlačit aby se nešířila a nezvětšovala se, v jiném případě se může bulka stratit-jestli se nestratí-musí jí odstranit. Ve středu nám maličký přestal jíst, jen polehává na jednom místě. Cvrčci přes něj přechází a on zavírá oči. Neloví je. Paní doktorka v ten čtvrtek říkala že to může být stres vyvolaný i transportem(když je venku zima), tak mu píchla B12 a dostala jsme stříkačky- jestli si troufnu že mu mám dávku píchat s manželem. Ten nebyl proti. Ale nepomohlo- nejí dál. Aspoň pije, sprchuju ho každý den, začala jsem i koupele v heřmánku. Celý týden čtu a vyhledávám články. Teplotu má správnou. Pod zdrojem tepla 40stupňů- je to UVB 70W. Značku nevím, protože to nakupoval manžel.V celém akvárku okolo 30.stupňů zajisté přes den. Krmení převážně cvrčky to jsme dodržovali poměr 70ku30., salátová okurka, jablíčka a jiné. Vitamínky jsme podávali NUTRI MIX REP. Dva krát týdně na cvrčka. To nestačilo- vitamín B mu chyběl. Teť máme VIGOREPT. Zítra kupuju AD3 KOMBINAL, ROBOTAN, VITAPLASTIN a má v mističce na prášek nadrcenou skořápku uvařeného vajíčka. Co víc mám udělat prosím. Na umělé krmení si moc netroufáme, ale budem muset. Zítra chci opět k veterináři. Měli jsme jít až ve středu, ale bulka nemizí a mě je hrozně. Co mě ale on ať je fit.
IMHO nazorna ukazka jak upecovat zvire az k smrti.... AD3 nekupujte, to je nejspolehlivejsi recept na jesteri krchov. Nestresujte to chudak zvire a doprejte mu klid. Je v permanentnim stresu pri tom co musi snaset, nacpane certnevi cim vsim moznym, nelze se divit ze nic nechce. Jinou smesku nez ten Nutrimix Rep nepotrebujete. Pichat injekce 20cm agame mi prijde jako docela zverstvo. Ad. absces - to poradi zkusenejsi, ja se v tomhle nevyznam - mam za to ze bez otevreni aby se hnis dostal ven (pokud to skutecne je absces) to lecit nejde, ale treba se pletu.
tak mi pls nejakou dopporuc jo a ne moc drahou kolem 400kc jsme student a za 2000kc si nemuzu dovolit
Za 400... tak to rovnou použij normální bodovku za 3 pětky a na dosvit nějaký obyč kompakt za pár desetikorun. A jednou za měsíc dej AD3 - cca 1000-1500 MJ/kg.
Nebo kupte osram ultravitalux 300 W za 1500 a v zimě s ní dvakrát až třikrát týdně hodinku agamu ozařujte ze vzdálenosti cca 50-70 cm, ta Vám takhle vydrží na několik let svítit hodně kvalitně. V létě je možné agamu slunit (bacha na přehřátí).
Prostě za 400 neseženete nic, co by vydávalo alespoň nějaké uv b.
Snad jedině nějaký kompakt s uv b, ale to je tak okolo 600 Kč. A po půl roce až roce je vysvícená.
kolik je potreba W na terarko o rozmerech :114x35x54 [sirka,sirka,viska] ??
takze myslis abych koupil neco takovyho??http://www.hobby-centrum.cz/Teraristika-Osvetleni- zarovky-Zarovka-terarijni-Solar-Glo-160W.html,det, 2259
a nestacilo by treba toto http://www.hobby-centrum.cz/Teraristika-Osvetleni- zarovky-Zarovka-pro-poustni-teraria-Repti-Glo-10-U VB-(26W).html,det,2255
Čau, nevím, jak máš velké terárko, ale mně bylo doporučeno toto: http://eshop.farmapython.cz/novinky-2/lucky-reptil e-compact-uv-sun, když zvloíš tu silnější variantu, tak by to třeba mohlo stačit...
moje terarako prozatim je 114cm delka ---- 54cm vyska | a hloubka je 35cm rozdeleno na 2 patra..
delka vyska beru... ale hloubka 35? to mam vic u gekonciku...
je to jen prechodne terarko na 1/2 roku mozna min nez postavim vetsi...
Ahoj.
Potřebovala bych poradit. Chceme mamině pořídit agamu. Je to samec asi rok a půl. Mám terárium 50x50x100cm.
1) Co mám použít jako podestýlku? Může být kočkolit?
2) Jakou mám zvolit žárovku?
Uvítám i nějaké další rady.
Předem moc děkuji.
to vse je tady probrano snad 100x
1.) kockolit ne, IMHO nejlepsi je obycejny pisek do detskych hrist
2.) viz debaty o tom tady na teraporadne (potrebujete neco s UV-B slozkou)
Díky.
Moje mlade agamky mi nechce zrat. Mam ho 11 dni. Cvrcku se boji, ty sbiram akorat pochcipane z terarka a co ji dam do misky, toho si ani nevsimne. Vitalni je stale stejne. Je ziva, beha, leze, sleduje okoli a za tech 11 dni jsme nasli 2 hovinka. Nechapu, z ceho.. Poradite prosim nekdo?
no...neco zrat myslim musi - predpokladam ze cvrcky nepocitate = nevite jestli nejakeho nechytla. Nejsou na ni moc velci? Jake jsou vseobecne podminky - terarium, teplota, osvetleni? Pripadne zkusit jiny hmyz - mohla byt zvykla na neco jineho. V krajni nouzi - kdyby skutecne hodne hubla bych zkusil dat par moucnych cervu (nebo pokud je vetsi tak zophobase), je to pro ne nevhodne krmivo - ale agamy na ne obvykle velmi dobre reaguji, a radej at sezere aspon to nez aby umrela hlady. (jsou i "chovatele" co odchovavaj mladata na moucnacich - a pak jine krmeni muzou odmitat)
no cvrcky jsme tam vzdycky nahazeli, tak 4-5 kousku, agamka pred nimi vzdy radeji utekla. A vzdycky jsme pak stejny pocet posbirali po par dnech chciple. V terarku mame zarovku co mi prodali ve zverimexu, 60w sun glo od exo terra myslim. Neni to malo? me se zda, ze tam ma horko dost. Ale skutecnou teplotu jsme zatim nemerili. Mozna teda zkusime ty moucne cervy. Jinak teda nevim. Jak dlouho vydrzi takova agama nazivu bez potravy? Taky mi prijde divny, ze jsme nasli ty hovinka, pokud by nezrala nic, tak by asi nekajdila. A nebyla by tak cila, jak je.. ale opravdu si s ni nevim rady.. u chovatele byla zvykla normalne na cvrcky a zelene listi (salat atp.)
teplotu promerit! Doplnit aspon nejakou UV zarivku - SunGlo je jen zarovka, nic vic. Teplota v prostoru by mela byt kolem 30°C, s moznosti se lokalne vyhrat az k 40 (typicky misto pod zarovkou) ale aby bylo i misto kde bude o neco min nez 30. Agamu pokud jde o mensi mlade kazdy den 1x - 2x porosit (primo ji, normalne zmachat nejakym ostrikovacem)
agamu rosim. Moc se ji to nelibi, vzdycky utece :) ale rosim stejne 1-2x denne. Tu zarivku teda jeste vychytam. Misto, kde je mensi teplota tam je, mam tu zarovku nad terasou a pod ni si myslim, ze takove teplo nebude. Rozhodne teda jeste premerim to teplo pro jistotu. Na ruku mi prijde, ze tam ma pekac dost, ale kolik je to stupnu si netroufnu rict. Premyslela jsem nad tema moucnyma cervama, ty se prodavaji zivy? ja totiz nevim, jak to do ni dostat, kdyz tu tlamu ne a ne otevrit. Obcas kdyz ji pozoruju, tak ona treba chodi po tom terarku a vzdycky se zastavi, otevre tlamu, vyplazne jazyk a jde dal. A takhle vyplazuje treba 10 minut. Ale jen tak do vzduchu. Nevim, asi zere ten vzduch, nebo co :)
v prvni rade koupit teplomer a promerit to - dle toho pripadne upravit vyhrev a osvetleni. Agamu nestresovat - doprejte ji klid a spravne podminky. Pokud bastila v pohode u chovatele, tak bude i u vas pokud bude vse OK.
jj, dekuji. Je to potvora a uz jsem z ni nestastna..
Taky mám problémy že strašně málo jí třeba jen 1 nebo 2 cvrčky za den.....ale ta moje kaká každý den.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda můžu nechat zimovat 5 měsíční agamu, jestli na to není ještě malá. Pokud ano, jak dlouho. Už přes měsíc nechce pořádně žrát, nemocná nevypadá, tak nevím co s ní. Můžete poradit?
děkuji
Zdravím chtěl bych se zeptat jestli mužu agamku krmit moučnýma červama ?jestli ji to nic neudělá? díky moc
Trvale rozhodne nekrmit, je to pro ne dost nevhodne. Jedine jako nouzovka kdyz nelze (nechce) nic jineho. Vetsim agamam uz radej zophobasy - taky nejsou nejvhodnejsi, ale preci jen o neco lepsi nez moucnaci.
Dobrý den,včera jsme si pořídily pro naši 7mi letou dceru ale vlastně i pro celou rodinu Agamu vousatou.Tak zhruba víme čím jí máme krmit-máme koupené cvrčky a pekingské zelí.Tady čtu,že se jí může dávat rajče,okurka,mrkev,rukola..atd.Prosím poraďte mi přesně vše,jak nejlépe se o našeho miláčka starat,čím a jak často jí krmit aby jsme jí neublížili,máme žárovku z které je opravdu velké teplíčko v teráriu,topný kámen nemáme.Zajímalo by mě když je to už starší mládě jestli se má svítit 24 hodin denně nebo třeba na noc zhasínat.Děkuji moc za rady
Mohl bych se zepta zda me agame nic neni je furt ve vode ale jinak se chova normalne dekuji za odpovedi
Mám takovou prosbu.
Chtěla bych si do budoucna pořídit Agamu Vousatou, chci jí mít úplně od malička, ale nikde nemůžu najít jak minimálně starou agamku si lze vzít.
Předem díky za odpověď
20cm a vetsi, mensi nebrat (aspon 7 - 8 tydnu stara). Pokud bude nekdo tvrdit ze 13cm nic ma 3 mesice tak lze (nebo to nekrmi a je to sotva zive)
Tak zhruba 7-8 týdnů staré a né menší než 20 cm.
Díky moc :)
Začína kvitnúť zlatý dážď a preto sa chcem opýtať skúsených chovateľov, či sa môže dávať agamám??
Ahoj, jsem chvatel začátečník a chtěla bych se zeptat, proč mi agama najednou hodně ztmavla a vůbec se nechce chovat.Když se ji snažím vyndat z terária,drží se klacíku a vyloženě nechce ven,může to být stářím žárovky?Že třeba už málo hřeje? Teplota mi přijde pořád stejná... Také není moc aktivní,pořád jen leží a vyhřívá se.Pít jsem ji snad nikdy neviděla.Dostává banánové cvrčky plus čerstvou zeleninu sypanou nějakými vitamíny od chovatele, taky dávám drcené vaječné skořápky kvůli vápníku,ale ty snad taky nikdy nejedla. Uvažuji o zvětšení terária,aby mohla taky trochu běhat... Za všechny rady děkuji
PROSIM POMOC MOJE AGAMKA KTERA MA 7 MESICU MI PRESTALA LOVI A SAMOSTANE JIST PROTO SE JI SNAZIM PRINUTIT ABY JEDLA ALE MARNE JINAK LEZE DOVADI BEHA CHODI ATD.PREDM DEKUJU A PROSIM ODPOVEZTE MI MOC PREDEM DEKUJU BUDU VAM ZA TO VDECNA
A jak dlouho už neloví?
cau chtel bych se zeptat jestli agama smi pomerance nebo mandarinky.. diky predem
radej bych nedaval
dobre . ja sem se chtel jenom zeptat jelikoz jsem videl doma bednu mandarinek s pomerancema tak na spestreni..
Ahojky, dostala jsem agamu cca 2 roky starou. Mám doma akorád nenáročné šneky + psa, tak mám pár dotazů, o kterých jsem se nikde nedočetla..agamu mám od 20.12. a první hovínko jsem našla 24.12. Čekala jsem, že bude agama kadit asi jako šneci - tzn. pořád - a od té doby zase žádné hovínko. První prodlevu jsem neřešila, říkala jsem si, že je asi vystresovaná ze stěhování a možná i ze psa..kamarádka mi říkala, že ji málo krmím - 3 cvrčci denně + zelené, teplo i světlo má, ale stejně zalézá do nejchladnějšího koutku terária. Přijde mi taky hrozně široká, pohybuje se ale normálně..asi ji dneska zkusím vykoupat a namasírovat bříško, jak jsem se zde dočetla, ale spíš by mě zajímalo jestli je to její vyprazdňování ( nebo spíš nevyprazdňování ) normální..
Předem díky, Iw
bud tam mas moc teplo a nebo chce zimovat.Zkus popsat podminky v terariu,teplotu v terariu a pod vyhrevnym mistem.Cim svitis atd. ...
no tak nakonec asi problém vyřešen, sice žádnej bobek, ale asi tam měla moc velkou zimu a měla hlad. Byla pořád taková bez života. Svítím jí UVB žárovkou a klasickou, akvárko má rozměry 100x50, podestýlka písek, dali jsme ji tam s manželem provizorní dekl, než nám kamarád udělá novej a krmím ji 3 x tolik = 10 cvrčků denně + nastrouhaná mrkev. Teď zůstává pod lampama přes den i v noci, nikam do koutku nezalézá a zdá se mi, že i dost pookřála..o víkendu už bude mít akvárko vyladěné, tak potom kdyžtak pošlu fotku..všichni mi říkají, že je strašně veliká, ale já ji dostala a moc se předtím o ně nezajímala, takže nevím jestli je nebo je akorád. Teď už ale vím, že pro ni udělám max. aby se u nás měla dobře..
moc ji te mrkve nedavejte tim myslim kazdej den. treba jednou za tyden ano ale vic bych asi nedaval. mrkev se chava jako spunt = ze pak nemuze udelat bobek.
mrkev jsem ji dala zatim jen 2 x poprve nesnědla nic a dneska ráno podruhé..koupím jí salát, ale ráno prostě byla po ruce mrkev! Každopádně díky moc za radu
100x jim můžeme říkat, že s jídlem se nehraje!
skvělá fotka
Moje agamka nechce nic baštit, vypadá to, že začala zimovat. Jen večer je trochu aktivnější, koupe se a vyvádí lotroviny. Jen maposledy minulý týden v pondělí snědla 1 cvrčka, ve čtvrtek nechtěla ani jednoho cvrčka, včera snědla jednoho červíka ,mrkvičky si ani nevšimla. Tak se ptám jak dlouho dokáže takhle vydržet bez stravy.Vitamíny dostala do tlamičky.To se olizovala.Díky za radu
jak je stara? jake mate podminky v terariu
a jake vitaminy? Teplota, osvetleni atd...?
dobry den chtel bych se zeptat jestli nevite co mam delet mam dve agamy jedna je velka 31cm a ta nemocna 22cm nejimy uz hodne dlouho musim ji krmit nasilne teplotu svetlo koreny kameny vodu cvrcky obces cervy salat a obcas ten pavouk nevim co sni byl jsem s ni u veterynare jednou ji odsteranil abces a ted kdyz z
V první řadě by bylo dobré zadat dotaz jako Čech, ne jako Maďar. Pak se hned radí líp.
ten problem jsem uz vyresil veterinar ji dal inekci a ona za da dni zacala zrad tedy dnes a uz me s tima pripominkama neser
hej kdo používá moji přezdívku rytir no to je jedno budu používat rytire s háčkama a velkýma písmenama takhle RYTÍŘ
Tak aby bylo jasno:
1. chovej se slušně - pokud nemáš zájem vést slušnou diskuzi bez nadávek, raději nepřispívej. (viz. pravidla tohoto fóra zde: terms
2. pokud nedokážeš napsat dotaz srozumitelně, nemůžeš se divit, že jsi vyzván k tomu, aby jsi jej přeformulovat do podoby srozumitelnější.
3. to, že veterinář dal pogoně nějakou injekci (ani nevíš jakou) ještě neznamená, že se její stav nebude za krátkou dobu opakovat či dokonce horšit.
já krmím agamu převážně sarančaty a občass cvrčky ale jen když nejsou sarančata protože cvrčci jsou u mě bestie,moje agama je nedokáže chytit a přes léto z 90% těma velkýma kobylkama zelenýma a ty miluje nejvíc ale jsou obtížné najít ale někdy se zadaří a najdu jich třeba i 12 za den (v létě)
Cvrčkům zastřihnout zadní packy
Zdravím, chci se zeptat jestli je pro agamu vousatou vhodný ledový salát, chovatelka mi agamku předávala s tím, že jím krmí ale já mám dojem že jsem někde četla že je nevhodný..
Stačí si pročíst tuto diskuzi - najdeš prakticky vše, co potřebuješ vědět o stravě.
Jinak ledový salát je krajně nevhodný. Více se tu rozepisuje Krokodýl, MadMike a Lucifer, viz. výše.
ledový salát může agamu nadýmat a nebo způsobyt srajdua to moc v terárku nevoní jo a souhlasím že se ve foru sprostě nemluví rytiri a hlavně jsi vzal moji prezdívku kdo si?
Může agama bambus ?
Mám dotaz... přečetl jsem skoro celou diskuzi, ale nikde jsem se nedočetl jaká zelená strava mimo sezonu je nejidealnejší pro malinké 8 mi týdenní Agamky vousaté.. Prosím poraďte někdo, kdo máte s malými zkušenosti. Děkuji
Polnicek - z toho co je bezne dostupne. Bezne v hypermarketech, vydrzi v lednici tak 2 tydny, agamam chutna.
Je to tady x-krát napsáno. Jen namátkově:
rukola, polníček, čínské zelí, příležitostně mrkvev (pozor-odvápňuje a ve větším množství způsobuje zácpu), zřídka ovoce (banán, broskev, kiwi apod. - opravdu jen kousek). V zimě sypu i na zeleninu cca 1-2x týdně drcenou sépiovku.
Stačí si projet celé toto vlákno, je tady toho opravdu dost.
děkuji za tip..!! mám ještě dotazy 1. jestli není v terariu moc veliké teplo když tam mám mezi 30-35 v noci 22 a výhřevná místa asi ok (45-50). 2.Ješte mám trochu obavy jelikož mam 3 vousatky tak aby všechny žraly, jelikož cvrčci úspěšně mizí tak těžko zkontrolovat jestli třeba nějaká nehladoví.. :( ale asi to nechám na nich a budu je pruběžně měřit a sledovat no..
Teplota je až dost vysoká - vhodnější je 27-32 °C, výhřev pak cca 45°C. V noci ok.
Co se týše krmení - zvlášť mláďata krmit dost, ať dobře rostou. Nezapomínat na vitamino-minerální přípravky a vápník. Krmení více mláďat zároveň není zas taková tragédie, stačí jen hlídat, aby opravdu žraly všechny. Pro více informací o chovu použít fci "Hledat", je tady toho ke čtení tak na půl roku a najdete tu opravdu vše pro základ..
Všechny vás zdravím a mám dotaz k jídelníčku. Zkoušel jste někdo dávat svým agamkám strašilky???? Myslíte si že je mohu zařadit na jídelníček nebo to není vhodné. Díky moc za názory.
sežerou je ale pokavad je nechováš tak myslím že je to celkem drahý krmivo
díky....já je sice nechovám, ale chová je kamarád, tak mám možnost přísunu :).
ahoj, mohou agamy brokolici?? a jak často? Někde píší že je nevhodná, jiní zase, že s ní krmí agamy... Tak opravdu nevím co je pravda.
Děkuji za odpověd V.
Ja bych zustal vseobecne radej u nejake listove "zeleniny". Jen muj osobni nazor. Rukola, polnicek, a venku uz rostou pomaly pampelisky.
Ahoj všem,
jen malý uklidnující dotaz, o chování pogon na jaře jsem toho moc nenašel...
cca týden zpět začala být doposud nenažraná a aktivní pogona 1,0 (půl roku stará) ještě aktivnější ale nežeroucí.
Poslední 3 dny lítá po terárku, hloubí v písku tunely, reaguje na pohyb před terárkem (a to tak že když jsem nechal otevříno a sehnul se pro něco na podlahu hupsla mi na hlavu).
Dřív baštila něco zeleného (rukola, polníček, různý zelený konce z mrkve a pod), krmíme cvrky a hlavně dubiema, za odměnu a na zpestření dostane občas zoobhase (tak jednoho denně v průměru). Poslední dny odmítá potravu, po cvrkovi ani nešlehne, švábi po ní lezou ale nezajímá jí to. Včera se začala schovávat a celý dny spí.
k vybavení:
terárko 120x60x50, sunlux 60W, výhřevná 40W obyč, na světlo 2x18W T5
potřebuju jen ujistit jestli je to v pohodě nebo to mám začít řešit. Viditelně nehubne, na váze ztratila minimálně (5g za týden)
délka 25cm, váha 90g
Díky za radu
Vlastík, zebra a štěně.
Ahoj, prosím o radu.. dáváte někdo agamám listy např. máty, bazalky,oregana,meduňky??? díky za radu
Občas (tak 1x za 14 dní v "sezóně") dám list bazalky, meduňku jsem nezkoušel (vadit by eměla), oregano bych nedával a máta by jim asi moc nechutnala. Nicméně nějak nevidím důvod jim to dávat pravidelně, resp. proč vůbec..
Zdravím, potřebovala bych poradit. Před měsícem jsme si pořídili dvě malé agamky. Jedna nám teď celá ztmavla. Zespod i zvrchu. Dnes je to už třetí den, a ani nechtěla moc žrát teď a hodně rychle dýchala. Nevím zda je to normální, protože ta druhá vypadá furt stejně. A nikde jsem žádnou takovou nemoc nenašla. Díky moc za odpověď.
Dobrý den, mohla bych se zeptat?..
Moje Agama vousatá: Když jí vezmu do ruky tak se je jí břicho začne cukat, a břicho se jí divně hýbe,a vůbec nechodí.
A u toho má lalok celý černý, prosím o pomoc a poradu (jinak vše potřebné asi má) Nashledanou
Rukola a polníček , to je klasika ... Může se vousatkám podávat i roketa ? Někde jsem četl , že někdo roketou krmí, tak si to chci potvrdit/ vyvrátit.
,,Roketa setá je totéž, co rukola, akorát řečeno česky. Rukola je název převzatý z italštiny a pod ním se skrývá v obchodních řetězcích právě roketa.,, -Toto píšou na webu Rady ptáka loskutáka
,, Citujme ing. K. Kovářovou, PhD. a ing. J.Brdíčkovou: Mezi méně známé druhy zeleniny, která se k nám dováží patří rukola (Rauke, Roquette, Rughetta, Arugula, Roketa, Rocket), což je souhrnné jméno pro skupinu zhruba 27 druhů rostlin s charakteristickým tvarem listů tvořících růžici jasně zelených vykrajovaných listu (dle hloubky, ostrosti a četnosti vykrojení se dají jednotlivé druhy od sebe poměrně snadno odlišit) a pronikavou štiplavou chutí, jež je velmi variabilní a závisí hlavně na druhu a životním prostředí rostliny.,, - to zase píšou na http://recepty.centrum.cz/varime/2007/4/23/clanky/ rukolu-nebo-roketu-dejte-si-oboji/
... a jinde se to považuje za dav rozdílné druhy rostlin ... to je hokej ... třeba tady http://www.zeny.cz/magazin/zdrava-vyziva/rukola--r oketa--mangold-a-polnicek-aneb-zeleny-talir.aspx
jsou to dva druhy, nicmene ani rukola tem nasim moc nejede - ochutnal jsem a nedivim se jim
Ahoj, můj agamák nejradši baští nastrouhanou mrkev s jablkem a čínský zelí ;) ... Jednou za čas nepohrdne ani cvrčkem banánovým nebo zophobasem.
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem.Máme 4 měsíční agamky.A jedna z nich je už celí den schovaná pod kamenem.Vyhrabala si tam malou prohlubeň a leží tam. Občas přivře nebo zavře oči úplně. Nevím co to může být a mám celkem strach. Na internetu jsem se dočetla že zazimování je až u agam od jednoho roku což mi tyhle kriteria nesplňujeme.Navíc je jaro.Prosím vás nevíte si s tímhle rady?
Dobrý den, měl bych dotaz, zda by agama žrala blahovičník kulatoplodý. Díky
Dobry den.
Mam mladu pol rocnu agamku uz asi 2 tyzdne a vobec mi nechce jest nic zelene uz som skusal vsetko jej dat ale nechce. Cvrckov zje aj ked kazdy den nechce ale to asi bude ze je zima a neni moc aktivna ale ani vodu nepila aj ked ju dam okupat tak sa nenapije aj ju rosim.Bojim sa ze bude dehidrovana co mam robit aby zacala jest aj zelene?
Dakujem
Koupani je zbytecne, ma smysl jen napr. v pripade zacpy. Takze nekoupat. Zelene - je to vemi individualni, nektere ho proste nechteji. Zkouset ruzne druhy, jsou to potvory mlsne. A nejakou dehydrataci bych se netrapil - pokud pulrocni agamu jednou - dvakrat tydne porosite tak to bude v pohode.
ja som uz skusil jej dat salat,mrkvu nastruhanu,kapustu,jablko no a dalsie z ruky sem tam to fakt malokedy zje ale v miske co ma sa ani na to nepozre.Aj okolo misky som jej to dal nech to vidi aj miska je plytka ale nechce
Zkus polnicek. Ten jim chutna. Ale jak psal lucifer,je to individualni,ne kazda agama bude zrat zelene. Pokud zere v pohode hmyz tak se tim nemusis tolik trapit.
konecne mam agamku, ma cca. 25 cm a podla predajcu by mala mat 2,5 mesiaca.
prvy den sa sryvala v tmavom rohu terarka a nic nezrala, teraz uz ale beha, zerie, a je aj dost zvedava.
Mam niekolko otazok:
momentalne ju krmim cvrckami, no chystam sa prejst na dubie. Kolko cvrckov/svabov denne jej davat? krmit raz denne, ci postupne v priebehu dna?
Ako casto ju mam rosit? Dnes som jej pomahal zvliekat chvost.
Zatim krmit kolik chce, 1x denne dosyta. Rosit jednou denne zatim, postupne s rustem to omezit - v dospelosti se praktick nemusi, pro klid v dusi jednou tydne - jednou za 14 dni, pokud zerou zelene.
cvrcky pustit do terarka a nechat nech ich lovi, alebo jej po jednom podavat?
Pokud je zvykla brat z ruky, osobne podavam radej z ruky. Jednak si na tu ruku zvykne, druhak nebehaj cvrcci po terarku/necvrkaj.
(gekonum to vzdy jen nahazim do terarek at si lovi, ale agamy radej krmim "rucne")
svaby tak isto?
a vdaka za odpovede.
ano, jinak svabi nekam zalezou, zahrabou se a stejne si je agama nenajde. Teda pokud jde o dubie.
este mám 2 otázky:
1. môžem dávať agame aj dážďovky? (Dážďovka_zemná)
2. Dubie dokážu prehrýzť kadečo rovnako ako cvrčky?
Byl jsem mimo "civilizaci" a internet - tak opozdene:
1.) osobne myslim ze muze, ale nevim jestli bude chtit.
2.) ne, dubie jsou v tomhle oproti cvrckum "bezpecne"
Žížaly jsou údajně často plné parazitů a krmit se jimi nedoporučuje...to samé se ale říká třeba i o šnecích a chovatelé s nima krměj kde co, tak nevim...
idealni je nechat zizaly den,treba přes noc v trose ciste vody,ony se procisti a jsou vhodne ke krmeni.
Moje agama má ráda jetel,pampelišku,okurku, jablko hluchavku a hlavně cvrčky. A chci se zeptat. můžou agamy i listy bazalky? předem děkuji za odpověď.
Myslim ze muze, pokud ji to chutna. :) Okurku a jablko bych spis nedaval, lepsi jsou nejake ty "listy".
Dobry den prosím mužete mi někdo poradit!!Čím mám Agamu krmit vím!! ale nevím kolik jí toho mám denně dát!!Má 10měsícu a měří 40cm!!krmím už jen 1 denně ale sní toho hodně minimálně 10 cvrčku nějakeho toho červa nebo listy. vubec nevím kolik je nejlepší dávat zdá se mi že má hodně velké břicho ale furt něco hledá jako by měl furt hlad a když mu nic nedám tak jí kamínky ktere občas spadnou ze zdi v terariu nevim co snim!!ale na záchod chodí zkoro denně!!
Tak nejjednodušeji bude když bude mít pořád plnou misku zelenýho a maso(cvrk,šváb apod) obden :)
Chci se zeptat na krmení agam zelenou stravou. Zelenou stravu dávám agamám v podobě listů pampelišek a květů sedmikrásek. Obojí mi na zahradě ale už dochází. Roste nám tu ale dost lesních jahod.
Jsou listy lesních jahod pro agamy vhodné? Máte nějaké zkušenosti?
skoč to obchodu a kup rukolu, polníček, čínsky zelí, můžeš to jíst ty i agamy , ale já osobně čínsky (pekingsky) zeli nedávám, mají po něm průjmik
Já vím že existuje tato možnost. Myslím si ale, že když natrháš zelený na zahradě, kde máš jistotu, že tam nejsou zádný pesticidy, herbicidy a já nevím co ještě za sajrajt v té kupované zelenině může být, je lepší.
Pročetl jsem tady v poradně dost příspěvků na téma zelená potrava a vím, že se nemohli diskutující shodnout co je pro agamy vhodné. Jeden tvrdil, že určitě hlávkový salát, druhý zas, že salát ne, ale určitě čínské zelí a třetí zase... a pořád dokola.
rukolou a polníčkem nic nezkazíš, a kdyby to bylo otráveny, tak to neprodavaj v obchodě , opláchni to pod kohoutkem a máš klid
rukolou a polníčkem nic nezkazíš, a kdyby to bylo otráveny, tak to neprodavaj v obchodě , opláchni to pod kohoutkem a máš klid
Ahojky, dnes mamka narazila na krtonošku, byla zraněná a stejně by zemřela a využití, které se naskytlo byl můj agamák, je to sice nezvyklé, ale zdálo se, že po dlouhém přemlouvání mu moc chutnala a zatím vypadá v pořádku :)
ahoj take te zdravim mam take agama vousatou jeji jidelnicek je velice pestry ma rada jablka tetkon na jare pampelisky listy i kvety ale pozor co nejdal od silnic pak cinske zeli v zadnem pripade ne ledak pak klasika cvrcky ve vitaminech i bez sarancata a vaskery hmiz co kde chytnes pokud budes chtit tak se ozvi na fb mile rad poradim muj fb Daniel klas
Moje agamky jedí i meloun banány kobilky hroznové víno pampelišky listy i květy atd...
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli moje agama může i klasické žížaly děkuji za odpověď
Nejspis by nijak neuskodila, ale nemyslim ze to bude vousatce chutnat.
já jich mám doma šest a dávám jim jednou za týden cvrčky a jednou za mesíc šváby a baluji je ve vápníku a jednou za půl roku i v reptimineral c nevím jestli jim to pomáhá ,ale poradil mi to jeden chovatel z rostliné stravy jim dávám a milujou rukolu, polníček, sedmikrásky, pampelišky, listy od jahod i jahody, ibišky, řeřichu, callisia nebo nějak tak se to jmenuje, borůvky, maliny, mrkev, rajčátka, okurku, jablko, hrušky a rybíz možná jsem na něco zapomněla to nevím ,ale vše co mám na zahrádce a opatrně na obezitu agamy dospělá agama by neměla přesáhnout 400g (jen pro informaci já už je mám dva a půl roku)