Profi inkubátor
Zdravím všechny
Uvažuji o koupi nějakého profi inkubátoru, chtěl jsem se zeptat jestli někdo z vás nějaký používá popřípadě s nějakým má zkušenosti(kladné nebo naopak záporné) a mohl by mi nějaký doporučit, jedná se mi opravdu o nějaký kvalitní profi řešený inkubátor.
(kdyby tady aktuální vlákno na toto téma náhodou už někde bylo, tak to prosím mázněte a omlouvám se, našel jsem jen vlákna týkající se inkubátorů domácí výroby)
Děkuji všem, Martin
Tady se neco resilo a jsou tam odkazy na celkem fajn inkubatory.. Jukni na to.
http://tera.poradna.net/q/view/194688-vase-zkuseno sti-s-lucky-reptile-herp-nursery-ii#r195909
Díky, už jsem to projel zajímalo by mě jestli si nakonec nějaký ten inkubátor taky pořídil, popřípadě jaký a jak pracuje.
Poprosím ještě pár názorů do kterého z těchto bych měl jít: Juragon RX, Lucky Reptile Herp Nursery, Jaeger FB 50 - G.
Kdyby se tady našel kolega VáclavM, který si koupil ten Juragon RX, tak at prosím napíše jestli už v něm něco inkuboval a jak funguje
....Inkubátor by měl sloužit pro inkubaci vajec stromáků(Boiga, Gonyosoma, Rhadinophis...)
Děkuji za všecchny informace
Ja jeste ne, nak to ted nevychazi, ale urcite mam v planu jeden z techv tom vlakne.. Jestli se nekdy zadari s modrakma, tak by se urco hodilo neco kvalitniho..
Snad se naka dobra duse ukaze a neco napise. Vlaken s ocickama a nezeroucima agamkama uz je tu dost.
Ja se právě taky rozhoduji mezi výše zmíněnými třemi, akorát by chtělo pár osobních zkušeností od někoho kdo má ten Juragon a Jaeger. O to Lucky Reptile už jsem si udělal obrázek z toho minulého vlákna a ted bych to chtěl porovnat s těma ostatníma.
Jo jo, chtělo by to nějaké osobní dojmy z toho, jestli to pracuje jak má + poznatky co je třeba doladit....
Nevíš jestli se dá nějak pořešit výpadek proudu?(něco jako záložní zdroj) pro případ kdybych byl třeba týden pryč a dobráci dělali nějakou odstávku a třeba půlden by nešel proud.
Tak výpadek se dá jednoduše pořešit UPSkou. Záleží kolik si ten který inkubátor cucne a podle toho vybrat, aby to vydrželo aspoň ten půlden.
omlouvám se ale do elektro vůbec nevidím, pouč mě co to je... dejme tomu kdyby 100W...?
pro ty druhy do jsi napsal nepotřebuješ nějakej super inkubátor, ale samozřejme tim nic nezkazíš.
tak pro případ nouze bych něco zbouchal sám, jde mi spíš o to že když nejsem doma a někdo se mi o chov stará, tak at to má co nejjednodušší a nejpřehlednější...
Jsou to tzv. záložní zdroje. Nejdostupnější jsou asi UPSky pro počítače, který by se určitě daly použít. Možná se dělaj i nějaký technický, to nevím.
http://www.alza.cz/zalozni-zdroje/klasicke-ups/188 48533.htm
Bohužel většinou čím dýl to musí vydržet, tím dražší, takže pokud bys chtěl aby to sneslo půl dne, byla by to asi hodně vysoká cena.
Inkubatory moc nezerou, takze kdyz utahne nakej zalozak 6 minut PC, tak by to beznej vypadek proudu melo dat.. Urcite by slo neco zbastlit z autobaterky, ale nejsem elektrikar.. Nekdo sem snad napise, z mistnich techniku..
koukal jsem že většina inkubátorů žere od 40 tak max do těch 120w...
VilemC: díky, za ty silnější je to docela pálka
Většinou je to tak, že záložák na 360W s kapacitou 600A udrží v chodu PC žeroucí cca 180W 10 minut. Pak je to jednoduchá násobilka, pokud bys měl inkubátor, kterej si vezme 60W, vydrží ti to 3x tolik, takže půl hodiny. Inkubátor určitě nejede nonstop naplno, takže o něco déle, tudíž řekněme 40 min a to podle mě stačí a takovejhle záložák se dá koupit tak za 3 tis.
Pokud bys chtěl, aby to ustálo třeba 6 hodin, je to už bedínka tak za 15 tis.
to už se skoro vyplatí mít spíš záložní naftovej generátor
To jo, akorát nevím jestli se umí nahodit sami, ale asi jo
to nevim, soused to měl na líhně pro fógly (páč nám tady nejde proud na půl dne tak 3-4x do roka a většinou v době, kdy člověk líhne nejcennější snůšky z celýho roku ) a myslim že vždycky to musel sám nahodit. Ale tak nám tady větší výpadky většinou hlásej den dva dopředu, kdy to vypnou a kdy pak zase zapnou. Takže to čék hlídá. Já to zatim řešila tak, že jsem holt smrděla půl dne na dvoře s nastartovaným autem a měla inkubátor strčený v zapalovači, nebo jsem odvezla celý inku k nějaké spřízněné duši ve vedlejší vesnici, kde proud šel. Vajce to zatím vždycky přežily, ale fakt blbé je to, že s tím je dost práce. Kdyby čék nebyl doma, tak blbý
právě u nás na vesnici je to stejný jako u tebe, ale s tím rozdílem, že ještě tak 2x do roka to třeba na 4 hodky vypnou bez ohlášení a když je to vletních nebo naopak zimních měsících je to fakt blbý, ta teplota tam jde nahoru nebo dolů velmi rychle
a ty máš zkušenosti jenom s tím lucky reptile nebo si už zkoušela i jiné inkubátory?
jo to u nás je taky tak, přecejen větší bouřky nebo vítr, kdy to někde sejme dráty holt dopředu nenahlásej. Ale to většinou zvládnou dát do kupy tak do 1,5-2 hodin, kdy to zas tolik škod napáchat nestihne. Což teda nutno přiznat, bouřky jsou v létě, takže to tak rychle dolů nejde a ten inkubátor má přecejen určitou tepelnou paměť.
Zatím jsem jiné profi (v případě toho herpnursráku to profi trochu v uvozovkách) nezkoušela, většinu vajec stejně líhnem nahoře na terárkách. Akorát ty vzácnější nebo citlivější snůšky v těch nursrákách. Jinak jsem předtím používala klasickej vodní nebo suchej homemade, s topítkem nebo žárovkou a RT2.
drží aspon ten lucky sráč požadovanou teplotu(za předpokladu, že si to za pomocí čidel a teploměru vyladím) a jak je na tom s vlhkostí, udrží to? Já právě na terárkách líhnout moc nemůžu mám v místnosti od 24-25C(v parném létě 30)
Jj, když to doladíš pomocí teploměrů, tak to teplotu drží celkem dost přesně. Co se týče vlhkosti, tak je to v podstatě uzavřenej okruh, ale jak tam jsou ty větráky, tak to přecejen trochu vysušuje, takže vlhkost je potřeba hlídat. Což teda dělám tak 1x za 14 dní 3 tejdny a případně doleju.
Díky. A ještě jenom pro informaci, za kolik si jej sehnala? jenom jestli se dají někde sehnat levnějc než za 4klacky co jsem se koukal
my je měli za 2500,-, ale to byla "přátelská" cena...
promin že se ptám, nemohla bys mi jeden sehnat za tu cenu? já takové kontakty bohužel nemám
tak me napada neslo by to resit jednodusseji napojit to jen na baterku?? Kdyz by se vzala velka co se dava do nakladaku/autobusu/traktoru tak to nejakou chvilku musi vydrzet a pak staci jen nabit ...
to nevim, moná šlo...ale když už to má tu autozástrčku, tak jsem to prostě píchla do auta.
Dnesni kompy zerou dost, teda ty stolni.. Na inku to bude stacit. Ale neni to levna zalezitost, to opravdu ne.
Jj. my máme na serveru 1000W a 1500A, stála tuším 13 a udrží to server běžet cca 20 minut, což ale na zálohu a vypnutí stačí. Na ten inkubátor je to až škoda a plejtvání si myslím. To snad u vzácnějších jedinců a i tam bych volil spíš přesun k někomu kdo to pohlídá když tu nebudu.
Jasne no, taky bych asi zvolil alternativu to k nekomu spolehlivemu dat.. Dat za zalozni zdroj 15k+ uz je opravdu mimo, pokud nedelas opravdu raritni jedince..
Juragon RX zere 20w, max odber 48w. ak kupis UPS z uvedeneho odkazu, trebars Sweex UPS 1000VA (600W) to mas 600/48 = 12,5 hod, pri maximalnom odbere... to je teoreticky, prakticky to bude asi menej ale zas nepojde 12hod v kuse na plny odber tak podla mna by tato UPS mohla vydrzat 12-18h
Akorát ten výpočet je kapánek jinak. 600W není kapacita, ale max příkon, který to utáhne, kapacita je těch 1000VA. Tahle mašinka utáhne cca 450W zařízení po dobu cca 20 - 30 minut, takže 50W inkubátor x 9, to jest cca 5 hodin. I tak je to dost.
to si myslím že by mohlo stačit těch 5 hodin...
díky za osvětlení výpočtu, už v tom mám trochu pořádek.
Jinak jasně když bych jel na 14 dní na dovolenou tak to hodím k nějakému známému(teraristovi) at se o to postará a zkoukne to ale když nejsem jen na víkend doma, tak mi to přijde zbytečné to tahat k nejbližšímu známému teraristovi to mám přeci jen nějakých 30km
Na víkend si myslím že by tu obsluhu mohl zvládnout i názorně zaučený neterarista
Jj. jinak já po pravdě uplně přesně nevím co určuje tu dobu, ono to je vždycky napsaný v technické specifikaci kolik to utáhne na max výkon a jak dlouho a pak už se to dá odvodit.
darker30: máš jej doma? že bys přispěl svoje pocity s ním
VilemC: jasný, kdybych si nějakej záložák vybral, tak bych někde na netu stáhl k tomu manuál at si to +/- autobus spočítám
Udivuje mne, jak to všichni divně počítáte, či co to máte za "šmejdový" inkubátory, že vůbec nedrží teplotu, resp. neizoluje...
Jednoduše, lednička má spotřebu kolem 0,5 - 0,9kW/den, ikdyby 1kW/24hod, Δt je u lednice +- 20°C, u inkubátoru 5-10°C, tj. minimálně polovina. Hrubým odhadem velkej inkubátor izolovanej aspoň jako ledince (ink. z lednice je stejně asi nejprektičtější) bude mít spotřebu cca pod 500W/24hod. A to je ještě účinnost chladničky cca 90%, kdežto inkubátor bude mít skoro 100%. Když to vezmu optimisticky, tak by inkubátor takový nějaký normální velikosti (jako malá lednička), nemusel žrát víc jak 200W/den.
To máš sice pravdu, nicméně pouze teoreticky. Spotřebu tady nikdo z nás nepočítal (tedy alespon já ne), beru údaj z technické specifikace inkubátoru a i ty profi o kterých tu byla řeč uváděj spotřebu cca 40 - 60 W/h, tudíž těch 0,9 kW/den. Po pravdě mě to vůbec nepřekvapuje, protože si myslím, že jak izolace, tak technologie chlazení je u lednic na výrazně lepší úrovni.
hledat to nebudu, profi inkubátor jsem nikdy neměl a nikdy mít nebudu, neb to považuju za vyhozený peníze, kvalitnější si udělám sám...
Ale ke spotřebě i ta lednice má motor cca 250W, ale to neznamená, že by spotřebovala za den 24*250=6kw/den , u spotřebičů se standardně udává příkon, ne spotřeba...
Nevím jak vy, ale já prakticky inkubátor nepotkám zapnutej a to ho mám z takovéhle skříně :
EDIT: A přeci jen jsem hledal, inkubátor s kapacitou 10000ks slepičích vajec (teplota 38°C) je asi 1,5kW/den tepla. Zaprvé tuhle teplotu nikdo z nás v ink. neudržuje, zadruhé takhle velký inkubátory asi nikdo nepoužívá. Pro představu tvůj uváděný výpočet 48x24=1,15kW/den.
Jasně, tak já nechci slovíčkařit. Jak říkám, je mi jasný že to neběží furt na plno a reálná spotřeba asi bude nižší. Proto jsem uvedl, že pracuju s údajema z technický specifikace a ta uvádí "průměrná spotřeba energie", z čehož jsem usoudil že jmenovitý výkon bude někde výš a tohle je prostě nějaký průměr a neřešil jsem to.
Ostatně debata nebyla o spotřebě, ale o tom, jak si spočítat jak silnej potřebuju záložní zdroj, abych mohl fungovat bez elektřiny a pro tento účel mi to jako ukázkový údaj stačilo
Bergi...nemam nic ani inkubator ani UPS, .. len somtrochu pohladal pocital....
uroborus... nieco na tom bude co pises, 200w za 24hod je asi malo ale myslim ze ta UPS co som pisal by tych 12 hodin zvladla....
este tu je riesenie: nabijacka na akumulator zapojena rovno na akumulator, a nan zaroven zapojit menic 12v/230v a do toho pichnut inkubator. V podstate taka vyrobena online UPS
Základní otázkou je, jestli se to vyplatí bastlit to doma namísto koupení hotové UPS o čemž pochybuju. Jinak co se výdrže týče, takt 12 hodin ani náhodou, při spotřebě těch 48 je to 4,5 hodiny, už jsem to tam psal Pokud by ten inkubátor bral opravdu 48W, je vydrží to cca 3,5 hodiny. Protože to asi nebude brát těch 48W pořád, tak řekněme že to vydrží 5h, 12 ale opravdu ne .
využiju vlákno, vím že tyto "profi" inkubátory umějí i chladit, díky použití Peltierova článku, chtěl jsem se zeptat má někdo v homemade inkubátoru nějak vyřešené i chlazení??? Budu potřebovat inkubovat při nižších teplotách v diapauze a tak musím vymyselt nějaký systém ochlazování díky moc
mám, peltier je strašně málo účinný... furt říkám, že nejlepší je inkubátor z ledničky , jen si to chce spíchnout elektroniku na míru, ikdyž by si člověk vystačil i s dvěma (chlazení/topení) RT-2
njn jenže spíchnout si elektroniku na míru je pro mě docela problém inkubátor z ledničky mám, ale lednička je vykuchaná na stropě je topná folie termostat ATC-300 akorát potřebuju druhou verzi, která umí chladit a nevím jak a co sestavit
to musíš začít s funkční lednicí , když tomu nerozumíš tak jediná možnost asi je jedním termostatem nastavit topení (topný kabel) a druhým chlazení(stačí sepnout lednici)... ovšem musí to být správně vyštelované, aby se chlazení nezaplo při každé fázi topení, nehledě na to, že by to chtělo ještě další termostaty co hlídají min/max teploty, ale to už je pro mnohé asi moc složité :D, nebo pro tebě ještě lepší varianta, mít k teplýmu inkubátoru ještě studenej, tedy přes termostat zapojenou lednici, protože ne jen tak něco ty poklesy potřebuje
já to mam sice zprovozněný, ale nikdy (krom testování) nepoužitý, neb tam, kde mam inkub. mam permanentní "zimu", takže mi jen dohřívá
ano chtěl bych to jako samostatný "studený" inkubátor, kam budu přesouvat snůšky jen na tu určitou dobu inkubace. Mělo by to udržovat teplotu kolem 18-20°C. Chápu že to musí být fukční lednice když chci aby to chladilo jen nevím, nejspíš teda bude potřeba nějakej termostat pro chlazení, kterej spíná chlazení oproti topení jako klasický termostaty co? Nebo nejlépe kombinovaný, kterej ovládá topení i chlazení kdyby třeba v zimě klesly teploty i pod těch 18°C. díky moc za rady
Když bys to chtěl držet kolem těch 18-20 stupmů, tak na je ideální domácí chladák na víno, dá se to nastavit od 6 do 22stupnů+ dá se i nastavit konkrétní vlhkost jakou chceš. Jeden známý to používá na zimování. Myslím, že by to pro tebe bylo ideální, nemusíš nic řešit, když je v okolí mín tak si to i přitopí...
No na vinotéky už jsem koukal dříve a co jsem zjistil tak ty obyčejné levnější do 3000kč mají rozsah vetšinou 8-18°C a úpřímně za tu cenu už bych si radši připratil, nebo lépe sehnal použitej ten Herp nursery. Ale vrtá mi hlavou sehnat nějakej starej mrazáček, termostat na chlazení/topení a zbástlit do na koleni doma. Pokud je to reálná úvaha??? díky
Já jsem původně do tohoto vlákna vůbec nechtěl zasahovat, ale nadá mi to....
Je samozřejmě každého věc, pro jakou líheň se rozhodne. Je jasné, že Ti movitější si raději koupí hotový výrobek, obzvlášť pokud se necítí natolik zruční, aby si něco sami zbastlili. Na druhou stranu, plně funkční inkubátor je záležitost, která se dá pořídit relativně za pár korun. A to s funkčností téměř totožnou, jako u těch "profesionálních výrobků". Postačí jakákoliv izolovaná bednička (polystyren, polyuretan), topný kabel a jednoduchý termostat. Celý komplex se dá pořídit do 1000 Kč, většinou i méně. Ušetřené peníze lze pak použít na daleko užitečnější věci, než jsou předražené "profesionální" inkubátory... Pokud máte jiný názor, berte tento příspěvek jako bezpředmětný a pořiďte si co uznáte za vhodné - je to jen můj názor.
právě, že většinou mají ten rozsah 8-18 ale tedka jsem nedávno na nějaké koukal a narazil jsem na jeden co měl do 24 stupnů a pohyboval se taky kolem 3000,-
reálné to je, ale nejde mi do hlavy jak tam vychytat přechode mezi topením chlazením....
njn bohužel to bude asi složité vyštelovat asi chladící termost. by se na nastavil třeba na 19°C takže by hlídal 18-19°C a topení by se dalo od třeba 17°C do 18°C, ale takhle by se asi furt střídalo chlazení-topení-chlazení-topení takže inkubátor by běžel skoro nonstop co??? díky
To by chtělo aby tady napsal někdo kdo do elektra trochu vidí,já myslím, že by hlavně nedělalo dobrotu to, že bys měl jden termostat co by ti hlídal topení a jeden chlazení. Představ si, že budeš mít nastaveno těch 19, termostat má nějakou citlivost dejme tomu 0,5 stupně aby se sepnul, teplota ti tam skočí na 19,5...sepne se ti chlazení, vychladí to na 18,5 v rámci citlivosti toho termostatu...okamžitě se ti zapne topení...to ti to zase vyžene na 19,5....nevím podle mě by to bylo jedině možné, že by to hlídal jeden termostat, který bude hlídat jak topení a jak chlazení jak je to v případě těch vinoték...(je to jen můj laický pohled)
a myslíš, že ta vinotéka by ti ten problém nevyřešila? já až budou trochu chechtáky tak si ji pořídím a budu ji mít na zimování a období pařáků v létě at uchladím E.mandarinus.
Jde o kvalitu termostatů, +-0,5°C je už skoro nepoužitelný, setrvačnost topení/chlazení atd... s dvěma samostatnýma term. hrozí to, že se to sekne na nějaký hezký pozici a bude to chladit a topit zároveň.
PS: Na vinotéky bacha, některý, hlavně ty levnější, jsou teplotně nestabilní, dělají kravál a vibrují.
jo jo to souhlasím, chce si to spočítat co a jak se vyplatí, já měl půjčenou od kamaráda vinotéky, tuším že to byla vinotéka od firmy Haier, nová jej stála kolem 12000,-(podotýkám že ta cena je tak vysoká že tato lednice byla na 80lahví) a ta byla naprosto bez vibraci a bez jakéhokoliv hluku a teplotu jsem v ni proměřoval 12 teploměry+vlhkoměry a byl tam teplotní rozdíl v celé vinotéce max 1stupen a vlhkost kolísala max 3-4%...(na zimování a letní chlazení mandarin mě to naprosto splnilo účel)
Nevíš jestli by to šlo vychytat po domácku přes jeden termostat a aby tato situace nenastala?
proto jsem psal, že ten topící termostat bude spínat až když klesne teplota na 17°C (např.) a bude topit jenom do teď 18 (takže díky citlivosti třeba 18,5 což by ještě nemuselo spínat chalezení, protože to chladí až po překročení 19°C kdyby se vzali dva stejný termostaty se stejnejma odchylkama a chybama.... ale chápu, že to asi není nejlepší řešení chtělo by to jeden "inteligentní" termostat přímo určenej na tuto fukci aby si ohlídal topení i chlazení, jestli něco takového vůbec existuje?
kuknite nejake termostaty tu www.detmar.sk
gho: jakou bys tam chtěl držet teplotu?
Zkoušel jste někdo ten záložní zdroj UPS v kombinaci s inkubátorem? Funguje to?
Díky.
Tak jsem si půjčil zdroj APC Cyberfort 350VA a po odpojení ze zásuvky a chodu pres baterii
začal doutnat RT 2, takže letěl do koše. Kvalitnější termostat pripojit nebudu riskovat, páč už jinej nemám. Když pripojím prímo topnej kabel na baterii, tak hreje normálně, aspon něco.
Jsem tu na vesnici pristěhovaný tri týdny a už tu 4x nešla elektrika, v inkubátoru mám snůšku od uromastyxů.
Asi budu muset koupit benzínový generátor.