Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotaz na chovatele "jedáků"

Dobrý den pánové a dámy, jelikož bych rád v budoucnu začal s chovem těchto krásných zvířat, až nasbírám dostatečné zkušenosti s chovem těch nejedovatých, rád bych se Vás pozeptal na jednu věc.
Jak máte zajištěno, že bude postaráno o zvíře v případě, že dojde k intoxitakci? U některých druhů je to v lepším případě na pár dní v nemocnici a pokud pominu krmení je třeba alespoň měnit zvířeti vodu... Například v mém případě nepřichází v úvahu, že by se toho ujal někdo z rodiny (ostatně ani bych to ze strachu o bezpečí dotyčného nedovolil).
Ne že bych si plánoval pořídit razítko hned ze začátku, ale člověk nikdy neví, tak mě zajímalo jak to máte pořešeno Vy, napadla mě nějaká domluva s nejbližším kolegou, nebo něco podobného....?

Případně druhý dotaz, je někdo ve Zlínském kraji, kdo by mohl poradit do začátku a ke komu by se dalo jít podívat (přirozeně s lahvinkou jako prezentem) na nějakou velice krátkou "exkurzi"?

Moc děkuji za případné odpovědi. Vašek

No to mě napadlo taky jako asi nejschůdnější varianta, no až to bude aktuální, budu muset někoho sehnat... I když mě napadlo, že voda by šla pořešit, při troše šikovnosti, úpravou terária i bezkontaktně (například formou nějakého šuplíku apod. Žrádlo zas takový problém není...
No spíše mě jen zajímalo jak to máte zajištěné Vy, sice moc odpovědí nepřišlo, ale nevadí. Pokud by to četl někdo z Moravy, moje prosba je pořád platná. Děkuji

Tak samozřejmě nejsem upoután na lůžko, takže není problém se dojet pokochat do Brna, do Ostravy atd. po domluvě, pokud by byl někdo moc ochotný. Zejména mě zajímá druh cerastes cerastes, moc rád bych se na ni podíval v reálu a pokud by to situace dovolila i ukázku jak se s ní manipuluje, to bych byl "v sedmém nebi" atd. (samozřejmě pokud by se to zrovna chovateli hodilo a neobtěžovalo by ho to.)

@Reptimania - moc děkuji za reakci, já jsem ze Spytihněvi, takže to mám 2 dediny a i když nemáš (nemáte) zrovna hady které jsou mé vysněné, zajímá mě v podstatě vše kolem jedáků... Pokud bys měl někdy čas a moc by Tě to neobtěžovalo, velice rád bych se přišel inspirovat.

Pro vysvětlenou: I když vím, že podobní lidé zde nejsou zrovna oblíbeni, s chovem hadů nemám zkušenosti, chodím obdivovat ke známím užovky, krajty atd. Pokud umožní, tahám z tera ven, ale sám zatím nemám nic. Jednak nebyl čas kvůli stavbě baráku, ale již je to hotové a tak bych si rád začal plnit klukovské sny. Pro začátek bych rád krajtu, poté, pokud se mi to zalíbí (nepochybuji o tom) nějaké stromáky, případně, "útočnější" druh užovek a potom MOŽNÁ, pokud se budu cítit nějakého toho jedáka.
Sním o cerastes cerastes, ale z přečtení názorů do začátku zde jsem docela v rozpacích... Pokud bych sehnal Vipera Berus, myslím, že by to bylo úžasné pro naučení, ale co jsem se dočetl je s odchovy problém a odchyt nechce žrát... No nicméně je to hudba budoucnosti a snad zde do té doby naleznu někoho, kdo by mi naznačil správnou cestu.
P.S. To jen na vysvětlenou

Pokud bych sehnal Vipera Berus, myslím, že by to bylo úžasné pro naučení, ale co jsem se dočetl je s odchovy problém a odchyt nechce žrát

Tu by som videl skor iny problem. A to je legislativa.
Uzasne na ucenie by to tiez az tak nebolo. Potrebuju zimovanie, co na zaciatok zrovna uplne idealne nieje.
Odchovy velmi caste niesu (zvlast u nas) a odchyty su nezakonne. Aj ked si dovezies mlada napr z nemecka, potrebujes na neho papiere, ze je to odchov nie odchyt a musis ho mat nahlasene a zaregistrovane u nas na uradoch. Inak si koledujes o slusne problemy.

Předně se omlouvám za tu hrubku v předchozím textu, nevím jak jsem ji mohl přehlédnout...:-[

Jinak ano, o těchto problémech vím a přiznám se, že mi větší vrásky dělá to zimování a potřeba udržovat vlhkost, zkrátka náročnost chovu, než problémy s úřady. Moc návštěv nepřijímáme a nepotřebuji se s tím nikde chlubit, takže samozřejmě stát se může, ale už jsem asi takový, z tohoto moc strach nemám, spíš mi jde o zdraví a pohodu zvířete...
Jde mi o to, že je to krásný had, hlavně žije u nás ve volné přírodě a i to mě na tom svým způsobem jaksi láká. V neposlední řadě jsem si svým lajckým rozumem dal dohromady, že je to způsob jak se s menším rizikem (co do intoxikace) naučit chovat a zacházet s hady rodu Vipera, notabene když se mi i tento druh líbí.

Špatný způsob myšlení...
Je třeba si uvědomit, že všichni naši plazi jsou chránění a ta ochrana má svůj důvod. Jasně, nás teraristy prudí papírama, ale ničení biotopů kvůli výstavbě atd. ovlivní populaci daleko více než terarista a to se schvaluje. Jenže proč dělat případné problémy nejen sobě, ale všem teraristům? Náhodou se na to přijde, že máte doma odchyt zmije a průser máte Vy, ale také to rozmáznou média a popostrčí to mudlovskou veřejnost zase kousek proti nám, teraristům. Navíc, ručku na srdce: stojí to za to? Opravdu je nutné odchytávat naše zmije, které nejsou úplně lehké na chov a zavání to průserem jak vrata, když první zkušenosti s jedákem můžou být třeba s ammodytkou, která stojí 150 Kč? Berusky se v zahraničí odchovávají (aspoň v minulosti sem odchovy viděl), tak časem si můžete berusku pořídit, ale se vším všudy, tzn. s papíry, díky kterým vyřídíte vyjímku, a registraci na KVS (což musí člověk udělat u jakéhokoliv jedáka, pokud se neplatu)...

Ano máte plnou pravdu, tato myšlenka my poněkud unikla. No nic, budu se tedy držet původního plánu, ostatně jak to zde již mnohokrát zaznělo, pokud se dodržují pravidla bezpečnosti a člověk si nic zbytečně nesnaží dokázat, je to poměrně bezpečné (samozřejmě pořídí-li si nezkušený chovatel samostatně žeroucí mládě). Ostatně pokud by nedejbože ze začátku došlo k nějaké nemoci, případně jakékoli jiné situaci, kde je třeba zvíře odchytit jak se říká "do teplejch", snad nebude problém požádat někoho zkušenějšího o pomoc. Ochotných lidí je tu dost jak jsem se přesvědčil...

Ostatně jak píšu, je to můj sen, ale nebudu nikterak spěchat, je třeba nejdříve nasbírat zkušenosti s jinými druhy.

Ještě bych se rád pozeptal na jednu věc a to se týká manipulace buď s Vipera Ammodytes nebo Cerastes Cerastes, předpokládám, že jsou vhodné dva háčky, jelikož údajně dost špatně drží na háčku (cerasteska prej vůbec). Uvažoval jsem i o kleštích, ale nevím jak je to pro hada bezpečné co do zranění, případně kontraproduktivní, co se týká vydráždění hada pomocí těchto kleští. Myslím si, a možná se pletu, že z hada jde "vychovat" jak kliďas, tak nervák (samozřejmě prvořadá je vrozená povaha). Jen si myslím, že pokud bych bral hada jen výhradně do kleští, bude více nervózní a bude více útočit. Děkuji za případné vyvedení z omylu, jakožto i osvětlení a sdělení zkušeností s manipulací...

@Reptimania - Děkuji za rady, jistě se některý z těchto druhů u mě doma také ohřeje, hodně atraktivní jsou pro mě stromáci a na naučení by se snad hodily (i když se zmijemi mi zas tolik nepomůžou co se manipulace týče). Nicméně nikam nespěchám a krajta (ano královská) je jedna z mých srdcovek a nevylučuji, že ji budu chovat i současně s jedákem.. Je to mírný had, pohodář (výjimky samozřejmě jsou) a dá se v pohodě vyndávat z tera a zvyknout na ruku, což bych rád. Nepřehánět to, zbytečně ji nestresovat ale občas prostě "potěžkat"...

@Vladěk - Moc děkuji za odkaz, hodně poučné, nevím, možná si to představuji jak hurvínek válku, ale jsem přesvědčený že po nabytí zkušeností mi manipulace s hákem (háky) problémy dělat nebude, ani údržba tera, rád bych si jej vyrobil sám a je dost možností jak se pojistit, od uzaviratelného úkrytu počínaje, jak bylo v odkazu zmíněno, tak mám vymyšleno odstínění zhruba v polovině tera pomocí plexi, takže se bude dát had dostat na jednu stranu a na druhé pohodlně pracovat, možností je nepřeberně, toto mi vrásky nedělá...
Z čeho mám obavu je samotná manipulace a fixace za hlavou, pokud bude nezbytná, když čtu a vidím na videu co dokáží zmijky udělat s čelistí a kam jsou schopni dostat své hodně flexibilní zuby, docela mi běhá mráz po zádech.
Pokud to bude číst nějaký "zmiják", je to jen o technice, jak se říká ve fotbale, "penalta nejde chytit, jen špatně kopnout", je to tak samo i tady, že pokud hada chytí profesionál a ví jak, není možnost ho trefit? (myslím za hlavou) Případně je to loterie (malá šance, ale prostě tam je)?
Chápu, že musím být otravný s těmi dotazy, ale toto jsem nikde nenašel a fórum se snažím prolézat celkem zevrubně. Vzhledem ke své práci a hypotéce na krku by se mi nechtěl trávit čas na JIPu :-D Samozřejmě i s tím musí člověk počítat...

Pokud to bude číst nějaký "zmiják", je to jen o technice, jak se říká ve fotbale, "penalta nejde chytit, jen špatně kopnout", je to tak samo i tady, že pokud hada chytí profesionál a ví jak, není možnost ho trefit? (myslím za hlavou) Případně je to loterie (malá šance, ale prostě tam je)?

Na tohle je jen 1 odpoved - mimochodem plati u vsech jedaku (mam otestovano na sobe): Neni otazka jestli se to stane, otazka je kdy se to stane...

Neni otazka jestli se to stane, otazka je kdy se to stane...

Omlouvám se, že reaguju tak pozdě ale toto jsem četl až ted. Tohle si nemyslím, že je úplně pravda(znám plno kolegů, co to dělaj 20-30let a jsou neposkvrněni) dle mého to je taky hodně o tom, jak si vychytáš terárka a pomůcky nic víc, nic mín(omlouvám se předem kdyby to někoho nadzvedlo, tot můj názor na věc) :-)

Buď stane nebo nestane. Pokud bych do toho měl jít s tím, že se to stane, tak by se mi do díla moc nechtělo. Jde spíš o to se vnitřně vyrovnat s tím, že se to může stát. Jsem na začátku cesty, takže raději vyklízím pole...

Už se těším, až vyjde dokument The Venom Interviews. Na to by se měl každý podívat...

Nevim proc by nekdo nemel chovat jedaky, jen proto ze ho proste jednou (nebo vickrat) seknou. To prestanete delat veskere cinnosti pac v duchu hesla - kdo s cim zachazi, tim taky schazi - je jasne, ze to neprezijete? Zivot je skratka nevylecitelna nemoc, nevyhnutelne koncici smrti...
Mam kolegu co choval jedose pres 10let bez jedine "nehody", pak to dostal tusim 6x (vetsinou v terenu) v prubehu cca 2-3 let po sobe a pak zase X let nic. Naposled asi tyden po tom co se mi smal, jak sem to zvoral... A je to zkusenej profik.
Mym predeslym prispevkem sem chtel rict, ze spolehat se na to, ze je statisticky mala sance aby me to raflo je hovadina. Proste kdyz to chovas, musis s tim obcas manipulovat. Tim sance stoupa. Kdyz s tema potvurkama delam taky mi neni vsecko jedno (pamatuju si co se stalo), ale strach to neni - spis respekt. Davam si vod ty doby sakra majzla a presto vim, ze jednou to zas neuhlidam. Jde o to, aby s tim proste clovek pocital, byl na to pripravenej a vedel co ma delat - jeho okoli taky.
Je to jako s letanim - nahoru se chce, ale dolu se musi. Za knipl taky nesedne kazdej a ten kdo sedne holt pocita s tim, ze to mozna nevyjde. To neni o delani si mindraku, nebo sebevrazednych sklonech. Je to o tom byt pripravenej na vsecko. Nic vic, nic min.

Nevim proc by nekdo nemel chovat jedaky, jen proto ze ho proste jednou (nebo vickrat) seknou.

za 1. je rozdíl co tě sekne
za 2. s tebou souhlasím, taky v tom nevidím důvod proč by měl někdo seknout s jedákama, když ho rafnou

pak to dostal tusim 6x (vetsinou v terenu) v prubehu cca 2-3 let

záleží v jaké oblasti byl a jestli tam byl celé 3 roky v té oblasti a přicházel s nimi běžně do styku, tak proč ne. V opačném případě, když to byly ojedinělé výpravy a výlety a schytal to 6x, tak to značí jeho vysokou profesionalitu(at se na mě nikdo nezlobí, ale tak to vidím já)

ze je statisticky mala sance aby me to raflo je hovadina. Proste kdyz to chovas, musis s tim obcas manipulovat.

statistiku jsem nemyslel, bylo to myšleno, tak že ta manipulace jde omezit na hodně velké minimum a s pomůckama a vychytávkama na ještě větší(dejme tomu na připuštění na páření+oddělení po páření a stěhování z jedné ubikace do druhé, nic víc, nic mín kromě nemocí a chmur samozřejmně)

spis respekt.

100% souhlas

Davam si vod ty doby sakra majzla a presto vim, ze jednou to zas neuhlidam.

toto je naprostá hloupost, strkat ruce do tera a říkat si, tak trefí mě dneska nebo až příší týden??? prostě za mě ne

Jde o to, aby s tim proste clovek pocital, byl na to pripravenej a vedel co ma delat - jeho okoli taky.

100% souhlas

Je to jako s letanim

... o létání se bavit nebudem jsme na tera poradně :-D:-D nelze srovnávat hrušky s jabkama:-)

pak to dostal tusim 6x (vetsinou v terenu) v prubehu cca 2-3 let

záleží v jaké oblasti byl a jestli tam byl celé 3 roky v té oblasti a přicházel s nimi běžně do styku, tak proč ne. V opačném případě, když to byly ojedinělé výpravy a výlety a schytal to 6x, tak to značí jeho vysokou profesionalitu(at se na mě nikdo nezlobí, ale tak to vidím já)

V tomhle ses mimo - nechce se mi psat celou genezu - hady mel doma a taky s nima prichazel do styku v praci (teren). Nemam pocit, ze bych vetou - je to profik - zminoval jeho neprofesionalitu. Chtel sem poukazat, ze i kdyz te to zivi, mas to zaroven jako konicek, tak se holt smula prihodi i takovymu hadari.

Davam si vod ty doby sakra majzla a presto vim, ze jednou to zas neuhlidam.

toto je naprostá hloupost, strkat ruce do tera a říkat si, tak trefí mě dneska nebo až příší týden??? prostě za mě ne

Proc by to mela byt hloupost? Uvedomovat si riziko za hloupost nepovazuju - spis naopak.

Co se letani tyce - na TP jsou bezna i jina prirovnani - motorky, coklove, a pod. Nevidim na tom nic OT.

No chalpi, přiznám se, že názor jsem si utříbil, musím se přiklonit k tomu, že kdybych počítal s tím, že se to nevyhnutelně stane tak se na to vykašlu. Prostě musí s tím člověk počítat ale musí doufat (alespoň za mě...)

Kdybych měl brát doslova fylozofii boa.constrictor tak vzhledem k mým ostatním koníčkům (motorka - i když chopper, různé jiné sporty co jsem kdy provozoval atd.), tak pokud bych se eventuelně rozhodl pro tento krásný koníček, tak statisticky jsem už dávno pod kvítím...

dávno pod kvítím...

me jako nezaujatemu pozorovateli prislo,ze to bylo mysleno tak,ze at jsi sebeopatrnejsi a sebezkusenejsi nikdy nedocilis toho,ze muzes na 100% rict,ze Te zadny had nenabere. Vzdycky je tady ta sance jen jde minimalizovat na minimum. To same plati o masine.At budes sebeopatrnejsi a sebezkusenejsi tak se muze stat,ze Te treba sestreli nezodpovedny ridic. Ta sance tu vzdycky je i kdyz minimalizovana na minimum ..

Samozrejmě to nikterak nezpochybňji a jako motorkář (zodpovědný - snad), jsem si toho vědom. To jsem byl dřív, než jsem založil vlákno, které jsem založil a bylo jiného kalibru, nicméně jsem docela rád, že se to tak "zvrhlo". Je mě trochu "vyděsil" názor: "Stane se to, jen je otázka kdy", nevím, pokud by to byla pravda, je masochizmus do toho jít, ať se na mě nikdo nezlobí...

Když jsem to zde pročítal, člověk by skoro měl strach se na něco zeptat (samozřejmě chápu skepsi a opruz z dotazů některých lidí co jsem zde četl), já se nepokládám za žádného průkopnického tazatele, ale zjistil jsem, že pokud se člověk dotáže slušně, s respektem (tem je nepochybně na místě) a napřed si fórum projde, dá se diskutovat.

Závěrem bych to shrnul, že nic nejde udělat na 100%(at už bezpečnostní opatření proti uštknutí, tak třeba nemůžeš na 100% vyloučit, že to s tebou zítra u odpoledního kafe a cíga nesekne nebo na odpoledním výletě na kole tě nesrazí auto) všecho má svoje rizika a cílem každé chovatele je(aspon v to teda doufám) svoji pečlivostí, pozorností, věděním a uvědoměním zminimalizovat tato rizika, když si tohle můžeš sám pro sebe říct "udělal jsem vše správně a nic nepodcenil" a i přesto dostanu ono "razítko" tak je to holt to procento rizika, které nese chov "jedáků" nic víc nic mín.

Někde jsem četl názor,že chovatelem jedovatých hadů se staneš tak,že si ho prostě koupíš :-) Úplně se s tím neztotožňuji,ale má to něco do sebe. Podle mě je základ číst,číst a zase číst..literaturu,projíždět denně internet a určitě se hodí i návštěva u některého z chovatelů,co jedáky chová.Tak člověk načerpá zkušenosti a přestane se ptát na hovadiny.Nezastávám moc názor :"Kup si nejdřív XXX,pak po dvou letech YYY a za mnoho let si můžeš pořídit první ammodytku.." Proč si pořizovat zvířata,která mě nepřitahují,možná se mi ani nelíbí a jen kvůli temperamentu chovat doma něco,k čemu nemám vztah,se mi moc nepáčí ;-) Zvířata tak dříve či později začnu zanedbávat a stejně budu pošilhávat po jedácích.Hlavní je,aby koupě jedovatého hada nebyl jen týden starý nápad nebo rozmar..k tomu musí člověk asi dozrát časem a být přesvědčen,že ho chce.Je to jako tetování - lepší je mít představu několik let a pak si ji splnit než si narychlo vybírat kotvu na rameno z katalogu :-D.Sám chovám hlavně sklípkany a názory,že se MUSÍ začínat G.rosea nebo B.albopilosa jsou stejně tak časté jako tady s gutátama a regiuskama..Pokud je člověk přesvědčen,že ho chce(a hlavně má načteno),tak ať do něj jde..Taky jsem si pořídil tu svou hrstku jedáků tímto způsobem a nepřijde mi,že bych byl o něco ochuzen..

Ale je rozdiel kupit si irminku, Poecku, alebo Pterinochilusa ked ani uhryznutie dospelym kusom nieje tak nebezpecne, ako kusnutie niektorych prckov hadov.
Co sa tyka ziskania skusenosti.Kupit nejaku lenivu zdochlinu, ktora na sebe necha stiepat drevo, alebo nejakeho krpca, ktory aj ked ta trafi tak ti to je v podstate jedno (vies, ze s toho nic nebudes mat) Z gutkou, alebo reginou ich clovek na potrebnu manipulaciu a chov jedakov urcite neziska. Ale myslim, ze napr carinata, Gonyosoma, Corallusy a podobne hady su krasne a vecsine jedakov ovela blizsie. Naucis sa s nimi manipulovat (uchop za hlavou, praca z hakom, vyhybanie sa utokom a podobne). Ak to vsetko zvladnes bez problemov, mas vybrate zviera, nastudovane co potrebuje, atd. Potom si ho kludne kup.

Uz to tu bolo xy krat. Nemozes porovnavat pavuka a hada. Je to asi tak, ako ked budes porovnavat korcule a lietadlo.....

A

chovatelem jedovatých hadů se staneš tak,že si ho prostě koupíš

To je pravda. otazne je, ako dlho tym chovatelom budes. Tyzden? Dva? Alebo mozno aj mesiac?

Určitě máš pravdu,ale kupovat si carinátu "jen tak na zkoušku" abych ji za dva roky poslal na ifaunu mi přijde prostě trošku čuňárna :-).Určitě je dobrá návštěva u zkušenějšího kolegy,jak jsem psal výše..u něj si to může pod dohledem všechno vyzkoušet a poptat se.Pokud navíc umí číst,tak už víc nepotřebuje :-).Já jsem si koupil první jedáky po 3,5 letech chovu kobercovky,žádny jiný hady jsem nikdy nechoval..Můj názor je,že pokud je člověk netahá po bytě jako koťata a manipulaci omezí pouze na nejnutnější a nezbytné úkony,budou spokojeni jak hadi,tak chovatel.Pokud je chovatel dřevo,tak mu holt nepomůže ani to :puff:.Rozhodně se nepovažuji za zkušeného a už vůbec nechci rozdávat rozumy a poučovat,od toho jsou tu jiný kapacity,jen se mi nelíbí to schéma.Rozhodně taky záleží na druhu,který by si chtěl pořídit jako první..Nebavíme se tu o mambách..pokud chce Cerastesku a ví,jaký to s sebou přináší rizika a problémy,tak ok..kup si ji.

Souhlasím s Meldou, každej ať chová to na co se cítí. Jen tak pro zajímavost, já jsem kdysi přecházel na jedovatý z regiusek a hroznýšů a taky žiju. Teď stavím terária pro polylepisky a oxyurany a vážně mě nenapadlo se tady někoho ptát jestli mám nebo ne...:-)

Předně děkuji všem zůčastněným za názory, jsem vděčen za každou zkušenost.

Dále, nezakládal jsem vlákno s úmyslem dotázat se, případně nechat si "požehnat" k chovu jedáků, ani ne se zeptat jakého bych měl chovat, vždyť to je přece utopie a to bych si samozřejmě rozhodl sám a nesl si případné důsledky.
Nejprvě mě zajímalo jak máte pořešeno (pokud vůbec), že bude postaráno o chov, pokud Vás některý chovanec "nakouří" a chvíli si poležíte u andělů (myslím těch v nemocnici :-) )
Poté se to nějak rozvedlo a řešili jsme legálnost Berusek atd. Jelikož jsem se o tom nikde moc nedočetl zeptal jsem se na fixaci za hlavou u Viperek, z důvodu jejich flexibilních zubů. Co jste mi tedy někteří odpověděli, nabyl jsem dojmu, že by asi v mém případě bylo nejlépe se fixaci naučit na nejedovatých agresivnějších kouscích a případnou fixaci jedáka řešit až by byla nutnost, jestli je to opravdu tak, že zmijka tesákem dosáhne v podstatě kamkoli a záleží jen na "náhodě" zda trefí nebo ne, případně zda se člověk "vyhne" a posune prst o kus dál (tak jsem to alespoň pochopil)
Co mě jako lajka napadlo, nebylo by lepší, v případě, že chovatel nepotřebuje pořešit nic na spodní čelisti provést fixaci na stole a ukazovákem pojistit tlamu oproti stolu proti otevření, nebo je to utopie? Ptám se opravdu jako lajk.

Jak píšu, toto, co řešíme, se nějak vyvinulo ze situace, prozatím mám v plánu nabýt zkušenosti s chovem nejedovatých hadů, jelikož jsem zatím měl možnost manipulovat pouze s Hroznýšem, Užovkou červenou a Krajtou královskou u známých a to člověka opravdu moc nenaučí. Nicméně hadi mě lákají odmalička ale buď nebylo možno u rodičů, nebo byl malý byt, nebo se stavělo atd. Nyní snad nastal čas :-)

Jinak vidíte, člověku nestačí kolikrát ani číst a informovat se. Fórum, zvláště "jedovatou sekci", mám pročtené tam i zpět a nejenom to a doteď jsem si myslel, že Cerasteska a Amodytka jsou na tom, co do toxicity, docela podobně a ono prej né... Já nemám problém posléze začít v podstatě s čímkoli (rád bych "viperovité"), Cerasteska se mi neskutečně líbí, má úžasný pohyb a fascinuje mě její "životní styl"... Ale není pro mě problém zkusit Amodytku. Nicméně uvidíme jak na tom budu dejme tomu za rok. Zatím jen sbírám data, na to si myslím, že není nikdy brzo začít... A prostě pokud to nevadí dotyčným, rád pokecám o společném zájmu a nadhodím témata, které tu buď nezazněli, nebo mi něco není jasné. Snad je to tak v pořádku.

Ještě jednou děkuji.

Já bych tě hlavně chtěl pochválit, že máš zájem se něco dozvět než něco začneš a chceš být aspon na nějaké okamžiky připraven:-)

Můj názor je ten, že bych neřešil, jestli začít s amodytkou nebo cerastes, dle mého je to jedno čím v budoucnu začneš, jen když tě ten druh bude táhnout a vnitřně se přesvědčíš, tak jdi do toho(teda kromě kober, pakober, smrtonošů, tajpanů,mamb atd ty opravdu na začátek ne) :-) jiank pořizuj co ti srdce káže(a rozum):-D

co týká fixace, tak když je chytíš dobře za hlavou, tak na tebe zubem nedosáhnou, ale musíš být pořád ve střehu co kdyby... jiné je to samozřejmně u Atractaspididae, tam ta fixace je o hubu, dle jejich zubů mobilitě s nimi(ale na o těch se tady nebavíme, to je jiná pohádka):-)

Díky za reakci, tak samozřejmě, že se snažím se o tom, i v předstihu, dozvědět co nejvíce. Nejsem pubertální nadšenec, mám rodinu (i když zatím bez potomků) a taky jiné povinnosti, nemůžu si dovolit se chovat nezodpovědně a bezohledně...

Co se druhu týče nechám si poradit, jinak jak jsem psal, myslím si, že pokud nemá člověk místo mozku karfiol tak, pokud mu zvíře nestoná, nebo nemá jiné problémy (například se svlekem, jak zde již někdo nadhodil) a není třeba jej brát do rukou, není riziko zase tak velké (píšu to opravdu jen v mých doměnkách a z toho co jsem vyčetl). Hady co jsi vzpomněl mě ani ve snu nenapadli, že bych je choval, i když musím uznat, že Black Mamba je překrásný a pro mě skoro fascinující had, o tom žádná, ale.... (o tom tady nemusíme psát)

K té fixaci, na rovinu jsem v rozpacích, jeden tvrdí, že když to uděláš dobře, nemůže Tě trefit, druhý, že může, otázka je kdy... No nevím. Po pravdě, asi, až nastane můj čas, budu preferovat způsob brát hada do teplejch pouze v případě nezbytnosti a budu doufat...