Boa - krmení selaty
Mám doma pár osmiletých B. constrictor a včera jsem je poprvé krmil novorozenými selaty. Po chvilce váhání - co je to za novotu - se oba zakousli a v pohodě nasoukali. Protože bych měl mít na novorozená selata stálý zdroj, chci se zeptat jestli s tím máte někdo nějaké zkušenosti a hlavně zda se tímto dají nahradit potkani - co se výživnosti týče. Předem díky za názory.
Dle mého je to co se týče výživnosti úplně jedno nechceš pořídit nějaké video nebo aspon fotky? docela by mě zajímalo jak to probíhá
Jo to můžu, vidíš to mě ani nenapadlo, ale musíš počkat do příštího krmení - cca 20 až 25 dní.
ok díky pak jestli to nechceš dávat sem, tak mi napiš sz a dám ti mail(aby to zase někoho nepobouřilo, že se tím chci kochat )
nedělejte tajnosti, mě to taky zajímá
Jo, mě taky
dole někoho zve na návštěvu. budem se chvlíli vtírat, třeba nás pozve taky
Neboj, dám včas vědět termín a kdo bude chtít může se zůčastnit - piju gin a brandy.
gin je ok, už jsem se bála že vstupenkou bude novorozené prase, to fakt nevím kde bych sháněla
taky bych to rád viděl
Ok, po příštím krmení sem dám fotky.
Mě by víc zajímalo video.Jaká byla zhruba velikost a váha selat? To jen tak pro zajímavost.V průměru to bývá 1,3kg.
Samec měl tak 1,5kg sele a samice o malinko větší. Kameru nemám, ale přijeď se podívat na krmení, máš to kousek.
Pravdu máš,stačí dát vědět,kdy bude krmení a přijedu.
Máme tady dnes krmení hada selaty. Krmení probíhá stejně jako krmení potkany, ovšem pozor, změna: selaty! A výhodou je, že hada můžeš, Naden, dosytit morčetem
To my si koupíme pivo a dokrmíme se taky
Protože jsem měl tak cca. před 12 lety zdroj na novorozená selata, krmil jsem s nimi tmavky, hroznýše, hroznýšovce a pokud bylo sele velké a had malý porcoval jsem je a krmil zvlášť nožkama. Doba to byla super zdroj byl zadarmo a nevyčerpatelný než vepřín zavřeli. Faktem je, že jsem to občas prostřídal s brojlery, potkany a morčaty, protože vepřové je obecně tučné a hadi vcelku přibírali na váze. Takže jednoduše řečeno nekrmil bych jenom touto potravou.
No sláva, konečně osobní zkušenost, dík
I já jsem krmil vepřovým a brojlery a musím rovněž konstatovat,že jsem měl přírustky krásný,hlavně,když se to zalévá chlazeným pivem.
Tak zítra budou "vepřové hody". Když se nic nepo.ere dodám večer fotky.
Tak krmení větších škrtičů selaty je stará známá věc..."moje" tmavka jich taky pár zbodla. Ale střídala jsem jí to králíkama, slepicema atd, podle toho co čék zrovna za levno sehnal...je fakt, že ta selata jsou dost výživná, takže je tomu potřeba uzpůsobit interval krmení, aby hadi moc nekynuli. Joo a počítat s tím, že potom to, co had odloží taky stojí za to ...když mi to tenkrát hadice odložila za skříňí, bylo to jakoby se mi v pokoji vys..l bernardýn
Selata bych řekl, OK, ale je třeba střídat kvůli tučnosti, jak správně podotkla Iva.
Jako nejvhodnější ekvivalent bych viděl králíky nebo slepice. Slépky jsou celkem lehce a rychle stravitelné a králik není zas tak tučný jako sele. Králík se mi zdá vhodnějším krmivem, než sele.
Boa nechovám, ale jak mi odrůstají mřížky, brzy budu muset tento problém také řešit. Pokud to půjde, budu krmit králíky a slépkami.
Já zase slyšel, že had často ztuční, je-li krmen drůbeží, ale nevím. Řekl bych, že někde v tropickém deštném lese má třeba takový B.c.constrictor větší šanci ulovit nějakého ptáka než savce, ale je to jen má doměnka. Já u B.c. střídám zakrslé králíky, morčata, potkany a větší kuřata. Jak máš ty hady velké ?
Pár umlácených nebo přejetých hrozen jsem odpitvávala a podle vzorků hrozna v přírodě žerou hlavně morčatovce. Občas se našly taky zbytky mladé lišky (Dusicyon gymnocercus), různých vačic, z ptáků hlavně tinamy.
Co se týče té drůbeže, tak tam to asi bude hodně o tom, odkud ta důbež je...pokud to jsou kuřice nebo vynošené slepice z velkochovu, tak ty jsou většinou hodně zatučnělé, takže tam bych tomu věřila...já krmila slépkama, co kdo vyřadil po vesnici vynošené ze dvorka. daly se sehnat za pakatel a tučné nebyly.
Takže savci převažovali ? Ono je asi jednodušší chytit něco co využívá oblíbené stezky a běhá po zemi...tinamy taky moc nelétají. Ty potravní návyky hadů v přírodě mě docela zajímají a na moc informací tohoto typu jsem bohužel nenarazil ani u druhů, jejichž metodika chovu je zmáknutá - nepitvala jsi náhodou i nějaké cenchrie, když už jsme u toho ?
Jo, v alvarezkách byla hlavně morčata rodu Microcavia a Galea, sem tam nějaký křeček a opět tinamy, hlavně jejich kuřata.
Což bude tím, že hrozna chová mraky chovatelů, ale do terénu za nima jezdí málokdo. Což se samozřejmě netýká zdaleka jen těch hrozen...ale pak často chovatel, který je sice úspěšný v odchovech v racku tvrdí, že u země v deštném lese je tma a hroznýši se tudíž nikdy nevyhřívají. Jenže hroznýši v reálu taky nežijí v deštném lese u země. Pokud žijí v deštném lese, tak ale vždy v místech na světlinách, kde není uzavřené korunové patro. JInak mnohem častější jsou v tropických neopadavých, nebo částečně opadavých lesích typu Chaca, což je v podstatě tropický suchý buš- dobře prosluněný a poměrně volný biotop.
Takže se občas sluní ? Já právě viděl záběry hroznýšů, kteří leželi na kmenech stromů např. nad vodou během dne a věřím že aktivují převážně v noci, ale moc se mi nezdá, že by opravdu celý den trávili schovaní někde v úkrytu. Hodně z těch "mraků" chovatelů by za nimi rádo jezdilo do terénu, leč ne všichni mají tu možnost. Můžu ti přesně říct co ve kterou denní hodinu a roční období období dělají natrixky na Polaneckých rybnících, ale co se týče hroznýšů, můžu se jen dohadovat. Řekl bych, že v teráriu se jejich návyky od těch v přírodě hodně liší, mám pravdu ?
tady se zapojím. Tedy ne znalostmi, jen příspěvkem. Jak jsem psal již před nějakou dobou, chystám se do Kostariky. Už mám domluvenou práci v minizoo u Arenalu (jako dobrovolník, žádný odborník) takže se těším, že se o hroznech dovím z jejich přirozeného prostředí, sám mám doma taky jednoho a nemůžu se dočkat. Předpokládám, že budu poradnu zásobit fotkama, jak to jen půjde. Na hroznu volne v přírode se strasne moc tesim, na jine hady až tolik ne, ale to je spis tim, ze na jedaky nejsem zvykly. Takze jsem jen chtel napsat, ze snad budu miti moznost sledovat hroznyse v prirode, tak pak budu moci i snad fundovaně odpovědět.
tak to je jasné a já to nemyslela rozhodně nijak ve zlém. Chtěla jsem tím říct jenom to, že pak ale řada lidí má tendence šířit nepravdivé nebo zkreslené informace o životě zvířat v přírodě, když vlastně vůbec neví, jak ta zvířata v přírodě žijou.
JInak záleží hodně na konkrétních oblastech areálu výskytu. Páč tam kde v chladnějších obdobích roku dochází k nočním poklesům, tak se dají po ránu najít slunící se hroznýši celkem běžně. Nebo pokud je chladno, tak i v průběhu dne- jaks psal na různých dřevech atd, ale hodně taky třeba na silnicích. Pokud je teplo, tak se na silnicích vyhřívají hlavně po setmění, takže pak člověk nachází ty přejeté. Před pár dny jsme se vrátili z Nikaragui a vzledem k období dešťů tam byla pěkná kosa. Takže jsme viděli málo leguánů, ale vyhřívajících se hroznýšů jsme naopak viděli hodně, protože se místy vyhřívali na silnicích...ale přejeté jsme tam tentokrát nenašli žádné, oni se zvířatům na silnicích celkem vyhýbají, což nás potěšilo.
Co se týče návyků v teráriu a přírodě, tak ty jsou samozřejmě různé- ona ta hrozna jsou hodně přizpůsobivá, takže se chovají podle aktuálních podmínek, co zrovna mají a zvyknou si na ně.
Před pár dny jsme se vrátili z Nikaragui - a ja se tu chlubim nakou Kostarikou, kdyz jsem tu spis za trapaka
proč bys měl být za trapáka?
No pro mě je to životní cesta a někdo tam je pomalu každý měsíc. Tak jsem to myslel
No vidíš. A někdo se tam nepodívá třeba nikdy. A na jedáky v Kostarice téměř nenarazíš, neboj.
My se taky nedostaneme nikam. Ale člověk funguje s tím co má no. Já třeba doufám, že se konečně jeden rok povede to, že nebude pršet zrovna, když si s přítelkyní vezmeme dovolenou a konečně se pojedeme podívat na užovky do Podyjí ))) Samozřejmě závidím lidem, kteří mají možnost se někam kouknout, ale říkám si, že když něco fakt chceš, tak pro to musíš něco udělat a ne si stěžovat (toto není na nikoho mířeno).
Nijak zle jsem si to nevyložil. Tyhle poznatky jsou pro mě hodně cenné, protože jak píšeš oni se těm konkrétním podmínkám v teráriu přizpůsobí a pokud se chce člověk dozvědět něco o jejich návycích v přírodě, v terárku to zkrátka nevypozoruje. Had leží buď na polici pod lampou a tráví nebo prolézá terárko, když má hlad a dostupné literatury je málo a většinou se všechna týká chovu nebo mutací. Nejezdíš taky do karibiku ? Nejvíce mě totiž zajímá celý rod Epicrates i když mám osobně jen nedospělé E.c.c a E. angulifer. Ostatní druhy při příjdou ještě více záhadné co se nějakých poznatků týče.
Každý může tam, kam mu finance dovolí - Jarkova oblíbená
Do prdele práce Topolánek,
jasné jak facka,
jezdí v plavkách
do Chorvatska,
já tak možu na horní splav do Lidečka,
tečka.
Do prdele práce na posraného, i hovno padá,
tady je těžká jaká smysluplná rada,
nejlepší bude, odložit benžo,
a zajít na jedno...
Tak já jdu. Přijdu tak kolem deseti...
První fotky, zatím jenom začátek, pořád se ještě žere. Na první fotce je samice - špatně nasadila a pustila, teď hledá čumák. Další foto je samec.
Hezký fotky!!!!
No,na tý 1. se vedle něho natáhla,aby si ho změřila,že jo?
Xd jak jinak
Pokračování, samec už skončil, samice pořád bojuje...
Finále u samice a konec...
Pekne...
Aky su velky?
Samice má 2,5m a 12kg, samec 1,7m a asi 6kg
Krásné fotky a pěkní hadi Chtěl bych vidět jak by to bylo s živým selátkem
tohle krmení stojí za prd, není to výživné, v těch selatech není prakticky vůbec nic - "maso" vodnaté. kosti pořádně neskostnatělé, jen trocha tuku a vntřnosti, schválně zkus to sele uvařit, uvidíš co se s nim stane, skoro to ani nestráví (resp. tráví to jaku kuřata) - vyjde tekutá smradlavá břečka, opravdu se mi to neosvědčilo, občasně by nebyl problém, ale zkoušet jet na tom trvale, zvláště jestli boa odchováváš je dle mého blbost