Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení UVB zářivky

Dobrý den,
nedávno jsem zakoupil UVB zářivku 45cm 15W. Myslel jsem, že zapojení nebude problém, jenomže to nemám jak zapojit, protože nemohu sehnat správnou armaturu k této zářivce. Nevíte někdo náhodou, kde se dají takovéhle věci koupit? Díky.

jinak.. taky sem porad prosazoval zarivky a dalsi kokosiny.. ale predevcirem sem se (_!_) a koupil vybojku od raptoru.. zarivky jsou dobre tak na dosviceni terarka a nebo pod kuchynskou linku..ale jako zdroj uvb je to spatne resení.

http://www.akvaobchod.sk/glomat-t8-controller-1x20 w-p-2872.html?cPath=138_71_101_103

http://www.robimaus.cz/cs/reflektory-a-spinaci-hod iny/524-reflektor-45cm-15w-4022573860504.html

No potřebuješ (nebo tak to mám já - bez startéru): Předřadník (ten já mám na 2x8-13w), pak teda podle potřeby a předřadníku zářivky, 4x patici na tyhle zářivky, trojlinku se zástrčkou a nějaký vodiče na spojení všeho dohromady. Pak už jen postupuješ podle obrázku na předřadníku.[SINECAN3_48bfc929bebb3.jpg]
Opravdu to není nic složitého. Ale klidně se ptej. Jo a důvod pro mě byla jednak možnost vlastního rozestavění zářivek podle terárka a nakonec teda i cenová úspora myslím (dokupy cca 600,-)

(pokud jsem nenapsal něco správným terminus technikus, tak se elektrikářům omlouvám)

To je nesmysl. Naopak, moderní lineární T5 (a v určitém smyslu i T8) které dělá Arcadia (zatím jenom takhle firma ale nepochybuji že za chvíli ji budou ostatní následovat) jsou mnohem lepší nežli jakákoliv metallhalogenid výbojka (pomineme skvělý Osram Vitalux neboť ne každý má Cycluri, Velké varany nebo dospelé leguány kam by to mohl dát).
Nejlepším UVB zdrojem v současnosti jsou lineární D3 a D3+ od Arcadie.
1. Snižování UVB věkem je mnohem nižší nežli u metalhalogenidu, kde vetšina po pul roce je už jenom na ozdobu. Vypadá to že linerání zárivky by mohli fungovat i 1.5-2 roky - zatím s tím nejsou zkušenosti ale skoro roční jsou ješte uplne dobré (pokles ani ne o 1/3)
2. Lumeny na W příkonu jsou zcela stejné jako u metalhalogenidu
3. Pokrytí mnohem vetší plochu. D3+ vyzaruje tolik UVB že pokryje potřebu skoro všech druhu napr na vzálenost metr. Ani Uromastyxy nebo ževly k ní nesmí blíže jak asi na 30cm.

Jinak nejlepší telesa jsou ty vlastí od Arcadie (na rozdíl od nejmenované ale v Čechách hodne prodávané levnejší značky se mi nekazí) pokud používáme "dvojku". Pokud jenom jedno, nejvyhodnejší jsem si sehnal z Nemecka.

Tak takovou snůšku nesmyslů a nepravd jsem tu už opravdu dlouho nečetl. Pletete si pojmy s dojmy a hrušky s jablky - z toho příspěvku ne naprosto zřejmé, že vůbec nevíte, o čem píšete. Vy budete asi ten pán, co ty výrobky inzeruje na prodej na ifauně, to se pak vlastně nedivím, ale laskavě neblbněte lidem hlavy i tady.

Madmike,
čo ak nedostatok vedomostí (relatívne, len v porovnaní so mnou) je na vašej strane? Navrhujem ohľadom tohto stávku. Moje vedomosti voči vašim, ohľadom tohto problému a hoci o teraristike ako celku (vynecháme ale genetické mutácie, tie ma nikdy nezaujímali a preto sa bez mučenia priznám že v tejto oblasti som veľmi slabý hoci to bolo jedným z nosných predmetov môjho štúdia). Niekde sa stretneme a nájdeme nejakú nestrannú komisiu ktorá to posúdi, čo poviete? To je tak isto, ak dvaja tvrdia že kto má väčší oný, ehm, hm, no veď viete čo, tak jediná spravodlivá možnosť je komisionálne verejné zmeranie. Nájdeme nejakú spoločnú akciu kde sa vyskytneme obaja.

Inak ak sa ti nelení mohol by si mi mohol povedať ktoré moje tvrdenie je nesprávne? Konkrétne, aby som mohol ho podložiť faktami, citáciami. Snúška nesmyslu to sú drísty používané politikmi. Ja ako vedecký pracovník si takéto tvrdenia bez konkrétneho obsahu nemôžem dovoliť. Takže prosím bod po bode. Aby sme na faktoch videli kto tára a kto hovorí pravdu. Konkrétne, pletiete si hrušky s jablkami, pretože...

Ano, ponúkol som Arcadiu v podstate ako pomoc iným so zištnými úmyslami pretože som potreboval pri importe od výrobcu väčší objem nákupu. Bohužiaľ, výrobca nepošle pár vecí ktoré som potreboval, má tam určité minimum (nijak horibilné, ale má). Inzerát splnil účel, pomohol som aj dalším (len dvom, ostatní čo váhali majú smolu). Trochu sa zjednali a dostali to za tú istú cenu čo ja - a ja nemám zavalený dom ďalšími krámami ktoré hneď nepotebujem. Nie je to moja obchodná činnosť, v podstate som sa tým len bavil a hlavne som nechcel platiť podobne nehoráznu cenu ako za 2 trubice, ktoré som kúpil na burze pred skoro rokom. Toto je aj odpoveď na nasledujúcu otázku. Solarmeter nemám, zatiaľ proste sa mi zdalo že peniaze môžem použiť na niečo iné, pretože mám možnosť si ho príležitostne požičať v ústave (SAV, privilégium ubytovania v inom type som ešte nezískal :-) ). Trikrát som tak urobil a premeral som hodnoty, takže mám aj nejaké konkrétne fakty, nielen reklamné údaje na ktoré sa nedá spoľahnúť. Najlepším meracím prístrojom je ale odpoveď zvierat, ako im to vyhovuje, úprimne pre mňa je len toto podstatné, a nejaký solarmeter je len na to aby som mal nejaké fakty sám pre seba.

Madmike, skôr by sme mail konkrétne diskutovať. Ja to robím rád s partnermí na úrovni (času mám málo - nebudem odpovedať pravidelne) veď la discussion est-elle source de vérité. Je pravdou, že v teraporadni som nováčik (čo nováčík, ja som len cudzinec prechádzajúci okolo) a vy patríte k inventáru, ale v teraristike, neviem neviem ... - to čo ste napísali (frázy bez obsahu, snaha dehonestovať tvrdenie niekoho bez toho aby ste to vysvetlili alebo o ňom niečo vedeli) nesvedčí o vedomostiach. Ešte by bola druhá možnosť že predávate nejaký konkurenčný výrobok a preto som vám stúpil na otlak. Jedno alebo druhé, inú možnosť moja sivá hlava nevidí. Mimochodom píšem svojim rodným jazykom keďže som si objavil že je to československá poradna, hoci inak sa snažím používať jazyk fóra, dúfam že vám to nebude vadiť vo vecnej argumentácii. Z trošku okorenenej diskusie si každý niečo vyberie. No tak come on, ste na ťahu... Nachytajte ma na verejnosti so spustenými nohavicami, hlavne na zaujíma to ovocie, to sa mi nejako vzpriečilo v krku. To ste si dovolili dosť, budete to musieť podoprieť rýchlosťou svojich koltov :-D Upozorňujem vás ale že som silný protivník, radenie fráz bez podpory argumentov Vám stačiť nebude, vaša pozícia na fóre ma neohromuje. Len fakty podložené citáciami, linkami, výsledkami meraní, fotografiami, pozorovaniami. Presvedčte ma o tom ako žijem v blude.

Inak ešte navrhujem tykanie, medzi teraristami je to samozrejmé, skoro určite som podstatne starší. Lepšie sa takto diskutuje tak to navrhujem.

Melda, čo je to kvalita? Aké kritérium? Napr. čo praskne skôr a prudšie vybuchne pod kvapkou vody pri sprejovaní? Tak to ti garantujem že v tomto sú meralhalogenidy sú podstatne kvalitnejšie, lineária žiarivka praskne pri obliatí len celkom výnimočne.
Alebo čo krajšíe a hlasnejšie bzučí? Opäť metallhalogenidy, H0 T5 sú pre mňa ako staršieho človeka bezhlučné, nie je s nimi taká sranda.

Inak samozrejme testy v linkoch poznám. A v princípe máš pravdu až donedávna. Vidíš že netestovali Arcadia a to ani D3, ani D3+ (ktorá je ešte o generáciu dalej, nová D3 sa údajne pripravuje). Tie momentálne nemajú konkurenciu, Solar Raptor je pri rovnakom celkovom výkone jednoducho vyžarovaním UVB slabší (nepochybujem že to rýchlo dobehnú, stejne to asi robí tá istá čínska fabrika podľa špecifikácii). A nepovedal som ani že Solar Raptor je nanič, naopak, je to tiež krom dobrým smerom. Jednoducho Arcadia D3+ v tomto momente je prelom ktorý metallhalogenidy odsúva do úzadia (zatiaľ, tu je ošementné predpovedať technický pokrok). Ak vám chýba vysoká intenzita v spote, dajte si tam normálny za pár Euro, nie drahý UV ktorý potrebujete za pár mesiacov vyhodiť pretože stratil väčšinu UV výkonu (bežný scenár). Viem, v jednom teráriu to ide, ale ak máte meniť 10+ tak by ste mali pozerať ak na ekonomiku.

Danio, ty máš byť nestranná porota a neprejudikovať výsledok.

Melda, čo je to kvalita? Aké kritérium? Napr. čo praskne skôr a prudšie vybuchne pod kvapkou vody pri sprejovaní? Tak to ti garantujem že v tomto sú meralhalogenidy sú podstatne kvalitnejšie, lineária žiarivka praskne pri obliatí len celkom výnimočne.
Alebo čo krajšíe a hlasnejšie bzučí? Opäť metallhalogenidy, H0 T5 sú pre mňa ako staršieho človeka bezhlučné, nie je s nimi taká sranda.

Tak o tom se tu snad nebavíme.Nejsme v Americe abychom na televizi lili Colu a když to bouchne vysoudíme slušný prachy.
Mluvím o tom,že mám doma několik metalhalidových výbojek a intenzita světla se z zářivkou nedá srovnat.To samé výdej UVB.
S praskáním a bzučením nemám problém,nedělá mi to žádná výbojka.Odešl mi jeden jedinej předřádník.To u zářivky T8 mi předřadníky odcházejí častěji.Na druhou stranu jich mám víc.Takže to bude tím.
Nechci se tu s vámi přít o blbosti.Každý máme svůj názor,jen píšu své skromné zkušenosti.

Meldo, prepáč, trochu by som rád s tebou viac podiskutoval o gradientoch a to čo je vlastne pre zvera dôležité, ale pokiaľ sa naozaj ukáže že údaje o D3+ UVB emisii sú zavádzaním máš väčšinu pravdy. Len efektivitita TL H0 žiariviek je vyššia ako čohokoľvek iného s výmikou "keramického" MH (ktorý je o chlp lepši) takže v skutočnosti 50W "svieti" rovnako ako 50W metallhalogenid, len na väčsej ploche. Ak by si ale prozrel koľko svetla dá Philips H0 T5 860 možno by si bol prekvapeny. T8 nemajú elektronicky riadené predradníky, to je neporovnateľné. Inak mne sa pri rosení stalo že som nechtiac prskol na metallhalogenid, ak chceš a si kaskadér, vyskúšaj si čo sa stane. Inak len pretože už na to nebude príležitosť ti chcem povedať že chováš fajn veci, obdivujem to, drž sa.

Sorry, ale nemám ani chuť ani čas tu vést vážnou diskusi s někým, kdo nemá pořádek v základních faktech a ta které zná, záměrně a za zištnými účely (nicméně mě z toho obvinit můžeš klidně taky) překrucuje. Taková diskuse pak stejně nemá pro jiné "posluchače" žádnou hodnotu, to bych musel nejdřív zavřít krám. A po tom, co mě zde ubezpečuješ o tom jak jsi studovanej vědeckej pracovník, na to dlabu už tuplem.
Jen se mi nelíbí, když někdo na "mým" foru píše takový nesmysly. Mám k dispozici testy těchto zářivek od Frances Baines (tj. ta pani z Walesu, která má a provozuje s Andym Beveridgem stránky uvguide.co.uk) a co se týče dosahu efektivního UV a úbytku UV za dobu používání, není to prostě pravda. Nemám dovolený ty testy někomu dávat nebo někde zveřejňovat a otravovat ji kvůli tomu rozhodně nebudu, jistě budou brzy k dispozici i na stránkách UVguide.co.uk
Z tvého původního příspěvku souhlasím s bodem tři, první větou.
Tímto končím diskusi.

Danio, ty máš byť nestranná porota a neprejudikovať výsledok.

Přesně tak Danio, nedělej ukvapené závěry a ještě si počkej na promenádu v plavkách...

Máš nejaké problémy s vedeckými pracovníkmi? Ja som to spomenul len kvôli tomu že celý život som sa spoliehal na fakty, nie frázy, posledné ma nepresvedčia.

No, myslím že zištné úmysly môžu byť len na druhej strane (neviem či niečo predávaš, len podľa reakcií tuším že äno). Pokiaľ nájdeš niekoho komu som predal JEDINY teraristicky uv zdroj (dokonca akúkoľvek technickú pomôcku v teraristike) tak potom ma môžeš prehlásiť za luhára a dehonestovať. Tie "Arcadie" ktoré som teraz predal aby som doplnil svoju objednávku a tak výrobca na zobral na milosť priamou dodávkou za veľkoobchodné ceny, boli pre akvaristiku. Ešte myslím som predal kolo roku 1998 nejaké vykurovacie telesá aj osvetlenie, tak to radšej ohraničíme týmto milléniom. Kto teda môže mať postranné úmysly?

Zatiaľ všetky údaje ktoré sú verejne dostupné potvrdzujú to čo tvrdím ja (nielen údaje od výrobcu ale aj nezávislé merania a vyjadrenia). Takisto som mal v prevádzke D3 (nie D3+) ktoré ukazovali veľmi dobré hodnoty. Môžem sa mýliť? Samozrejme. Okrem toho je tisíc možností (blbá várka, zmenený výrobný postup, fabrika, šetrenie, zaplatené falošné merania) ako sa mohlo stať dokonca aj to že niečo čo bolo včera kvalitné, dnes je nanič, a to čo je nové je nanič od začiatku. V rámci šetrenia v ekonomickej kríze to často ide týmto smerom.

Pokiaľ ovšem máš nejaké nepublikované výsledky renomovaného nezávislého povedzme "testovacieho laboratória" (ku ktorým ostatní nemajú prístup) a na základe toho prehlásiš že si pletiem hrušky s jablkami a nerozumiem sa do toho a netreba ma brať vážne, tak nehnevaj sa, to je neospravedlniteľné hochštaplerstvo. Jednoducho bolo treba napísať že máš údaje ktoré zatiaľ nemôžeš okamžite zverejniť a ktoré svedčia o opaku. Nemôžeš na ich základe ma obviňovať ani z nevedomosti, ani zo zištných úmyslov. Co myslíš, prečo to Baines ešte nezverejnila? Zrejme to asi tiež chce preveriť. Možno sa obrátila na výrobcu, ten sa určite má tiež právo brániť, mohlo ísť o nepodarenú šaržu, nekonzistentné alebo nekomparoveteľné výsledky atp. Potom až (ak) to bude publikované budeš môcť povedať že som sa mýlil ale nie že nemám o problematike šajnu. Nie som neznámy zasran, som renomovaný odborník medzinárodného rangu minimálne v dvoch nezávislých úzkych oblastiach(jednou sa živím, v druhej pre zábavu publikujem - viem taxonómia dnes nie je smer ktorý by niekoho zaujíma a je to spôsob ako míňať, nie zarobiť) ale nikdy som sa takto pohřdavo k nikomu nesprával a aj pokiaľ niekto tvrdil zdanlivé absurdity, najprv som porozmýšľal a rozdiskutoval či na nich niečo nemôže byť (každý objav v prvom okamihu vyzerá ako nezmysel pretože protirečí doterajšiemu poznaniu). Pokiaľ sa ukázalo že je to nesprávne, spochybnil som teóriu alebo merania, nie osobu ktorá to predniesla. Ty na to dlabeš, čo už, každý sme nejaký.

Predsa len si idem objednať ten UV meter a premerám to sám. To že D3+ je marketing hype a v skutočnosti má rovnakú emisiu ako D3 by som sa v dnešnom svete ani nečudoval (cena je ale rovnaká takže jediným cieľom by mohla byť snaha o zvýšenie predaja väčším sortimentom, nie zisku na výrobok). Záleží mi na tom aby zvieratá mali všetko potrebné (D3 pre horské druhy chameleónov funguje perfektne, to je čo môžem trvdiť s určitosťou. Netvrdím že by nefungoval výrobok iného výrobcu, ale nemôžem ich variť vysokovýhrevným metalhalogenidom). Pokiaľ sa niečo "pokazilo", alebo to nestačí pre UV náročnejšie druhy a výrobca aj testujúci zavádzajú teratistov, chcem to vedieť ako prvý aby na základe nesprávnych/neúplných informácíí som zbytočne neodpísal zvieratá. Čiže akonáhle niečo objektívne zistím dám vedieť aj keď nie už tu. Ešľte raz opakujem, nie som ani výrobca ani predajca Arcadia výrobkov, len ich spokojný užívateľ. Každý nový poznatok o nich na zaujíma kvôli mojim zvieratám.

Už len posledná vec. Nie je to "tvoje" fórum. Fórum tvoria ľudia ktorí ho navštevujú, je to komunita so spoločnými záujmami, nie software. Vytvoriť si fórum pritakávačov ktorí hladkajú ego nie je dnes pre žiadneho administrátora problém. Vždy som ale myslel že najlepšie je také fórum kde sa posudzujú protichodné stanoviská a tým sa dospeje k optimálnemu riešeniu pre daný moment a stav poznania. Žiadny jednotlivec nemá patent na rozum, ani ja, ale ani ty. To ale pri takejto forme ktorou tu zaobchádza "majiteľ" fóra s "nepohodlnými" názormi nejde. Môžeš samozrejme napísať "to je sprostosť až mraky trhá" ale nikdy nie "nemá o tom ani šajnu, neberte ho vážne". A na obviňovanie zo zištných úmyslov treba skalopevné dôkazy. To by možno si ešte mohol dovoliť normálny diskutér, ale nikdy nie "vlastník". Neboj sa, nebudem tu zacláňať. Hlasivky se pletou, jazyk se mi láme, a tak tedy adieu (parafrázujem). Len tak súkromne som zvedavý či toto bude vymazané.

Nikomu neberu jeho názory. Tady se vyjádřím pouze k jedné věci, anžto chci zůstat nestranný. Popsal jste zde už spoustu řádků. Být to na papíře už by to bylo asi pár stránek. Od renomovaného vědce bych ovšem čekal nějaké relevantní argumenty. Což pro mne (jako pro neštudovanýho blbce) představují především čísla a grafy z měření různých UV zdrojů. Toho jsem se od Vás ale zatím nedočkal. Tak, jak se říká "Ukázaná platí".
Nezlobte se na mě. Ale argument, že horským chameleonům nemůžete svítit výbojkou, která vydává teplo, takže nejlepším zdrojem UVB je zářivka, mi nepřipadá moc jako vědecký a odborný.
Takže ve Vašem souboji, se přikláním na stranu MadMika, o kterým vím, že různé zdroje UV sám měří a výsledky i semtam publikuje. V oblasti UV zdrojů a světel se pohybuje a pochybuju, že sem na poradnu chodí někdo, kdo by se v této problematice vyznal víc.

Já se omlouvám, že sem ještě lezu, ale pár věcí bych měl uvést na pravou míru:
1.

ale nikdy som sa takto pohřdavo k nikomu nesprával

OK, souhlasím, zachoval jsem se jako hulvát a omlouvám se. Moje reakce byla taková, jaká byla hlavně z toho důvodu, že "obrážíš" diskuse s těmito tvrzeními (nepravdivými!), jednou píšeš česky podruhé slovensky (zdánlivé vytváření více osob - to prostě nervově nedávám) a ještě inzeruješ ty věci k prodeji s pohádkou na dobrou noc. Toto prostě nedokážu moc vydýchat a jinak bych reagoval uplně jinak (nereagoval bych vůbec)!

2. celej ten poslední příspěvek sis mohl odpustit. Já jsem tady pouze diskutující, forum samozřejmě vůbec není moje a já tu na to nemám VŮBEC žádnej vliv. To, že tady mám pod svým nickem napsaný to rádce jsem si nevymyslel já, ani vlastně nevím, kdo mi to tam dával a neznamená to v podstatě vůbec nic. Každopádně to nijak nepovyšuje můj názor nad tvůj. Nepotřebuju se za cokoliv/kohokoliv schovávat a nemám na toto forum vůbec žádné vazby. Vystupuji tady pouze sám za sebe a na rozdíl od tebe ne jako anonym.

Zbytek platí jak jsem psal. Tvrdím stále to, že tebou uváděné "argumenty", ať už jde o výdrž halogenidů nebo naopak těch trubic, vzdálenosti atd. jsou nesmysly a prostě nevěřim tomu, že to není z tvé strany záměrně, jelikož nejsi evidentně žádný blbec. Jen pro pořádek, aby to nebylo zle pochopeno od ostatních - trubice jsou to evidentně dobré, já sám se o nich vyjadřuji vždy jako o dobrých zdrojích, vzhledem k testům, které mám k dispozici. Sám jsem je ještě netestoval.
A nyní k vážné práci...

:-D:-D cit:Já se omlouvám,že sem ještě lezu:-D.Pardon že se Vám do toho se... ,ale nedá mně to záleží asi na chovanci pro jakého to chci ač jako nezaujatý musím souhlasit s MadMikem.Pro mé ještěrkovce "stačí normal z elektra+teplo a jsou blahem bez sebe ,ale pozor pro ostatní chovance to je jiná mohu tam dát sebelepší zářivku atˇmá UV kolik chce když z ní nepoleze teplo tak na to budou čučet jak péro z gauče.Závěr nejlepší zářivka?= IWASAKI EYE COLOR Arc+Solar Raptor či Sun Lux tak a fertik.

Povedal som síce že už sa sem nevráti, niet dôvodu. Ale naser... si do vlastnej huby (pardon, na vlastné ruky na klávesnici) aby som iným trochu otvoril oči.
Vo vašej odpovedi je viac pofidérnych tvrdení, napr. madmike uviedol že raz píšem slovensky raz česky a preto ho to rozčuluje. Napísal som česky a až som objavil že je to československé forum začal som písať slovensky, ale upozornil som na to.

Len pretože ste nás tu prejudikovali ako trubice alebo mňa Frances "zhovadí" (dobre, dobre toto je trochu nadnesené), teraz si ju dovolím ocitovať ako skutočnú autoritu v tejto oblasti. Sú to síce vety vytrhnuté z kontexu, nechcem bez dovolenia prekopírovať celú správu, ale jej upozornenie je: máte trubicu priblízko, namerané hodnoty sú privysoké, hrozí že UV žiarienie je prisilné a spáli zvieratá, musíte ju zdvihnúť. Uvádza ešte že je nutné skúmať problém ako je žiarenie rozložené v UVB oblasti, čo je ovšem určite predmetom na samostatnú štúdiu.

400 uW/cm2 of total UVB, measured with a Solarmeter 6.2 meter, is equivalent to sunlight and/or light from an Arcadia T5 12% tube, of UV Index 11.
This is the full strength of tropical sun approaching noon.
Very few tropical species voluntarily bask in this strength of sunlight - most species seek shade by about 10 - 10.30am when the readings are around UV Index 6-7, maybe 8 at most.

ps. The longevity of the T5 Arcadia tubes that I have tested has been exceptionally good... only around 30% - 35% decay over a full year of use. (4,000 hours at 10-12hrs/day) - prečitajte si čo som o tom tvrdil o tom aj ja vopred, pred jej dnešným vyjadrením.

Inak stále som nepočul od Madmika jedinú námietku kvôli akejkoľvej konrétnej vete alebo tvrdeniu, len že celkovo nehovorím pravdu. Okrem toho ma obviňuje z bočných úmyslov za čo by som povedal sa môže len hanbiť, bez dôkazov - nie je to poctivé jednanie. Ale aj keby som bol ich dealerom, tak by to bolo jedno. Ja to teda otočím a vrátim naspäť a tvrdím že madmike tomu rozumie len veľmi povrchne a len ako by sme povedali po slovensky "baví flanca", bez toho aby sa zamyslel čo som napísal a poriadne to prečítal (alebo možno tak urobil a zistil že nie je tam tvrdenie ktoré by mohol vyvrátiť). Pokiaľ by náhodou sa pokúsil vyvrátiť ktorékoľvek moje konkrétne tvrdenie zapojím sa, ale to on neurobí, maximálne sa ma pokúsi len umlčať váhou svojho mena.

Ešte jedna vec. Ja netvrdím že trubice Arcadia sú konečným riešením UVB problému v teráriu. Ja hovorím len to že DNES, za súčastného stavu, sú vecou ktorá výhovie vo viac prípadoch ako čokoľvek iné na trhu. Sú najuniverzálnejšie, použiteľné v najviac prípadoch a situácií keď nebudú dostačovať bude relatívne málo, ale samozrejme budú. Nepochybujem že za chviľu sa objaví niečo ešte lepšie, potom si to dám do nových terárií.