Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto hroznýší dilema

Dobrý den,
jsem zakladatelkou vlákna http://tera.poradna.net/q/view/195065-nemocny-hroz nys?page=r199816#r199816, zkráceně řečeno jsem nakoupila 3 hroznýše boa constrictor imperator u kterých bylo potvrzeno IBD. Dva hadi zemřeli.
Třetí had se ale má čile k světu a měří už 120 cm. Chová se a vypadá jako zdravé zvíře. Vím, že je téměř 100% jistota že se IBD nakazil a že s tím bez příznaků může žít několik let. Žije v izolaci a já mu chci dát šanci (za což jsem už sklidila dost ostrou kritiku od chovatelů). Tak se chci zeptat, nechali jste si někdo také takové zvíře? Doma mám i jiné hroznýšovité (p. regius) a dbám na to aby nepřišli do kontaktu. Dbám i na hygienu (chov v oddělených místnostech, dezinfekce). Jsem cvok?

Jsem cvok?

Na tuhle odpoved by to chtelo odbornika :-D. Sorac, myslel jsem to ironicky ;-).

Osobne bych se na to vy...... . Zrusil cely chov, vyhazel nadrze a zacal odznova.
Radikalni reseni, ale myslim, ze do budoucna, pokud chces prosperovat v chovu, jina moznost neni.

Ano.
Na druhu stranu, nemusis zabijat hadov doma, je dost ludi ktory chovaju hady ktore by si na nich urcite pochutnali. Napr terarium Dubec a king. Pripadne JaBula na pitvu a nejake pozorovania atd. Zbavit sa ich je to najmenej.

Skor je horise mylsiet nato, ze clovek musi naozaj zacat od zaciatku. Ale zrovna toto nieje velka sranda. je lepsie to skoncit v teraz, ako neskor ked toho clovek bude mat doma podstatne viac.

Přesně tak, utratit, případně poskytnout na krmení. Riskovat se zdravím populace se bohužel nedá rovnat zachování života jediného zvířete, jež je v silném podezření, že tímto svinstvem trpí (a podle předchozích diagnoz skutečně IBD mít bude). "Pseudodobrota" a nemístná přecitlivělost musí uhnout rozumu. Za sebe bych utratil i ty reginy, co byly krmeny v totožném boxu. Kdo IBD zažil rozhodne toto bez mrknutí oka. Stejně tak, jako kdo zažil paramyxoviry.
Pro ostatní doplním, že hadi měli původně všichni roztoče a že jsou reginy chovány v totožné místnosti a byly krmeny v totožném plastovém boxu. Že proti IBD nechrání ani terárium na opačné straně místnosti jsem tu již psal. Nejen z těchto důvodů se doporučuje oddělený chov hroznýšů a krajt.

Psala jsem, že je nemám ve stejné místnosti. Z nemístné přecitlivělosti mě obviňuje hodně lidí, holt každej jsme nějakej.
Btw. IBD může mít i jakýkoli z Vašich hadů....
Žádné další hroznýšovité si pořizovat nebudu.
A dejte mi už pokoj s tou bednou, přenos vzduchem nebyl prokázán, je to jen hypotéza.

Teď nemáš, ale měla jsi. Přenos vzduchem byl hypotéza jako přenos savým hmyzem a ten už byl také prokázán. Navíc při krmení v boxu, kde jsou zvířata umístěna a kde žerou postupně po pár minutách a následně jsou vyměněna, jinými slovy kde je možnost vzápětí u jiného zvířete potkat se se sekrety nakaženého, nejde o přenos vzduchem;-)
A bez obav, už jsem hroznýše s IBD měl, stáli daleko víc jak ti Tvoji a přesto šli nekompromisně jakmile se na to přišlo. Nejsem takový hlupák, abych tím ohrožoval jak svoje chovy, tak chovy druhých a udržuji tak tvrdou karanténu, že mě to stálo jen tato dvě parádní italská zvířata. Natolik mám v úctě to, že můžeme chovat hroznýše, krajty a další hady. Nezakládej tady taková vlákna, když si to stejně uděláš po svém. Beztak potřebuješ jen ujistit, že to co děláš není tak špatné a že on to IBD vlastně asi ani nemá. Což je pochopitelně nesmysl. Další zbytečné téma o h*vně, kde vlastně nikdo poradit nepotřebuje a jen dokazuje, jak moc mu jde o chovaná zvířata. Právě v úctě k tomu, mít šanci chovat zdravé hroznýše a krajty je třeba taková zvířata vybíjet. Nikdo totiž nezaručí, že se takové zdánlivě zdravé zvíře nedostane po letech do chovu jinému. Před pár lety se mi každý smál, když jsem před IBD varoval, že se jedná o nafouknutou bublinu, že je to nesmysl a bůhví na co had padne. A nyní? Teď se bohužel směju já. A dost nerad.. Takže jen tak dál a po svém. Každý svého štěstí strůjce, jen ne každý má na to posrat to všem a nechtít za to převzít zodpovědnost.

Epanterias:

Víš, Tvůj názor jsem si vyslechla už několikrát jinde. Chtěla jsem názory i jiných lidí. Pokud je téma o ho*ně nechť ho moderátoři klidně zamknou já se z toho oběsit nepůjdu.

Savým hmyzem nejspíš myslíš komáry. Mám takový pocit že komáry ke kořisti láká tělesné teplo, tedy jdou po savcích a né po plazech.

U toho krmení jsi nebyl takže Tvoje teorie "po pár minutách", tu jsis nejspíš vycucal z prstu.

Kdybych stála o to abys mi opět nadával tak se vrátím do místnosti teraristika. Jenže o to očividně nestojím jak jsis mohl všimnout.

Jestli ono to není o tom, že mě na rozdíl od Tebe na zdraví zvířat záleží. Ty Tvé úvahy postavené na "já si myslím" bohužel prostě nekorespondují se znalostmi, jež současná věda o IBD má. Ono se nenadarmo říká, že myslet si znamená h*vno vědět. Viz to, že hovoříš o komárech, které já nemám na mysli ani omylem. Toť vše. A krmení v boxu si mi potvrzovala sama, z prstu si nic necucám, nemohu napsat nic víc, než co jsi mi řekla sama. Stačí to tak?? A nebyl jsem u toho jen já. Ponechávám stranou fakt, že Tvůj ledabylý přístup pohoršil nejen mě. To, že si vykládáš nevoli ostatních vůči Tvé laksnosti v tak ožehavé věci jako nadávání je také čistě na Tvé bytosti.

Já bych přál místním znát tu story od začátku.. Ty musíš mít v hlavě nas..... Zesereš co můžeš, rad mnohem (mnohem mnohem) zkušenějších nedbáš, sama víš všechno nejlíp.. Tak proč tohle zakládáš?! Co čekáš?? Že Tě za tenhle přístup někdo pochválí?? Vzpamatuj se!!]:(

A nebyl jsem u toho jen já.

Tak to jsi rozhodně nebyl..

Proč bylo vlákno založeno jsem tu vysvětlila už několikrát tak si to prosím přečti. Víš kdysi mi hodně zkušení lidé s vysokým vzděláním radili takové věci, že bys zůstal koukat s otevřenou hubou. Ne každý kdo vystupuje z pozice autority musí mít vždycky ve všem pravdu. To je jedna z mých zkušeností k nezaplacení. Jsou lidé, kteří se bez váhání podřídí těm "silnějším" a pak jsou tu lidé kteří na takový přístup k životu pěkně doplatili a rozhodně pak nehodlají udělat bez váhání vše co jim kdosi řekne. Smiř se s tím, i kdybys byl sám Bůh tak si informace stokrát ověřím a bude mi to hodně dlouho trvat. Což neznamená že nejsem přístupná diskuzi, jsem a proto jsem založila toto vlákno. Jenže se to tu začíná nějak měnit ve veřejnou popravu což se dalo víceméně čekat. Bohužel, lidi už jsou takoví.

Jenže se to tu začíná nějak měnit ve veřejnou popravu což se dalo víceméně čekat

V tom Ti musím dát za pravdu . Veřejná poprava od lidí, kteří vědí o čem mluví se opravdu dala čekat. Tvůj přístup k problému (kterej si zatím absolutně nepochopila) si nic jinýho než veřejnou popravu opravdu nezaslouží.

Tahle diskuze se už vážně nedá pozorovat bez reakce. Na Váš dotaz, zda bych si nechala takové zvíře, musím jednoznačně říct NE! Nechala bych utratit i ty krajty. Na poslední otázku musím odpovědět: Jste arogantní cvok. Ještě doplním, že se asi těžko najde někdo, kdo si takové zvíře nechal...

Tarantel, nediv se reakcím k Tvému dotazu. nechat toho hroznu žít znamená přímé ohrožení chovů ostatních lidí. Nemáš šanci dodržet striktní laboratorní chov. To prakticky nejde, na to nejsi vybavená (to doufám uznáš). Pak už chybí jen krůček, aby jsi se objevila na pár burzách, zajela pro myši s bednama nebo cokoli podobného. Uhlídat to 100% v domácích podmínkách nelze a svými postoji regulérně ohrožuješ i terárka mimo svůj domov. Proto všichni zde a k těmto se přidávám také doporučují zvíře utratit. Opravdu to není legrace, osobní zášť nebo cokoli jiného. Je to velmi vysoké riziko, které pokud by se naplnilo může mít velmi široké dopady nejen pro Tebe... m.

Ok. Zle som to sformuloval.

Tak se chci zeptat, nechali jste si někdo také takové zvíře?

Mozno by ti nejaky zahranicny chovatel povedal lepsie co s takym sajrajtom ako my tu.
Spokojna? Klud na dusi?

Mylsim, ze toto vlakno je naozaj o hovne. Nedas si poradit, riskujes zdravie jak svojich zvierat, tak zvierat nas ostatnych. A je ti sumak. Urcite mas doma vsetko zabezpecene tak,ze by sa tam dalo pracovat z roznymi virusmi bez akehokolvek rizika.

Mas svoju hlavu a tak ci tak series nato, co ti tu niekto pise. A pritom tu pisu ludia, ktory odchovali viac hadov ako si ty videla na obrazku, v TV, alebo Zoo.

Za mna LOCK a je pokoj.

Jak tak pozeram, kazdy kto do tohto vlakna pridal co i len jeden prispevok (kedze 100% prispevkov je tu proti tebe) je vecsi milovnik zvierat ako ty.

Milovnik zvierat nieje len tak, kto sa za kazdu cenu snazi zachranit kripla blbeho gekoncika, ktory nieje schopny sa sam ani prerezat z vajca, a chovat ci dokonca ho neskor mnozit. Ale ten, komu niesu ukradnute ani ostatne zvierata, ci uz v chovoch ostatnych ludi, v Zoo ci v prirode. Snazit sa minimalizovat riziko chorob jak v svojom chove, tak v chove ostatnych, rovnako ako nicenie ziv. prostredia atd.

Ak mam doma zviera, ktore je nakazene niecim, co dokaze za kratku dobu doslova vyhladit urcite druhy, tak ho proste hodim do mrazaku.
Ak ta tak neskutocne mrzi tych 500kc za hada a dalsich par kc za zradlo, urobime ti zbierku. A hada jebnes lopatou ok?

Tak jo, než se to tu zamkne:

Padla tu zajímavá otázka jestli je možný přenos i na jiné hady/plazy. Nikdo se s ní hloub nezabýval, všichni měli moc starostí o mé duševní zdraví. Škoda.

Jeden člověk tu hodil IBD hroznu ke kobrám a předtím "dezinfikoval" v mrazáku (mrazák vira nezabije), jakto že to nikoho nepohoršilo?

Někdo tu navrhoval i dát hada k lidské konzumaci, přičemž tu padlo že virus je příbuzný ebole. Jak to že to nikoho nepohoršilo?

Soustředit se více na samotné téma a méně na mou osobnost by neuškodilo. Jenže to bych chtěla asi příliš. Tedy jsem také pro lock.

Co tak pozeram, tak o prenose IBD na ine druhy hadov sa len spekuluje, ale nieje to dokazane. Takze ta kobra, je to otazne, ale budiz.

Mam taky pocit, ze poctiva drviva vecsina virusov sa tepelnou upravou likviduje ci nie?Susi si z neho robit asi nikto nebude, a peceny had? Preco nie...

Na druhu stranu, tvoje dusevne zdravie asi fakt bude dost podstatne narusene. Nech ti napise hocikto a hocico, stale kopes okolo seba a tvrdis len to svoje. A to tu pisali ludia, ktory maju daleko vecsie vedomosti (ci uz o chorobach, alebo o hadoch vseobecne) ako ty.
Nezaujimal ta nazor Epanteriasa, vlastne ta nezaujimal nazor nikoho. Naco si to tu vlastne zakladala?

Danio, na tu dostatečnou tepelnou úpravu v té restauraci mám snad osobně dohlédnout????
Spekuluje se o přenosu obecně, přesto jsem byla nekompromisně označena za veřejné nebezpečí číslo jedna.
Tvoje argumentace mi taky nepřijde moc vyzrálá, to je holt otázka názoru a chtěla bych takovéto názory z diskuze pokud možno vynechat.
S Epanteriasem jsme nakonec přeci jen k něčemu došli, ještě jsem mu tedy chtěla napsat ať pro jistotu zlikviduje ty kobry a vyhodí mrazák ale asi by to k ničemu nebylo.
Půjdu s hady na testy a uvidí se dál.

Tepelnou úpravu nemusíš prověřovat u vjetnamců je to jedno.Věřim že když jim to doneseš do krámu tak ti daj cca 100/kg.
Těma testama si měla začít a nediv se že jsou lidi nasraný je to to samí jako kdyby jsi doma měla člověka v podezření na mor a hlásala ničeho se nebojte nikam ho nepouštim.
Doufám že alespon to nejednoduší přirovnání ve tvém mozečku zažehne plamínek normálního uvažování.Jestli chceš za každou cenu zachranovat tak na fauně jsou kyklop hrozni

Danio, na tu dostatečnou tepelnou úpravu v té restauraci mám snad osobně dohlédnout????

Ty doma nemas sporak, alebo mikrovlnku? Ja ano, a mylsim, ze v dnesnej dobe uz kazdy.
Ked mas chut na kurca, tiez ides vzdy do restiky vsak? A este im ho tam prinesies zive co:-D
Toto tvoje debilne obhajovanie uz nieje smutne, ale smiesne....

My dva jsme k ničemu nedošli vyjma těch tvých opakovaných narážek na mou osobu, obracení slov a vět a neustálého se obhajování jež vyústilo v hraní si na chudáka jehož tu veřejně popravují.
Mrazák ničí i jiné věci než jen viry, z těchto důvodů se nesmí dávat zvíře na mrazák před pitvou, pak už se dost často pozná houby. To tak na okraj ty virologu. Za další hroznýši byli na mrazáku ne hodinku, aby zcepeněli, ale asi měsíc. Za třetí přenos na kobry stopro potvrzený není, každopádně tebe by mělo zajímat hlavně to, že jejich vnímavost je stonásobně menší než vnímavost hroznýšovitých a krajt. Kdyby tu ta šance byla, bez obav jim usekám hlavy, nemám s tím problém. Pro mě je život jednotlivce méně důležitý, než život zbytku populace, kterou se snažíme zachránit. Ať žijí mírné extrémy.
Jediný, kdo tu zatím ohrozil něco vědomě jsi ty sama. Jak stupidním přístupem k chovu samému (antihygienická pravidla, nulová karanténa atd..), tak nyní, kdy už je diagnoza naprosto jasná trvale si doma držíš biologickou zbraň. Já za sebe po svých zkušenostech s IBD bych ti ani ruku nepodal. A když si mi tak vtipně napsala na konci, že no vida, něčemu jsme se dobrali, půjdu tedy na testy tak tu pro ostatní napíšu, že tohle jsem ti říkal už před měsíci, ale holt to nepadlo na úrodnou půdu stejně jako to utracení, které máš potřebu po takové době znova rozebírat, stejně jako tvrdit, že regiuskám nic není a spekulovat tu se mnou a dalšími o vhodnosti či nevhodnosti, až se nakonec dobereme tomu nejdůležitějšímu, že je magor každý, kdo jezdí MHD. To je fakt projev inteligenčního zářezu na mozkovně.

Inkvizitor

Dovolím si v jedné věci nesouhlasit - mrazák by neměl ničit viry - naopak se doporučuje zamražení vzorků tkáně na nejméně -20°C, protože si tak viry zachovají svoji biologickou aktivitu (Kohler, 1996). Hluboké zamražení samozřejmě inhibuje veškeré biologické procesy, ale viry by ničit neměl. To spíše buňky, kterým vadí zamrzání vody, snížení permeability a fluidity membrán, neschopnost enzymatické aktivity a tak dále. Vzhledem k tomu, že viry jsou mimo hostitele bez metabolismu, tak by jim zamražení nemělo nijak vadit. Samozřejmě se bude vnímavost k nízké teplotě lišit vir od viru, ale to je jiná diskuze. Pro inaktivaci virů bych spíše použil vysokou teplotu (100°C po dobu několika desítek minut) :-)

Díky za doplnění a uvedení na pravou míru. Netuším jak moc které teploty usmrcují nebo inaktivují které viry, tak hluboko moje znalost nesahá. Vím jen, že pokud se chce jakákoliv pitva, pokud se zvíře zamrazí byť na pár stupňů "pod", je s tím problém a nemá cenu zvíře na testování vozit, jelikož se zjednodušeně řečeno najde třetina toho, co by se našlo po zchlazení. Alespoň takto to mám v povědomí od svých veterinářů. Ta vysoká teplota by byla k inaktivaci fajn, ale bohužel to nesnese žádné terárium a tudíž dokonalá dezinfekce použitého terária byť ze skla je dle mě nepříliš možná. U jiných materiálů jako je třeba OSB už vůbec, tam se o nějaké hygieně ani hovořit nedá, natož o kvalitní dezinfekci po vážnějším onemocnění.

Já Vám rozumím, ale myslím, že zamražení se týká právě parazitů a dalších malých ,,věciček", které zřejmě jejich obsah vody při přeměně na led roztrhá :-)

Máte pravdu, že tuto teplotní očistu nelze použít na terária - já měl na mysli mrtvá zvířata, pokud je chce člověk nějak dále využít (po důkladné tepelné úpravě by měla být v klidu konzumovatelná). Skleněná terária by neměl být problém vyčistit chemicky, ale třeba nějaké zadní stěny či terária z OSB bych radši zlikvidoval (spálil). :-)

Mimochodem zrovna dnes jsem s Honzou Hnízdem na toto téma hovořil a prognozy nejsou nikterak dobré(mimojiné přišla řeč na chondra, aby to nevypadalo stále, že se to týká jen constrictorů).
Dle jeho slov z praxe se s tím moc dělat už nedá, nedá se to ubrzdit. Právě proto, že místo toho, aby se zvířata utrácela, vesele se rozprodají. Nezbylo než pokývat. Oba jsme se shodli na tom, že za poslední dobu bylo v inzerci příliš mnoho inzerátů s chovy, jež končily díky "rodinným problémům", jež jsou pochopitelně zástěrkou. A ještě se najdou blbci, co si zvířata nakoupí za levno a není jim divné, že jsou zvířata o polovinu levnější, než je vůbec zdrávo. A kruh se uzavírá...

přičemž tu padlo že virus je příbuzný ebole

To jsem si nevšiml, že by tu padlo.
Padlo tu přirovnání "hygiena jak u eboly, jež se nedá udržet nikdy na 100%"
Není důvod aby tebou rádobycitované věty budily pohoršení.
Pohoršení tady budí pouze tvůj přístup. Strach o tvé duševní zdraví je, zdá se, opravněný...

Ono když má člověk odlišný přístup než ostatní, k čemukoli, tak to vždycky budí pohoršení. Však to nikomu nevyčítám.
Ohledně eboly a hygieny jsem tu házela odkaz, jak došlo k epidemiím....to bylo spíše dílo katastrofální hygieny, a já jsem psala v úvodu že všechno dezinfikuji.
Jo a strach mít nemusíte ale děkuji pěkně za Vaši starost:)

tarantel - ahoj. Budu tykat, myslím, že už jsme si tykali tak by bylo hloupé vykat. Nejsem člověk, co by se do někoho obouval, většinou jsem k lidem myslím tolerantní, neb každý nějakou tu chybičku vlastníme a jelikož jsem si i svých vědom, tak se povětšinou snažím být trpělivý. Avšak zdá se mi, že v posledních příspěvcích se ze sebe mermomocí snažíš udělat co největší trubku.. Je to snaha, nebo to snad jde přirozeně (to snad ne)?? Ať tak, či onak, v posledních příspěvcích se to daří skvěle. Jsem rád, že máš svůj názor (lepší svůj názor, i když jiný než ten můj, než kývající ovce), nicméně v diskusi by se měl podkládat rozumnými argumenty. Nejen, že už od začátku ty argumenty nebyly rozumné, ty poslední jsou přímo do nebe volající. Věřím, že Tě štve, že si svůj názor nemůžeš rozumně obhájit a že se do Tebe ostatní obouvají, ale tak zkus před reakcí trochu vychladnout, neb to čemu se blížíš, je "společenská sebevražda"..

Jo tykali jsme si:) Problém je v tom že krom toho, že mi všichni řekli že jsem cvok a hůř, nemám na co argumentovat. Vlastně krom pokusu o vlastní obhajobu nemám na co reagovat.

Byl tu argument že bych měla hady zabít. Tak jsem se ptala proč. Pak zazněl argument že je to nakažlivé a že to budu nezodpovědně šířit. Tak jsem se ptala, co kdo ví o způsobu šíření - výsledek? Všechno jsou teorie. Chtěla jsem ty teorie rozebrat dál jenže všichni pořád psali jen abych ty zvířata zabila, nic víc. Na to se nedá nic říct, páč kdybych je chtěla zabít tak už to udělám dávno. Já jsem se neptala co mám dělat ale jestli je na tom někdo podobně jako já. Stačilo říct ne. Možná jsem sem měla vložit anketu protože i kdyby na tom náhodou někdo byl podobně jako já, tak po tomhle stěží najde odvahu se vyjádřit.
ad. společenská sebevražda: někdy je lepší dříve než později. Ono i kdybych tohle téma nezačala tady, už se probíralo jinde a byla by otázka času kdy praskne co mám doma.
Další variantou je všechno tu odkývat a udělat si to stejnak po svém. Vždyť je to jen forum, nikdo si to nebude ověřovat. Vyhnula bych se hádce a všichni by byli spokojení.
ad. když na mě někdo útočí, budu se bránit. To totiž dělají i zvířata. Už jsem tady v různých vláknech viděla lidi bránit se úplně nesmyslně, přestože to nikam nevedlo... a není to jen v teraristice, je to prostě všude stejné. Jenže většina lidí se přesto brání.
Jo a taky je dost dobře možné že mám prostě jen přirozenou schopnost nasírat lidi a nedokážu se správně vyjádřit.

Já jsem se neptala co mám dělat ale jestli je na tom někdo podobně jako já.

To víš, že se to lidem už přihodilo. Jenže nebyli na tom podobně jako Ty, neboť zvěř i v hodnotě poslaneckých platů prostě utratili.

Tou společenskou sebevraždou jsem nemyslel to, žes to tu vůbec začla řešit, ani to, že jsi v opozici. Na mysli jsem měl ty poslední příspěvky, na které jsem koukal jak puk a tázal se sám sebe, myslíš li to vážně, nebo už si z nás děláš šoufky. :-D

Varianta odkývání a "fuck me all" tu na poradně bývá věřím dost často. To už je na každém, ať si do svědomí sáhne..

Další variantou bývá, že někdo musí být v opozici za každou cenu.. Je fajn, že si tvoříš svůj pohled na věc.. Leckdy se lépe poklábosí s oponentem, který má dost pádné argumenty k zamyšlení, než s servilní ovcí. Obávám se, že tady ovšem pádné argumenty nepadají (pokud nemáš za pádné argumenty to co mě dnes domutilo zareagovat - ač jsem se tohoto varieté nechtěl účastnit).

Jako hrdina si nepřipadám, spíš jako blbec že jsem o tom vůbec začala. V podstatě by bylo bývalo možná lepší nedávat hada na pitvu a vůbec se tím nezabývat.

AMEN.
A vies co je na tom najlepsie? Ze si na tolko bl.a, ze si sama videla co to dokaze, vies ze to ma, a aj tak ti je to vsetko u prdele.

:-D
Kto s tym zacal? Ja smo napisal, ze by som ich skrmil, Auri napisala ze mozu byt chutne. Precitaj si vlakno. A k tomu zkrmovaniu som to nepisal len ja.

Nemam co vycitat? Tiez mam doma hady, takze aj ked nie teraz, ale casom sa to mozno bude tykat aj mna viac, ako si myslis. A nemam co vycitat? Tvoj pristup k tomu vsetkemu je myslim dost postacujuci.

Zacal, a som na to hrdy :-D A stojim si za tym. A to dovtedy, kym nezmenis pristup....

Ak sa to bude tykat mojeho chovu, tak hady pojdu prec. Je pravda, ze by mi ich bolo luto (poctivu vecsina z nich da trochu zabrat pri zhanani). Sli by proste prec a to aj uzovky. Zrovna ja nemam problem zkrmit (zabit), nejakeho hada, alebo gekona. A to mi su zvierata cennejsie jak tebe.

Stacilo raz? Tak by stacilo pocuvat, co ti tu napsalo tolko ludi 20x. A tiez si si z toho nevzala ani slovo...

Aha tak to jsis na sebe vzal těžký úkol.
Ono když někdo nedokáže zabít tak na něj můžeš řvát, nadávat mu, bít ho a stejně to k ničemu nebude. Teda krom toho že se ten člověk začne bránit což je přirozené. Já dokážu nechat utratit zvíře když trpí (dala jsem 1500,- za noční pohotovost -utracení potkana jen proto že jsem s ním nedokázala praštit o zem) a nedělá mi problém krmit hady a jiné živou potravou. Ale tohle prostě nedokážu. Ne když jsou nejasnosti ohledně diagnostiky, přenosu atd.
Kdyby mi někdo dokázal na 100% říct že to zvíře je/není nakažené a nakazí chovy v celé ČR pouhým přenosem vzduchem když otevřu okno (což je blbost, to by byli nakažení všichni hadi už dávno) tak bych nad tím asi uvažovala jinak. ALE TAKHLE?
Ve většině dosud zveřejněných materiálech o IBD se připouští, žře chov v izolaci je možný. Problém je v tom že mi tu lidi nevěří že tu izolaci dodržím. Nevěří mi a mají strach.

Neviem, ci naozaj nechapes, alebo sa len robys nechapava...

Had, ktory bol z dvoma dalsimi ktory na to padli to bude mat takmer urcite, ta sanca ze nie je uplne minimalna. Dovolim si tvrdit, ze normalny chovatel, by hlavne v zaujme svojich zvierat, a tiez zvierat ostatnych radsej minimalizoval riziko a zvierata sa proste zbavil.

Ale takhle? Neveria ti a maju strach opravnene. Ono teraz ich mas oddelene, umyvas si ruky atd. Ani nebudes vediet jak, nieco sa stane a na pruser bude zadelano. MOze sa to stat hocikomu, ale je v tom ten rozdiel, ze niekto o tom nema ani paru, ale ty ano.

No, já jen nevěřím jednomu. Hady nemám, neřeším to přímo u nich. Ale v jednom bytě prostě stoprocentní karanténa udělat nejde. Zkusila jsem si to půl roku kvůli něčemu jinýmu - opravdu se při přechodu z místnosti vysprchovat, převlíct, projet desinfekcí. Jakž takž to bylo krátkodobě možný jen proto, že mám v bytě dvě koupelny a zvířata byla oddělená od sebe chodbou. A upřímně řečeno to bylo dost na palici a rozhodně to nefungovalo stoprocentně ani tak (chyba se vloudí). Jediný štěstí bylo, že testy opakovaně vycházely negativní (znovu opakuju, nejedná se o hady), takže asi nebylo co přenést. Takže úplně živě vidím, jak to dodržujete. Uteče pár měsíců, začnete polevovat - už se nebudete převlíkat. Pak si časem přestanete i mýt ruce nebo jenom párkrát zapomenete. Jednou přijde okamžik, kdy si řeknete, že se to vlastně neprokázalo a střelíte je k sobě. A to vidím jako nezaujatej pozorovatel, kterýho problematika hadů nijak zvlášť netíži. Možná by to chtělo se zamyslet a racionálně si zhodnotit co a jak. Protože není ve Vašich silách karanténu opravdu dodržet, pokud si myslíte, že jo, tak jste naivní.

Na testy se teprve chystám, což ale může trvat pár let než se tam něco objeví pokud vůbec něco.
O stoprocentní karanténu jde spíš vůči okolí. V rámci bytu je taky mezi pokoji chodba a troje dveře. Bohužel máme jen jednu koupelnu takže když vyměňuju hroznýšovi vodu tak pak dezinfikuju i umyvadlo. Nikdy se nestarám o hroznýše a krajty hned po sobě, krmím v jiné dny. Když hroznýš nesežere potravu, putuje ihned do popelnice (stalo se zatím jen 1x). Co se týče oblečení tak taky měním a sprcha každý den by byla samozřejmost tak jako tak. Mám dezinfekční mýdlo. S hroznýšem manipuluju minimálně, jen když je to nutné.
Nicméně tady jsou všichni přesvědčeni, že IBD mají i krajty. Takže se řeší hlavně aby se to nedostalo ven mimo můj chov. To jestli to dostanou i krajty pokud to ještě nemají na tomto foru podle mě nikoho netíží.
Děkuji za Váš příspěvek a zkušenost ohledně karantény, vážím si toho že mi někdo přispěl k věci.

http://www.unc.edu/courses/2008spring/envr/421/001 /WHO_VirusSurvivalReport_21Aug2003.pdf

něco o přežívání virů. Zajímavé je hlavně tohle: ]The survival of Poliovirus and Reovirus was studied in sterile and non-sterile soil suspensions {Sobsey, 1980 #283}. Both viruses survived better in sterile suspensions than in their corresponding non-sterile counterparts. Poliovirus survival in sterile soil suspensions ranged from 18 to 167 days, with a mean of 95 days, while in non-sterile soil suspensions poliovirus survival was 9 to 80 days with a mean of 42 days. Reovirus survived 8 to 257 days in sterile soil suspensions (mean of 123 days), while in non-sterile soil suspensions survival was 9 to 110 days (mean of 60 days). The survival of tobacco mosaic virus has also been shown to be affected by the presence of aerobic microorganisms in the soil {Cheo, 1980 #534}. Katayoshi et al., (1983) have isolated a phototropic bacterium (Rhodopseudomonas capsulata) capable of producing a substance with a virucidal effect on coliphages and polioviruses.[/i]

Ale zde je myšleno sterilní ve smyslu - bez prokaryot (bakterií a archaea) :i: Bakteriální složení se liší v závislosti na půdě (není uveden její zdroj) a bude zcela jistě naprosto odlišné od podmínek, které máte doma, takže mi tato citace nepřijde zcela relevantní. Ano, dokazuje to 2 věci - 1) virus (z této čeledi, nemusí platit pro IBD) může poměrně dlouhou dobu přežívat v půdě a 2) v přítomnosti správných mikroorganismů je jeho životnost snížena.

Možná by se spíše než o desinfekci (s baktericidními účinky) mělo v tomto případě mluvit o použití virucidních přípravků :-)

A ještě doplněk - použití sprchy jsem myslel při odchodu z místnosti s nakaženými zvířaty - mytí až večer je na nic, protože by virus mohl být třeba v částečkách prachu, který na Vás sedne např. při úklidu ubikace :-)

No jo ten článek popisuje pouze jeden experiment, zkusím toho dohledat víc. Ale zaujala mě ta souvislost mezi životností virů a přítomností bakterií.
Tou dezinfekcí jsem měla na mysli právě virucidní přípravky, jiné by fakt neměly smysl.
Co se čištění týče, po vybírání exkrementů si dezinfikuju ruce, exkrementy letí do wc. Po velkém úklidu se sprchuju a oblečení letí do pračky. Co se tohoto týče, zajímalo by mě právě jak karanténu praktikují ostatní.

Další info:
http://www.reptileforums.co.uk/forums/snakes/65153 5-ugly-ibd-thread.html
http://www.edmontonreptiles.com/forum/archive/inde x.php/t-2421.html

Mě to stačí, že se o tom někde diskutuje a můžu si to přečíst. Jsou tam opravdu užitečné informace. Je dobré vědět kde hledat a kde nehledat a měla jsem si to zjistit dřív než jsem sem napsala. Byla to chyba:)
O požehnání tu nikdo nestál. Stála jsem o informace jestli je na tom někdo podobně a o informace ke karanténě. Pokud ani k jednomu z toho nikdo nic nemá, pak nechápu proč se tu vůbec bavíme.
Vážně mě nějak nenapadlo úprojíždět napřed zahraniční fora a pak až jít na česká, ono to není moc logické.

No myslím že výsledky takového lidského udržování "zdravých populací" jsou vidět ve všech zájmových i hospodářských chovech. Ono ty populace vypadají zdravě dokud se neobjeví nějaký průser. Když se něco chová po generace ve téměř sterilních nebo jinak nepřirozených podmínkách, bude to zákonitě někde vidět. I u lidí je to vidět, máme čím dál méně protilátek, milion alergií.... Dřív jsme byli odolní vůči většině dneska smrtelných chorob. A když populaci něco zdredukuje, nakonec se objeví i rezistentní jedinci. Objeví se protilátky. Tady není problémem ideál udržování rádobyzdravých populací. Většina lidí v tom má prostě prachy, nechce přijít o drahá zvířata a hájí se vyššími zájmy.

S tím že postupně probíhá degenerace souhlas,ale je to spíše příbuzenskou plemenitbou.U populace která se po několik generací nesetkává s nákazou zcela jistě klesne její rezistence,ale není to důvod pro udržování takřka 100% nakažených jedinců.Pochopil bych to v laboratorním chovu,při hledání protilátek,ale v zájmovém chovu kde nezajistíte sterilitu je to na pováženou.
Z lidí kteří stojí za utracením mi nepřipadá na mysli nikdo,u koho by převažovaly finance nad zvířaty.A přiznejte si že nepotěší když někomu vychcípe chov zvířat která má pár lidí v Evropě,na rozdíl od pár regin a jednoho hrozny.
Prostě to berte tak že znamenáte nepřímou hrozbu pro každého kdo chová hady a přijde s vámi do kontaktu.

Bylo to myšleno na chovy.Ikdyž v některých kuturách je to běžný jev a v Evropě to fungovalo ještě před I.sv válkou.
Od těch novin jste právě měla začít v karanténí nádrži,já sice používám papírové ručníky,ale papír jako papír.Vzhledem k vašemu postoji určitě budete veliká chovatelka a jak nevěřím,tak se budu modlit at vás nikdy nepotkám,pač bůh ví co sebou ponesete za sajrajt.Taky mi ty zvířata jednou padnou,ale doufám že to nebude na nějaký bordel,který bude někdo stejně nezodpovědný roznášet.

Tady není co dál řešit. Zcestné a pomatené humanistické myšlení je zdrojem mnohých neštěstí. Také mám svá zvířata rád a mám k nim silný vztah. Ale vím, že v takovém případě bych musel okamžitě jednat. Téma navrhuji uzavřít. Nikam to už nevede. Nevím jak to říci taktně... S vědomím, že si doma hýčkáte hady nakažené IBD by se mi moc nechtělo se k Vám přibližovat blíže než na 50 m. Neberte to jako urážku. Skutečnost je přesně taková, že vědomě doma uchováváte zdroj smrtelného a epidemiologicky závažného onemocnění.

A ze zahraničních chovatelů bych zase tak na měkko nebyl. Že je někdo ze zahraničí neznamená, že je třída. Je tam spousta kapacit, ale i "špatných chovatelů". Jako všude. A západ, který je semeništěm "humanistického a nepřirozeného" myšlení, nemusí být dáván neustále za vzor. Co třeba takzvaný "západ" a krmení živou potravou (u některých druhů a jedinců ideální volba)?

Samozřejmě s Vámi soucítím a je mi to vážně líto. Mám pro citové vazby ke zvířatům pochopení. Už se to ale dostává do roviny, že mě to nadzvedává ze židle... A nejde o peníze a cenu zvířat. Jde o to, že k nim mám vztah a nestojím o to, aby každý druhý, kdo se o mě někde otře, měl doma chov zasviněný IBD. V první řadě jde o ta zvířata, když už je doma máme.

Pleteš si humanismus s ekologií (čímž nemyslím ochranu životního prostředí ale ekologii populací).
Samozřejmě z toho nejsem na měkko, ale dá se tam najít víc názorů a pohledů na věc než je jeden jediný "správný" a to se mi líbí.
Neexistuje jediný důkaz o přenosu IBD z člověka na člověka a následně do dalšího chovu. To je hysterie nepodložená ničím a kvůli tomu já nic zabíjet nebudu.

Co se týče nepřirozeného myšlení, to je právě ten ideál který tu mnozí prezentují. "Zdravé populace" s čím dál horším imunitním systémem. Přirozené je právě to, že takoví jedinci prostě padnou. Čehož se lidi obecně bojí. Přirozené je i to, že napadení jedinci žijí dokud nepadnou. Nepáchají někde v koutě sebevraždu a nikdo je nestrká do mrazáku. Nechat to na přírodě, to je právě to čemu se tu všichni zuřivě brání.

Já fakt nevím čeho se snažíte dosáhnout. Co se týká přenosu IBD, tak bohužel se jedná o onemocnění, které většinovou společnost tolik netíží. Proto se o něm tolik neví. Je sice pravda, že některé způsoby přenosu nejsou potvrzeny, ale hlavně nejsou ani vyvráceny. Čili to, že napíšete, že o tom neexistují důkazy není žádný argument. Co se týká toho "nechat to na přírodě", tak téhle možnosti jste se vzdala když jste se rozhodla držet zvířata v zajetí, protože v tom případě se to již přírodními zákony řídit přestává. Opravdu to co tady prezentujete je jen snůška irelevantních argumentů a prázdných slov.

No v tom je právě ten vtip. Přírodními zákony se to řídí dál a my jsme vzteklí že s tím nemůžeme nic dělat. Je to jen jiná úroveň, ale stále jsou to přírodní zákony. Jestli si myslíte, že se jim dá vyhnout nebo že se dají obejít, jste neskutečně naivní.

Končím. Nemám slov. Dotyčná se chystá rozhodnout, jak se chystá rozhodnout. Tím pádem prosím o zveřejnění jména chovatelky a v případě vstupu do míst, kde se shromažďují chovatelé jedině v tričku "Chovám hady nakažené IBD" a k tomu nepřehlédnutelný transparent nad hlavu s podobným nápisem (byl by docela kult vidět, co by pak na té burze nebo výstavě vypuklo). Nejlepší by bylo vůbec na taková místa nechodit. Pokud takové rozhodnutí učiníte tak věřím, že necháte možnost rozhodnout se i nám.

Já se k ničemu nechystá, já jsem rozhodnutá dávno.
Přesnější by nejspíš bylo "chovám hady, kteří mají možná IBD".
No divím se že nic nevypuklo už když jsem napsala, že na zmiňované teraburze jsem k nakaženým zvířatům přišla. Nevzpomenu si bohužel na datum, ale asi nejde vyloučit že tam byl přítomen i někdo se zdejších. ::)

No v tom je právě ten vtip. Přírodními zákony se to řídí dál a my jsme vzteklí že s tím nemůžeme nic dělat. Je to jen jiná úroveň, ale stále jsou to přírodní zákony. Jestli si myslíte, že se jim dá vyhnout nebo že se dají obejít, jste neskutečně naivní.

Co je zase tohleto za blábol?
Jasně, veškerej život se řídí přírodními zákony, např. ve smyslu, že co se narodí musí žrát, pak se to rozmnoží a nakonec exne.
Což je ale v této debatě naprosto irelevantní. V teráriích se drží i díky pomatencům jako jsi ty zvířata, která by v přírodě už dávno padla, případně by se neměla šanci dožít dospělého věku a množit se.
Pokud držíme zvířata v zajetí, v podstatě jsme se zavázali k tomu, že spoustu věcí musíme rozhodnout za tu přírodu my. Řídíme jak to, co a kdy budou naši chovanci žrát, tak i to jestli a s kým se budou pářit, ovlivňujeme jestli a co se narodí, léčíme vyléčitelné choroby a pokud je to nutné (třeba jako v tomto případě) musíme rozhodnout i o jejich smrti.
Jestli to někdo nechápe tak je trouba.
Jak píšeš výše, že je nedokážeš zabít, tak je dej někomu kdo to zvládne. I to zabití nemocných a tím nebezpečných zvířat k chovu prostě patří. Veškerý druhy zvířat by měli chovat mentálně vyspělí lidé, kteří se o svá zvířata dokáží postarat od začátku do konce (absolutního).

Pomatencům jako jsem já? Ono kde v přírodě mají zvířata novinový papír a dezinfikované terárium? Vypustit tyto hady do přírody tak by taky exli.
ad. "spoustu věcí musíme rozhodnout za tu přírodu my"- no, to je právě ten průser. Naše rozhodnutí nemusí být vždy správné, což se může na zvířatech projevit až za několik generací. Do té doby tu budeme všichni machři co to dělají správně (teda až na mě).

Nemáte se náhodou zítra vdávat? Už by bylo na čase, aby Vás někdo srovnal do latě. :-D Snad Vám ti hadi exnou dřív, než stihnete nadělat víc škody, než užitku. Mimo jiné by mě docela zajímalo, co Vám řekli na veterině, kde zjistili při pitvě IBD. Zda se třeba neptali, jestli máte nějaká další zvířata a dali nějaká doporučení.

Netuším kde berete noviny a dezinfekci.Kolik lidí co zde přispívají vám ukázali svoje chovy a když si projedete pochlubte se tak nevím na kolik fotek na novinách najdete.A netuším kde berete jistotu že by zdraví had v přírodě(ve svém habitatu nebo jemu obdobném)exli.Navíc je dost introdukcí viz.PMB v californii.
Jen lituji že vám podobní lidé nefungují v humanitárních org. alespon by nebyla planeta tolik přelidněná.

Chovatelka jak pod ma z boku....

Ak by som dal ktorehokolvek normalneo a zdraveho hada niekam, kde bude mat dobre podmienky (potrava, voda, teploty) tak tam kludne prezije.Ci uz guttky, alebo constrictory ktore su odchovavane uz YX generacii v zajati maju stale rovnake lovecke instinkty. Nazraty sa niekam staihne a travi, ked je zima ide sa vyhriat, ak je hladny hlada potravu, pripadne ciha. Ked nieco najde, proste zautoci. Tieto instinkty maju dokonca aj MUTACNE zvierata, ktore su naozaj prekrizene tak, ze to az boli.
Niektore hady sa odchovavaju uz dlho a aj napriek tomu, ak ich clovek nezazimuje, neprisposobi im striedanie rocnych obdobi atd, tak ma proste smolu. Jedine s cim suhlasim (a tiez len ciastocne) je to, ze ani zvierata v terariach niesu z cukru. Takze zdrave zvierata netreba drzat v 100% cistote, umyvat po kazdom krmeni a stresovat nad kazdou zaskrabnutou supinou. TO sa proste stane.

Treba si uvedomit, ze had, nieje zdegenerovana civava ktorej neujde len konzerva a granule z misky. Este aj dnes je pomerne velke % psov schopne prezit aj bez pomoci cloveka (staci sa pozriet co su schopne spravit zatulane psy z vysokou zverou), o mackach ani nehovorim. A ze sa chovaju doma uz o par rokov dlhsie snad nemusime ani zacinat.

Naozaj toto je vlakno a konverzacia o ho.ne. Nikam to nevedie.Kludne to ber ako urazku, ale ak by si mala v hlave 2 mozgy, tak mas z hlavy hrkalku. Omielas stale to iste dokola. Za kazdu cenu sa snazis vyvratit to, co tu niekto napise a pritom sem nahodis iba dalsiu blbost, ktorou zosmiesnis samu seba.

Koncim.

Tieto instinkty maju dokonca aj MUTACNE zvierata, ktore su naozaj prekrizene tak, ze to az boli.

Na tom jestli je zvíře "překřížené" nemá vliv to jestli je mutační nebo není. To záleží na konkrétním chovateli. Právě naopak spíš vídám imbreeding u vzácnějších zvířat, lokalit atp., kde je těžké sehnat nepříbuzný chovný pár. Chovatel tedy koupí sourozenecký pár z jednoho odchovu a na něm se chystá chovat. U mutací je spíš větší pravděpodobnost, že bude chovatel kombinovat různé mutace, které ovšem z jedné snůšky nepocházejí. Není žádný problém chovat mutační zvířata nepříbuzná úplně. Takže mi přijde trochu hloupé takto paušalizovat. Nezpochybňuji to, že se někomu taková zvířata nemusí líbit, ale nechápu, že někdo stále věří takovým teoriím.

Mas pravdu. Doparovat nejake raritky je problem, tak ak sa naskytne moznost doparovat, clovek casto velmi nerozmysla.
ALe myslel som to vseobecne. Forbiciek je dnes neuveritelne mnozstvo, takze nemusia byt pribuzne. Ale nikto nevyvrati to, ze casto sa v chovoch krizia pribuzne hady. O tom ziadna. Akurat sa vyberaju vhodne jedince z danou krezbou, alebo farbou.
Nechcel som zachadzat v tomto velmi do hlbky, islo mi skor o to, ze zvierata ktore su v chovoch ani zdaleka nemaju taku malu (ziadnu) sancu prezit v prirode ako uvadza dotycna osoba.Aj ked su to uz "zdomacnene" zvierata z casto dost pochybnym rodokmenom. Stale maju svoje instinkty, ktore sa ani po rokoch a generaciach nemenia.

Právě že je relevantní v jakých chovech, protože se jej každý snaží vést trochu jinak, podle toho co považuje za správné. Čili bych to opravdu takhle nezobecňoval. Nechci být v tomhle vláknu OT a se zbytkem co jsi napsal souhlasím. Jen mě vždy takový názor trochu zamrzí, zvlášť když s dotyčným většinou ve všem ostatním souhlasím. A zcela upřímně nevidím v té míře imbreedingu rozdíl mezi mutacemi a čistými hady. Vždy to je na chovateli.

Pomatencům jako jsem já?

Ano. Nejde porovnávat podmínky v přírodě a v zajetí.
V zajetí nám jde o to aby nám zvířata v našich chovech prosperovala. Proto je nutné mít v chovech pouze zdravá zvířata. Smrt několika tvých hadů, kdyby byli ve volné přírodě, by nijak neohrozila jejich populaci. Stejně tak jako neohrozí populaci v chovech. Tu ohrožuje právě udržování jich při životě.
Pravdu máš v tom, že naše rozhodnutí správné vždy být nemusí, ale měli by jsme se řídit současnými poznatky. Dnes se jedná o nevyléčitelnou nemoc a je potřeba řešit situaci radikálně, právě proto aby se nemoc nešířila zbytečně dál. Čekat jestli se náhodou neobjeví lék je zbytečnej hazard.
porovnávala jsi tu hady a lidi. Nemám tato porovnání rád, ale když už jsi to tu začala, tak třeba u lidí je úmyslné šíření infekčních chorob trestným činem (nebo aspoň bývalo)....

tarantel; ...neměl jsem v úmyslu sem přispívat (hroznýšovité a krajty nechovám) ale z kolegiality musím podpořit názory tu většiny a upřimně nechápu tvé počínání. Co si chceš dokazovat?, tím že budeš udržovat potencionálně na smrt nemocná zvířata při životě? A už vůbec tě nezajímá, že tvuj přístup je bezohledný vůči ostatním teraristům.
Ze své teraristické praxe jsem už byl taky několikrát nucen zamrazit zvířata. Jednalo se o novorozence hadů, ale bohužel s křivicí v různém stupni deformace, která dokonce i samostatně okamžitě žrala. Někdy to ani na těch zvířatech nebylo na první pohled znát. Ikdyž by mohli tihle jedinci udělat stejnou radost jako absolutně zdravá zvířata lidem kteří mají zájem jen o jedno zvíře pro potěchu. Ale protože nelze nikdy vyloučit spletitou cestu jakou se nakonec dostanou zpět do reprodukčních cyklů, není možný taková zvířata nechávat při životě. Přitom tato zvířata (na rozdíl od tvých zvířat) nemají ani teoretickou možnost ohrozit zdraví chovných linií chovatelů, kteří si skutečně vybírají důkladně zvířata do svých chovů.
Z celého dlouhého vlákna lze vyčíst, že si moc radit nechceš nenechat. Přesto se přidám k těm co to tu zkoušeli:
Co bych udělal já na tvém místě:?::
Hroznýše i krajty bych preventivně zlikvidoval, teraria řádně vydezinfikoval (Jodisol), co by šlo (různé pomůcky misky, teploměry atd. bych vyházel) a chov hroznýšovitých a krajt bych odložil minimálně na 9 měsíců (lépe 1 rok). A protože mně už se teraristika stala drogou, zatím bych své ambice naplnil tera-zvířaty jiných čeledí. Je na tobě jak se zachováš. Každopádně by si měla být ke kolegům (teraristům) ohleduplnější.

Dle mých informací u cenchrií už ano, stejně jako u tmavek, kobercovek, chonder a regin. Ty reginy překvapily protože dlouhou dobu to vypadalo, že se jim to vyhýbá a nebyl známý z ČR žádný takový případ. Tak to už taky vzalo za své. U madagascariensis ani dumerili jsem o tom neslyšel, otázkou je, kolik lidí by tam s takovým hadem po úhynu šlo, když to jde řešit zlomek těch, co chová třeba tmavky nebo constrictory. Tam je poměr neporovnatelný, přesto je takových lidí fakt málo

nejsem hadař, já osobně bych je nechal utratit, ALE (viz Hnízdo)cituji:
Jedinou ochranou je prevence ve formě dlouhodobé karantény nově přikoupených hadů. Zde doporučujeme
v současnosti s ohledem na dlouhou inkubační dobu,karanténu až 12 měsíců. Během této doby by se měly opakovaně(minimálně 3x v odstupu několika měsíců) provádět rozbory krevních nátěrů. Také doporučujeme individuální chov v hygienických teráriích, hroznýši by neměli být chováni s krajtami v jedné místnosti. Absolutní prevence ovšem není možná.
evokuje to (alespoň u mne) srovnání s PBFD u papoušků, tam je to ale "naštěstí" vcelku lehce diagnostikovatelné...
díky ale podobnému přístupu jako má zadavatelka, je rozšíření už by se dalo říci "CELOPLOŠNÉ" :x:

V článku je dost důležitá informace. Infikovaní hroznýši jsou z profesionálního chovu v Americe. Nějaký profík vesele množí infikované jedince a prodává co nejdál. A další profíci to tahají do Čech.
Hlavně že holka která má 3 hady a nerejžuje prachy má nosit tričko s nápisem IBD.
M

Holt jsou stejnej dobytek a nic to nemění na faktu že do chovu je nejlepší zařazovat zvířata z prověřených zdrojů případně vědět alespon tu maličkost od koho jsem ty zvířata koupil at v případě průseru je možné varovat ostaní.
Ostatně eliminovat nakažená zvířata a šířit informace od koho byla je jediný způsob jak se brábnit proti šíření nákazy.

Ale to nedělají jen Američané. To dělají i Evropané a ČR v tom není výjimkou, viz výše;-) Kdekdo, komu se to v chovu objeví místo vybití chovu zkrátka zvířata střelí, nebo porozdává pod záminkou, že ruší chov z těch a těch důvodů (většinou jsou to "rodinné"). Taková trička by měl nosit každý, kdo to vědomě má a vesele to udržuje. To Vám dávám za pravdu

Ahoj, jsem zase zpět:) s panem doktorem Hnízdem se chystám určitě znovu poradit. Právě u něj jsme byli s prvním nakaženým hadem. A on mi poradil zatím uzavřít chov a počkat. Tak po půl roce bez úhynu bych mohla nechat udělat krevní testy a biopsii a určitě s ním proberu i tu karanténu.

4erw: Já jsem původně hroznýše chtěla utratit. On to rezolutně odmítnul tak jsem začala hledat jiná řešení a informace. Epanterias mě dokonce přesvědčoval, že mám hady zabít i bez jeho souhlasu např. když nebude doma::) No, není blbec aby mu to nedošlo::) Takže utratit je mohu jedině přes jeho mrtvolu tak jako tak. Mám na to jen poloviční vliv.

Nevím k čemu je dobré mě stále špinit, nebo proč chceš vyvolat dojem, že jsem Tě sváděl k něčemu dle Tebe "špatnému". Nechápu, proč ač už nereaguji, protože svými slovy na Tebe v téhle KAUZE jsem již vyplýtval spoustu svého času a díky Tvé debilitě to nepadlo ani na tu půdu, protože tam prostě není, mě stále vyzdvihuješ. A ANO DOPORUČOVAL JSEM USMRCENÍ STŮJ CO STŮJ, PROTOŽE TO SVINSTVO ZNÁM, NEJSI ČLOVĚK, CO UDRŽEL HYGIENU PŘEDTÍM, NATOŽ TY BÁCHORKY TADY, ŽE NYNÍ TAM JEDEŠ PODLE "NASA PROTOKOLU". MŮJ ZÁJEM JE VYŠŠÍ NEŽ STUPIDNÍ NÁZOR UDRŽOVAT STŮJ CO STŮJ ČASOVANOU BOMBU A ROZHODNĚ MÍT DOMA PSA SE VZTEKLINOU A NEBÝT MŮJ, ALE PŘÍTELKYNĚ, MANŽELKY, BRATRA, NEBO KOHOKOLIV Z RODINY, TAK PES JDE A DOTYČNÝ BY TO I POCHOPIL, POKUD SÁM NEMÁ V PALICI NASRÁNO. BOHUŽEL NIKDO NEMŮŽE ZA TO, ŽE TO UPLAKÁNKOVSTVÍ PRAMENÍCÍ Z POTŘEBY, ABY TI DAL KONEČNĚ NĚKDO ZA PRAVDU, TU HOLT POCHOPENÍ NENALÉZÁ A I KDYŽ VYTAHUJEŠ VĚCI Z KONTEXTU A MÁŠ POTŘEBU VŠE PŘEVRACET, HOLT TO NEVYCHÁZÍ. BLBOST BYLA NECHAT HADA ŽIVÉHO, BLBOST BYLA ZAKLÁDAT TOHLE VLÁKNO, KDYŽ NEUMÍM PŘIZNAT SVOU CHYBU, BLBOST BYLA BRÁT SI MĚ DO HUBY... NEJSI CHOVATEL, ZTĚŽKA POCHOPÍŠ CO TO JE, KDYŽ NĚKOMU DÍKY TAKOVÝMHLE HAZARDÉRŮM UMÍRALA ZVÍŘATA NA CRYPTA, NA PARAMYXOVIRY A NA IBD. A ROZHODNĚ TU NEJDE O PENÍZE, NEBO MOŽNÁ I JDE, PROTOŽE KDYBY NEŠLO, TAK SI NEZTRÁCELA ČAS TADY, ALE DÁVNO SI SE ŘÍDILA TÍM, CO JSEM TI ŘEKL NEVYJÍMAJE USMRCENÍ, AŤ UŽ MĚLO BÝT KOMUKOLIV ZA ZÁDY NEBO NEBYLO. NESTYDÍM SE OPRAVDU ZA TO, ŽE CHRÁNÍM VYŠŠÍ ZÁJMY A ŽE CHCI, ABYSME MĚLI V BUDOUCNU CO CHOVAT, MÍT SE Z ČEHO RADOVAT. MĚ DĚLÁ RADOST ZDRAVÉ ZVÍŘE, ZVÍŘE CO SAMO LOVÍ, ROSTE, SVLÉKÁ SE PÁŘÍ A SAMICE CO RODÍ ZDRAVÁ MLÁĎATA. NE KROUTÍCÍ SE CHUDÁK, CO NABÍRÁ DO TLAMY SUBSTRÁT, LAPÁ PO DECHU V KŘEČI, NENÍ SCHOPEN SE OTOČIT Z BOKU NEBO ZE ZAD NAZPĚT A KTERÝ MÁ POTÍŽE TREFIT SE DO POTKANA. NEDĚLÁ MI RADOST POHLED NA UMÍRAJÍCÍ KROUTÍCÍ SE MLÁĎATA TÝDEN PO PORODU JAKO BYL SLAVNÝ PŘÍPAD Z NĚMECKA. JENŽE ABYS TOTO POCHOPILA MUSELA BYS TO VIDĚT. A TY NEMÁŠ DLE TOHO, CO TU PÍŠEŠ, CITUJEŠ ANI MALIČKOU PŘEDSTAVU, CO ZA SVINSTVO TOHLE JE. PIŠ SI NADÁLE TY SVÉ NESMYSLY, ALE UŽ MĚ NECITUJ. CITUJEŠ VŠE VYTAŽENÉ Z KONTEXTU, NEMÁM PROBLÉM ODKÝVAT VŠE CO JSEM ŘEKL, ALE TO, ŽE MÍSTO UŽITEČNÝCH RAD NA MĚ TAHÁŠ JAKOŽE ŠPÍNU, JAK JSEM TĚ CHUDÁKA NAVÁDĚL USEKNOUT PALICI A ŘÍCT PŘÍTELI, ŽE HADU HLAVA UPADLA SAMA, TO JE I NA MĚ MOC. MYSLÍM, ŽE DOTYČNÍ Z VLÁKNA SI ÚSUDEK SAMI UDĚLALI A KDE STOJÍ PRAVDA TAK JAKSI TUŠÍ. PODĚKUJ ZA TO OVŠEM SAMA SOBĚ.

PS:kdybys použila hlavu, stačilo doma říct, že i třetí had padl jako dva předchozí. Jenže to by chtělo tu hlavu použít.

Ty už si mě do huby neber ty "vyšší zájme". Sám jsi porušil hygienická pravidla a nikdo Ti na to neřekl ani popel.
No a pokud jsi ty hady viděl umírat, tak asi víš jaký je rozdíl mezi umírajícím zvířetem a zdravě vypadajícím zvířetem. To neexne ze dne na den, bez příznaků trvajících minimálně několik dní. Fakt myslíš že by mi tohle prošlo?
PS: Kdyby jsi použil hlavu, tak bys pochopil že diskuzi s Tebou jsem už ukončila a výslovně jsem se vyjádřila že o Tvůj názor už nestojím. To že jsi do mě šil dál muselo mít nějaký následek. Faktem je, že tím že jsi zkrmil toho hroznu MOŽNÁ šíříš tu nákazu taky. Jenže to tu nikoho nesere, páč nikde, ani na veřejném foru, si nejsou lidé rovni.
A to je jediné ponaučení které si z celé diskuze beru.
Pss: jsem ráda, že už jsi se mnou skončil.

Doposud jsem si myslel, že nejblbější ženou na poradně je krueggerová. Ze začátku tohoto vlákna to vypadalo, že by ses jí mohla v blbosti vyrovnat, ale teď už jí válcuješ na celý čáře.
Chováš se jak malej umíněnej harant.
Smutný je, že na tvojí blbost můžou doplatit zatím zdravá zvířata.
Blbcům do rukou zvířata nepatří.

Že někde na světě žije podobně blbej a nezodpovědnej člověk jako ty není relevantní argument. Navíc to je i jeden z důvodu většího rozšíření IBD.

aneb nejdřív myslet

Když se zamyslí člověk jako ty, není to stejně nic platný. Kdyby jsi myslela pořádně, muselo by ti dojít, že jediný rozumný řešení je ty hady zabít.
Není to jen názor širší chovatelské veřejnosti, ale i renomovaných veterinářů, což by v těchto případech mělo být podstatné.

Asi takhle:
1) Já jsem ti do debilů nenadával, a než jsi mi odpověděla, jsem si opravdu myslel že debil nejsi.
2) IBD není přenosná na hadožravé druhy.
3) Tvoje odpověď typu - vím ho.no, ale nepřiznám to - ti tady asi taky nepřidá.
To je z mé strany vše a přeji hezký den.