Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ježek bělobřichý - chov

Dobrý večer,
brzy si budu toto zvířátko pořizovat a chtěla bych se zeptat na několik věcí okolo chovu.
Nejdříve strava - nastudovala jsem si, co všechno je pro ně vhodné, ale zajímala by mě dávka - nechci, aby hladověl a ani ho nechci překrmovat. Aspoň přibližně např. jestli celá kapsička, hrstka granulí, nebo červů apod.
Pak by mě zajímalo, jak je to se zápachem - je hodně výrazný - a s konáním potřeby - koná ji v akvárku spíše na jedno místo nebo jak se mu zachce? A když ho pustím ven, háže bobky moc?
A za třetí bych měla dotaz - občas jedu pryč přes noc, ale opravdu je to např. 1 za dva měsíce - vydrží např. jeden večer sám s tím, že mu dám jídlo např. do dávkovače, nebo ho mu dám přes den do misky, že jej večer najde? Nebo je lepší ho v tom případě vzbudit přes den a nakrmit mimo čas? Nechci ho stresovat.
Poslední dotaz je spíše na okraj - za jak dlouho se vám podařilo ježečka ochočit? Je mi jasné, že každý reaguje jinak, ale jen tak pro představu :-)
Děkuji za odpovědi

Za 1) podle velikosti a stáří, většinou tak hrstku, sama uvidíš..
Za 2) zápach je celkem dost výrazný no, smrdí fakt hodně, potřebu si koná jak se mu zachce, jeden měsíc ti to krásně dává do rohu, další měsíc ti to rozháže všude, a proč by házel bobky venku? jinak není to kočka nebo pes, furt je to terárirní zvíře, takže moc tahání atd mu asi prospívat nebude...
Za 3) normálně mu do misky dáš žrádlo a jedeš pryč, žádný budění, žádný blbosti, akorát další zbytečnej stres, ze začátku platí to ,,čím míň s ním budeš, tím líp''

Já mám svého 4 roky, moc ho ven netahám, jen někdy, když přijede nějaká návštěva nebo když ci chci s bodláčkem promluvit :D (je to strašně vnímavej tvor) a ochočil se sám, jelikož ho fakt vytáhnu pár krát do roka, není to zase nějakej strašpitel, po pár měsících bude v poho:)

Podle mých zkušeností nesmrdí nijak výrazně, pokud se podestýlá absorbční podestýlkou pro kočky, která dobře vsakuje moč i pachy. Použitá místa odstranit a dosypat denně, celková výměna stačí jednou týdně.

S "ochočitelností" mám velmi špatné zkušenosti. Možná je to kus od kusu, ale zatímco ježek ušatý si zvykl krásně a reagoval i přes den, bělobřichý se i po 2 letech tvrdošíjně hned zabalí (i večer) a nekomunikuje - maximálně slupne podstrkované červy a zmizí.

Pripájam sa k otázke ohľadne ochočenia...chovateľ, od ktorého som si ježurku doniesla mi tvrdil, že to chce len trpezlivosť a neustále branie na ruky, nech si zvykne na môj pach. Lenže ježurka ani po mesiaci neprestáva vrčať a prskať...či je to tým, že ju každý večer vyberám z terárka a nechám pobehať po izbe?? skúsiť si ju nevšímať a nevyberať von, alebo to chce len čas? poraďte mi, chcem byť s ňou kamoška ale akosi me neustále odmieta :-/

Nech jí žít a nestresuj jí každodenním taháním. Ježek není morčátko...a to, že se s ježkama roztrh pytel a má ho každej druhej, z něj morčátko nedělá...všichni si pořizujou ježky, a zacházej s nima, jak s křečkama, krměj je granulema, tahaj je a dělaj z nich domácí mazlíčky. Je to noční zvíře a nebude se chovat, jako "pet".

Morča som ani nikdy nemala, takže neviem ako to funguje...riadila som sa iba inštrukciami, ktoré som dostala spolu s ježurkou...chovateľ mi tvrdil, že bola denne brávaná na ruky, preto som chcela radu od vás, ktorí ich už nejaký ten čas máte a viete ako s nimi fungovať.

nemyslím si, že ježkovi nějak vadí, že ho slečna pouští každý den ven, ba naopak, at se proběhne. at se vyjádří někdo, kdo ježky opravdu doma má a chová je ve velkém..
Sama ježka mám a denně ho pouštím, na radu chovatelů, ale říkám at se vyjádří někdo zkušený

JJ, tak nějak jsem to myslela, ikdyž tak bravurně, jako Auri bych to asi nenapsala:-D Měla jsem na mysli, že ježek je jak inteligenčně, tak způsobem života jinde, než klasickej "pet" typu morče, nebo králíček. Bohužel lidi se z něj toho mazlíčka udělat snažej...což se mě osobně moc nelibí...

Ježouny máme jen tři, nepříbuzné, různé barvy, takže úplně asi radit nedokážu, nicméně:
Za prvé - krmíme podle chuti a hladu ježků, ale pestře - vlhké granulky pro koťata, kapsičky, podrcené hmyzáky, zophobase, vše velmi! lehce sypu na střídačku Roboranem nebo Plastinem, - žrádla prostě kolik si za večer vezmou. Nakrmím večer a ráno misky vyleštím. (většinou) Voda prakticky bez výjimky denně, i když by měli vydržet docela dlouho.
Za druhé - zápach - asi smrdí, nicméně já je necítím. Ale moje rodina ano. Někteří konají potřebu na jednom místě, ale není to pravidlo, někdy se spustí i ti vzorní.
Za třetí - jeden večer neřešte, to je prostě pro ježatce smůla, nic nechyt a jde spát hlady, komu z nás se to nestalo, že. Ale vodu by měl mít, alespoň pro dobrý pocit chovatele.
Určitě bych je přes den nebudil, to nedělá dobrotu.
Ochočení - máme dvě holky a samečka, jsou to zcela vyhraněné povahy - chočení na tom nic nemění. Jedna holka zlatíčko, druhá náladová, sameček Ruda Neruda. Všichni od šesti týdnů, ke všem se chováme stejně. Projevují se prakticky stejně jako od pořízení. Naše děti je statečně po večerech tahají všechny zhruba stejně, ale ne všem ježounům to stejně vyhovuje. Sice nekousnou, ale myslí si svoje, maximálně se pokadí, když už nás mají opravdu dost. Na kontakt se asi dají zvyknout, ale ne všem se líbí. Červa z ruky vezmou všichni, ale úplní mazlíci to tedy nejsou, to ani náhodou.
Máme je necelý rok, těšíme se na odchov, snad se zadaří.
Prostě jestli chcete milého ježečka, raději zapomeňte na barvu a hledejte u chovatelů hodné a nebojácné mládě, možná mu to zůstane i nadále.

Já ježka vytahuju skoro každý den, nevypadá že by mu to vadilo, vytahuju ho až když se sám probudí a pak si klidně celý večer běhá po bytě.. Na každé druhé stránce o chovu ježků se dozvíš, že by se ježci měli brát často do ruky aby si zvykli na kontakt a jen tak mimochodem skoro každej ježek žere granule. Asi by SIS nejdřív měla přečíst sama něco o chovu a potom někomu radit...

Dobrý den,
mám dotaz ohledně aktivity ježka. Když jsem si ho před dvěma dny brala od chovatele, tak mi říkal, že se ježci vzbudí okolo 19h a jsou aktivní zhruba do půlnoci. Jenže ježeček po převozu k nám první večer prospal, což jsem přičítala cestě (nebyla dlouhá, ale i tak) a stresu ze všeho nového, který musel podstoupit. První večer se tedy probudil sám okolo 23h a byl aktivní (běhal po výběhu, přestavoval domeček a misku apod.) až do 6h ráno. Další noc jsem se tedy snažila ho stravou vylákat v těch 19h jako byl zvyklý u chovatele. Ježeček se vzbudil, najedl se a zase si šel lehnout do pelíšku. Snažila jsem se ho budit, brát do ruky, ale vždycky na mě začal "vrčet", tak jsem ho nechala být a další noc byl zase aktivní od půlnoci do rána. Jak to mám řešit? Ráda bych si ježečka užila i v nějakou dřívější hodinu, než o půlnoci. Mám ho nadále budit v těch 19h a pak ho mám nechat jít spát nebo ho mám "donutit" být vzhůru (což mi nepřijde jako dobrý nápad)?
A druhá věc, co mě zajímá. Ježeček prošmejdil skoro celý byt, ale přitom hodil jenom 3x slinu. Jednou z mého pyžama, poté z koberce a jednou na dece. Není to málo? Přijde mi, že je docela málo aby si takto zapamatoval jen tři pachy, tři místa, ale je to můj první ježek, tak nemám ještě takové zkušenosti, proto bych byla ráda, kdyby mi tohle někdo vysvětlil, abych věděla, co je pro ježečka nejlepší a aby u mě jen nepřežíval, ale žil spokojený život bez stresů :)

Díky za všechny rady.

No...pokud jste si chtěli pořídit mazlíčka, se kterým by jste se mohli mazlit přes den, možná jste mohli zvolit něco jiného, než zvíře s převážně noční aktivitou...třeba morče. Jakékoliv buzení a přehazování režimu vidím jako nesmysl a zbytečné stresování.

Nebudit, nedělat mu z bytu teritorium. Opravdu - není a nebude to mazlík, dopřejte mu klid. Ať se krmí, kdy chce, prostě ho nechte být v jeho výběhu. V rámci utužení vztahů si ho vezměte na ruku, třeba i denně, možná i nechte proběhnout venku (to ale není úplně nutné), ale rozhodně nebudit!!. Zvlášť ne pár dnů po předání, má chudák úplně jiné starosti. A už vůbec ho nezajímá váš byt, to nechte raději až jindy. Hlavně ať má slušný výběh u sebe v ubikaci.
Systematickým obtěžováním z něj neuděláte mazlíčka, ale nešťastníka. On má svoje hodiny, a ty vaše ho vůbec nezajímají.
Leckdy v péči platí - čím méně, tím lépe.

Děkuji za vaši radu :) začala jsem to dělat tak, že mu okolo té 19h dám do misky pár červíků a trošku konzervy a on většinou sám vyleze a jde se najíst, poté buď chvíli šmejdí nebo si jde zase lehnout. A jeho doba, kdy je aktivní, se už snad vrací do normálu, jelikož dnes se vzbudil už o hodinu dřív než včera :)

Vidím, že můj dotaz a ,,problém" nebyl správně pochopen, nebo jsem ho možná nepopsala dostatečně dobře, aby byl dobře pochopen. Vůbec mi nešlo o to, že mi vadí jeho noční aktivita. Než jsem si ježka pořídila, tak jsem půl roku studovala o jeho chovu ze spousty diskuzí, publikací a rad ostatních chovatelů, jenže bohužel zrovna tohle jsem nikde nenašla. Budu tedy doufat, že až se řádně ubytuje u mě, tak že se doba, kdy je aktivní opět ustálí tak jak byl zvyklý u chovatele, tedy od 19h cca do té půlnoci. Jinak radu typu ,, na mazlení si radši pořiďte morče" jsem tady četla stokrát a už mi to nepřijde ani vtipné, jako spíš hloupé. Myslím si, že jsem inteligentní natolik, abych si pořídila morče, když budu chtít morče a ježka, když budu chtít ježka. A rozhodně nejsem typ člověka, který si pořídí ježka a poté se k němu bude chovat jako k morčeti. Jestli byl můj dotaz pochopen takhle, tak to bylo úplně špatně. Pro to, aby se u mě můj ježek měl co nejlépe udělám co jen budu moct, proto se taky ptám a čekám normální odpověď od zkušenějších.

Nevím přesně, co jste půl roku studovala, ale jestli ježouna druhý den po přenesení budíte v 19,00 (nevím, kdo vám takovou pitomost poradil, ježci se budí prostě sami, někdy dříve, někdy později). Rozhodně ne zrovna na hodinu, která se líbí vám. A jestliže ho již druhý den seznamujete se svým pyžamem a kobercem, rád bych věděl, kde jste vyčetla tohle.
Mám pocit, že váš "problém" byl pochopen velmi správně, a není u ježka.

Mě by spíš zajímalo, co za hodnotné informace jste půl roku studovala, že krmíte ježka každý den konzervou...a ano, pochopila jsem to přesně takhle. S bělobřichými ježky se poslední dobou doslova roztrhl pytel. A jak tomu tak bývá u těhle "boomů" s nějakým druhem zvířete (ježci, betty, jemeňáci, agamy atd atd.), vyrojila se samozřejmě tuna polopravd, omylů a chyb ohledně jejich chovu...kromě krmení a zacházení obecně i tohle buzení zvířete aktivního v noci a mazlíčkaření s né úplně kontaktním tvorem.

Jak tak koukám na ty otázky co mám a nemám dělat ..... říkam si proč si ty lidi toho ježka koupily .....O ježkovi už toužim 3 roky a ještě jsem se neodvážila si ho koupit ... protože si říkám že toho vim málo :) příště bych se radši snažila se toho dozvědět co nejvíc než si ježka pořídím a hlavně bych si vše dukladni připravila ... poté bych si ho přinesla domů ..... některý lidi by se na to měly vykašlat a koupit si radši MORČE :)

tak slecna to treba tak nemyslela, neni treba hned ji kamenovat. u kazdeho jezka je aktivita proste jina. samecek nam beha treba v pet vecer v kolotoci, samicka je vzhuru jen chvili nad ranem.zkuste davat jen tu zivou stravu co nejvice a konzervu co nejmene.kdyz pak uslysi ze plnite misku, vybehne ale az bude dele u vas. tak drzim palce :)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na rozmonožování. Pořídila jsem si samičku jen jako mazlíka ( ne na peníze), ale uvažovala jsem, že bych hí jednou nechala připustit. V nějaké diskuzi jsem četla, že když se samička nepřipustí do jednoho roka tak jí srostou pánevní kosti a neporodí. Mě to přijde jako nesmysl, vzhledem k ostatním savcům a ani jsem na to v žádném článku nenarazila, ale stekně ten červíček hlodá a mám strach, abych jí jednou nezabila. Máte s tím někdo zkušennosti? Děkuji :-)

když se samička nepřipustí do jednoho roka tak jí srostou pánevní kosti a neporodí.

To Ti přijde jako nesmysl zcela správně...tenhle blábol možná vypustili morčatáři, kteří si pak pořídili i ježky a myslí, že když morčata po srůstu symfýzy mají problémy s porodama, tak to platí u všech savců. Samozřejmě neplatí - morčata rodí nidifugní, veliká mláďata, takže tam ten problém s pozdě zabřezlou samicí je. Ale je hloupost to praktikovat i na savce, kteří rodí drobounká nidikolní mláďata. Což jsou třeba zrovna ti ježci...klidně ji můžeš připustit i po roce ;-)

Zdravím. Chtěla bych se zeptat jak moc velký klid potřebuje ježek přes den (aby nestrádal). Konkrétně mám jeden jediný pokoj, kam bych ho mohla dát (kam nesmí kočky, pes ani přítel :-) ), nicméně v tomto pokoji už bydlí vodní želvy (tzn. přes den chodím krmit druhy s denní aktivitou a jednou za čas čistím fitry a dočišťuju akvária) a morčata (tzn. ráno a večer je chodím krmit a cca 1x týdně zpravidla dopoledne čistím klece). Jinak do pokoje nikdo nechodí, zbytek zvířat v pokoji (kajmanky a gekončíky) krmím i čistím navečer, takže to by snad nevadilo.
Tedy konkrétně: mohl by ježek v tomto pokoji s touto mojí návštěvností pres den a vzdálený cca 1 m od morčat (5 ks), která přeci jen nějaký hluk taky dělají prospívat nebo by ho tenhle hluk budil?
Zatím jen lehce uvažuji nad jeho pořízením, s krmením by problém nebyl, teploty i prostor taky v pohodě, jen z tohoto mám strach...

Zdravím. Tak nemám ježka ani týden a už se na vás musím obrátit z dotazem :-( Obávám se, že má blechy. U bývalého majitele prý chodili do pokoje s ježky psi, takže přenos byl asi možný. Ježčice se drbe a myslím, že jsem jednu i viděla, ale byla rychlejší než já, takže ke 100% identifikaci nedošlo. A teď dotaz. Mohu použít arpalit ve spreji, nebo tím mohu ježka nějak ohrozit (co když se olíže....?). V jiné diskuzi zde na poradně byl doporučován, ale to téma je staré 4 roky, tak si to chci ještě ověřit. Díky za odpovědi.

Dobrý den mám rok a pul stareho ježečka Bodlinku s PP.A chtěla bych jí nechat připustit z 2letím samečkem Jonaškem.Mužu ještě nebo uš jeto dlouho:Na internetu jsem četla že se doporučuje připuštět od 5měsicu do 12měsicu.Co je natom pravdy jen bymně to zajímalo.Děkuju za odpověd prosím napištemi na e-mail sisitruksova@seznam.cz

Ahoj, také bych se chtěla zeptat na veci okolo chovu ježka. Přečetla jsem si celé vlákno a nikdo asi nemá stejný problém jako já. Byli jsme na terraburze kde jsme zakoupili jezecka a dozvěděli se pár informací ohledně chovu.. ale pani nám zapomněla říct že nejdůležitější je ježka nebudit. A když s námi dorazil domů hned potom co byla zarizena ubikace jsme jezecka nechali probehnout a dali mu najist, obcas se stalo ze na nas zasycela ale jinak do ruky se nechala vzit. Druhý den vecer jsme udelali uplne vse stejně až na to že když byla u mě v ruce, zacala se ze zacatku slabe hrabat do dlane a okusovat nehty, pozdeji když to bylo neprijemne jsem ji vratila do ubikace. Nechci aby se u me jezek trapil a chtela bych slyset prosim par rad jak to pripadne omezit, ci úplně vyresit. Dekuju predem za nazory.

ahoj
přidám jen pár postřehů,které mám já z chovem ježka bělobřichatého. Ježka jsme pořídili dospělé dceři a ježka jsme doma měli pár měsíců a to jsou mé postřehy.
1)ježek je noční zvíře a to je dost podstatná věc, to znamená že ve dne většinou spí neměl by se rušit a v noci je aktivní. Mě upřimně to dost vadilo, když se v noci rozhodl , že bude běhat v kolotoči až do rána. Nakonec jsem došel k závěru, že ježek nemůže být ve stejné místnosti ve které spíme, prostě jsem se s ježkem nevyspal. Takže přes den si ježka moc neužijete ,protože je zalezlý a spí a v noci si ho zas užijete až moc jak ,ale zase chcete spát vy.
2) hygiena ježku nic moc neříká je prase vykonává potřebu kde se mu zachce je mu jedno zda je to v kolotoči, nebo v ubikaci.
3) co se týče krmení může se krmit granulemi pro kočky atd,ale dočetl jsem se že je vhodnější ho krmit živým krmením je to přece jenom hmyzožravec a je to pro něj přirozenější. Tak když jsem mu dal šváby a cvrčky mohl se po nich utlouct opravdu pro ně pochoutka. Dále je zajímavá informace ,kterou jsem se dočetl , že když se ježku dávají pouze granule může dojít k nadměrnému opotřebení zubů ježka až do té míry, že nebude moc přijímat potravu a umře hlady. Ježkovi dáte žrádlo do misky a onic se nestaráte na pití doporučuji napáječku ,pokud vás nebaví každý den čist misku s vodou.
4) další zajímavá věc je ta , že ježek pohlavně dospívá již v 2 měsících svého věku to znamená , že ježky musíte zavčas oddělit jinak si to rozdá sameček se svou matkou či sestrou
5) je pravda že ubikace se musí čistit docela pravidelně jinak začně zapáchat

Živá potrava- mam z toho docela strach, bojim se ze i pres dnesni super misticky z kterych nevyleze udajne nic nejsou tak super, a ja bych nerada kdyz by se mi po pokoji honil jen tak cvrcek nebo cerv? Jak casto je dejme tomu nutné dát jezkovi zivou stravu? Mohl by treba sirove jablko? Cetla jsem ze treba sirovou mrkev nesmi.
A jeste to kousani, nevis co by to mohlo znamenat, nebo jak tomu zabranit?
A ten kolotoc, muze mit nebude se z neho.nejak stresovat nebo nebude mu pusobit nejake trauma?

dle mého je nejlepší ježkovi pořídit plastový box, největší výběr boxů mají v IKEI. Platový box je dobrý na manipulaci je lehký a dobře omyvatelný. Pokud budeš mít box dostatečně vysoký cvrček z něho nevyskočí a po plastu neumí lozit stejně jak šváb. Ježek se lovem aspoň zabaví. Co se týče kolotoče ba naopak ježkovi prospěje a pořádně se proběhne. Měli jsme i mláďáta a všichni v kolotoči nadšeně běhali. Kousání ježka ovlivníš jedině tím ,že ho budeš brát na ruku a bud si zvykne či ne. Náš třeba syčel ale kousl jen vyjmečně. Pokud máš ježka ,který není zvyklý na ruku tak se nediv . Mě třeba když jsem ho bral na ruku se vždy stočil do klubíčka a musel jsem ho zespodu podebrat a stejnak jsem se píchnutí nevyhnul a někdy jsem používal i rukavici.

Paní od kterého jsem ho kupovala rikala ze je snad ze vsech co mi davala na vyber nejpritulnejsi, jezek je doma už skoro tyden, a dnes kdyz jsem ho vyndavala z klece ani trochu se nebal. Musim zatim zaklepat od te doby jeste ani jednou nekousl, tak snad je s nami spokojeny. A plastovy box mas pravdu, rikala jsem si ze chudak nema moc co delat a lov mu vubec neuskodi. Kolotoc sezenu normalne v petcentru, pokud se nepletu je to podobny jako maji krecci? Nebo jsem uplne vedle?.

Dobrý den, ježkovi stačí když mu před večerem dáte cca 2 pol. lžíce. Pochoutky jako je třeba maso, ovoce, kapsičky mu vmíchávejte do granulí a dokud nesní všechno tak mu to nedoplňujte.
Ježek vykonává potřebu kde se mu zachce, ale je možnè ho naučit na písek od činčil. Bobky hází tak 1 za jednu hodinu.
Když ojíždíte na jednu noc tak předtím než odjedete mu stačí doplnit vodu, normální dávku jídla( tam kde ho má normálně) a vičistit box.