Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výbojky

Ahoj všem chtěl bych se zeptat jaký kdo používáte výbojky a které podle vás dobře hřejou já mám 50w sunluxky a při doporučené minimální vzdálenosti mi moc právě nehřejou 35cm=26 stupňů tak by mě zajímalo třeba jestli 50w raptorka není lepší

Já mám jenom raptorky a na těch 35 cm to hřeje taky tak na těch 37, přesně jak píše Pooli, takže bych řekl, že to je stejný. Ono ale asi záleží na tom kde to je umístěný a jaká je okolní teplota, protože mám taky terárko, kde to hřeje o něco míň.

Zdravím, možná by Vám neuškodilo se na ty minimální dop. vzdálenosti ještě jednou podívat ;-), u 50W SunLux to je totiž 25-30cm, ne 35cm. V té vzdálenosti lampa uvnitř terária zatopí dostatečně - tak to klidně pověste níž.
SunLux, Bright Sun, Solar Raptor (+ ještě asi 2-3 další značky v evropě) jsou v podstatě skoro stejné lampy - konstrukčně, všechny topí uplně stejně.
Další věc je přesnost a kvalita teploměru, ty klasické digitální se od sebe navzájem liší klidně i o 5°C. Sám jsem jich vyzkoušel už pěkných pár kousků.

S měřením teplot je to fakt těžký :(. Mám profi pyrometr s nastavitelnou emisivitou, abych měřil přesně a mohl to taky někde prezentovat, jenže s tím, že každej materiál má i jinou emisivitu při různých teplotách a taky při různých vlnových délkách, je to fakt hodně náročný. V podstatě jsem toho zatím moc nezměřil :-D, ale všechno bude.
Na nejpřesnější amatérský měření je podle mě nejlepší rtuťovej teploměr - ten už ale dneska neseženeš (EU), takže lihovej. Rtuťovej je ten stříbrnej a lihovej má tu substanci červenou. S tím, že ten stříbrnej už je zakázanej, aleneřikám, že se nedá vubec sehnat, podpultově třeba (jako Sparty za komára :-D).
Já ale používám i obyčejnej infra teploměr, protože s tím mám terárka obejitý za minutu - na to kontrolní měření se to dá. Používám tempgun, ale výběr je velikej.

Ono fakt hraje roli kde to terárko je, mě skáče v místnosti teplota o cca 2-3 stupně podle toho jak je venku, a podle toho se mi mění i teplota uvnitř. Jinak já to dělám tak, že jim pod lampou naskládám hromadu šutrů aby to bylo přesně ve výšce, kde to chci a oni si pak dřepí na šutrech a vyhřívaj se :)

taky to tak řeším. Jinak lampu jsem dal níže, tak je od zvířete 28cm a vytopí už na 40,6 stupňů tak jsem spokojenej :-). Akorát mě štvou ty díry ve stropu, který jsem vyvrtal. Ted jsou zbytečný, každej koho jsem se ptal mi tvrdil, že 35 cm od zvířete je mál,o tak jsem to vyvrtal a nakonec tam ty lampy ani nejsou.

Jasně, to si určí, ale když jí při tom bude šajnit výbojka do ksichtu (očí), tak to zrovna výhra nebude. Prostě použít selský rozum a neprat do ní "sluníčko" z boku, ale spíš zhora, ona taky není zbůhdarma na hřbetě šupina míň uv propustná než třebas na hrdle a taky oční víčka a třeba šupinky nad očima nemají fci. jen okrasnou. Prostě šajnovat to má hlavně zvrchu.

Ja mám výbojky umiestnené trošku šikmo.Je to kvôli tomu,aby nesvietili do miestnosti.Ide ale o vyššie teráriá a zvieratá sa na úroveň k výbojkám nedostanú,čiže im nesvietia priamo do očí ak nechcú.Ale pozor - výrobcovia a predávajúci to nedoporučujú,tak bacha na záruku,znižuje sa vraj ich životnosť.

Svisle ji tam nedam neni na ni misto. co měla původni vyhřevné misto tak na něj už nechodi od te doby co jsem ji dal větev tak je pořád na ni a dolu leze jen tak na deset minut a nebo když vidi švaba. když tu vybojku pověsim nad původni vyhřevny kamen tak tam bude sviti bez užitku.

Pod výbojkou bude mít výhřevné místo a ostatní se bude temperovat. Musíte ji taky zajistit určitý teplotní gradient aby si mohla vybrat jestli se chce zrovna hřát, nebo být v chládku. ;-) Pod tou výbojkou bych řekl že bude dostatečně teplo a ve zbylém teráriu nebude takové teplo, ale chlad bych neřekl. ;-)

Ja to mám vyriešené takto:
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak- ash3/555518_141299739341660_1625684251_n.jpg
Na ĺavej strane je teplota vyššia,ale Kubo si lozí aj pod UVB -na fotke 70 W Mega Ray- na pravej strane.Sám si reguluje,čo je mu vhodné.
Dočasné terko pre C.nubila,tá lampa napravo v rohu je nezapojená,hore je ešte trubica.
V súčastnosti je namiesto Mega namontovaná Sun Lux 70 W a tú mám trochu zo šikma smerom dovnútra terária.Konáre hrubšie a nižšie umiestnené.

Určitě jo. Přeci jen, co se UV týče jsou výbojky víceméně to nejlepší co se dá sehnat. Účinnost klesá, ale pomaleji než u klasických kompaktů. Standardně se uvádí, že vydrží minimálně rok, já mám některý už 2 roky, na jaře jsme je měřili a pokles účinnosti pořád v mezích, kdy lze výbojku používat dál. Je to ale individální, nelze spoléhat na to, že všechny vydrží dlouho, ideální je nechat je po tom roce přeměřit.