Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Skubani testudo hermanni

Dobry vecer,
Obracim se na tyto stranky s obrovskou prosbou. Mam dve pet mesicu stare zelvicky, ktere uz mam dva mesice. Dnes jsem si u jedne z nich vsimla, ze skube hlavickou i nozickama. Docela me ten pohled vystrasil, prosim poradte mi cim by mohly byt tyto zaskuby zpusobeny.

Podminky chovu: akvarko o velikosti 60x30x35 (je to docasne, chystam se poridit vetsi), 1/3 maji suche misto kde jsou kameny a kam davam misku s potravou(ted pres zimu cinske zeli a sem tam pro oziveni polnicek, rukolu nebo rimsky salat) a misku se skorapkami. Zbyle 2/3 tvori mokry lignocel. Svitim jim 75w zarovkou, ktera je zavesena dostatecne vysoko, aby pod ni bylo 34-38 stupnu, prozatim mam pro ne kompaktni zarovku reptiglo 5.0 23w, ktera je zavesena maximalne 10 cm od substratu, pravidelne je ji osvetluji pri krmeni. Na noc cele akvarko rosim a zelvicky zahrabavam do mokreho lignocelu. Vlhkost v noci mam pres 90% a pres den 60-75%. Take je pravidelne jednou tydne koupu v teple vode.

Jinak jsou obe cile, krasne papaji, vymesuji se a jsou akcni. Az na ty dnesni zaskuby.

Mockrat vam dekuji vsem za rady.

Ked uz tam mate to RG, tak asopn 10,0 a nechat normalne svietit cely den, nie len pri krmeni.
Zahrabavanie, no povedal by som ze perto, lebo na noc sa zvyknu zahrabavat same (vecsinou) do vlhkeho podkladu. Tymto sposobom prijimaju tekutiny.
Ci ich ale zahrabavat ak o to nejtoja same, fakt neviem.. To poradia skusenejsi (Lupus:)

Inak, k tomu trhaniu, myslim, ze sa to tu uz niekde rozoberalo. Skus pohladat vo vyhladavaci. Malo by to byt normalne. Male korky do robia pri dychani.

Nenapadá mě nic jiného než nedostatek vápníku, respektive vitaminů obecně. Určitě je potřeba jim na jídlo dávat třeba ten roboran H, který tu byl zmíněný. je levný a osvědčený, není třeba kupovat nějaké šíleně drahé přípravky. Tu žárovku s UV nechat svítit celý den a nejlépe v místě, kde je ta výhřevná, aby pod ní byly želvy dostatečně dlouho.

Jinak k té vlhkosti, zas to nepřehánějte. Želva sice potřebuje vodu, ale pořád to není vodní želva. Možná jsem to špatně pochopil, ale vlhkost 90% mě docela vyděsila, to máte ten substrát opravdu tak nasáklý vodou? Není třeba aby tam měli takto vysokou vlhkost, stačí když budou mít možnost se zahrabat v noci.

Želvám stačí sluníčko, vápník a strava, jakou mají mít, z toho čerpají, žádné vitamíny navíc nedávat. To radí Junek i Khor.
Místo na spaní nejenom poprášit vodou, ale víc provlhčit.
Dva měsíce mi připadá krátká doba, aby se ukázala chyba v chovu (nedostatek vitamínů a vápníku). Podle mně to bude normální dýchání, jak psal danio. Želva při tom jakoby "pumpuje" předníma končetinama a hlavou.

Ahoj, řekl bych, že to Reptiglo bude pro želvy málo i kdyby svítilo imrvére.(to mám jen z literatury, páč ho nepoužívám) ideál Ultravitaluxku 300W a "slunit" je alespoň ob den z cca 50cm tak cca půl hod někde mimo terko (třá při koupání)aby se neupekly.Co do tohohle rozměru by nejlépe poradil MadMike.

vlhkost 90% mě docela vyděsila

v noci je to OK, klidně 100 :-),

Určitě je potřeba jim na jídlo dávat třeba ten roboran H,

To určitě potřeba NENÍ, jen bych vynechal ten salát a místo něj dal občas nějaký sukulent, vánoční kaktus,
vyrazil do lesa na ostružiník...

Želvy jsou od přírody "vybaveny" na období strádání a také na max využití opti podmínek. Neustálé opti podmínky vytvořené v terku se snaží, jak jí velí instinkt, náležitě využít.Pokud ale trvají příliš dlouho způsobují překotný růst a s tím spojené problémy a jsou vlastně kontraproduktivní. Venku taky není každý den stejně krásně,ba někdy i naopak.:-)

Tak to shrnu.Teploty mají OK (v noci by mohly být nižší) Vlhkost v noci OK , ve dne by mohla být nižší.
Stravu v podstatě taky OK. Takže problem (pokud tam není vrozená vada) zbývá na UVB - následně D3, Ca.
V tuhle hodinu už mne nic jiného nenapadá.

Zdravím,
myslím si, že to "trhání" je normální dýchání, ale: myslím, že teplota pod výhřevkou je nízká (v pořádku by byla v případě simulace jarního období), ale teď by měla mít želva pod výhřevkou 40-45°C (já mám 43°C) a pokud mi někdo bude tvrdit, že malé želvy potřebují menší teplotu, kvůli "syndromu přehřátých želv", tak si dovolím tvrdit, že je to nesmysl. Každá želva je totiž od přítody nastavena tak, že si umí regulovat svojí tělesnou teplotu a pokud je dostatečně vyhřátá, jde do chladnější části terária. (to jsem si nevymyslel já, ale píše to pan Junek). To UV nechte svítit po celý den a myslím, že to UVčko máte slabé - pořídil bych spíš reptiglo 23W 10.0. Vlhkost (těch 60-75% přes den a v noci 90%) máte v pořádku, ale to koupání - co myslíte teplou vodou - želva se má koupat ve vodě o teplotě jejího okolí (tzn. 25-28°C), pokud ji koupete v teplejší vodě, tak je to chyba - budete želvě působit teplotní šoky.;-)

skube hlavickou i nozickama

různé kývání, zývání apod hlavou opravdu pomahá k dýchání....
že by ale "záškuby" nožičkama pomáhaly témuž,tak s tím jsem se zatím nesetkal a pochybuju o tom
(jinak Repti 5 či 10 jsou takřka nastejno a oboje málo :-( )
K syndromu přehřátí - publikoval o něm např. Zdeněk Přikryl, který chová a odchovává želvy už pár desítek let, takže bych ohledně věrohodnosti info vsadil na něj a ne na 10ti letou praxi p.J :-)

Já nevím, každý chová podle sebe, ale myslím, že nízká teplota u malých želv způsobí akorát dlouhodobé vysedávání pod lampou...

"...Dostáváme se k jádru věci a to teplotě pod zdrojem (žárovkou, UV lampou...) kde je potřeba podle mě jednoznačně vyšší teplota v rozmezí 40 - 45°C pro letní teploty a simulaci tohoto období. Tak jako na sluníčku. Jinde doporučované tepoty okolo 30 - 35°C jsou silně podhodnocené a mají za důsledek jen dlouhodobé vysedávání želv pod zdrojem a to hlavně z důvodu pomalého a nedostatečného nahřívání, ano jsou správné pouze v případě, že simulujeme jarní, podzimní nebo útlumovou část roku. Každá suchozemská želva včetně mláďat bez ohledu na věk má mechanismy sebekontroly a sama si nadávkuje čas potřebný k dosažení optimální teploty tak jako v přírodě. Tvrzení v článku, jenž mně poslal jeden tazatel, že teploty pod zdrojem u mláďat způsobují měknutí karapaxu "syndrom přehřátých želv" považuji za naprostý blábol nehledě na hodnotu °C tepla. Je to absolutně matoucí informace.

Fajn chce se mně říci, je to každého věc, ale syndrom přehřátý želv je naprostý výmysl. Jde o nepodložené tvrzení něco, jako kdybych já napsal o syndromu nedohřátých želv. Vypadá to sice vědecky, ale jestli jste někdy byli v Zoo Praha nahoře kde chovají G.pardalis, tak mláďata tohoto druhu tam mají Osram UV 300W a mohou se přiblížit dobrovolně až na 15 - 20cm k ní a žádná nemá onen syndrom! Vymlouvat Vám to nebudu, ale želva, která si může teplotní rozhraní vybrat je spokojená želva a tak jako Vy se neupečete na sluníčku dobrovolně ani želva se, tak nezachová. Připomínám, že chovám 9 druhů suchozemských želv a tento syndrom jsem nikdy nepozoroval ani nezažil a to mají maximální teploty pod zdroji většinou všechny želvy při simulaci letního období. Samozřejmě když želvy někdo opéká celoročně jako buřtíky na maximum bez změny, bez možnosti výběru dostane se do problémů s nemocnou želvou nikoliv oním syndromem a pak je její chování nepředvídatelné a hrozí i tyto a další komplikace. Mláďata se sice vzhledem ke své velikosti rychleji prohřejí a následuje ústup do stínu nebo jiného prostředí, což je naprosto přirozené chování. Něco jiného je, ale trvale přehřáté terárium bez možnosti poskytnout želvě zchlazení, tam dochází k trvalému přehřívání a tím i hrozí úhyn nebo poškození zdraví!"

Tohle publikoval p. Junek - 10 let chová mláďate a má u nich teploty (pod UV výbojkou) 40-45°C a žádná jeho odchovaná želva netrpí oním syndromem. Potvrzuje se to i v zoo praha, jak p. Junek psal...

Ano, malá želva se rychleji prohřeje, ale tak jako dospělec, umí velmi aktivně příjmat (a využívat) teplotu okolí, takže jakmile se dohřeje, odejde do "ochlazovny"...

to teplotě pod zdrojem (žárovkou, UV lampou...) kde je potřeba podle mě jednoznačně vyšší teplota v rozmezí 40 - 45°C pro letní teploty a simulaci tohoto období. Tak jako na sluníčku

A v tom já vidím, ten vtip :-) ŽÁDNÁ (moje) želva, malá, velká, stará ani mladá se v poledne při 4O°C ba ani při 30° na slunci NEVYHŘÍVÁ...VŠECHNY jsou zalezlé pod drnem někde ve stínu :-)
K tomu aby se nahřály na "provozní" teplotu jim stačí jen, že svítí slunce a klidně okolní teploty můžou být jen třá 13 -15 °C :-)
Navíc doporučovat do terka 60 x 30 teplotu do 1 rohu 45°, tak fakt nevím kolik bude v tom "chladným"
PS. bavím se dle zadání jen o T.h.b.
Jdu do hospy tak všem PF 2013 :-)
čus

Ano, venku se na sluníčku, kde je 40°C nevyhřívá - a to je také vtip. V létě je totiž na slunci takto vyšší teplota až kolem poledne a to už je želva nahřátá (protože slunce zaíná svítit mnohem dřív), proto se pak slunci vyhýbá. V teráriu: 1. možnost - pod výhřevkou 40-45°C, želva se příjde nahřát, řekněme během hodiny (dejme tomu) se nahřeje, proto odejde do chladnější části. 2. Možnost: pod výhřevkou máme 35°C, želva se jde vyhřát, za dvě hodiny je nahřátá, tak poodejde do chladnější části. Tak jako tak později odejde do studené části a to udělá v ten moment, když je nahřátá na "provozní teplotu" a v obou případech je ta "provozní teplota" naprosto stejná.

Naopak nesouhlasím s tím, že želvy jsou schopny se nahřát na "provozní teplotu", když jsou v prostředí 13-15°C (v místě, kam svítí slunce), protože v této teploě spí.

P.S.: Já mám akvárko 60 x 30cm, nad substrátem (asi 15 - 20cm od sťěny akvárka) mám výhřevku a pod ní mám (v tomto období) 43°C a v chladné zóně držím teplotu na 26°C. Při menších teráriech se totiž musí dodržovat větrání.

Prostě podle mě je "syndrom přehřatých želv" nesmysl - vždyť i v přírodě: pokud chce být želva na slunci, tak tam bude, pokud tam být nechce, tak tam nebude.

To, že je to blábol, tvrdí i Nataša Velenská, která má se želvami x let zkušeností. V její knize "Želva zelenavá" píše v sekci "odchovy mláďat" - "...při správné teplotě 28°C, s místy v rozích jen 20 - 25°C teplými a výhřevnou čerpací stanicí s 40 - 45°C..." - píše s výhřevnou "čerpací" stanicí 40 - 45°C a nemá problém. Mimochodem je jí 53 let a teraristice se věnuje desítky let.

Ano,kdo by neznal paní Velenskou?! Ona stejně jako i já dělá teraristiku několik let,ale NE se speciálním zaměřením pouze na želvy.Kdež to pan Přikryl,to je zcela jiná želví kapacita.Pane,to je PAN želvář!Škoda,že se asi neznáte,mohl jste se u něj podívat na želvy sloní.

Ano, paní Velenská se specializuje na plazy obecně, ale pokud vím, tak většinu času tráví v Zoo Praha právě u želv a o ostatní plazi se spíše stará pan Velenský. Já mám u želv teploty, takové jaké mám (40-45°C pod výhřevkou...) a neměl jsem problém. I malá želva má pud sebekontroly a ví jestli je dost nahřátá, nebo ne. Pana Přikryla neznám. Vždyť je to i v té Praze (v zoo), to jak se ty pardálky mohou přiblížit na 15-20cm k té Osramce 300W.

P.S.: Neoslovujte mě prosím "pane"...;-)

V létě je totiž na slunci takto vyšší teplota až kolem poledne a to už je želva nahřátá (protože slunce zaíná svítit mnohem dřív), proto se pak slunci vyhýbá.

sám jste si odpověděl:-)

to už je želva nahřátáano protože ji k tomu stačí daleko nižší teploty :-)

proto nechápu, proč bych je měl v terku vystavovat teplotám, kterým se v přírodě vyhýbaj jak čert kříži :-)

jinak bych vám doporučil si někdy sednout k želvímu výběhu (v dubnu či květnu ráno, stačí kol 9:00, teploty kol 10°) a jen pozorovat a aby jste se nenudil můžete si průběžně měřit a zapisovat teploty při kterých fungují :-)
a jestli jste nikdy neviděl se pářit želvy na sněhu, můžu vám taky dát odkaz :-)
tady je odkaz na p. Přikryla, zvláště fotky jeho chov. zařízení stojí za to
chovatelska-zarizeni
a tady co se týče poznatků a zkušeností v chovu atd . No 1
www.zelvy.wbs.cz
huesky den

Jen má zkušenost:
40-45°C na výhřevném místě pro mládě želvy (v podstatě jedno jakého druhu) je podle mě zbytečně moc, bohatě stačí o cca 8-10°C méně, řekněme 32-35°C. Čím menší /mladší/ mládě, tím snadněji se přehřeje. Myslím, že ideální v prostoru terária je pro prcky přes den okolo 24-26, v teplé části okolo 28-30, s možností lokálního vyhřátí až k těm 35. Samozřejmě záleží na velikosti a uspořádání terária, ve větším dobře větraném prostoru lze využít i silnější výbojku, v menších nádržích bych se nebál použít i jen třeba to reptiglo 5.0 nebo 10.0, ale je třeba, aby želvy měly dostatečnou možnost využití jich jako zdroje uv, takže poměrně blízko a někde poblíž zdroje tepla, vždy je třeba vycházet z konkrétních podmínek. Ono srovnávat působení slunce a žárovky, to není úplně srovnatelné... Z vlastní zkušenosti z Balkánu mohu potvrdit, že tohoroční hermannky ani gréky (nebo teda narozené v roce předchozím) nenajdete mimo dopoledne a podvečera (a to taky moc ne) venku, v době větší sluneční aktivity jsou zahrabány pod drny nebo kameny, kde je mnohem stálejší teplota (nižší než venku) a vyšší vlhkost.
U větších želv jsem samozřejmě 100% pro pořádnou výbojku, pokud už není možnost využít jen samotné slunce (tedy při chovu v interieru), ale především je dobré dostat je ven, u mláďat se s tím venkovním chovem musí přeci jen opatrněji, jsou přeci jen méně benevolentní k nějakým extrémnějším podmínkám.

krokodýle: V tom případě, pokud tvrdíte, že odrostlé želvy mají mít pod Výhřevným zdrojem (dále jen VZ) 40 - 45°C a mladé 35°C (vše pro letní simulaci), v jakém věku se mají už na léto simulovet pod VZ vyšší teploty? Jám mám želvy, které jsou 1 rok staré a v letní simulaci mají pod VZ oněch 40 - 45° a jsou v pohodě...

Netvrdím, že je nemožné mít pod zdrojem až 45 i pro prcky, jen spíš, především u méně zkušených chovatelů bych se držel těch trochu nižších max. teplot, protože především v menším prostoru by mohlo snadněji a rychleji dojít k přehřátí organizmu mláděte a i k nevratným poškozením, ale jak jsem psal je třeba vycházet z celkových podmínek chovu, roční želva už je celkem "velká", tam bych to rozhodně už zas nějak moc neřešil, spíš mluvím o mláďatech řekněme od vylíhnutí po cca půl roku.

Konečně jsme se pochopili...:-)

Mláďata bych dal do dostatečně velkého želvího stolu, takže rozkmit teplot by byl dostatečný... Ale ano, želva potřebuje "provozní teplotu" cca 30°, a protože je mládě malinké, prohřeje se rychle i pod nižší teplotou (35°), ale zase je nevýhoda: Mláďatum dám pod VZ 35°C, ale pak po léťě se mi bude špatně simulovat podzimní simulece (která u odrostlejších želv vypdá asi takto: pod VZ 35°C a zkracuje se doba svícení)... Pokud mám v letní simulaci 35°, tak v podzimní musím ještě snížit na 30°, což už je na hranici...

reagoval jsem na uživatele želvar12, do zadatelky tera samozřejmě nelze použít nic moc silného, i 25 W žárovka je až dost..., já bych tam dal klidně jen to reptiglo + bodovku 25 W, léto v lednu nekomentuju, to jsem asi vůbec nepochopil, předpokládal jsem, že léto se simuluje v létě, jen v interieru.

Mám ven. výběh a nezimuji, tzn, že to vypadá asi něják takto: v létě venku, v říjnu je dám domů a simuluji podzim, začátkem prosince zvyšování teplot na "léto", začátkem března snižování teplot na "jarní stagnaci", v 1/2 dubna ještě deplty dolů - příprava ven a v květnu jdou ven ;)

Nejsou, páč já bydlím u hor a průměrné letní teploty tady jsou celkově i o několik stupňů nižší, tudíž mým želvám slouží naše léto (nebo "moje" u hor) něco jako odpočinek... Ani naše průměrné teploty se nemohou rovnat s těmi, které jsou např v Řecku, kde se želvy vyskytují, natoš pak ty "moje" průměrné letní teploty. Proto mají "léto" v zimě a v létě odpočinek, mám prostě jen převrácený cyklus ;)

Já teda tomu moc nerozumím, proč nezimuješ? Normálně bych to řešil jarem na jaře, v létě výběh (i "u hor" to jde, výběh na jih, solárium, případně nějaký způsob dohřívání - lampa..., skleník místo otevřeného výběhu...), podzim na podzim, v zimě zimování, s tím, že jaro by začínalo (nebo bylo celé) a podzim končil (nebo byl celý) v interiéru. Neznám nadmořskou výšku a geografické umístění, ale tak do 500-600 m n.m. si myslím schůdné, výše už je to na zvážení.
Ty želvy hrozně mateš a řekl bych, že jim totálně rozhazuješ biorytmus, protože reagují mimo teplot taky na délku dne a to dost podstatně. Musí z toho být fakt na palici. Skoro bych řekl, že v tomhle případě by byl lepší chov jen vevnitř a ven je nosit jen do výběhu v teplých dnech naslunit.