Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium

Ahoj všem, budu stavět terárium pro dvě Agamy vousaté a rád bych se zeptal:

1. Plánované rozměry terária jsou 120 x 60 x 60 - doufám že dostatečné ?
2. Je vhodné udělat větrání vespod přední části pod sklem ? Plánuju 4x vepředu a 2x z boku (průměr 7,5cm)
3. Plánuju oblepit stěny polystyrenem, vytvarovat tavnou pistolí a poté natáhnout lepidlem na oklady, je to správně ?
4. Je lepší mít vyhřívací místo úplně dole na písku nebo raději výše ?
5. Je nutné mít pro ně jakousi jeskyni kam by se schovali ?
6. Co takhle k odvětrávání připojit malý PC větráček aby odcházel vzduch ? Není to blbost ?

Díky předem za rady, za tím jsem terarista amatér ;-)

loading...

Hm.. tak dík za rady a vy si taky trhněte nohou ...
Kdybych já takhle radil na PC fóru kde pomáhám ostatním s excelem tak tam už asi nikdo nechodí. No nic, příště raději nekomentujte nic, než takhle .. Na to jestli to tu někde je nebo ne se Vás nikdo neptal. Nejhorší je srážka s blbcem.

Tak teda"
1) Pro dvě agamy? Párek nebo dvě samičky. Jinak by stačlo i pro 1,2.
2) A co větrání ve stropě? Tam nebude? Pak je to větrání jen dole naprd.
3) Lepidla cca 3 vrstvy.
4) Lépe nahoře, na nějaké skalce nebo kmenu. Na jedno místo dát jak UVB tak vyhřívání.
5) Je dobře mít úkryt, můžete tam zřídit kladiště.
6) Viz bod 2.

Stačilo? Tak se prosím neurážejte, ale konkrétně tyhle otázky se tu melou stále dokola. Co trošku pročíst forum a potom se ptát cíleně?

Díky moc za rady.

1) Mám dva kousky cca 3 měsíce staré a nepoznám ještě pohlaví
2) Větrání ve stropě mohu také udělat, udělám tedy čtyři průduchy zepředu a 2 ve stropě nebo naopak ? Co je lepší ?
3) OK
4) OK, udělám jesykni a nad ní výhřevné místo osvícené UVB
5) OK
6) OK

Je fakt že mě to trochu namíchlo, jelikož jsem toho tu pročetl hodně, ale v každé diskuzi je jen něco a také je dobré mít svoje vlákno, kde se budu ptát dál. Když radím ohledně Excelu, tak mi zabere třeba i hodinu než někomu něco naprogramuji "na míru", ale dělám to rád, jelikož ty druhé to určitě potěší. I mě potěší že mi někdo odpoví na pár otázek a doufám že to nezabere druhým moc času a mě to dost pomůže...

Za sebe jen doplnim,ze vyhrevne misto muze byt i dole (sam to tak mam). Je to celkem jedno. A vylozene jeskyni u agam taky nemam. Co mam zkusenosti tak prcci lezou co nejvyse muzou hlavne na noc a dospelym je to celkem sumak. Nejsou to zadni extra stresaci,kteri by vyzadovali ukryt.

Tak to brečíš na správným hrobě. Zabrousím sem jen občas, když si fakt nevím rady, a přiznám se, že ačkoli mi některé rady moc pomohly, tahle poradna dříve bývala daleko příjemnější. Často zde čtu od "rádců" vyloženě výsměch nováčkům, kteří neví základní věci (také jsem se v začátcích rozhodně nespoléhala na google), případně dobře míněné rady "prvně si nastuduj, pak si pořiď hada". Studuji možné prameny dohromady už 13 let a stejně mě miláčci občas překvapí něčím, s čím si opravdu lámu hlavu, nebo zkouším nové vybavení, substráty...
Funguji na jiné poradně, a takto se chovat k tazatelům, byť je jejich dotaz obligátní, buď bych dávno byla odejita, nebo by mi bylo prostřednictvím ostatních rádců doporučeno, že se chovám jako debil.
Škoda, věřím, že je tu mnoho opravdových fajn rádců, pro které je posláním poradit. Těm to bohužel kazí vševědi, rýpálkové a normální blbci.

Živej tvor není to samý co tabulka v excellu. To by si měl každej uvědomit. Dnes je každej línej si zjistit alespoň základní informace a čeká, že mu je někdo naservíruje na zlatým podnose. Když si někdo není sám ochotnej zjistit takový triviální věci, jak potom bude řešit případný problémy nebo i jen běžný "odchylky od normálu" během několika let chovu. Jak si někdo, kdo nemá čas na to aby si přečetl nějakou základní brožurku o vybraným zvířeti najde ten čas na to zvíře samotný?
Když na tu knížku někdo nemá těch pár korun, jak dokáže zabezpečit svého chovance po dobu několika let?
Navíc, dnes je proboha 21. století, doba internetu, kde se dá najít opravdu kvanta kvalitních, relevantních informací. Předpokládám, že když někdo ovládá excell, tak by mohl zvládnout i google. V opačným případě by si stejně nic živýho pořizovat neměl. Lidi buďte trochu samostatný. Vyhledávejte a vstřebávejte informace a nečekejte jen na to až vám pečený holubi přilítnou do úst...
Nechápu nářky tazatelů, že někdo nechce odpovědět na dotaz, na kterej už odpovídal x-krát.
Pak taky nechápu příspěvky některých uživatelů, kteří napíší dlouhej příspěvek o tom, jak se tady neradí, lidi jsou tady šíleně neochotný a arogantní, ale sami zakladateli vlákna mijak neporadí. Jakým přínosem pro poradnu a pro teraristiku takový příspěvky jsou? Jak konkrétně zadavateli pomůžou? Tvrdím, že příspěvek, kterej odkáže tazatele na políčko hledat je mnohem přínosnější.

Jistě máš pravdu, hledání na netu a čtení odborných knížek by nikdo neměl obcházet. Než jsem si pořídila první hádě, měla jsem načteno tolik, až se sypalo z knihovny. Stejně je ale vždycky více (aspoň pro mě) slovo zkušeného chovatele, který hady chová a odchovává desítky let. A z toho vycházím. Mám doma několik knih, a můžu svědomitě říci, že se v nich informace různí. A o netu snad ani nemluvě - tam si každý napíše, co se mu zachce a co on považuje za správné, hodněkrát jsem našla takové blbosti, že mi hrůzou vstávaly vlasy na hlavě.
Nebylo by lepší, než vrtat do tazatele, který si opravdu neví rady, mu hodit odkaz na vlákno? Protože znám lidi, co se ztratí na vlastní doméně. Ono shazovat lidi, že nic neví a jsou blbí a líní, promiň, ale to dovede každý. Posuzuji dle "své" poradny, kde v odpovědích na opakující se otázky najdeš vesměs právě odkazy na vlákna minulá.
A proč jsem vlastně tazateli nic neporadila? Protože tomu nerozumím, tak raději mlčím, než abych kecala hlouposti. Neříkám, že zde rádci neradí, ale opravdu je zde několik takových, co raději začátečníka shodí, jaký je vlastně debil, když neví "takovou základní věc". Můžu tě ubezpečit, že hady mám přes 10 let a z některého jejich chování jsem byla nesvá i já - tak jsem se zeptala. Odborníci z nebe nepadají.
Možná by nebylo na škodu se zamyslet, co udělá takový začátečník, který se v dobré víře přijde na něco zeptat a snese se na něho lavina rýpání, poznámek apod. Jistě příště půjde někam, kde jsou lidi příjemnější.

A o netu snad ani nemluvě - tam si každý napíše, co se mu zachce a co on považuje za správné, hodněkrát jsem našla takové blbosti, že mi hrůzou vstávaly vlasy na hlavě.

Tato poradna je taky na netu. Pokud má tazatel důvěru, že informace zde jsou správné, což vyjádří tím, že sem napíše dotaz tak by měl mít i důvěru v informace, které už i zde na poradně dávno jsou. Na všechny jeho otázky jsou zde odpovědi napsány několikrát. Dokonce zde je i přešpendlené vlákno FAQ, kde to je popsáno pěkně souhrnně.

ale opravdu je zde několik takových, co raději začátečníka shodí, jaký je vlastně debil

Nic takového v tomto vlákně nevidím.

Tak předpokládal jsem, že Tvá reakce je mířena na toto vlákno a odpovědi v něm. Pokud se bavíme v obecné rovině je věc o trochu jiná. V tom případě bych si rád přečetl některé konkrétní reakce, které máš na mysli. Pořád tvrdím, že v drtivé většině případů úroveň odpovědi odpovídá úrovni dotazu.

Ano, souhlasím s tebou, že v drtivé většině jsou odpovídající slušní a snaží se poradit. Proto jsem také nahoře zmínila oněch "několik" rýpálků. Bohužel přesná vlákna ti neodcituji, jsem tu občas jen na zkouknutí, na skok. V několika náhodně otevřených diskuzích jsem právě zaznamenala jakési shazování tazatelů, kteří pak samozřejmě nebyli příliš spokojeni a dali to najevo. Je také otázkou, kolik z těch "několika" bylo anonymních a kolik opravdu registrovaných.

Ano - živý tvor není co tabulka v Excelu a přečetl jsem si toho dost a dost. Hlavně na zahraničních serverech v EN.
Teď jsem se chtěl dozvědět něco o výrobě terária, ikdyž už jsem o něm také dost četl, ale chtěl jsem to s někým ze zkušenějších probrat. Agamky mám dva měsíce a daří se jim snad dobře... Ve větším teráriu jim bude snad ještě lépe...
Vyhledávám informace, ale raděj se ještě s někým zkušeným poradím, jelikož na netu se najdou i takové informace jako "čerstvě narozeným Agamám můžeme také podávat moučné červy" .. To bych asi nedělal a internet je plný blbostí...

Díky moc za rady.
Přidal jsem ještě jednu plošinu v horní třetině. Jen nevím, kam všude půjde světlo, ale to už se nějak udělá .. Zatím mám jen žárovky, chtěl bych o budoucna asi zářivky ...
Ještě teda přidám dva větší větrací otvory nahoru a opálím polystyren do nějakého zajímavého tvaru.

Náhodou nemá někdo někde nějaký vlákno na diskuzi ohledně nanesení 4 vrstev lepidla nebo video s vlastními zkušenostmi ? ;-)

Jinak kdyby kdokoliv cokoliv ještě poradil před nanesením lepidla, tak budu jen rád...

Tak se přiznám že jsem trochu zmaten co na to pozadí "napatlat"
Někde jsem četl o epoxidu, někde o nějakých zvláštních barvách, někde o směsi hlíny s pískem někde o klasickém lepidlu na obklady a dlažbu.

Osobně se přikláním ke klasickému lepidlu na obklady ve 4 vrstvách a do poslední přidám písek .. Pak natřu nějakou přirozenější barvou stejně jako jsem to našel v FAQ na odkazu níže

moje_terarium2.htm

Ale těch způsobů je všude spousta a začátečník se v tom špatně orientuje.

Ahoj
jsou tady mraky návodů, po několika hodinách posedávání u pc a pár zkouškách výroby se mi nejlépe osvědčil tento postup:

1. vrstva epoxy 1200 posypaný pískem
- epoxy ředím lehce technickým lihem,po zatvrdnutí postříkám octem a omyju vodu( je to asi zbytečné když to přijde do terária,ale pro můj duševní klid to přece jen dělám).Epoxy povrch krásně vytvrdí a lépe se na to chytá lepidlo na dlaždice.Důležité je hlavně dobře zamíchat, nejdříve tvrdidlo a pak až trochu lihu.

http://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/kittfort-epox y-1200-400-g-univerzalni-dvouslozkova-epoxidova-pr yskyrice

2.vrstva lepidlo
-používám obyčejné lepidlo na dlaždic

(já dávám jen jednu vrstvu lepidla, ale mám to k hadům takže nepotřebuju takovou odolnost asi)

3.vrstva lepidlo + posypání pískem

4.vrstva balakryl
-nejdříve trochu naředím vodou potřu celé pozadí barvou a po zaschnutí ještě stínuji černou a bílou barvou( to je potřeba opravdu s citem jen lehce otřeným štětcem) u všeho hlídám atest na hračky a použiti potravinářském průmyslu

5.vrstva Sportakryl uni mat
-po zaschnutí ještě docela páchne takže pár dní topím v terárku a větrám,no a po nasypání rašeliny ten zápach vymizí
http://www.drogeriemartina.cz/sportakryl-mat-v1601 -0000-0-7kg,1034365.html

Ahoj všem, tak jsem těsně před dokončením terária. Trvá mi to docela dlouho, jelikož stále nejsem doma, ale už to snad bude... Udělal jsem to třemi vrstvy lepidla a pak duvilax BD20 ve dvou vrstvách posypán pískem.
Vzhledem k tomu, že to už je trochu větší terárium (120x60x60), tak bych rád nějak lépe pořešil osvětlení... Máte někdo prosím tip na konkrétní těleso a zářivky ? Děkuji předem za odkazy... ;-)

Pěkné terárium.
Je celkem jedno, jaké budeš mít zářivkové těleso.
Já bych to udělal takhle: U Robimausu bych objednal 2x (do foroty) http://www.robimaus.cz/cs/zarivky-pro-plazy-t5/114 2-zarivka-t5-21w-uvb-solar-raptor-4260142865073.ht ml a jel bych do nějakého většího hobbymarketu - nejlépe Hornbach (dle mé zkušenosti je nejlevnější). Tam bych šel do oddělení svítidel a našel si požadované těleso -> T5/21W, prostě takové, aby se mi do něj vešla ta zářivka (např. http://www.elsvit.cz/sortiment-shop/svitidla-fulgu r/interierova-zarivkova-svitidla/stavebnicove-zari vkove-svitidlo-opple-fisb-t5/stavebnicove-zarivkov e-svitidlo-opple-fisb-t5-21w-1.html - ale zase je bez vypínače). Takové tělesa bych koupil dvě. Do jednoho bych dal právě tu Raptorku z Robimausu a ve druhém bych nechal bílou sériovku, co byla u tělesa. Proč? Protože Raptorka svítí méně než bílá sériovka. Myslím ale, že není problém dát do obou svítidel Raptorky. Chce to vyzkoušet. Při cestě k pokladně bych vzal ještě nějaké bodovky. Nějaké 40W a 60W/70W - chce to taky vyzkoušet. Jestliže nejsi začátečník nebo máš cítění, stavil bych se ještě po cestě v lékárně a koupil Hydrovit AD3. Jednou za měsíc bych dával jednu kapku do vody. Ta zase musí být určena k okamžité spotřebě.

IronMane nic proti,ale tohle podle meho nazoru neni nejlepsi reseni. Ja bych poradil uplne neco jineho.
Za me osobne bych napsal MadMikovi www.terashop.cz,ktery svetlum rozumi a hlavne ma chovatelske zkusenosti. Konkretne bych tam dal dve co nejdelsi zarivky co se tam vejdou,obe bez UV jen s dobrym spektrem svetla na kvalitni osvit. K tomu bych koupil vybojku na UV (treba SunLux)a k tomu obyc bodovku pro dalsi vyhrev a je hotovo. Je pravda,ze to trosku vleze do penez,ale celkovy vysledek stoji zato a vyplati se to. Na nejake tekute vitaminy bych se uplne vyprdnul. Ja bych si to do ted nerisknul,protoze je tam velke riziko predavkovani. Kdyz koupis solidni osvetleni tak Ti pak staci koupit Roboran s Plastinem za par kacek a mas klid. Takhle to mam ja a vse naprosto funguje. Zarivky s UV jsem koupil jednou kdyz jsem zacinal a jsou to jen vyhozene penize. Za me opravdu napis MadMikovi a ten Ti poradi ze svych vlastnich zkusenosti. Je s nim vyborna domluva a vy presne co se do ktereho terarka hodi.

Myslím si, že poměr cena/výkon bude možná ta nejlepší. Vím, že hodně lidí odradí cena výbojek, předřadníků apod. Nakonec koupí Repti zlo a zvíře jde pomalu do klubíčka. Proto raději, když mi někdo napíše, doporučím trubice Raptor. Je to něco mezi výbojkami a repti zlem.
Chvíli jsem používal výbojky, ale za chvíli mi šly do kopru, tak jsem se na ně vyprdnul a objednal Raptorky do zářivkových těles. Používám je už cca rok a nemám s nimi problém. I když ze začátku mi jedna přestala svítit po 2 měsících.
Pomalu ale přestávám s těmito UV paskvily a jedu na Hydrovit.

Používám je už cca rok a nemám s nimi problém. I když ze začátku mi jedna přestala svítit po 2 měsících.
Pomalu ale přestávám s těmito UV paskvily a jedu na Hydrovit.

Tady delas zavery ...
Jinak ja samozrejme nikomu neberu jeho nazory,ale zrovna u tohohle mi prijde,ze to neni zrovna stastna cesta.Urcite pujde chovat zvirata bez UV lamp,driv se taky chovali a lampy nebyli,ale proc si to delat zbytecne slozite kdyz ted ta moznost je ... nehlede na to,ze mi prijde zrovna treba u tech agam,ze cim mas lepsi osvetleni tim vic jim to svedci. At uz na zbarveni,aktivite apod. ...

No to není závěr. Závěr by bylo, kdybych Hydrovit vychvaloval do nebes. Zatím se mi osvědčil, nevidím důvod ho nepoužívat. Třeba za chvíli změním názor, ale rozhodně to neberu jako závěr. Zatím jsem ve fázi "testování".

Jestliže si přečteš ještě jednou můj první příspěvek, dozvíš se, že Hydrovit je jen takový doplňkový a určitě ne primární zdroj A a D vitamínu. V odkazu je UVB zářivka, která má podle měření z euzelva.cz velice kladné hodnocení http://www.euzelva.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-trub ice.html
Nikomu jeho názor neberu.

Ahoj všem,

tak dnešním dnem jsem dokončil stavbu terária. Děkuji všem za rady a názory. Terárium je tedy z dřevotřískových desek, obložené polystyrenem s třemi vrstvami lepidla, natřeno Duvilaxem BD20 a posypáno pískem, nakonec přelakováno bezbarvým lakem na parkety (zdravotně nezávadný). Osvětlení je SunLux UV PAR30 s předřadníkem a zářivka.

Cena za výstavbu:
Dřevotřísková deska 950,- Kč
Olištování desek 100,- Kč
Větrací mřížky 300,- Kč
Vodící lišty pro sklo 150,- Kč
Sklo 250,- Kč
Mamut na lepení polystyrenu, lišt atd.. 150,- Kč
Světla 3.000,- Kč

CELKEM cca 4.900,- Kč

Myslím, že se to celkem povedlo a ikdyž dnes bych se vyvaroval již nějakých chyb které jsem udělal tak si myslím, že na první pokus to celkem ujde. ;-)

PS: Agamky chtějí stále ven, ale snad si za chvíli zvyknou ... ;-)

já kupuju v Obitakovej bílej.... myslím, že křemičitý ... je super v tom, že nepráší(bez proprání a jakýchkoliv úprav) , netvoří hrudky... tendle me zaujal barevně na to polepování pozadí ... Práší ? Ten křemičitej hodím a hned si to lehne a žádnej obláček se nevznáší