želva zelenavá - špatný příjem potravy
Dobrý večer, máme asi 6 týdnů želvu zelenavou (roční mládě). Poslední týden je divná, málo jí, málo pije, málo vylučuje, téměř pořád spí. Máme jí v terárku, kde jí svítíme od 10 do 14 hod a od 16 do 20 hod, chodí se vyhřívat, většinou spinká právě pod tou výhřevnou lampou. teplota v chladné části bývá kolem 23 stupňů. Chovatel, od kterého jí máme nám napsal, že je přehřátá, že nám umře a že už jí veterinář nepomůže. poradil nám, že jí máme vypnout výhřevnou lampu a koupat jí (přitom se koupala jak sama potřebovala). Když nám jí dovezl, tak nám radil, že v případě velkých veder jí máme terárko větrat, což jsme samozřejmě dělali. Když sem ho informovala, že je želva špatná, tak mi napsal, že jsme jí ve vedrech neměli vůbec svítit?! Mohl to říct hned a my bysme jí nesvítili. Přitom jsme během těch veder doma během dne nevětrali, měli celý den zatažené žaluzie a puštěný větrák, tak jsme měli doma docela příjemně. Včera ráno už jen želvička spinakala pod lampou, která jí nesvítila, tak nám to nedalo a na tu veterinu jsme se vydali. Veterina - dle stránek specializovaná na plazy. Veterinář nám řekl, že má nedostatek vitamínu A - prý má něco s očním víčkem, čehož jsme si vůbec nevšimli... Dostala injekci. Na netu jsem si pak přečetla, že se nedostatek vitamínu A neprojevuje špatným příjmem potravy. Sice se želvička konečně po té injekci vykakala a vyčůrala.. Máme jít na další injekci, ale mám obavy, že jí to spíš ještě ublíží... Máte s tímto někdo zkušenost? Moc prosím o radu... Máme o ní strach. Děkuji za odpověď.
Pokud nespí celou noc ve vlhku je "vysušená" a žádný Ačko ji nepomůže
nastudujte prosím
http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potreby-zelv---.h tml
a pak hned
Zakladni-potrava.html
a pak celý uvedený web
Proč není venku?
venku není, protože bydlíme v panelákovém bytě - velikost terárka je 80x50x50, vlhkost v noci mývá přes 80, kontrolujeme na vlhkoměru. K jídlu dostává hlavně pampelišky, jetel - jednou dostala kousek jahody - ta jí moc chutnala a také list kedlubny, ale tu nejedla - raději sáhla po pampelišce...
Kolik stupňů máte pod výhřevnou lampou? Takto totiž reagují želvy (spánek pod lampou, když je zapnutá i vypnutá, nízká aktivita, nechuť k jídlu...), pokud jsou přehřívané (ne přehřáté, ale přehřívané). V tomto případě, pokud ještě není pozdě, je náprava taková, že snížíte teplotu pod lampou, nebo její vypnutí - prostě chce odpočinkové období. Každopádně zahrabávejte ji do vlhkého substrátu.
Vypínaní světel (hlavně teda výhřevného) není závislé na tom, je-li venku vedro, ale na teplotě v místnosti. Pokud jste i přes velká vedra měla v místnosti "příjemně" a teplota v teráriu nějak závratně nestoupala přes řekněme 28 - 30°C, nebyl důvod k vypnutí světel. Na větrák pozor - pokud šel proud vzduchu z větráku přímo na terárko, tak to želvy nemají rády. Jinak vitamin A jí v tomto případě nepomůže a akorát ji budete těmi injekcemi stresovat.
Jaký chovatel Vám ji prodal?
Ještě k tomu venkovnímu výběhu - máte balkon? Pokud ano, postavte jí balkonový výběh...
Opravím se - má tam být "nebo jí vypnete úplně" a to odpočinkové období chce želva (pravděpodobně, podle uvedených "symptomů")
pod výhřevnou lampou máme 39 stupňů, což je podle mě možná i málo, když by mělo být 45 stupňů. Prodal nám ji pan Junek, četla jsem jeho stránky www.euzelva.cz a přišlo mi, že tomu rozumí.... Balkon bohužel nemáme.
Dnes konečně pořádně jedla i pila, tak snad to bude jenom lepší.
když by mělo být 45 stupňů
NEMĚLO
Lidi proboha uvědomte si, jak žijí želví mláďata v přírodě...
Tam ho v tuhle dobu ani neuvidíte, jen po ránu a možná k večeru...jinak je zalezlé celý den ve stínu někde pod VLHKÝM drnem.
Prodej (a i koupě) hermanky bez možnosti venkovního výběhu, zimování - odsouzení k celoživotnímu pobytu v teráriu (kdyby alespoň na želvím stole) je prostě mírně řečeno (z mého pohledu) prasárna jak od prodávajícího tak i kupujícího (tam asi bohužel z neznalosti, která ale neomlouvá)
Želvy mají "naprogramovaný" určitý životní biorytmus.
1. Zimování (dle lokality) cca 11 - 03, 04 (rumun. podhůří)
2. jarní období překotných aktivit , páření, u mláďat období překotného růstu tj. využití opti podmínek
na maxium.
3. Koncem června nastává období sucha - vysoké denní i noční teploty, želvy ožívají brzy ráno a úkryt před vedrem vyhledávají již kol 9 - 10 hod., pak se objevují až večer kol 17 té a pasou se skoro do tmy.
4. Cca od půlky září je druhé (slabší) období aktivit ....
5. Pomalý přechod do klidu a příprava na zimování...
A teď co se dějě v terku... KAŽDÝ DEN STEJNÉ optimální podmínky... želva se je snaží samozřejmě využít a roste a roste a ....dlouhodobý překotný růst na který prostě organismus NENÍ stavěný ji naprosto UDOLÁ
Pak nastoupí šílené "Junkovo simulace" - želva se "nechá (naprosto vysílená) orazit v pokojovce " a v zájmu rychlého růstu ji budeme simulovat léto v lednu, útlum v létě a další kraviny až s naprosto rozhozeným biorytmem to konečně vzdá a exne a "odborník" si koupí další..."vyzbrojen" zkušenostmi za cca 3 - 5 let, než chudáka želvu umořil...
Tož přemejšlete trochu.
Tak každý den, 365 dní v roce, to ne... Když už celoživotní tera, tak tam ty teploty po čase střídat - záleží jak to bude chtít želva. Jinak, viděl jsem i želvy, 30 let staré (a ještě neumíraly, ba naopak), které byly celoročně chovány doma, takže z toho plyne, že pokud nebudou želvy chovány ve stejných podmínkách celý rok, ale bude se jim období v závislosti na jejich chování měnit, je chov doma (celý rok) možný. Samozřejmě ne ideální.
Tak ač jsem se až dosud nevyjadřoval k úrovni teraporadny asi taky končím. Dokud jsem chodil Khor, tak jsem jen "šoupal nohama" a se zájmem četl. Teď je tu už i na můj vkus příliš "vševědných mladíků" s nulovými či 1/2 ročními "zkušenostmi" a než číst jejich "domněnky", tak raději půjdu dělat něco užitečnýho.
Tak možná za čas někdy čau.
Proč už sem Khor nechodí? Lupusi asi to pro tebe bude velmi vyčerpávající stále dokola někomu psát jak se o želvy starat, ale myslím, že bez tebe, Krokodýla atd. nemá tera.poradna ohledně želv smysl... Jen by mě zajímalo co je s Khorem? Příjde mi, že ti zkušenější ho mají, za želvího boha, ale on nikde...
lupus:
"RADA NAD ZLATO" Trochu popřemýšlejte vy, než něco napíšete........ Ne každý má prostor, aby mohl dělat venkovní výběh.
Ne, že bych byla želvař. Ale víte, když nemáte prostor, tak si nemáte pořizovat tvora, kterej ho potřebuje. Prostě ne každý může mít jakékoliv zvíře.
Podepisuji. Jinak když už jsme u toho biorytmu, myslíte (teď mluvím k Lupusovi), že je 45°C pod lampou hodně? Tak si dejte teploměr v létě na sluníčko a zjistíte, že je tam hravě i 50°C a to mluvím o našem létu, které je oproti jejich létu klimatizovaná místnost...
Opravdu už naposled: bože ty si ale vůl, to tam můžeš mít i 60° ALE ŽELVU TAM NENAJDEŠ ta už je dávno zalezlá ve stínu a vlhku (nahřála se už ráno v 9,nastuduj si stavbu a jak funguje krunýř)
meleš tu blbosti jako nějakou MANTRU (dokola a do zblbnutí)
Pánbůh, Alláh a Manitú ochraňuj vaše želvy (stejně jim to nebude nic platný)
sbohem
Nezdá se mi, že by p. Junek přímo řekl to, že už je na záchranu pozdě. Nicméně zkuste snížit teplotu na 30 - 32°C (pod lampou) a uvidíte jak bude reagovat. Pokud bude polehávání pod lampou a neaktivita pokračovat, pokračujte až do úplného vypnutí lampy. Myslím si ale, že pokud dnes jedla, tak postačí snížení. Podrobně si přečtěte toto. Popisuje tam docela dobře, jak poznat "unavenou" želvu a jak v takových případech postupovat.
Pan Junek mi napsal, že se želva nejspíš přehřála a že neví jestli to rozchodí... že máme vypnout výhřevnou, koupat a doufat, že to přežije. Zklamalo mě, že udělal takový závěr, aniž by ho třeba zajímalo kolik máme pod výhřevnou apod. to jsem mu totiž nepsala... Psala jsem mu, že to začalo po těch vedrech a z toho nejspíš usoudil, že je přehřátá. Ale asi spíš cítila, že se začlo ochlazovat, tak si přehodila sama biorytmus. Nevíte prosím, jak dlouho jí může stačit ten odpočinek, nebo jak poznáme, že už je odpočinutá? A jak často jí máme koupat? Než začla být divná, tak jsme jí pouštěli i z terárka, aby se trochu proběhla.. Teď je zahrabaná v substrátu a spinká. Pošlete mi prosím váš email, abychom si mohli psát mimo tento blog... Jsme začátečníci, co se chovu želviček týče a přečetli jsme už hodně stránek o želvách, ale bohužel nám chybí praxe. Děkuju.
On možná udělal takový závěr proto, protože neznal další okolnosti, nicméně pokud jste vypnula výhřevku a spí, mělo by to být v pořádku a myslím, že nebylo pozdě.
Mail: angor1@seznam.cz
Když už má někdo potřebu se vyjadřovat k něčemu bez účastí druhé strany uvádím pro objektivitu korespondenci s Jitkou. Obrázek ať si udělá každý z Vás a více se k tomu nebudu vyjadřovat. Korespondence
6)Želvě je v dnešní době jeden rok. Když jsem Vám ji prodal byla zcela v pořádku a bez známek jakéhokoliv problému, akční...... To, že problémy nastaly právě v období veder jak píšete je jednoznačně důsledek přehřátí. S respektem k vet. s nimi pokud Vás to zajímá nemohu souhlasit neboť u plazů tedy želv se problém z nedostatku vitamínů A určitě neprojevuje selháváním ledvin a jater! To je naprostý nesmysl a pokud Vám to řekl není žádný odborník. Avitaminóza u želv má postupný narůstající tendenci a konkrétně u A je to zduření nadočnicových oblouků....Věřit mě nemusíte, ale mé dlouholeté zkušenosti jak s léčením želv, tak s chovem a chovnými podmínkami jednoznačně poukazují na místní přehřátí a tím spojené problémy. Právě proto začaly problémy právě v období veder a želva to neustála zdravotně. Nebyla sama jak jsem již psal. Této situace mě je líto a pokud želvě dal vet. vitamínovou injekci její zdravotní stav se s největší pravděpodobností zhorší a nevím zda to nakonec zvládne. Škoda, že jste nezavolala. Držím palce
5) pouze Vás chci informovat - dnes jsme jeli na veterinu (specializace na plazy) a želva NENÍ přehřátá, jak jste mi napsal, ale má nedostatek vitamínu A - tudíž jí selhavají játra a ledviny. Je to hodně zvláštní, máme jí něco málo přes 6 týdnů a už takové zdravotní problémy....
4) Já přeci nemohu tušit, že přijdou takové vedra. Sama vidíte ty následky a veškeré možné rizika v chovu želvy mě prostě ani třeba v tu chvíli nenapadnou a také řeším v chovu vše dle momentální situace a podmínek. Ten kdo odebírá na webu novinky MAIL LIST dostal varování před vedry a možností přehřátí. Opravdu více toho udělat nemohu. Pokud chcete poradit, raději mě zítra zavolejte, takto to budeme řešit týden. Ono nezáleží na sluníčku, ale na celkové teplotě v prostorách a pokud máte najednou totálně vedro může to želvu klidně zabít, tak to prostě je a nenaděláme s tím nikdo nic. Navíc ty vedra byli najednou bez varování což je nejhorší ....
3) vždyť jsme jí v těch vedrech větrali (z obou stran jsme otevřeli dvířka na max, aby vzduch v terárku cirkuloval) , přesně jak jste nám poradil, tak jak je možné, že je přehřátá - to jste nám neřekl, že jí ty zářivky máme vypínát! Postupovali jsme přesně podle vašich rad.... Sluníčko na terárko nepražilo, měli jsme celý den zatažené žaluzie a nevětrali jsme byt (větrali jsme až večer, když sluníčko zalezlo), naopak jsme měli ještě i puštěný větrák, aby jsme tady měli trošku dýchatelno... Chodila se sama koupat do vody na pití...
a to jí máme koupat, i když bude spát? to se zas nemají budit...
nemůže to být něco jiného
2) To Vám řeknu otevřeně, asi se přehřála a nevím jestli to rozchodí. V těch tropech mě psalo spousta majitelů různě starých želv i z výběhů, že jim uhynuly. Každopádně určitě vypnout výhřevnou žárovku, želvu každý den koupat a doufat, že to nebylo fatální. Vet. nepomůže a sviťte max. denním osvětlením a uvidíte co bude. Pokud to přežije vždy když bude abnormální horko, vypněte třeba celé terárium a nesvítit vůbec. Držím palce
1) 17.5.2013 jste nám dovezl do Liberce želvičku. mám na vás prosbu - od těch tropů co byly minulý týden je želvička divná - téměř nejí, nekaká (je to 3 dny, co jsme v terárku našli poslední trus) a jenom pospává (někdy zalezlá celá v krunýři, někdy jí kouká hlavička a přední nožičky). Vlhkost v noci mývá kolem 70, teplota přes den tak cca 25. k jídlu dostává pampelišky, měníme jí potravu i vodu každý den, dostává vápník, který máme od vás... jediné, co jsme jí koupili navíc je sépiová kost na broušení zobáku. V terárku svítíme každý den vždy od 10 do 14 hod a pak od 16 do 20 hod, což je 8 hodin.. Máme o ní obavy, protože do toho minulého týdne byla živá.. máme s ní raději dojet k veterináři? v příloze vám posílám fotky terárka, jak jsme si ho sestavili.
Pro JITKU k příspěvku výše.
Ale já nepotřebuji vědět kolik stupňů máte pod výhřevnou lampou, když nastala situace co popisujete. Mě je to jasné a řešení je úplné vypnutí. Já teploty v teráriích moc dobře znám a kdybych to potřeboval k vyhodnocení situace zeptám se Vás na to! Řešení bylo jednoznačně vypnout za stávající situace. Naopak jsem se Vám snažil pomoci a zklamalo mě to, že problém řešíte zde, a to beze mě. Proto jsem byl nucen zveřejnit korespondenci, aby ostatní věděli o co vlastně vůbec jde, takto to je zcela objektivní.
jo, tak se raďte s druhým začátečníkem a lidi, které zkušenost doopravdy mají, tak napadejte.. to bude lepší Lupus přitom jen konstatoval fakt, že když nemám podmínky k tomu chovat zvíře, tak si ho nepořizuji..
Podle toho jakým stylem tu píšete, tak jsou všichni blbci, jen Vy letadlo.. On pak problém většinou nebývá v prodejcích, ale v přechytralých kupujících.. Jakmile se vyskytne problém, tak to hned hodíme na prodejce..
Tohle svědčí o tom, k čemu člověk používá mozek - on nám neřekl, že když je 40°C ve stínu, tak máme vypnout lampu, která rázem v teráriu přihřívá na 60°C.. To nám neřekl, jakto? to nám měl říct, že když je v tera 60°C, tak pomůže vypnout lampy.. Bože můj.. Člověk by čekal, že tohle jsou věci, které snad ani říkat nemusí.
Co se týče odbornosti veterinářů, to je taky na samostatnou kapitolu. Poznal jsem jich nemálo, kteří se snažili udělat dojem odborníka a ve výsledku jen "experimentovali" za účelem zisku.. On opravdu ne každý veterinář má zaměření na plazy..
Na tu avitaminozu je u Vás příliš krátce.. Ona totiž vzniká spíše u takových expertů, jako jste Vy, než u lidí, co se jejich chovem a odchovem nějaký ten pátek zabývají..
Tam nebylo napsáno "radit se", ale psát si - tj. dwjme tomu výměna zkušeností - vím, není jich milion, ale ár už jich je
Doposud ale Tvé "psaní si" je spíše rada za radou a znehodnocování výroků lidí, kteří narozdíl od Tebe mají nějaké praktické zkušenosti a to delší, než týden s jedním zvířetem.. A madam se na to krásně chytá, neboť to píšeš pro ní přívětivěji, než ti, kteří by mohli opravdu poradit.. Ale co už, to se tu stává již pravidlem...
Základní problém je nacpat želvu do terária, kde nemá úniku před horkem, to je trestuhodná chyba, na kterou vás měl upozornit i prodávající (ale třeba tak učinil, nicméně odpovědnost je prostě vždy na chovateli, ať to bylo jakkoli).
Spousta lidí bohužel netuší, že vysokými teplotami si želvu zlikvidují mnohem spolehlivěji, než nízkými. Většina želvích mláďat vůbec nevyžaduje dlouhodobé vysoké teploty, stačí jim relativně krátké vyhřátí a po tom vyhřátí si vystačí i s pokojovou teplotou. Potřebují úkryt, trochu toho kvalitního UV, bodové vyhřátí, vlhké a relativně chladné nocoviště, čerstvý vzduch, vodu na pití a trochu rozumu chovatele s respektem k přirozeným biorytmům želv mírného podnebního pásma.
Vaší želvě moc šancí nedávám, i když zázraky se někdy dějí, ale spíše teď bude živořit, bohužel možná i dlouhodobě. Vcelku souhlasím s Lupusem ve většině názorů, zatímco p. Laník to sice myslí dobře, ale radí tu naprosté ptákoviny.
Možná by pomohlo nesvalovat vinu na prodejce, že "návod k použití" nebyl kompletní, ale spíše se poučit propříště, že živé zvíře není hračka v záruce.
Ano, a želva si sama vybere teplotní zónu, která jí momentálně vyhovuje. Takže pokud jí nabídneme širokou škálu teplotních zón, tak pod tu lampu poleze jen, když to bude chtít, pak až bude dost nahřátá, půjde jinam... Samozřejmě, pokud ty zóny nemá a nemá v terárku "ochlazovnu", uhřeje se. Jinak souhlasím, že místo tera raději želví stůl.