Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přežili kousnutí

Nevím, jestli to zde již neni, ale dostal jsem se k serii na youtube od Animal Planet "Přežili kousnutí" watch má to 6 dílů, zde je odkaz na první díl. Příjde mi to jako laikovi poměrně dost reálné, nejedná se pouze od ušknutí hady, ale i napadení šelmou, aligatorem, nebo jedovatým pavoukem.

Tak kdyby jsi do první věty dala: " Hadí jed slouží především k usmrcení kořisti a k pomoci při jejím trávení, protože jedovatí hadi nemají většinou tak silné trávící šťávy jako nejedovatí. Obrana je až na druhém místě, přičemž had zvolí VŽDY raději ústup, pokud na to má prostor a čas", tak už to pro to nemyslící, nezajímající se tupé stádo nebude tak atraktivní jako "nemilosrdní, krvelační a neomylní zabijáci"... 8-)

Tak zrovna o tom trávení bych tedy u některých typů jedu pochyboval. On takový neurotoxin toho na rozdíl od cytotoxinů moc nestráví. A někteří chovatelé dobře vědí, co s takovým jedem dokáže udělat "spitting cobra". :) vím o plivačkách, které byly zbaveny jedových žláz (barbarství, naštěstí nelegální) a s trávením potravy neměly sebemenší problém. Jsou od nich pravidelné odchovy a zvířata jsou jinak v dobrém stavu.

O tom, že jedovatí hadi obecně mají slabší žaludeční šťávy, slyším poprvé. Mohu se zeptat na zdroj této informace?

Tak napsal jsem to tak, aby se to vlezlo do nějakého hesla na úvod pořadu. Je jasné, že se to dá dělit na neurotoxiny, hemotoxiny apod. Nicméně viděl jsem hodně brutální nekrózu od N. Naja, která pravda těch cytotoxinů taky moc nemá... Je to individuální. Pořád ale trvám na tom, že u všech jedovatých hadů je jed spojen s obranou až na druhém místě.
Ono že ty plivačky tu potravu neblily, a že měly odchovy ještě imho neznamená, že trávily úplně stejně jako když by do kořisti daly jed, ale to je jen moje domněnka, nemám to podloženo a je docela možné, že se pletu...
S těmi trávícími šťávami už opravdu nevím kde jsem to četl, přelouskal jsem toho nejen na netu docela dost a pokud dohledám, postnu to sem. Zase ale nelze to brát strikně jedovatí-nejedovatí. Je ale asi nabíledni i podle selského rozumu, že taková mřížka bude mít v žaludku jinej kalibr, když rozloží v podstatě "za chvíli" krokodýlí kůži, která asi nebude poddajná jako hlodavec, než třeba nějaký Crotalus, kterému se ta myš/potkan z poloviny rozloží už díky účinkům jedu...

Ale jak píšu, furt by to, co jsem napsal já bylo blíže k pravdě, byť je to opravdu hodně zobecněno, než ty sračky, co v takových dokumentech, jako zmínila Rézka a jakých jsem taky dost viděl, tvůrci používají...

Ta mřížka nebyla upe nejšťastnější, uznávám... Ta přijde do kontaktu spíše s Gaviály nebo možná s nějakým velice zbloudilím mládětem porosuse. Tmavky si asi častěji smlsnou na malých Aligátorech, ale ty tam v podstatě nemají co dělat, takže mi to celkově pokulhává :-D

Nicméně mi šlo o to, že podle mě je to trávení zcela odlišné...

@Afričan - Jak mi tedy vysvětlíte, ucpání některých jedovatých hadů (ano týká se to i nejedovatých potravních specialistů) například chlupy z hlodavců apod. Jsou druhy s Opystoglifním aparátem, které uštknutí skoro nejsou schopny, ale toxin (v převážné většině určený pro konkrétní druh kořisti), vpouštějí do kořisti při polykání a jeho účel, podle mého názoru, je pomoc při trávení.

Jak píšu, napsal jsem to jako frázi, ale rozhodně si nemyslím, že je to úplně mimo. Myslím si (a v toto duchu jsem to i někde četl, sakra já to dohledám :-D )že převážná většina hadů s jedovým aparátem má trávení uzpůsobené tak, že "kalkuluje" více, či méně s toxinem, kterým had disponuje...

Ne, v pohodě, co se týká výskytu, tak se můžou setkat hned s několika druhy krokodýlů (Crocodylus porosus, siamensis, mindorensis, teoreticky i palustris). Jen mě osobně ten případný zdroj fakt zajímal, protože já jsem nikdy na nic takového nenarazil.

Tak na youtube jsou nějaké videa i z přírody, ale skoro vždy je to tmavka. Nicméně ta mřížka, když už narazí, tak asi nejčastěji na Gavialis gangeticus. Co jsem ale vždycky viděl, tak ty krokouše polykaly ještě živé, bo ho jde docela těžko udusit. Po nějakém pojednání nebo studii se kouknu.

Vysvětlil bych to tak, že nejsou specializováni (tuším, že máte na mysli třeba Trimeresurus subannulatus wi wagleri) na savce a proto mají se srstí problémy stejně jako někteří nejedovatí specialisté.

Určitě to dohledejte - to mě moc zajímá a budu za to velmi vděčný ::)

Réza: děkuji za užitečný odkaz. Správně jste řekla, že pro roznesení jedu do těla kořisti je třeba, aby byl "zkrmenec" živý. Co tak vím, tak větší hady (hlavně kobry) lidé krmí převážně zabitými potkany (z několika důvodů). V tom případě lze tedy říct, že při konzumaci mrtvých zvířat (nedej bože rozmražovaných) nemá jed velký vliv na trávení... To, že u hadů, kterým je pravidelně odebírán jed, dochází ke zkrácení délky života, nemusí přímo souviset s trávením kořisti. Zvířata jsou pravidelně stresována odběry jedu - což má na délku života zvířat (nepřímo i na trávení) vegativní vliv.

Vysvětlil bych to tak, že nejsou specializováni (tuším, že máte na mysli třeba Trimeresurus subannulatus wi wagleri) na savce a proto mají se srstí problémy stejně jako někteří nejedovatí specialisté.

Některé druhy lovící primárně žáby, ještěry nebo bezobratlé mívají problémy se srstí obecně, třeba některé druhy rodu Atheris. Ale zrovna wágleráci a subanuláti ani tak nejsou nespecializovaní na savce (páč z čerstvě importovaných zvířat občas vypadávají dlouhé tvrdé černé zjevně savčí chlupy, stejně jako ptačí brka), jako mají spíš problémy s konkrétně myším kožichem, tedy typem srsti. Což má více druhů hadů, kteří sice žerou savce, ale mají problémy s kožichem laboratorních myší. Ale třeba myš nilská už jim problémy nedělá.

Správně jste řekla, že pro roznesení jedu do těla kořisti je třeba, aby byl "zkrmenec" živý. Co tak vím, tak větší hady (hlavně kobry) lidé krmí převážně zabitými potkany (z několika důvodů). V tom případě lze tedy říct, že při konzumaci mrtvých zvířat (nedej bože rozmražovaných) nemá jed velký vliv na trávení...

Dovolím si nesouhlasit, zkrmenec rozhodně nemusí být živý. On ten jed totiž částečně "rozloží" i předem zabitou myš. Jen to bude trvat o něco déle a pitevní nález bude poněkud odlišný, než v případě hlodavce usmrceného působením jedu.

Afričan: K tomu trávení potravy: 9708-2.html -odstavec o složení jedu
To, že hadí jed slouží mimo jiné i k trávení potravy je obecně známá věc. I u hadů, kteří mají neurotoxin, ten jed jako takový není složený pouze z něho. Co se týče devenomizovaných hadů, tak u těch je v souvislosti s tímto známo třeba to, že jim absence jedového aparátu zkracuje život a tito hadi mají obecně zhoršenou kondici - to samé platí u hadů, kterým je jed odebírán na lékařské účely. Má to údajně souvislost s trávením a schopností "zužitkovat" potravu... Vím o chovateli, který hadům předkládá pouze živou kořist tak, aby uhynula na následky toho jedu - jednoduše aby se jed dostal do celého těla kořisti, což se u té zabité nestane. A opět je důvodem správné trávení.

Afričan: Toto je vymazán nevhodný výraz (Uroboros) prvořadého kalibru tento příspěvek. Smazat at to nemate ovčany.

vím o kobrách co na to zkapali asi tak. A co myslíš na co by měli jedovatí hadi jed?

-za prvé druhy lovící rychlou kořist na paralizování
-a ostatní k trávení

Naja ashei
Naja katiensis
Naja mossambica
Naja nigricollis
Naja nigricincta
Naja nubiae
Naja pallida
Naja philippinensis
Naja samarensis
Naja siamensis
Naja sputatrix
Naja sumatrana

no s tou neurotoxickou složkou bych bych zapochyboval u všech kromě (a to možná) samarensis a philippinensis...možná když zavřu oči tak ta sumatrana. Jinak nevím kde jsi ty přišel na informaci, že ostatní plivačky maji neurotoxické účinky jedu...

poručím se

No zjevně se na tohle asi názory dost rozcházejí...já si prostě tak nějak stojim za tim, že i u elapidů ten jed slouží mimo jiné k trávení a pokud takový had ten jed nemá, bude to mít na jeho kondici vliv... (a zrovna ti zdejší zkušení jedaři mlčí, když mají datlovat, jako o závod :-D) O tom, že u hadů, kterým je jed odebírán, má na zdraví ve velké míře vliv i stres, není pochyb, vždyť i mláďata, která člověk krmí násilně stejně velkou potravou, kterou si berou jejich samostatně žeroucí sourozenci, rostou hůř. Heh...se tu ta debata nějak rozvinula na to, že je to vlákno o uštknutí :-)

Já osobně kobry nikdy nechoval - a budu opravdu velmi vděčný, pokud mne tu vyvedete z omylu. Vím, že jed plivajících kober obsahuje (zjednodušeně) převážně neurotoxiny a cytotoxiny (obecně). Do jisté míry tedy zcela jistě máte pravdu. U předem usmrcené kořisti/zmražené však dle mého názoru ona cytotoxická část jedu nebude mít možnost nějak výrazněji kořist trávit(pouze lokálně v místě vpichů). Jeden známý má venomoida Naja palida. Asi se k němu zastavím a nechám si udělat rozbor trusu tohoto zvířete i "ostré verze" pro porovnání.

Kdo ví, jak to je, já netvrdim, že mám svatosvatou pravdu a ani nemám s jedáky fůru zkušeností, ale přijde mi to logické a je to názor, se kterým se setkávám u chovatelů obecně. Elapidy chová přítel...a co se týče toho trávení za pomoci jedu, tak na to docela dbá a i já mám možnost vidět, jak roste zvíře, které ten jed používá a to, které je cpané násilně...no ale tady je opět ten velký stres, takže těžko říct. Pak jsem kolikrát přemýšlela nad tím, proč mají chovatelé v zahraníčí tak "vyb.ité" hady a na fotkách, které jsou třeba na FB nevypadají nikterak extra a proč má Němec toho hada menšího, méně barevného, když ho má od stejných rodičů, jako vy. Může to být úplně čímkoliv, ale "na západě" je naprosto běžné krmit pouze rozmraženou potravou...je to spíš jen taková úvaha, ale já i svoje hady krmím zásadně živou kořistí, jednak kvůli tomu, že je to přirozené a pak kvůli trávení...
Bude to i kus od kusu...

@Bergi:

toto si psal ty 2 dny zpátky:
"no s tou neurotoxickou složkou bych bych zapochyboval u všech kromě (a to možná) samarensis a philippinensis...možná když zavřu oči tak ta sumatrana. Jinak nevím kde jsi ty přišel na informaci, že ostatní plivačky maji neurotoxické účinky jedu..."

A teď mi tu píšeš, že "pallida té neurotoxické složky mít bude velice". Pokud pod tvým účtem nepřispívá i jiná osoba, je to na pováženou. Nikde jsem nepsal, že jed paliidy neobsahuje neurotoxin - NAOPAK. To ty jsi mi tvrdil, že neobsahují. :puff:

Afričan/čech jak poleno: Vtipné na tom byla ta "senzace" pro běžného pacienta, který viděl hada leda tak v zoo, ale pro kterého to bude jistě pecka...pojem "zkáza" bych použila třeba při vlně tsunami, nebo výbuchu sopky. Ten had se prostě potřebuje jen nažrat a evoluce ho vybavila jedem. Nevím, proč mi sem posíláte následky uštknutí, já vím, jak to vypadá...ale dělat z hadů krvelačné bestie, které vetšinu času tráví tím, že vymýšlejí, jak někomu přinést zkázu a utrpení, mi přijde nejen hloupé a směšné, ale především lživé vůči těm masám omezenců, kteří stráví cokoliv, co jim média předhodí, aniž by se nad tím nějak hlouběji zamysleli, ale především to hází na jedovaté živočichy, i jejich chovatele takový "zrůdný" závoj plný zkázy... Což na jednu stranu není až tak úplně vtipné, ale já osobně už jsem si na tenhle přístup veřejnosti k hadům zvykla a už se akorát chytám za hlavu... Ale bylo to v televízi, takže je to pravda že...
Pokud to budu brát v souvislosti řekněme třeba s počtem úmrtí na následky uštknutí jedovatým hadem za rok (třeba u nás), tak větší zkázu a utrpení by přineslo i auto, včely, nebo dovolená na lyžích...

"JED....přináší zkázu...a utrpení!"

Bavme se o tomto výroku. Ten z hadů krvelačné bestie nedělá, jen upozorňuje na nebezpečnost jedu. Ten odkaz jsem tam dával záměrně. To, že jste jej viděla, je něco, s čím jsem počítal. Myslíte si však, že oni nešťastlivci neprožívají "utrpení"? Myslíte si, že rozsáhlou destrukci tkáně a následné nekrózy nelze označit jako "zkázu" organizmu? Z mého pohledu se jedná o zcela pravdivý výrok. Přírodní katastrofy samozřejmě zkázu působí také, jen v mnohem širším měřítku.

Věřte, prosím, že mi velmi záleží na tom, aby veřejnost hady tolerovala a teraristika byla OPĚT brána jako ušlechtilá činnost stejně jako kdysi - stejně jako chov jedovatých hadů. Osobně jsem pevně přesvědčen o tom, že na každé škole by mělo být alespoň jedno akvárium a terárium. Pozitivní vztah k živým tvorům by se měl dlouhodobě v dětech pěstovat tak, aby z nich jednoho dne nebyli (použiji vaše označení) pacienti.
Vnímavý terarista dokáže být empatický nejen vůči svým chovancům, ale zároveň i vůči lidem kolem sebe. Ne všichni lidé mají o hady zájem - jejich neznalost tohoto tématu z nich však nedělá omezence. Stejně tak bych nenazýval za omezenou vás jen proto, že nehovoříte plynule anglicky nebo nemáte hlubší znalosti z diametrálně odlišných vědních disciplín.

Ta omezenost byla myšlená na to, jak někteří lidé "sežvejkají" prakticky cokoliv, co vidí v televizi/čtou na internetu, bez toho, aby se nad tím třeba zamysleli, jestli je to vůbec pravda. Třeba Novinky jsou tím pověstné (a bohužel zdaleka ne jen v oblasti zvířat a přírody), že tam někdo sesmolí jakýsi článek a když se náhodou nesplete v názvu zvířete, vloží tam fotku jiného...a pak už je to jen snůška blábolů o tom, že má krajta královská pár metříků a že nikdy nevíte, co doma chová váš psycho-soused. A pak člověk rozklikne diskuzi a nestačí se divit, co jsou ti lidi schopní vyplodit za zcestnosti (a děsí se toho, že se nejspíš jedná o většinu národa) - to jsou dle mého názoru omezenci, nikoliv člověk, co o hadech nic neví, ale ten, co není schopný samostatně uvažovat. A co se týče zmíněného dokumentu, tak to byla obyčejná "senzace" za každou cenu, plná hrůzostrašných pseudo-informací o tom, jak rychle zemřete a jak moc vás to rozloží zaživa, ale třeba bez informací, kde ten had žije, nebo že jejich biotop vlivem člověka nenávratně mizí...ale to by na to asi nikdo nekoukal...
Zkrátka jsem tím chtěla říct to, že je rozdíl mezi informační hodnotou dokumentu s David Attenboroughem a jiných, ve kterých je akorát "velekrutá zkáza a utrpení". A tyhle pseudo-dokumenty pak dělaj z hadů bestie a z chovatelů úchyláky :-D

S tímto souhlasím. Bohužel nejčtenějším časopisem u nás je Blesk a šokující bulvární "informace" budou pro "lid" vždy velmi lákavé. Život lidský je však natolik krátký že, v případě, že nestudujete sociologii, nemá žádný hlubší význam to sledovat. Veřejnost zkrátka jiná nebude - proto máme zákony. V případě, že by chtěly teraristiku omezovat, má cenu proti tomu právně bojovat. Jestli mne ale někdo bude mít za blázna jen proto, že chovám jedovaté hady, je mi zcela jedno. Ostatně tentýž dav, který nás nyní popravuje, nám jednoho dne může tleskat. Přeji pěkný den :)

Myslím si, že už zacházíme moc do detailů a stávají se z nás trochu hnidopichové, co chytají za každé slovíčko... Ale dobrá, pokusím se zaargumentovat. Pokud myslíte "zkázu a utrpení" pro jejich kořist, dovolil bych si nesouhlasit. Samozřejmě zase záleží na druhu hada a druhu kořisti. Nicméně pokud bych si mohl vybrat smrt, vůbec bych se nebránil ekvivalentu toho, když mi C.cerastes kousne myš a ta to má za sebou než napočítám deset (někdy i mnohem rychleji), minule mi C. vegrandis udělal rekord, kdy po kousnutí myš REGULÉRNĚ EXLA za jednu vteřinu. Čili být takový ekvivalent pro člověka, například chřestýš velikosti kamionu :-D klidně bych si na stará kolena dal no nosu, pořád by to bylo fajn ve srovnání s infarktem, který neskončí exitem hned... No a co se té "zkázy" týče, tak ta za těch pár vteřin (nebo i minut) se jaksi projevit nestihne... Až až se projeví, je hořist dávno mrtvá a v hadím žaludku ;-)

Myslím, že by bylo dobré si přiznat, že zkrátka 90% dokumentárních filmů v této oblasti, je děláno stylem senzace a co největšího šokování tupého stáda, nemaje ohledů k tomu, že to v lidech vyvolává zbytečný, přehnaný a neoprávněný strach ke zvířatům všech druhů (šelmy, ryby, hadi, pavouci apod.) A to podle mě není vůbec dobře!!!

Rézo-skvěle řečeno.
Spousta lidí po hadím uštknutí přežije bez následků,ale stále to nějak veřejnost nebere na vědomí a media z toho dělaji horor,když had někoho rafne.Naopak zprávy o autonehodách s fatálním koncem se sdělí zcela v klidu jako,že zdraží chleba a každý to bere jako samozřejmost....vždyť to se přece stává.Celý problém je v tom,že lidi hady berou jako zlo a krvelačné bestie,které jen čekají na to,až budou mít příležitost někoho zabít.Ani netušíte kolem kolika zmijí venku projdete a oni se raději stáhnou do ústraní než by plýtvali jedem na kraviny.No ikdyž s jedním člověkem jsem debatoval na téma,že ho V.berus hnala skoro 2km z lesa ven,protože vstoupil na její území.
Takže bacha na teritoriální hady :-D

U viperidae se jed bude do jisté míry podílet na natrávení kořisti, ale u elapidae to tak zásadní význam mít nebude. Kdo choval kobry ví, že často polykají kořist živou. Osobně jsem jim dával mrtvou kořist, kterou normálně polykaly i rovnou z peanu, bez použití jedu a úplně normálně tráví a obdobný to bude u většiny elepidae. Nebude zásadnější rozdíl v trávení mezi naja a většiny colubridae. Jinak, že by žraly např. eunectes krokodýly živé, o tom pochybuju. Na videích a obrázcích jde vidět, že kořist škrtí.

tak takto jsem to myslel.. u některých Viperinae či Crotalinae je při krmení mláďat holátky zcela zjevně vidět, jak silné enzymy rozkládají tělo "zkrmence". Tvrdit ale, že kobra, která byla celý život stresována pravidelnými odběry jedu, se dožila nižšího věku proto, že nemohla kvůli nedostatku jedu dostatečně trávit, mi přijde nešťastné.. aby had žral krokodýla za živa (nemyslím mláďátko), jsem také nikdy neslyšel

@cc - Já to nevyvracím že u Viepridae má ten jed na trávení o dost větší účinek než u Elapidae, tam ale u dost druhů nějaký účinek na trávení taky má. Zase taky záleží jakých Elapidae a na jakou kořist, bude rozdíl třeba Naja naja a nějaký Bungarus, ten jed má napříč druhy takovou škálu látek a různých účinků, že se to zobecnit nedá, nicméně jsem pouze shrnul do jedné věty to, že u jedovatých hadů (možná jsem mohl napsat u většiny) má jed vliv na trávení kořisti, větší, či menší, ale má.

K tomu pojídání krokodýlů, resp. Aligátorů například zde je docela jasně vidět, že kořist dýchá a brání se během požírání, což znamená, že evidentně udušen nebyl. Ono byť je ten had dost velký a silný, udusit 2m Aligátora nebude jen tak.

@Afričan - Pokud si pamatuju a dobře vidím, bavil jste se o devenom kobrách, ne kobrách, které jsou stresovány odběry jedu pro komerční účely, což je jednak protimluv a druhak to nelze srovnávat. Zvíře které budu co 14dní tahat a ždímat z něj jed mi zajde na stres, nebo mu to v případě kober, které jsou jakš takš "stresuvzdornější" minimálně zkrátí podstatně život. Nicméně řekl bych, že je dokázáno, že i devenom hadi se nedožívají tolik, co hadi s "plnou polní", nicméně to vím jen s rozhovorů s opravdu vzdělanými chovateli, psaný důkaz nemám...

K tomu pojídání krokodýlů, resp. Aligátorů například zde je docela jasně vidět, že kořist dýchá a brání se během požírání, což znamená, že evidentně udušen nebyl. Ono byť je ten had dost velký a silný, udusit 2m Aligátora nebude jen tak.

Ono se taky dočteš, že tohle mívá fatální následky pro oba zúčastněné, čemuž se tedy nejde ani moc divit.

Tak jak jsem koukal na nejake videa, je jasne, ze ten Aligator, pokud uz ma moznost se zakousnout a da par otocek, je to pro hada asi fatalni... Pak bych i docela veril tomu, ze v extremnich pripadech muze u hada dojit i k vnitrnim zranenim, kdyz uz toho krokouse dostane, tak ten zas vydrzi pomerne dost nez dostane posmrtne krece a pokud ho had dobre chytne za celisti, jak je videt na videu a slupne ho pomerne rychle vubec bych se nedivil nejakemu natrzenemu vnitrnimu organu apod. Ale to uz fabuluju, na zaklade videi co jsem videl...

Je trochu otázka, jestli je Romulu (nebo Romulusovi, nejsem si jist správným skloňováním jména) Whitakerovi opravdu tolik co závidět, jeho životní dílo (Madras Snake Park Trust) do dost značné míry dusí neschopnost domorodých zaměstnanců a až nevraživost domorodých úředníků, jeho syna Nikhila berou místní jako bílého a podle toho s ním pořádně nespolupracují, hádám že tolik klacků pod nohy musí docela otrávit...

Mimochodem, nevíte někdo, kde sehnat seriály od Geralda Durrella? - Pamatuji si z dřívějška "Amatérský přírodovědec" a "Durrell v Rusku", ale určitě toho musí být víc...