Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Automatické řízení terária

Zdravím, prvně než začnu o něčem mluvit a přemýšlet se představím jsem terarista začátečník ( pár měsíců ) a dovolím si tvrdit zdatný elektronik a programátor mikroprocesorů. Jednou sem při nudné neděli dostal nápad proč neudělat nějaké více či méně automatické řízení celého terária. A to bych vám nyní rád alespoň slovně posléze i názorně ukázal. A rád slyšel vaše připomínky a názory. Pokud spolu vytvoříme opravdu funkční zařízení bude vám samozřejmě k dispozici a k dostání :))

Zařízení není jen nějaký plán už je v testovací podobě a první verzi nasazeno v mém teráriu. A nyní o co jde:

Má začáteční idea byla vytvořit chytřejší časovač s jednoduchým termostatem.

Současná podoba je taková že zařízení má v teráriu 4 velmi přesná teplotní čidla 3 čidla měří teploty vzduchu v teráriu na ruzných místech a čtvrté čidlo měří teplotu výhřevné fólie (zahrabáno v písku).
Dále je v teráriu méně přesné jen orientační čidlo teploty a vlhkosti vzduchu přibližně uprostřed terária. Druhé toto čidlo je v nádobě s chovem švábů. Tedy celkem 6 teplot a 2 vlhkosti.

Výstupy ze zařízení jsou čtyři přepínací relátka která u mě samostatně ovládají zářivku, výbojku a napájecí zdroj pro led osvětlení (aby zbytečně neběžel když není potřeba - myslím i na ekologii :-D )

Další výstup je pro přímé řízení led pásku (obsahuje dva samostatné výstupy) sem připojené LED osvětlení je možné plynule stmívat a napodobit tak soumrak a rozednívání.

Další z výstupů vychází z mé osobní potřeby a to že mám terárium v obývacím pokoji a bylo potřeba vyřešit když vypnou světla tak aby se semnou agámky nedívali na televizi :D Věšení hadru mne rychle přestalo bavit. Mám tedy na teráriu vyrobenou a přidělanou elektrickou roletu která se automaticky stahuje a vytahuje a ovládá ji právě tento výstup.

Poslední výstup je na vyhřívací fólii v teráriu. V důsledku častého vypínání a zapínání (termoregulace) je tato fólie spínána elektronickým relé které necvaká a neopotřebovává se.

Co se týče výstupů je to zatím vše co sem já potřeboval a zde je prostor pro vaše návrhy a připomínky.

Jak sem mluvil o časovači tak je to celé řízeno 5 stupňovým plně nastavitelným časovačem. Co si pod pětistupňovým časovačem představit? Tak první režim časovače v nastavený čas plynule rozsvítí LED osvětlení a poté vytáhne roletu. Druhý stupeň zapíná zářivku a termoregulaci (výřevnou podložku) nastavý na dení režim. Třetí stupeň zapíná výbojku. Čtvrtý stupeň vypíná zářivku + výbojku. Pátý stupeň stáhne roletu, pozvolně vypne LED osvětlení a nastaví termoregulaci do nočního režimu (viz níže).

Termoregulace je částečně adaptabilní tzn že podle toho jaká je v teráriu teplota dokáže sama nastavit teplotu vyhřívací podložky jakou má udržovat. Uvedu na příkladu ráno po zapnutí a vychladlém teráriu jede výhřevná podložka na maximum (na vámi nastavené maximální teplotě např 38°C) jak se terárium postupně ohřívá klesá i teplota výhřevné podložky dejme tomu na 31°C tak aby se teplota v teráriu stabilizovala. Pokud teplota v teráriu dál stoupá klesá nastavená teplota výhřevu až na vámi nastavené minimum třeba 25°C. Toto řízení a adaptabilní termoregulace funguje v řádech 0.05°C Výsledná stabilita teploty terária i při větrání a otevírání je v pohodě +- 0,5°C

Další funkcí termoregulace je hlídání podchlazení a přehřátí terária podle nastavených mezních hodnot. V případě přehřátí pokud nestačí ani snížení výhřevu na minimum v první fázi termoregulace vypíná výhřev, zářivku a výbojku pokud teplota dále stoupá vypíná se i LED osvětlení což je posledním zdrojem tepla v teráriu. Naopak v noci termoregulace hlídá podchlazení terária podle nastavené teploty a v případě potřeby přitápí terárium výhřevnou podložkou.

Je k dispozici i termoregulace chovu švábů podle získané teploty z jejich čidla i když jí já nevyužívám.

Zařízení má vlastní zálohované hodiny a veškeré hodnoty a stavy uložené ve vnitřní paměti a nevadí tak ani výpadek proudu vše je ošetřeno tak aby se po výpadku zařízení vrátilo do správného stavu.

Veškeré hodnoty jsou zobrazovány na velkém LCD displeji na kterém lze provádět v jednoduchém menu i jejich nastavování a nebo jen testování a pak si jedním cvaknutím načíst opět původní hodnoty. Pokud bych měl vypsat co lze nastavovat bylo by to na dlouho ale ve zkratce Režimy časovače, Kompletní nastavení co se týče termoregulace, Nastavení Času, Nastavení funkce Rolety, Nastavení LCD displeje a pak ukládání a načítání hodnot.

Zařízení umí i v určitých intervalech posílat data do pc po USB kabelu kde se dají jednoduše zpracovat do grafu.

Toť popis toho co už existuje a funguje nyní je prostor na vaše náměty a připomínky.

PS: omlouvám se za takový elaborát :-)

Tyhle aktivity se tady z casu na cas objevi, viz naposled http://tera.poradna.net/q/view/315314-automatizace -do-teraria-akvaria?

- zatim vzdy skoncilo u podobneho threadu bez dopracovani se k finalnimu produktu, dost je toho popsane v tom linku co jsem popsal - vcetne treba nasich namitek jako "jak se to bude chovat pri/po vypadku". Z meho pohledu pokud to ta technika uz umoznuje, tak ovladani + reportovani pres eth./webmenu. Tlacitka a display na tom by byly pro mne zbytecne - a zbytecne zvysuji slozitost = narocnost na vyrobu = cenu. Pokud dnes ma doma "temer kazdy" nejaky ten domaci router, notebook, pc, chytrotelefon, tablet...tak proc nevyresit veskere ovladani "vzdalene".

- treba se dejte nejak dokupy a spolupracujte na necem univerzalne pouzitelnem, dle mne - samotny hardware neni vetsi problem (zjednodusene - nejaky jednocip, pamet, vstupy/vystupy a jejich osetreni), ale cele to stoji/pada na software.

Rozdíl je v tom že to co já popisuji je již plně funkční zařízení sestavené na vlastním plošném spoji a ladí se už jen detaily. Ano četl sem toto vlákno a nabyl sem přesně dojmu jaký tu píšte ale tomu bych se rád vyhl a už sem se překlopil do další fáze. :-)

Při výpadku napájení pokud nebude záloha se vše vypne a po naběhnutí vrátí do původního stavu díky paměti ve které se uchovávají veškeré hodnoty.

Reportování na web až takový problém není. Samozrějmě je to složitá záležitost a značně by zařízení prodražila ale neřešitelná věc to není. Sám nejsem ale zastáncem toho že by to měla být jediná možnost proč? Spíše naopak mohl by to být bonus. Ale primárně když přijdu k terárku mrknu na LCD a vím vše co potřebuji. Na co zapínat PC/Tablet/Tahat mobil kvůli tomu abych se koukl na teploty případně jednu upravil?

Software je v podobě jaká je popsána hotov taktéž.

ři výpadku napájení pokud nebude záloha se vše vypne a po naběhnutí vrátí do původního stavu díky paměti ve které se uchovávají veškeré hodnoty.

- "hodiny" jsou zalohovane? Mysleno ze vypadek nerozhodi pozadovane cykly. Beru jako samozrejmost ze ano, ale radej se zeptam. ;-)

Moc pekne!!! O necem takovem jsem take premyslel. Urcite na to nejdes spatne, ale pro me to je jen moc maly kalibr. Ridit a monitorovat bych potreboval, tak cca 100zarizeni. Mam jen nekolik pripominek. Diky tomu, ze ja nejsem prilis zbehly v navrhu obvodu, byla by mozna nejaka konzultace? :-). Potrebuji vyresit hlavne to spinani takoveho mnozstvi elektroniky.

Na kolik by tento tvuj svab vysel? Co tam pouzivas konkretne za microprocesor?

Ty LED pasky zhasinas frekvencni modulaci, ze? Takze nepujde pouzit zadna jiz hotova svetla, ktere mi prijdou o dost levnejsi.

Ten web a rizeni je spise kvuli dalkovemu pristupu a moznosti nastaveni nezavisle ne PC, historie zmerenych hodnot pristupna v databazy, etc.. Mel jsem v planu to dat do provozu na maline, ktera by mela i nejake dalsi funkce a hlavne mi prijde v pripade instaci nad OS dost veci celkem snadnych. Aktualne k mam pripojenou i kameru, kterou mam nasmerovanou na lihen nebo podle potreby, kdyz me chytne zvedavost v praci nebo na dovolene.

Wauu žádnej troškař :-D Jakože ovládat 100 terárií? :-) jakože v podstatě v tom nevidím žádný problém krom počtu vstupně/výstupních pinů a výpočetního času a bla bla... :-D detaily.... Řeknu to takhle řešit se dá v dnešní době vše.

Rozhodně bych se ale zamyslel nad tím zda takové řízení svěřit pouze jedné jednotce. Nejenže bude problém s počtem výstupů, vzdálennosti od terária (zbytečně dlouhé kabely, složitost a s tím i spojená potencionální nespolehlivost). V případě selhání selže vše.... Možná by bylo dobré zátěž rozložit na několik jednotek vždy poblíž terárek.

Používám procesory ATmega2560

Ano led pásky se zhasínají pomocí PWM modulace. Ale rozhodně si nemyslím že jsou dražší když se dnes 5m kvalitního 70W pásku sežene za +-500kč

Kameru mám v terárku také znám to :-) A kvůli takovému to rozsahu tu webovou kontrolu chápu. Myslím si že řízení tohoto na úrovni OS nebude to pravé ořechové taktéž z důvodu spolehlivosti.

100 terarii zatim ne. Zatim mam jen 100 kusu svetel, topnych kabelu atd pro ovladani. No mereni bych resil pres i2c sbernici a rad bych to tak treba i spinal. Asi ne mit uplne kazdy vstup zvlast, ale treba pres i2c ovladat neco co mi bude spinat treba 10-20kusu treba pomoci neceho takovehleho(http://www.elektronovinky.cz/konstrukce/vykonovy-s pinaci-modul-pro-sbernici-i2c). Brzdi me hlavne ta HW stranka. Jsem schopny to zacvakat do sebe, ale na nejake pajeni nejsem dostatecne sikovny a navrh elektroniky zase dost dobre neznam. Pozvolne rozsveceni a zhasinani resit nemusim, coz bych takto resil dost problematicky. Zvirata vstavaji v pul desate a to uz je venku svetlo a zhasinani resim postupnim zhasinanim v tera mistnosti.

Jasně I2Cčko je dobrá věc na měření velmi vhodná na výkonové spínání už tolik ne pokud to není hodně dobře udělané. Taktéž v mém zařízení využívám čidla na jednodrátové sběrnici. I2C má ale jednu velkou nevýhodu a to rušení je na něj velmi náchylná a že je ho všude plno... 220V, Měniče, zdroje, zářivky, relátka při spínání... Sběrnice se dokáže rušením tak zahltit že se celá komunikace kousne a vše zůstává v posledním stavu dokuď někdo nezasáhne. Nechci strašit to jsou fakta :-) Samozřejmě čím více kabelů a delší I2C tím je riziko a náchylnost větší. Každopádně na regulaci topných kabelů je potřeba elektronický spínací prvek relé by věčným spínáním a rozepínáním brzo odešlo a vytváří strašně rušení v okolí. Takovouto desku si dovedu představit :-) ale s tím co jsem psal bohužel.. O něco lepší by byla sériová komunikace na malé rychlosti. A cena takové desky také nebude zanedbatelná už jen vzhledem k ceně samotných relé.

Ja zase nepotrebuju spinat tak moc casto. V podstate by se jednalo jen o pojistku pri prekroceni urcite teploty. Ted to mam udelane cele bez spinani a teploty jsou vychytane dobre zvolenymi vykony. Castejsi spinani pripada v uvahu jen u inkubatoru a tam je otazka jestli to spis nenecham na specializovany HW. No mozna by jich stacilo i min stykacu, ale pak je otazka jeslti to rovnou nenechat ne tech hodinach co to mam ted. Mel jsem takovou vizi, ze si zadam nadmorskou vysku a souradnice, z toho si spocitam delku svetelneho dne.

Zase na druhou stranu si tedko predelavam zasuvky. Kazdy regal ma mit svoji dvojtou zasuvku a tim stykacem bych mohl tera mistnost rozsvecet po regalech. Premyslel jsem, ze bych na ne dal cidla ze zasuvek ovladanych na dalku a ridil to radiem(https://energenie4u.co.uk/index.php/catalogue/prod uct/ENER002-2PI).

Mistnost je sice mala, ale pokud bych pouzil i2c, tak bych musel jit od jednoho terarka ke druhemu pri tech 6. regalech to dela i relativne male mistnosti(3x3.5m) urcite pres 20 metru dratu a na mereni teploty mit v kazdem terarku radiovy teplomer by vyslo docela draho.

Jeste musim zvazit pro a proti :-).

Mel jsem takovou vizi, ze si zadam nadmorskou vysku a souradnice, z toho si spocitam delku svetelneho dne.

o tom jsem také nedávno uvažoval kvůli posunu zapínání osvětlení uvidíme možná to také přibude :-)

Já si myslím z mého pohledu že by až zas tak moc nebránilo nasazení tohoto zařízení do tvých podmínek. Pokud by se sjednotilo zapínání světel do centrálního bodu nebo několika skupin a kolik topných kabelů máš ? Při překročení teploty je možné vypnout některý kabel přeci ? Určitě jich je méně než žárovek. Připadá mi kostrbaté a finančně velmi náročné při takovém počtu ovládat každou věc zvlášť.

I2C nezavrhuj nechtěl sem tě odradit ale je potřeba s tím počítat a volit vhodně trasu používat kvalitní kabely stínění a tak dále :-)

Aby to nezapadlo, nejake detaily by byly? Treba u te regulace LED - cca. na jake frekvenci je ta PWM regulace? Napada me jestli by neslo treba aby nesla do absolutni nuly ale na nejake (nastavitelne) minimum coby "nocni osvetleni" - pouzivam u nocnich gekonu "analogove" (odpor-trimr, nastaveno na zlomek mA...). Byla by fotografie zarizeni? Jak jsou reseny vstupy/vystupy? Jake cidla pro teplotu? Jaka by mohla byt cena v pripade zajmu? Jak je to s upravitelnosti sw. pro ruzne pouziti? To co je popsane je jen jedna z moznosti pouziti. Atd. a pod.

PWM regulace běží na frekvenci v řádech KHz přesněji kolem 31KHz. Uživatelsky definovatelné minimum je samozřejmě možné a nebude to problém zajímavá připomínka :-)

Zatížitelnost jednoho PWM výstupu je dosti vysoká nyní zvládá bez problému 12V 4A s menší úpravou by se dalo dostat až k 10A

Fotografie může být ale není to finální verze jedná se o druhý prototyp takže moc neřekne zatím je to pár destiček a kabelů. Až se doladěj veškeré požadavky a mouchy přijde teprv finálovka :-)

Vstupy výstupy jsou na konektorech a svorkovnicích PWM a výstupy na spínání osvětlení mají svorkovnice ostatní zacvakávací konektory. ( Opět se dá při finálovce upravit )

Teplotní senzory jsou digitální čidla DS18B20. S přesností 0,5°C a rozlišením 0,06°C viz: ds18b20-p530-067

Se SW je to tak že bych ho rád udělal co nejuniverzálněji aby bylo úprav jen nutné minimum. Bohužel nemám až takový přehled o potřebách ostatních a proto sem zde aby ste mi nastínili vaše vize a požadavky :)

O ceně se zatím nedá moc mluvit když zatím není jasně stanoveno a vyřešeno co bude potřeba a co ne třeba ten ethernetový modul a podobně.

Napada me jestli by neslo treba aby nesla do absolutni nuly ale na nejake (nastavitelne) minimum coby "nocni osvetleni" - pouzivam u nocnich gekonu "analogove" (odpor-trimr, nastaveno na zlomek mA...).

Přidána možnost definovat maximální a minimální míru LED osvětlení :-)

jo to by asi slo, ja tam odhadem poustim kolem nejake desetiny mA. Nebyt liny tak to zmerim, ehm... Pripadne jde klidne jit s tou frekvenci o rad dolu, 3kHz budou jeste bohate az az (cokoliv nad par stovek Hz je OK), a prostoru pro regulaci by bylo vic. Ale jen teoretizuju, nemam predstavu jak to sviti ted "na minimum".

Kdysi mi jeli terka přes PC, fungovalo to několik let, od zázanamů teplot po rozsvěcování, rosení atd. Jednoho krásného dne jsem se nasr... vše vyškubal, zapojil hezky postaru a zase začal chov normálně fungovat, aby byla nucena "každodenní" péče. Ono to totiž vede k tomu, že se těm tvorům pak pořádně nevěnuješ a žádný živý organismus nefunguje podle tabulek. Rozsvítit samo automatika, teploty termostat a tím to hasne. Zvíře je potřeba sledovat a přizpůsobit chov aktuálním potřebám, kolik kdy byla jaká teplota je také absolutně nepodstatné. Stejně jako teplota +-0,5°C, rozkmit několi °C neudělá nic, zvíře si jej vykompenzuje tím, kde se v teru zdržuje. Ani při inkubaci to není potřeba. Pozvolené rozsvícení je také k ničemu, zvířata to vůbec nevnímají. Jen se mi osvědčilo rozsvítit v místnosti, pak postupně tera, zhasínání samo opačně.

Nechci tě vyloženě odrazovat, jen ti k tomu dávám pohled z druhé strany od člověka, který už něco podobného zkoušel, co se týče chovu, tak přílišná automatizace vede ke zhoršení zdravotního stavu zvířat. V chovatelství potřebuješ cit a trpělivost, tabulky a schémata nefungují, minimálně ne dlouhodobě.

To už je pak na každém z nás zda si řekne tak od teďka za mě vše dělá automat tak já na to kašlu... A nebo to bude brát jen jako ulehčení své práce aby měl více času na péči. S tím že je jedno jak se zhasíná nesouhlasím, zhasnout z plného osvětlení do úplné tmy to by nedělalo dobře nikomu ani tomu zvířeti. U mě jak se začne stmívat hned se připravují na spánek. A abych číhal kdy se má zhasínat a běžel rosvítit místnost je teda velmi nepraktické. :-D

Mohli bychom říct že v dnešní době plné počítačů a techniky se nevěnujeme pravým hodnotám života a nezajímáme se o co bychom měli. To by sme se mohli vrátit do doby kamenné vyhodit počítače mobil sešrotovat auta a zapálit si svíčku :-D

To už je pak na každém z nás zda si řekne tak od teďka za mě vše dělá automat tak já na to kašlu... A nebo to bude brát jen jako ulehčení své práce aby měl více času na péči.

Když myslíš... Jen budeš trávit více času s elektronikou a PC, budeš mít tendece to stále vylepšovat, ale ono to nikam nevede. Ale každý využívem čas jinak, já ho raději obětuji těm zvířatům, než technice. Jak jsem psal, také jsem si tím prošel. Jen jsem ti chtěl poskytnou trochu jiný úhel pohledu na problematiku.

U mě jak se začne stmívat hned se připravují na spánek.

To není ani tak stmíváním, jak prostě časovou periodou a třeba i pokles teplota to udělá. Nech jim o hoďku, dvě, dýl rozsvíceno a budou chrápat stejně... Ono "stmívání" prostě vyřešíš tím, že zhasneš tera postupně a ještě ideálnější je vypnout před osvětlením výhřevky. To ušetří poměrně dost el. a zvířata na to reagují relativně pozitivně.

A abych číhal kdy se má zhasínat a běžel rosvítit místnost je teda velmi nepraktické.

to je právě fajn automatizovat ;-)

V pohodě já to beru :-) Je to každého věc :-) Já osobně jsem napůl vývojář a elektronik a ajťák mám rozdělaných více projektů takže se v té technice budu stejně babrat i tak a nevadí mi to práce je i mým koníčkem :-)

Ono "stmívání" prostě vyřešíš tím, že zhasneš tera postupně a ještě ideálnější je vypnout před osvětlením výhřevky. To ušetří poměrně dost el. a zvířata na to reagují relativně pozitivně.

Když ty moje potvory se vyhřejvaj do poslední možné chvíle :-D

Dnes sem přemýšlel jak vyhovět rozličným požadavkům. A rozhodl sem se ustoupit od konceptu univerzálního zařízeni s jedním plošným spojem jelikož výroba různých verzí plošných spujů s různým HW by byla náročná a drahá. Vydám se tedy cestou modulů které si bude možné vybrat dle vlastních požadavků a v programu to bude znamenat jen drobné nastavení a změny.

Graficky znázorněná má idea je zde:

b13d5872a1

Aby ste nemysleli že sem se na to vykašlal :-D pracoval sem na zařízení dále když byl příhodný okamžik. Objevil sem dva nedostatky které byli odstraněny (týkalo se ovládání rolety) a připravil připojení na WIFI. Design stránek a funkce musí být jednoduchá (omezeno vnitřní pamětí) zatím je možné na webu hodnoty jen zobrazovat a obávám se že to tak i skončí vzhledem ke zmíněnému omezení. Obrázek přiložen :-)

Aktualizace stavu po roce kdyby někoho zajímalo :

Zařízení bylo dokončeno do fungující podoby a vyrobeny tři testovací prototypy :-) Z toho dva jsou nasazeny a úspěšně již rok zajišťují chod terárií. V průběhu provozu proběhlo několik úprav a vylepšení této verze.

Co se týče mého terária zařízení a terárium vypadá takto:

[IMG_60581.jpg]
[IMG_6055.jpg]
[IMG_6063.jpg]
[IMG_6064.jpg]
[IMG_6065.jpg]

Již několik měsíců se pracuje na vylepšené verzi s dotykovým barevným displejem kompletně přepracované funkci časového spínače a převzatých ověřených částí z původní prototypové verze.

Letmý náhled jak by to mohlo vypadat a co je zatím hotovo:

[DPP_0001.jpg]
[DPP_0002.jpg]
[DPP_0003.jpg]
[DPP_0004.jpg]
[DPP_0005.jpg]
[DPP_0006.jpg]

Předně děkuji :-)

A k připomínce: neboj vedu tvou připomínku stále v paměti :-D přístup přes web je na seznamu požadavků jen má nižší prioritu. Až bude dolaďen základ nové verzo což už téměř je. Budu se opět zabývat myšlenkou web přístupu. Wifi sem minule zavrhl protože cenově přijatelné řešení nabízí málo programové paměti a nebyla tam moc cesta pro budoucí vývoj. Nyní se zaměřím na staré dobré kabelové připojení kde je cesta za rozumné náklady podstatně širší :-):-)

Přiznám se, že bez toho webu v tom moc smyslu nevidím. Lokální ovládání nepotřebuju nějak extra automatizovat přes složitou jednotku. To mi spolehlivě vyřeší pár nastavených zásuvek - mimochodem dneska už dostupných pro dálkové ovládání přes net. Tudíž cokoliv potřebuju - dobu osvitu, rosení atd. dokážu bez problémů vyřešit pár takto nastavenýma zásuvkama, který si můžu ovládat přes web. Přidanou hodnotou by mohlo být sledování teploty atd., ale bez toho připojení k PC je to podle mě stejně k ničemu. Když to budu obíhat a zapisovat ručně, nepotřebuju chytrou skřínku, teploměry a vlhkoměry tam mám už ted ;-)

Ja aktualne neco bastlim na Raspberry Pi, ale stale jeste jsem nenasel nic co by poradne splnovalo moje pozadavky. Potrebuji pripojit tak 50 a vic relatek, coz neni uplne sranda uz jen z hlediska kabelaze. Nejvic by se mi libilo mit ty rele(nebo rele pole) na 1wire nebo po radiu, ale nenasel jsem nic co splnuje moje parametry. Dostanu se k tomu prumerne tak jeden vecer v mesici, takze mi to jde dost pomalu.

Neplanuji hlidat vlhkost, tam mi prijde, ze je zbytecne vysoka cena za cidla, ale primarne by se melo jednat o ochranu proti prehrani terarii a take automatizovani svetelne periody (zadam souradnice a nadmorskou vysku, kde zije konkretni druh).

Zatim si jen kreslim grafy (ukazka ZDE) a v pripade nastavenych max/min hodnot mi to posila maily. Cena celeho reseni mi pri urcitem poctu terarii prijde velice usporna 1000kc RPi + SD karta + USB wifi a 40kc za kazde cidlo teploty.

Díky :-) Čeká vás dlouhá cesta.. :-D Hodiny stávené nad tímto projektem se počítají na stovky :x:

Na popud zdejších šťouralů :)) bylo "dokončeno" hlavní jádro a započal sem společně s programátorem webů práci na nějakém rozhraní. Zatím se spíše dohadujem co jo co ne ale předpokládám do konce příštího týdne bych mohl ukázat nějakou ochutnávku :)

Ahojte lidičky.

Neračte se pohoršovati že ruším vaše kruhy, ale emh.. když vás tady tak pozoruju, třeba byste mi dokázali pomoct. Jako rybářská organizace bychom rádi odlovili parmy v ten správný okamžik, který je odvislý od přesně dané teploty teploty vody konstantně se držící po několik dnů po sobě. Dál je to ovlivněné atmosférickým tlakem. Jakmile padá dolů např. před bouřkou, parmy se vytlučou než se stihnem k odlovu svolat. Takže by se nám hodilo udělátko které by měřilo primárně teplotu vody, atmosférický tlak, bonusově teplotu vzduchu, celé by to stálo v řece a skrzevá wifi dodávalo měřené hodnoty na jednoduché webové rozhraní abychom to mohli sledovat. Odpadlo by nám náročné měření teploty naší fyzickou přítomností, všichni máme svá zaměstnání a zpravidla "ten správný okamžik" provaříme, takže pak máme z odlovených ryb prachbídnou výtěžnost. Parma je krásná ryba, bojovnice, královna našich vod, bohužel ale v mnoha lokalitách kvapem mizí, tak jí chceme trochu pomoci umělým výtěrem protože si na rozdíl od drtivé většiny našich členů myslíme, že do vody patří spíš než nepůvodní prase kaprovité.
Ryby mají trdliště v centru města, takže o wifi není nouze, napájení z baterie. Pravděpodobně by bylo dostupné i napájení kabelem, koneckonců i LAN by se možná dala do 50m délky splašit. Pokud by to bylo na malině, tu mám, Arduino není problém splašit, vítáno jakékoli řešení.
Díky pokud někdo dočetl až sem a byl by ochotný se tím zabývat.

Což o to funkcionálně nevidím ve vašem konceptu žádný větší zádrhel. :-) Vše co zmiňujete nepředstavuje velkou komplikaci teploty teploty, tlaky, web i to wifi není až takový zádrhel. 8-) Problém je že programování takové věci a odladění zabere několik hodin možná i desítky...

Tak se opět vracím s nějakou aktualitou :-) jak to již bývá mimo slíbený termín práce se trošku protahují díky jiným povinostem :-) ale nic to nemění na tom že se pokračuje dále již v dvoučlenném týmu. Několik aktualit co se týče Web-Rozhraní viz fota. Zatím verze pracovní nikoliv konečná hold někde se musí začt :-D

[ARTWEB1.png]
[ARTWEB2.png]
[ARTWEB3.png]

Zde dávám k dispozici náhled do webového rozhraní. Jedná se o živý web běžící již přímo v zařízení. Nemusíte se bát klikat zařízení není k ničemu připojeno jde jen o testovací kousek. Čidla teploty nejsou připojeny proto ukazují 0.00.

Adresa je zde: 92.240.175.210

Pokud by bylo spojení pomalejší bude to internetem na mé straně.

Budu rád za jakékoliv postřehy :))