Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Thajská ? kočka

Dobrý den přeji,

dnes jsem jela pro kočku, kterou jsem si i přebrala. Byla mi dána jako půl roční ragdoll, kočka. Paní ji dávala levně pryč, jelikož se dle ní nesnesla s jejími dvěma staršími kočkami, britkami, ale dle mého usouzení, když jsme k ní přišly, spíše mělo kotě strach ze dvou psů, kteří využíívali jejího strachu, kočky si ji nevšímaly. A také z malého dítěte, které před našima očima vzalo lepačku na mouchy a začlo plácat britskou kočku po zadku. Kotě je hubené, vystrašené a ospalé, co jsme ji donesli domů, spí v přepravce.

Také jsem s ní byla u veterináře, který nám ale řekl, že bude muset mít více jak půl roku, jelikož má falešnou březost a vytlačil jí i mléko z cecíků, dal ji odčervovací pastu a příští týden jdeme s ní na kastraci. Britská kočka od té paní měla teďka koťata.. Kočka má 2 kila.

A můj dotaz je hlavně k tomu, zda to spíše není thajská kočka, jelikož se spíše podobá jim, je krátkosrstá, nemá huňatý ocas a je drobnější, a jestli by si někdo netipnul dle foto její věk? Vyfotila jsem ji dnes v přepravce, taková rychlovka, až se dá trochu do kupy a sama vyleze z přepravky, vyfotím ji lépe.

A také jak postupovat u kočky, která si prožila své a jestli by se dala naučit i na jinou kočku? Thajské i ragdoll jsou společenské kočky a samotné prý strádají...

Díky za každou radu nebo postřeh.

řekla bych, že nějaká "mix" kočka. Věk tak 1/2 roku a víc, ale je taková podražená. Skamarádit s jinou kočkou by šla, s nějakou o něco mladší a pokud bude vykastrovaná, tak nejlépe pak také vykastrovanou. Ono je lepší mít kočky 2, ale ne 3...protože vždycky 2 kočky budou kámošky, co spolu budou péct - proti nějaké třetí, která pak bude šikanovaná. U té předchozí majitelky to bylo zřejmě všechno dohromady, ta kočka tam byla v pro ni vysloveně nepřátelském prostředí - 2 další kočky, prudící psi a dítě. Ale v lepších podmínkách by se z toho měla normálně vzpamatovat.

Jojo, v tamtom prostředí to bylo příšerné pro ni, počítám, že ti psi ji vyžírali i jídlo, je hodně vyhublá. U nás ji necháváme plnou misku granulí pro koťata (whiskas junior) a dnes dostala ráno masovou kapsičku. Teď u nás mňouká a neustále vrní.

Chtěla bych ji pak pořídit nějakého společníka (taktéž kastráta, s touto jdeme někdy začátkem příštího týdne), ale trošku se bojím, aby se snesly, když měla tato takové špatné prostředí.

Je možné, aby tato kočka mohla být po koťatech? Ta "chovatelka", od které ji máme, nám lže ohledně jejího věku, kočka stále má mlíko a je podražená a ještě k tomu ta "chovatelka" měla koťata křížence ragdoll a britka, přičemž jediný "ragdoll" bylo toto "kotě". Ano, myslela si, že se jedná o ragdolla.
Poslední kotě udala před tím, než jsme přijeli, den, dva, takže jsme je neviděli.

No to si piš, že špatně živená mladá kočičí mamina může vypadat jako půlroční kotě. Jinak granule a kapsičky jsou myslím dobrá nouzovka rychlovka ve smyslu, že to nějaou dobu vydrží ve špajzu, levný bývají často dosolené a vždy dost nastavené rýží, sójou a pod., kočkám se , zvlášť pokud jsou čerstvé a aromatické, líbí, beru to jako analogii toho, když člověk zbodně misku křupek u tv, tak jim to taky přeju, Ale nikdy jsem nepochopila tu snahu shánět kvalitní granule a dělat z toho základ krmení, když se přece dá v krámě koupit normální maso. Takový ten ořez "na polívku" vyjde levněji a je to přece mnohem přirozenější ( a zároveň zábava) ohryzávat maso s kostí než suchý tvrdý granule nebo ty pudinkózní kapsičky kde není do čeho pořádně kousnout, takže to pak kočka po letech ani neumí... Akorát pro úplný začátečníky není dobrá kůže zasyrova, protože ji nerozkoušou. Přirozenější tempo přijímání potravy s normální texturou se navíc projeví na odolnějším trávicím traktu, zubech, nerozhodí to pitný režim jako suchý granule a kočku to zároveň přirozerným způsobem zabaví. Za těch cca 30kč kg je to zábava i pozorovat - takový domácí safari, pokud ovšem nechceš z toho taky mít vývar pro sebe a neuvaříš jim to. Kdyby byly granule ideální potrava, tak se dělaj granule pro lidi a taky je dáváme tygrům a lvům v zoo - a znáš film Návštěvníci, jak si tam dávají tzv amarouny? Za sebe bych se přimlouvala přeučit ji na opravdové žrádlo pro šelmy a možná s tou kastrací chvíli počkat než si vůbec zvykne a srovná a možná přibere

Ony kvalitní granule na dokrm nejsou špatné, obzvlášť pokud to je "bytová kočka" bez možnosti jít ven. Protože pokud člověk chce kočku jenom barfovat, tak to není jen o tom jí koupit pytel polívkového ořezu. Ale jinak souhlas s tím, že minimálně větší část krmné dávky z normálního masa/kůstek/šlach kočce jedině prospěje. Já kočkám a dalším zvířatům kupuji kuřecí krky a další droby, mohou se po tom utlouct a stojí to pakatel..Navíc na tom je fakt pravé maso :-) Ale dostávají i kvalitní granule.

Absolutní souhlas, já jenom že když vidím ty reklamy, co by prý kočky kupovaly, nebo konec neberoucí vášnivý diskuse na téma úplně nejlepšejí granule na světě (popřípadě nejvědečtější metodika barfování..) nebo dotazy, jestli kočka může sníst myš, tak z toho mám někdy zvláštní pocit. Z takový tý logiky, že když je to drahý, tak to musí být nejlepší, a kdyby to bylo levný, tak to znamená, že to zvíře odbývám. Vybavuju si např geniální dotaz na ifauně: "barfuji svého psa, předložil jsem mu mořskou řasu kelp za x peněz, nežral to, když jsem mu ji vnutil násilím, tak se poblil. Drahá ifauno, co mám dělat?" , Jinak je mi jasný že je na kuřecí polívkový směsi být kočky nemůžou, už jen protože ty moje to žerou v skoro bezezbytku a tak by to na ně bylo moc kostí, kdyby neměly nic jinýho. A kuřecí krky si vždycky nosej hrdě jako by to byla myš...

BTW taky by mě zajímaly novinky tohoto případu, a cena! Tipuji, že věk byl určen arbitrárně, protože nemůžou kočku s dospělým chrupem vydávat za mladší půl roku

Tak ono ne nadarmo se říká, že kvalitní zboží reklamu nepotřebuje a naopak...to platí i s krmivy pro zvířata. Reklamy jsou většinou na ty největší šity složené hlavně z levných obilnin a umělých barviv - já tomu říkám "kompletní krmivo pro krmné šváby a potkany", páč těm ten poměr obilnin + živočišné složky odpovídá víc :-D

Naopak třeba na Orijen nebo na Taste čék vidí reklamu celkem málokdy.

Jinak teda diskuze na Ifauně jsou skutečně nekonečná přehlídka toho, jak lidé umí nemyslet :-D

Jak to s kočkou teď vypadá? Jinak pokud ta kočka je po koťatech a kojila, tak je to na ceccích a břichu většinou i celkem dlouho vidět. Po koťatech samozřejmě může být...ono totiž na půl roce už kočka není kotě, takže jestli jí je 6 nebo třeba 9 měsíců nemusí být poznat, obzvlášť pokud je podražená. Ale teda docela by mě zajímalo, kolik si ta původní "chovatelka" za takovou kočku řekla...

Kočku máme po kastraci, vet nám řekl, že po koťatech tedy není, což nás uklidnilo i potěšilo. Žere nám zatím vše, co jí dáme, granule, kapsičky. budem jí brát i nějaké to maso, ať se číča má dobře a nabere váhu. Váží 2,2kg. Chováním je to hodná kočka, ráda leze pod nohama, už se tolik nebojí, mňouká na nás. Vet ji dělal i krevní obraz a vše v pořádku.

No ta původní "chovatelka" nám tvrdila, že za ní dala 3500Kč, dokonce z ní vypadlo, že je to papírový ragdoll, ale papíry nebyla ochotna ukázat, při přebírání kočky o nich ani nepadla řeč. Nebyla schopna ani říct, z jaké chovné stanice ji měla nebo si ji koupila, stejně tak tvrdí, že se kočka narodila v dubnu a je jí půl rok. Ovšem si dost protiřečí. Ale jediná věc, která se jí nedá vytknout, je ta, že její pár britských koček byl krásný, dobře živené kočky s krásnou a hebkou srstí.
Teď se mnou už ani nekomunikuje a to nás obvinila z týrání zvířat a chtěla strašně moc tu kočku vrátit. Brali jsme si ji proto, že se nám líbila a viděli jsme, jak se vůči ní chovají psi, holt zabrala lítost nad chudáčkem kočkou, ale nelitujeme toho, je to hodná a zdravá kočka.

Jinak přikládám fotky, které mám na rajčeti -- Taja

Dobrý den,
zkuste Felliway. Poradila mi jej veterinářka, když jsem seznamovala starší kočku s novým kotětem. Hrozilo, že ho budu muset vrátit. Je ve formě spreje nebo difuzéru do elektriky. Obsahuje kočičí feromony a hodně ho používají kočkaři na výstavách. Mě pomohl, tak Vám snad také.

Můžete jak uvařené, tak syrové. Pokud dáte čerstvé z masa pro lidi (nebo "kosti" určené pro lidskou spotřebu - na vývary aj.), nemusíte se bát a netřeba přemražovat. Klidně dávejte kus kuřecího (syrové i třeba křídlo s kostí), vepřové, hovězí, rybu (tam bacha na kostičky). Třeba globus prodává u masového pultu přímo pytle s kostmi vhodné ke zkrmu, sem tam bývají i zbytky masa.

Nicméně, je potřeba naučit kočku postupně, abyste tím nerozházela GIT.

A jak postupně? Třeba po malých dávkách, prvně spíše jako doplňek? Tája je zvyklá na granule a kapsičky, ale kdo ví, čím vším ji krmila ta původní majitelka. Ale už máme pro kočku v mrazáku kuřecí prsíčko a kousíček hovězího masa, vepřové je prý pro kočky moc tučné, ale vím jen z doslechu. Ale budu ráda za každou radu, jak ji správně krmit v bytových podmínkách, ven nebude mít přístup.

Jakou značku granulí a kapsiček teď dáváte?

Já bych jí přihodila do krmné dávky vždycky kousek masa/kosti - jde o to, aby se Vám ze změny krmení nepos*ala. Nejdřív pomalu přidávat (ovšem co přidám, to uberu na granulích), nevím, ze začátku dát jen "na lžičku", poté pár kousků masa, pár cm kuřecího krku aj. Nakonec můžete vyměnit granule za maso/kosti úplně. Klidně bych si na to "naučení" na přirozeno nechala 14 dní až měsíc, ať to má holka postupně. Pokud ovšem chcete krmit jenom přirozeně.

Nutno vědět, že kočka je na rozdíl od psa obligátní masožravec. Tzn., že se klidně obejde bez rostlinné složky potravy. Venkovní kočky mají přísun rostlinných látek vlastně jen z obsahu žaludků toho, co uloví, nebo si sem tam kousnou trávy, tu však mnohdy vyhodí se žaludečními šťávami zpátky.
Takže, podtrženo sečteno, pokud budete chtít krmit pouze přirozeně, složení krmné dávky by mělo být cca 70 % masa (svaloviny), 20 % kosti+šlachy, 10 % přílohy (zelenina, rýže, ovesné vločky, těstoviny). Některé kočky jsou však mrchy a jsou schopné ty přílohy pěkně vybrat a nechat :-D

Teď máme granule od Royal canin Indoor, kapsičky máme Felix, různé příchutě. Kupujeme kapsičky i od Sheby a měli jsme i Whiskas, ale tuto značku už brát nebudeme. Dneska dostala kousíček hovězího masa, spapala to nádherně, snad to i dobře stráví. Přejít čistě na maso neplánujeme, ale přidávat jí ho budeme. Také od příštího měsíce budeme mít kotě mainské mývalí.

V granulích ji nijak neomezujeme, potřebuje přibrat na váze a dát se dohromady, ale budeme hlídat, aby zase nepřibírala moc, kor teď, když je kastrovaná. A chodí na ně zatím jen, když má hlad.

Podle fotek to je opravdu thajka, taky mame tuto rasu a jak popisujete i jeji chovani, tak to odpovida.
Nas thajsky kocour zas ty konzervy a kapsicky zrat nechce,ani ty s velkym podilem masa. Tak jsme presli na syrove maso, kupuju z eshopu balicky mrazeneho, kde jsou i droby,vnitrnosti a maso. Cista svalovina neni idealni. Tyhle syrove smesi jsou kompletni a stoji par korun.
Myslim ze pokud si zjistite ceny thajek, budete velmi stastna nejen za dobry skutek zachrany.
Nas kocour ma v 5mes 3 kila.

Tak tu píšu zase pro radu.
Včera tu byl táta podívat se na Táju, ta celá vyděšená utekla pryč. Chvíli u nás táta pobyl v kuchyni, Tája se objevila až půl hodiny od jeho odchodu, jenže přestala chodit do kuchyně i na chodbu, vyčůrala se i mámě do postele a je stále v obyváku. A nedá si říct. Máma pak ještě uklízela, i vytírala podlahu, vyvětrala, ale Tája ne a ne tam jít. Napadlo mě, jestli sem táta nepřinesl nějaké pachy z venčí nebo spíš jeho koček, jelikož má doma kočku s koťaty.

Ale taky se nám vyskytl problém číslo dvě, a to, že se nám ozvala paní s tím, že si můžeme přijet pro kotě mainské mývalí, a jelikož nám to jindy nevycházelo, jeli jsme si pro něj včera odpoledne. Domů jsme si pak přinesli šesti-týdenní koťátko. Přepravku jsme dali do kuchyně, rozdělala jsem ji a kotě vytáhla do ruk, kupodivu po chviličce přišla Tája, deku si očichala a pak zase odkráčela, nevypadalo, že si všimla kotěte v mých rukou. Celý večer vlastně ani jedna o druhé nevěděly, jen spíše cítily svůj pach. Kotě jsme také nechali být, zalezlo si zpět do přepravky a schovalo se, jen večer jsme ji vytáhli, abychom jí ukázali záchůdek, misky. Vzala jsem si ji i do obyváku na klín, Tája byla zrovna poblíž a hurá, kotěte si všimla. Seděla skrčená, koukala na kotě, neježila se nic, ale zavrčela, zasyčela a zalezla pod konferenční stolek. Na noc jsme je nechaly spolu, i když kotě bylo v kuchyni a Tája v obyváku (stále odmítala jít do kuchyně nebo na chodbu).
Dneska to není o nic lepší, Tája stále nechce do kuchyně, ani si nepřišla vymňoukat kapsičku, nic. Tak jsem ji do kuchyně přenesla k misce s vodou (nevěděly jsme, jestli vůbec se šla napít nebo nažrat). Tája se spíš schoulila a koukala na nás, ale všimlo si jí kotě a chtělo se k Táje přiblížit, asi zkamarádit, což ovšem u Táji neproběhlo moc dobře. Začla vrčet, sykla a pak po kotěti sekla tlapkou, naštěstí jsem byla poblíž a kotě hned vzala do ruk, jinak nevím, jak by to dopadlo :-D

Jak správně máme postupovat při jejich seznamování? Co udělat, aby Tája zase chodila v klidu do kuchyně? Kočky necháváme být, ať si dělaj, co chtěj, ovšem Tája se nehne z obyváku a kotě je zalezlé pod šuplíkama.

Na ten nízký věk jsme už upozorněné byly, naše chyba. Tak či tak, už se stalo a kotě je doma, vypadá socializovaně, nikde se neobjevila loužička, ani nijak extra nezkouší škrábat nábytek, granule bere v pohodě, jak z ruky, tak i z misky.
Když někam jdeme, kočky zavřeme každou zvlášť, když jsem doma, nechávám je normálně v bytě, Tája se celkem ozývá, když se k ní kotě přiblíží. Tak či tak, snažím se věnovat se jim stejně, Táje o něco víc, aby si nemyslela, že na ni zapomínám nebo podobně, jelikož trochu žárlí (počůrala mámě postel, mě koberec) a trochu to vypadá, jakoby se kotěte i bála.

Mě přijde trochu (hodně) nezodpovědné pořídit k problémové kočce, kterou navíc máte chvíli, ještě kotě. Navíc v tak nízkém věku. Vědět, v jakém věku je vhodné je brát od matky je naprostý základ při pořizování.
To, že je to kočka, že jí má doma skoro každý neznamená, že není vhodné si něco načíst.
Přijde mi, dle Vašeho popisu, že docela chudáci obě ty kočky. Tája si po zcela evidentně špatných zkušenostech u předchozí majitelky začala zvykat a cítit se sebejistě a vy jí domů přinesete "vetřelce". Evidentně je ve stresu, viz. stresové projevy vůči kotěti a očůrávání. Chudák kotě, které se od mámy z ničeho nic dostalo do pro něj nepřátelského prostředí. Jediná kočka v domácnosti je vůči němu negativní.
A jen má poznámka, trochu se mi ekluje, že šestitýdeňátko krmíte graulema. Je to malé kotě, granule ano, ale dávejte i měkké věci.

Ano, měly jsme počkat ještě s kotětem, aby bylo u mámy, ale info ohledně odstavení koťat jsem si hledala. Našla jsem jak názor, že se má kotě nechat u mámy co nejdéle, taky ale i to, že právě od cca šestého týdne už může jít od mámy, vlastně, když začne brát pevnou stravu a bude mít návyky, což má. Věřím, že chovatelka, od které máme kotě, nějaké zkušenosti má, není to množírka. Tím ji ovšem ani neospravedlňuji. Mohla mít své důvody, proč koťata už dává pryč, mohla nám o nich říct, sama kočka už moc nevypadala, že by kojila nebo podobně, byla i mimo koťata. Ztížily jsme si to, ale zvládneme to.
Tája se za tu dobu, co ji máme, hodně zlepšila, kotě jsme pro ni chtěly, aby nebyla sama, když jsme v práci nebo pryč. S čůráním mimo záchůdek už problém není, byl to jen projev žárlivosti první den. Když si hraju s kočkami, hraju si hlavně s Tájou, kotě nechávám, ať nás sleduje nebo se připojí. 4asem by to s nimi mohlo jít, přeci jen, kočky se sbližují dlouho, o tom jsem si také dost načetla.
Měkké věci, myslíte kapsičky? Zkoušela jsem ji jí dát, moc nechtěla, spíš si bere ty granulky.

Dle vyhlášky č. 192/2004 Sb. minimální věk pro odběr koťat od kočky je 70 dnů. A jak je řada věcí v zákonech uplně blbá, tak tato zrovna má velké opodstatnění. Protože přestože kotě okolo 7-8 týdnů už moc nesaje, je tento věk velmi důležitý pro jeho psychický vývoj, kdy ještě potřebuje být u matky a učit se, "jak být kočkou". Takže odtrhnout kotě od matky v 6 týdnech je prostě prasárna (jakkoliv to různé množírny dělají i třeba u štěňat) a na tom kotěti to stejně jako na ostatních předčasně odstavených mláďatech může nechat psychické následky. Navíc když to kotě ještě přijde do prostředí, kde je další kočka, která má zatím svých problémů dost a kotě bere jako vetřelce, takže je vůči němu nepřátelská.

Tak po dlouhé době jen přidám trošku info, jak se holkám u nás daří :)

Tak naší thajské číče se daří velmi dobře, váhu nabírá dobře, jde to na ni i vidět, také i o něco vyrostla a vybarvila se více do tmava, takže už není tak mléčně bílá. Kastrace se na ni už projevila, hodně zlenošila, potvora jedna :) Povahově je stále přátelská, vyžaduje pozornost mňoukáním a neustále se plete pod nohama, prostě kočka jak má být :)

A její vztah s druhým kotětem je už v pořádku, kupodivu do týdne po jejím příchodu vymizely Tájiny nepřátelské projevy (syčení, vrčení) a začala ji tolerovat, teď už jsou kamarádky, spolu si hrají a komunikují spolu. Hezké poslouchat, jak si spolu vrkají.

Obě kočky nám prosperují a rostou do krásy, radost na ně pohledět :) Přikládám i pár fotek Taji z minulého týdne. (Ten černý flek na jejím boku u zadní nožky má dorostlou srst z kastrace, snad časem zmizí)