Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dávkování Kombisolu AD3?

Dobrý den,
Mám samičku chameleona jemenského starou 3,5 měsíce.
Chtel bych ji dávat kombisol AD3, protože nebude mít zdroj uvb.
Chci jí ho podávat přímo do tlamky. Rozprašování po terárku mi příjde dost nepresné.
Může mi poradit někdo s dávkováním? Kdo stím má opravdu zkušenosti.
Díky za odpovědi

Tohle není nic pro začátečníky, bych řekla... Pro takhle prťavýho tvora je ta dávka tak strašně malinká, že šance předávkování je fakt slušná (pro předtavu - okolo setiny kapky).

Něco k tématu (včetně dávkování) najdeš třeba tady:
http://tera.poradna.net/q/view/290913-rhacodactylu s-ciliatus-pagekon-rasnaty-bez-zivota-nezere-neudr zi-se?

Proč nechceš svítit UVBčkem? V dnešní době, kdy to je běžně dostupná a relativně levná záležitost, nevidim důvod nesvítit a riskovat problémy s tekutejma vitamínama. Teoreticky to jde sice i tak, ale fakt si myslim, že to patři do trochu zkušenějších rukou, který mají pro tenhle postup nějakej konkrétní důvod, ne jen že chtějí ušetřit za reptiglo.

On ale není problém jen se správným dávkováním, ale také s patřičným naředěním. Roztok od výrobce je vysoce koncentrovaný a musí se správně naředit. Málokdo má možnost vzít automatickou pipetu a odměřit 10 mikrolitrů roztoku a doplnit to do 1 ml vodou a podobně. Z toho tedy vychází, že každé jiné ředění bude buď značně nepřesné a potencionálně nebezpečné, nebo dost ztátové - třeba 10 ml roztoku do litru vody - předpokládám, že takto naředěný roztok bude mít omezenou životnost.

Dneska už není problém koupit kvalitní zdroje UV záření za cenu okolo 500,-. Takový zdroj záření je pro zvíře mnohem přirozenější než umělé dávkování v kapkách, nehledě na vysoké riziko předávkování.

Na různé světelné zdoje mám svůj názor, který zde nechcu rozvádět, abychom se nedostaly pryč od tématu.

Ja si naopak myslim,ze by jsi to mohl rozvest. Docela by me to zajimalo,co Te odrazuje od pouzivani UV lamp. Neber to jako pokus o vyvolani hadky,jen by me to zkratka zajimalo.Zvlast jestli je to podlozene nejakymi konkretnimi zkusenostmi.

Mám doma cca 40 terárií.Repti Glo za mizerný tři stovky,jak píše Lilek, vydrží tak tři měsíce....To mám 12000,-,za rok 48000,-.....Furt to jsou mizerný tři stovky?Dávám jednou měsíčně každýmu zvířeti kapku,a nemám problém,a navíc ušetřím cca 47700,-....Asi jsem hroooozně spořivej kokotek....I když je fakt,že mít jedno dvě terárka,tak asi ty UVečka kupuju

Repti Glo za mizerný tři stovky,jak píše Lilek, vydrží tak tři měsíce....

ale jdi...já používam jenom RGčka a vydrží svítit přez rok. Akorát mláďatům, častěji březím samicím atd dávám "čerstvější" zářivky, ikdyž je taky neměnim po tom půl roce jak se doporučuje a taky se prdlajz děje. A terárek mám rozhodně víc než 40, asi tak 3násobně, ale zrovna UVčka nejsou to, co by mě rujnovalo.

Jinak s tím UV to není zdaleka jen o tom Déčku, ono to je poznat i na přirozeném chování, příjmu potravy a hlavně pak vybarvení těch zvířat, jestli to UV maj nebo ne. Oni ho totiž na rozdíl od nás vidí. U importových zvířat je ten rozdíl markantní a často je to i otázka toho, jestli to importové zvíře člověk rozfunguje, nebo ne. takže já bych si třeba mohla dovolit dávat zvířatům kombinal, ale rači jim dám Uvčka. páč to mam bez sejření s kombinalem a ta aktivita a vybarvení zvířat mi za to stojí. A odchovy "nechovatelných druhů" taky.

Asi tak nějak, při posledním měření s Madmikem jsme přeměřovali 2 roky starý ReptiGla a vesele svítí dál a UV mají pořád dost. Ano zkrátila se vzdálenost pro dosvit třeba na 8 cm, ale pořád v pohodě fungujou a určitě neplatí, že by po 3 měsících bylo potřeba je měnit. U zvířat, kde není problém s tou vzdáleností a lze jim ubykaci nastavit tak, aby se dostali rozumně blízko, můžou v klidu sloužit dokud to jde ;)

já mám vesměs pletivové stropy a ty kompakty položené navrchu na pletivu, ale zvířata si k nim mohou vylézt na vzdálenost, kterou uznají za vhodnou. A taky to dělají :-)

Jojo, taky tak. Já měřil 3, všechny 3 svítily plus minus 10hodin denně 365 dní v roce, páč jsou u phelsum, 2 roky a v pohodě. Na jaře jim budou 3 roky, tak je zas nechám změřit a jsem fakt zvědav, co z toho vyleze :-D.

Pravda taky, je, že tehdy MadMike měřil ještě nějaký další od někoho jinýho, to nebyly RG ale tuším Repluxy a ty byly po roce k ničemu, takže ano, je potřeba to jednou za čas přeměřit a asi to taky neplatí plošně, pořád to ale neznamená, že by se měly vyhodit po 3 měsících, nebo třeba po půl roce. Je to podle mě tradičně vějička výrobců, vyhoďte to, už to nestíví a kupte nový, ikdyž není důvod.

Nenene,určitě nejsem výrobce nebo prodejce...Ale to o těch třech měsících se píše tady na poradně,nevím kdy a kde,ale píše....A znám dost chovatelů,a všichni to povídaj,asi info odsad....Jestli si dobře pamatuju,když UV na rok,tak nějakou lampu s předřadníkem

Já to myslel obecně, že to píšou prodejci na ty svý krabičky ;) Ono zas, abysme to uvedli na správnou míru. Samozřejmě že to UV ubývá. Běžný člověk nemá možnost to kontrolovat a proto se obecně doporučuje je cca jednou za půl roku měnit. Proto taky v obecné rovině pro běžného uživatele platí, že koupit kompakt 1x za půl roku za 400 Kč, nebo jednou za rok výbojku za 900Kč, vyjde na stejno a protože výbojky jsou co se vyzařovaného UV týče pro některá zvířata lepší, pak je lepší rovnou koupit výbojku.

Nicméně, praxe ukázala, že to prostě neplatí paušálně a že když má člověk možnost přeměřit, tak je dobrý to udělat, než vyhodit peníze za novou, aniž by to člověk nějak řešil. Já nechával měřit výbojky - většinu po dvou letech a svítily taky v pohodě, akorát se zkrátil dosvit, kompakty - to stejný. Takže v obou případech platí, že ne vždy je dobrý věřit tvrzení/doporučení výrobce.

Na druhou stranu, znovu zdůrazňuju že to platí když si to člověk pravidelně nechá změřit, protože riskovat, že zrovna ta moje zářivka/ výbojka odešla opravdu po půl/jednom roce a tudíž tam nebudu mít UV je zbytečný, takže když nemám možnost to překontrolovat, je lepší to radši obměnit ;-)

Možná by bylo dobré říci,při kolika hodinách svícení denně.Při dvanácti?Tak tomu nevěřím.....

možná se budeš divit, ale jo- já UVčka nechávám svítit celý den v rámci normálního osvětlení ubikací, takže u druhů z tropů svítěj 10-12h v kuse celej rok..

u některých zvířat, co nejsou náchylná na stres a nemusí ho mít pořád to tak někdy dělám, když zrovna nemam dostatek UVček. Což jednak nevylučuje to, co jsem psala výš a druhak jsem nikde netvrdila, že to tak dělám u všech zvířat se všemi světly (což v tom počtu bych asi nedělala nic jiného, než jen prohazovala UVčka..). Ono kdybys tehdá nebyl nalitej jak pupenec, tak bys možná slyšel i zbytek té konverzace ;-):-)

Jen bych rád upozornil na to,že z celé této konverzace je tedy každému začátečníkovy jasné,že když koupí chameleona a k tomu Repti Glo,tak má v podstatě minimálně na dva roky vyřešen problém s Uv.Ačkoli všichni,co se této diskuse ůčastnili,krom tebe,tvrdí,že po dvou letech je v některých žárovkách nějaké zbytkové Uv.Hádám,tak 1 až 3 procenta nové žárovky.Ty ovšem tvrdíš,že to stačí,ačkoli toto nic vyzařuje max na osm centimetrů od žárovky,jak je psáno výše.Jestli to možná nebude v tom,že chováš ještěry v neprůhledných Samla boxech kdesi v bývalým chlévě bez pořádného světla a žárovkama musíš řešit problém mezi dnem a nocí.Vůbec nic proti tvému chovu nemám,ale ostatní mají ještěry ve skleněných terárkách v místnostech ozářených denním světlem,a tudíž od uv žárovek vyžadují to,na co jsou,tudíž Uv.A pokud se rozhodnou,tak Uv řeší kapkama....Chápu,že jsi jeden z mála kvalitních chovatelů,co se snaží poradit,ale nechápu,kde bereš tu jistotu,že máš pokaždé pravdu.Mám tě celkem rád,ale ted si myslím,že jsi přestřelila

a tudíž od uv žárovek vyžadují to,na co jsou,tudíž Uv.A pokud se rozhodnou,tak Uv řeší kapkama....

Vyžadují UVB,protože UVA je v běžných žárovkách a neřeší syntézu provitamínu D3 do kostí. Jen tak mezi náma,celé se to tu trochu víc zamotává a začátečníci nakonec nebudou vůbec ničemu rozumět. :-p

Strastav: Já teda nevím, kde bydlíš a kde máš zvířata, ale jestli chceš tvrdit, že řekněme 2 m od okna a dále je dostatek denního světla pro chameleona, tak to ani náhodou, takže tak jako tak tam musí člověk celkem slušně nasvítít a přidat 300 za uv b zdroj na řekněme půl roku až rok je fakt naprostý minimum. To uv b je i po roce u RG celkem slušný, rozhodně se nejedná o pár %, ale ještě pořád o desítky % oproti nové. Já osobně bych doporučil spíš slušnou výbojku, pravda je to o nějakých patnácti stech, ale je v tom i slušné světlo a teplo ještě k tomu dostatku uv b. A stopro je na rok, možná i na víc vystaráno. Ten člověk, který chtěl poradit evidentně nemá desítky terárií, tak si myslím, že by mohl dopřát chamíkovi dostatečný komfort.
Jinak samozřejmě se to spočítat dá, jak naředit a kolik podat týdně nebo měsíčně, ale to autor psal výše, že dokáže, tak pak nevím na co se ptal... protože matematika je jen jedna a nikdo jinej to nespočítá jinak, spíš jde o to, kolik vlastně je třeba té D3 skutečně dodat a kolik už může být moc, přeci jen se ta čísla časem trochu mění a spíš směrem dolů. Mám pocit, že se udává 20-30 (někde 30-50) MJ D3 na den a kilogram ž. hm. To jsou myslím ta podstatná čísla, vše ostatní je na chovateli (váha zvířete, obsah MJ v ml combisolu je na krabičce, matematika je to pro ZŠ). Každopádně je třeba chamíkovi stejně řádně přisvítit, protože uv b je jen jedna složka světla a je třeba i dostatek uv a a dostatek tepla (infra), takže stejně bude potřeba nějaká slušná výbojka nebo kombinace žárovky a zářivek, aby to k něčemu bylo a do toho už by nebyl problém to uv b zapasovat. Ale každý svého štěstí strůjcem, bohužel v případě zvířat může být chovatel strůjce neštěstí svého chovance...

Krokodýl*-ale já hned v prvním příspěvku do této debaty psal,že mít dvě terárka,kupuju Repti Glo....A za druhé,neřeším tady půl roku,ale jak píše Aury,ona používá RG dva roky!!!A za třetí,jeurčitě rozdíl mít zvířata v místnosti,kde je přes půl stěny okno,nebo ve sklepě....Možná by si každý,kdo chce něco napsat,měl vše přečíst,a pak dělat závěry...Nevím,proč fůra lidí má potřebu vše komentovat,že by nuda?Takže ještě jednou,dle rad Aury stačí RG na dva roky a mám to vyřešené....To že je takovou dobu používá,je v pořádku,přeci je nevyhodí,když svítí a určitě dají kvalitnější světlo než wolframka,ovšem jestli se tím řeší problém UV,to bych netvrdil...

Když už jsme u těch rad a závěrů:

stačí RG na dva roky a mám to vyřešené....

jednou měsíčně každýmu zvířeti kapku,a nemám problém

Nevím, kterej závěr je bezpečnější... :-/
Ale to je každýho věc, jakou cestou půjde. Takže já se přikláním k přesvědčování zadavatele, který z neznámých důvodů nechce použít uv b zdroj, možná po nějaké skvělé radě, aby použil alespoň 5.0 (100 UV B), 26 W RG nebo ještě lépe nějakou solidní výbojku. Chamík si jistě svůj komfort zaslouží, když je novým členem domácnosti a zdrojem potěšení z chovu a ne pouhým nástrojem zisku.

ale jak píše Aury,ona používá RG dva roky!!!

A můžeš mi, prosím, zkopírovat, kde to píšu?! Napsala jsem, že vydrží svítit přez rok, což je pravda. Vilém se Zdoterem napsali, že nechali proměřit 2 roky staré RG a ještě to nějaké UV vyzařovalo, ale zkrátil se dosvit. Než se začneš do někoho navážet, tak si laskavě pořádně přečti, co přesně napsal.

A za třetí,jeurčitě rozdíl mít zvířata v místnosti,kde je přes půl stěny okno,nebo ve sklepě....

Tys můj chov někdy viděl, že mi tu píšeš něco o sklepech a chlívech? V mém chovatelském zařízení je prakticky celá 1 stěna prosklená, takže v létě mám spíš problém s přemírou přirozeného slunce, než s nedostatkem a musim chladit. A to, že mám některá zvířata v samlách je věc jiná, mám je v nich proto, protože jsou pro ně vhodnější než skleněné ubikace, ale to je opravdu už hodně velký odklon od tématu.

.Možná by si každý,kdo chce něco napsat,měl vše přečíst,a pak dělat závěry...Nevím,proč fůra lidí má potřebu vše komentovat,že by nuda?Takže ještě jednou,dle rad Aury stačí RG na dva roky a mám to vyřešené....

Viz co už jsem psala výš.

Strastav sorry, ale moc nechápu debatu, kterou tu vedeš. Napsal si, že nechceš používat UV zářivky protože by tě to stálo moc, kdybys je musel nechat každou chvíli měnit. Já ti k tomu napsal, že to zas tak 100% pravda není, protože mám vlastní zkušenost s měřením UV u kompaktů starých 2 roky, u kterých se vyzařované UV sice snížilo, ale pořád ho vyzařují dost na to, aby se daly použít, pouze se musí použít tam, kde je lze umístit do vzdálenosti cca 8 cm. Stejnou zkušenost potvrdila Auri a Zdoter. Aby to tazateli a případným čtenářům bylo srozumitelné, jasně jsem několikrát zopakoval, že použítí starších zářivek nad "doporučenou trvanlivost" se týká situace, kdy máš možnost si to přeměřit a že pro laika bez možnosti přeměření platí, že je lepší tu zářivku po nějaké době vyměnit (cca 3/4 - 1 rok).

Jak jsi na základě těchto informací dospěl k závěru, že doporučujeme dát k chamíkovi na dva roky reptiglo a tím považovat osvětlení za vyřešené, protože to tak děláme u svých zvířat, fakt nechápu.

Tazatel z toho asi bude slušně pomatenej, takže to zkusím zopakovat.

Syntetický vitamin ne, pokud nemám letité zkušenosti, načteno desítky zpráv a informací, abych si udělal jasnou představu jak použití D3 u zvířat funguje, je to zbytečný risk a u jednoho zvířete k tomu není důvod. Zvíře bude daleko víc prosperovat pod pořádným osvětlením a to nejen díky tomu, že mu nehrozí předávkování, ale i díky tomu, že světlo má na zvíře výrazně více vlivů, než je jen syntéza D3 (moje osobní zkušenost s naprosto neporovnatelnou vybarveností zvířat, která mají v ubykaci UV s vybarveností zvířat bez UV, kterou potvrzuje většina chovatelů). Ideální varianta pro chamíka je pořádný zdroj UV, případně doplněný o další světelný zdroj, který zajistí co nejlepší osvětlení celého terária. Ideální za rozumný peníz je výbojka, doplněná nějakou obyč zářivkou s dobrou svítivostí. Dá se použít i zmíněný kompakt (kompaktní zářivka - např. Repti Glo), který ale nemá tak vysokou svítivost a netopí, takže se musí doplnit dalším zdrojem na vyhřívání a dosvětlení terária. Ačkoliv se u ReptiGlo a jemu podobných zářivek uvádí, že je potřeba je pro cca půl roce vyměnit, zkušenosti říkají, že to neplatí plošně a že v mnoha případech tyto zářivky vyzařují dostatek UV i po dvou letech. Platí však, že použití po takto dlouhé době je vhodné jenom v případě, že mám možnost si vyzařované UV nechat tu a tam pro kontrolu přeměřit.

Dobrá tedy.Ano,konkrétně Kombisol AD3 používám a mám s ním zkušenosti.Musím,ale říci,že jsem omylem s ním zabil pár samic L.lugubris.Jinak spokojenost.Návod na použití vám nedám,myslím,že každý si musí dobře rozmyslet jeho použití a hlavně vlastním chovem přijít na správné ředění a použití.Není universální rada.:-|

Tak se přidám. Do dvou let chamíka jsem UVB používala. Od dvou let doposud (bude mu sedm)ho nepoužívám. Dělám to tak, že od května do začátku října ho sluním venku prakicky každý den, když svítí slunce.Od konce října do května podávám jednou za měsíc Kombisol, a to tak, že kapičku dám na kousek ovoce a jakoby prokápnu vodou (kapička se dost zředí)a podávám.Jak píšu bude mu sedm a nikdy jsem neměla problémy. I když teď je má asi už stářím, nevystřeluje jazyk, takže podávám pouze sarančata, která bere rovnou do tlamky. Ale v práci u samičky mám normálně UVB.

ono bohužel pojem "kapka" je hrozně relativní. Host123 to určitě "má v oku", jak velkou kapku má dát svému dospělému chamíkovi. Jenže pojem "dát kapku" mláděti je hrozně nepřesný a pro začátečníka, který neví jak ta kapka má být velká to může mít na jeho zvíře fatální vliv a o tom to celé je.

V pohodě. Kapička se rozředí, protože ta voda ji jakoby trochu spláchne, těžko to popsat, prostě tu kapičku ještě naředím. Ještě dodám, že to podávám většinou když je chamík napitý (pije tak jednou za 14 dní i déle), ale jestli to má nějaký vliv na pomalejší vstřebávání KOmbisalu, to nevím, spíš je to můj zvyk tak to dě¨lat. Psala jsem, že KOmbisal podávám od dvou let chamíka. U mláděte bych si to ale netroufla ani teď.

jaky dotaz, takova rada. Jako - ano, jde chovat zvirata bez UV a davat jim D3 koncentraty, ale fakt to neni pro nekoho kdo ma/bude mit sveho prvniho chamika. Neco jineho je chovatel co ma 40 terarek, nejak se k tem 40 terarkum za ty roky dopracoval, ma praxi, zkusenosti. A rada "dej mu kapku mesicne" je cesta do pekel, coz by me sice melo tesit ale netesi. Stojim si za tim ze pro laika - zacatecnika je mnohem lepsi pouzit proste UV kompakt, tecka.

To by mě docela zajímalo kde jste to dávkování vzal. Opomíjím fakt, že Joul je jednotka energie, ale to je asi překlep ;-).

Dávkování dle návodu je

Housata 1. týden stáří 1–2 ml/1 000 ks

Přeju hodně štěstí při přepočítávání na těch pár gramů pro prcka chamíka.

Berte v potaz, že zkušenější chovatelé mají dávkování "v oku", ví jak přesně roztok naředit a hlavě, poznají rychle, že je něco špatně, když by zvíře neprospívalo. Když to budete dělat Vy jakožto začátečník, lehce se vám stane, že budete zvířeti dávat špatnou dávku aniž byste poznal že zvíře neprospívá a pak bude pozdě - viz. již dříve zmiňované vlákno o předávkovaném ciliatovi.

Podle MVDr. Vopršálka je otrava vitaminem D3 v Česku nejčastější příčina úhynu chameleonů. Na druhou stranu jemeňáků je "nadbytek", tak můžeš (pokus)ničit podle vlastní úvahy (a hlavně na vlastní zodpovědnost). Narva ReptiLight vyměňuju obvykle po roce a půl až dvou letech, když jsou zřetelné černé skvrny u patic zářivek, u želv, které mám (pravda, nepříliš náročné druhy), jsem problémy s náznaky rachitidy neměl.

Pravda taky, je, že tehdy MadMike měřil ještě nějaký další od někoho jinýho, to nebyly RG ale tuším Repluxy a ty byly po roce k ničemu

Byly to Meldovy ReptiGla ;-)

Ten bazmek na mereni stoji 5500kc jeden

A k tomu je ještě průser to, že jeden měřák ti nestačí. Je ale dobrý říct, že ty přístroje na to, že mají NIST kalibraci a jsou skoro "nezničitelný", tak jsou až extrémně levný ! :-)(to není ironie)

Treba ja to mam k MadMikovi cca 4 km :-) takze u me je to bez problemu :-)

Jo a lampy ti slubuju už čtvrt roku? :-D:-[. (příští týden bych měl být už snad v cajku).

A to by bylo k dávkování kombisolu asi tak všechno... :-D

Ne vážně, k tomu původnímu dotazu: těžko najít někoho, kdo ti řekně přesné dávkování vitamínu D3, co vlastně víc, dávkování přímo určitého produktu, když to NIKDO neví ;-). Prostě nikdo neví, jaká ja optimální dávka syntetického vitamínu D3 pro chameleona jemenského (krom toho během života se ty nároky mění ;-)), na toto téma (a budu se opakovat) se přou nutriční spešlisti dnes ještě i u lidí... fakt, že v tom přípravku je i slušné množství vit. A už většinou nikoho nezajímá.
Existují pouze dost hrubá doporučení z publikací těch nejskalnějších profíků (u nás Velenský, Nečas, Gábriš aj.), kteří to samozřejmě také přesně neví, ale publikují (za to jim samo budiž obr dík) své zkušenosti.
Argumenty typu "kapku jednou měsíčně" považuju jen za vtipkování bo myslet vážně to snad nikdo nemůže. Tyhle preparáty se samozřejmě dávkujou podle hmotnosti zvířete. Takže když dáš kapku, -schválně přeženu- jednodennímu chamovi nebo kapku 9 kilovýmu legošovi tak to bude možná trochu rozdíl?!
1000-1500MJ/kg - to zvíře bude dle mého názoru předávkované (a jsme u toho).
Combinal AD3 jsem používal.

Podle MVDr. Vopršálka je otrava vitaminem D3 v Česku nejčastější příčina úhynu chameleonů.

To ale bylo vyřčeno před nějakými 5-8 lety a myslím, že lze s klidným svědomím říci, že díky obecnému doporučování UVB zdrojů to již nějakou dobu neplatí. Teď je zase ale v módě opačnej extrém - hlavně dát do terária to UVB a všechno bude v cajku, na ostatní věci, mnohem důležitější se už zapomíná.

Snad nevadí, že do toho vstoupím, ale zaujalo mě, že ti ReptiGlo vydrží déle, než se uvádí (na obalu myslím že stojí, že vydrží rok). Mám RG 5.0 26W. Také si myslím, že tak ty dva roky by to svítit mohlo, než to vyměním.

A ještě, máte lepší zkušenosti se žárovkami nebo zářivkami (myslím u RG), protože přemýšlím, že přejdu na zářivky (přijde mi to lepší než žárovky, protože mám několik terárek vedle sebe a to, co musím nasvětlit několika žárovkami, by překlenula 1 zářivka). Tak jenom, jaké s tím máte zkušenosti :) . předm díky.

Také si myslím, že tak ty dva roky by to svítit mohlo, než to vyměním.

Tady jde o to,ze ty dva roky mam potvrzene ja a VilemC. Ja bych je tam tak dlouho nenechaval,kdybych nemel moznost nechat si je promerit. Jak uz jsem psal,ja mam moznost domluvit se s MadMikem a ten mi lampy promeri a tak presne vim,ktera jeste UVB dava a ktera ne a to uplne presne. Pro vetsinu lidi bych doporucoval menit RG kolem 9-12 mesicu.

Člověk musí asi hlavně trochu použít zdravej rozum. Hodně záleží na tom, jak blízko se k tomu kompaktu zvíře dostane. Taky je asi rozdíl mít rok vysvícený RG u mláděte, který roste a třeba u dospělýho samce chameleona. Taky žáleží na vitaminech, kterýma člověk sype. Každej si to musí přizpůsobit tak, aby to bylo ideální, zjevně neexistuje jednoznačně dokonalej návod. Někomu asi funguje kapat AD3, ale já bych si třeba jako začátečník s chameleonama na kombinal/kombisol určitě netroufla. Osobně si myslim (i když mám s tekutym AD3 nula zkušeností), že i když se mi chameleona nepovede zabít Kombisolem na předávkování D3, že mu tim například dlouhodobě nezatěžuju a neničim ledviny apod. Pod UVčkem se chameleoni krásně vybarvujou, člověk tim nemá, co podělat a u jednoho dvou zvířat je myslim si úplně zbytečný ty pěníze řešit.

u jednoho dvou zvířat je myslim si úplně zbytečný ty pěníze řešit.

Ono i u vice zvirat je to podle me zbytecne resit. Ten kdo ma teraristiku jako konicek a nechce na ni vydelavat tak to pro ty zvirata udela. Zvlast kdyz si clovek vezme,ze koupi RG za 300,coz u nekterych dela jedna/dve navstevy knajpy kde ty 3 kila v klidu prolejou.

Lineární zářivky ReptiGlo vydávají pouze velmi málo UVB - pokud se k nim zvířata nedostanou na cca 10-15 cm, tak je to k ničemu. Když už lineární zářivky, tak T5 - Arcadia, Solar raptor, ale ani ty nedávají UVB na více než cca 30-35 cm. Každopádně musí být strop z pletiva, UVB sklem neprojde.

Já nemám tedy celé stropy z pletiva, pouze pás nahoře v zadní čísti na teráriu a UVB mám přímo na tom (s malou mezerou tedy, aby se to pletivo nezačlo nějak připejkat) a zvířata mají v každém teráriu hned pod pletivem místo na slunění, takže na těch 10cm se dostanou určitě.

máte lepší zkušenosti se žárovkami nebo zářivkami (myslím u RG),

Jen taková technická - všechny RG jsou ZÁŘIVKY, jen ty "spirálky" jsou "kompaktni zářivky" a trubice "lineární" ;)

Tak ta výhoda, že můžeš osvítit několik terárek jednou zářivkou je nesporná, ale určitě se při výběru řiď radou výš - tedy určitě ne lineárky od RG.
A taky se připrav na to, že ty lineárky vydávají snad ještě míň viditelnýho světla, než kompakty, takže dosvícení ještě dalším zdrojem je fakt nutný. Třeba konkrétně ty T5 Raptorky svítěj uplně modro-šedě, takže to chce pak vyladit..

já linární RG 5.0ky používám u některých velkých pralesních agam, mam je uvnitř ubikací (a štvou mě tam, je to tak trochu pro zlost když je to uvnitř), ještěři si mohou lehnou na větve až pod ně, ale zároveň tam mám klasickou bílou zářivku na dosvícení. protože i to lineární RG má takové divné modrošedé světlo. Tyhle lineárky jsou použitelné pro dotyčná zvířata za daných oklností, ale pro chamíky bych je nedávala...ty kompakty jsou daleko lepší.