Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ochočení chameleona

zdravím nevite nekdo jak spravne uchopit a ochocit chamika jemenského..??nechci ho zbytecne tahat ale když čistim terarko musim ho nejak vyndat...jsou mu 3,5mesíce.když na nej šáhnu kouše a syčí jak blazen....nemate nekdo nejaké zkusenosti z ochočováním a braním do ruky...??díkí moc:-)

Pokud je hnedka takhle agresivní, tak k němu ruku dávej velmi velmi pomalu a zkus aby si na ní přelezl. Nebo vem prostě nějakou větev, šoupni mu jí před nos a nech ho opět nalézt, pak ho pomalu přendej třeba do faunaboxu, kde budeš mít větvičky a písek.

Ochočování zkus stylem, že ho nebudeš mít na ruce, ale právě na takovéhle větvi. Sedneš si s ní třeba do křesla a necháš ho na ní šplhat. Po nějakém čase zkus, jestli by ti z ní nepřelezl na ruku. Ale možná je třeba podrážděný, že na něj někod furt kouká a pozoruje ho. Pak mu to může vadit, že mu lezeš ještě dovnitř.

Ahoj,
mam taky jednoho a s ochocenim je to velice zradne u chamiku dostavaji se snadno do stresu...!!!
ja ze sve zkusenosti co jsem ho mel kazdy den na ruce tak hodku tak si na to zvyknul ale jiz na nej nemam moc cas a uz si odvykl....takze by to chtelo kazdy den ho chovat...!!!;-)na chamika musis pomalu jak mile tam strcis rychle ruku tak se boji ze mu chces ublizit...nebo kdyz na nej otviras pusu tak se boji ze ho chces snist...!!!preji hodne stesti s ochocenim rizecek

Řízeček: to co tu píšeš je právě to co by se dělat nemělo, právě že chameleoni jsou hodně náchylní na stres a proto by se měli vytahovat jen v nejnutnějších případech. Chameleon není na mazlení a na ochočení, chameleona neochočíš. Na ochočení a mazlení si pořiď kočku nebo psa, ale ne chameleona, tohle není zvířatko na hraní.

Samozřejmě že není na mazlení ale mam s tím a strejda svoje zkusenosti...proste kdyz si na nas zvyknul tak v pohode lezl na ruku a po me...!!!a nejvice byl spokojenej ve vlasech(dlouhych)...!!!A zadne priznaky nemel ze by mel stres nebo neco?!samozrejne kazdy ma sve skusenosti...!!!beru ze to neni zvire na mazleni jako mnoha terarijnich zvirat...!!!;-)

A on ti ten chameleon řekl že není ve stresu?? Když si toho chameleona daš na ruku, je jasné že ti po te ruce bude lozit, když nemá jinou možnost. Co myslíš, lozil by ten chameleon radši po tobě, nebo by byl raději v terarku?? Zamysli se.
Víš jak poznáš že je ve stresu??, tak že přideš jednou domu a chameleon bude ležet na zemi hore nožičkama upe K.O.

Já mám v jednom terárku skupinu 1,3. Každý je uplně jiný, co se týče braní do ruky. Dvě samice jsou uplně v pohodě, bez nějakého učení začaly při každodenním rošení přelézat na mou ruku, dokonce jim vůbec nevadilo se vystavit mlhovině z rozprašovače. Samec je od prvepočátku hodně bázlivý, schovává se za větev, tenčí svoje tělo a při otevření utíká se schovat někam do listí f. benjamina. Poslední samička je tak na půl. Nechce se nechat vzít na ruku, ale nikam neutíká. Prostě jsou to zvířata a ne plyšáci. Asi se to dá poznat již při koupi chameleona, jak moc se bojí.

:-)no já mam asi dva měsíce chamíka jemena samečka a ten od samého začátku slezením na ruku nemá problém .Když otevřu terárko tak na mě kouká a a nechá se sté větve sundat bez problémů někdy teda se de schovat ale to jen třeba když tam má vyhřávací žárovku a vyrušim ho od vyhřávání =) jinak je upa klidnej a krotkej.!:-)

nemohli by ste se tady dohodnout!!ja mam ten samej problem..boji se a kouše ale nechci aby byl porad zavreny v terarku nebo pri roseni vyndat..neni to třeba jenom o povaze??Mam psa i kočku na mazlení ale nechci mít doma chama co je mi úplně cizí..neni tady nekdo kdo tomu opravdu rozumí???:-(

neni to třeba jenom o povaze??

Ano samozřejmě je to o povaze, někteří chamíci jsou prostě flegmoši a nechají si dost věcí líbit, hlavně mladé samice, to ale neznamená, že si to užívají, ale nevadí jim třeba přelézání na ruku apod.

chama co je mi úplně cizí

Pokud se o něj staráš, krmíš ho, nikdy ti nemůže být cizí.

neni tady nekdo kdo tomu opravdu rozumí???

Obávám se, že vůbec nechceš někoho, kdo tomu rozumí, ty chceš někoho, kdo ti řekne, že chamík je přítulné zviřátko, které ti bude svým jazýčkem oblizovat obličej. Plazi byli, jsou a ještě pár tisíc let snad budou divoká zvířata, i ten nejochočenější leguán, kterej s tebou spí v posteli je divoké svobodné zvíře, které si bude dělat co chce. Myslím, že pokud tohle někdo nepochopí, neměl by se do chovu plazů vůbec vrhat. Pro to zvíře to pak nemá dobrý dopad.

jak jsem psala kočku i psa na mazlení mam....ale jde mi o to že někdo píše že se má vyndvat aby si zvykl a někdo že mam nechat na dosmrti v terárku..a nechci aby se mě bál ale aby si co nejdřív zvykl..někdo říká že se má krmit z ruky někdo ne..proto shánim někoho kdo má v hlavě víc než jen zkušenosti..chápeš???:-/

Já třeba chovám agamy, osobně musím říct, že mám s nimi docela vztah, naučil jsem si krmení z ruky a vyhovuje to mi a jim asi také, jelikož potravu z ruky neodmítnou. Sem tam je vezmu do ruky, dám je po pokoji proběhnout a myslím si, že na tom není nic zlého, ale neměly by se tahat jako koťata, je to o přístupu chovatele a samotného chovance (zvířete) - každé zvíře je jedinečné a záleží na něm, co vše Ti dovolí ;-)

:-) kazdy ma sve zkusenosti nekdo je vubec netaha ven aby je nestresoval nekdo se je snazi pomalu zvyknout na vytahovani a nekdo je vytahuje tak casto ale opatrne ze si na to zvyknout.Otazka je kdo je ma vice rad?ten kdo je radeji nestresuje a nebo ten kdo je porat taha ven i kdzy jim to vadi...
Vsichni uz ti tady napsali odpoved.Chamelon neni na hrani pomalu si ho muzes ochocit ale kdyz na nej budes co šé min hledet a kazdy den ho vytahovat tak ti za chvilku chcipne potrebuje klid...;-)

Jak říkám, záleží na každým jedinci zvlášť a je jen o citu, abys poznala jestli má tvůj chameleon povahu na občasný kontakt nebo nebude mít rád lidskou přítomnost - to záleží jen a jen na tom chameleonovi, to žádnej člověk neovlivní a u každýho jedince je to individuální. Poznáš to přece sama svým citem, jestli je z tvý manipulace streslej nebo ne. Když bude střílet na cvrčky z ruky, není problém, když před tebou bude utíkat, tak ho krmit z ruky nebudeš, to ti nikdo na světě říct nemůže, to musíš přece poznat sama. Klidně to můžeš zkoušet, já neříkám, že je to vždy na škodu, ale speciálně u chameleonů musíš být hodně opatrná a zase - vycítit kdy už je to moc.

kdo má v hlavě víc než jen zkušenosti

a můžeš mi říct co je víc, než praktické zkušenosti? telepatie mezi člověkem a chameleonem bude asi nereálná...to jakou má zrovna tvůj chameleon povahu by ti neřekl ani P.Nečas :))

Je to prostě o citu a ty sama musíš vědět, kdy je a není tvůj chameleon stresovanej - ale pamatuj, že při přílišném stresu z nežádoucí manipulace ten chamík může i pojít.

že mam nechat na dosmrti v terárku.

Stylem jakým se dožaduješ informací,to nebude dlouho trvat.Každý ti napsal svůj názor.Nakonec je to na tvém úsudku,jak se budeš ke svému svěřenci chovat.

shánim někoho kdo má v hlavě víc než jen zkušenosti..chápeš???

Nevíš,že zkušenosti jsou nad všechny knihy.Poradit ti může pouze zkušenější terarista,ale o to ty zřejmě nestojíš.Jinak se říká"prosím" ;-)

pardón..."prosím" a děkuju...Tohle je docela logické. Mě jde jen o to abych se ho za pár měsíců nebála já když ho budu chtít jenom přemístit..tak proto se ptám na ten zvyk apod.A mam hodně známích co s ním tyhle problémy nemají a v klidu ho maj venku... jinak když se odvsteká a vleze mi na ruku tak jde na chvilku na kytku abych to mohla v klidu rosit a potom se mu ani nechce zpátky. Takže v tomhle chování já se nevyznám..nejsem žádnej znalec..proto se tady ptám a všem ještě jednou moc děkuju za odpovědi rady a připomínky.

nejsem žádnej znalec

To mám taky rád, je to uplně nejlepší, možná ted na sebe upoutám kritiku jo, dobre, beru i názory ostatních, ale fakt nechápu jak si začátečník jako první zvíře pořídí chameleona a přitom nemá žádný zkušenosti s něčím jednoduším na chov a pak se vymlouvá na to že není znalec. To znám pár takových lidí, nejdřív si bez jakých koliv zkušeností pořídí chameleona a pak se diví že jim chcípnul, když neměl vyhovující podmínky. To je podobný jako bych si ze začátku pořídil Psohlavce zelenýho, no možná blbej příklad ale tak nějak sem to myslel:-).

vubec je tady neposlouchej,zkus se taky podivat,jak se zbarvuje kdyz ho mas u sebe(kdyz mu to bude vyhovovat,tak nahodi uplne jasny barvy a kdyz ne,tak naopak).nebo kdyz se bude red tebou schovavat,tak se o to brani z terarka ani nepokousej.musis na nej pomalu,protoze on si hlida svoje teritorium,tak se nediv,ze kouse,kdyz ho vyndavas.hodne uspechu..:-)me to taky trvalo tak mesic,nez si zvyknul a ted je v pohode.

Tak chameleoni jemenští "nahazujou" jasný barvy v dost různých případech - od strachu až po výzvu k souboji, takže jestli chameleon "nahodí" jasný barvy, tak to znamená spoustu věcí a nemusí to být rozhodně v důsledku "pohody" ;-) - musíš vědet co která barva a odstín naznačuje. Doporučil bych knížku P.Nečase - Chameleoni nebo z té knížky je to předělaný i sem barevnevzorce.htm# , obecně by se ale dalo říct, že čím světlejsí chamík je, tím je víc v klidu.

neni tady nekdo kdo tomu opravdu rozumí???

Obráceně, tady tomu rozumí nejspíš všichni líp než ty.

Klidně mě můžou zadavatelé vlákna ignorovat vzhledem k tomu, že jim nabízím zkušenosti pouze s hadama a navíc možná ani poradit nechtěj. Souhlasim se všema co tu radili. Zvířata se nedaj povahou posuzovat podle druhu, ale podle kusu. Jestliže o těch zvířatech vím jen to nejzákladnější, jdu a pořídím jedince, který je plachý, pak se musím smířit s tím, že jsem si svojí neznalostí pořídila zvíře, který na braní do ruky moc nebude. Jestliže jsem zodpovědný chovatel a zvíře respektuju (tj. neberu ho jako věc, která bude poslouchat a dělat co chci já, protože mně to tak vyhovuje a po jeho potřebách se nikdo neptal), pak takovýho jedince vyndavám jen pokud je to nutný a omezuju stres na minimum. Jak píše MadMike, snad poznáš, jestli se bojí a stresuje nebo ne. Kdybyste i nadále trvali na ochočování, pak bych postupovala tak, aby můj podnět byl vždycky jen o malinko větší než co ho vyděsí, takže se po chvilce trvání podnětu uklidní, protože zjistí, že se nic neděje. Je to metoda strašně pomalá, ale šetrná. Navíc si u ní můžete ověřit jak moc máte trpělivost a pevnou vůli přistupovat ke svému zvířátku s respektem k jeho potřebám. Pamatujte si, on se ochočit nechce, to chcete vy. Jestliže po někom něco chcete, obvykle funguje přistupovat k dotyčnému s pokorou a dobrou vírou, že nám vyjde vstříc. To platí i tady. Jinak s hadama je to stejný - jsou hadi klidný, některý vyloženě přátelský, jiný kontakt nesnášejí. Pokud jsem si pořídila ten poslední případ, bude to had na pozorování. Když budu mít chuť se pomazlit, pořídím si nějaký kontaktnější zvíře, třeba nějakýho savce. Taky už mi párkát dřevěněla ruka, když jsem jí měla zalomenou půl hodiny v nepřirozený pozici, ale odměnou je, když bázlivej had začne sám vylézat na ruku když chce ven. Já dávám přednost nesnažit se zvíře zlomit, ale přesvědčit. A teď se mi můžete smát.:puff::beer:

Sharkie, moc pěkně napsáno. Já ani nevím, zda jsem své agamy přesvědčil, že jsem jejich přítel a zda jsem na to šel správnou cestou, ale dělal jsem to takhle - prvně jsem agamy naučil jíst z peanu, zprvu se bály a nejevily zájem, to se ale po čase měnilo, měl jsem aspoň ruku v teráriu, když jsem jim dal cvrčky a nakonec si zvykly. Poté jsem již cvrčky dával z peanu, koukaly nedůvěřivě, avšak cvrčky si braly, to se postupně vyvíjelo tak, že dneska je krmím i na sobě. Nyní jen strčím ruku do terária a po chvílí je mám už na ruce. Do ničeho je nenutím a obtěžuji je jen minimálně (krmení, výměna vody, apod.), samy si vystačí a jsou spokojené a já také. ;-)

U zvířat, který se ochočovat nebo socializovat nechtěj a nejde je utáhnout na pochvalu nebo žrádlo je tohle podle mýho snad jedinej způsob jak se dá postupovat. Když jsem pomáhala v psím útulku v Praze-Troji, občas se našel pes tohohle typu - vystrašenej až do agresivity nebo zlomenej. I takovej pes musí ven a měl by získat zpátky lepší mínění o člověku, aby měl šanci se umístit u novýho pána. Na pamlsky obvykle nezabírali, sáhnout se na ně nedalo, takže pokud jsem s ním chtěla hnout po dobrém, tak nezbývalo než zasednout ke kotci a dát mu ten čas a energii. Samozřejmě šlo vzít odchytovou tyč a manipulovat s ním po libosti, ale to není zrovna ten způsob jakým se zvířatama zacházím když je jiná možnost. Stejně tak mají i tihle chovatelé chamíků na výběr a je na jejich zodpovědnosti jak k tomu přistoupí. Mně se to odvědčilo i na divoký zvířata. Jako malá jsem touhle metodou za tři týdny na táboře naučila divoký hraboše žrát mi na ruce a nechali se tak i přenášet. Pak přivedli ukázat mladý a ty už byly prakticky ochočený, protože to odkoukali od starých. Stejně tak jsem si ochočila ještěrku, nechávala se nosit a vyndavat klíšťata, žrala nabízený mouchy. Ono by se asi dalo ochočit lecos, jen by tomu člověk musel dát to co to potřebuje. A neodpustim si: k ochočování nezbytně patří láska a respekt k tomu zvířeti. Klidně se tomu smějte, ale to zvíře to cítí. Je třeba mezi sebou a tím zvířetem vytvořit vztah. Jakmile nejsme pouhým vlastníkem, líp se orientujeme v jeho reakcích, jsme schopný je efektivnějc ovlivnit a hloub si vychutnáme jeho projevy i všechny ty skvělý věci co s sebou chov nese. A ještě chápu že to zní divně, ale nepodceňujme energie, který ke zvířeti vysíláme. Prošlo mi rukama dost různých zvířat a vidím jedno: většina z nich reaguje na lásku, vztek, radost, soucit, strach, sobecký přístup... A tyhle pocity rovná se nějaká energie. Proto jsem zastáncem toho brát zvířata jako osobnosti, stejně jako lidi. A podle toho se k nim chovat. Ty vztahy pak fungujou jinak a víc to člověku i tomu zvířeti dává.

Super napsany, skvele to vyjaduje i muj pohled. Na kontakt privyknes skoro jakykoliv zvire, chce to jen cas a trpelivost a smirit se ze vysledky jsou ruzny, nekdy vyslovene pratelsky, nekdy jen tolerance... Je fakt ze treba savci (zkusenosti zas tak moc nemam, snad jen psi, kocky, kone, prasata, kravy a krecci;-)) jsou o trochu jednodussi, protoze jsou citelnejsi, u nich vidis na prvni pohled jakou ma naladu, rozeznat to u hada je tezsi. Jde o to najit tu hranici kdy to zvire se prestava citit komfortne a nepatrne ji prekracovat. Ta hranice se tim bude postupne posouvat a pujde to. Ale je pravda ze je to hodne o citu a kazdej ho nema a nejsem si uplne jistej, jestli to jde natrenovat.
A pak je tu nasilny pristup, rukavice, hak, zminena odchytova tyc... je dobry se smirit s tim, ze to obcas jinak nejde a nevahat tenhle pristup pouzit, pokud je to nutny. Ono i had se po odloveni hakem za hlavou casem na ruce uklidni, pes taky zjisti ze nema cenu bojovat a ten co ho drzi to nedela s laskou. Pamatuju jak sem prezil utok krizence brazilsky filly - neskutecne stastnou nahodou sem ho ve skoku chytnul za obojek, svihnul s nim vo zem a zatim co jsem ho dusil dostal par kopancu kolenem. Ja byl dost poskrabanej, ale kdyz jsem ho, potom co to zacal vzdavat, pustil, najednou to byl super pes, ten vzah se krasne zklidnil a od ty doby byl v pohode. Jezis to sem se zase rozepsal a mimo tema. Takze schrnuto do jedny vety: Omatlavat, ale ne moc casto a smirit se ze pokrok bude pomaly a bude to trvat dlouho a mozna se to nikdy uplne nepovede.

Omlouvám se, ale pokud to nemá od narození a "udělalo" se mu to před měsícem, tak je to podle mě nevhodné dávkování vitamínů a minerálů a možná i přístup k UVB. Můžu se zeptat, jaké mu dáváte vitamíny a jaké máte osvětlení? Totiž, jen tak, se mu to určitě neudělalo...ta helmice je kost, takže i kdyby si ji někam "pšrajcl" tak by si to nepokroutil. Možná děláte nějakou chybičku a chtělo by to asi co nejdříve zjistit jakou. Třeba něco napadne i ostatní...

Souhlas s MadMikem. Ten útvar na hlavě je kostěný (index.html), takže se jen tak sám od sebe, z ničeho nic ohnout nemohl. Evidentně tu jde o nedostatek nějakého minerálu, s největší pravděpodobností vápníku. Jak už tu psal MadMike, chce to co nejdříve situaci řešit, jinak se chamíkovi zbortí kostra úplně a uhyne. Mimochodem, pozor na podávání combinalu AD3, který bez současného ozařování UVB zářením či přírodního slunění způsobuje právě opačný efekt, a vyplavuje vápník z kostí... - http://www.ifauna.cz/rubriky/diskuse/vypis.php?r=3& thema=213872

Ahoj no vitamín Roboran H to mi doporučil chovatel rovnou, když jsem kupovala chameleona a Repti Glo 10.0 UVB. Jinak mám ještě takovou věc, že se jako škrábe na sklo terária. Normálně běhal dost často venku a lezl po 5m palmě. A protože se mu ohla ta helmice a myslela jsem, že je nemocný tak jsem ho definitivně zavřela v teráriu. Je možný, že chce ven?

No tak jsem tady četla vaši debatu a chtěla bych říct, že sice chameleon nebude zvířátko na mazlení,ale že si s člověkem může udělat celkem pěkný vztah,když se budou navzájem respektovat. Mám 4měsíčního chamíka a když dodržuji určitá pravidla,je rád když jej z tera vemu a dám jej na pokojovou rostlinu nebo na výhled z okna,popřípadě s ním jdu na balkon. A stres se na chamíkovi projevuje jak chováním tak barvou,snad každý ví jak vypadá chamík kterému se něco nelíbí. A naopak když je spokojený.
Já jsem svého chamíka nikterak nemusela ochočovat,na ruku mi jde kdykoli a když ne,tak ho nenutím. Nechávám ho n aruku přelézt,nikdy ho neberu např.jako kočku za bříško nebo tak,prostě jen sám os sebe přeleze. A věnuju se mu pokud možno každý den.

ja chovam chameleona asi uz 5 let mam furt toho stejnyho:-D par zkusenosti sem pochytal a urco vim, ze chameleona neochocis ze dne na den chce to trpelivost ja sem ho ochocoval asi 8 dni naucil sem si ho na ruku tak ze sem mu tam hodil muchu a asi tak 5 dni sem to delal nasledovne dam mu tam muchu pak tam dam uku az to sni a 5 dni nic jinyho po 5 dnech mu uz muchu nedam a dam tam jen ruku on pochopi ze tam ma vlezt a dostane jiddlo (tu muchu mu davam jako i pres normalni krmeni) a za par tydnu zacal lezt i bez muchy