Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak docílit správné teploty?

Zdravím,

v příštím týdnu budu zařizovat nové ( první ) terarium a E. Gutánu. Všude se dočítám trochu odlišné informace, což je pochopitelné. Nicméně v průměru mohu říci, že přes den by se teplota v terariu měla pohybovat asi takto: na nejteplejším místě klidně i 32°C, na nejstudenějším místě cca 24°C s tím, že v noci by teplota neměla klesnou pod 20°C ( tz. aby v terarku bylo průměrně okolo 24°C ).

Teď ovšem nastává dilema. Nejsem zrovna "technický" typ. Nejprve jsem uvažoval o žárovce v květináči a topném kameni. Jenže teď jsem sledoval teplotu v pokoji, kde terarium bude a teplota přes den je 24-26°C s nočním poklesem na 23-24°C. Z čeho usuzuji zcela laicky, že když si vezmu terarium, které je de facto uzavřené a bude tam rašelina s hadem, tak ta teplota tam bude o několik stupňů větší, než v pokoji. To znamená, že teplota se bude pohybovat přesně +,- v optimálních podmínkách. Jak tedy zařídit terarium? Pořídit topný kámen či nikoliv? Pořídit snad jen žárovku v květináči? A to žárovku s větší vatáží, či žárovku s malou vatáří (pro spíše estetický - světlo - efekt)? Mohl by mi v tomto někdo poradit? Nerad bych totiž (jak jsem se často někde dočetl), aby had měl díky mému špatnému výběru žárovky či topného kamene měl problémy díky přehřání. Pokud se najde dobrá duše, která mi poradí, tak bych prosil v případě např. oněch zárovek o uvedení nějakého přesnějšího popisu. Např. " kup nejlépe klasickou baterku xy vatáže, ktera by mela vyhovovat ". Děkuji moc. Toto bude můj první had a velmi se na něho těším a chci mu býti dobrým hostitelem :)

S pozdravem

Maku

Co to je ,,E.Gutána´´? Neměl si na mysli E.guttatu? :))
O žárovce jsi uvažoval zprávně o kameni už ne. Stačí žárovka, kámen je v tomhle případě zbytečný. Proč pod guttku rašelinu :-/, já nevím v čem lidi žijete ale guttka není vyloženě vlhkomilné zvíře.... Jaké jsou rozměry terária? Podle toho se odvíjí vatáž ale předpokládám že nic monstrózního nemáš takže 40W bude stačit.... ;-)

Děkuji za rychlou odpověď :-)

Už mám vybrané terarium - rozměry 80x35x40 cm. Jo, o tom kameni jsem si to myslel. To by se tam asi upekla. Myslím, že stabilní teplotě v pokoji mohu poděkovat polystyrénu, který máme na baráku -> mám už nakoupený polystyren a zítra se chci pustit do tvarování pozadí a jedné boční stěny terárka - tedy přecijen to tomu teplu určitě neuškodí, ba naopak to možná zvedne teplotu i o ten stupínek. Tudíž jsem reálně uvažoval opravdu jen o té žárovce v květináči. Ale vážně nemám představu, kolik vatáže by měla mít - jestli poradíš, budu Ti opravdu velmi vděčný. Parametry jsem ti zadal ;-)

Jinak otázka substrátu je stále otevřená. Počítám, že had bude pořízen nejprve tak příštím týdnem. Chci napřed vše řádně připravit. A k výsledku rašeliny (možná s pískem) jsem došel po asi 3,5 hodinovém čtení příspěvků na téma substráty zde na poradně. Tak nějak se mi zdálo, že argumenty pro rašelinu jak věcně, tak počtem porazily zastánce lignocelu a ostatního typu subtrátu. Po pravdě se mi i představa teraria s rašelinou líbí nejvíce pro "přírodní" vzhled. Pak ještě vážně uvažuji i o té (tuším) jednové kůře. Ale uvidíme. Ještě toho mám dost času na pročtení, pak se rozhodnu:-)

Neboj - Gutána jsem nenapsal z neznalosti jejího jména. Jen jsem se často dočetl, že se ji mezi chovately tak říká "Gutána, Gutka,..." :puff::beer:

P.S. ad rašelina - dalším důvodem je fakt, že terarium bude v panelovém bytě (navíc v pokoji s PC), tudíž je tu horší vlkost - byť není "vlkomilná", tak vlkost potřebuje a tím, že jako substrát použiji rašelinu usuzuji, že to přecijen díky její vlastnostem pomůže handicap panelového domu vyrovnat.

A jestli ještě můžu další dotaz, když už jsem tady založil nové vlákno. Jak stará užovka je nejvhodnější ke koupy. Jednoznačně potřebuji užovku, která už sama bez problému přijímá potrabu. Upřednostňuji koupi od chovatele, nez zverimex. Proto bych ovsem potreboval poradit, jak stara by idealne mela byt uzovka?

Já osobně bych tam dal tu ,,čtyřicítku´´ ale s tím že by nejela celý den. Jedlová kůra stejně jako rašelina je vhodná pro ,,vlhkomilné´´ živočichy ( např: rašelina - cenchrie, kůra - curtusky). A guttka opravdu něják vlhkomilná není ;-).
Tu ani není tak důležité co se bude líbit tobě ale co bude praktické a hlavně vyhovující hadovi.
Vlhkost bůhví jakou nepotřebuje! Bydlím taky v paneláku a guttek mám v současné době 23 (z čehož je část mimin ). Mám je, jako většinu, na bukovích štěpkách, mimina na ubrousích a je to to nejlepší. Zkoušel jsem v chovu od písku, novin až po ty štěpky - z mého hlediska jsou nejlepší. Ale určitě je to něco jiného když máš jednoho hada nebo jedno terárko než když máš terárek až, až.;-) Rosím tak 2x do týdne!

Těžko říct jak stará užovka je ,,idieální´´ ale já bych doporučil rozkrmené mimino - když se domluvíme přes soukromou poštu mohu ti nabídnout :)).

Takže shrnuto: řárovka 40W, rašelina, kůra -ne, nějakou super vlhklost taky netřeba.

Ps: Výraz ,,gutána´´ jsem ještě neslyšel. To možná odpovída výrazu z nějákého dětského tera kroužku ;-).

Že někdo neví přesně latiský název to přeci není k vysmívání pane.Asi pan chytrý co?Pokud by dotyčný byl znalý tak se nemylí v názvu a už vůbec se tady nebude ptát.ŽE JE NĚKDO ZNALÝ A ROZUMÍ VĚCI SE DÁVÁ JINAK A NE POVÝŠENNOSTÍ.Jiří Adámek

Cau, ja mam gutku v terarku 100x50x50 a mam tam jenom jednu zarovku, tusim 40W.
Chce to zkusit, dat tam treba jednu, vzit teplomer a promerit ruzny mista, aby si mohla vybrat jakou teplotu chce. Teda tak jsem to aspon delal ja. Ale mam jen jednoho hada takze nejsem moc zkuseny. Mam ho asi tri a pul roku a zatim si nestezoval :-). A jako podklad mam bukovy stepky.

tady je terarko pro predstavu, bylo to chvilku po tom co jsem ho dodelal, napred jsem mel dve zarovky ale bylo tam moc horko. tak puzivam jen jednu.

[http://img384.imageshack.us/img384/2863/p1000499ac0 .jpg]

žárovka v terariu by se měla dávat k jedné straně spíš k té teplejší/svitící slunce, radiator atd/aby sy had mohl najít nejvhodnější teplotu pro trávení /hlavní důvod termoregulace/ ,osobně mě bukové štěpky moc nenadchly- pod větší keramickou miskou okamžitě plesnivěly , tvar je dobrý ale asi by to chtělo aby byly z měkkého nejlépe jedlového dřeva/neobsahuje pryskyřice jako smrk a borovice/a nepráší jako olše javor ,buk velmi špatně váže vodu,jedlové hobliny aji vyrobené z vlhkého dřeva rychle vysychaly a prášily,používal jsem hrubší přepálený písek/v součanosti v racku mám bud noviny nebo hobliny/a vlhký úkryt-plastovou misku a v ní otočený kvetináč s dírou obsahující rašeliník

Já mám guttky na rašelině, vlhčím jen cca 1 týdně. Mám tam ale i živé kytky v květináčích, které stačí vlhčit. Teplotu řeším topným kamenem, který hřeje jen lehce a pořád. Dále slaboučkou žárovkou (do lednice), která je přes termostat a časovač nastavená na cca 28stupňů. Spíná se ráno, vypíná večer. Když svítí slunce, tak se žárovka vypíná i přes den, podle teploty. Když nesvítí, je v pokoji přes zimu cca 20 stupňů, takže ta slabá žárovka s top. kamenem to zvládnou vytopit. Terárko mám cca 80x80x40. Rašeliny mám v terárku hodně, takže se guttky zahrabávají, třeba i pod misku s vodou, i pod ten kámen se vejdou. Každý večer vylézají napít se a kouknout, jestli tam neběhá něco k snědku :-)

Do menších terárií pro temperátní hady (tedy i guttaty) používám 25 W bodovou žárovku, pod kterou (je cca 20 cm nad zemí) je těch 28-30 st. (optimální pro trávení i březí samice), jako substrát pro guttatu doporučuji písek s malou příměsí rašeliny nebo ještě lépe tzv. listovku (používám dubovou nebo bukovou) s pískem, do jednoho (spíše chladnějšího) koutu dám více čisté listovky a např. mechové polštáře (bělomech), travní drn nebo bedýnku s tímto materiálem (většinou je využívána jako úkryt, především v období před svlekem, ale i jindy). Podél teráriem položím delší kůru (nebo dva kusy), tak, že jedním koncem dosahuje téměř pod žárovku a druhým koncem do vlhčího chladnějšího koutu, tak vytvořím možnost výběru teplot a zároveň může had být v úkrytu, pokud má potřebu může se posunout mimo kůru přímo pod žárovku.

Já mám pro guttku terárko 80x40x40. Není skleněné ale z lamina. Jako vytápění tam mám 15w v květináči asi 25 cm nad zemí. Teplota teď, když v místnosti je 20 je uvnitř ideál (po) žárovkou cca 32 st.C. a v nejstudenějším místě asi 24. V létě žárovku ůplně vypínám, pač v bytě máme 27 st. Jelikož je to z lamina, tak osvětlení řešim kuchyňskou zářivkou (15 w). Jinak hodně zdaru s chovem !!! Tady máš to , co sem se snažil popsat:

[http://img123.imageshack.us/img123/3333/fotka029wc4 .jpg]

A ještě se pokusím vyjádřit k otázce substrátu.
Rašelina atd.. : Bude všude rozházená - v misce s vodou, na stěnách i venku (záleží na dvířkách). Guttata vlhkost tak moc nepotřebude. Bude v něm zahrabaná a bude ho polikat spolu s potravou. > to platí i pro Lignocel atd. Na tmavém podkladu ti ta guttata "zmizí", teda pokud nebudeš mít snow nebo albina.

Já sem po těchto zkušenostech použil bukové štěpky. Jsou pěkný, přírodní (viz foto výše), nehrozí, že je had spolkne, jsou levné (oproti jungle substrátu, atd..), hadova barva na nich vynikne a had se nezahrabává. Jediná nevýhoda je, že nedrží vlhkost. Ale o to se mi s přehledem stará nádoba v teplejší části tera a menšímu větrání. Rosím pouze před svlekem. Bukový štěpky mám i u Hroznýška a až vyroste a půjde do velkého tera, tak je tam bede mít taky.

jinak bodovou žárovku doporučuji tuto: http://www.profizoo.cz/eshop/399/5806/zarovka-terar ijni-slunecni-25w . Je pod ní daleko větší teplota než pod ostatníma. (25w nahradí skoro přesně obyč. 40w) !!! U gutky jí nemám - nepotřebuji, stačí tam obyč 15w, ale u hroznýška jí mám a max spokojenost. Zkoušel jsem 40w ale to pod ní bylo na 25cm skoro 50 st.C. !! tak tam mám 25w

> toť můj názor, moje rada.

No ale to přeci neznamená, že nehrozí spolknutí tohoto substrátu...jen proto, že se toho na tu myš nenabalí tolik co u jinejch podestýlek. Mě už lampropeltiska kus štěpku vzala i s myší a pak jsem se hrabal v každým hov. co udělala :-) nic příjemnýho, i když u hodně malýho hada. A pozření tvrdýho kusu dřeva nemusí bejt žádná sranda u menších hadů.

jinak bodovou žárovku doporučuji tuto: zarovka-terar ijni-slunecni-25w . Je pod ní daleko větší teplota než pod ostatníma. (25w nahradí skoro přesně obyč. 40w)

No, mně připadá až na tu cenu a barevnou krabičku jako obyčejná reflektorová žárovka a pochybuju, že by byla přínosnější. Doporučovat žárovku za 150 Kč, když to samé umí žárovka za 20 Kč...;-)

Já sem po těchto zkušenostech použil bukové štěpky. Jsou pěkný, přírodní (viz foto výše), nehrozí, že je had spolkne, jsou levné (oproti jungle substrátu, atd..),

Bukové nebo jakékoli štěpky mi nepřipadají nijak nádherné, ale to je jen můj názor, ovšem pro mladé užovky, které se poměrně rády vrtají v substrátu, mi připadá listovka nebo zemina vhodnější.

krokodýl > Tak to je právě omyl. Psal jsem, že pod touhle 25w mám teplotu asi 32. Tuhle teplotu jsem naměřil i při použití obyč. 40w! měření probíhalo s digi. teploměrem se zápisem max a min teplot po několik hodin. Když jsem později vyzkoušel tuhle žárovku (za 150 kč) ale 40W, teplota byla myslim 46 - 47 st.C.. A to vše bylo měřeno v jednom terárku, ve stejný bodovce při stejné okolní teplotě. Takže rozdíl asi je. Obyč reflektorovou žárovku jsem zkoušel dřív taky. Nevím o kolik, ale tyhle prostě topěj víc.
A navíc ta krabička je pěkná :-D

25w oproti 40w je ve výsledku rozdíl el. spotřebě. sice malej, ale je. A dát žárovku o pět čísel níž je možnost. Pokud tam nemáš bodovku natvrdo přidělanou jako já :-/ a dát 150kč cca 4x ročně zase tak hrozný není. (samozřejmě nemluvím o chovatelích, kterej má xy hadů a žárovek potřebuje taky xy .. )

25w oproti 40w je ve výsledku rozdíl el. spotřebě. sice malej, ale je

15W rozdíl při 12 hodinovém svícení je měsíčně cca 20 Kč navíc (za půl roku 160 Kč, ale tak dlouho mi snad žádná žárovka nevydrží). Vzhledem k tomu, že část roku v létě (horko) a v zimě (hibernace) nesvítím vůbec a velkou část roku jen pár hodin denně, tak u mně by těch půl roku byla za sotva polovinu, spíš míň... Pokud bych měl žárovku na pevno, tak pod ní šoupnu kmínek nebo kámen a je po ptákách.:-D A je mi jedno u kolika terárií, už z principu neplatím víc než musím:-D.

No můžu říct,že jsem se nechal unést a koupil takové dvě žárovky svým ještěrkám.Normálně používám obyčejné bodovky 40W.Myslel jsem si,že ještěrkám trošku přilepším.Vatáž byla 50W doba svícení snad 6000hodin.Nevím,ale obě dvě praskli stejně v jednom týdnu a doba svícení.....dva měsíce.]:( Nikdy si už nic takového nekoupim.

Zdravím ještě jednou,

hada již mám koupeného, dal jsem ho do terarku i s plateným sáčkem v představě, že se bude bát. Naopak. Had je velmi aktívní. Již vyzkoušel všechny kouty v terarku. Teď zaparkoval za miskou s vodou v koutě a vegetuje. Ale rád bych na něco zeptal.

Všude i ve zverimexu i na fotkách je žárovka/zářivka přibližně ve stejné výšce. Asi druhá zastávka mé guttky byla právě na ohřevném místě pod žářivkou, kde je 30/31°C .... po několika minutách ovšem začal zvedat tělo a chtěl zalést mezi žárovku a její kryt. Jelikož je zářivka velmi horká a keramický květináč se dá s těží udržet v ruce několik desítek vteřin, bál jsem o spálení, tak jsem do hada žduchnul. Od té doby tam zatím nebyl. Nicméně nastává otázka. Jak ho přesvědčit, aby tam nechodil? Dost jsem toho přečetl o spáleninách. Tudíž je mi jasné, že guttka neměla dojem, že je tam asi takové horko a brzy se spálí. Bojím se o ní. Co, až bude ve škole a ona bude sama doma?

Máte s tím zkušenosti? Co jsem koukal ve zverimexu, tak mají květináč s žárovkou mnohem, mnohem blíže ke dnu terarka, nez já.

to je velkej probém u prcků. Nejraději tam zalezou v noci, ráno se to zozsvít a popálenina je na světě. v horším případě smrt. Nejjednodušší co můžeš udělat je vystřihnout nějakou šíť (kovovou) a to do toho květináče strčit, aby tam prcek nemohl vlézt a omotat žárovku.

tak ja jsem ji jednou rano pozoroval a ona se tam ani moc dlouho neudrzela, vzdycky po chvilce z te zarovky sjela. ale nikdy jsem ji tam nevidel kdyz se rozsvicovalo, mozna by i spadla jak by se rosvitilo, jako ze by se lekla,ale to spis tipuju. Jo a ten platenej pytel mas vlastni vyrobi nebo se to i nekde prodava?

Jo neboj, ukryty tam jsou. Ovšem guttka zaparkovala v mezeře mezi miskou a rohem terarka. (pro predstavu ta mista je kulata, takze kdyz se da do rohu, tak je tam docela malý prostor, tak tam se přesně natěsnala.) Takze ukryty jsem kupoval a tvaroval asi zbytečně :D

No ale z té žářivky mám trochu strach no. Doufám, že tím, že jsem ho praštil, když už měl hlavu v květináči, že mu dojde něco jako " a sakra, tady mě to bouchlo, tam nepolezu " snad to tak bude. Jinak ten kvetinat je primo koupeny ze zverimexu. Neni to klasicky "kvetinac" spis takovy kryt z keramiky. Na asi 1/4 je dutý, aby lépe osvítil stěnu a zbytek aby byl soustředěný na výhřevné místo. Ze zhora je akorát, že do toho obímka zapadne a ani se nehne, ale ze spodu je na kazde strane od zarivky tak cca 2-3 cm mezera a tam se prave snazil evidentne dostat. A to byla zapla. Az bude vecer (byt teplota neklesne pod 22°C), tak jsem si temer jist, ze ho teplo z keramiky bude opět lakat. To uz se nespali. Jen doufam, ze se tam lhot nenauci lest pri provozu

AD platěný pytel. Jelikož jsem všechnu výbavu až na samotného hada kupoval ve zverimexu (jednom), tak mi na prosbu dali plateny pytel, kterych tam maji dost prave pro hady. Takze myslim, ze kdyz zajdes do zverimexu, kde maji hady, tak za nejakou malou zlatku ti ho daji.

1) had se nic nenaučí a nikdy nic nepochopí ...
2) při provozu tam nevleze. Na to tam je moc horko, ale vleze tam přes noc. tak bacha ráno při rozsvěcení !!! a 2-3 cm mezera je dost velká mezera, aby se tam protlačila ještě dlouho. a neboj. do nějakého draze koupeného úkrytu určo brzo zahučí !

No nezlob se na mě, tyhle vaše oblíbené fráze, že had se nic nenaučí atd. Považuju za naprostou blbost. Ale naprostou. I dementní bakterie či žížala zjistí, co je pro ní dobré a kam naopak už nepujde. Pokud se tam jednou spálí či ho tam něco bouchne, tak dle mého si to přístě minimálně rozmyslí... pujde-li tam.

Neříkám, že mám více zkušeností. Ale už na základní škole se člověk v přírodopise člověk dosti naučí. Prostě platí jisté přírodní zákony. A tvrdit "had se nic nenaučí a nikdy nic nepochopí" je prostě mimo. Neříkám, že se naučí sedni, lehni. To mu nic neříká. Ale musí pochopit mnoho věcí během života a mnoho se toho naučit... aby přežil. Tak to je je. A to nemá nic s dočiněním s tím, kdo z nás dvou déle chová hady. Používáte tu věty o """" hlouposti """ už jako klišé a ne tam, kde je potřeba.

tak pardon, jestli tě uráží, že "had je hloupej". Uvidíš časem sám. Ono "rozum a schopnost učit se" je velkej rozdíl oproti "instinktu". ale to už jsme někde jinde. Abych to civilizovaně ukončil: Buď zamez přístupu k žárovce, nebo doufej že to had pochopil a SNAD se nepopálí. Když budeš hledat, tak tady najdeš hodně diskuzí a příspěvků o zkušenostech pánů chovatelů s žárovkami, květináči atd ..