Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co kdo čtete???

Ahoj po včerejší debatě s Aruthou na téma draci, mě tak napadlo že už tu víme co kdo poslouchá a mě by také zajímalo co kdo čtete. Doufám že už se to tu neprobíralo, ale nikde jsem to nenašla a jakožto ráda čtu, převážně fantasy, tak se ráda nechám inspirovat i někým jiným či něčím jiným ;-) Takže šup sem s vašimi oblíbenými autory :-p
A rovnou i začnu.
Jak jsem psala mám ráda především fantasy takže mezi mé oblíbené autory patří samožřejmě J. R. R. Tolkien, Tery Pratchet(Úžasná zeměplocha) a nově jsem zavítala do světa Zaklínače od A. Sapkowského. Pak zavítám ráda do hororu a tam jsem objevila skvělého Nekroskopa od Bryana Lumleyho(mám přečtené bohužel jen první dva díly, strašně špatně to teď vychází a trojka bude po novém roce, prý..).
Přečetla jsem toho i víc, ale tohle jsou moje srdcovky :puff:;-)

loading...

Dík za dobrý téma. Na chvíli jsem si myslela jestli SNBák nejsem já, ale to už by byla schíza. Každopádně zaměřením se mi naprosto trefil a určitě by se mu dost líbila moje knihovna. Jinak čtu všechno možný, navíc knížky "recykluju" - čtu je obvykle několikrát, běžně víc jak 10x, jsou ale i kousky který víc jak 20x (třeba zniňovaný Červený drak). Většinou musím počkat půl roku než to čtu zas, aby to nebylo moc brzo po sobě. Čtu jakýmsi skenováním, nečtu celý slova, spíš si to jakoby obtiskávám. Tak čtu dost rychle. Pokud je děj hodně složitej nebo je třeba ho víc zažít, přečtu si to dvakrát po sobě. Do práce jezdím městskou dopravou, což je ideální způsob jak přečíst hromadu knížek a zároveň tím "přeskočit" nepříjemnou cestu. Čtu téměř každý den. Momentálně čtu o něco víc literaturu pro duchovní rozvoj. Doporučuju Ranhojiče a Posledního Žida od N. Gordona, dobře se to čte, pak už zmiňovanou Boží pěst od Forsitha. Dál třeba Krvavou lázeň od Waltariho, Krále krysu nebo Šóguna od Clavela. To jsou čtivý a zajímavý věci. Malým princem a Dnem trifidů jste mě potěšili. Bez knížek si svůj život neumím představit. Souhlasím s Voltairem: Jestliže nemůžeme s potěšením číst knihu zas a znovu, není třeba ji číst vůbec.

To Hugo: Francois Villon se mi líbí, jediná knížka, která mě zaujala díky škole a později jsem si jí koupila abych jí měla doma. Občas se do ní namátkou mrknu a potěšim dušičku.

Já se nechci nikoho dotknout, ale říct, že na knihu není čas je asi takové tvrzení jako že je Země placatá ;-) Kdo chce číst, čas si najde :-p

Zčásti máš pravdu, netvrdím, že nečtu, ale na "beletrii apod." opravdu nemám čas. Samozřejmě jsem prošel obdobím, kdy jsem toho přečetl dost, včetně zmiňovaných autorů. Doba mládí a dobrodružné literatury mne neminula (May, Verne, Scott, Foglar, Batlička, Štorch). K těm snad ještě neuvedených bych dodal G. Flaubert - Salambo, J. F. Cooper - Stopař, Poslední Mohykán a Emilio Salgari - Černý Korzár. Dnes jsem rád, že stíhám přečíst časopisy a odbornou literaturu. Je pravda, že když něco dočtu, tak se okamžitě sháním po nové knize, ale doby, kdy jsem ji přečetl za večer jsou dávno pryč. Z přečtených odborných knih mohu vřele doporučit:
The Venomous Snakes of the World, Boas and Pythons of the World by Mark O´Shea, Keeping and breeding of Australian Pythons edited by Mike Swan. Nyní doufám, že mi Ježíšek nadělí herpetologickou "beletrii" Adventures in Green Tree Python Country o mé vysněné Papui:))

Nyní doufám, že mi Ježíšek nadělí herpetologickou "beletrii" Adventures in Green Tree Python Country o mé vysněné Papui

Taky se na ní chystám, sice už ji mám v knihovničce, ale zatím jsem na ní nevlítl, přeci jen až tak dobře nevládnu AJ a tak na to potřebuju čas a klid, ale podle zběžného prolistování vypadá dost zajímavě.

Tak hodně záleží co od toho člověk čeká. Jak už bylo psáno výše:

1. sága o Zaklínači, Andrzej Sapkowski - zábavné, ale přitom dostatečně beznadějné, poměrně realistická parafráze dnešního světa. Nechybí láska, sex a násilí. A samozřejmě smutek.;-)

2. Nádraží Perdido, china Miévil - hodně povedená urban fantasy, která v sobě nemá snad jediné klišé:!: a samozřejmě, krom originality, vyniká ponurou atmosférou.

3. Temná věž, Stephen King - sedmidílné vyprávění o Rolandovi, opět originální příběh, který osloví i nejnáročnější čtenáře:-D

4. Tkáč Iluzí, Ewa Bialolecka - za talent se platí, a proto je opravdu nadaný hrdina této knihy hluchý - o to zajímavější je to čtení - trošku do nitra mířící jinak epická fantasy

No, to je co jsem si vzpomněl hned tak, je toho víc. Většina fantasy je totiž jak přes kopírák, což je po přečtení mnoha knih dosti frustrující. Navíc naprosté většině chybí troška realismu a špatných konců, které by příběhu dodaly plastičnost a uvěřitelnost. Já mám prostě rád, když se autor s hrdinou/y nemazlí, dává jim pěkně na hubu a sem tam nějakej umře...je to rozhodně lepší čtení než o prosťáčkovi s kakaovou skvrnou mexického dolaru, který se vyvalí z pece, stane se králem, porazí všechny nepřátele na hlavu, dokáže velet armádám a při tom všem se ani pořádně nezapotí, o zkřivení vlásku ani nemluvě. Nemám rád deus ex machina a happy endy (ty jak kdy, někam se hodí).

Ale jinak abych jenom nehaněl:

Trpaslíci, Válka trpaslíků, Pomsta trpaslíků - Makus Heitz - slušná oddychovka s tradičním příběhem boje dobra a zla, ale velice dobře napsaná
sága Trhlinových válek, Raymond Elias Feist - rovněž dobré čtení, ale jenom trhlinovky, navazující Hadí sága nestojí za moc. Patří ke klasice, ikdyž už jsem tomu trošku odrostl...

Na spoustu dobrých věcí jsem zapomněl, ale to už tak chodí:-D Faktem ale zůstává, že v dnešní nabídce, kdy se s fantasy roztrhl pytel, se vybírá těžko aby si člověk přišel an své...

Jo, ještě trilogie o Černé legii od Glena Cooka, rozhodně doporučuji, ikdyž už je víceméně nesehnatelná:))

Arutho, jsem na tom asi stejně - vetšina klasické fantasy se mi "přečetla", ale pořád mám své klasiky :) Geiman je ale fakt asi nejlepší, co jsem v poslední době v tomhle žánru četl - opravdu špička, zajímavé nápada, vtip jen srší a šíleně černej humor :) VH

Tak jistě, jsou takový knihy na kterých jsem vyrostl a zase si je někdy přečtu, ale jak jsem je dřív hltal, dnes mi přijdou občas úsměvné. Ikdyž jsou i výjímky, jako třeba amber od Zelaznyho. Za největší mor fantasy literatury považuji přílišný kontrast ve většině děl. Zkrátka dobří jsou dobří a zlí jsou ultrazlí a stejně nemají šanci. Naprosto chybí taková ta zajímavá šeď uprostřed a pokud má hlavní hrdina nějakou tu malou chybku, dá se mluvit o úspěchu. Zloduši pak často páchají zvěrstva jenom proto, že se to od nich očekává - aspoň tak to někdy působí:-) Chybí motiv - jako třeba peníze a láska - jak známo, jediné dva důvody k vraždě.
Hrdina by měl mít podle mě i své temné stránky, komplexy, slabosti. Když to vezmu např. v Pánovi prstenů, tak Boromir, nebo například Theodén, jsou mnohem zajímavější, sympatičtější a reálnější postavy než Aragorn. tím nechci nijak hanět PP (to ani nejde), jen poukazuji na to, co je v jeho případě zanedbatelný detail, ale v případě tuctových fantasy knih nejhorší chyba.
No a s tím souvisí ta ženská fantasy literatura. Ženy, až na pár výjímek, mají jednak tendenci k feminismu, jak už jsem psal, druhak často sklouzávají k tvoření "bílých princů", šarmantních hezounů s charakterem, mistrů meče, luku a taky intrik a všeho možného v jednom. A to se pak nedá číst.
Jinak k té Rowlingové a Harrymu - ona se velice dobře trefila do začátku tzv. dětské fantasy, která teď vychází po kilech a v drtivé většině nestojí za moc. Víceméně hodně se chytil HP a Narnie. Tak co si budeme povídat, azse je to jak přes kopírák, že - děti projdou do jiného pohádkového světa atd. atd. Bylo by asi zajímavé sledovat úspěchy Harryho Pottera kdyby začal vycházet teď, když je toho všude plno...ale to je kdyby...

Jinak ještě dvě doporučeníčka od českých autorů:

trilogie Vlčí věk, Jaroslav Mostecký - spíš historická fikce z dob Vikingů než fantasy, ale je to dobrý, fakt;-)
Koniáš, Žamboch - zatím dvě knihy o vlku samotáři, hodně dobré čtení

Po delší době jsem musel něco přečíst, co jsem si dobrovolně nevybral a musím říct, že to tak strašné nebylo. Jednalo se o román 1984 od George Orwella a směle doporučuji, dokonalé vyobrazení imaginární totalitarismu a člověka, jak dokáže bolest otupit i lásku. Zajímavé! ;-) Jinak se teď zajímám o Salmana Rushdieho, jelikož kritizuje Islám a ač to nerad jako muslim uznávám, tak v lecčem má pravdu, tak kdyby to někoho zajímalo, směle do něj a do Orwella také! ;-)

Zdar!Momentálne příručka speciálnich jednotek:Jak přežít v zajetí a na úteku(Will Fowler) Možno sa to bude raz hodit.Sú tam zaujímavé veci:napr.:Americký pilot F-16 zostrelený nad Bosnou unikal 6 dní pred bosenskými prenaslédovatelmi ,pričom sa nevzdialil od svojho vraku F-16 na viac ako 3km!Samozrejme ho zachránili.

Momentálně hltám úžasnou sérii Odhalený vesmír (Reynolds Alastair Barry) mohu vřele doporučit milovníkům scifi.
Před několika dny jsem přefikl nádherný hard-scifi (Robert Lull Forward) - Dračí vejce, druhý díl Hvězdotřesení a úplně marná nebyla ani kniha Saturnský ruchch.