Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co kdo čtete???

Ahoj po včerejší debatě s Aruthou na téma draci, mě tak napadlo že už tu víme co kdo poslouchá a mě by také zajímalo co kdo čtete. Doufám že už se to tu neprobíralo, ale nikde jsem to nenašla a jakožto ráda čtu, převážně fantasy, tak se ráda nechám inspirovat i někým jiným či něčím jiným ;-) Takže šup sem s vašimi oblíbenými autory :-p
A rovnou i začnu.
Jak jsem psala mám ráda především fantasy takže mezi mé oblíbené autory patří samožřejmě J. R. R. Tolkien, Tery Pratchet(Úžasná zeměplocha) a nově jsem zavítala do světa Zaklínače od A. Sapkowského. Pak zavítám ráda do hororu a tam jsem objevila skvělého Nekroskopa od Bryana Lumleyho(mám přečtené bohužel jen první dva díly, strašně špatně to teď vychází a trojka bude po novém roce, prý..).
Přečetla jsem toho i víc, ale tohle jsou moje srdcovky :puff:;-)

loading...

Dobré téma!

Já čtu celkem rád ale je málo času.

Nejarději mám samozřejmě teraliteraturu ale tu českou už mám všechnu takže už není co nového číst.

jinak mám rád detektivní, krmiminální a hororové příběhya zápletky.

Úplně miluju sérii o Hanibalovi od T. Harrise.:x:

:-) Já taky moc času nemám, protože ten většinou věnuji xboxu a hrám, ale výborně si počtu po cestě autobusem do práce a z práce. Zabíjím tím dvě mouchy jednou ranou, nemusím koukat na ty otrávený "ksichty" po ránu a aspoň se i pobavím. :-p:-D Hanibala znám jenom z filmu... :-/

To je pekne tema :) Ja ctu dost, ale nezvladam casove... Posledni, co jsem precetl byla Balada z domu V a W - super kniha. Mam rozectene Dejiny dvacateho stoleti od Johnsona - hodně dobrá kniha :) Někdy si rád přečtu i něco komplikovanějšího, ale obcas si rad odpocinu - hodne se mi libi Sapkowski (husitska trilogie se mi libi VELMI), R. Zelazny, M. Žamboch :), Wyndham a další a další :) Z knih, co se mi libili opravdu moc byl Den trifidu a desne rad knihy od Neila Gainmana - asi nejlepsi byla Dobra znameni, Nikdykde, Hvězdný prach - fakt super knihy, doporučuji :) Čtu furt, leccos :) A k tomu samosebou časopisy - nejvíc Vesmír a Respekt. VH

Na husitskou trilogii se vrhnu hned po sáze o Zaklínačovi, protože Sapkowski píše opravdu dobře, první dvě knihy povídek jsem přečetla asi za 14dní a teď hltám Krev elfů :-) Tímhle tepem jsem u husitů co by dup :-) Jinak na den trifidů jsem se taky chystala, ale vyhrál Tolkien ;-)

Neila Gainmana - asi nejlepsi byla Dobra znameni, Nikdykde, Hvězdný prach

To bude žřejmě sci-fi že?

Zdravím a taky se přidám. U mě je to literatura faktu jako např. Frederik Forsyth a jeho velmi povedená špionážní díla jako Boží pěst, Vyjednavač, Den pro šakala, Kvintet, Žoldáci, Ikona atd. Dále pak celá série od velitele jednotek SEAL Richarda Marcinka zvaná Profesionální válečník, knihy od příslušníků SAS z Iráku: Konečná stanice Bagdád a Jediný unikl no a pak různé knihy od Historie trestu smrti, přes Mitrochinův archiv KGB, CIA vs. KGB, knihy o serivých vrazích jako např Ted Bundy, Ed Kemper, Andrej Čikatilo, Zpovědi sériových vrahů atd. U posledně zmiňovaných jsem měl co dělat, abych se nezblil, když jsem to četl, ale jinak opravdu zajímavé výpovědi o tom, jací lidé mezi námi žijí. No a jinak přečtu vše, co mi přijde pod ruku, i leták od paralenu, teda krom červené knihovny:-D. Možná dost lidem přijdu uchylný, ale věřte tomu nebo ne, opravdu jsem normální:-D.

Týjo, tak já mám záběr fakt docela širokej, ale abych to nějak sesumíroval:

Vyrostl jsem na foglarovkách a knihách Karla Maye:))
Pak přišlo dlouhé období fantasy literatury, které částečně přetrvává dodnes, ačkoliv musím smutně konstatovat, že 80% žánru dnes tvoří sra*ky...omlouvám se za ten výraz.
Abych ale vypíchnul:
- Sapkowski je zásadní věc, bohužel moje kompletní první vydání ságy o zaklínači je nenávratně rozpůjčováno:-/ Celkově vzato Poláci píšou velmi slušnou fantasy literaturu
- profesor Tolkien je neoddiskutovatelný
- tatík mě naučil na spoustu fajn literatury, hlavně pak na S. Kinga - dá se číst téměř cokoliv, zejména pak ságu Temná věž doporučuji
- jedna z nejlepších knih "poslední" doby je Nádraží Perdido od chiny Miévila
- Terry Pratchett je rovněž oblíbený autor, ale opět mám půl sbírky rozpůjčované, už knihy nepůjčuju:-/
- musím souhlasit s VH co se týká Gaimana, hlavně Nikdykde nepropásněte, nově vyšlo v pevné vazbě! jinak budete ochuzeni o Markýze de Carabase a to by byla škoda:))
- no a abych zabrousil do sci-fi, Den Trifidů je povinná četba, stejně tak Pavučina od Wydhama, Boris a Arkadij Strugačtí - piknik u cesty (aspoň zjistíte, podle čeho vznikla hra Stalker), Osmý den stvoření- bohužel nevím autora, Dveře do léta (podle toho natočili film Výplata) - taky nevím autora a na závěr Douglas Adams a jeho pětidílná trilogie Stopařův průvodce po galaxii (kdo má rád Monty Pythony (to není krajta), bude štěstím bez sebe:)))
Určitě jsem na spoustu dobrých věcí zapomněl, ale co už.¨

Jinak když nemám náladu an fantasy a scifi, čtu téměř vše, hlavně pak ale "detechtivky", převážně McBain, Deaver a můj oblíbenec Chandler (Phil Marlowe je prostě nej:-))
Z ostatní literatury bych doporučil: Forsyth - Den pro Šakala, Rosten - Pan Kaplan má stále třídu rád, christiana F. - My děti ze stanice ZOO (povinnost pro rodiče dospívajícího dítka, stejně jako pro to dítko)

Teda to asi vytisknu jako seznam, chci přečíst ;-) My děti ze stanice ZOO mám přečtené dvakrát a Memento od Johna taky minimálně dvakrát, to je opravdu fajn čtení, jen je z toho člověku strašně smutno :-( No a pak takové celkem zajímavé počtení je Zpověď ďáblovi milenky od Danielle Michaud, je to pravdivá zpověď bývalé členky satanské sekty a místy opravdu hnus:x:

Díky za souhlas :) Mě se tak trochu "přečetl" Prachet a tak jsem se tak trochu Geimena obaval - hlavne jeho spoluprace s TP, ale byl jsem VELMI prijemne prekvapen :)

JInak co se tyce Husitske trilogie, tak me Sapkowski moc přijemne prekvapil tim, ze uz neni tak depresivni jak v Zaklinacovy - ta beznadej tam byla temer hmatatelna :) Proste mladej kluc si chtel uzit zivota a bylo ceho :)

Dobry je, zes zminil Deti ze stanice ze ZOO - puvodne jsem je chtel jmenovat, ale rekl jsem si, neni prostor :) Vynikajici vec, cetl jsem to jednim dechem :) Jezis, hrozne rad vzpominam, ze jsem presvedcil mamcu, aby mi napsala omluvenku, ze mi je blbe a behem trech dnu preetl olkiena - cetl jsem to i skrz noc :) Mozna si o me bude myslet, ze jsem trotl, ale stejne vasnive jsem cetl Harryho Pottera :) Jako kniha me to dostalo :) Ale jak pisi vsichni ostatni, je toho moc - docela rad mam faktografie od Ivana Hrbka nebo velmi se mi libila faktograficka kniha od Mischy Glanyho Balkan - dost dobre, konecne jsem pochopil nektere zakonitosti balkanske nenavisti a je to fakt mazec... Stoparova pruvodce jsem taky zapomel :) A Piknik u cesty - uaaaaa, na tom jsem dobre ulit :) Fakt dobre :) Strugatsti psali i moc pekne pohadky!

No priznavam, ze fantasy se mi malinko prejedlo (Gaiman neni fantasy :-p) a snazim se cist aspon trochu klasiky :) Ale ten cas... Kdybych jezdil do prace salinou, tak neni problem, ale v aute to moc nejde :) (samosebou číst :)) Nezplatitelna vec je PDAcko :)
VH

Potěší, že někdo další zná Piknik u cesty:-) Mě na většinu lepší literatury přivedl otec, má v knihovně některý fakt poklady...jinak LOTRa jsem si za peníze uspořené z kapesného koupil i v originálním jednosvazkovým vydání a dvakrát přelouskal v angličtině:-)
jinak já fantasy právě taky už čtu značně méně, anžto jak jsem psal, nevychází toho moc co by za něco stálo...
Z klasiky jsem četl jenom pár málo věcí, jedinou, kterou si výrazně pamatuju je Monte christo od dumase, ještě ve vydání KOD (to si určitě všichni pamatujete - Knihy Odvahy a Dobrodružství:)))
Jo,a když jsme u toho, Batlička je náhodou taky velice fajn - četl jsem povídky Na vlnách odvahy a dobrodružství (proto jsem si an to vzpomněl). A úplně jsem zapomněl na J. Verna, od kterýho jsem si ještě před pár roky koupil v antikvariátu velmi azchovalé Dva roky prázdnin - tuhle knížku prostě můžu i ve "vyšším" věku:-)

Já poslední dobou docela můžu onu klasiku co byla ve škole jako povinná četba, Tenkrát jsem jen opsal deník od spolužačky. Oblíbené autory mám Hemingwaye a Exuperyho. Jen je škoda že už nic novýho nenapíšou. Citadela je asi jediná kniha kterou jsem přečet vícekrát. Z nově vydávaných knih čtu spíš literaturu faktu nebo
více či méně odborně zaměřené knihy.

To je tak široké téma, že fakt nedokážu přesně napsat, co čtu, nejpřesnější je "skoro všechno", od klasických detektivek přes literaturu faktu po sci-fi, cestopisy, občas beletrie, no a samozřejmě věci okolo herpetologie a teraristiky.
Jako kluk klasicky Foglar, May, ale taky nesmím zapomenout na Štorcha. Potom došlo na Durrela (těch mám asi 15-20), brácha mě nakazil sci-fi (Neff, Souček, ...), později i fantasy Pratchet, Sapkowski aj., abych nezapomněl na beletrii a zábavu tak třeba Z. Šmíd (Proč bychom se...), docela mě bavil třeba i D. Formánek (Prsatý muž...), jako dospělák jsem "musel" i Hamingwaye a další klasiky. Báječná kniha jsou i Tamtamy času od Zikmunda/Hanzelky/Stingla a Švaříčka nebo Lidé z doby kamenné (autora teď z hlavy nevím) a stovky dalších. Samozřejmě nesmím opomenout klasiky české teraristiky Petra Voženílka (Ty zmije, Můj život...), J. Haleše, J. Niedla, Z. Vogela...

ahoj, zajímavá doskuze, já čtu téměř všechno, hodně ráda a hojně, nejvíc se asi zaměřuji na psychlogii, vztahy, zvířata, teď jsem četla bezvadnou knihu od B. Mohr - Objednáváme si z vesmíru - název vypadá divně, ale je to odlehčené a docela i humorné, navazuje na to Reklamace do vesmíru a taky Vesmírný objednávkový servis - fakt dobrý;-) taky můžu ezoteriku, knihy o síle energií, o aurách, karmách, taky farmakologii.....taky bych řekla, že mám široký rozptyl a že se v každém žánru dá najít něco zajímavého;-)

Mám ráda všechnu literaturu, která je pěkná a zaujme mně, je jedno jestli to je romantika nebo fantasy. Moji oblíbenci jsou Gerald Durrell, George Lucas, J.R.R Tolkien, A. Sapkowski, Margaret Weis a Tracy Hickman - Dragonlance Kroniky (skvělá fantasy o dracích), Robert Merle, a samozřejmě všechna zvířecí literatura, hlavně teraristika. Jestli si ještě vzpomenu na někoho, tak to sem hodím.:))
Čtu mooooc ráda, bohužel nevystačuje čas, chybí mi to.

Koukám, že se opravdu vymykám:-D, ale i tak přidám co mi ještě prošlo pod rukama. Tak např. životopisy dobytků, kteří si říkali nadlidi, jako například Josef Mengele, Rudolf Hess, K.H.Frank a největší slátaninu, kterou se mi podařilo koupit, než byla během 2 dnů zakázána a stažena z trhu a tou není nic jiného, než kniha od největšího impotentního fanatika nedávné hyistorie, a to Mein Kampf. Mimochodem asi jediná kniha, kterou jsem nedočetl, protože to se opravdu nedá!

:-D Mein Kampf sem se taky pokoušela přečíst, dostala jsem se asi na desátou stránku kde jsem pomalu usnula a vzdala jsem to :-D číst se to opravdu nedá. Co jsem ještě nedočetla byl Odyseuss od Jamese Joyce, ale to né proto že by to bylo tak hrozný, ale pro mě bylo strašně náročný se v tom vyznat, snad každou druhou stránku jsem četla dvakrát, ale na stý jsem se to vzdala ;-)

Já četl Vojnu a mír a bylo to decal dobré, jen děsně dlouhéééé :) Z proklatců je Vilona a moc se mi v postpubertálních létech v časech krize líbil Bodelaire, ale to už je dávno :) Vím, jsem exot antiliterární, ale básničky mému duchu moc nesvědčí - i když, holkám se je psal :) VH

Odpor rozhodně ne, prokletí básníci mi i něco říkají, kdysi jsem měl neuskutečnitelnou ambici zfilmovat Květy zla, no... nesmysl, ale mládí je mládí, jinak s poezií mám problém v tom, že se k ní většinou pro to ostatní už nedostanu, spíš než světovou poezii jsem občas přelouskal dílka mých známých bezejmenných umělců a sám něco spáchal, ale nikdy jsem nedostal ani odvahu s tím vylézt na veřejnost a už je to pro mmě historie, ke které se vracet nebudu (skoro každý měl asi to období).

Tak já čtu především sci-fi, fantasy a jejich směsky. Z autorů mám nejradši Žambocha (přečetl jsem všechno, doslova), Želaznyho (taková "Noc v osamělém říjnu" je pošušňáníčko), Šlechtu, J.W. Procházku, Pratchetta, Sapkowskiho ... no a spoustu dalších :-D

Taky nemám žádnej vyhraněnej žánr, dřív jsem četl dost, teď už moc ne. Jako kluk asi jako většina: Verneovky, Májovky, Štorcha, Sienkiewicze, Robinsona, ale líbila se mi i Babička :) Teď King, Wyndham, Merle, Marquez, Prachett, Irving, Čapek, Puzzo, Remarque, McEwan, Potteří série se mi taky moc líbila, nikdy jsem se ale nedostal přes prvních 50 stránek Pána prstenů :) Mein Kampf jsem ze zvědovosti taky přečetl. Oblíbený knížky: Den trifidů, Banksova Vosí továrna a na prvním místě jednoznačně Kmotr. Jinak dost ujíždim na komiksech jako Hellblazer, Preacher, Punisher, Lobo, Slaine, Batman, Sandman, Hellboy, atd...

Priznam sa , ze nie som moc na citanie ,ale tak dva krat do roka ma to chyti a potom som schopny precitat za sebou aj tri styri knizky.Najviac ma zaujal slov.spisovatel Dominik Dán a jeho krim.pribehy, ktore sa urcite len nahodou;-) podobaju pribehom zo zivota slov.vrahov a mafianskym praktikam a tajnym sluzbam,potom moze byt aj Dan
Brawn a na uplne odlahcenie Maxim E. Matkin.

Já jsem přes scifi, špetka promyšleného fantasi taky potěší.
několik mých nejoblíbenějších autorů od kterých mám přečteno většinou všechno co se dá sehnat...

Kulhánek - kulhánek je buh
Dougles Adams - klasika
Card Orson Scott - jeden z nejnápaditějších autorů co sem četl pro začátek dooručim knihy Čorvi a Zrada
S.V.Lukjaněnko - co dodat
A.C.Clarke
Žamboch
Martin George Raymond Richard
I.Asimov
Neff
ATD...

Jé, žes mi připomněl Kulhánka, četla jsem Noční klub dvakrát, je to perfektní knížka, snad si ji časem koupím.
Jinak já jsem takovej příležitostnej čtenář, přečtu občas omylem to, co se mi dostane pod ruku, ovšem když se mi něco hodně líbí, tak si to koupím a pak to přečtu třeba i pětkrát za sebou. Podivný, co? Nebaví mě vyhledávat knížky, které se mi budou líbit, a otravovat se těma, které mě nezaujmou.
Doma mám všechny díly Pottera, kterého zbožňuju, taky tu mám Eragona a Eldesta. No a holkám, které milují romantiku, doporučuju Stmívání od Stephenie Meyer (a následně další dva díly), to je knížka, kterou miluju úplně nejvíc, já jsem prostě beznadějně romantická XD Je to taky něco jako fantasy, upíři a tak.
Z normálních knížek, které jsem četla, vím akorát o Marťanské kronice od Raye Bradburyho (taktéž jsem četla hoooodněkrát) a asi třikrát jsem četla Obsluhoval jsem Anglického krále. Ta knížka mi přišla náročná takovým zvláštním způsobem - měla jsem trochu problém soustředit se na obsah, když jedna věta byla dlouhá tak na dvě stránky - pan Hrabal asi neměl rád tečky XD
No a kdo u mě nemá konkurence, to je Robin Cook a jeho příběhy z lékařského prostředí, tohle téma mě fascinuje.

Od Kulhánka je ideální číst popořadě :) nejdřív Vládci strachu, pak 2díly Nočního klubu(ted je i třetí díl od jinýho autora ale spíš je to jen povídka), pak serie Cesta krve(2knihy) a nakonec série Divocí a zlí(4knihy,měl by možná navazovat Konec křížů od Moudrýho,ale eště sem nesehnal) Všechno to na sebe v drobnejch detailech navazuje a jsou to nejlepší dílka co sem kdy četl.

Zdravím. Taky jsem hodně do fantasy. Spíše než do sci-fi. Ze začátku Odkaz dračích jezdců, posléze parádní trilogie Věk rozvratu. Doporučuju!
Jinak nejvíc úžasné pro mě již nahoře zmíněný Nekroskop od B.Lumleyho... Mám za sebou 4 díly a je to pořád super!
Studuju na filozofické fakulte českou filologii, takže četba je pro mě teď hodně na prvním místě. Jenže jsem v prváku a musím se specializovat na českou literaturu. To už není taková zábava. Třeba teď jsem překouskal Komenského Labyrint světa a ráj srdce... už nikdy víc!!!

jj, Nekrospkop je paráda, škoda Dragosniho, pokud bude naživu v příštích dvou dílech tak o tom ani slovo:-x;-) I když o tom pochybuju :-/ Dopředu to vědět nechci. Já toho od čechů taky moc nepřečetla, ale co se četlo dobře byl Krakatit od Čapka, teda první půlku knížky jsem zhltala najednou, pak to bylo o něco horší, ale bylo to dobrý ;-)

Náhodou česká literatura to je paráda - akorát číst se to nedá např. Vančura po obsahový stránce dobrý, ale prokousat se tím :-|. Nebo Jirásek - stačí jít v knihovně kolem plných několikametrových regálů a máte dost 3-[. V poslední době se dost specializuji na pohádky - mile mě překvapila současná tvorba, naopak takovýho Rumcajse jsem vzdal po pár stránkách - fakt hrůza:!:.

Tak díla S. Kinga, to je taky moje, ale Kafka vítězí na plné čáře, jeho beznaděje a zoufalství, to úplně pohltí, ale nedoporučuji jako čtení na dovolenou, zničí náladu :-D Jinak z autorů také A. Lustig, G. D. Maupassant a M. Waltari, ale musím se přiznat, že mám za sebou i celou tvorbu J. Rowlingové či Tolkiena ;-)

Z fantasy me asi nejvic zaujala Cerna legie od Glena Cooka, skoda jen, ze do cestiny neprelozili vice jeho knizek]:( jinak se mi velice libila serie Harryho Pottera:-p chytlo me to a mel sem na par mesicu co cist v mhd:-p pekna knizka o dracich je od autorek Andre Norton, Mercedes Lackey - Zhouba elfu, Krev elfu

Ahoj,
zajímavy téma:)
Tak mě jako malýho nejvíc uchvátili Verneovky(nejvíc Tajuplný ostrov,20tisíc mil pod mořem a Děti kapitána Gra,pak G.Durell-hlavně jeho první 2 knížky(O mé rodině a jiné zvířeně),dále J.R.R.Tolkien,Foglarovky a líbí se mi i Potterovky,stejne tak Eragon,Eldest od Paoliniho...ale líbili se mi aj Zabíječi-ňáky scifi ani nevim od koho:)
A taky C.D.Payne(Mládí v hajzlu 1-5,Holubí mambo)a samozřejmě Mayovky a Štorch-Lovci mamutů
Jako staršího mě nejvíc zaujal z českých autorů Jan Pelc(Basket Flora,A bude hůř...),M.Harníček(Maso),K.Poláček,E.Bass
z cizích autorů R.Bradbury(451stupnu Farenheita,Martaňská kronika),I.Banks(Vosí továrna-geniální knížka),Irving(pravidla mošťárny) a i řada známých starších autorů(Remarque,Hemingway...)
Nedávno sem se prokousal Idiotem od Dostojevskýho(kdybych neležel 12 dnů v izolaci na infekčním odd.,asi bych to nepřelouskal:-D) a bylo to fakt dobrý,ale náročný.
Momentálně dočítám Rok kohouta od T.Boučkové,taky zajímavá kniha a chystám se na Nevolnost od Sartra,to bude asi taky oříšek.
No a plno jsem toho nenapsal,už ale stači,je blby se tu rozpominavat na knižky...ale koukám,že plno autorů knížek,co jsem sem uved,už tu jsou...to mě příjemně překvapilo...hlavně ta Vosí továrna(fakt mazec) a Marťanská kronika(taky dobry,takovy k zamyšlení,nadčasovy:)
A tak kydám,už asi stači,dobrou a sorry za chyby,jsem tak unaven,že už to nechcy opravovat:-[

jj, Zydy, s tím souhlasím- viz moje žena, dislektička, která se fakt musí soustředit a já přečtu dvě knížky když ona je v půlce první. Taky furt brblala, že není čas, ale pak si řekla, že kapitolku denně před spaním dá a jde to...musí se chtít;-)

Jinak toho průvodce obojživelníky a plazy jsem si taky koupil, zatím mi přijde velice našlapaný informacemi, dozvěděl jsem se mraky nových věcí...

Dík za dobrý téma. Na chvíli jsem si myslela jestli SNBák nejsem já, ale to už by byla schíza. Každopádně zaměřením se mi naprosto trefil a určitě by se mu dost líbila moje knihovna. Jinak čtu všechno možný, navíc knížky "recykluju" - čtu je obvykle několikrát, běžně víc jak 10x, jsou ale i kousky který víc jak 20x (třeba zniňovaný Červený drak). Většinou musím počkat půl roku než to čtu zas, aby to nebylo moc brzo po sobě. Čtu jakýmsi skenováním, nečtu celý slova, spíš si to jakoby obtiskávám. Tak čtu dost rychle. Pokud je děj hodně složitej nebo je třeba ho víc zažít, přečtu si to dvakrát po sobě. Do práce jezdím městskou dopravou, což je ideální způsob jak přečíst hromadu knížek a zároveň tím "přeskočit" nepříjemnou cestu. Čtu téměř každý den. Momentálně čtu o něco víc literaturu pro duchovní rozvoj. Doporučuju Ranhojiče a Posledního Žida od N. Gordona, dobře se to čte, pak už zmiňovanou Boží pěst od Forsitha. Dál třeba Krvavou lázeň od Waltariho, Krále krysu nebo Šóguna od Clavela. To jsou čtivý a zajímavý věci. Malým princem a Dnem trifidů jste mě potěšili. Bez knížek si svůj život neumím představit. Souhlasím s Voltairem: Jestliže nemůžeme s potěšením číst knihu zas a znovu, není třeba ji číst vůbec.

To Hugo: Francois Villon se mi líbí, jediná knížka, která mě zaujala díky škole a později jsem si jí koupila abych jí měla doma. Občas se do ní namátkou mrknu a potěšim dušičku.

Já se nechci nikoho dotknout, ale říct, že na knihu není čas je asi takové tvrzení jako že je Země placatá ;-) Kdo chce číst, čas si najde :-p

Zčásti máš pravdu, netvrdím, že nečtu, ale na "beletrii apod." opravdu nemám čas. Samozřejmě jsem prošel obdobím, kdy jsem toho přečetl dost, včetně zmiňovaných autorů. Doba mládí a dobrodružné literatury mne neminula (May, Verne, Scott, Foglar, Batlička, Štorch). K těm snad ještě neuvedených bych dodal G. Flaubert - Salambo, J. F. Cooper - Stopař, Poslední Mohykán a Emilio Salgari - Černý Korzár. Dnes jsem rád, že stíhám přečíst časopisy a odbornou literaturu. Je pravda, že když něco dočtu, tak se okamžitě sháním po nové knize, ale doby, kdy jsem ji přečetl za večer jsou dávno pryč. Z přečtených odborných knih mohu vřele doporučit:
The Venomous Snakes of the World, Boas and Pythons of the World by Mark O´Shea, Keeping and breeding of Australian Pythons edited by Mike Swan. Nyní doufám, že mi Ježíšek nadělí herpetologickou "beletrii" Adventures in Green Tree Python Country o mé vysněné Papui:))

Nyní doufám, že mi Ježíšek nadělí herpetologickou "beletrii" Adventures in Green Tree Python Country o mé vysněné Papui

Taky se na ní chystám, sice už ji mám v knihovničce, ale zatím jsem na ní nevlítl, přeci jen až tak dobře nevládnu AJ a tak na to potřebuju čas a klid, ale podle zběžného prolistování vypadá dost zajímavě.

Tak co, nehne se to tu zase? Už uplynul nejakej cas - kdyo co precetl noveho? Ja Dufkovou - Goldstein pise dceri . dobre. Pokud neznate, tak je autorkou Hrdeho budzese :) A teď mam u postele tri veci - nejlepsi je Sadlo - Krajina a revoluce. Jednoduse genialni. VH

To jsme na tom podobně :-) já taky čekám na vyřízení vánoční objednávky, ale protože mám dočteno, to co přinesly narozeniny tak jsem u mamky v knihovně vyhrabala Výlučnou vlastnost člověka od Merla(nevím jestli to skloňuju správně- Robert Merle) zatím ale nemůžu říct jaké to je, jsem ve druhé kapitole a to je na soudy zatím brzy ;-)

Ahoj:)já čtu Stephena Kinga,výborná věc od něho je např.Nezbytné věci a Prokletí salemu.Jinak Jack kerouac,od něho je má srdcová záležitost,knížka s názvem MAG.Ken Kesey taky napsal knížku Vyhodtě ho z kola ven,podle které je i film Přelet nad kukavčím hnízdem s Jackem Nicolsonem,výbornej film i knížka.Kriminálky,hlavně Ed Mcbain.Potom různé cestopisy,např od Hanzelky a Zikmunda.Knížky o přírodě,plazech...a ted Miroslava Švandrlíka a jeho knížku Šlo mi o krk pánové:)

Já ale nemluvím o úspěchu, ale o kvalitě (která v případě Rowlingové nabral s přibývajícími díly strmě klesavou tendenci);-) Bohužel jen velmi málo fantasy autorek se ubrání feminismu a jiným nešvarům...od nás umí dobře psát fantasy Rečková a Neomillnerová, v zahraničí co jsem četl, nestálo za moc (vyjma prvních třech Potterů, to se musí nechat). Samozřejmě je to můj soukromý názor, se kterým nemusí nikdo souhlasit:puff: (IMHO i veleúspěšný Eragon, Eldest atd... je dle mého podprůměrná trilogie(velmi) - co taky čekat od ABSOLUTNÍ PRVOTINY (prostě nikdy předtím nic nenapsal) náctiletého američana. Dle mého za úspěchem stálo něco jiného než samotná kvalita díla;-))

Jj, ať žije demokracie:-D Možná jsem měl jenom smůlu na autorky...
Jinak s Eragonem není můj názor ojedinělý...osobně si myslím, že zaujme hodně mladších čtenářů, ale pro starého, cynického, unaveného človíčka už to není to pravé...
A propos, když už jsem se rozhodl kritizovat, ona většina fantasy je brak, tos nevěděl?:))

Tak hodně záleží co od toho člověk čeká. Jak už bylo psáno výše:

1. sága o Zaklínači, Andrzej Sapkowski - zábavné, ale přitom dostatečně beznadějné, poměrně realistická parafráze dnešního světa. Nechybí láska, sex a násilí. A samozřejmě smutek.;-)

2. Nádraží Perdido, china Miévil - hodně povedená urban fantasy, která v sobě nemá snad jediné klišé:!: a samozřejmě, krom originality, vyniká ponurou atmosférou.

3. Temná věž, Stephen King - sedmidílné vyprávění o Rolandovi, opět originální příběh, který osloví i nejnáročnější čtenáře:-D

4. Tkáč Iluzí, Ewa Bialolecka - za talent se platí, a proto je opravdu nadaný hrdina této knihy hluchý - o to zajímavější je to čtení - trošku do nitra mířící jinak epická fantasy

No, to je co jsem si vzpomněl hned tak, je toho víc. Většina fantasy je totiž jak přes kopírák, což je po přečtení mnoha knih dosti frustrující. Navíc naprosté většině chybí troška realismu a špatných konců, které by příběhu dodaly plastičnost a uvěřitelnost. Já mám prostě rád, když se autor s hrdinou/y nemazlí, dává jim pěkně na hubu a sem tam nějakej umře...je to rozhodně lepší čtení než o prosťáčkovi s kakaovou skvrnou mexického dolaru, který se vyvalí z pece, stane se králem, porazí všechny nepřátele na hlavu, dokáže velet armádám a při tom všem se ani pořádně nezapotí, o zkřivení vlásku ani nemluvě. Nemám rád deus ex machina a happy endy (ty jak kdy, někam se hodí).

Ale jinak abych jenom nehaněl:

Trpaslíci, Válka trpaslíků, Pomsta trpaslíků - Makus Heitz - slušná oddychovka s tradičním příběhem boje dobra a zla, ale velice dobře napsaná
sága Trhlinových válek, Raymond Elias Feist - rovněž dobré čtení, ale jenom trhlinovky, navazující Hadí sága nestojí za moc. Patří ke klasice, ikdyž už jsem tomu trošku odrostl...

Na spoustu dobrých věcí jsem zapomněl, ale to už tak chodí:-D Faktem ale zůstává, že v dnešní nabídce, kdy se s fantasy roztrhl pytel, se vybírá těžko aby si člověk přišel an své...

Jo, ještě trilogie o Černé legii od Glena Cooka, rozhodně doporučuji, ikdyž už je víceméně nesehnatelná:))

Arutho, jsem na tom asi stejně - vetšina klasické fantasy se mi "přečetla", ale pořád mám své klasiky :) Geiman je ale fakt asi nejlepší, co jsem v poslední době v tomhle žánru četl - opravdu špička, zajímavé nápada, vtip jen srší a šíleně černej humor :) VH

Tak jistě, jsou takový knihy na kterých jsem vyrostl a zase si je někdy přečtu, ale jak jsem je dřív hltal, dnes mi přijdou občas úsměvné. Ikdyž jsou i výjímky, jako třeba amber od Zelaznyho. Za největší mor fantasy literatury považuji přílišný kontrast ve většině děl. Zkrátka dobří jsou dobří a zlí jsou ultrazlí a stejně nemají šanci. Naprosto chybí taková ta zajímavá šeď uprostřed a pokud má hlavní hrdina nějakou tu malou chybku, dá se mluvit o úspěchu. Zloduši pak často páchají zvěrstva jenom proto, že se to od nich očekává - aspoň tak to někdy působí:-) Chybí motiv - jako třeba peníze a láska - jak známo, jediné dva důvody k vraždě.
Hrdina by měl mít podle mě i své temné stránky, komplexy, slabosti. Když to vezmu např. v Pánovi prstenů, tak Boromir, nebo například Theodén, jsou mnohem zajímavější, sympatičtější a reálnější postavy než Aragorn. tím nechci nijak hanět PP (to ani nejde), jen poukazuji na to, co je v jeho případě zanedbatelný detail, ale v případě tuctových fantasy knih nejhorší chyba.
No a s tím souvisí ta ženská fantasy literatura. Ženy, až na pár výjímek, mají jednak tendenci k feminismu, jak už jsem psal, druhak často sklouzávají k tvoření "bílých princů", šarmantních hezounů s charakterem, mistrů meče, luku a taky intrik a všeho možného v jednom. A to se pak nedá číst.
Jinak k té Rowlingové a Harrymu - ona se velice dobře trefila do začátku tzv. dětské fantasy, která teď vychází po kilech a v drtivé většině nestojí za moc. Víceméně hodně se chytil HP a Narnie. Tak co si budeme povídat, azse je to jak přes kopírák, že - děti projdou do jiného pohádkového světa atd. atd. Bylo by asi zajímavé sledovat úspěchy Harryho Pottera kdyby začal vycházet teď, když je toho všude plno...ale to je kdyby...

Jinak ještě dvě doporučeníčka od českých autorů:

trilogie Vlčí věk, Jaroslav Mostecký - spíš historická fikce z dob Vikingů než fantasy, ale je to dobrý, fakt;-)
Koniáš, Žamboch - zatím dvě knihy o vlku samotáři, hodně dobré čtení

Po delší době jsem musel něco přečíst, co jsem si dobrovolně nevybral a musím říct, že to tak strašné nebylo. Jednalo se o román 1984 od George Orwella a směle doporučuji, dokonalé vyobrazení imaginární totalitarismu a člověka, jak dokáže bolest otupit i lásku. Zajímavé! ;-) Jinak se teď zajímám o Salmana Rushdieho, jelikož kritizuje Islám a ač to nerad jako muslim uznávám, tak v lecčem má pravdu, tak kdyby to někoho zajímalo, směle do něj a do Orwella také! ;-)

Zdar!Momentálne příručka speciálnich jednotek:Jak přežít v zajetí a na úteku(Will Fowler) Možno sa to bude raz hodit.Sú tam zaujímavé veci:napr.:Americký pilot F-16 zostrelený nad Bosnou unikal 6 dní pred bosenskými prenaslédovatelmi ,pričom sa nevzdialil od svojho vraku F-16 na viac ako 3km!Samozrejme ho zachránili.

Momentálně hltám úžasnou sérii Odhalený vesmír (Reynolds Alastair Barry) mohu vřele doporučit milovníkům scifi.
Před několika dny jsem přefikl nádherný hard-scifi (Robert Lull Forward) - Dračí vejce, druhý díl Hvězdotřesení a úplně marná nebyla ani kniha Saturnský ruchch.