Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak chovat šváby

Až si koupim agamku, zvažuju že si k ní co nejdřív hned pořídím kolonii švábů aby bylo krmení levnější, oni ve zverimexu nejsou moc levní. Všude doporučují teplomilné blaptica dubia, ale nevím jak jim vytápět. Stačila by žárovka? Nebude jim vadit světlo z tý žárovky? Nechce se mi kupovat nějaký drahý topidla, jako topný desky a tak...

Stačí položit nádobu se švábama nad terárko s agamou.krásně se zespodu prohřeje.Nebo se dá použít topný kabel za cca 200Kč.Vytápění žárovkou je možné také, ale není to úplně ideální.Pokud se prostor pod žárovkou dostatečně vyplní proložkama od vajec, tak by to asi šlo.Ovšem B.dubia a vlastně i ostatní švábi mají nejraději tmu, sucho, teplo a klid.Pro založení funkční kolonie doporučuji začít aspoň s několika stovkama švábů (cca 200 a víc);-)

No, já jich zkrmím tak 30 na jedno krmení.;-)Začal jsem se stovkou kusů a ukázalo se, že to bylo málo.Když je dubií málo, množí se pomalu.Určitě by šlo začít i s pár kusama, ale několik měsíců by se z nich nesmělo nic odebírat ke zkrmení.Což se každýmu nemusí hodit.

není pravda že je potřeba k vytvoření mladých švábů kolonie o 100-200ks stačí 10samic a 1 samec jde rozeznat samec od samice pěkně.Stačí akvárko vyplnit lignocelem (doporučuji při koupi švábu i trochu hlíny z jejich chovu rychleji se rozmnoží)položit nad topení přikrýt třeba utěrkou a dávat jim tam potravu a zhruba po 1měsíci je možno sledovat malé šváby.:-):-):-)

Je lepší mít větší množství, při menším množství se to opravdu táhne hodně týdnů. I když jednou jsem si nechal pár dospělců S. tartara jen na zkrmení a během chvíle už byly všude ootéky, ale pro nějaký chov ke krmení určitě větší kolonii. Mimochodem - Nery co ti S. tartara rozjeli se nebo byli zkrmeni? :-D

Zdravím. Zajímalo by mě jaký systém používáte ve zkrmování švábů. U cvrčků je to jednoduché, ale jak poznám u švába, že už je starý? Nebo dospělci vůbec nekrmíte? Může vadit ještěrkám po zdravotní stránce když se krmí okřídlenými samci?
Předem dík za odpovědi.

Zajímalo by mě jaký systém používáte ve zkrmování švábů

Nejlepší je použít nějakou hlubší misku, ze které nevylezou a nebo indsividuálně s pinzety.

jak poznám u švába, že už je starý?

Staří jedinci jsou takoví "ošuntělí", otřepaná křídla atd., lze to vizuálně odhadnout. Pokud jde o to, aby kolonie nepřestárlá, tak bych doporučil vždy cca po půl roce ze staré kolonie vytvořit z téměř dospělých jedinců (předposlední svlek) novou kolonii a starou postupně zkrmit, mezitím dospějí a začnou se množit jedinci v té nové kolonii.

Nebo dospělci vůbec nekrmíte?

To by byla škoda, pro velké ještěry je třeba velké výživné sousto.

Může vadit ještěrkám po zdravotní stránce když se krmí okřídlenými samci?

Nevidím v tom problém.

Rozhodně doporučuji Blaptica dubia - jednak nedokážou lézt po hladkém povrchu, čili nehrozí útěky a v případě útěku vzhledem k jejich teplomilnosti nehrozí rozmnožení v domě či bytě.
K dotazu na vyhřívání žárovkou - rozhodně NE. Švábi potřebují, jak už bylo řečeno, teplo, klid a TMU. Ideální je topný kabel či rohož pod chovnou nádobou. Pro efektivní chov kolonie zřejmě nebude ve většině případů dostačující zbytkové teplo z terária, neboť ke spokojenému fungování kolonie se osvědčují teploty kolem 30 - 34 stupňů celsia uvnitř chovné nádoby mezi platy od vajíček (čehož takovýmto způsobem zpravidla nedosáhneme).
Šváby sice udržíme dlouho naživu (i proto, že při nižších teplotách je jejich životní cyklus podstatným způsobem zpomalen), možná nám adultní samice "dají" ootéky z oplození před jejich koupí, ale efektivně se nám kolonie rozrůstat nebude.
No a nakonec startovní počet - určitě doporučuji minimálně 150 - 200 kusů. Aby kolonie rychle prosperovala, potřebují se švábi tak trochu "mačkat" :-D

No, my je vyhrivame jen odpadnim teplem od terarka vousatek, a mnozi se to ze nevim co s nima. :puff: Muzu nekdy promerit kolik je v tech koloniich stupnu. BTW - kdyby nekdo chtel, tak v C.Budejovicich k mani radove tisicovka-dve smesky velikosti kterou nemame sanci zkrmit, vymenim pripadne za neco co by se hodilo... ;-)

(ano, vim ze to tady neni inzerce, sorry)