
Jak chovat šváby
Až si koupim agamku, zvažuju že si k ní co nejdřív hned pořídím kolonii švábů aby bylo krmení levnější, oni ve zverimexu nejsou moc levní. Všude doporučují teplomilné blaptica dubia, ale nevím jak jim vytápět. Stačila by žárovka? Nebude jim vadit světlo z tý žárovky? Nechce se mi kupovat nějaký drahý topidla, jako topný desky a tak...
B.dubia
Akvarko 40 20 20 cm (asi 150 ks)
Podklad je hlína je tam 28 stupnu...jidlo i vodu maji
napada me jedine ze by zdrhali v rozich - splhali nahoru v koute kde je sklo lepene
Po skle ani jinych hladkych plochach jinak lezt skutecne neumi - plastovou bednu s nymfama (tisice kusu) mame normalne nahore otevrenou a nic nezdrha - nema jak.
Tak sem se kouk a v tmo rohu byla opravdu díra
Tak už sem jim to zaterasil.
Zdravím. Zajímalo by mě jaký systém používáte ve zkrmování švábů. U cvrčků je to jednoduché, ale jak poznám u švába, že už je starý? Nebo dospělci vůbec nekrmíte? Může vadit ještěrkám po zdravotní stránce když se krmí okřídlenými samci?
Předem dík za odpovědi.
Dospele dubie poznas - jsou jine (cerne leskle, a samci maj kridla). Davame vousatkam i dospelce, samci s kridlami nevadi... ( obcas je poznat v kakancich
) Mame ale ted desne hafo nymf, takze radej davame vice tech.
Nejlepší je použít nějakou hlubší misku, ze které nevylezou a nebo indsividuálně s pinzety.
Staří jedinci jsou takoví "ošuntělí", otřepaná křídla atd., lze to vizuálně odhadnout. Pokud jde o to, aby kolonie nepřestárlá, tak bych doporučil vždy cca po půl roce ze staré kolonie vytvořit z téměř dospělých jedinců (předposlední svlek) novou kolonii a starou postupně zkrmit, mezitím dospějí a začnou se množit jedinci v té nové kolonii.
To by byla škoda, pro velké ještěry je třeba velké výživné sousto.
Nevidím v tom problém.
No jasně, poznat jsou. Šlo mi o to, abych nekrmila dospělci na začátku jejich reprodukce, ale spíš těma před chcípnutím.
Díky za vyčerpávající odpověď. Můj roční chamík včera šváby vyzvracel
- byli to právě okřídlení samci, tak jsem se chtěla ujistit, zda se dají zkrmovat.
Rozhodně doporučuji Blaptica dubia - jednak nedokážou lézt po hladkém povrchu, čili nehrozí útěky a v případě útěku vzhledem k jejich teplomilnosti nehrozí rozmnožení v domě či bytě.
K dotazu na vyhřívání žárovkou - rozhodně NE. Švábi potřebují, jak už bylo řečeno, teplo, klid a TMU. Ideální je topný kabel či rohož pod chovnou nádobou. Pro efektivní chov kolonie zřejmě nebude ve většině případů dostačující zbytkové teplo z terária, neboť ke spokojenému fungování kolonie se osvědčují teploty kolem 30 - 34 stupňů celsia uvnitř chovné nádoby mezi platy od vajíček (čehož takovýmto způsobem zpravidla nedosáhneme).
Šváby sice udržíme dlouho naživu (i proto, že při nižších teplotách je jejich životní cyklus podstatným způsobem zpomalen), možná nám adultní samice "dají" ootéky z oplození před jejich koupí, ale efektivně se nám kolonie rozrůstat nebude.
No a nakonec startovní počet - určitě doporučuji minimálně 150 - 200 kusů. Aby kolonie rychle prosperovala, potřebují se švábi tak trochu "mačkat"
No, my je vyhrivame jen odpadnim teplem od terarka vousatek, a mnozi se to ze nevim co s nima.
Muzu nekdy promerit kolik je v tech koloniich stupnu. BTW - kdyby nekdo chtel, tak v C.Budejovicich k mani radove tisicovka-dve smesky velikosti kterou nemame sanci zkrmit, vymenim pripadne za neco co by se hodilo... 
(ano, vim ze to tady neni inzerce, sorry)